Jump to content

Sony Ericsson K850


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έκανα ένα γρήγορο search αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

Το κινητό έχει φακό; Είναι ξεχωριστός από το xenon flash;

 

Ευχαριστώ

 

To τηλέφωνο έχει φακό.Και είναι το φλας.:)

Link to comment
Share on other sites

To τηλέφωνο έχει φακό.Και είναι το φλας.:)

Εχω την εντυπωση οτι το flash του κινητου δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν φακο.χρειαζεται εφαρμογη --->torch :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παραθετω το e-mail που εστειλε κατοχος κ850 στην SE τα συμπερασματα δικα σας

 

Hey,

I've got a K850i, and I was wondering. I've seen some videos of the new c902, and the new menu's and face detection look really cool. As the c902 and k850 run on the same platform, I was wondering if us K850i owners would see an firmware update that changes our menus to look like this. At the moment my K850 is unreliable, it keeps on restarting and I had to send it to a service center as when I turned it on it only lit up the blue ring and keypad. Having a firmware update that fixes the reliability and gives us these new menus would be sweet.

Could reply answering my questions please,

Harry

 

Reply:

Dear Harrison Hodgkins,

 

Thank you for contacting us with your query regarding your Sony Ericsson K850i.

 

Unfortunately we have no knowledge of changing the menus on the K850i at this moment in time. Please visit the website http://www.sonyericsson.com for future updates.

 

We do apologise for any inconvenience this may have caused.

 

Should you require any further assistance, please do not hesitate to contact us again for further help and support.

 

For more information on our products and services, please feel free to visit our website at http://www.sonyericsson.com

 

http://www.sonyericsson.com/fun

Register now for great content and fantastic Web and WAP Services.

 

Kind Regards,

Tony Pattison

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι το flash του κινητου δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν φακο.χρειαζεται εφαρμογη --->torch :)

 

οχι εχει κανονικα επιλογη που γραφει φλας και αναβει το φλας σαν φακος για οσο θες η ενα λεπτο η σαν sos

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Παραθετω το e-mail που εστειλε κατοχος κ850 στην SE τα συμπερασματα δικα σας

 

Hey,

I've got a K850i, and I was wondering. I've seen some videos of the new c902, and the new menu's and face detection look really cool. As the c902 and k850 run on the same platform, I was wondering if us K850i owners would see an firmware update that changes our menus to look like this. At the moment my K850 is unreliable, it keeps on restarting and I had to send it to a service center as when I turned it on it only lit up the blue ring and keypad. Having a firmware update that fixes the reliability and gives us these new menus would be sweet.

Could reply answering my questions please,

Harry

 

Reply:

Dear Harrison Hodgkins,

 

Thank you for contacting us with your query regarding your Sony Ericsson K850i.

 

Unfortunately we have no knowledge of changing the menus on the K850i at this moment in time. Please visit the website http://www.sonyericsson.com for future updates.

 

We do apologise for any inconvenience this may have caused.

 

Should you require any further assistance, please do not hesitate to contact us again for further help and support.

 

For more information on our products and services, please feel free to visit our website at http://www.sonyericsson.com

 

http://www.sonyericsson.com/fun

Register now for great content and fantastic Web and WAP Services.

 

Kind Regards,

Tony Pattison

 

με λιγα λογια,"τι κανεις μπαρμπα?κουκια σπερνω"!!τους λεει ο ανθρωπος οτι εχει προβλημα σοβαρο με το brod,κι αυτοι περα βρεχει!!

Link to comment
Share on other sites

οχι εχει κανονικα επιλογη που γραφει φλας και αναβει το φλας σαν φακος για οσο θες η ενα λεπτο η σαν sos

Οκ! ειχα ΄λανθασμενη εντυπωση :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια,"τι κανεις μπαρμπα?κουκια σπερνω"!!τους λεει ο ανθρωπος οτι εχει προβλημα σοβαρο με το brod,κι αυτοι περα βρεχει!!

 

Μα η εξυπηρέτηση πελατών της SE πάντα έτσι απαντάει..Ή είναι παντελώς άσχετοι και νομίζουν ότι δουλεύουν στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς ή είναι πολιτική της εταιρίας για να είναι καλυμένη..Τώρα θα τη μάθουμε την εξυπηρέτηση πελατών της SE?Μια ζωή έτσι...Τώρα,όσον αφορά την προσθήκη λειτουργιών στο τηλέφωνο που ζητάνε μερικοί,αυτό δεν είναι λογικό!Δεν τις είχε εξαρχής αυτές τις λειτουργίες και δεν είναι υποχρεωμένη να τις προσθέσει..Για να μη λέμε και μπαρούφες κιόλας..Αν το κάνει(τουλάχιστον επίσημα),θα είναι μια παρα πολύ ευχάριστη έκπληξη..Το θέμα είναι να βελτιώσει κάποια υπάρχοντα σφάλματα λογισμικού,όπως ο μη-συγχρονισμος εικόνας-ήχου στο βίντεο και το περίφημο BROD..Αυτά είναι και τα τρανταχτά σφάλματα..Από κει και πέρα δεν έχει κάτι άλλο που να δημιουργεί πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι και εγω?

Προσπαθω να περάσω τις ρυθμισεις για MMS, internet κλπ...

Αν τις παρω απο το site της SE μου λεει μη αποδεκτες ρυθμισεις ενω απο την Cosmote δεν υπαρχει το K850. Αν δηλωσω οτι εχω το K800 μολις παρει τις ρυθμισεις μου ζηταει να βαλω τον κωδικο 1. Καμμία βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Πριν περίπου 4 εβδομάδες, ξαφνικά το μόλις τριών εβδομάδων K850i μου έκλεισε... Και δεν ξανάνοιξε ποτέ... Παρά μόνο το δαχτυλίδι της φωτογραφικής και το πληκτρολόγιο... Το γνωστό σε όλους τους κατόχους του Κ850 πια, BROD (Blue Ring Of Death).

 

Το πήγα στο Γερμανό, το στείλαν Αθήνα, και μετά από δύο εβδομάδες -αφού πέρασα ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ από το κατάστημα- μου είπαν ότι θέλει 197€ για να μου το φτιάξουν, γιατί -δήθεν- έχω σπάσει την μητρική πλακέτα -μία π1π@ που ακούω για δεύτερη φορά ο ίδιος, κι άλλη μία από έναν φίλο μου. Μιλάω για το ίδιο κατάστημα.-. Τους εξήγησα ότι είμαι γνωστής ΚΑΙ του προβλήματος ΚΑΙ της λύσης, αλλά μου είπαν πως αυτό τους είπαν από Αθήνα, και πως δεν έχουν καμία επικοινωνία με τα κεντρικά, παρά μόνο τους ενημερώνουν μέσω υπολογιστή. Εννοείται πως τους ζητάω να επιστραφεί... Τελικά έρχεται μετά από άλλες δύο βδομάδες -για την ακρίβεια, δεν ξέρω πότε ήρθε, γιατί ΠΟΤΕ δεν με ενημερώσαν. Απλά γι'ακόμη μία φορά, πέρασα ο ίδιος από το κατάστημα.-...

 

Θα ήθελα να μου δώσετε συμβουλές, σχετικά με τις ενέργειες στις οποίες θα πρέπει να προβώ... Έχω σκεφτεί να το πάω ο ίδιος στην Sony Ericsson και να τους πω ό,τι έγινε, και να τους παραδώσω το κινητό για επισκευή. Αλλά:

1. Αθήνα θα είμαι 24-28 Ιουνίου, και δεν ξέρω κατά πόσο προλαβαίνει να γίνει κάτι.

2. Δεν μπορώ να περιμένω ακόμα τρεις εβδομάδες.

Το σίγουρο είναι πως θα απευθυνθώ στο Ινστιτούτο Καταναλωτών κάποια στιγμή για το θέμα αυτό.

 

Απλά εάν υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω εγώ για να διορθώσω το πρόβλημα με το κινητό, να μου το πείτε... Θυμάμαι που είχα διαβάσει για φλασάρισμα ή να "υποβαθμίσω"¨την έκδοση λογισμικού, δηλαδή να βάλω στο κινητό μία παλαιότερη, αλλά δεν ξέρω τον τρόπο να κάνω αμφότερα...

 

Οποιαδήποτε συμβουλή, χρήσιμη!

 

Σημείωση: Πιστωτική κάρτα δεν παίζει... Οπότε τέτοιες λύσεις, όπως φλασάρισμα απ'το DaVinci, δυστυχώς, αυτόματα απορρίπτονται..

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι και εγω?

Προσπαθω να περάσω τις ρυθμισεις για MMS, internet κλπ...

Αν τις παρω απο το site της SE μου λεει μη αποδεκτες ρυθμισεις ενω απο την Cosmote δεν υπαρχει το K850. Αν δηλωσω οτι εχω το K800 μολις παρει τις ρυθμισεις μου ζηταει να βαλω τον κωδικο 1. Καμμία βοήθεια?

 

Γιατί πολύ απλά δεν παίρνεις τηλέφωνο το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της Cosmote να τους πεις να σου στείλουν τις ρυμθμίσεις?

 

Και τώρα που το ξανασκέφτομαι, άμα βάλεις τον κωδικό που σου λέει, δεν γ΄΄ινεται τίποτα? Γιατί κι εγώ τις ρυθμίσεις του Κ800 είχα βάλει... Αλλά από το site της Vodafone..

Link to comment
Share on other sites

@periskalimera,

 

το διάστημα που θα είσαι Αθήνα πήγαινέ το σε ένα σέρβις της εταιρίας(προσοχή:όχι Όμνιτεκ!!).Πες τους ότι έσβησε ξαφνικά μια μέρα και ότι το χρειάζεσαι επειγόντως ώστε να στο φλασάρουν τις μέρες που θα είσαι Αθήνα.Μην τους πεις τίποτα άλλο...Και η δουλειά θα γίνει...Τον Γερμανό απέφευγέ τον,όπως ο διάολος το λιβάνι!!Κάνε αυτά και θα έχεις έτοιμο το κινητό και χωρίς να πληρώσεις ούτε ένα λεπτό!Εννοείται βέβαια ότι πρέπει να έχεις την απόδειξη αγοράς μαζί σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ απλά δεν παίρνεις τηλέφωνο το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της Cosmote να τους πεις να σου στείλουν τις ρυμθμίσεις?

 

Και τώρα που το ξανασκέφτομαι, άμα βάλεις τον κωδικό που σου λέει, δεν γ΄΄ινεται τίποτα? Γιατί κι εγώ τις ρυθμίσεις του Κ800 είχα βάλει... Αλλά από το site της Vodafone..

 

Το θεμα είναι οτι δεν μου δινει καποιο κωδικο να βαλω:mad:

Link to comment
Share on other sites

παιδες αν την ωρα που κανω αναβαθμιση στο κινητο μεσω ιντερνετ φαω μια αποσυνδεση και με πεταξει απο το ιντερνετ τοτε τι γινετε? παπαλα το κινητο?:wacko::wacko::cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

παιδες αν την ωρα που κανω αναβαθμιση στο κινητο μεσω ιντερνετ φαω μια αποσυνδεση και με πεταξει απο το ιντερνετ τοτε τι γινετε? παπαλα το κινητο?:wacko::wacko::cry::cry:

 

Νομίζω μετά ξανααρχίζεις κανονικά την αναβάθμιση χωρίς πρόβλημα και θα δουλέψει το κινητό.

 

P.S. Δεν είμαι σίγουρος...

 

 

 

 

 

EDIT: Δεν γίνετε να συνεχίσεις μετά από αποσύνδεση δικτύου, αλλά μπορείς να επαναφέρεις το κινητό κάνοντας ένα απλό Flashάρισμα.

Notebook User: Lenovo 3000 N200
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που ίσως είμαι εκτός θέματος...Μόλις σήμερα απέκτησα το Κ850 αλλά ακόμα δεν έχω προλάβει παρά να το βάλω να φορτίσει...(!!!) λόγω υποχρεώσεων. Να ρωτήσω αν στο εδώ site υπάρχει χώρος αγγελιών για πωλήσεις (πχ θέλω να δώσω το Κ800 - άριστο που είχα ως τώρα αλλά και 2-3 άλλες συσκευές λίγο πιο παλιές, διάφορες μάρκες) γιατί δεν είδα κάτι τέτοιο...?

Παρεπιπτόντως μπορώ να μεταφέρω τηλ. κατάλογο από Κ800 σε Κ850 με δύο sim μέσω ΒΤ χωρίς να χαλάσουν οι επαφές 9το στυλ εννοώ) γιατί τρέμω να το κάνω...(λόγω επαγγελματικών επαφών-πληροφοριών)?

Επίσης μια ίδια ακριβώς κάρτα μνήμης που έχει αρκετά ΜΒ στο Κ800 αν την πάρω και τη βάλω απ' ευθείας στο Κ850 θα έχει πρόβλημα ή θα δουλέψει κανονικά (γιατί βαριέμαι να σβήνω-γράφω τα αρχεία).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιους ασχοληθούν μαζί μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Προς τους κατοχους του τηλεφώνου που περιμένουν την R3BA035 έκδοση λογισμικού:ενδέχεται να μη γίνει διαθέσιμη για το Κ850 λόγω του ότι τα C902 και C702 που τη "φοράνε",φέρουν την έκδοση 8,3 της πλατφόρμας Java.Σύμφωνα με τη SE δεν είναι αναβαθμίσιμα στην έκδοση 8,3 τα μοντέλα:K850,W910,K660,W890,G502,K630.Και επειδή ο πυρήνας τους είναι η πλατφόρμα Java,υπάρχουν 2 ενδεχόμενα:

 

α)να μη γίνει διαθέσιμη η έκδοση R3BA035 του C902 και να έρθει την Δευτέρα η έκδοση R1FA035.

 

β)να έρθει η R3BA035 έκδοση και να μην αναβαθμιστεί η Java στην έκδοση 8.3(υπενθυμίζω,τώρα είναι στην έκδοση 8.2).

 

Θα ρωτησει κανείς:γιατί να μην αναβαθμίζεται η έκδοση από 8.2 σε 8.3;;Διότι,τα:W980,Z770,C702,C902 και W760 αποτελούν διαφορετική οικογένεια απο τα μοντέλα που ανέφερα παραπάνω και έχουν την προσθήκη 2 API's(για τους γνωρίζοντες),με τα οποία δε γίνεται να αναβαθμιστεί η 8.2 έκδοση..

 

Θα το δούμε τον προσεχή μήνα αυτό...Προς το παρόν μάλλον θα μας δώσουν την R1FA035 έκδοση και ΑΝ δώσουν την R3 ή κάποια αν'ωτερη αυτό θα το κάνουν είτε από τέλη Ιουλίου είτε ακόμη πιο μετά...(Όπως στο Κ800,που έδωσαν την R8BF003 προς το τέλος της ζωής του).

 

Είδωμεν...Απλά,να προσθέσω πως πέρα από το περίφημο BROD,το μη συγχρονισμό της εικόνας και του ήχου στα ΜΡ4 βίντεο και την αργοπορία στις λειτουργίες όταν κάνεις streaming μουσικής,δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα(τουλάχιστον εμφανή,που περιορίζουν τη χρήση του..)

Απ'τα παραπάνω,ο κακός συγχρονισμός λύνεται με τη νέα έκδοση(ή τουλάχιστον βελτιστοποιείται σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό).Το BROD δε γνωρίζω ακόμη..

 

Αυτά προς το παρόν για την ενημέρωσή σας :)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που ίσως είμαι εκτός θέματος...Μόλις σήμερα απέκτησα το Κ850 αλλά ακόμα δεν έχω προλάβει παρά να το βάλω να φορτίσει...(!!!) λόγω υποχρεώσεων. Να ρωτήσω αν στο εδώ site υπάρχει χώρος αγγελιών για πωλήσεις (πχ θέλω να δώσω το Κ800 - άριστο που είχα ως τώρα αλλά και 2-3 άλλες συσκευές λίγο πιο παλιές, διάφορες μάρκες) γιατί δεν είδα κάτι τέτοιο...?

Παρεπιπτόντως μπορώ να μεταφέρω τηλ. κατάλογο από Κ800 σε Κ850 με δύο sim μέσω ΒΤ χωρίς να χαλάσουν οι επαφές 9το στυλ εννοώ) γιατί τρέμω να το κάνω...(λόγω επαγγελματικών επαφών-πληροφοριών)?

Επίσης μια ίδια ακριβώς κάρτα μνήμης που έχει αρκετά ΜΒ στο Κ800 αν την πάρω και τη βάλω απ' ευθείας στο Κ850 θα έχει πρόβλημα ή θα δουλέψει κανονικά (γιατί βαριέμαι να σβήνω-γράφω τα αρχεία).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιους ασχοληθούν μαζί μου!!!

πρεπει να εχεις καποιον αριθμο post για να σου εμφανισει το θεμα με τις αγοραπωλησιες.επισης το κ800 περνει m2 καρτες μνημης κ το k850 δεχεται την ιδια αρα κανενα προβλημα.οσο για τις επαφες πηγαινε στο κ800 κ κανε back up των επαφων στην καρτα μνημης κ βαλε την στο κ850 μετα κ κανε επαναφορα.πρεπει να πετυχαινει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και μενα το κινητο κολησε (δεν περνει μπρος ο boot loader). Μπορει καποιος να μου πει πως δουλευει το kuloan kendi. Συγκεκριμενα μου λεει οταν παω να το κανω flash "phone connected... detected db3150: a2 series phone. Not supported". Δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος.
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ για τις πληροφοριες που θες. Εγω ρωταω κατι ποιο συγκεκριμενο. Οτι εχω κανει ολη τη διαδικασια αλλα δεν βγαζω ακρη
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που ίσως είμαι εκτός θέματος...Μόλις σήμερα απέκτησα το Κ850 αλλά ακόμα δεν έχω προλάβει παρά να το βάλω να φορτίσει...(!!!) λόγω υποχρεώσεων. Να ρωτήσω αν στο εδώ site υπάρχει χώρος αγγελιών για πωλήσεις (πχ θέλω να δώσω το Κ800 - άριστο που είχα ως τώρα αλλά και 2-3 άλλες συσκευές λίγο πιο παλιές, διάφορες μάρκες) γιατί δεν είδα κάτι τέτοιο...?

Παρεπιπτόντως μπορώ να μεταφέρω τηλ. κατάλογο από Κ800 σε Κ850 με δύο sim μέσω ΒΤ χωρίς να χαλάσουν οι επαφές 9το στυλ εννοώ) γιατί τρέμω να το κάνω...(λόγω επαγγελματικών επαφών-πληροφοριών)?

Επίσης μια ίδια ακριβώς κάρτα μνήμης που έχει αρκετά ΜΒ στο Κ800 αν την πάρω και τη βάλω απ' ευθείας στο Κ850 θα έχει πρόβλημα ή θα δουλέψει κανονικά (γιατί βαριέμαι να σβήνω-γράφω τα αρχεία).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιους ασχοληθούν μαζί μου!!!

 

 

Λογικα οι επαφες σου δε θα παθουν τιποτα.Εγω θα σου ελεγα να πατησεις αποστολη με bluetooth κ μετα να τις ελεγξεις οσο μπορεις..παρε κ ενα back up στο ms του κ800.

Επισης αυτο εδω το προγραμμα:

http://www.fjsoft.at/en/downloads.php

My phone explorer λεγεται,κ ειναι το καλυτερο πιστευω για κινητα sonyericsson.

Πιστεψε με μολις το μαθεις δε θα ξεκολλας..παιρνεις back upαπο καταλογο,ημερολογιο sms κλπ κλπ, κ μπορεις να τα πειραξεις οπως θες..

Ειναι ιδανικο κ για μεταφορα καταλογου,αφου κανεις επαναφορα το back up πουχεις παρει απο το παλιο,στο καινουριο.

Τελος το ms σου θα δουλεψει μια χαρα,απλα μπορει το μενου να διαφερει λιγο κ να μη σου βρισκει καποια αρχεια..Εγω πω απο το k810 εβαλα το ms μου στο w910 κ δε μου εβρισκε πολλες photos, για καποιο λογο,δε τον θυμαμαι τωρα.οποτε παλι παιξε με το pc σου για σιγουρια..δλδ ενα copy paste οπως ειναι ο καθε γενικος φακελος (photos,videos,music) κ αφου το βαλεις στο νεο κιν,κανε paste..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K850

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...