Jump to content

Sony Ericsson K850


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ όχι. Σε κάποιο άλλο φορουμ μου είπαν ότι πρέπει να μπουν οι drivers semcboot ώστε να μην ξεκινά το κινητό όταν είναι πατημένο το C. Δεν μπόρεσα όμως να βρω πουθενά τέτοιους drivers. Άλλαξα πόρτα USB, έβαλα από την αρχή όλους τους drivers και συνεχίζει να αγνοεί το C. Μόλις συνδέεται με το USB μπαίνει σε φάση "μαζικής αποθήκευσης" και εμφανίζει στον υπολογιστή τους δύο "δίσκους" του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κανείς να με διαφωτίσει... :rolleyes:

 

Βασικά καίγομαι, γι'αυτό επιμένω!

 

Ευχαριστώ... :cool:

εγω το ειχα παει στην Καλλιθεα θησεως 247 νομιζω το νουμερο,εχει και στην Αλεξανδρας,γιατι δεν περνεις τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη να σου πουν?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι. Σε κάποιο άλλο φορουμ μου είπαν ότι πρέπει να μπουν οι drivers semcboot ώστε να μην ξεκινά το κινητό όταν είναι πατημένο το C. Δεν μπόρεσα όμως να βρω πουθενά τέτοιους drivers. Άλλαξα πόρτα USB, έβαλα από την αρχή όλους τους drivers και συνεχίζει να αγνοεί το C. Μόλις συνδέεται με το USB μπαίνει σε φάση "μαζικής αποθήκευσης" και εμφανίζει στον υπολογιστή τους δύο "δίσκους" του κινητού.

κατι driver εχει στο site davinciteam αλλα δεν ξερω την διαδικασια o kotsianis δεν ανεφερε τιποτα για driver αλλα οταν το συνδεεις οτι το αναγνωριζει και ξεκιναει απο μονο του,και εμενα παντως τους δισκους μου εμφανιζει..........

Link to comment
Share on other sites

αν αυτό βοηθήσει έχει καλώς,

 

drivers

http://rapidshare.com/files/89642761/USBFlashDriver.zip.html

 

σώστε drivers

βγάλτε μπαταρία

βάλτε μπαταρία

δεξί κλικ "my computer" -> properties-> Device Manager (Περιμένετε με το παράθυρο ανοιχτό)

 

πίσω στο κινητό

πατήστε c ενώ συνδέετε καλώδιο USB

θα εμφανιστεί στο Device manager Νέα συσκευή "semcboot"

δεξί κλικ πάνω της

properties -> update driver -> πλοηγηθείτε στη διεύθυνση που σώσατε τους drivers

TaDa!

 

αποσυνδέστε το καλωδιο

ξανά μπαταρία βγάζω-βάζω

άνοιγμα Update Service

ακολουθήστε οδηγίες οθόνης

 

τα σέβη μου

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα παει στην Καλλιθεα θησεως 247 νομιζω το νουμερο,εχει και στην Αλεξανδρας,γιατι δεν περνεις τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη να σου πουν?

 

Ρε συ, απλά θέλω να ξέρω όλα τα καταστήματα στην Αθήνα, για να πάω σ'αυτό που με βολεύει...

 

Το να πάρω στη τεχνική υποστήριξη, δεν νομίζω να με βγάλει πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

αν αυτό βοηθήσει έχει καλώς,

 

drivers

http://rapidshare.com/files/89642761/USBFlashDriver.zip.html

 

σώστε drivers

βγάλτε μπαταρία

βάλτε μπαταρία

δεξί κλικ "my computer" -> properties-> Device Manager (Περιμένετε με το παράθυρο ανοιχτό)

 

πίσω στο κινητό

πατήστε c ενώ συνδέετε καλώδιο USB

θα εμφανιστεί στο Device manager Νέα συσκευή "semcboot"

δεξί κλικ πάνω της

properties -> update driver -> πλοηγηθείτε στη διεύθυνση που σώσατε τους drivers

TaDa!

 

αποσυνδέστε το καλωδιο

ξανά μπαταρία βγάζω-βάζω

άνοιγμα Update Service

ακολουθήστε οδηγίες οθόνης

 

τα σέβη μου

κλεινω το κινητο βγαζω την μπαταρια και μετα την ξαναβαζω ενω παραμενει κλειστο?κανω αυτα και μετα ανοιγω τον client?ρε φιλε μου αν δεν βαριεσαι σε παρακαλω γιατι εχω κουραστει συμφωνα με αυτα που προανεφερε ο kotsianis ποια ειναι η διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με το Device Manager ανοικτό όμως η συσκευή semcboot εμφανίζεται για ελάχιστα δευτερόλεπτα και μετά φεύγει...

δεν κανουμε δουλεια,αν δεν πει καποιος που να την εχει κανει ολοκληρωμενα θα ταλαιπορουμαστε,για ξαναπροσπαθησε μηπως γινει κατι

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, απλά θέλω να ξέρω όλα τα καταστήματα στην Αθήνα, για να πάω σ'αυτό που με βολεύει...

 

Το να πάρω στη τεχνική υποστήριξη, δεν νομίζω να με βγάλει πουθενά...

το βρηκα αλλα δεν ξερω πως θα το βαλω εδω μεσα ειναι σε μορφη word,πηγαινε στο google και στην αναζητηση βαλε sony ericsson service ειναι το πρωτο adsl.gr

Link to comment
Share on other sites

κλεινω το κινητο βγαζω την μπαταρια και μετα την ξαναβαζω ενω παραμενει κλειστο?κανω αυτα και μετα ανοιγω τον client?ρε φιλε μου αν δεν βαριεσαι σε παρακαλω γιατι εχω κουραστει συμφωνα με αυτα που προανεφερε ο kotsianis ποια ειναι η διαδικασια?

 

ναι, το κρατάς κλειστό σε όλη τη διαδικασία.

τώρα σε μένα το semcboot έμενε σαν συσκευή που βρέθηκε αλλά δεν έχει driver. αν φεύγει μήπως σημαίνει ότι υπάρχει ο driver και στην ουσία δεν φεύγει αλλά υπάρχει σε κάποιο υπομενού συσκευών.

ψάξτε και κάντε update driver αν το βρήτε

δεν ξέρω παραπέρα

Link to comment
Share on other sites

ναι, το κρατάς κλειστό σε όλη τη διαδικασία.

τώρα σε μένα το semcboot έμενε σαν συσκευή που βρέθηκε αλλά δεν έχει driver. αν φεύγει μήπως σημαίνει ότι υπάρχει ο driver και στην ουσία δεν φεύγει αλλά υπάρχει σε κάποιο υπομενού συσκευών.

ψάξτε και κάντε update driver αν το βρήτε

δεν ξέρω παραπέρα

την εκανα την διαδικασια και πηγαν ολα μια χαρα....σε ευχαριστω,απλα πριν πατησεις το c θελει να παρασεις τους driver πηγαινοντας στην διαχειριση συσκευων μετα τα κανει ολα μονο του.......

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα αλλα δεν ξερω πως θα το βαλω εδω μεσα ειναι σε μορφη word,πηγαινε στο google και στην αναζητηση βαλε sony ericsson service ειναι το πρωτο adsl.gr

 

Thnx ρε συ! :rolleyes:

 

Αν και, να σου πω την αλήθεια, ψάχνω ΜΟΝΟ τα καταστήματα service της Sony Ericsson... Και δεν ξέρω πως να τα αναγνωρίσω απ'αυτόν το κατάλογο... Τέλος πάντων, κάτι θα βρω!

Link to comment
Share on other sites

μπορω να αναβαθμησω δωρεαν το vodafone live κινητο μου?

Ναι μεσα απο την σελιδα αναβαθμισης της Sony ericsson :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H οποια αναβαθμιση γνωριζουμε τι προσφερει? Υπαρχει καπου καποια επισημη bug fix-list η καποια Version History ωστε να δουμε τι προβληματα λυνει και τι καινουριο μας φερνει σαν δυνατοτητες?

 

Σιγά μην έμπαιναν στον κόπο τα ξεφτέρια της SE να κάνουν και version history! :lol: Κακώς για μένα,κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει...Νομίζω πως στα ΝΟΚΙΑ υπάρχει,ε;;

 

Όσο για τα άτομα που αντιμετώπισαν πρόβλημα με τους drivers για την αναβάθμιση,παιδιά sorry,αλλά δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο πρόβλημα και δεν ξέρω να βοηθήσω.Προφανώς όμως πρέπει να πάτε στον device manager και να τους εγκαταστήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα αναβάθμισης είναι ηλίθιο...Πριν κάνω φορμάτ στο PC,δεν άνοιγε λόγω αδυναμίας ανάγνωσης κάποιοων αρχείων γλωσσών...Τώρα,μετάτο φορμάτ,πατάω στο εικονίδιο για να ανοίξει,το PC εμφανίζει την κλεψύδρα και μετά τίποτα...ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!
Link to comment
Share on other sites

την εκανα την διαδικασια και πηγαν ολα μια χαρα....σε ευχαριστω,απλα πριν πατησεις το c θελει να παρασεις τους driver πηγαινοντας στην διαχειριση συσκευων μετα τα κανει ολα μονο του.......

 

Βρήκες semcboot? Είναι σε κάποιο υπομενού?

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην έμπαιναν στον κόπο τα ξεφτέρια της SE να κάνουν και version history! :lol: Κακώς για μένα,κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει...Νομίζω πως στα ΝΟΚΙΑ υπάρχει,ε;;

 

Όσο για τα άτομα που αντιμετώπισαν πρόβλημα με τους drivers για την αναβάθμιση,παιδιά sorry,αλλά δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο πρόβλημα και δεν ξέρω να βοηθήσω.Προφανώς όμως πρέπει να πάτε στον device manager και να τους εγκαταστήσετε.

τι προσφερει η νεα αναβαθμιση φιλε μου?το ψαξες?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βρήκες semcboot? Είναι σε κάποιο υπομενού?

Στην διαχειριση συσκευων με ανοικτο το παραθυρο βαζεις τους driver που εδωσε καποιος φιλος πριν,απλα πριν κανεις αυτο βγαζεις και ξαναβαζεις την μπαταρια,μετα κανεις την διαδικασια που εχει γραψει ο kotsianis

Link to comment
Share on other sites

τι προσφερει η νεα αναβαθμιση φιλε μου?το ψαξες?

 

Αναμενόμενες οι βελτιώσεις!Ο ήχος συγχρονίζεται με την εικόνα στα ΜΡ4 βίντεο και βελτιώθηκε λίγο η πλατφόρμα Java.Κατά τα άλλα,δεν παρατήρησα άλλη βελτίωση(και δε νομίζω ότι χρειάζεται βελτίωση κάπου αλλού!).Το πρόβλημα με το BROD δεν ξέρω αν διορθώνεται!Αυτό θα το δούμε τις προσεχείς μέρες! :)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το προβλημα δεν ηταν ποτε ο συγχρονισμος στα βαρια βιντεο,ουτε η αργη java,γιατι πολυ απλα θεωρω οτι το να παρακολουθησεις ταινια η να παιζεις παιχνιδια στην οθονιτσα του κινητου ειναι τουλαχιστον μαζοχιστικο.

Τα μεγαλα προβληματα για μενα ειναι 3:Το 1ο και σημαντικοτερο ειναι οτι δεν μπορεις να streamαρεις μουσικη αξιοπρεπως μεσω BT ακουστικου. Οταν το κανω,και το κανω καθημερινα δυστυχως,δεν μπορω να κανω οτιδηποτε αλλο στο κινητο χωρις να μου σπασει τα νευρα,και δε μιλαω για περεργες καταστασεις πχ να φωτογραφιζω η να παιζω με το μενου.Δεν μπορω να συνταξω μηνυμα η εστω να διαλεξω μια επαφη και να παρω τηλεφωνο χωρις να κανω καποιο λαθος,τοσο μεγαλο ειναι το lag.Αυτο που μου τη σπαει περισσοτερο ειναι το οτι αυτο το προβλημα δεν το αντιμετωπιζα με τα προηγουμενα κινητα μου,τα οποια μαζι δεν κανουν οσο εκανε στην αρχη το Κ850 (w610,w580).

Το δευτερο ειναι τα ακυρα reboots τα οποια τρωει στις πιο απιθανες στιγμες,καποια οταν μιλαω,καποια απλα οταν το κινητο ειναι σε αναμονη χωρις να κανει τιποτα απολυτως.

Το 3ο ειναι το οτι φοβαμαι πως καποια μερα θα ξυπνησω και θα ειμαι χωρις κινητο λογω BROD,και θα πρεπει η να φαω στα μουτρα το SE service center,η να δωσω το 10ευρω για να ξαναφλασαρω στο internet.

Δυστυχως και μετα απο αυτη την αναβαθμιση τα πρωτα 2 προβληματα δε λυθηκαν.Κατα τη γνωμη μου μαλιστα το streαming στο ΒΤ εχει επιδεινωθει,εστω και ελαχιστα (χωρις να αναφερω το οτι αποσυνδεεται καθε 3 και λιγο),ενω μεσα στην πρωτη μερα ενασχολησης με το νεο firmware ειχα 2 ακυρα restarts.Με το BROD δε γνωριζω ακομη τι συμβαινει,θα δειξει στην πορεια,αλλα θελω πολυ να πιστευω πως διορθωθηκε.Και ολα αυτα κοντα 8 μηνες απο την κυκλοφορια του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Eυτιχως εμενα (μεχρι στιγμης τουλαχιστων) δεν μου εχει συμβει το BROD,και για αυτο το λογο δεν εχω ασχοληθει με flashαρισματα και τετοια πραγματα,αλλα λογικα τα davinchi κτλ. καποιο προγραμμα δεν σου δεινουν για να κανεις αυτη τη δουλεια?Αυτο το προγραμμα δεν μπορεις να το βρεις σπασμενο και πρεπει να πληρωσεις κανονικα(ρωταω απο περιεργια μονο,μη νομιζει κανεις πως σκευτομαι να το κανω!:O)?
----------------------------------- Φιλοκαλουμεν τε γαρ μετ' ευτελειας και φιλοσοφουμεν ανευ μαλαkιαs (θουκυδιδης)
Link to comment
Share on other sites

Για μενα το προβλημα δεν ηταν ποτε ο συγχρονισμος στα βαρια βιντεο,ουτε η αργη java,γιατι πολυ απλα θεωρω οτι το να παρακολουθησεις ταινια η να παιζεις παιχνιδια στην οθονιτσα του κινητου ειναι τουλαχιστον μαζοχιστικο.

Τα μεγαλα προβληματα για μενα ειναι 3:Το 1ο και σημαντικοτερο ειναι οτι δεν μπορεις να streamαρεις μουσικη αξιοπρεπως μεσω BT ακουστικου. Οταν το κανω,και το κανω καθημερινα δυστυχως,δεν μπορω να κανω οτιδηποτε αλλο στο κινητο χωρις να μου σπασει τα νευρα,και δε μιλαω για περεργες καταστασεις πχ να φωτογραφιζω η να παιζω με το μενου.Δεν μπορω να συνταξω μηνυμα η εστω να διαλεξω μια επαφη και να παρω τηλεφωνο χωρις να κανω καποιο λαθος,τοσο μεγαλο ειναι το lag.Αυτο που μου τη σπαει περισσοτερο ειναι το οτι αυτο το προβλημα δεν το αντιμετωπιζα με τα προηγουμενα κινητα μου,τα οποια μαζι δεν κανουν οσο εκανε στην αρχη το Κ850 (w610,w580).

Το δευτερο ειναι τα ακυρα reboots τα οποια τρωει στις πιο απιθανες στιγμες,καποια οταν μιλαω,καποια απλα οταν το κινητο ειναι σε αναμονη χωρις να κανει τιποτα απολυτως.

Το 3ο ειναι το οτι φοβαμαι πως καποια μερα θα ξυπνησω και θα ειμαι χωρις κινητο λογω BROD,και θα πρεπει η να φαω στα μουτρα το SE service center,η να δωσω το 10ευρω για να ξαναφλασαρω στο internet.

Δυστυχως και μετα απο αυτη την αναβαθμιση τα πρωτα 2 προβληματα δε λυθηκαν.Κατα τη γνωμη μου μαλιστα το streαming στο ΒΤ εχει επιδεινωθει,εστω και ελαχιστα (χωρις να αναφερω το οτι αποσυνδεεται καθε 3 και λιγο),ενω μεσα στην πρωτη μερα ενασχολησης με το νεο firmware ειχα 2 ακυρα restarts.Με το BROD δε γνωριζω ακομη τι συμβαινει,θα δειξει στην πορεια,αλλα θελω πολυ να πιστευω πως διορθωθηκε.Και ολα αυτα κοντα 8 μηνες απο την κυκλοφορια του κινητου.

 

Πες τα Χρυσόστομε!Το bluetooth όντως αποσυνδέεται στα καλά καθούμενα σε ανύποπτες στιγμές και χωρίς να κάνεις κάτι!Επίσης,όντως είναι τρομερά αργό όταν κάνεις streaming! :mad: Ποια ακουστικά έχεις;;Εγώ το HBH-DS980!

Eυτιχως εμενα (μεχρι στιγμης τουλαχιστων) δεν μου εχει συμβει το BROD,και για αυτο το λογο δεν εχω ασχοληθει με flashαρισματα και τετοια πραγματα,αλλα λογικα τα davinchi κτλ. καποιο προγραμμα δεν σου δεινουν για να κανεις αυτη τη δουλεια?Αυτο το προγραμμα δεν μπορεις να το βρεις σπασμενο και πρεπει να πληρωσεις κανονικα(ρωταω απο περιεργια μονο,μη νομιζει κανεις πως σκευτομαι να το κανω!:O)?

 

Δε γίνεται,διότι στο τέλος του φλασαρίσματος και πριν σου κάνει finalise(διαδικασία απαραίτητη για να ξεκινάει το κινητό),στέλνει το username και το password στον server του συστήματος,ο οποίος κάνει έλεγχο και αφού διαπιστωθεί ότι έχεις μονάδες,τότε κάνει finalise και μετά σου αφαιρεί και τις μονάδες!Δεν μπορείς να το κοροιδέψεις με τίποτα! :(

Προσωπικά,προτείνω το πρόγραμμα στο www.kulankendi.com Σου δίνει τη δυνατότητα΄σε ένα 24ωρο να φλασάρεις έως 3 φορές το ίδιο κινητό,σε περιπτωση που κάτι πάει στραβά και χρειαστεί να το ξαναφλασάρεις,χωρίς να χρειαστεί να ξαναπληρώσεις για να αγοράσεις μονάδες.Επίσης,οι μονάδες εκεί κοστίζουν 8 ευρώ έναντι 10 του davinci.Και τέλος,σου δίνει τη δυνατοτητα να μηδενίσεις τον κωδικό τηλεφώνου(αν τον έχεις ξεχάσει)και επίσης,να μηδενίσεις το μετρητή κλήσεων στο service menu του τηλεφώνου.Πιο πολλές δυνατότητες επομένως και χαμηλότερη τιμή,συν φλασάρισμα έως 3 φορές χωρίς να πληρώσεις ξανά,αν κάτι πάει στραβα!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το προβλημα δεν ηταν ποτε ο συγχρονισμος στα βαρια βιντεο,ουτε η αργη java,γιατι πολυ απλα θεωρω οτι το να παρακολουθησεις ταινια η να παιζεις παιχνιδια στην οθονιτσα του κινητου ειναι τουλαχιστον μαζοχιστικο.

Τα μεγαλα προβληματα για μενα ειναι 3:Το 1ο και σημαντικοτερο ειναι οτι δεν μπορεις να streamαρεις μουσικη αξιοπρεπως μεσω BT ακουστικου. Οταν το κανω,και το κανω καθημερινα δυστυχως,δεν μπορω να κανω οτιδηποτε αλλο στο κινητο χωρις να μου σπασει τα νευρα,και δε μιλαω για περεργες καταστασεις πχ να φωτογραφιζω η να παιζω με το μενου.Δεν μπορω να συνταξω μηνυμα η εστω να διαλεξω μια επαφη και να παρω τηλεφωνο χωρις να κανω καποιο λαθος,τοσο μεγαλο ειναι το lag.Αυτο που μου τη σπαει περισσοτερο ειναι το οτι αυτο το προβλημα δεν το αντιμετωπιζα με τα προηγουμενα κινητα μου,τα οποια μαζι δεν κανουν οσο εκανε στην αρχη το Κ850 (w610,w580).

Το δευτερο ειναι τα ακυρα reboots τα οποια τρωει στις πιο απιθανες στιγμες,καποια οταν μιλαω,καποια απλα οταν το κινητο ειναι σε αναμονη χωρις να κανει τιποτα απολυτως.

Το 3ο ειναι το οτι φοβαμαι πως καποια μερα θα ξυπνησω και θα ειμαι χωρις κινητο λογω BROD,και θα πρεπει η να φαω στα μουτρα το SE service center,η να δωσω το 10ευρω για να ξαναφλασαρω στο internet.

Δυστυχως και μετα απο αυτη την αναβαθμιση τα πρωτα 2 προβληματα δε λυθηκαν.Κατα τη γνωμη μου μαλιστα το streαming στο ΒΤ εχει επιδεινωθει,εστω και ελαχιστα (χωρις να αναφερω το οτι αποσυνδεεται καθε 3 και λιγο),ενω μεσα στην πρωτη μερα ενασχολησης με το νεο firmware ειχα 2 ακυρα restarts.Με το BROD δε γνωριζω ακομη τι συμβαινει,θα δειξει στην πορεια,αλλα θελω πολυ να πιστευω πως διορθωθηκε.Και ολα αυτα κοντα 8 μηνες απο την κυκλοφορια του κινητου.

τι ειναι αυτο το BROD? συνεχεια το ακουω,εγω χτες εβγαλα το vodafone με το davinci και μεχρι τωρα ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας και καλώς σας βρήκα.Έχω κι εγώ το πρόβλημα με τη μεγάλη κατανάλωση της μπαταρίας (δεν κρατάει πάνω από μιάμιση με δύο μέρες,με τυπική χρήση).Παρατήρησα στο MyPhoneExplorer και στην "Κατάσταση συσκευής" ότι η κατανάλωση της συσκευής σε κατάσταση αναμονής είναι 19 με 21mA,ενώ όταν μιλάω δείχνει 4 έως 6mA.Στο k750 που έχω δείχνει πολύ μικρή κατανάλωση σε κατάσταση αναμονής.Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο και αν ναι,μπορεί να οφείλεται σ'αυτό η μικρή διάρκεια μπαταρίας;

Έχω απενεργοποιήσει το 3G και έχω κάνει αναβάθμιση λογιμικού από το site της sonyericsson σε 035, αλλά πάλι τίποτε.Υπάρχει καμια άποψη για το τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K850

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...