Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Cruise P3650 (Polaris)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχει κατεφερει κανεις να τρεξει το Home customizer εμενα μου πεταει συνεχεια error.

 

http://www.pocketemu.com/hhc-info.html

Konandrio thanks for everything!:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κι εμένα με "αιδονήζουν"!! :lol::lol::lol::lol:

 

Φίλε δεν έχει σημασία τι πιστεύει ο καθένας μας. Σημασία είναι ότι στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ένωσης έχουν θεσμοθετηθεί ένα σωρό νόμοι που προστατεύουν τον καταναλωτή. Όπως απολαμβάνεις πχ 2 χρόνια εγγύηση στα ηλεκτρονικά προϊόντα, ενώ πχ στις Ηνωμένες Πολιτείες έχεις 6 μήνες, έτσι έχεις δικαίωμα να ζητήσεις επισκευή ( ή/και αναβάθμιση) συσκευής σε οποιαδήποτε χώρα της Ε.U.Αντίστοιχα και όσοι αγόρασαν την συσκευή τους από ace, έχουν το δικαίωμα για επισκευή στο εξωτερικό.

 

Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση εξαπάτηση/εκμετάλλευση της Ace Hellas, καθότι η σύμβαση έχει υπογραφεί με αυτούς τους όρους και η Αce δεν πληρώνει τα ανταλλακτικά από την τσέπη της, αλλά της αποστέλλονται από την Htc.

 

Πέρα πάντως από το καλαμπούρι και την πλάκα δεν νομίζω πως είναι σωστό να χαρακτηρίζεις "τζαμπατζήδες" όσους αγόρασαν από εξωτερικό, κυρίως όσους αγόρασαν ένα προϊόν 300-350 ευρώ φτηνότερα. Νομίζω ότι από κάθε άποψη μπορεί να χαρακτηριστεί επικερδής συναλλαγή. Αυτοί είναι οι νόμοι της αγοράς άλλωστε.

ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ!

 

Κατανοώ βέβαια πως έγραψες με χιουμοριστική διάθεση. Mε το ύφος σου όμως έδειξες περισσότερο "ενοχλημένος", παρά αστείος. Αυτές όμως είναι συχνές παρεξηγήσεις στον άμεσο γραπτό λόγο ενός forum.

Φιλικά πάντα.

Συμφωνώ μαζί σου σε πολλά πράγματα, νομίζω όμως οτι οι Ελληνικοί νόμοι λένε οτι ο έμπορος είναι υποχρεωμένος να αντικαταστήσει τη συσκευή. Ετσι έχω ακούσει τουλάχιστον, ίσως κάποιος που ξέρει παραπάνω να μας ενημερώσει.

Στο θέμα του service ομως δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα, άλλωστε εφ' όσον έχει εγγύηση καλύπτεται και στην Ελλάδα (οπως και γίνεται).

Οσο για το αν είμαι κακοπροαίρετος..... Βασικά χαβαλέ και συζήτηση κάνουμε, αλίμονο αν είχαμε κάτι να χωρίσουμε μέσα απο το forum:lol: τσιλ άουτ μπρόδερς:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, το quikgps σε χρεώνει μέσω gprs από ότι κατάλαβα .Αλλά θα ήθελα να μάθω σε χρεώνει συνεχεία η μόνο όταν δεν πιάνει δορυφόρο το gps.

Και μήπως ξέρει κάνεις για τι όγκο δεδομένων μιλάμε(έχω cosmote και σκέφτομαι να το πάω στην tim non stop)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας...;)

Ψάχνω ένα "εύχρηστο" πρόγραμμα για λήψη αρχείων,επιλογή αποθήκευσης στην κάρτα μέσω bluetooth...

Καμιά πρόταση?....:O

Live and let live...
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, το quikgps σε χρεώνει μέσω gprs από ότι κατάλαβα .Αλλά θα ήθελα να μάθω σε χρεώνει συνεχεία η μόνο όταν δεν πιάνει δορυφόρο το gps.

Και μήπως ξέρει κάνεις για τι όγκο δεδομένων μιλάμε(έχω cosmote και σκέφτομαι να το πάω στην tim non stop)

 

Update χρειαζεται καθε μια βδομαδα που λειγουν τα δεδομενα, πρεπει να κατεβαζει γυρω στα 30 kb x 0.0050 ? περιπου, δεν ξερω ποσο απαραιτητο ειναι, στο Artemis δεν το χρισιμοποιουσα καθολου.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά τα φώτα σας...;)

Ψάχνω ένα "εύχρηστο" πρόγραμμα για λήψη αρχείων,επιλογή αποθήκευσης στην κάρτα μέσω bluetooth...

Καμιά πρόταση?....:O

 

http://www.freewarepocketpc.net/ppc-download-dr-yar-bluetooth-v1-6-1.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Update χρειαζεται καθε μια βδομαδα που λειγουν τα δεδομενα, πρεπει να κατεβαζει γυρω στα 30 kb x 0.0050 ? περιπου, δεν ξερω ποσο απαραιτητο ειναι, στο Artemis δεν το χρισιμοποιουσα καθολου.

 

Υποτίθεται ότι όταν είναι ενημερωμένο... βρίσκει η συσκευή σου πιο γρήγορα δορυφόρους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι όταν είναι ενημερωμένο... βρίσκει η συσκευή σου πιο γρήγορα δορυφόρους.

 

Ξερω οτι ο λογος που υπαρχει ειναι να κλειδωνει ποιο γρηγορα την θεση που βρισκεσαι, αυτη την στιγμη σε μ ενα το Destinator κανει να κλειδωσει 2 με 5 δευτ. αν δεν ηταν ενημερωμενο δεν ξερω ποση ωρα θα εκανε.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι ο λογος που υπαρχει ειναι να κλειδωνει ποιο γρηγορα την θεση που βρισκεσαι, αυτη την στιγμη σε μ ενα το Destinator κανει να κλειδωσει 2 με 5 δευτ. αν δεν ηταν ενημερωμενο δεν ξερω ποση ωρα θα εκανε.

Το Destinator, καθώς και όποια άλλη εφαρμογή GPS, θέλει απλώς 3-4 δευτερόλεπτα για να κλειδώσει σε δορυφόρο.

 

Η λειτουργία είναι η εξής:

- Το GPS, κανονικά, ξεκινάει (θεωρώντας ότι δεν ξέρει που είναι οι δορυφόροι) να 'ψάχνει' για ένα αχνό σήμα από τουλάχιστον 3-4 δορυφόρους. Όταν το βρει, πρέπει να 'αναγνωρίσει' κάποια δεδομένα που μπορεί λόγω νεφοκάλυψης κλπ, να μην έρχονται σωστά (άρα τα λαμβάνει αρκετές φορές) και τα οποία δεδομένα 'λένε' στο GPS τη θέση του δορυφόρου από τον οποίο λαμβάνει σήμα, στοιχεία ταυτότητας, ταχύτητας, θέσης, καθώς και την Ώρα και έναν μικρό κωδικό, αντιπροσωπευτικό του δορυφόρου. Το τσιπάκι μας, με διάφορους υπολογισμούς και γνωρίζοντας και το ότι βρίσκεται σε έναν στρογγυλό πλανήτη, υπολογίζει μαθηματικά (και προσεγγιστικά) τη θέση του GPS. Όσο πιο πολλοί δορυφόροι βρεθούν, τόσο πιο ακριβής είναι η θέση μας.

 

-Το quickGPS, φροντίζει να λάβει όλα τα στοιχεία θέσης για όλους τους GPS και Gallileo δορυφόρους που βρίσκονται στο διάστημα, περιλαμβάνοντας στοιχεία Θέσης, προσεγγιστικής θέσης μετά από κάποιες ημέρες και ώρες (εκεί είναι το 7ήμερο, μετά, το σφάλμα με τις αλλαγές θέσης γίνεται μεγάλο και δεν μπορούμε να 'ξέρουμε' ακριβώς που είναι, υπολογιστικά και θέλουμε νέο αρχείο) κλπ. Το κέρδος είναι τεράστιο. Το GPS μας, αρκεί να λάβει τον Κωδικό του δορυφόρου, και την Ώρα (που στέλνει με κάθε σήμα) ώστε να τη συγκρίνει με την ώρα από άλλους δορυφόρους, και άρα να υπολογίσει την Απόστασή του από αυτούς. Αυτό, μαζί με τα δεδομένα Θέσης που ΗΔΗ έχει από το αρχείο των 40 περίπου KByte που κατεβάζει το QuickGPS (χρεώνει μόνο τη στιγμή που θα του πούμε να κατεβάσει δεδομένα, δεν χρησιμοποιείται κατόπιν από το GPS καμία σύνδεση - αυτό γίνεται στο aGPS [assisted GPS]) και τα οποία δεν χρειάζεται να λάβει για κάθε δορυφόρο, κάνοντας τη διαδικασία χρονοβόρα μας δίνει ακριβή θέση σε ΠΟΛΥ λίγα δευτερόλεπτα.

 

ΝΟΜΙΖΩ πως το GPS του κινητού μας, είναι προτύπου αντιστοίχου με το sirfStarIII, ότι δηλαδή κατατάσσεται στα High Sensitivity GPS. Αυτά, μπορούν να λαμβάνουν σήμα στα όρια του -190dBm, ήτοι έως και 1000 φορές πιο ασθενές, από των κανονικών δεκτών GPS! Γι' αυτό θα έχετε (ίσως) παρατηρήσει ότι λαμβάνει σήμα ΚΑΙ σε κλειστό χώρο. Με την επερχόμενη τεχνολογία των eGPS, θα χρησιμοποιούνται και οι πληροφορίες των Σταθμών Βάσης (κινητής), οπότε θα έχουμε ΑΚΡΙΒΗ και συνεχή υπολογισμό Θέσης, και σε τελείως κλειστούς χώρους.

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει, μπορεί να υπογράψει στη Δημόσια Πρόταση προς τη Wind, για παροχή ΛΟΓΙΚΩΝ χρεώσεων για την Ζωντανή Τηλεόραση (Live TV) μηνιαία, και όχι με εισιτήριο εισόδου και μόνο. ΔΕΙΤΕ την υπογραφή μου για το Link, και όποιος θέλει, ας βάλει το link και στη δική του Υπογραφή (αφού πρώτα συμπληρώσει τα στοιχεία του στη σελίδα...)!

 

Λίγο Off-Topic, αλλά νομίζω αξίζει...!

 

BrokenPhonez οι υπογραφές πέσανε :)

 

Αλλά το βρίσκω λίγο ανούσιο, να τους κυνηγούμε εμείς και όχι αυτοί εμάς :worry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά ... νεος στο χώρο των ppc (έχω διαβάσει αρκετά θέματα εδώ), ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να δημιουργηθεί ένα θέμα που να έχει τα πιο χρήσιμα και απαραίτητα προγράμματα (μικρή περιγραφή & version) για το Touch Cruise.

 

Το λέω αυτό γιατί βλέπω οτι π.χ. ένα πρόγραμμα (ακόμα και η version του) μπορεί να τρέχει σωστά σ' ένα ppc & σ' άλλο να δημιουργεί προβλήματα (κολλήματα, κατανάλωση μνήμης κ.α).

 

Πιστεύω θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο αυτό για όσους πρόκειται να αγοράσουν ή έχουν το συγκεκριμένο ppc.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παλι,κατι gps που πιανουν 20 δορυφορους,αυτο ειναι λογω hardware?

 

Κανενας δεκτης gps δεν μπορει να εχει σημα απο 24 δορυφορους. Αυτο ειναι αδυνατο, γιατι απο τους 24 δορυφορους του συστηματος, μονο οι μισοι θεωρητικα, βρισκονται τουτοχρονα στο οπτικο μας πεδιο.

Animula vagula blandula hospes comesque corporis quae nunc abibis in loca pallidula rigida nudula...

 

Tάκης

Ping!, Messi.im> tak1s

Link to comment
Share on other sites

hi pedes skeftome telika na paro kai ego to htc cruise peite moy ligo ti gnomi sas axizei ta lefta toy einai kali siskeyi?kai kati simantiko epidi stelno pola minimata mporo na grafo minimata me to daxtilo i xriazete panta to penaki?
kiossesm
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
hi pedes skeftome telika na paro kai ego to htc cruise peite moy ligo ti gnomi sas axizei ta lefta toy einai kali siskeyi?kai kati simantiko epidi stelno pola minimata mporo na grafo minimata me to daxtilo i xriazete panta to penaki?
προσωπικα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος στους 2 μηνες που το εχω,για τα sms δεν ξερω ποσο θα σε βολεψει απο την στιγμη που στελνεις πολλα,ισως να εβλεπες και το καιζερ που εχει και πληκτρολογιο;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
hi pedes skeftome telika na paro kai ego to htc cruise peite moy ligo ti gnomi sas axizei ta lefta toy einai kali siskeyi?kai kati simantiko epidi stelno pola minimata mporo na grafo minimata me to daxtilo i xriazete panta to penaki?

 

Υπάρχει το κατάλληλο software για να γράφεις sms με το δάχτυλο αλλά τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το hardware πληκτρολόγιο. Για το λόγο αυτό... θα συμφωνήσω με τον φίλο lagoudaki να κοιτάξεις και για το Kaiser.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια καμμια ενημερωση ποτε θ το φερει ο Γερμανος ξερουμε τπτ??

 

Στον Γερμανό τι σου λένε; :worry:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στον Γερμανό τι σου λένε; :worry:

 

πηγα σε 3 διαφορετικα καταστηματα την Παρασκευη και μου ειπαν και τα 3 οτι δεν εχει ερθει ακομα και ουτε εχουν ενημερωση ποτε θα το φερουν!:mad:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω μία απορία. στη κεντρική ταπετσαρία του touch cruise στο today δηλαδή δίπλα από το σήμα της κεραίας αντί να μου βγάζει το σηματακι G όπως πρέπει αφού έχω επιλέξει : έναρξη--> ρυθμισεις--> Τηλέφωνο ---> GSM/UMTMS Μπάντα και επιλεγεις στο πρωτο tab GSM και στο δευτερο AUTO, μου βγάζει ένα μικρό x με 2 αντίθετα βελάκια από πάνω όπως φαίνεται και στη foto που παραθέτω.

 

http://i271.photobucket.com/albums/jj132/Giorgio_023/Capture2.jpg

Hasta La Victoria Siempre
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Ευτυχής κάτοχος και εγώ ενός Cruise εδώ και λίγες μέρες, έχω μείνει με άριστες εντυπώσεις. Κάτι προβλήματα του Destinator6 ξεπεράστηκαν με το GPSgate.

Το πήρα από Mediamarkt 649€ (ελληνικό σε 12 άτοκες δόσεις)

Κατά τα άλλα, το μηχανάκι είναι απίθανο. :)

 

Έχω μια πρώτη απορία:

Πως μπορούμε να απενεργοποιήσουμε εντελώς το GPRS ?. Δεν θέλω να πληρώνω μισό ευρώ στην Wind κάθε φορά που συνδέεται για πλάκα και πολλές φορές από δικό μου λάθος :( (καθώς όλο παίζω με τα κουμπάκια :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να απενεργοποιήσουμε εντελώς το GPRS ?. Δεν θέλω να πληρώνω μισό ευρώ στην Wind κάθε φορά που συνδέεται για πλάκα και πολλές φορές από δικό μου λάθος :( (καθώς όλο παίζω με τα κουμπάκια :lol: )

 

Δοκιμασε αυτο:

http://www.modaco.com/content/Pocket-PC-Software/246171/New-FREE-Utility/

Animula vagula blandula hospes comesque corporis quae nunc abibis in loca pallidula rigida nudula...

 

Tάκης

Ping!, Messi.im> tak1s

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω μία απορία. στη κεντρική ταπετσαρία του touch cruise στο today δηλαδή δίπλα από το σήμα της κεραίας αντί να μου βγάζει το σηματακι G όπως πρέπει αφού έχω επιλέξει : έναρξη--> ρυθμισεις--> Τηλέφωνο ---> GSM/UMTMS Μπάντα και επιλεγεις στο πρωτο tab GSM και στο δευτερο AUTO, μου βγάζει ένα μικρό x με 2 αντίθετα βελάκια από πάνω όπως φαίνεται και στη foto που παραθέτω.

 

http://i271.photobucket.com/albums/jj132/Giorgio_023/Capture2.jpg

Δεν έχεις (λογικά) ενεργοποιημένες τις υπηρεσίες DATA, για την κάρτα σου...

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...