Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο καταλυτης δεν εχει καμια σχεση με το injection.απο το 2004 και μετα ολα τα μηχανακια..τα εφερναν με καταλυτη.εγω ειχα μηχανακι καταλυτικο με καρμπυλατερ!

το ξερω!απλος λεω οτι τον καταλυτη των βαλανε για να μειωσουν τους ρυπους:):)

 

δεν αναβει το λαμπακη;)ειδα ενα με yoshimura και δεν ειχε προβλημα:)
σιγουρα;;μηπως κανανε καμια πατεντα;;γιατι δεν νομιζω να τον ειχαν ετσι ανοιχτο.

 

Μία ερώτηση θέλω να κάνω. Εάν θελήσω να αλλάξω εξάτμιση, αναγκαστικά βγαίνει και ο καταλύτης. Τι γίνεται όμως με τον αισθητήρα λ; Έχω την εντύπωση ότι θα ανάβει το λαμπάκι της μηχανής. Υπάρχει κάποια λύση γι' αυτό;
ο καταλυτης δεν θα βγει αναγκαστηκα.μπορεις να κοψεις σε ενα σημειο των σωληνα και να κολησεις την αλλη,αλλα θα ειναι χαλια, η μετα δεν ξερω εαν η εξατμιση του X ειναι με δαχτυλιδι οπως του R που πανε χωριστα σωληνας και τελικο.αν ειναι ετσι τοτε η καινουργια θα κουμποσει επανω στην αλλη και θα εχεις και καταλυτη.:):D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ο καταλυτης δεν θα βγει αναγκαστηκα.μπορεις να κοψεις σε ενα σημειο των σωληνα και να κολησεις την αλλη,αλλα θα ειναι χαλια, η μετα δεν ξερω εαν η εξατμιση του X ειναι με δαχτυλιδι οπως του R που πανε χωριστα σωληνας και τελικο.αν ειναι ετσι τοτε η καινουργια θα κουμποσει επανω στην αλλη και θα εχεις και καταλυτη.:):D

 

Αυτό που λες μπορεί να γίνει, αλλά δε θα το κάνω για τους εξής λόγους.

1) Δε θέλω να ασχοληθώ με κοψήματα-ραψήματα.

2) Αν ο εξατμισάς δεν κάνει καλή δουλεία στο κόψιμο-ράψιμο, τότε κλάφτα χαράλαμπε (μιλάω από προσωπική εμπειρία που είχα).

3) Θέλω να έχω την μαμίσια εξάτμιση αυτούσια, γιατί όταν τα παπάκια θα περνάνε και αυτά ΚΤΕΟ, να την βάζω πάνω και μετά να ξαναβάζω την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα κανεις φιλε και δεν ασχολησε με κοψε-ραψε.ασε που εμενα μαρεσει πολυ ο μαμα ηχος!!:)
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση θέλω να κάνω. Εάν θελήσω να αλλάξω εξάτμιση, αναγκαστικά βγαίνει και ο καταλύτης. Τι γίνεται όμως με τον αισθητήρα λ; Έχω την εντύπωση ότι θα ανάβει το λαμπάκι της μηχανής. Υπάρχει κάποια λύση γι' αυτό;

 

den anavei to lampaki ths mhxanhs kai den exw provlhma me to mhxanaki twra me thn eksatmish.

Link to comment
Share on other sites

:)οχι ρε συ δεν τ λεω για τα 5-6 χιλιομετρα :)αλλα οταν λες δεν παει με τποτα πανω απ 110 ενοεις καισκυφτος?γιατι τοτε παει 125 σε ευθεια:)και εγω 110 ειμαι μην μασας :lol:ποσα χιλιομετρα εχεις greddy?για την πρωτη που λες συμφονω ;)

 

1200km...

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είμαι μπερδεμένος και όσο πάει μπερδέυομαι και πιο πολύ. είμαι ανάμεσα στο address και στο crypton x,αν κάποιος έχει οδηγήσει και τα δύο ας μου πει πιο να πάρω......
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο στρωσιμο τις ταχυτητες μεχρι ποσο να της πηγαινω ?

 

Ειμαι στα 600 km τωρα και μεχρι τωρα δεν το ζωρισα της πηγαινα μεχρι να μην ζοριζεται ... αλλα ετσι δεν βγαζουν σχεδον τιποτα. Να τοις ανοιξω λιγο περισσοτερο ?

 

Στο στρωσιμο εσεις ποσο της κανατε ? (ανα 20 ? 1η 20, 2α 40, 3η 60 και 4η ~80 ?) Επηδει με λενε αλλα παιδια να το κανω ετσι ... αλλα ψιλοζοριζεται επηδει δεν τις εχω ζορισει ακομα

 

Μεχρι τωρα πηγαινα ισα ισα να μην ζοριζεται (1η ~10, 2α ~30 , 3η ~40 και 4η ~70)

 

Να τοις ανοιγω σιγα σιγα πειρισσοτερο ? Αν ναι μεχρι ποσο δηλαδη

 

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

2008 έχουμε...Αυτά τα κάνανε στα χωριά πρίν 40-50 χρόνια. Δίνε το τέρμα κανονικά και άσε τα στρωσίματα.

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο στρωσιμο τις ταχυτητες μεχρι ποσο να της πηγαινω ?

 

Ειμαι στα 600 km τωρα και μεχρι τωρα δεν το ζωρισα της πηγαινα μεχρι να μην ζοριζεται ... αλλα ετσι δεν βγαζουν σχεδον τιποτα. Να τοις ανοιξω λιγο περισσοτερο ?

 

Στο στρωσιμο εσεις ποσο της κανατε ? (ανα 20 ? 1η 20, 2α 40, 3η 60 και 4η ~80 ?) Επηδει με λενε αλλα παιδια να το κανω ετσι ... αλλα ψιλοζοριζεται επηδει δεν τις εχω ζορισει ακομα

 

Μεχρι τωρα πηγαινα ισα ισα να μην ζοριζεται (1η ~10, 2α ~30 , 3η ~40 και 4η ~70)

 

Να τοις ανοιγω σιγα σιγα πειρισσοτερο ? Αν ναι μεχρι ποσο δηλαδη

 

Αυτα

 

Na sou po file mou...Polloi den tha simfonisoun omos.Kalo zestama na kaneis stin mixani kai meta kane oti thes spasto an thes.Den paizei rolo an den tis zoriseis tis taxitites...An to pigaineis opos katalava oi venzines tha vgainoun akaustes piso...

Link to comment
Share on other sites

Na sou po file mou...Polloi den tha simfonisoun omos.Kalo zestama na kaneis stin mixani kai meta kane oti thes spasto an thes.Den paizei rolo an den tis zoriseis tis taxitites...An to pigaineis opos katalava oi venzines tha vgainoun akaustes piso...

και το μηχανακι στο μελλον δεν θα πηγαινει βημα με αυτη την τακτικη :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Pantos sto diko mou pou to ekana etsi den exei provlima.Eno filos mou pou to kane opos tou eipe o politis otan ta valame gnisia sta 400m olo ego imoun mprosta...Kai xrisimopoiousame idia venzini ladi...
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είμαι μπερδεμένος και όσο πάει μπερδέυομαι και πιο πολύ. είμαι ανάμεσα στο address και στο crypton x,αν κάποιος έχει οδηγήσει και τα δύο ας μου πει πιο να πάρω......

 

an 8es na kaneis kontres pare to crypton X.. egw pou dn h8ela kontres.. pira to address kai eimai polu euxaristimenos.. opos kai osoi to exoun parei.. anti8etos apo to X akouw polla parapona!! twra an esu 8es ena ligo pio grigoro papi kai dia8eteis kai ta 300 parapanw.. pare to X.. pantws skepsou oti me ta 300 euro pou 8a dwseis mporeis na valeis yoshimura sto address

:) kai sou perisevoun kai 80 euro pou mporeis na valeis lastixakia amesws :D

exw odhghsei kai ta 2.. to address me volevei pio polu.. sto crypton X koutoulousan ta podia mou stin podia.. opote allaza taxitita kai opote patousa freno!!alla kai ta 2 einai polu stivara mixanakia..!!

Το παπάκι πάει στην ποταμιά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

an 8es na kaneis kontres pare to crypton X.. egw pou dn h8ela kontres.. pira to address kai eimai polu euxaristimenos.. opos kai osoi to exoun parei.. anti8etos apo to X akouw polla parapona!! twra an esu 8es ena ligo pio grigoro papi kai dia8eteis kai ta 300 parapanw.. pare to X.. pantws skepsou oti me ta 300 euro pou 8a dwseis mporeis na valeis yoshimura sto address

:) kai sou perisevoun kai 80 euro pou mporeis na valeis lastixakia amesws :D

exw odhghsei kai ta 2.. to address me volevei pio polu.. sto crypton X koutoulousan ta podia mou stin podia.. opote allaza taxitita kai opote patousa freno!!alla kai ta 2 einai polu stivara mixanakia..!!

 

Κόντρες με το Χ??? Τι να τρέχει? :lol:

 

Το Suzuki αρκετά καλύτερο τσίμπα το χωρίς 2η σκέψη!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

και το μηχανακι στο μελλον δεν θα πηγαινει βημα με αυτη την τακτικη :)

 

Και που το στηρίζεις αυτό που λές?

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Και που το στηρίζεις αυτό που λές?

Το στηριζω σε προσωπικες μου εμπειριες.το μηχνακι αν το πας..οπως λεει ο φιλος..μονο στρωσιμο ευλαβικο δεν κανεις.ζωρισμα τρωει το μηχανακι.

το μοτερ αυτο για να ανοιξει θα παρει πολλα χιλιομετρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Epeidi to epsaksa to thema tou strosimatos katalava oti pleon den xreiazetai na kaneis oli autin tin diadikasia ton 1000 xiliometron kathos apo to ergostasio oi mixanes einai ftiagmenes apo mixanimata kai den iparxei anagki gia dimiourgia diakenou sto pistoni me ton kilindro kai sklirinsi metallon kathos ola einai teleia apo to ergostasio...Apla auto pou skotonei tis mixanes einai to na min zestaineis to moter.Akoma kai stis megales mixanes.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια, και εγώ στο address καταλήγω σαν πιο πρακτικο, το μονο που με εκανε να το ξανασκεφτομαι για το crypton x ήταν η υδρόψυξη, αλλά αφου δεν θα κάνω και τρελές διαδρομές τι να την κάνω...
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση θέλω να κάνω. Εάν θελήσω να αλλάξω εξάτμιση, αναγκαστικά βγαίνει και ο καταλύτης. Τι γίνεται όμως με τον αισθητήρα λ; Έχω την εντύπωση ότι θα ανάβει το λαμπάκι της μηχανής. Υπάρχει κάποια λύση γι' αυτό;

k poios sou eipe oti exei aisthitira λ?????????

Link to comment
Share on other sites

kai ekeino to solinaki pou ksekinaei apo thn eksatmhsh kai paei kapoy mesa sta ilektrika ti einai re megale???????????????????????????????????????????

 

deite kai ayto:http://w3.bikepics.com/pics/2008/04/20/bikepics-1259733-full.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]Live your life on 0-402m ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ
Link to comment
Share on other sites

k poios sou eipe oti exei aisthitira λ?????????

 

kai ekeino to solinaki pou ksekinaei apo thn eksatmhsh kai paei kapoy mesa sta ilektrika ti einai re megale???????????????????????????????????????????

 

deite kai ayto:http://w3.bikepics.com/pics/2008/04/20/bikepics-1259733-full.jpg

 

το δικο σου ειναι??? πολυ ωραιο. ποσο πηγε η yoshi? ειναι carbon ?

Need For Speed
Link to comment
Share on other sites

 

το δικο σου ειναι??? πολυ ωραιο. ποσο πηγε η yoshi? ειναι carbon ?

 

to link to edosa ego. to mixanaki einai gamato alla den einai diko mou..... distixos....

[sIGPIC][/sIGPIC]Live your life on 0-402m ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ
Link to comment
Share on other sites

Και που το στηρίζεις αυτό που λές?

 

 

Σε αυτο που λες εσυ, για το μηχανακι! ;)

 

 

Κόντρες με το Χ??? Τι να τρέχει? :lol:

 

Το Suzuki αρκετά καλύτερο τσίμπα το χωρίς 2η σκέψη!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που λες εσυ, για το μηχανακι! ;)

 

 

 

Διλαδή? Πιστεύεις δέν πάει επειδή δέν στρώθηκε?? Πάει όπως όλα τα X! Ξεκολλάτε επιτέλους από απόψης που είχαν η παπούδες σας. Στρώσιμο χρειάζεται όταν κάνεις ρεκτιφιέ και αλλάζεις πιστόνι όχι όταν το πέρνεις καινούργιο. Είναι καθαρά για ψυχολογικούς λόγους.

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...