Jump to content

Dual Sim Card


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ηξερα που να ενταξω αυτο το θεμα.

 

Θελω να μαθω για την λυση dual sim.

Τι σημαινει και πως δουλευει?

 

Παλια, νομιζω ηταν θεμα υποδοχων, διακοπτων κλπ.

Σημερα υπαρχει η δυνατοτητα να εχω στην ιδια sim 2 διαφορετικα νουμερα?

Και η ερωτηση κλειδι: απο 2 διαφορετικες εταιριες?

 

Βασικα εχω cosmokarta εδω και μια δεκαετια, και θελω να την κρατησω, αλλα παραλληλα, στο ιδιο κινητο θα ηθελα να εχω δυνατοτητα να χρησιμοποιω καποιες υπηρεσιες της wind(f2g).

 

Πως μπορει να γινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

To dual sim σημαίνει το ίδιο νούμερο σε 2 κάρτες...

Προφανώς εσύ μιλάς για το 2in1, δύο αριθμούς σε μια κάρτα δηλαδή.

Από 2 διαφορετικές εταιρίες δεν γίνεται

Από μια εταιρία γίνεται, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις (καρτοκινητό) η εκτροπή χρεώνεται... :wink:

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι το twin mobile, που το κάνω και εγώ και είναι όλα καλά !!! :lol: :lol: :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν καταλαβα πως μπορει να λειτουργει αυτο.

Τι ειναι? Χωραει 2 sim?

Link to comment
Share on other sites

Η λυση για σενα ειναι το sim cloning.

 

Θα εχεις και τα 2 νουμερα στην ιδια καρτα και θα επιλεγεις πιο θελεις να λειτουργει μεσω μενου της SIM χωρις να χρειαζεται να ανοιγοκλεινεις το τηλεφωνο σου.

 

Αν πχ εχεις βαλει non-stop με την κοπελα σου,καθε φορα που θελεις να την καλεσεις θα επιλεγεις μεσω του μενου της SIM το F2G νουμερο και οταν τελειωνεις θα επιλεγεις παλι το Cosmote.

 

 

Φιλικα

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το sim cloning το κανουν καποια εξειδικευμενα μαγαζια κινητης?

Κι ετσι μπορω να εχω 2 καρτες σε 1, μια cosmote και μια wind, με εικονικο τροπο, σε 1-πραγματικη-sim καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το sim cloning το κανουν καποια εξειδικευμενα μαγαζια κινητης?

Κι ετσι μπορω να εχω 2 καρτες σε 1, μια cosmote και μια wind, με εικονικο τροπο, σε 1-πραγματικη-sim καρτα?

Akrivws!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το sim cloning το κανουν καποια εξειδικευμενα μαγαζια κινητης?

Κι ετσι μπορω να εχω 2 καρτες σε 1, μια cosmote και μια wind, με εικονικο τροπο, σε 1-πραγματικη-sim καρτα?

 

Μπορεις να το κανεις και μονος σου, ειναι πολυ απλο. Αν γνωριζεις απο ebay αγορασε απο εκει τη καρτα και τη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις κανενα καλο μαγαζι στην κανιγγος για τετοιες δουλειες?

Αλλιως με βλεπω για 9volto στον πειραια.

Link to comment
Share on other sites

 

το έχεις δοκιμάσει; Ξέρεις εάν δουλεύει σε SE K610i; Τι εντυπώσεις έχεις; :!:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κανεις και μονος σου, ειναι πολυ απλο. Αν γνωριζεις απο ebay αγορασε απο εκει τη καρτα και τη συσκευη.

 

 

υπάρχουν και πιο φτηνά από ebay όπως το UXcell.. (και επιτέλους με το cloning το κινητό γράφει WIND GR ή KOLOPETINITSA GR :p + ότι στοιχίζει λιγότερο από την αλλαγή SIM σε κατάστημα WIND:lol:)

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν απο 9volto οτι μπορουν να μου βαλουν tim και cosmote νουμερα σε 1 sim. Οποτε ευχαριστα νεα.

 

Το θεμα ομως που με απασχολει, ειναι τι γινεται με το ιδιο το κινητο που θα φιλοξενησει μια τετοια καρτα.

 

Τι εννοω?

Παλια, ειχα δοκιμασει καρτα tim και καρτα cosmote, και δοκιμαζα διαφορα προφιλ για να συνδεθω στο internet κλπ.

Ε, δεν λεω οτι ειμαι ο ειδικος, αλλα εχω στα κομπιουτερς κατι δεκαετιες, και παρολα αυτα, ειχα μπλεξει τα μπουτια μου που λενε.

 

Ειχαν μπερδευτει τα προφιλ κλπ.

Αποτελεσμα, να μην εχω καλη λειτουργια ουτε με την καρτα cosmote ούτε με την tim.

 

Γιατι οπως καταλαβα, αφορουσαν ρυθμισεις τηλεφωνου, ανεξαρτητα ποια sim ηταν μεσα.

 

Οποτε, οταν εγω τα ρυθμιζα ολα με βαση την tim, για internet ρυθμισεις που με ενδιαφερουν(gprs settings κλπ), μετα εβαζα την sim της cosmote και δεν επαιζε.

 

Με αυτο το θεμα τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου δωσεις καποια στοιχεια για το 9volto για να το κανω και εγω?

 

ευχαριστω

Υπάρχουν και τα PM!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Σερφαροντας επεσε το ματι μου στην παρακατω εταιρια,η οποια φτιαχνει ανταπτορες για 2 καρτες sim για ppc αλλα και για κινητα

Εδω το site

http://www.simore.ch/en/two_sim_cards_in_one_mobile/dual_sim_card_gold_1.php

και εδω ο πινακας συμβατοτητας

http://www.simore.ch/en/mobile_phone_accessory/

 

μερικα χαρακτηριστικα του ανταπτορα

 

Multilanguages menu (ENG-FRE-GER-ITA-SPA)

Manual switching function

Auto switching function (flexible duration)

Name and display the active SIM card

Crypted SMS function (send & receive)

IP Phone call function

Multi IMSI function (8 numbers)

Internal memory

Crypted SMS storage fonction

Set & record 5 IP gateways

Save & store 250 telephone numbers

Secured secret notebook

 

2 Telephone numbers in 1 mobile phone

ISO - 7816 NORME

Hight stability and compatibility

Support all GSM SIM cards (SIM & USIM)

3G and GSM mobile phone compatible

Do not change anything to your mobile

Save huge Roaming fees

Switch between your professional and private life

 

το εχει δοκιμασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παρόμοιες στο ebay με 10 ευρώ...

Οι dualsim διακρίνονται σε αυτές που πρέπει να κόψεις τις 2 SIM σου και να τις κάνεις μικρές (αυτές χωράνε σε όλα τα τηλέφωνα), και σε αυτές που δεν κόβεις τις 2 SIM σου (που δε χωράνε σε όλα τα τηλέφωνα λόγω του όγκου των 2 SIM). Εννοείται ότι οι 2 SIM δε μπορούν να είναι ενεργές ταυτόχρονα, μόνο η μια, και κάνει περίπου 0,5-1 λεπτό να γυρίσει από τη μια γραμμή στην άλλη...

Ορισμένα τηλέφωνα όπως το Eten Χ500,X600 και κάποια άλλα, δε μπορούν να γυρίσουν από τη μια SIM στην άλλη αν δεν κάνεις restart το τηλέφωνο - στο Χ600 πρέπει να βγάλεις και το καπάκι της μπαταρίας και να το ξαναβάλεις για να γίνει αυτό, δεν αρκεί ούτε το soft reset... Σε απλά κινητά δεν έχουν προβλήματα...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παρόμοιες στο ebay με 10 ευρώ...

Οι dualsim διακρίνονται σε αυτές που πρέπει να κόψεις τις 2 SIM σου και να τις κάνεις μικρές (αυτές χωράνε σε όλα τα τηλέφωνα), και σε αυτές που δεν κόβεις τις 2 SIM σου (που δε χωράνε σε όλα τα τηλέφωνα λόγω του όγκου των 2 SIM). Εννοείται ότι οι 2 SIM δε μπορούν να είναι ενεργές ταυτόχρονα, μόνο η μια, και κάνει περίπου 0,5-1 λεπτό να γυρίσει από τη μια γραμμή στην άλλη...

Ορισμένα τηλέφωνα όπως το Eten Χ500,X600 και κάποια άλλα, δε μπορούν να γυρίσουν από τη μια SIM στην άλλη αν δεν κάνεις restart το τηλέφωνο - στο Χ600 πρέπει να βγάλεις και το καπάκι της μπαταρίας και να το ξαναβάλεις για να γίνει αυτό, δεν αρκεί ούτε το soft reset... Σε απλά κινητά δεν έχουν προβλήματα...

Oi συγκεκριμενες που παραθετω ειναι που χρειαζεται να κοψεις τις sim.Αλλααπο τη στιγμη που δινει συμβατοτητα με το Χ500 για παραδειγμα,δεν νομιζω να χρειαζεται soft reset για να γυρισει στην αλλη sim.Αλλιως θα το ανεφεραν στο site τους ετσι δεν ειναι?

Θα στειλω ενα ιμειλ να τους ρωτησω παντως για παν ενδεχομενο

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά χρήματα 60 ευρώ για μια τέτοια κάρτα... Μιλάμε για κάρτες που στην Κίνα έχουν 1 δολλάριο... Οι συγκεκριμένες είναι ολόιδιες με αυτές που υπάρχουν στο ebay... Είτε simore είτε majore είτε όπως νάναι είναι οι ίδιες κινέζικες κάρτες...

 

Όσο για τα site ειδικά εφόσον δεν υπάρχει σύστημα αξιολόγησης όπως στο ebay να κάνεις αρνητική, άμα σου πάρουν τα χρήματα και δεν παίζει σωστά κιόλας τι θα κάνεις?

 

Για το X600 ξέρω τι λέω γιατί έχω μια τέτοια κάρτα από Κίνα σε αυτό και παίζει, αλλά για να αλλάξεις τη γραμμή πρέπει να βγάλεις και να βάλεις το καπάκι και να κάνει restart το τηλέφωνο - δεν αρκεί το απλό soft reset (σπάνια το χρησιμοποιώ το έχω για 2ο και δε με ενδιαφέρει)... Για το Χ500 δες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=153050&page=102

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Εξαρτάται, αν θέλεις να έχεις κάρτα Vodafone μόνο η dualsim παίρνει όχι η multisim...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
κανενα λινκ για dualsim;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...