Jump to content

Πυρκαγιές...


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το άρθρο του Πανούτσου που παρέθεσε κάποιος μερικές σελίδες πριν είναι διαμάντι. Η καλύτερη απάντηση και στη συνωμοσιολογία και σε όλα. ;) Γιατί έχουμε πολύ βραχύβια μνήμη σαν λαός...
KCB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 947
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι ακριβως φωνη απελπισιας τι να πω πια...τι θα λεμε στα παιδια μας μεθαυριο καποτε εδω ηταν ενα πρασινο δασος που μας εδινε καθαρο αερα ....

A fanatic fan of a Legend and a Man with a Child's Heart

MJHellas.gr The First and only Greek Michael Jackson Fan Base

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε παίζει να υπάρχει πιο απολίτιστος λαός σε όλη την Ευρώπη :mad:

Στον Σκάι.fm έλεγε μόλις ότι έχουν βγει από τους γύρω νομούς κυνηγοί, και κυνηγούν τα όσα -αποκαμωμένα- ζώα κατάφεραν να επιζήσουν της πυρκαγιάς.

Το ξέρω ότι είναι κυνηγητική περίοδος, αλλά λίγη τσίπα δεν έχουν πάνω τους;

Ή έστω λίγο μυαλό, δεν καταλαβαίνουν ότι μπορεί να σκοτώνουν τα τελευταία ζώα της πανίδας της περιοχής :mad:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβως φωνη απελπισιας τι να πω πια...τι θα λεμε στα παιδια μας μεθαυριο καποτε εδω ηταν ενα πρασινο δασος που μας εδινε καθαρο αερα ....

 

Θες να μου πεις πως στην Σαχαρα δεν υπαρχει καθαρος αερας; Ελα τωρα, το 90% του οξυγονου ερχεται απο τους ωκεανους και τις θαλασσες.

Link to comment
Share on other sites

Με το να ριξετε σταχτη ή λευκα ψηφοδελτια δεν γινεται τιποτα. το δεδομενο ειναι οτι η ΝΔ η ΠΑΣΟΚ θα κυβερναει και παλι. Σκεφτειτε λογικα και ψηφιστε κατα αυτου που θελετε λιγοτερο και πιστευεται οτι δεν ειναι ικανος οσο ο αλλος.. ολοι βεβαια ανικανοι ειναι. Ή να οργανωθει μαζικη αποχη...
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Το πολυδιαφημισμένο σύστημα πυρόσβεσης στην Ολυμπία γιατί δεν δούλεψε; Μάπα κατασκευή, κακή συντήρηση ή απλά κανείς από τους υπαλλήλους δεν ήξερε πως δούλευε; Θα τιμωρηθεί κανείς γι' αυτό;

 

 

Δουλεψε για ενα διαστημα. Μετα ομως καηκαν οι μετασχηματιστες της ΔΕΗ, οποτε δεν ειχε πια ρευμα και σταματησε. Ηταν σχεδιασμενο να προλαβει μια πυρκαγια μεχρι να ερθει η πυροσβεστικη...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εξοργισμένος από την κτηνωδία των εμπρηστών και την ανικανότητα των επιφορτισμένων με την ευθύνη να αντιμετωπίσουν στοιχειωδώς την κατάσταση. Δύο μήνες μετά την Πάρνηθα αυτό το χάλι.

 

Ο Πολύδωρας είναι εξαφανισμένος, η Πυροσβεστική τσακώνεται δημοσίως με την Πολιτική Προστασία και τα κανάλια μεταδίδουν χωρίς κανένα έλεγχο ό,τι φήμη και χαζομάρα ακούσουν δυσχεραίνοντας το έργο των πυροσβεστών (όσοι ακούσατε τον εκπρόσωπο της Πυροσβεστικής να τους εγκαλεί χθες και σήμερα ξέρετε τι εννοώ) και δημιουργώντας ακόμα μεγαλύτερο πανικό και μετά από όλα αυτά έχουν το θράσος να μας μιλάνε για ασύμμετρη απειλή και ξένους πράκτορες;

Ο Βερύκιος θα έπρεπε να έχει διαγραφεί από την ΕΣΗΕΑ χθες, για τους δε Καρατζαφέρηδες και Παπαθεμελήδες δε λέω τίποτα, όσοι τους ψηφίσουν τόσο καταλαβαίνουν.

Ντροπή και αηδία, τίποτα άλλο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις πως στην Σαχαρα δεν υπαρχει καθαρος αερας; Ελα τωρα, το 90% του οξυγονου ερχεται απο τους ωκεανους και τις θαλασσες.

 

συμφωνω και αυτα ομως χανονται σιγα σιγα γιατι ολα πανε αλυσιδα, αλλα ηδη η Αθηνα πνιγεται απο υψηλες θερμοκρασιες και νεφος χειροτερο ακομα και τωρα τον Αυγουστο που λειπουν ολοι οι ριποι ηταν πολυ υψηλοι σε αδεια πολη ! Τα 40αρια θερμοκρασιες ειναι ηδη ρουτινα και το βραδυ 34αρια, ελα εδω να δεις τι ωραιο καμινι ειμαστε μετα το καψιμο της Παρνηθας...

δειτε και http://save-the-planet.gr/csp/stp/Index.csp

και αναρωτιεμαι γιατι επι Ολυμπιακων δε κουνιοτανε φυλλαρακι ?Γιατι απλα ολα δουλευανε καλα!

Τωρα ειπανε αναλαμβανει ο Ρουσοπουλος τον συντονισμο ολων των ενεργειων μετα απο 4 μερες καψιματος ...

A fanatic fan of a Legend and a Man with a Child's Heart

MJHellas.gr The First and only Greek Michael Jackson Fan Base

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΚΑΟΥΝ ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΚΑΚΟ ΕΚΑΝΑΝ.

να'σαι καλα αυτο εψαχνα ! Και σημερα βαλανε Παπαγου μια και τη προλαβανε μαλλον ...

A fanatic fan of a Legend and a Man with a Child's Heart

MJHellas.gr The First and only Greek Michael Jackson Fan Base

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ήμουν χτες για καφεδάκι και από διπλανή παρέα ξέρετε τι άκουσα?

Τώρα που θα ορφανωθεί η αγροφυλακή, θα χρειαστει και διοικητικές υπήρεσίες, ξέρω ότι θα προσλαβουν και άλλους...Να χωθώ εκεί να την περάσω κοτσάνι (ο διάλογος δεν ηταν απο πιτσιρικαδες)

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΜΑΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...ΤΟΣΑ ΜΑ ΤΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΙΤΙΑ

 

1. Μη ύπαρξη Εθνικού Κτηματολογίου (ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ ΠΟΥ Ο ΚΟΣΜΟς ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΑΧΥΛΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 9-3 ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΦΕ, Πιστέψτε ξέρω πολυυυ καλα τι συμβαινει εκεί μεσα)

2. Μη επαρκή επάνδρωση πυροσβεστικής

3. Ηλίθιο Νομοθετικό πλαίσιο που θέτει υπευθύνους για μεν περιαστικα δάση τις νομαρχιες και τους δήμους, και τα υπόλοιπα (δρυμους) το υπουργειο με τις υπηρεσίες προστασίας... Με αποτέλεσμα να τσακωνόντε ποιος ΔΕΝ θα καθαρίσει τι (υπάρχει και πρόσφατο παράδειγμα)

4. Μη επαρκή αναλώσιμα και πυροσβεστικά είδη

5. Κακή οργάνωση

6. Πολιτικές ευθύνες (ΣΕ ΟΛΟΥΣ)

 

αλλα πρώτα απ όλα φταίει η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΜΑΣ

Σε σένα που αδειαζεις το τασακι στο δρόμο

Σε μένα που καίω αικοντισιον 25 ώρες το 24ωρο

Σε σένα που δεν κάνεις ανακύκλωση

Στον άλλον που πήγε να κάψει ξερά κλαδια (μαζι και καποιες χαασισοφυτειες κλπ)

 

ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

 

και αναρωτιεμαι γιατι επι Ολυμπιακων δε κουνιοτανε φυλλαρακι ?Γιατι απλα ολα δουλευανε καλα!

ΤΙ ΚΑΝΑΝΕ ΕΠΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ? ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ?

Τα χιλιάδες αδέσποτα πυ θανατώθηκαν, η αθηνα που αδειασε με το ετσι θέλω, οι φωτιές που πάλι μπηκαν αλλα κάναμε όλοι μοκο, η αστυνομοκρατία που επικρατουσε παντού, ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΒΙΤΡΙΝΑΣ...ΕΛΕΟΣ...Στρουθοκαμιλισμος

 

αυτο για τους φόρους, να μην το σχολιάσω καλύτερα...Προφανώς αυτοί που το υποστηρίζουν αυτο, δεν πρέπει να ναι πάνω από 15, ή να μην...ψωνίζει τίποτα ή να μην εργαζεται κλπ κλπ...Όπως επίσης και το θέμα της αποχής στη ψήφο...

Η αδιαφορία είναι που ΣΚΟΤΩΝΕΙ .

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Δουλεψε για ενα διαστημα. Μετα ομως καηκαν οι μετασχηματιστες της ΔΕΗ, οποτε δεν ειχε πια ρευμα και σταματησε. Ηταν σχεδιασμενο να προλαβει μια πυρκαγια μεχρι να ερθει η πυροσβεστικη...

 

Thanks, είχα έντονη την απορία. Προφανώς δεν είχε προβλεφθεί στα πιθανά σενάρια αυτό το εξωφρενικό που ζούμε αυτές τις μέρες...

 

mylogic_x +1000

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ημουν 15, ειμαι πολυ παραπανω και εργαζομενη και φορολογουμενη,το ειπα σαν κραυγη απελπισιας αν δε το δες που το ειπα παραπανω, και δεν ειδες που ειπα οτι ΟΛΟΙ μας πρεπει να βαλουμε λιθαρακι, οποτε συμφωνουμε, εθελοντισμος πρωτα και το λεω εγω που εχω κανει ενα καλοκαιρι εθελοντικα δασοφυλακας και καποια εμπειρια εχω εστω και μικρη.Και αυτες τις μερες δεν εχω ορεξη για τιποτα αλλο παρα να δω τη χωρα μου να μην υποφερει.

A fanatic fan of a Legend and a Man with a Child's Heart

MJHellas.gr The First and only Greek Michael Jackson Fan Base

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις πως στην Σαχαρα δεν υπαρχει καθαρος αερας; Ελα τωρα, το 90% του οξυγονου ερχεται απο τους ωκεανους και τις θαλασσες.

Ωχ μην παπαγαλίζεις τώρα τις πατάτες του Μάργαρη. Ο ατμοσφαιρικός αέρας αρκεί να περιέχει 3-4% στάχτης και μικροσωματιδίων για να μην μπορείς να αναπνεύσεις. Αυτό δεσμεύει το δάσος.

 

by the way στη Σαχάρα δεν υπάρχει ζωή αν δεν το άκουσες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι καταστροφή είναι τεραστία ανθρώπινες ζωές , οικολογική καταστροφή που είναι αδύνατο ναι επανέρθει όσα χρόνια και να περάσουν , εκατοντάδες χώρια κάηκαν με όλες τις περιούσιες τον ανθρώπων. Αν σκεφτεί και ψυχική κατάσταση των ανθρώπων αυτόν και όταν ο <<γελαστός>> θα προσφέρει 10.000 Є σε όσους έχασαν άνθρωπο εγώ ντρέπομαι όταν το ακούω.:mad:

Και σκέφτομαι ότι όταν τελειώσουν όλα αυτά θα έρθουν οι βροχές τα δάση μας προστατεύουν από πλημμύρες τώρα τι θα γίνει σε λίγο καιρό θα το βλέπουμε στα κανάλια .:confused:

Link to comment
Share on other sites

by the way στη Σαχάρα δεν υπάρχει ζωή αν δεν το άκουσες.

 

Απο οτι ηξερα και βρηκα φυσικα εχει ζωη στη Σαχαρα αν και οχι πληθος

 

http://www.worldwildlife.org/wildworld/profiles/terrestrial/pa/pa1327_full.html

 

http://www.ahsd25.k12.il.us/Curriculum%20Info/africa/desertanimals.htm

 

και εδω ειδικα που λεει οτι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ τα εχει εξαφανισει τα πιο πολλα http://www.d230.org/vja/research/science/biology/biome/d2/ani.htm

 

π.χ. Τσακαλια,εδω υπαρχει ζωη στα βαθη της θαλασσας, σε ωκεανους που δεν φτανει το φως του ηλιου ....

A fanatic fan of a Legend and a Man with a Child's Heart

MJHellas.gr The First and only Greek Michael Jackson Fan Base

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά κατάγομαι απο τη Μάνη η οποία κάηκε ολοσχαιρώς και το χωριό μου το μισό είναι καμμένο, μόνο τα σπίτια γλίτωσαν, όλες και ελιές και τα βουνά γύρω είναι κατεστραμμένα. Οι γονείς μου δεν μπορούν να γυρίσουν στην Αθήνα γιατί όλοι οι δρόμοι εξόδου είναι κλειστοί. Ολες τις χρονιές έχουμε πυρκαγιές αλλά τέτοιο κακό δεν έχω ξαναδεί. Σίγουρα είναι σχέδιο εμπρηστών για πολλούς και διάφορους λόγους. Χάνουμε την παραγωγικότητά μας ως λαός, τον τουρισμό, την ευημερία και το καλό κλίμα στην επαρχία μας. Πάνε όλα, η παραγωγή λαδιού, η κτηνοτροφία, άνθρωποι άνεργοι και άστεγοι. Μερικοί ξενοδόχοι-καθάρματα στην Ηλεία χρεώνουν 150€ τα δωμάτια στους πυρόπληκτους. Κι αυτοί μαζί με τους εμπρηστές θέλουν στήσιμο στα πέντε μέτρα και κάψιμο. Σαν δεν ντρεπόμαστε λίγο να επωφελούμαστε απο τον πόνο του συνανθρώπου μας! Αυτά βλέπει ο Θεούλης και μας έχει σιχαθεί...
Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε όμως και ότι οι περισσότεροι ξενοδόχοι διέθεσαν τα ξενοδοχεία τους και σε συνεργασία με τους δήμους πολλοί ταλαιπωρημένοι άνθρωποι βρήκαν στέγη, έστω και προσωρινή.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά κατάγομαι απο τη Μάνη η οποία κάηκε ολοσχαιρώς και το χωριό μου το μισό είναι καμμένο, μόνο τα σπίτια γλίτωσαν, όλες και ελιές και τα βουνά γύρω είναι κατεστραμμένα. Οι γονείς μου δεν μπορούν να γυρίσουν στην Αθήνα γιατί όλοι οι δρόμοι εξόδου είναι κλειστοί. Ολες τις χρονιές έχουμε πυρκαγιές αλλά τέτοιο κακό δεν έχω ξαναδεί. Σίγουρα είναι σχέδιο εμπρηστών για πολλούς και διάφορους λόγους. Χάνουμε την παραγωγικότητά μας ως λαός, τον τουρισμό, την ευημερία και το καλό κλίμα στην επαρχία μας. Πάνε όλα, η παραγωγή λαδιού, η κτηνοτροφία, άνθρωποι άνεργοι και άστεγοι. Μερικοί ξενοδόχοι-καθάρματα στην Ηλεία χρεώνουν 150€ τα δωμάτια στους πυρόπληκτους. Κι αυτοί μαζί με τους εμπρηστές θέλουν στήσιμο στα πέντε μέτρα και κάψιμο. Σαν δεν ντρεπόμαστε λίγο να επωφελούμαστε απο τον πόνο του συνανθρώπου μας! Αυτά βλέπει ο Θεούλης και μας έχει σιχαθεί...

Από ποιο χωριό της Μάνης είσαι;

 

Αφού είμαστε σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης πρέπει να ΕΠΙΤΑΧΘΟΥΝ τα ξενοδοχεία, και σπίτια αν γίνεται, να φιλοξενηθούν οι άνθρωποι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΟΙ Κυνηγοι και οι ξενοδοχοι με αποτελειωσαν...εχει δικιο ο φιλος πιο πανω Ο Καιρος Γαρ εγγυς ....ειμαστε αξιοι της μοιρας μας ...

δειτε δικα μου βιντεακια απο καμμενο Πηλιο,τεραστια εκταση καμμενων μετα τις Μηλιες εως πριν τη Τσαγγαραδα απο πανω την κορυφη μεχρι κατω τη θαλασσα ...

 

ΤΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΑ ΚΑΜΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΗΛΙΟΥ ...

 

DivShare File - pilio_kamena1.mp4

 

DivShare File - pilio_kammena2.mp4

 

DivShare File - pilio_kammena3.mp4

A fanatic fan of a Legend and a Man with a Child's Heart

MJHellas.gr The First and only Greek Michael Jackson Fan Base

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μην παπαγαλίζεις τώρα τις πατάτες του Μάργαρη. Ο ατμοσφαιρικός αέρας αρκεί να περιέχει 3-4% στάχτης και μικροσωματιδίων για να μην μπορείς να αναπνεύσεις. Αυτό δεσμεύει το δάσος.

 

by the way στη Σαχάρα δεν υπάρχει ζωή αν δεν το άκουσες.

 

Δλδ στην βορεια Αφρικη και στην Μεση Ανατολη δεν υπαρχει ζωη;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ στην βορεια Αφρικη και στην Μεση Ανατολη δεν υπαρχει ζωη;

 

Opws pame ki emeis Dubai ena pragma tha katanthsoume. De tha xreiazetai na pairnoun to aeroplano oi neoellhnes.

 

Ti ki an tha ftanei stous 50 vathmous h themokrasia to kalokairi e? Exoume kai ta air condition :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα τρελαθω, δεν παμε καλα.

 

Εχει παρει ενας τηλ στον Αντ1 τωρα και φωναζει καιγομαστε και οταν τον ρωτησαν σε ποιο σημειο του χωριου ειναι γιατι ερχεται ελικοπτερο απανταει οτι ειναι...μεσα στο σπιτι του!! :wacko:

Φυγε χριστιανε μου, τι περιμενεις να γινεις μπαρμπεκιου σε live αναμεταδοση? Ημαρτον, ειπαμε κουβαλαμε μια τρελα σαν λαος αλλα μερικες φορες δεν εχει ορια. :worry:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Common sense is not so common, my friend...

 

Ελπίζω να του είπαν να βγει και να του το έκλεισαν!

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα τρελαθω, δεν παμε καλα.

 

Εχει παρει ενας τηλ στον Αντ1 τωρα και φωναζει καιγομαστε και οταν τον ρωτησαν σε ποιο σημειο του χωριου ειναι γιατι ερχεται ελικοπτερο απανταει οτι ειναι...μεσα στο σπιτι του!! :wacko:

Φυγε χριστιανε μου, τι περιμενεις να γινεις μπαρμπεκιου σε live αναμεταδοση? Ημαρτον, ειπαμε κουβαλαμε μια τρελα σαν λαος αλλα μερικες φορες δεν εχει ορια. :worry:

 

Τι να κάνουν και ιο καημένοι οι πολίτες προσπαθούν να σώσουν τις περιούσιες τους. Μην τους παρεξηγούμε στην κατάσταση τους δεν μπορούν να σκεφτούν λογικά. Αλλά πριν λίγα χρόνια είχαμε φτάσει σε σημείο να μιλάει ζωντανά ο Ευαγγελατος με το ρουμάνο κακοποιό για ώρες. Οι δημοσιογράφοι δεν έχουν τον θεό τους μερικές φορές, και μόλις τελειώσουν οι φωτιές θα ασχολούνται ποιος ήταν πρώτος σε τηλεθέαση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...