Jump to content

Ψεύτικες κλήσεις!


andreasp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω και 1μιση μηνα περιπου , που εκανα φορητοτητα το νουμερο μου στην Cosmote, εχει συμβει το εξης 3 φορες.

Με παιρνει καποιος φιλος/συνεργατης να με ρωτησει τι τον θελω.

Εγω φυσικα απανταω οτι δεν τον θελω τιποτα, γιατι δεν τον πηρα τηλεφωνο.

Και ομως!

Σε αυτον δειχνει μια αναπαντητη απο εμένα!

Στο δικο μου τηλεφωνο φυσικα και δεν εχει γινει κληση ηθελημενα, αλλα και ουτε υπαρχει καποια τετοια κληση στις εξερχομενες (μην τυχον και εγινε κατα λάθος).

Το συσχετιζω αυτο, με το γεγονος οτι στο παρελθον, μου εχει μερικες φορες να δω κληση στο τηλεφωνο μου αναπαντητη καποιο νουμερο.

Πηρα τηλεφωνο πίσω , αλλα φυσικα ο ανθρωπος δεν γνωριζε τιποτα για καμια κληση και αρνιοταν κατηγορηματικα οτι με εχει πάρει.

 

Γνωρίζει κανεις το οτιδήποτε για το θέμα?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Είχε τύχει και σε κάτι γνωστούς... Δεν ξέρω βέβαια αν είχαν κοσμοτέ... Καθόμασταν σε μια καφετέρια και ξαφνικά το τηλέφωνο του ενός άρχισε να κτυπάει δείχνοντας ότι τον καλούσε ο άλλος που καθόταν στη διπλανή καρέκλα.. Όταν το σήκωσε δεν άκουγε απολύτως τίποτα.. Μετά δεν υπήρχε ούτε κληση στις εξερχόμενες όύτε τπτ άλλο που να δηλώνει ότι η κλήση είχε γίνει...
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 1μιση μηνα περιπου , που εκανα φορητοτητα το νουμερο μου στην Cosmote, εχει συμβει το εξης 3 φορες.

Με παιρνει καποιος φιλος/συνεργατης να με ρωτησει τι τον θελω.

Εγω φυσικα απανταω οτι δεν τον θελω τιποτα, γιατι δεν τον πηρα τηλεφωνο.

Και ομως!

Σε αυτον δειχνει μια αναπαντητη απο εμένα!

Στο δικο μου τηλεφωνο φυσικα και δεν εχει γινει κληση ηθελημενα, αλλα και ουτε υπαρχει καποια τετοια κληση στις εξερχομενες (μην τυχον και εγινε κατα λάθος).

Το συσχετιζω αυτο, με το γεγονος οτι στο παρελθον, μου εχει μερικες φορες να δω κληση στο τηλεφωνο μου αναπαντητη καποιο νουμερο.

Πηρα τηλεφωνο πίσω , αλλα φυσικα ο ανθρωπος δεν γνωριζε τιποτα για καμια κληση και αρνιοταν κατηγορηματικα οτι με εχει πάρει.

 

Γνωρίζει κανεις το οτιδήποτε για το θέμα?

 

Να υποθέσω οτι το λάθος γίνεται από τα άτομα που έχεις στις επαφές του κινητού σου.

 

1) Firmware Update του κινητού

 

2) Αντικατάσταση SIM

 

3) Δοκιμή με άλλο κινητό για λίγο καιρό

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου έχει συμβεί. Είχα 2 κλήσεις στο κινητό μου (cosmote) από ένα άγνωστο νούμερο (επίσης cosmote) και τον πήρα πίσω τον άνθρωπο. Ο οποίος μου απάντησε ότι πότέ δεν με πήρε τηλέφωνο. Μο έκανε πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση, γιατί στην δική μου περίπτωση δεν τον ήξερα αυτόν. Όντως αν ξέρει κάποιος κάτι ας μας πει (να μου λυθεί και η απορία!!!)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ένα ρεπορτάζ που είχε κάνει ο Ευαγγελάτος με τα κινητά.Για κλήσεις μέσο προγραμμάτων και την προτροπή του κινητού να δείχνει σαν αριθμό κλήσης έναν ψεύτικο ή κάποιον αριθμό τυχέα από το ευρετήριο.

Αλλιώς να είναι κάποιο πρόβλημα του κινητού ή του δικτύου παροχής κινητής δεν πιστεύω ότι παίζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποιο παλια που θυμαμαι δεν ηταν νουμερα που τα ειχα στο Phonebook.

Ηταν αγνωστα νουμερα που ειχαν εμφανιστει ως αναπάντητη.

Τωρα δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει, αλλα εμενα το μυαλο μου πάει στο δύκτιο.

Καποιο bug παίζει στην μέση.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να φταίει το δίκτυο.Και σε εμένα όσες φορές με έχουν πάρει άγνωστοι αριθμοί είναι από λάθος δικό τους κατά την πληκτρολόγηση του τηλεφώνου.

Αν είναι θα περιμένουμε να δούμε αν έχει συμβεί και σε άλλους εδώ μέσα ώστε να δούμε αν ισχύει και σε άλλες εταιρίες αυτό ή μόνο στην cosmote.

Αλλά όπως είπε και ο stefanos200 όταν του είχε συμβεί ο αριθμός που τον καλούσε ήταν από το κινητού ενός φίλου του που καθόταν δίπλα του.Οπότε εκεί δεν έχει να κάνει με το δίκτυο αλλά με κάτι πέρα από αυτό.

Δεν ξέρω θα δούμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση πάντως το νούμερο ήταν άγνωστο. Αλλά βέβαια μου συνέβει μόνο μια φορά.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και εγω κοσμοτε ειχα και με πηρε ενας τηλεφωνο και με ρωτουσε γιατι ενοχλουσα την γυναικα του χωρις να τον ειχα παρει ποτε στη ζωη μου τηλέφωνο!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν έχεις Sony Ericsson μάλλον φταίει η συσκευή. Παρόμοια περιστατικά έχουν αναφερθεί και στη Vodafone και όλα αφορούν Sony Ericsson συσκευές... Σε όλες τις περιπτώσεις που έχουν κρατηθεί TT από την εξυπηρέτηση πελατών και έγινε δικτυακός έλεγχος δεν βρέθηκε τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Sony Ericsson μάλλον φταίει η συσκευή. Παρόμοια περιστατικά έχουν αναφερθεί και στη Vodafone και όλα αφορούν Sony Ericsson συσκευές... Σε όλες τις περιπτώσεις που έχουν κρατηθεί TT από την εξυπηρέτηση πελατών και έγινε δικτυακός έλεγχος δεν βρέθηκε τίποτα...

 

 

Τι σημαινει ακριβως το "φταει η συσκευη" ?

Κάνει την κλήση απο μονο του δηλαδή το δικό μου κινητό?

Γιατι δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο απο την εξυπηρέτηση πελατών? Ούτε ο τεχνικός που με πήρε τηλέφωνο μετά απο κάποιες μέρες, γνωριζε το παραμικρό για το θέμα.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 1μιση μηνα περιπου , που εκανα φορητοτητα το νουμερο μου στην Cosmote, εχει συμβει το εξης 3 φορες.

Με παιρνει καποιος φιλος/συνεργατης να με ρωτησει τι τον θελω.

Εγω φυσικα απανταω οτι δεν τον θελω τιποτα, γιατι δεν τον πηρα τηλεφωνο.

Και ομως!

Σε αυτον δειχνει μια αναπαντητη απο εμένα!

Στο δικο μου τηλεφωνο φυσικα και δεν εχει γινει κληση ηθελημενα, αλλα και ουτε υπαρχει καποια τετοια κληση στις εξερχομενες (μην τυχον και εγινε κατα λάθος).

Το συσχετιζω αυτο, με το γεγονος οτι στο παρελθον, μου εχει μερικες φορες να δω κληση στο τηλεφωνο μου αναπαντητη καποιο νουμερο.

Πηρα τηλεφωνο πίσω , αλλα φυσικα ο ανθρωπος δεν γνωριζε τιποτα για καμια κληση και αρνιοταν κατηγορηματικα οτι με εχει πάρει.

 

Γνωρίζει κανεις το οτιδήποτε για το θέμα?

 

Μέσα από κάποια site μπορεις να καλέσεις και να φαίνεται το νούμερο που εσύ θες. Ένα από αυτά τα site είναι το http://www.freecalls.gr Από εκεί κάποιος έκανε πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από κάποια site μπορεις να καλέσεις και να φαίνεται το νούμερο που εσύ θες. Ένα από αυτά τα site είναι το http://www.freecalls.gr Από εκεί κάποιος έκανε πλάκα.

 

Δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο.

 

Γιατί αν επειτρέπετε; Αν δεν είναι αυτό πέταξε το κινητό σου :lol: :lol: για μένα κατά 99% αυτό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν επειτρέπετε; Αν δεν είναι αυτό πέταξε το κινητό σου :lol: :lol: για μένα κατά 99% αυτό είναι.

 

Γιατι αποκλειετε οποιοσδηποτε ανθρωπος να έκανε πλάκα στον συγκεκριμένο άνθρωπο με το συγκεκριμένο νούμερο μου.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει ακριβως το "φταει η συσκευη" ?

Κάνει την κλήση απο μονο του δηλαδή το δικό μου κινητό?

Γιατι δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο απο την εξυπηρέτηση πελατών? Ούτε ο τεχνικός που με πήρε τηλέφωνο μετά απο κάποιες μέρες, γνωριζε το παραμικρό για το θέμα.

 

Κάτι κολλάει στο software του κινητού. Εμένα το Κ610 έστελνε σε έναν συγκεκριμένο αριθμό mms χωρίς να κάνω τίποτα!:lol: Και στη Vodafone υπάρχουν παααάρα πολλές αναφορές τέτοιων προβλημάτων με Sony Ericsson. Tώρα με τη Cosmote και την εξυπηρέτηση της η αλήθεια είναι πως δεν βγάζεις γενικά άκρη...:p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν επειτρέπετε; Αν δεν είναι αυτό πέταξε το κινητό σου :lol: :lol: για μένα κατά 99% αυτό είναι.

 

από πότε παρέχεται τέτοιου είδους υπηρεσία? και με ποιον τρόπο?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

από πότε παρέχεται τέτοιου είδους υπηρεσία? και με ποιον τρόπο?

 

Μπες στο http://www.freecalls.gr και θα δεις ότι μπορείς να πάρεις τηλέφωνο με αναγνώριση και στον άλλον να φαίνεται το νούμερο που εσύ θες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλω να δώσω φράγκο μπορώ να κάνω καμιά αναπάντητη με ψεύτικο αριθμο?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο.

 

100% είναι αυτό ούτε καν 99

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλω να δώσω φράγκο μπορώ να κάνω καμιά αναπάντητη με ψεύτικο αριθμο?

 

 

απότι είδα όχι. εγώ έδωσα 10ε και απλά έχω ξετρελαθεί!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι ζητάει πιστωτική και δεν έχω... Όχι ότι αν είχα θα την έβαζα στο ιντερνετ αλλα...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αν τον παίρνουν όντως απτο freecalls, σε περίπτωση που δεν μιλάμε για κινητό cosmote ή για wind 3G υπάρχει τρόπος να το καταλάβεις, γιατί πολύ απλά δεν έρχεται το +, οπότε ο αριθμός βγαίνει σαν 3069..... ή αναγκαστικά βάζουν να εμφανιστεί κάτι χωρίς όλο το +30.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εγω μου εχει τυχει να ταματισω το μιλημα και νε ειναι ανοικτο και να ακουγεται οτι λεω.ευτιχως τα ακουγε φιλος και οχι κοριτσι
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μου είχε τύχει κι εμένα αυτό. Ήμασταν στο αυτοκίνητο με τον άντρα μου και μου σκάει κλήση από το κινητό του. Τον μάλωσα που το πετάει από 'δω κι από 'κει και κλείδωσα το πληκτρολόγιο της συσκευής του για να μην πατιούνται τα κουμπιά. Σε 3 λεπτά ξανακάλεσε. Κοίταξα τη συσκευή του και δεν έδειχνε καν να καλεί. Το έκανε άλλες 3-4 φορές και μετά σταμάτησε μόνο του. Τότε ήταν στη Vodafone και είχε συσκευή Sony Ericsson...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...