Jump to content

Πυρκαγιές...


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε τότε να παρατούσαν ολοι τα σπίτια και τα χωράφια τους που καίγονταν για να πάνε να σώσουν το στάδιο και το μουσείο. Γιατί μετά ο αγρότης θα εκμεταλλευτόταν τον τουρισμό ανοίγοντας καντίνα, και ύστερα από 10 χρόνια θα ήταν μεγαλοκτηματίας χρωστόντας και χάρη στους εμπρηστές.

 

OK I rest my case... και όχι γιατί έχουμε διαφορετικές προτεραιότητες αλλα γιατί το ρίξαμε στις ειρωνείες και τις ακρότητες.

 

Aς παρατήσει λοιπόν η πυροσβεστική τις ... πέτρες όπως λες κι εσύ (ποιος νοιάζεται για αυτές άλλωστε) κι ας πάει να σώσει τα μαρούλια από το κτήμα του μπάρμπα Μήτσου που δε θα ξαναφυτρώσουν και του χρόνου.

 

Αφού δεν καταλαβαίνεις ότι το σπίτι ξαναχτίζεται ενώ η Αρχαία Ολυμπια όχι, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 947
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

OK I rest my case... και όχι γιατί έχουμε διαφορετικές προτεραιότητες αλλα γιατί το ρίξαμε στις ειρωνείες και τις ακρότητες.

 

Aς παρατήσει λοιπόν η πυροσβεστική τις ... πέτρες όπως λες κι εσύ (ποιος νοιάζεται για αυτές άλλωστε) κι ας πάει να σώσει τα μαρούλια από το κτήμα του μπάρμπα Μήτσου που δε θα ξαναφυτρώσουν και του χρόνου.

 

Αφού δεν καταλαβαίνεις ότι το σπίτι ξαναχτίζεται ενώ η Αρχαία Ολυμπια όχι, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω :)

Έλα, μεταξύ σοβαρού και αστείου το είπα, αφού προφανές οτι δε θα συμφωνήσουμε. Όταν μιλάμε για περιουσίες που έχουν κάνει μια ζωή να δημιουργηθούν, ναι πέτρες θα τα θεωρήσω τα αρχαία. Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει τι τσακόνεστε :p ο καθένας λέει την γνώμη του δεν χρειάζετε να πείσει ο ένας τον άλλο.

Ξανάρχισε να μου μυρίζει καμένο

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για μαρούλια...

Μιλάμε για ανθρώπινες ζωές που να με πάρει ο διάολος... Ανθρώπινες ζωές.....

 

Το είπα από την πρώτη στιγμή. Η ένσταση μου ήταν στο ότι τα σπίτια είναι πιο σημαντικά από την Αρχαία Ολυμπια. Όχι οι ζωές.

 

Για τις ανθρώπινες ζωές το καταλαβαίνω, αλλα εκεί έχουμε φτάσει να μας απασχολούν μονο οι "περιουσιες", και να αδιαφορούμε για ένα μνημείο 2500 χρονων, κληρονομιά των προγόνων μας; :X

 

Εδώ κινδυνεύουν άνθρωποι και περιουσίες και κλαιγόμαστε για τα στάδια και τα κοτρώνια... :down:
Link to comment
Share on other sites

Το είπα από την πρώτη στιγμή. Η ένσταση μου ήταν στο ότι τα σπίτια είναι πιο σημαντικά από την Αρχαία Ολυμπια. Όχι οι ζωές.

 

ΟΚ. Δεν τα διάβασα όλα τα posts. 2-3 στο τέλος διάβασα και πόσταρα.

 

http://i175.photobucket.com/albums/w126/animustener/Photo2.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=SQTH8b2Pkro :cry: :cry: :cry:

 

63 oι νεκροι...

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα μου έκανε πολύ εντύπωση ο Βερύκιος στον Alpha.

 

Ο τρόπος που μίλαγε και αυτά που είπε δείχνουν για οργανωμένο τρομοκρατικό χτύπημα.

Ο Στρατός στον νομό Αττικής ειναι σε πλήρη επιφυλακή.Εντοπίστηκαν εμπριστικοί μηχανισμοί στα 'Ελικόπτερα του Μαραθώνα' και στην Ν.Δ.Ν.Α.Μ

 

Αυτά δεν είναι ούτε απο ερασιτέχνες ούτε απο οικοπεδοφάγους.

 

Το μεγάλο ερωτημα είναι, τί ειπώθηκε στην σύσκεψη στο 5γωνο με Κωστάκη, Ρουσσόπουλο και Μεϊμαράκη;;

Δυστυχώς ο Βερύκιος δεν μπορούσε να τα πεί όλα.

 

Επιπλέον είναι εντυπωσιακό το πως κόψαν την κουβέντα όταν πήραν τηλέφωνο τον Βερύκιο απο ανωθεν και του είπαν να μην συνεχίσουν την συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα μου έκανε πολύ εντύπωση ο Βερύκιος στον Alpha.

 

Ο τρόπος που μίλαγε και αυτά που είπε δείχνουν για οργανωμένο τρομοκρατικό χτύπημα.

Ο Στρατός στον νομό Αττικής ειναι σε πλήρη επιφυλακή.Εντοπίστηκαν εμπριστικοί μηχανισμοί στα 'Ελικόπτερα του Μαραθώνα' και στην Ν.Δ.Ν.Α.Μ

 

Αυτά δεν είναι ούτε απο ερασιτέχνες ούτε απο οικοπεδοφάγους.

 

Το μεγάλο ερωτημα είναι, τί ειπώθηκε στην σύσκεψη στο 5γωνο με Κωστάκη, Ρουσσόπουλο και Μεϊμαράκη;;

Δυστυχώς ο Βερύκιος δεν μπορούσε να τα πεί όλα.

 

Επιπλέον είναι εντυπωσιακό το πως κόψαν την κουβέντα όταν πήραν τηλέφωνο τον Βερύκιο απο ανωθεν και του είπαν να μην συνεχίσουν την συζήτηση.

 

Τι περιμενες δηλαδη να πει ο Βερυκιος; Τοσα ξερει τοσα λεει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά απορώ πως επιτρέπουν τον Βερύκιο να μιλάει δημόσια... Τον άκουγα όταν τα έλεγε όλα αυτά, δεν μου έδινε την εικόνα σοβαρού ανθρώπου
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον είναι εντυπωσιακό το πως κόψαν την κουβέντα όταν πήραν τηλέφωνο τον Βερύκιο απο ανωθεν και του είπαν να μην συνεχίσουν την συζήτηση.

 

Προφανώς θα του είπαν να κόψει τις μαλακίεc γιατί εδώ δεν μασάμε κουτόχορτο.

Ελεοc με την θεωρίες πια.Δεν καταλαβαίνετε τι πάει να παιχτεί;:mad:

 

Το καλύτερο το είπε η Παπαρήγα (νομίζω):

Ένα οργανωμένο σχέδιο εμπρησμού,οργανωμένα αντιμετωπίζεται

 

Δεν υπάρχει,δεν μπορεί να βρεθεί (αλλά ακόμη κι αν βρεθεί θα είναι αστεία) η δικαιολογία για την ανοργανωσιά του κρατικού μηχανισμού που οδήγησε στην μεγαλύτερη οικολογική (κι όχι μόνο) τραγωδία στην ιστορία της χώρας .-

 

Ανεξάρτητος;

 

LOL

Link to comment
Share on other sites

Εγω θέτω το ανωτέρω διότι θεωρώ αλλα και ξέρω πως ο Βερύκιος είναι ο πιο 'μέσα στα πράγματα' Στρατιωτικός συντάκτης.

Γνωρίζει πράγματα που λίγοι ξέρουν.

 

Είναι αναληθής η είδηση που μετέδωσε, πως ο Στρατός της Αττικής ειναι σε επιφυλακή;

Δεν δικαιώθηκαν τα λεγόμενα του για υποψίες εμπρησμών σε στρατόπεδα;;

Γιατί τους απαγόρευσαν να συνεχιστεί η κουβέντα;;

 

Ο Βερύκιος που κάθε μερα ειναι στο 5γωνο δεν ξέρει, και φυσικά εμείς ξέρουμε καλυτερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο Βερύκιος ξέρει για τις συλλήψεις που έχει κάνει η ΕΥΠ, για κάτι τύπους μη ελληνικής και (ορισμένοι) μη βαλκανικής καταγωγής με τοπογραφικά σχέδια...

Αλλά αυτά δεν μπορείς να τα πεις έτσι χύμα στον αέρα...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο Βερύκιος ξέρει για τις συλλήψεις που έχει κάνει η ΕΥΠ, για κάτι τύπους μη ελληνικής και (ορισμένοι) μη βαλκανικής καταγωγής με τοπογραφικά σχέδια...

Αλλά αυτά δεν μπορείς να τα πεις έτσι χύμα στον αέρα...

Οτι βλακεία ακούσεις από δω κι από κει την αναμασάς εσυ...

 

 

Γιατί δεν παίρνουν τον Βερύκιο στον ΑΝΤ1 με Ευαγγελάτο και Λιαρέλη; :protest:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το άκουσα από εδώ και από εκεί. Το άκουσα από άτομο που το γνωρίζω χρόνια και ξέρω ότι δεν μου πουλάει ιστορίες.

Άλλωστε είναι τελείως ηλίθιο και αφελές να πιστεύει κανείς ότι το έκανα οικοπεδοφάγοι και η 65χρονη που πήγε να κάψει τα κόλλυβα... Ήμαρτον δλδ. Ούτε οι πέτρες δεν τα πιστεύουν αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το άκουσα από εδώ και από εκεί. Το άκουσα από άτομο που το γνωρίζω χρόνια και ξέρω ότι δεν μου πουλάει ιστορίες.

Άλλωστε είναι τελείως ηλίθιο και αφελές να πιστεύει κανείς ότι το έκανα οικοπεδοφάγοι και η 65χρονη που πήγε να κάψει τα κόλλυβα... Ήμαρτον δλδ. Ούτε οι πέτρες δεν τα πιστεύουν αυτά..

Λιγότερο ηλίθιο από το να πιστεύει κανεις οτι κρύβονται τρομοκράτες πίσω από αυτά.

Τουλάχιστον η πρώτη εκδοχή (την οποία και σου εξήγησα αναλυτικά στο MSN), έχει κάποιες λογικές εξηγήσεις. Σόρρυ αλλά προτιμώ τα γεγονότα, παρά τις αόριστες μπουρδολογίες για άγνωστους εχθρούς του κάθε δημοσιόγραφου που παίρνει γραμμή από το κανάλι για να καλύψει τις ανοησίες της κυβέρνησης.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο Βερύκιος ξέρει για τις συλλήψεις που έχει κάνει η ΕΥΠ, για κάτι τύπους μη ελληνικής και (ορισμένοι) μη βαλκανικής καταγωγής με τοπογραφικά σχέδια...

Αλλά αυτά δεν μπορείς να τα πεις έτσι χύμα στον αέρα...

 

Ενώ το ενδεχόμενο της προβοκάτσιας υπάρχει, δε μπορώ να πιστέψω ότι η ΕΥΠ κατάφερε κι έκανε κιόλας συλλήψεις. Αν μιλάμε για την ίδια ΕΥΠ που έχουμε δει να μεγαλουργεί στο παρελθόν :rolleyes:, τότε πιο πιθανό μου φαίνεται η γιαγιά με το φούρνο να κρύβεται πίσω από τις φωτιές σε ΌΛΗ την Ελλάδα παρα να κατάφερε η ΕΥΠ να συλλάβει κάποιον και μάλιστα τόσο γρήγορα και μάλιστα αν μιλάμε για ξένους "πράκτορες" η τρομοκράτες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Λιγότερο ηλίθιο από το να πιστεύει κανεις οτι κρύβονται τρομοκράτες πίσω από αυτά.

Τουλάχιστον η πρώτη εκδοχή (την οποία και σου εξήγησα αναλυτικά στο MSN), έχει κάποιες λογικές εξηγήσεις. Σόρρυ αλλά προτιμώ τα γεγονότα, παρά τις αόριστες μπουρδολογίες για άγνωστους εχθρούς του κάθε δημοσιόγραφου που παίρνει γραμμή από το κανάλι για να καλύψει τις ανοησίες της κυβέρνησης.

 

Δεν νομίζω ότι το συγκεκριμένο κανάλι (παρά τη παρουσιά της Μάρας Ζαχαρέα) επιχειρεί να καλύψει ανοησίες της κυβέρνησης, αν κρίνω μάλιστα τη γενικότερη στάση Στάη και Κακαουνάκη...

Link to comment
Share on other sites

Τέσπα δεν μπορώ να σας κάνω να πιστέψετε κάτι από τη στιγμή που δεν έχω στοιχεία, και απλά πρέπει να δείξετε καλή πίστη για κάτι που εξ αρχής θεωρείτε τραβηγμένο.

Ούτε μπορώ να σας δώσω να καταλάβετε πόσο αξιόπιστο θεωρώ το άτομο που μου τα είπε. Δεν μίλησα για πράκτορες. Αυτό που μου είπαν ήταν ότι επρόκειτο για αλλοδαπούς... Τπτ παραπάνω τίποτα λιγότερο. Ο καθένας διαλέγει τι θα πιστέψει από εκεί και πέρα.

Εγώ μετέφερα απλά κάτι που θεώρησα ότι έπρεπε να αναφερθεί μιας και το γυροφέρνατε.

 

Αυτά.

 

Στη Σάμο πέρυσι Τούρκους πιάσανε για τους εμπρησμούς. Τυχαίο μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το συγκεκριμένο κανάλι επιχειρεί να καλύψει ανοησίες της κυβέρνησης, αν κρίνω μάλιστα τη γενικότερη στάση Στάη και Κακαουνάκη...

 

+1 !!!!

 

Είναι γεγονός οτι ο Στρατός στην Αττική είναι σε πλήρη επιφυλακή.

Είναι γεγονός οτι επιχείρησαν να κάψουν 2 βάσεις.

 

Απο την στιγμή που αυτα τα 2 είναι γεγονότα, γιατί απο κάποιο σημείο και μετά ΚΟΨΑΝ την κάθε ενημέρωση σχετικά με την επιφυλακή, και τον κάθε σχολιασμό της προσπάθειας εμπρησμου των βάσεων;

Γιατί βγάζετε τρελλό τον Βερύκιο αφού επιβεβαιώθηκε;;;

Δεν μιλάμε πλέον για εμπρησμό δασων. Μιλάμε για εμπρησμό στρατιωτικών βάσεων!

 

Στη Σάμο πέρυσι Τούρκους πιάσανε για τους εμπρησμούς. Τυχαίο μάλλον.

Τυχαίο... τυχαίο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως είναι η αίσθηση του να βρίσκεται η χώρα σου σε πόλεμο,δεν το έχω ζήσει ακόμα και εύχομαι να μην ζήσω ποτέ.Αυτά όμως που γίνονται τις τελευταίες μέρες δείχνουν ένα πολεμικό κλίμα,μια μάχη με έναν άγνωστο εχθρό,με όλη την χώρα σχεδόν επί ποδός να αντιμετωπίσει ανεπιτυχώς την φωτιά.

60 οι νεκροί,αμέτρητα τα καμμένα σπίτια και οι δασικές εκτάσεις και δεν ξέρω που και πως θα σταματήσει αυτή η τραγωδία.

Οι υπεύθυνοι της Πυροσβεστικής πριν από την αρχή του καλοκαιριού είχαν ενημερώσει αφενός ότι έχουν τρομερές ελλείψεις σε ανθρώπινο δυναμικό και σε πυροσβεστικά οχήματα,αφετέρου έλεγαν ότι παρακαλούν να μην υπάρξουν ταυτόχρονα 2 μεγάλες φωτιές σε διαφορετικά σημεία.Αυτή την στιγμή υπάρχουν όχι 2 αλλά 202.Δεν είναι δυνατόν να λέμε ότι πρέπει να έχουμε την απαιτούμενη δύναμη για να σβήσουν όλες αυτές οι φωτιές.Να θυμίσω μόνο ότι έχουμε τον μεγαλύτερο στόλο σε πυροσβεστικά αεροσκάφη σε όλη την Ευρώπη.

Αυτό όμως που δεν έχουμε και δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσουμε είναι η οργάνωση.Να βράσω τους Ξενοκράτες,τον Περσέα και όλα τα λοιπά σχέδια έκτακτης ανάγκης.Έχει αποδειχτεί ότι σε περίοδο κρίσης όλα πάνε περίπατο ανεξαρτήτου κυβέρνησης,και ο καθένας κάνει ό,τι του κατέβει στο μυαλό.

Είναι κρίμα να μην μπορούμε να προστατέψουμε μόνοι μας τον φυσικό μας πλούτο.Όλοι μας είμαστε υπεύθυνοι γι' αυτό που συμβαίνει.Όλοι όμως θέλουμε άλλους να μας βοηθήσουν,κανείς μας δεν έχει κάνει κάτι για να προλάβει το κακό.Κρίμα..

 

Υ.Γ. Την ώρα που έχουν χαθεί ανθρώπινες ζωές,σπίτια και περιουσίες,ολόκληρα χωριά να σβήνονται από τον χάρτη,είναι ντροπή ορισμένοι να συζητάνε για πολιτική και πολιτικούς.Η θλίψη και ο πόνος δεν έχουν χρώμα.

Το θεωρώ γελοίο να κάθομαι να κάνω παρατηρήσεις μετά από όσα έχουν συμβεί.Το λιγότερο είναι να σας ενημερώσω πως σβήστηκαν όσα μηνύματα περιείχαν πολιτικά/κομματικά σχόλια.Και το ίδιο θα γίνει για όσα γίνουν από δω και πέρα.Γι' αυτό δεν έχει νόημα καν να τα γράφετε.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησε κάποιος στον alpha απο την πυροσβεστική και είπε την επικυνδινότητα για φωτιες για αύριο.Αυτά πως τα βγάζουν ? σχεδόν όλη την ελλάδα έβαλε μέσα αττική κρήτη....
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

+1 !!!!

 

Είναι γεγονός οτι ο Στρατός στην Αττική είναι σε πλήρη επιφυλακή.

Είναι γεγονός οτι επιχείρησαν να κάψουν 2 βάσεις.

 

Απο την στιγμή που αυτα τα 2 είναι γεγονότα γιατί απο κάποιο σημείο και μετά ΚΟΨΑΝ την κάθε ενημέρωση σχετικά με την επιφυλακή, και τον κάθε σχολιασμό της προσπάθειας εμπρησμου των βάσεων.

Γιατί βγάζετε τρελλό τον Βερύκιο αφού επιβεβαιώθηκε;;;

Δεν μιλάμε πλέον για εμπρησμό δασων. Μιλάμε για εμπρησμό στρατιωτικών βάσεων!

 

 

Τυχαίο... τυχαίο....

 

Και εγώ γνωρίζω για κινήσεις του στρατού στη Πεντέλη σήμερα αφού ο αδερφός μου τυχαίνει να είναι στο ΣΠΑΠ (σύνδεσμος προστασίας και ανάπλασης Πεντελικού) που είναι και η αρχή που έχει αναλάβει και όλη τη πυρασφάλεια και τη φύλαξη της Πεντέλης. Ο Βερύκιος μόνο βλακείες δεν λέει, ίσως να είναι και ο πιο ψαγμένος στο στρατιωτικό και πολεμικό ρεπορταζ, απλώς έχει ένα πολεμοχαρές και υπερβολικό ύφος και σίγουρα θα πρέπει να καταλάβει πως κάποια πράγματα δεν τα λένε στον αέρα (λες και θα τον επιβεβαιώσει η ΕΥΠ και η αντιτρομοκρατική με κανενα δελτίο τύπου...).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το συγκεκριμένο κανάλι (παρά τη παρουσιά της Μάρας Ζαχαρέα) επιχειρεί να καλύψει ανοησίες της κυβέρνησης, αν κρίνω μάλιστα τη γενικότερη στάση Στάη και Κακαουνάκη...

Για τον ΑΝΤ1 μιλούσα που πρώτος ξεκίνησε την τρομολαγνεία μετά τις δηλώσεις Καραμανλή. Έτσι όπως το έγραψα τώρα που το ξαναβλέπω, δεν ήταν και τόσο εμφανές.

Σόρρυ αν θεωρείται πολιτικό το σχόλιο, απλά να το ξεκαθαρίσω ήθελα.

 

 

lefkal, αυτές τις ανακοινώσεις τελικά κανείς δεν τις προσέχει. Εκτός από τους εμπρηστές... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...