Jump to content

Ζημιές στο σταθμό Μετρό του Κεραμεικού


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οκ missunderstood... my fault! δεν μου αρεσει να ειμαι το θυμα ομως....

σε κανεναν δεν αρεσει! ουτε στον βανδαλο θερμοαιμο.

και για να ειμαι απολυτα ειλικρινης δε μου αρεσει να ειμαι θυμα χωρις να το επιλεξω! θυμα ειμαι και οταν πληρωνω την κληση της τροχαιας. θυμα ειμαι και οταν πληρωνω 9% επιτοκιο στην τραπεζα για να εχω αμαξι. εκει ομως το επελεξα! με πιανεις πως το εννοω?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οκ missunderstood... my fault! δεν μου αρεσει να ειμαι το θυμα ομως....

σε κανεναν δεν αρεσει! ουτε στον βανδαλο θερμοαιμο.

και για να ειμαι απολυτα ειλικρινης δε μου αρεσει να ειμαι θυμα χωρις να το επιλεξω! θυμα ειμαι και οταν πληρωνω την κληση της τροχαιας. θυμα ειμαι και οταν πληρωνω 9% επιτοκιο στην τραπεζα για να εχω αμαξι. εκει ομως το επελεξα! με πιανεις πως το εννοω?

 

Σε καταλαβαινω. Αλλα δεν εισαι στανταρ στοχος αλλα τυχαιος..

Οπως μπορει να ειναι ενας ανθρωπος που τυχει να χτυπηθει απο ενα αμαξι που ετρεχε πολυ γρηγορα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

οκ. τυχαια η στανταρ, παραμενω θυμα και στοχος! ομως οπως βλεπεις αυτος ο τροπος αντιδρασης εχει θυματα και αμαχο πληθυσμο που την πληρωνει! γιατι να μην βρουμε εναν αλλο τροπο αντιδρασης? ξερω οτι στην παρουσα φαση δεν εχω να προτεινω καποια εναλλακτικη, μπορω ομως να καταδικασω την δεδομενη (βανδαλισμο)

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος από τότε που υπάρχει θέλησε να περνάει «μηνύματα», για δικούς του λόγους, προς τους άλλους για θέματα που τον απασχολούσαν. Οι τρόποι, πολλοί: όστρακα, πάπυροι, χαρτί, ραδιόφωνο, τηλεόραση, υπολογιστές, κτλ κτλ.

 

Ένας ακραίος τρόπος, ήταν και ακόμα είναι ο βανδαλισμός. Από τα αρχαία χρόνια ακόμα, κάποιοι επέλεγαν την οδό αυτή, για διάφορους λόγους. Ας θυμηθούμε την αρχαία Αθήνα, στην οποία λίγο πριν τα Σικελικά σημειώθηκαν ζημιές σε αγάλματα, ζημιές που σκοπό είχαν (κατά την άποψη μερικών ιστορικών) μέσω της δισειδαιμονίας να αποτρέψουν τους Αθηναίους από το να εμπλακούν σε μία ακόμα εκστρατεία. Ναι, αυτό που σήμερα λέμε «ακραίοι αριστεροί» μάλλον υπήρχε και τότε.

 

Όπως και να χει, ο βανδαλισμός - όταν δεν κρύβονται σκοπιμότητες από πίσω - αποτελεί μία ακραία αντίδραση που ακολουθείται από άτομα που γεννάει το ίδιο το «Σύστημα». Λόγω της ανθρώπινης φύσης, πάντοτε θα υπάρχει ένα 1% που θα απορρίπτει το εκάστοτε κοινωνικό σύστημα, και από αυτό το 1% κάποια άτομα θα αντιδρούν έτσι ώστε να «ακουστούν».

 

Βανδαλισμός δεν είναι μόνο να τα σπάει κανείς. Οι - συχνά κακής αισθητικής - επιγραφές στους τοίχους, είναι επίσης βανδαλισμός. Και αν κάποτε το graffiti ήταν μία πρακτική διέξοδος για να «ακουστεί» κανείς σε μία εποχή που π.χ. το Internet δεν υπήρχε, σήμερα δεν βρίσκω κανένα πρακτικό όφελος από αυτό.

 

Το πολύ το Κύριε ελέησον το βαριέται και ο Θεός.

 

Προσωπικά, ύστερα από τόσο graffiti που έχω δει στην Αθήνα, το έχω σιχαθεί και δεν δίνω ποτέ σημασία στο τί μπορεί να έχει γράψει ο καθένας στον τοίχο. Το ίδιο ισχύει και για τα φέιγ βολάν, τις αφίσες και οτιδήποτε παρόμοιο θεωρείται από κάποιους «cool» και «αντίδραση».

 

Τα ίδια ισχύουν και για τις πορείες. Ο Diplomat το είπε πολύ σωστά, τα τελευταία χρόνια έγιναν τόσες πορείες που ο κόσμος έμαθε απλά να μην ασχολείται. Προσωπικά, επειδή δουλεύω στο Σύνταγμα, φέτος ειδικά από ένα σημείο και μετά είχα... προσαρμοστεί τόσο καλά που τις έβλεπα σαν ένα κομμάτι της καθημερινότητάς μου. Δεν έδινα καμία σημασία και δεν ήμουν ο μόνος.

 

Προσοχή, δεν υποστηρίζω ότι ο κόσμος δεν έχει προβλήματα που πρέπει να λυθούν. Δεν λέω ότι οι κοινωνικοί αγώνες δεν πρέπει να γίνονται, ούτε ότι δεν πρέπει να πολεμάμε για τα δικαιώματά μας ως πολίτες.

 

Λέω απλά ότι καιρός είναι να αλλάξουν λίγο τα πράγματα. Να μπει ένα μέτρο.

 

«Αντίδραση» δεν είναι να τα σπας, ούτε να κατεβαίνεις στις πορείες κάθε τρεις και λίγο, την ίδια ώρα που φοράς φιρμάτα ρούχα, βλέπεις αμερικάνικες ταινίες, αλλάζεις κινητό κάθε τόσο, καταναλώνεις πράγματα που δεν χρειάζεσαι, κτλ κτλ κτλ.

 

«Αντίδραση» δεν είναι να φωνάζεις κατά του «κατεστημένου» και την ίδια ώρα να έχεις ως στόχο σου να μπεις στο Δημόσιο / να «πιάσεις την καλή» / να γίνεις πετυχημένος επιχειρηματίας / whatever.

 

«Αντίδραση» δεν είναι να είσαι «αντιδραστικός» και «επαναστάτης» επειδή θεωρείς ότι έτσι είσαι «cool», ούτε να θες να αλλάξεις τα πράγματα απλά και μόνο για να τα αλλάξεις και να νιώθεις καλά ότι κάτι έκανες στην ζωή σου.

 

Εάν κάποιος θέλει όντως να αντιδράσει, ας αρχίσει από τον εαυτό του. Και αφού γίνει ο ίδιος τέλειος και φοβερός, ας «κατηχήσει» και τους υπόλοιπους...

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος από τότε που υπάρχει θέλησε να περνάει «μηνύματα», για δικούς του λόγους, προς τους άλλους για θέματα που τον απασχολούσαν. Οι τρόποι, πολλοί: όστρακα, πάπυροι, χαρτί, ραδιόφωνο, τηλεόραση, υπολογιστές, κτλ κτλ.

 

Ένας ακραίος τρόπος, ήταν και ακόμα είναι ο βανδαλισμός. Από τα αρχαία χρόνια ακόμα, κάποιοι επέλεγαν την οδό αυτή, για διάφορους λόγους. Ας θυμηθούμε την αρχαία Αθήνα, στην οποία λίγο πριν τα Σικελικά σημειώθηκαν ζημιές σε αγάλματα, ζημιές που σκοπό είχαν (κατά την άποψη μερικών ιστορικών) μέσω της δισειδαιμονίας να αποτρέψουν τους Αθηναίους από το να εμπλακούν σε μία ακόμα εκστρατεία. Ναι, αυτό που σήμερα λέμε «ακραίοι αριστεροί» μάλλον υπήρχε και τότε.

 

Όπως και να χει, ο βανδαλισμός - όταν δεν κρύβονται σκοπιμότητες από πίσω - αποτελεί μία ακραία αντίδραση που ακολουθείται από άτομα που γεννάει το ίδιο το «Σύστημα». Λόγω της ανθρώπινης φύσης, πάντοτε θα υπάρχει ένα 1% που θα απορρίπτει το εκάστοτε κοινωνικό σύστημα, και από αυτό το 1% κάποια άτομα θα αντιδρούν έτσι ώστε να «ακουστούν».

 

Βανδαλισμός δεν είναι μόνο να τα σπάει κανείς. Οι - συχνά κακής αισθητικής - επιγραφές στους τοίχους, είναι επίσης βανδαλισμός. Και αν κάποτε το graffiti ήταν μία πρακτική διέξοδος για να «ακουστεί» κανείς σε μία εποχή που π.χ. το Internet δεν υπήρχε, σήμερα δεν βρίσκω κανένα πρακτικό όφελος από αυτό.

 

Το πολύ το Κύριε ελέησον το βαριέται και ο Θεός.

 

Προσωπικά, ύστερα από τόσο graffiti που έχω δει στην Αθήνα, το έχω σιχαθεί και δεν δίνω ποτέ σημασία στο τί μπορεί να έχει γράψει ο καθένας στον τοίχο. Το ίδιο ισχύει και για τα φέιγ βολάν, τις αφίσες και οτιδήποτε παρόμοιο θεωρείται από κάποιους «cool» και «αντίδραση».

 

Τα ίδια ισχύουν και για τις πορείες. Ο Diplomat το είπε πολύ σωστά, τα τελευταία χρόνια έγιναν τόσες πορείες που ο κόσμος έμαθε απλά να μην ασχολείται. Προσωπικά, επειδή δουλεύω στο Σύνταγμα, φέτος ειδικά από ένα σημείο και μετά είχα... προσαρμοστεί τόσο καλά που τις έβλεπα σαν ένα κομμάτι της καθημερινότητάς μου. Δεν έδινα καμία σημασία και δεν ήμουν ο μόνος.

 

Προσοχή, δεν υποστηρίζω ότι ο κόσμος δεν έχει προβλήματα που πρέπει να λυθούν. Δεν λέω ότι οι κοινωνικοί αγώνες δεν πρέπει να γίνονται, ούτε ότι δεν πρέπει να πολεμάμε για τα δικαιώματά μας ως πολίτες.

 

Λέω απλά ότι καιρός είναι να αλλάξουν λίγο τα πράγματα. Να μπει ένα μέτρο.

 

«Αντίδραση» δεν είναι να τα σπας, ούτε να κατεβαίνεις στις πορείες κάθε τρεις και λίγο, την ίδια ώρα που φοράς φιρμάτα ρούχα, βλέπεις αμερικάνικες ταινίες, αλλάζεις κινητό κάθε τόσο, καταναλώνεις πράγματα που δεν χρειάζεσαι, κτλ κτλ κτλ.

 

«Αντίδραση» δεν είναι να φωνάζεις κατά του «κατεστημένου» και την ίδια ώρα να έχεις ως στόχο σου να μπεις στο Δημόσιο / να «πιάσεις την καλή» / να γίνεις πετυχημένος επιχειρηματίας / whatever.

 

«Αντίδραση» δεν είναι να είσαι «αντιδραστικός» και «επαναστάτης» επειδή θεωρείς ότι έτσι είσαι «cool», ούτε να θες να αλλάξεις τα πράγματα απλά και μόνο για να τα αλλάξεις και να νιώθεις καλά ότι κάτι έκανες στην ζωή σου.

 

Εάν κάποιος θέλει όντως να αντιδράσει, ας αρχίσει από τον εαυτό του. Και αφού γίνει ο ίδιος τέλειος και φοβερός, ας «κατηχήσει» και τους υπόλοιπους...

συμφωνώ και επαυξάνω στο σκεπτικό σου.πολύ διαλακτικός και σοβαρος,κάνεις χτυπητά λάθη όμως.η ίδια η κοινωνία προωθεί με κάθε μέσο όλα αυτά που λες οτι πρέπει να διορθωθούν.κάποιοι επιβάλουν με το έτσι θέλω οτι βολεύει αυτούς τους λίγους και ω του θαύματος αν αντιδράσεις αυτομάτως βρίσκεσαι στο περιθώριο.ευτυχώς που υπάρχουν και οι γνωστοί άγνωστοι <<περιθωριακοί>> για να δείχνουν με τον καλύτερο τρόπο τι πρέπει να διορθωθεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμε εαν χαλαω αυτο το κομματακι της συζητησης.Καταρχας dexter_ σου ειπε κανεις οτι με λενε "whiskas" για πες μου ?Τι σχεση εχει ο ξυλοδαρμος βρε κοπελα μου με το οτι καμια χωρα με κυριως κοκκινο καθεστως δεν εζησε καλα?

ΤΙ ταξικη συνειδηση εχεις θα μας πεις ?Εγω μονο 1 κυριως ιδεολογια ξερω που μασουλαει συνεχεια την ταξικη συνειδηση.Δεν εχεις απαντησει οχι απλα αμεσα αλλα ουτε καν ΕΜΕΣΑ σε καμια μα καμια ερωτηση η γεγονος.Λες απλα εφηβικες ανοησιες τις οποιες ποιος ξερει πιο σκουριασμενο μυαλο στις εμαθε.Θες η Ελλαδα να καταντησει οπως τις χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ ?Εχεις παει ποτε εκει να δεις πως ειναι τα πραγματα ?Ποιος σε ρωτησε εσενα εαν η Ελλαδα γουσταρει τετοια καθεστωτα ?Η Ελλαδα ειναι δημοκρατικη χωρα , δεν μπορει κανενας τυραννος απο οπου και εαν ερχεται να μας αρπαξει αυτο το δικαιωμα.

Οποτε σε ξαναρωταω , απο που εσυ μια νεα κοπελα που αντι να σφιζεις απο παθος για την χωρα σου και απο αγαπη για αυτην , λες τετοια πραγματα (που μιλαμε ετσι οπως τα λες ειναι σαν πετρες που πεφτουν απο μετρα μακρια διοτι δεν κανεις χρηση ουτε ενος επιχειρηματος ουτε φυσικα απαντας σε οτι ρωταω).

 

Ανοιξε εγω λεω κανα βιβλιο να διαβασεις για την ταξικη σου ιδεολογια και μετα μιλα.Και αμα σε χαλαει ετσι οπως το λεω , τοτε πες μου τι ταξικη ιδεολογια εκπροσωπεις τελος παντων ?

 

ΥΓ : κανενα μα κανενα νομιμο πολιτικο κομμα δεν θεωρω αρρωστεια η οτι αλλο ειπες.Αυτα ειναι ανοησιες.Επισης βλεπω αμεσως πιαστηκες απο την καραμελιτσα.Ειπα εγω πουθενα την λεξη κομμουνισμος ?αλλα φανικε η τρομερα μεγαλη σου θεληση για να υπερασπιστεις κατι το οποιο απλα απετυχε ιστορικα παταγωδως.Αραγε ποιος να σου εβαλε τετοιες ιδεες....

Link to comment
Share on other sites

Κατα τα αλλα ζουμε εποχες οπου ζει και βασιλευει η Δημοκρατια..

 

 

Μπα, βασικά ζούμε σε εποχές όπου ζει και βασιλεύει η ασυδοσία.

 

Μη με αναγκάσεις να χρησιμοποιήσω το κλισέ περί δημοκρατίας, που αρχίζει και που τελειώνει...

 

Και ορίστε η δημοκρατία: αθωώστε τον (κατηγορούμενο για ληστεία!) "αγωνιστή" σύντροφο μας αλλιώς τα σπάμε όλα:

 

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=11244900

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι θέμα συναιτισμού και συμμόρφωσης.

είναι θέμα απόδωσης δικαιοσύνης εν μέρει.κι εκεί που δεν μπορεί να επέμβει η τσιμπίδα του νόμου(δηλαδή πουθενά) επεμβαίνουν κάτι ανόητα παιδάκια,για να περάσουν το μνμ οτι αντίσταση θα υπάρχει παντού και πάντα οτι και να γίνει.οτι δεν γεννηθήκαμε πιονάκια και ούτε μπορεούν ορισμένοι να παίζουν επικίνδυνα παιχνίδια εις βάρος μας.

μπορεί και να υπάχρουν τυφλοί στόχοι βέβαια.άτομα που δεν φταίνε σε τπτ,κυρίως αμάξια ,μηχανάκια,κτλ(απώλειες υπάρχουν σε κάθε πόλεμο όμως).

δεν νομιζω οτι με καποιον τροπο αποδιδεται δικαιοσυνη οπως το περιγραφεις (δεν εχει κανενα απολυτως δικαιωμα το βλ@μμενο να μου σπασει το αμαξι η την προσωπικη η δημοσια περιουσια για να μου αποδωσει δικαιοσυνη. αν θελει να με δικασει, ας μου κανει μηνυση και ας παμε στα δικαστηρια). μαλλον το αντιθετο. και σου υπενθυμιζω για πολλωστη φορα οτι με τον βανδαλισμο πιο πολλους εχθρους κανεις παρα το μηνυμα σου περνας. επισης δεν μπορω να δεχτω οτι ολα αυτα ειναι παραπλευρες απωλειες σε πολεμο, γιατι ΔΕΝ εχουμε πολεμο (εστω και κοινωνικο οχι πολεμικη συρραξη). εν κατακλειδι εγω μετα απο οσα εχω δει, πιστευω πως αυτοι που σπανε και βανδαλιζουν εχουν λοξοδρομησει απο τις ιδεες τους. εχουν μεσα τους ενα ΓΙΑΤΙ οπως σωστα λεει ο λεφτεριαν, εχουν την αντιδραση, αλλα απο καποιο σημειο και μετα παρεκτρεπονται και απλα εκτονωνονται με αυτον τον τροπο. σου ειπα και πριν οτι αν θελεις να αντιδρασεις και να περασεις καποιο μηνυμα μπορεις να το κανεις με 1000 διαφορετικους τροπους. ο βανδαλισμος ειναι αποδεδειγμενα ο χειροτερος. εφοσον συνεχιζεις να βανδαλιζεις δεν το κανεις για να περασεις καποιο μηνυμα, το κανεις απλα γιατι σε ευχαριστει.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και επαυξάνω στο σκεπτικό σου.πολύ διαλακτικός και σοβαρος,κάνεις χτυπητά λάθη όμως.η ίδια η κοινωνία προωθεί με κάθε μέσο όλα αυτά που λες οτι πρέπει να διορθωθούν.κάποιοι επιβάλουν με το έτσι θέλω οτι βολεύει αυτούς τους λίγους και ω του θαύματος αν αντιδράσεις αυτομάτως βρίσκεσαι στο περιθώριο.ευτυχώς που υπάρχουν και οι γνωστοί άγνωστοι <<περιθωριακοί>> για να δείχνουν με τον καλύτερο τρόπο τι πρέπει να διορθωθεί.

 

Διαφωνώ κάθετα.

 

Η κοινωνία είναι αυτή που είναι και δεν θα αλλάξει με τις πρακτικές των «γνωστών αγνώστων», που εσύ ονομάζεις «ο καλύτερος τρόπος». Δεν πρόκειται να κερδίσει ποτέ κανένας την συμπάθεια του λαού καταστρέφοντας δημόσια και ιδιωτική περιουσία. Και στο κάτω κάτω, ποιο δικαίωμα έχει ο Χ που νιώθει ότι αδικείται να βγαίνει και να τα σπάει όλα; Εάν ο καθένας μας το έκανε αυτό, δεν θα έμενε και τίποτα όρθιο.

 

Εάν θέλουμε να λέμε ότι έχουμε Δημοκρατία και υποστηρίζουμε το πολίτευμά μας αληθινά και όχι όπως το ερμηνεύουμε εμείς, καλό είναι να σεβόμαστε το ότι ο κάθε φορολογούμενος πολίτης έχει πληρώσει για ό,τι σπάνε και καίνε οι «γνωστοί άγνωστοι» και συνήθως δεν θέλει να ξαναπληρώσει για να επισκευαστεί επειδή κάποιοι θέλουν να ικανοποιούν τις πεποιθήσεις τους έτσι.

Link to comment
Share on other sites

πες τα ΤΝ47! τα εχω πει και εγω μερικες σελιδες πιο πισω....

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

πες τα ΤΝ47! τα εχω πει και εγω μερικες σελιδες πιο πισω....

 

Off topic:

 

Ρε παιδιά, στο thread αυτό με είπατε TK97, TN47... Σε λίγο θα με πείτε και GF87! :lol:

 

(Πλάκα κάνω, μην με παρεξηγήσεις)

Link to comment
Share on other sites

σορρυ φιλε μου! ΤΝ 47 ειναι ενα τουιτερ της focal το οποιο εχω δουλεψει αρκετα και μου βγηκε...αυθορμητα! και παλι σορρυ!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα.

 

Η κοινωνία είναι αυτή που είναι και δεν θα αλλάξει με τις πρακτικές των «γνωστών αγνώστων», που εσύ ονομάζεις «ο καλύτερος τρόπος». Δεν πρόκειται να κερδίσει ποτέ κανένας την συμπάθεια του λαού καταστρέφοντας δημόσια και ιδιωτική περιουσία. Και στο κάτω κάτω, ποιο δικαίωμα έχει ο Χ που νιώθει ότι αδικείται να βγαίνει και να τα σπάει όλα; Εάν ο καθένας μας το έκανε αυτό, δεν θα έμενε και τίποτα όρθιο.

 

Εάν θέλουμε να λέμε ότι έχουμε Δημοκρατία και υποστηρίζουμε το πολίτευμά μας αληθινά και όχι όπως το ερμηνεύουμε εμείς, καλό είναι να σεβόμαστε το ότι ο κάθε φορολογούμενος πολίτης έχει πληρώσει για ό,τι σπάνε και καίνε οι «γνωστοί άγνωστοι» και συνήθως δεν θέλει να ξαναπληρώσει για να επισκευαστεί επειδή κάποιοι θέλουν να ικανοποιούν τις πεποιθήσεις τους έτσι.

εγω δεν διαφωνώ σε αυτό που αναφέρεις τώρα.το ίδιο είπα και πριν μερικές σελίδες.το θέμα που ανέφερα και πιο πρίν,είναι οτι δεν εφαρμόζεται η περιβόητη δημοκρατία και οι νόμοι της.

υπάρχουν υποχρεώσεις και απο τους μεν και απο τους δε.

δε μιλάμε μόνο όπου μας συμφέρει για δημοκρατία και να παραβλέπουμε όλες τις άλλες ατέλειες,και να κατακρίνουμε μόνο συγκεκριμένα περιστατικά.

στην δημοκρατία υποτίθεται οτι είμαστε όλοι ίσοι.δεν υπάρχουν διακρίσεις.

και στην δημοκρατία που αναφέρεις μόνο διακρίσεις και ατέλειες βλέπω.

τα έχω αναφέρει πολλές φορές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν διαφωνώ σε αυτό που αναφέρεις τώρα.το ίδιο είπα και πριν μερικές σελίδες.το θέμα που ανέφερα και πιο πρίν,είναι οτι δεν εφαρμόζεται η περιβόητη δημοκρατία και οι νόμοι της.

υπάρχουν υποχρεώσεις και απο τους μεν και απο τους δε.

δε μιλάμε μόνο όπου μας συμφέρει για δημοκρατία και να παραβλέπουμε όλες τις άλλες ατέλειες,και να κατακρίνουμε μόνο συγκεκριμένα περιστατικά.

στην δημοκρατία υποτίθεται οτι είμαστε όλοι ίσοι.δεν υπάρχουν διακρίσεις.

και στην δημοκρατία που αναφέρεις μόνο διακρίσεις και ατέλειες βλέπω.

τα έχω αναφέρει πολλές φορές.

 

Δεν σε καταλαβαίνω καθόλου φίλε μου. Εάν θέλεις, γίνε πιο σαφής.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σερί και τις 10 σελίδες.Η εικόνα που παρουσιάζει το κατά τ' άλλα ενδιαφέρον ώς προς το θέμα του thread,είναι πολύ "κουραστική".Εδώ και 4-5 σελίδες λέτε τα ίδια και τα ίδια.Προφανώς δεν γίνεται να συμφωνήσετε οπότε γιατί συνεχίζετε αυτή την αντιπαράθεση αφού δεν καταλήγει πουθενά; :confused:

 

Όσο για το θέμα,η προσωπική μου γνώμη είναι ότι κανείς και για κανέναν λόγο δεν έχει το δικαίωμα να καταστρέφει δημόσιες και ιδιωτικές περιουσίες.Μα κανείς όμως.Επίσης γνώμη μου είναι ότι αυτοί που καταστρέφουν το κάνουν απλά για να ξεδώσουν και όχι για να περάσουν το οποιοδήποτε μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

oργη πονος αγανακτηση για ενα κτιριο?Ας βρουν καποιο τροπο να τα ιατηρουν σε καλη κατασταση.Απλα εδω υποφερουν ανθρωποι οπως η Αμαλια επειδη δεν ειχε φαρμακα...κι οργη πονος αγανακτηση για μερικα συνθηματα?Ας βαζουν οσους πιανουν να τα διορθωνουν με δικα τους εξοδα κι σου λεω εγω ποτε θα σταματησει το φαινομενο..αλλα εχουμε πολυ πιο σοβαρα θεματα στα οποια ειμαστε αναλγητοι για να πονεσουμε..
Link to comment
Share on other sites

....

 

Μάλλον δε διάβασες από το σημείο που είχες σταματήσει την τελευταία φορά γι'αυτό μόλις μπήκες άρχισες πάλι να (με) ρωτάς τα ίδια.

 

Όπως λοιπόν ξαναείπα ούτε έχω ανάγκη, ούτε υποχρέωση να σου/σας δώσω κανένα πιστοποιητικό κοινωνικών/ταξικών φρονημάτων. Άλλωστε το thread δεν πραγματεύεται ταξικές συνειδήσεις "πες μου τι χρώμα είσαι", αν θες τέτοια συζήτηση άνοιξε ένα ανάλογο thread.

 

Τέλος με κούρασε αυτή η προσωπική επίθεση. Δε συμφωνούμε, καμία διάθεση για κουβέντα δε δείχνεις να έχεις παρα μόνο για προσωπικά σχόλια και μπηχτές, αυτή τουλάχιστον τη στάση έχεις απέναντί μου. Απάντησα άπειρες φορές ότι δεν ανήκω πουθενά και δεν εκπροσωπώ κανέναν και γυρνάω 4 σελίδες μετά και βλέπω ξανά την ίδια ερώτηση.

 

Η θέση σου και η άποψή σου έγιναν γνωστές, οι δικές μου επίσης, οπότε οι ερωτήσεις αυτές δεν έχουν απολύτως κανένα νόημα.

 

Στο θέμα μας, επιτέλους.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

oργη πονος αγανακτηση για ενα κτιριο?Ας βρουν καποιο τροπο να τα ιατηρουν σε καλη κατασταση.Απλα εδω υποφερουν ανθρωποι οπως η Αμαλια επειδη δεν ειχε φαρμακα...κι οργη πονος αγανακτηση για μερικα συνθηματα?Ας βαζουν οσους πιανουν να τα διορθωνουν με δικα τους εξοδα κι σου λεω εγω ποτε θα σταματησει το φαινομενο..αλλα εχουμε πολυ πιο σοβαρα θεματα στα οποια ειμαστε αναλγητοι για να πονεσουμε..
χριστινα συμφωνω οτι υπαρχουν και πιο σοβαρα θεματα, ομως το θεμα των βανδαλισμων μπορει να ειναι εξισου κακο για καποιον ανθρωπο οσο τα φαρμακα που ελειψαν στην κοπελα. βλεπω παντως οτι ερχεσαι στα λογια μου οσον αφορα τον τροπο καταστολης (με προσωπικα εξοδα των βανδαλων)

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Σαφως κι συμφωνω.η κοινωνικη εργασια για παραδειγμα που επιβαλλεται στη αμερικη σε οσους εχουν κανει παραπτωματα ειναι καλο μετρο δεν μπορει να ζημιωνεται το κρατος για τον καθενα.Οποιον πιανουν ας του επιβαλλουν να πληρωσει τα εξοδα η αρκετες ωρες κοινωνικη εργασια δωρεαν για να αποζημιωνουν την δημοσια περιουσια που κατεστρεψαν..
Link to comment
Share on other sites

Σαφως κι συμφωνω.η κοινωνικη εργασια για παραδειγμα που επιβαλλεται στη αμερικη σε οσους εχουν κανει παραπτωματα ειναι καλο μετρο δεν μπορει να ζμημιωνεται το κρατος για τον καθενα.Οποιον πιανουν ας του επιβαλλουν να πληρωσει τα εξοδα η αρκετες ωρες κοιωνικη εργασια δωρεαν για να αποζημιωνουν την δημοσια περιουσια που κατεστρεψαν..
πες τα χρυστοστομ-η!! πεστα...............:) :) :)

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

γτ δεν ζητάτε και απο αυτούς που έκλεψαν στο χρηματιστήριο και στα ομόλογα ,και στον νεο κοκ,και τα εκατομμύρια των ατασθαλειών που έγιναν όλα αυτά τα χρόνια και το δη΄μόσιο χρέος εκτοξέυτηκε σε δυσθεώρητα ύψη,στις κομπίνες που έγιναν με τις αμυντικές δαπάνες,τα δημόσια έργα που δεν έγιναν ποτέ,και και και, να τα καλύψουν οι ίδιοι?με προσςπικά έξοδα των απατεώνων δηλαδή.

με την δική σας λογική εγώ γτ να φορολογηθώ για κάτι το οποίο δεν έκανα και ίσα ίσα με βλάπτει και στον χείριστο βαθμό κιόλας?

εδώ είναι η επιλεκτική εφαρμογή της δημοκρατίας που δεν κατάλαβε ο φίλτατος πιο πάνω.η δικαιοσύνη εδώ που είναι?

ποιός θα τα καλύψει όλα αυτά?φυσικά εγώ,εσύ,και όλοι οι φορολοφούμενοι.

δεν είδα κανέναν να θλίβεται και να ασχολείται με αυτά τα πολύ σημαντικά θέματα που αφορούν όλους,και όχι ορισμένα άτομα.

εδώ η θλίψη όμως παραμερίζεται προς χάριν του κοινωνικού συνόλου και της κοινωνικής ωφέλειας.κάποιος όμως πρέπει να πληροφορήσει τους απατεώνες οτι δεν είναι έτσι ο θεσμός της δημοκρατίας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

γτ δεν ζητάτε και απο αυτούς που έκλεψαν στο χρηματιστήριο και στα ομόλογα ,και στον νεο κοκ,και τα εκατομμύρια των ατασθαλειών που έγιναν όλα αυτά τα χρόνια και το δη΄μόσιο χρέος εκτοξέυτηκε σε δυσθεώρητα ύψη,στις κομπίνες που έγιναν με τις αμυντικές δαπάνες,τα δημόσια έργα που δεν έγιναν ποτέ,και και και, να τα καλύψουν οι ίδιοι?με προσςπικά έξοδα των απατεώνων δηλαδή.

με την δική σας λογική εγώ γτ να φορολογηθώ για κάτι το οποίο δεν έκανα και ίσα ίσα με βλάπτει και στον χείριστο βαθμό κιόλας?

εδώ είναι η επιλεκτική εφαρμογή της δημοκρατίας που δεν κατάλαβε ο φίλτατος πιο πάνω.η δικαιοσύνη εδώ που είναι?

ποιός θα τα καλύψει όλα αυτά?φυσικά εγώ,εσύ,και όλοι οι φορολοφούμενοι.

δεν είδα κανέναν να θλίβεται και να ασχολείται με αυτά τα πολύ σημαντικά θέματα που αφορούν όλους,και όχι ορισμένα άτομα.

εδώ η θλίψη όμως παραμερίζεται προς χάριν του κοινωνικού συνόλου και της κοινωνικής ωφέλειας.κάποιος όμως πρέπει να πληροφορήσει τους απατεώνες οτι δεν είναι έτσι ο θεσμός της δημοκρατίας.

 

Συμφωνω.

Αλλωστε παραπανω το λες πολυ πιο περιεκτικα:

"στην δημοκρατία υποτίθεται οτι είμαστε όλοι ίσοι.δεν υπάρχουν διακρίσεις.

και στην δημοκρατία που αναφέρεις μόνο διακρίσεις και ατέλειες βλέπω."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

αλφ επειδη καποιοι κανουν κατι κακο πρεπει να κανουν ολοι το ιδιο?Τι λογικη εινι αυτη..Στην Αμερικη κι μεθυσμενος να οδηγας σου βαζουν κοινωνικη εργασια.Κι αν δουλεψουν λιγο αυτοι οι φιλοτιμοι νεοι εν παθαινουν τπτ.Ας ιορθωσουν οσα σπασανε γι να υπαρχει καλυτερη ποιοτητα ζωης για ολους.
Link to comment
Share on other sites

αλφ επειδη καποιοι κανουν κατι κακο πρεπει να κανουν ολοι το ιδιο?Τι λογικη εινι αυτη..Στην Αμερικη κι μεθυσμενος να οδηγας σου βαζουν κοινωνικη εργασια.Κι αν δουλεψουν λιγο αυτοι οι φιλοτιμοι νεοι εν παθαινουν τπτ.Ας ιορθωσουν οσα σπασανε γι να υπαρχει καλυτερη ποιοτητα ζωης για ολους.

ωραία τα λές.αν δουλέψουν οι βάνδαλοι για αυτά που έσπασαν θα ανέβει το βιωτικό επίπεδο,και οι μεγαλοαπατεώνες ας συνεχίσουν να κλέβουν άφοβα και ξεδιάντροπα.σέβομαι την άποψη σου,όπως όλες όσες έχουν αναφερθεί άλλωστε.απλά δεν με βρίσκει σύμφωνο.συνεχίζω να πιστεύω αυτά που αναφέρω συνέχεια.

και συνεχίζοντας επειδή εδώ δεν είναι αμερική (ευτυχώς δηλαδή) μεθυσμένοι έχουν το δικαίωμα να οδηγούν συγκεκριμένα άτομα,όπως και χωρίς κράνος,ζώνες, να παραβιάζουν λεωφορειόδρομους,να σκοτώνουν με αναστροφές,κτλ.

και όπως καταλαβαίνεις αυτοί δεν είναι απλοί πολίτες.

πρέπει να βρείς πιο καλό παράδειγμα ή να αναθεωρήσεις το σκεπτικό σου.

φιλικά πάντοτε

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...