Jump to content

The Office (BBC - NBC)


jim19
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις τιποτα για τη συγκεκριμενη σειρα??Εχω ακουσει καλα λογια.Την εχει δει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το βρετανικό original ή το αμερικάνικο remake?

 

Περιττή η ερώτηση γιατί και τα δύο είναι καταπληκτικά, αλλά προτιμώ το βρετανικό ως το αυθεντικό. Μόνο που ήταν λίγο - γύρω στα 15 επεισόδια συνολικά.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και τα δύο είναι διαμάντια. Το χιούμορ όμως είναι αρκετά ιδιόρρυθμο (από τα πλέον ιδιόρρυθμα που έχω δει σε κωμικές σειρές).

 

Το βρετανικό είναι το αυθεντικό και ο Gervais κάνει άψογη δουλειά στο πρωταγωνιστικό ρόλο. Το υπόλοιπο cast είναι καλό, αλλά συγκριτικά προτιμω το αντίστοιχο αμερικάνικο cast.

 

Όπως είπε ο marvin, το βρετανικό έχει τελειώσει -μετά απο δύο season. (Και κάποια specials)

 

To αμερικάνικο ξεκινάει ακριβώς όπως το βρετανικό, αλλά γρήγορα ξεκολλάει από τη μίμηση και βρίσκει δικές του ιστορίες, και φρέσκο χιούμορ. Εδώ o Steve Carell είναι καλός στο ρόλο του, αλλά την παράσταση συνήθως κλέβει ο Dwight (μαζί με τις φάρσες που του σκαρώνουν οι ... άλλοι).

 

Btw (σύμφωνα με τη wikipedia υπάρχουν επίσης και Γερμανική, Γαλλική, και Καναδική εκδοχή του show)

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Eίμαι στη 2η σεζόν του Αμερικάνικου. Επειδή δεν είχα δει το Βρετανικό πρώτα, μάλλον δεν θα το δω καθόλου, γιατί διάβασα ότι τα πρώτα επεισόδια είναι όχι απλώς ίδια, αλλά κράτησαν απαράλλαχτους τους διαλόγους.

 

Πάντως είναι από τις πολύ καλές κωμωδίες των τελευταίων ετών (και αυτη η απουσία μουσικής και γέλιων κάνει τις παύσεις ακόμα πιο απολαυστικές...).

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι στη 2η σεζόν του Αμερικάνικου. Επειδή δεν είχα δει το Βρετανικό πρώτα, μάλλον δεν θα το δω καθόλου, γιατί διάβασα ότι τα πρώτα επεισόδια είναι όχι απλώς ίδια, αλλά κράτησαν απαράλλαχτους τους διαλόγους.

 

Πάντως είναι από τις πολύ καλές κωμωδίες των τελευταίων ετών (και αυτη η απουσία μουσικής και γέλιων κάνει τις παύσεις ακόμα πιο απολαυστικές...).

 

Αξίζει να δεις το αγγλικό, δεν είναι τόσο ίδια με εξαίρεση τα πρώτα ένα δύο επεισόδια. Το παίξιμο του Gervais είναι καταπληκτικό και εντελώς διαφορετικό από του Carell.

Ο Gervais είχε πει ότι το αμερικάνικο remake θα ήταν ίδιο με το αγγλικό αλλά με καθαρά δόντια :rolleyes: Τελικά όμως ήταν σχεδόν αντάξιο, αν και στην αρχή της φετινής σεζόν έκανε μια κοιλιά. Το βρετανικό δεν πρόλαβε να χαλάσει, τα επεισόδια είναι ένα κι ένα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δεις το αγγλικό, δεν είναι τόσο ίδια με εξαίρεση τα πρώτα ένα δύο επεισόδια. Το παίξιμο του Gervais είναι καταπληκτικό και εντελώς διαφορετικό από του Carell.

Ο Gervais είχε πει ότι το αμερικάνικο remake θα ήταν ίδιο με το αγγλικό αλλά με καθαρά δόντια :rolleyes: Τελικά όμως ήταν σχεδόν αντάξιο, αν και στην αρχή της φετινής σεζόν έκανε μια κοιλιά. Το βρετανικό δεν πρόλαβε να χαλάσει, τα επεισόδια είναι ένα κι ένα.

Χμ... ΟΚ! Θα σε εμπιστευτώ και θα το ψάξω κι αυτό μες στο καλοκαίρι!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μ αυτα που μου λετε,προκειται για μια αξιολογη σειρα,οπου να ναι θα αρχισω να τη παρακολουθω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρεπει οντως να την δεις!! Το βρετανικο ομως το προτιμω!Τα εχω σε dvd Κορυφαια ολα τα επισοδεια!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είδα τα πρώτα δύο επεισόδια της 4ης σεζόν, τα οποία είναι 40λεπτα, όπως και τα 2 επόμενα που θα προβληθούν.

 

Δεν ξέρω αν φταίει η μεγαλύτερη διάρκεια, (προφανώς παίζει ρόλο και το ότι δεν είναι τόσο πρωτότυπο ως κόνσεπτ πια) αλλά μου φαίνεται κάπως κουρασμένη η σειρά...

 

Προς το παρόν δεν έχει δοθεί και χρόνος στους "περιφερειακούς" χαρακτήρες (πχ Stanley, Meredith...) που συνήθως έχουν λίγες αλλά ξεκαρδιστικές σκηνές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πιθανότατα τελείωσε για φέτος το Office... Λόγω της απεργίας το τελευταίο επεισόδιο που προβλήθηκε ήταν το 4x08, και ακολούθως η παραγωγή σταμάτησε και αν δεν κάνω λάθος το τεχνικό προσωπικό απολύθηκε.

 

Τα πρώτα τέσσερα επεισόδια λόγω της μεγάλης διάρκειας ήταν όντως κάπως κουραστικά, αλλά τα επόμενα ήταν πολύ καλα... και ιδιαίτερα το τελευταίο, όπου είδαμε τον Michael να αναγκάζεται να πάρει θέση μεταξύ της Jan και της Dunder-Mifflin...

 

Τώρα ραντεβού τον Σεπτέμβρη ξανά;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα τελείωσε για φέτος το Office... Λόγω της απεργίας το τελευταίο επεισόδιο που προβλήθηκε ήταν το 4x08, και ακολούθως η παραγωγή σταμάτησε και αν δεν κάνω λάθος το τεχνικό προσωπικό απολύθηκε.

 

Τα πρώτα τέσσερα επεισόδια λόγω της μεγάλης διάρκειας ήταν όντως κάπως κουραστικά, αλλά τα επόμενα ήταν πολύ καλα... και ιδιαίτερα το τελευταίο, όπου είδαμε τον Michael να αναγκάζεται να πάρει θέση μεταξύ της Jan και της Dunder-Mifflin...

 

Τώρα ραντεβού τον Σεπτέμβρη ξανά;

 

Εμένα μου άρεσαν και κάποια σαραντάλεπτα. Ειδικά εκείνο με το launch του website ήταν από τα καλύτερά τους νομίζω.

Γενικά φέτος η χρονιά πάει (πήγε; ) πολύ καλά, πολύ καλύτερα από πέρσι που η όλη ιστορία με τον Jim στο άλλο branch ήταν ένα φιάσκο και χάλασε σχεδόν όλη τη χρονιά.

Αντιθέτως στο αγγλικό office τα επεισόδια με τη συγχώνευση ήταν καταπληκτικά.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσαν και κάποια σαραντάλεπτα. Ειδικά εκείνο με το launch του website ήταν από τα καλύτερά τους νομίζω.

Γενικά φέτος η χρονιά πάει (πήγε; ) πολύ καλά, πολύ καλύτερα από πέρσι που η όλη ιστορία με τον Jim στο άλλο branch ήταν ένα φιάσκο και χάλασε σχεδόν όλη τη χρονιά.

Αντιθέτως στο αγγλικό office τα επεισόδια με τη συγχώνευση ήταν καταπληκτικά.

 

Εμένα μου άρεσε πολύ και η προηγούμενη χρονιά (η ιστορία με το branch φυσικά και είχε ημερομηνία λήξης αλλα όχι επειδή δε πήγαινε καλά). Εκείνη η φάση με το counterstrike ήταν καταπληκτική :).

 

Τα σαρανταπεντάλεπτα μου άρεσαν επίσης. Αν θυμάμαι καλά μόνο σε ένα απο αυτά βαρέθηκα κάπως, αλλά συνολικά δεν μου άφησαν την εντύπωση "κοιλιάς". Η νέα season πάει πολύ καλά (και ελπίζω να συνεχίσει αν σταματήσει η απεργία εγκαίρως).

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσαν και κάποια σαραντάλεπτα. Ειδικά εκείνο με το launch του website ήταν από τα καλύτερά τους νομίζω.

 

Τα σαρανταπεντάλεπτα μου άρεσαν επίσης. Αν θυμάμαι καλά μόνο σε ένα απο αυτά βαρέθηκα κάπως, αλλά συνολικά δεν μου άφησαν την εντύπωση "κοιλιάς". Η νέα season πάει πολύ καλά (και ελπίζω να συνεχίσει αν σταματήσει η απεργία εγκαίρως).

 

Μπορεί να έχετε δίκιο. Εγώ είδα σερί το καλοκαίρι τις προηγούμενες σεζόν, οπότε δεν μου είχε λείψει ως σειρά για να εκτιμήσω τα 45λεπτα... :p

Όχι ότι ήταν χαμηλότερης ποιότητας, απλά μου φάνηκαν πιο κουραστικά/τραβηγμένα για να γεμίσει ο χρόνος... Πχ αυτό με τον μαραθώνιο, ή τον Michael να ρίχνει το αυτοκίνητο στη λίμνη -τα δύο πρώτα δηλαδή.

Εννοείται ότι είχαν και αξέχαστες στιγμές (το προσωπικό να κοιτά το screensaver του DVD κατά την παρουσίαση του Michael κλπ...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

*bump*

 

Παρακολουθεί κανείς την 5η σεζόν; Πραγματικά πολύ καλή, όλα τα επεισόδια έχουν πλάκα και

δεδομένου του αρραβώνα Jim/Pam

οι αγαπημένοι δεύτεροι ρόλοι παίρνουν αρκετό screen time!

 

To SuperBowl επεισόδιο (5x13) ήταν επίσης κορυφαίο, αν και ειλικρινά όλα τα επεισόδια που έχω δει με έχουν κάνει να γελάσω.

Link to comment
Share on other sites

Απο τις πιο αξιόλογες κωμωδίες τα τελευταία χρόνια και όσο περνάει ο καιρός γίνεται ακόμα καλύτερη.. :happy:
Link to comment
Share on other sites

Η πέμπτη σεζόν είναι από τις καλύτερές τους. Αλλά πρέπει να φέρουν την Amy Ryan πίσω, ήταν θεϊκός χαρακτήρας.

 

 

(Ο Michael υποθέτω ότι θα επιστρέψει στην εταιρεία πολύ γρήγορα ούτως ή άλλως)

 

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

Όπως όλη η 5η σεζόν, πολύ καλό και το 5x25! Αν και όχι κάτι φοβερό, ήταν ό,τι έπρεπε για να γιορτάσουν την επιστροφή του Michael!

Το επόμενο πρέπει να είναι το season finale.

Link to comment
Share on other sites

Η πέμπτη σεζόν είναι από τις καλύτερές τους. Αλλά πρέπει να φέρουν την Amy Ryan πίσω, ήταν θεϊκός χαρακτήρας.

Η επιθυμία σου διαταγή.

 

Πολύ καλό finale σε μια από τις καλύτερες χρονιές του Office.

 

Ξεκαρδιστικό το Slumdundler Mifflionaire sketch (αλλά δυστυχώς μόνο ο Stanley το εκτίμησε)

 

Το τέλος-τέλος σαν ιδεά δεν θα μου άρεσε τόσο, αν δεν συνοδευόταν από τη φοβερή αντίδραση του Jim.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
πωω..μόλις τέλειωσα τους 5 κύκλους της σειράς και έγινα μεγάλος φαν! Στην αρχή δεν μ'άρεσε αλλά μετά συνήθισα το χιούμορ και καλυτέρεψε και η σειρά. Πολύ καλές ερμηνείες, ο 5ος κύκλος πολύ καλός και το φινάλε ήταν λίγο απότομο αλλά είχε τη θειική στιγμή του dwight με το "horse doctor"... καταπληκτική σκηνή..γέλαγα συνέχεια! :D
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να κάνω μια ερώτηση σε αυτούς που έχουν παρακολουθήσει αρκετά επεισόδια της σειράς;

 

Αν και ο Steve Carell είναι εξαιρετικός, ο χαρακτήρας του στα 2 πρώτα επεισόδια της σειράς νομίζω πως είναι ο πιο ενοχλητικός χαρακτήρας που έχω δει ποτέ στη ζωή μου σε σειρά, ταινία ή...βίβλίο!!!

 

Συνεχίζει να είναι έτσι σε όλες τις σεζόν;

Γιατί παρότι το χιούμορ της σειράς μου αρέσει, κάθε φορά που εμφανίζεται ο Michael, θέλω να πάρω βουλοκέρι και να βουλώσω τα αυτιά μου για να μην τον ακούω να μιλάει!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Δεν ξέρω, γιατί εγώ δεν αντέδρασα ποτέ έτσι με τον Michael. Δεν θυμάμαι τα 2 πρώτα επεισόδια βέβαια, αλλά όσο περνάει ο καιρός, υπάρχουν όλο και περισσότερες στιγμές και σκηνές που τον συμπαθώ (ή και τον λυπάμαι :p).

 

Πάντως, η πρώτη σεζόν δεν είναι τόσο ενδεικτική, γιατί ήταν ακόμα σε περίοδο προσαρμογής του αγγλικού στυλ της σειράς στην αμερικανικη τηλεόραση. Συνέχισε και στις επόμενες σεζόν και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Έίναι ο τύπος του ανθρώπου που δεν αντέχω ούτε με χίλια, ούτε στην πραγματική ζωή.

Φαντάσου πως νιώθω που τον βλέπω σχεδόν σε όλες τις σκηνές να κάνει όσα δε μπορώ να αντέξω για πάνω από 5 λεπτά και από ανθρώπους που αναγκάζομαι να τα δεχτώ

 

Ψυχοφθόρα σειρά!! :p

 

Θα συνεχίσω και βλέπουμε

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Xαχαχα που να δεις τον Gervais στο βρετανικο Office, Desert!! :lol:

 

Στρωνει μωρε ο κακομοιρης ο Μichael, ειναι καλουλης κατα βαθος :happy: :D

 

ps. To ΒΒC2 θα κανει προσεχως νυχτερινο μαραθωνιο με ολα τα επεισοδια του Office, o οποιος θα εμπεριεχει και reunion των πρωταγωνιστων και συνεντευξεις απο διασημους φαν της σειρας οπως ο Matthew Perry. Βehold the trailer

http://www.youtube.com/watch?v=hP7Lxqbkf-c :cool:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...