Jump to content

Sony Ericsson W910i


millis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ανοίγεις, βγάζεις πλακέτα, καθαρίζεις μεμβράνη και κουμπιά, το ξανά κουμπώνεις και είσαι έτοιμος. Εγγύηση δεν έχεις οπότε it's play time!!! :devil:

 

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι! :up:

Ορμάω!

Thanks! :-)

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια. Επεσε στα χερια μου ενα 910i και εχει εκδοση λογισμικου 1200-9123 R1EA030 080205. Μπορω μεσω υπολογιστη να κανω αναβαθμιση σε νεοτερο λογισμικο? Και που ακριβως θα το βρω? Ξερω οτι αναφερεται μεσα στο thread αλλα επειδη κουραστηκα να ψαχνω, θα παρακαλουσα να μου δωσετε την απαντηση στο πιατο... :) Ευχαριστω προκαταβολικα. :)
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το SEUS (update service-λογισμικό είναι) από το site της SE, εγκατέστησε στο pc σου και κάνε αναβάθμιση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοκινο και πρασινο κουμοι(αυτα της κλησης)επαψαν να λειτουργουν

Το ειχα για λιγο καιρο αποθηκευμενο.

Τι λετε να φταιει,υγρασια η καλωδιοταινια η κατι αλλο?

 

Οχι τιποτα αλλο ειναι πολυ καλο τηλεφωνακι,οθονη,ελαφρυ πρακτικο και με καλη μπαταρια και ειναι κριμα να παει χαμενο!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανοτερο ειναι να εχει "τριφτει" η πλακετα απο τα πατηματα και να θελει αντικατασταση. Δεν ειναι ακριβη η αλλαγη αξιζε αν δεν εχει αλλα προβληματα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπερα παιδια!εχω αυτο το κινητο εδω κ 2-3 χρονια κ εδω κ λιγο καιρο ειχε προκυψει ενα προβλημα με την οθονη αλλα κατα τ αλλα λειτουργουσε κανονικα.πηγα χθες στο σερβις στο γερμανο κ μου ειπε οτι εχει καψει η οθονη κ μπορουν να την αντικαταστησουν με καπου 57 ευρω,αλλα δεν το προτεινε γιατι ειναι προβληματικο το μοντελο κ καλυτερα να παρω νεο.δε θα ειχα κανεναν ενδοιασμο να παρω νεο,αλλα το θεμα ειναι οτι χρειαζομαι τα αρχεια κ τα μηνυματα που ηταν αποθηκευμενα στη συσκευη,υπαρχει καποιος τροπος να τα ανακτησω?(ξεχασα να το ρωτησω αυτο) παντως μου ειπε οτι αν την αλλαξουν την οθονη τα αρχεια κλπ θα ειναι κανονικα μεσα μετα,αλλα μια κοπελα μου ειπε οτι τα ειχε χασει μ'αυτον τον τροπο...
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Αν σου αλλάξουν απλά οθόνη δεν θα χάσεις τίποτα. Backup μπορείς να κάνεις με το MyPhoneExplorer. Αν είσαι τυχερή συνδέοντας το κινητό μέσω καλωδίου πάνω στο pc ίσως γίνει σύνδεση και μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά σου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!Το κατέβασα,λειτούργησα το πρόγραμμα,συνέδεσα κ το κινητό με τον υπολογιστή κ το εντόπισε ο υπολογιστής ως συσκευή αλλα το πρόγραμμα δεν το εντοπίζει,τι να κάνω?

(Είναι σίγουρο αυτό με την οθόνη?Αυτός που θα την αλλάξει,υπα΄ρχει περίπτωση να μπορεί να δει αρχεία κ μηνύματα?)

Ευχαριστώ και πάλι πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο υπολογιστής "βλέπει" το κινητό, για την επικοινωνία μαζί του θα έχει δημιουργήσει μια εικονική θύρα COMxx. Από τη διαχείρσιση συσκευών του πίνακα ελέγχου (αν έχεις windows) θα μπορέσεις να την εντοπίσεις. Τον αριθμό της θύρας αυτής όρισε και στο πρόγραμμα ώστε να μπορέσει να συνδεθεί με τη συσκευή. Πρωτού βέβαια κάνεις αυτό, το MyPhoneExplorer, έχει μια επιλογή για αυτόματη αναζήτηση της συκσευής. Δοκίμασε μια φορά και πιθανόν να τη βρει μόνο του και μην χρειαστεί να ψάξεις περαιτέρω.

 

Όσο για τα μηνύματα και τα αρχεία, όπως πολύ σωστά προείπε και φίλος zxr, η αλλαγή απλά και μόνο της οθόνης δεν επιρεάζει κάπως τα περιεχόμενα του κινητού σου. Βγαίνει η παλιά και μπαίνει η καινούρια, όλα παραμένουν στη θέση τους, κάτι το οποίο σημαίνει ότι ναι, εάν ανοίξει κατόπιν τη συκσευή θα μπορεί να τα δει, όπως κι εσύ άλλωστε όταν την πάρεις στα χέρια σου.

Edited by multiPetros

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ,βλεπει τη συσκευη αλλα 1.τη βλεπει ως αγνωστη 2.την εγκατεστησα,αλλα μετα απο λιγο μου 'βγαζε παλι βλακειες με τον οδηγο εγκαταστασης.Κ κανω αναζητηση συνεχως μεσω του προγραμματος αλλα ο,τι κ αν εχω κανει,δεν το βρισκει!Ρωτησα κ ενα φιλο για τις θυρες com1,com2 που μου λεει το προγραμμα κ μου ειπε ειναι τελειως ασχετες γιατι εχω να κανω με usb κ πατησα κ στην επιλογη για usb κ παλι δεν το εβρισκε...

Ευχαριστω κ παλι παντως!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα βλέπει τις θύρες (και κατ' επέκταση και τις usb) ως virtual serials ports οπότε δεν έχει δίκιο ο φίλος σου. Στον υπολογιστή μου συνδέω το κινητό μου στην COM10 για να καταλάβεις.

 

Το ότι ο υπολογιστής βλέπει ως άγνωστη τη συσκευή σου με κάνει να πιστεύω ότι μάλλον θα πρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers του κινητού (τους όποιους όμως δεν βρήκα για να σου δώσω link :) )

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για σας είμαι νέο μέλος εδώ στην κοινότητα σας και το πρόβλημα που αντιμετοπιζω είναι ότι έχω ένα sony ericsson W910i και έναν υπολογιστή iMac και θα ήθελα να περάσω τις επαφές από τον iMac μου στο κινητό. iMac>Sony ericsson W910i

 

Ακομη οι επαφές που βρησκονται στο iMac μου είναι σε μορφη .vcf και θα ήθελα να τις περάσω στην κάρτα μνήμης του Sony ericsson W910i, πως θα γινει αυτό υπάρχει κάποιος τρόπος...?

 

Ρε παιδιά δώστε μου καμια απάντηση αν γίνετε, σας ευχαριστώ από καρδιας!!!!!!!!!!!!:(

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Για σας είμαι νέο μέλος εδώ στην κοινότητα σας και το πρόβλημα που αντιμετοπιζω είναι ότι έχω ένα sony ericsson W910i και έναν υπολογιστή iMac και θα ήθελα να περάσω τις επαφές από τον iMac μου στο κινητό. iMac>Sony ericsson W910i

 

Ακομη οι επαφές που βρησκονται στο iMac μου είναι σε μορφη .vcf και θα ήθελα να τις περάσω στην κάρτα μνήμης του Sony ericsson W910i, πως θα γινει αυτό υπάρχει κάποιος τρόπος...?

 

Στα iMac ( εκδοση 10.6.x ) υπάρχει ενα πρόγραμμα στο Application Folder το iSync θα μπεις στην επίσημη σελίδα της sonyericsson ή στο google και θα ψάξεις για ενα add on ( Sony ericsson W910i - Mac iSync ) για το iSync οπου με το που το εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου θα σου επιτρέψει να συγχρονίσεις το κινητό με τον υπολογιστή μέσο bluetooth (επαφές - ημερολόγιο κ.λ.π.) αν έχεις lion (10.7.x) αντί για Snow Leopard (10.6.x) τοτε κατέβασε το απο εδω : http://www.apple.com/support/isync/

Για οποιοδήποτε πρόβλημά στείλε μου . Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μιας και το είχα σε αχρηστία εδώ και καιρό είπα να το δωρίσω. Πρωτού το κάνω είχα την φαεινή ιδέα να του κάνω αναβάθμιση :ninja: Πρίν δεν είχε κανένα πρόβλημα. Τώρα στην κάμερα δεν μπαίνει καθόλου. Τί μπορεί να φταίει ? Υπάρχει τρόπος να περάσω το παλαιότερο firmware ?

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια απόπειρα να περάσεις το ίδιο ξανά. Μάλλον κάτι δεν πήγε καλά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το είχα σε αχρηστία εδώ και καιρό είπα να το δωρίσω. Πρωτού το κάνω είχα την φαεινή ιδέα να του κάνω αναβάθμιση :ninja: Πρίν δεν είχε κανένα πρόβλημα. Τώρα στην κάμερα δεν μπαίνει καθόλου. Τί μπορεί να φταίει ? Υπάρχει τρόπος να περάσω το παλαιότερο firmware ?

παλιοτερο firmware δεν μπορεις να περασεις.κανε μια επαναφορα αρχικων ρυθμισεων.(ισως να φτιαξει) :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δοκίμασα το ίδιο update 3 φορές αλλά τίποτα. Δηλ. δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το επαναφέρω ή έστω να βάλω κάποιο άλλο απο αυτό που έχω περάσει ?

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερίζω το Forum και χρόνια πολλά,

Έχω το παλαίμαχο W910i εδώ και 3,5 χρόνια και πλέον έχει λήξει η εγγύηση. Χθες ξαφνικά εμφάνισε το εξής περίεργο πρόβλημα: σταμάτησαν να λειτουργούν τα πλήκτρα Yes, No και το "C". Αρχικά πίστεψα πως τα πλήκτρα για κάποιο λόγο αχρηστεύτηκαν -αν και δεν μεσολάβησε ούτε πτώση, ούτε γενικά κάποια κακή χρήση του κινητού από μέρους μου- και έχοντας στο μυαλό μου το ίδιο σκηνικό πριν από ένα χρόνο που ξαφνικά έπαψαν να δουλεύουν όλα τα πλήκτρα (τότε βέβαια ίσχυε η εγγύηση και μου το έφτιαξαν απ' τη SE) λέω "το κινητό παρέδωσε πνεύμα". Ωστόσο, όταν το κινητό είναι κλειδωμένο, τα τρία πλήκτρα που δε δουλεύουν, δίνουν σήμα στο κινητό ώστε να ανάψει η οθόνη και να μου πει "Πιέστε "Ξεκλείδ." και μετά "ΟΚ", παρόλο που τα πλήκτρα δε δουλεύουν πουθενά αλλού. Επίσης, όταν κάποιος με πάρει τηλέφωνο μπορώ να αποδεχτώ και να απορρίψω την κλήση του κανονικά με τα "Yes" και "No", αλλά μέσα στο τηλέφωνο δε δουλεύουν πουθενά αλλού. Έκανα και το τεστ πληκτρολογίου με ->, *, <-, <-, * <-, * και τα 3 πλήκτρα δε δουλεύουν ούτε εκεί. Πιστεύω πως είναι θέμα software. Έκανα factory reset και delete all απ' το κινητό αλλά το πρόβλημα δε λύθηκε. Δυστυχώς, δε μπορώ να κάνω επιδιόρθωση με το πρόγραμμα της SE στον Η/Υ, γιατί χρειάζεται να είναι πατημένο το "C", που δε δουλεύει. Το κινητό είναι ενημερωμένο με το τελευταίο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Υποπτεύομαι, αν και δεν το αναφέρεις ότι τα πλήκτρα δεν δουλεύουν όταν έχεις ανοιχτό το slide. Αν έχω δίκιο τότε έχει κόψει την καλωδιοταινία από το άνοιξε-κλείσε του slide.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υποπτεύομαι, αν και δεν το αναφέρεις ότι τα πλήκτρα δεν δουλεύουν όταν έχεις ανοιχτό το slide. Αν έχω δίκιο τότε έχει κόψει την καλωδιοταινία από το άνοιξε-κλείσε του slide.

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου! Μόλις έκλεισα το slide, όλα τα πλήκτρα δουλεύουν. Αλλά πώς γίνεται αυτό; Δηλαδή απ' την καλωδιοταινία κόπηκαν επιλεκτικά τα Yes, No και "C"; Και εκτός αυτού, όταν το slide είναι κλειστό, η πληροφορία για το ποιο πλήκτρο πατήθηκε δε μεταφέρεται απ' την καλωδιοταινία (για τα πλήκτρα του επάνω μέρους);

 

Υ.Γ.: Νομίζω είναι περιττό να το ρωτήσω, αλλά υπάρχει περίπτωση επισκευής από μέρους μου; Αν όχι πόσο μπορεί να μου κοστίσει η αλλαγή της;

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγεις το slide η καλωδιοταινία ξεδιπλώνεται. Από το άνοξε-κλείσε έχει κοπεί στην μια άκρη της (συγκεκριμένα έχει κοπεί στην δεξιά της άκρη από εκεί δηλαδή που περνάνε τα καλώδια που μεταφέρουν τα σήματα από τα συγκεκριμένα πλήκτρα). Αν συνεχίσεις να ανοιγοκλείνεις το slide θα δεις ότι σιγά σιγά και τα υπόλοιπα πλήκτρα θα χάσουν το σήμα τους.

 

Στο youtube θα βρεις διάφορα βίντεο που δείχνουν την διαδικασία ανοίγματος. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=RXqGA2TiDno]Desarmando W910 - YouTube[/ame]

 

Προσωπικά το W705 που έχω και μου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα όπως και το Elm που έσπασε η οθόνη μόνος μου τα έφτιαξα. Αν πιάνει λίγο το χέρι σου δεν θα έχεις πρόβλημα. Βεβαιώσου ότι έχεις τα κατάλληλα εργαλεία και αν το πας λίγο συστηματικά θα το κάνεις και hobby στο τέλος!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγεις το slide η καλωδιοταινία ξεδιπλώνεται. Από το άνοξε-κλείσε έχει κοπεί στην μια άκρη της (συγκεκριμένα έχει κοπεί στην δεξιά της άκρη από εκεί δηλαδή που περνάνε τα καλώδια που μεταφέρουν τα σήματα από τα συγκεκριμένα πλήκτρα). Αν συνεχίσεις να ανοιγοκλείνεις το slide θα δεις ότι σιγά σιγά και τα υπόλοιπα πλήκτρα θα χάσουν το σήμα τους.

 

Στο youtube θα βρεις διάφορα βίντεο που δείχνουν την διαδικασία ανοίγματος. Desarmando W910 - YouTube

 

Προσωπικά το W705 που έχω και μου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα όπως και το Elm που έσπασε η οθόνη μόνος μου τα έφτιαξα. Αν πιάνει λίγο το χέρι σου δεν θα έχεις πρόβλημα. Βεβαιώσου ότι έχεις τα κατάλληλα εργαλεία και αν το πας λίγο συστηματικά θα το κάνεις και hobby στο τέλος!

 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις. ΟΚ, θα το δοκιμάσω αλλά καλωδιοταινία από πού μπορώ να πάρω και πόσο θα κοστίσει;

Άκυρο φίλε, τα βρήκα όλα στο E-Bay. Με μια πρόχειρη σούμα, με $10-15 αγοράζω νέα καλωδιοταινία, νέο ακουστικό (γιατί αυτό που έχω έχει πρόβλημα) και νέο περίβλημα (σε άσπρο ή σε μαύρο) και είμαι κομπλέ. Έχεις καμιά συμβουλή να μου δώσεις για τα ανταλλακτικά που πρέπει να προσέξω ή για την αγορά απ' το e-bay;

Edited by Pixel1225
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα κλασσικά ότι ο πωλητής θα πρέπει να έχει πολλές πωλήσεις και μεγάλο positive feedback (πάνω από 99%) δεν νομίζω ότι πρέπει να προσέξεις κάτι άλλο. Κι εγώ από ebay τα πήρα. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W910i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...