Jump to content

Σταθερή και ADSL από την Vodafone


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παραπιπτόντως η υπηρεσία φραγή συσκευής καταργήθηκε πρόσφατα, και αν δεν κάνω λάθος και όσα είχαν κλειδωθεί ξεκλειδώνονται.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μπορούν να κλειδώσουν τίποτα εκτός Voda. Δεν εφαρμόζεται η φραγή των IMEI μεταξύ των εταιρειών μέσω κοινής database.

 

Αφού απάντησα, το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ μετά... Πώς θα το κλειδώσουν αφού δεν λειτουργεί το σύστημα με τα IMEI;

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωί Θεσσαλονίκη υπάρχει πρόβλημα με την διασύνδεση της Vodafone. Δεν παίζει internet ούτε με VMC, ούτε μέσω κινητού με 3G. Μάλλον είναι γενικό το πρόβλημα μιας και επηρεάζονται και γνωστοί οι οποίοι μένουν εκτός Θεσσαλονίκης.
Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

Έχει πρόβλημα η HOL σε όλη την βόρεια και κεντρική Ελλάδα.

Άρα και η vodafone!

Link to comment
Share on other sites

Pantws kai th pempth to vradu den mpainame sto internet mesw 3g alla ofeilotan se ergasies anavathmishs. Eiste sigouroi oti milame gia provlima? Alla h hol ti sxesh exei, gia 3g den milame?
Link to comment
Share on other sites

Pantws kai th pempth to vradu den mpainame sto internet mesw 3g alla ofeilotan se ergasies anavathmishs. Eiste sigouroi oti milame gia provlima? Alla h hol ti sxesh exei, gia 3g den milame?

 

Ε θα ειναι το κλασικο προβλημα.

 

Οι εργασιες για την εθνικη θα εκοψαν την ινα της vodafone (ακομα μια φορα) οποτε giok.

Link to comment
Share on other sites

Pantws kai th pempth to vradu den mpainame sto internet mesw 3g alla ofeilotan se ergasies anavathmishs. Eiste sigouroi oti milame gia provlima? Alla h hol ti sxesh exei, gia 3g den milame?

 

Σε Αυτό εδώ το θέμα σύμφωνα με τον τίτλο μιλάμε για ADSL, δεν μιλάμε για 3G

Link to comment
Share on other sites

Η παροχή υπηρεσίας DSL από την Voda επί του παρόντος πραγματοποιείται μέσω του δικτύου της HOL. Το δίκτυο αυτό σε καμία περίπτωση δεν επιβλέπεται από την Voda της οποίας τα συνεργεία δεν έχουν τη δυνατότητα να επέμβουν προς αποκατάσταση της βλάβης.

Η υπηρεσία σύνδεσης το διαδίκτυο μέσω 3G πραγματοποιείται από τους κόμβους SGSN & GGSN της Voda. ΔΕΝ υπάρχει απολύτως καμία σχέση μεταξύ του σταθερού επίγειου δικτύου DSL της HOL και του 3G(VMCC) της Voda. Είναι δυο εντελώς ανεξάρτητες δομές δικτύου.

Συστήματα IMS και BRAS βρίσκονται στις εγκαταστάσεις της HOL και τα DSLAM στα τοπικά Α/Κ του ΟΤΕ στα ειδικά δωμάτια συνεγκατάστασης παρόχων.

Σε οποιοδήποτε σύστημα ή χώρο από τους παραπάνω μπορεί να συνέβη η βλάβη. Συνήθως όταν τίθεται εκτός μεγάλο κομμάτι του δικτύου η βλάβη εντοπίζεται στον BRAS (Broadband Remote Access Server) Ως συνέπεια δεν δρομολογείται η κίνηση από τα DSLAM και τα modem των συνδρομητών προς την HOL.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η hol νοικιαζει χωρητικοτητα απο την ινα της vodafone για Β Ελλαδα.

Επομενως, μπορει να συνδεονται τα δυο προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η hol νοικιαζει χωρητικοτητα απο την ινα της vodafone για Β Ελλαδα.

Επομενως, μπορει να συνδεονται τα δυο προβληματα.

 

TO αντιθετο γινεται ! η vodafone χρησιμοποιεί το δυκτιο της hol !

και η βλαβη ηταν σε οπτικη ινα στην Θηβα .

Link to comment
Share on other sites

TO αντιθετο γινεται ! η vodafone χρησιμοποιεί το δυκτιο της hol !

και η βλαβη ηταν σε οπτικη ινα στην Θηβα .

 

Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους:)

Το δίκτυο οπτικής ίνας Voda είναι εντελώς ανεξάρτητο από της HOL δεν χρησιμοποιεί κανείς κανενός.

Η Voda στο DSL χρησιμοποιεί "πακέτο" όλο το δίκτυο της HOL χωρίς όμως να προσθέτει κάτι δικό της.

 

Πως γίνεται λοιπόν να επηρεαστούν τα δίκτυα 2 ή 3 εταιρειών ταυτόχρονα?

 

Η συνήθης όδευση των οπτικών καλωδιώσεων γίνεται μέσω καναλιών & φρεατίων παραπλεύρως των Ε.Ο. Εντός των αστικών περιοχών κάνοντας μικρού πλάτους τομές στο ένα άκρο του οδοστρώματος προς το πεζοδρόμιο με τον ειδικό τροχό.

 

Στην πρώτη περίπτωση υπάρχουν τσιμεντένια φρεάτια & κανάλια σε όλο το μήκος της E.O. Οι διαδρομές είναι συμφωνημένες με το ΥΠΕΧΩΔΕ και όλοι οι εργολάβοι δημοσίων έργων υποτίθεται ότι έχουν πάντα τους χάρτες για να μην κόβουν τα καλώδια. Πολλοί εξ αυτών είτε είναι αδιάφοροι είτε δεν ομιλούν την ελληνική:blink:

Το αποτέλεσμα είναι όταν κατεβαίνει η τσάπα του σκαπτικού μηχανήματος μετά να τραβάει έξω και μερικά...καλώδια. Προφανώς στην Θήβα...τους πήρε όλους η μπάλα εφόσον το σκαπτικό χτύπησε dead center την διαδρομή.

 

Η επισκευή της οπτική ίνας είναι εξαιρετικά επίπονη εργασία εφόσον απαιτείται συγκόλληση με ειδικό αυτόματο ηλεκτρονικό μηχάνημα. Ανά τακτά μήκη υπάρχουν φρεάτια όπου αφήνεται περίσσεια καλωδίου με την μορφή κουλούρας. Όταν λοιπόν κοπεί η ίνα σε ένα σημείο και τα 2 άκρα πλέον δεν είναι αρκετά κοντά για να συγκολληθούν, οι τεχνικοί πηγαίνουν στα κοντινά φρεάτια και απελευθερώνουν μέρος της κουλούρας μέσα στα κανάλια. Μετά πηγαίνουν πάλι στο σημείο της βλάβης και επιχειρούν την συγκόλληση. Πριν δοθεί σε κίνηση η οπτική ίνα τεστάρεται για να πιστοποιηθεί η συγκόλληση ως επιτυχής χωρίς την ύπαρξη απωλειών. Η όλη διαδικασία ανάλογα με το σημείο της βλάβης και τις καιρικές συνθήκες που θα επικρατούν ίσως να ξεπεράσει τις 6 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

TO αντιθετο γινεται ! η vodafone χρησιμοποιεί το δυκτιο της hol !

και η βλαβη ηταν σε οπτικη ινα στην Θηβα .

 

Η Vodafone παρεχει υπηρεσιες μεσω της HOL.

 

Αλλα η HOL χρησιμοποιει την οπτικη ινα της Vodafone για να διασυνδεσει Βορρα Νοτο.

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone παρεχει υπηρεσιες μεσω της HOL.

 

Αλλα η HOL χρησιμοποιει την οπτικη ινα της Vodafone για να διασυνδεσει Βορρα Νοτο.

 

Οχι τώρα έχει δική της

Link to comment
Share on other sites

Σε Αυτό εδώ το θέμα σύμφωνα με τον τίτλο μιλάμε για ADSL, δεν μιλάμε για 3G

 

Mono pou o teardrop epeshmane provlima sto 3g kai oxi sto adsl (me to opoio epishsh yphrxe provlima logw provlimatos hol) kai malista arxika se allo thema to opoio omws gia agnosto logo metaferthike edw. Provlima eixe kai h hol (pou epirease kai to adsl ths vf) kai h idia h vodafone (pou epirease gprs kai 3g), mallon kopikan optikes kai twn 2...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδια τελικα το συμπερασμα που βγαινει ποιο ειναι?εχει καλο αδσλ η βοντα?εχω κον χ κ σκεφτομαι να ταλαξω να παω στη βοντα σε 24mbps,με 20 ευρο.η αλλαγη μουπανε χρειαζεται ενα μηνα.τι λετε αξιζει το κοπο η βοντα η να παραμεινω στο κονχ?πληρωνοντασ 30 ευρο το μηνα?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τελικα το συμπερασμα που βγαινει ποιο ειναι?εχει καλο αδσλ η βοντα?εχω κον χ κ σκεφτομαι να ταλαξω να παω στη βοντα σε 24mbps,με 20 ευρο.η αλλαγη μουπανε χρειαζεται ενα μηνα.τι λετε αξιζει το κοπο η βοντα η να παραμεινω στο κονχ?πληρωνοντασ 30 ευρο το μηνα?ευχαριστω

 

Ego tha elega na parameineis conn-x. Oxi oti me to adsl ths vodafone tha exeis kapoio idiaitero provlima alla efoson theleis h thlefonia sou na parameinei ston ote, kalutera na lamvaneis ena oloklhromeno proion apo ton idio paroxo me koinh kai kaluterh exipirethsh kai gia thlefono kai gia internet, ena logariasmo kai oxi duo, amesh allagh txuthtas se 1-2 meres apo to 134 kai oxi 1 mhna anamonh kai genikotera pio axiopisto proion. Ase pou apo fevrouario-martio h vodafone tha vgalei mallon kainourgia paketa. To thema einai kata poso xreiazesai pragmatika mia 24ara sundesh...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ο ΟΤΕ ανακοινωσε τη χονδρικη εκμισθωση γραμμων στα μεσα Δεκεμβρη που σημαινει οτι αν την εφαρμοσουν οι παροχοι θα παιρνουμε ενα λογαριασμο απο τον παροχο και εκεινος θα πληρωνει στον ΟΤΕ τα λεφτα του.

 

@vagd

Το θεμα ειναι αν σου φτανει η ταχυτητα που εχεις τωρα. Οχι οτι η Βονταφον δεσμευεται να σου δωσει παραπανω αλλα το πιθανο ειναι να πιασεις.

Τωρα για την ποιοτητα του δικτυου της Χολ δεν ξερω αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι Οκ.

Εγω παντως θα την κανω γιατι τα 768 μου φαινονται λιγα οταν επιστρεφω Ελλαδα. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τισ απαντησεισ παιδια.ακριβωσ 768 εχς κεγω.κειναι χαμηλη ταχυτητα.η αμεσωσ πιο κατω ταχυτητα του κον χ ειναι ανδε κανω λαθοσ 8 mbps.κ κοστιζει 27 ευρο.οποτε για 3 ευρο παω στα 24 ταχυτητα.τι γνωμη εχετε?κ παλι ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δεν Υπάρχει πλέον 768 . Ο ΟΤΕ το έχει αναβαθμίσει αυτόματα στο 1024.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να διαβάσω σχόλια για το Vodafone Mobile Broadband και δεν βρίσκω θέμα.

Υπάρχει κάποιο τόπικ; Πού είναι θαμμένο; :confused:

Θέλω να ρωτήσω αν είναι όντως πολύ λίγα τα 5 ή 10G το μήνα που σου δίνουν -γιατί εμένα μου φαίνονται ελάχιστα ακόμα κι αν δεν "κατεβάζεις" τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν Υπάρχει πλέον 768 . Ο ΟΤΕ το έχει αναβαθμίσει αυτόματα στο 1024.

 

Γιαρπ. Το ρουτερ το επιβεβαιωνει αλλα παλι ειναι λιγα, και τα 16,50 πλεον πολλα.

Vagd μην το πολυσκεφτεσαι. Αν δε σ'αρεσει αλλαζεις. Ουτως ή αλλως δεν προκειται να μεινεις χωρις ιντερνετ. :)

 

Το καλο με την βονταφον σε αντιθεση με αλλες εταιριες ειναι οτι πιθανοτατα θα μπορεις να βρεις καποιον για κουβεντουλα στην υποστηριξη σε περιπτωση προβληματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους. Μια ερώτηση σχετικά με το voice box G30.

Εχω ακούσει ότι εχει ενισχυτή σήματος. Ισχύει?

Επίσης έχω ακούσει ότι εχει μπαταρία για κάποια αυτονομία σε περιπτωση που κοπεί το ρεύμα. Ισχύει και αυτό?

Υπόχρεος αν μου απαντήσετε...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους. Μια ερώτηση σχετικά με το voice box G30.

Εχω ακούσει ότι εχει ενισχυτή σήματος. Ισχύει?

Επίσης έχω ακούσει ότι εχει μπαταρία για κάποια αυτονομία σε περιπτωση που κοπεί το ρεύμα. Ισχύει και αυτό?

Υπόχρεος αν μου απαντήσετε...

Ευχαριστώ

Ενισχυτή σήματος? Αν εννοείς την κεραία, ναι.

¨Εχει μπαταρία όπως και το jablotron. Μαζί με το panasonic tw500 είναι τα δύο κορυφαία. Θα πρότεινα panasonic, λόγω αξιοπιστίας, εμφάνισης κτλ.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Jablotron είναι μια καλή λύση για σταθερή συσκευή με καλό σήμα (έχει και μπαταρία) και για ταυτόχρονη σύνδεση με άλλες συσκευές..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...