Jump to content

Sony Ericsson K850


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σας κανω μια ερωτηση?

Εμενα εδω και 10 μερες αρχισε να μου κολλανε τα ψευτοκουμπια της αφης και μετα απο λιγο ξεκολλανε μονα τους. Του εχω κανει ολες τις τελευταιες αναβαθμισεις (Σημερα εγινε κ η τελευταια απο οπου εχασα ολα μου τα δεδομενα απο δικη μου βλακεια) και δεν ξερω τι να κανω.Μηπως πρεπει να παει για επισκευη?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρόκειται για βλάβη υλικού και όχι λογισμικού!

 

Προετοιμάσου όμως:η επιφάνεια αφης είναι ενσωματωμένη στην οθόνη,οπότε η αντικατασταση περιλαμβάνει την οθόνη ουσιαστικά!Παρακάλα μόνο να είναι στην εγγύηση και να μην προκλήθηκε από δική σου υπαιτιότητα,καθώς το ‘‘μαλλί‘‘ πάει περίπου 100+ ευρώ!

 

 

Υ.Γ.:Παίζει πάντως να είναι και βλάβη λογισμικού!Πες τους να το φλασάρουν μέσω της ΕΜΜΑ 3,καθώς με την ΕΜΜΑ θα στο περάσουν μέσω της διαδικασίας DPY(που είναι και ό,τι καλύτερο για το φλασάρισμα λογισμικού και πολλές φορές επιλύει προβλήματα λογισμικού που φαινομενικά μοιάζουν άλυτα!)Πες τους παντως να αποπειραθούν πριν προχωρήσουν σε αντικατάσταση οθόνης(ακόμη και εντός εγγυησης να είναι)να δοκιμάσουν φλασάρισμα λογισμικού για να αποφύγεις να μείνεις χωρίς τηλέφωνο κάποιες μέρες!

Καλή τύχη!(Θα σου χρειαστεί με τα σέρβις της SE!Είναι απ΄τα χειρότερα!!) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ kotsianis7.Μετα απο την 1η αναβαθμιση εγινε.Στην χθεσινη κ ποιο ενημερωμενη το φαινομενο ειναι λιγοτερο αλλα υπαρκτο. θα τους παρω τηλ και οτι γινει.Ειναι σε εγγυηση.
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο νέο από service SONY που συνεχίζει να εκπλήσσει...τζαμάκι σπασμένο ακριβως στην κάμερα από πτώση (περίπου 50εκ.) το πήγαν για φτιάξιμο και τους ζήτησαν 15 ευρώ. Μετά από 4 ημέρες ο πελάτης πήγε να το παραλάβει και του είπαν ότι δεν το έφτιαξαν επειδή του είπαν...λάθος (!!!) τιμή και ότι τελικά στοίχιζε 34 ευρώ. Στη φυσιολογική ερώτηση του πελάτη "...γιατί δε με πήρατε τηλέφωνο να μου το πείτε να σας έδινα την έγκριση...να τα τελειώνει το θέμα..." του απάντησαν "...εδώ έχετε δίκιο αλλά αυτά είναι΄καλύτερα να λέγονται κατ' ιδίαν..!!!"

Εχω την εντύπωση ότι έχουν ξεφύγει τελείως στο service της SONY. To παρόν συμβάν το λέω ΕΠΙΣΗΜΩΣ συνέβηκε την περασμένη εβδομάδα σε κολλητό φίλο μου στην πόλη της ΠΑΤΡΑΣ και στο εκεί επίσημο service της SONY Ericcson για κινητό τηλέφωνο Κ850.

Παρεπιπτόντως τιμή για αλλαγή κουμπιού που έχει κολήσσει σε Κ810ι που ζήτησε φίλος άλλος του είπαν 18 ευρώ...(προς ενημέρωση).

 

Οτι θελουνε λενε και οτι θελουνε κανουνε.

Και η Sony Ericsson αλλα και η Nokia εινε το ιδιο πραγμα, ολοι τις ιδιες δικαιολογιες λενε.

Το προβλημα μπορει να εινε πολυ μικρο η και ακομα να πατησουνε ενα κουμπακι αυτη και να γινει μεσα σε 5 λεπτα!

Αυτοι θα στο κανουνε το τοσο τοσο θα σου πουνε ποσες ημερες να περιμενεις και ποιος ξερει ποσα λεφτα να δωσεις.

Εινε ελεος αυτα που κανουνε.

 

Θυμαμαι ειχα ενα Nokia απο τα πρωτα που ειχανε Symbian, το 7610 το ειχα ακριβοπληρωσει τοτε.

Και μου χαλασε το λογισμικο μεσα, το πηγα στην Nokia στην Θεσσαλονικη, και μου ειπανε ξερουμε το προβλημα θα κανουμε 7 με 10 εργασιμες ημερες και θα κοστισει τοσο.

Μολις εμαθα οτι το προβλημα που ειχε ητανε 5 λεπτα ολο και ολο τρελαθηκα, ειχα μπει στο Ιντερνετ και βρηκα οτι αν πατησεις καποιο συνδιασμο κουμπιων στα Nokia Symbian ξανα επαναφερει το λογισμικο.

Ε ειναι να μην τα παρεις?...

Link to comment
Share on other sites

Να σας κανω μια ερωτηση?

Εμενα εδω και 10 μερες αρχισε να μου κολλανε τα ψευτοκουμπια της αφης και μετα απο λιγο ξεκολλανε μονα τους. Του εχω κανει ολες τις τελευταιες αναβαθμισεις (Σημερα εγινε κ η τελευταια απο οπου εχασα ολα μου τα δεδομενα απο δικη μου βλακεια) και δεν ξερω τι να κανω.Μηπως πρεπει να παει για επισκευη?

 

Και εμενα μου ειχε κανει κατι τετοια, αλλα αρχισε να τα κανει οταν επεσε πανω του νερο, για την ακριβεια επεσε αιμα, ακομα χειροτερα γιατι αντι να φυγει απο μονο του οπως κανει το νερο, το αιμα μενει και κολλαει, και ετσι μου κολλησε τα κουμπια ολα ακομα και τα αφης.

Με αποτελεσμα να γινει το κινητο ολο μεσα κοκκινο και να μπερδευτουνε τα κουμπια, να παταω το 3 και να εινε το αφης να παταω το c και να εινε το αλλο αφης.

Το καθαρισα οσο μπορεσα και κοπανησα και λιγο τα κουμπια μεχρι να βρουνε το σωστο δρομο, γιατι οσο τα χτυπουσα αλλαζανε μερος λολ, ε στο τελος τα καταφερα.

 

Αιμα μου επεσε επειδη μου ανοιξε η μυτη χωρις να το καταλαβω και το ειχα το κινητο στα χερια, και εσταζε πανω του, μολις το ειδα λεω οχ τι κολπα εινε αυτα? Γινανε κοκκινα τα κουμπια λολ.

 

Παντως αν δεν καταφερεις κατι με τις αναβαθμισεις, ισως να εχει πεσει κατι μεσα στα κουμπια, πηγαινετο για καθαρισμα και να το κοιταξουνε.

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος σε μια φωτό εμφανίζεται με τη μορφή χρωματικών κουκκίδων,κυρίως στα σκοτεινά σημεία της φωτό!Αν κοιτάξεις μια φωτό π.χ. με φλας στα σκοτεινά της σημεία,θα δεις κάτι κουκκίδες άσπρου χρώματος ή τυχαίων χρωματισμών.Αυτός είναι ο θόρυβος.Σε ορισμένες περιπτώσεις είναι ορατός και στις φωτό ημέρας!

 

Φιλε μου αυτο που μου ελεγες το προσεξα, εγω αυτες οι κουκιδες νομιζα ητανε η σκονη, και ετσι μου λεγανε και αλλα ατομα, οτι εχει σκονη και φαινετε ετσι στην καμερα.

Εβαλα ISO 100 οπως ειπες και πραγματι δεν βγαζει αυτες τις κουκιδες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σας κανω μια ερωτηση?

Εμενα εδω και 10 μερες αρχισε να μου κολλανε τα ψευτοκουμπια της αφης και μετα απο λιγο ξεκολλανε μονα τους. Του εχω κανει ολες τις τελευταιες αναβαθμισεις (Σημερα εγινε κ η τελευταια απο οπου εχασα ολα μου τα δεδομενα απο δικη μου βλακεια) και δεν ξερω τι να κανω.Μηπως πρεπει να παει για επισκευη?

 

είχα ανοίξει ολόκληρο θέμα περί αυτού με συγκεκριμένο κεντρικό σέρβις που το πήγα δις και τελικά μου το άλλαξαν λέγοντας ότι φταίει η παρτίδα (άρα hardware πρόβλημα) και οι όθόνες αυτές. Μέσα στην εγγύηση σίγουρα δεν πληρώνεις αλλά αν δεν το φτιάξεις μπορεί και να σε εκθέσει ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ με τα κολλήματα που τρώει αφού μπορεί να στείλει sms, να κάνει κλήση εκεί που δε θες ή δεν περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

το να κάνει κλήση μόνο ή να στείλει SMS μόνο,λίγο απίθανο:p
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η τελευταια εκδοση αναβαθμισης για το κ850? σημερα που μπηκα μου εβγαλε μια cdf κλπ.το κινητο το εχω με κοσμοτε.δεν ειναι branded
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η τελευταια εκδοση αναβαθμισης για το κ850? σημερα που μπηκα μου εβγαλε μια cdf κλπ.το κινητο το εχω με κοσμοτε.δεν ειναι branded

 

Η τελευταία εκδοση λογισμικού για το generic Κ850ι ειναι η R1FA

Link to comment
Share on other sites

το να κάνει κλήση μόνο ή να στείλει SMS μόνο,λίγο απίθανο:p

 

Βεβαίως ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ όταν είσαι σε διαδικασία να μπεις στο μενού μέσω της οθόνης αφής και κολλάει μπορεί να σε οδηγήσει στις επαφές ή στα μυνήματα και να στείλει ή να κάνει κλήση. Το ίδιο και αν έχεις καταφέρει να συντάξεις ένα μύνημα και κολλήσεις (πχ υγρασία) η αφής μπορεί να ανεβοκατεβάζει τις επαφές και να επιλέξει άλλη από αυτή που ήθελες...Μη σου τύχει φίλε μου είναι σα ρουλέτα που γυρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Καλα εμενα παλι βραχηκε λιγο, και παλι τα κουμπια αφης τρελαθηκανε.

Αυτο εινε πολυ σπαστικο...

Παλι καλα εφτιαξε μετα απο πολλες ωρες που το πατουσα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως που το χρησιμοποίησα ουκ ολίγες φορές και σε βροχή και σε περιβάλλοντα με σχετικά αυξημένη υγρασια κάποιες φορές δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα!Τι να πω..Απλά υπήρξε μια ελαττωματική παρτίδα,αυτό είναι όλο!

Γενικά όμως,μην περιμένετε ρε παιδιά να βραχεί το τηλέφωνο και να λειτουργεί σωστα,είναι και λίγο παράλογο αυτό!Στην τελική,όλες οι εταιρίες για όλα τα μοντέλα τους συμβουλεύουν να μη γίνεται χρήση σε χώρους με αυξημένη υγρασία,οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό το τηλεφωνο ειδικά να αποτελεί εξαίρεση!Αφήστε που η εγγύηση επ’ουδενί δεν καλύπτει βλάβες που οφειλονται σε υγρασία,καθώς είναι μη αναστρέψιμες!

Άλλο το να είναι προβληματική η υποστήριξη του πελάτη από τα σέρβις και την αντιπροσωπεία και άλλο να λέμε ότι ένα μοντέλο δεν είναι καλό επειδή τύχαμε σε ελαττωματική παρτίδα και επιπλέον ενδεχομένως να το χρησιμοποιουσαμε και σε ακατάλληλους χώρους(υπερβολική υγρασία ή ζέστη κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όμως,μην περιμένετε ρε παιδιά να βραχεί το τηλέφωνο και να λειτουργεί σωστα,είναι και λίγο παράλογο αυτό!Στην τελική,όλες οι εταιρίες για όλα τα μοντέλα τους συμβουλεύουν να μη γίνεται χρήση σε χώρους με αυξημένη υγρασία...

 

Aγαπητέ φίλε-χρήστη χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου απλά και μόνο για το κοινό καλό και συζήτηση ΠΟΥΘΕΝΑ σε κανένα φυλλάδιο χρήσης κανενός κινητού ούτε και του Κ850 δεν λένε μην το βάζεις στο ιδρωμένο (δε μιλάμε και να στάζει) αυτί σου ή τα χέρια σου να μην κολλάνε επειδή στο λιμάνι πχ βραδάκι έχει λίγη υγρασία παραπάνω ενώ έχεις πάει να φας και πρέπει να πάρεις ένα τηλέφωνο. Δε μιλάω για καταστάσεις να πέσει σε νερό ή να στάξει κάτι πάνω του. Μιλάμε για ΑΠΛΑ πράγματα και δε μπόρώ να φανταστώ ότι πρέπει να κυκλοφορώ με σουπερ απορροφητική πετσέτα για να σκουπίζω δάκτυλα και αυτί το καλοκαίρι ή να έχω ΒΤ υποχρεωτικά ή HF...Δηλαδή το Κ800 που δεν είχε αφής οθόνη γιατί τα πλήκτρα του δεν κολλούσαν έστω και αν ο ιδρώτας μου έτρεχε ποτάμι στο αυτί που το είχα; (μόνο το joystick κόλλαγε λόγω σκόνης αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που το αντιμετώπισε σε άλλα κινητά η SE χωρίς joystick όπως πχ και στο Κ850). Προσωπικά δεν καταλαβαίνω επίσης το ΑΣΤΟΧΙΑ ΠΑΡΤΙΔΑΣ. να κόψουν το κεφάλι τους και να κάνουν ολική ανάκληση της παρτίδας δωρεάν εδώ το κάνουν κάτι Κορεάτικες εταιρείες αυτοκινήτων για ένα τηλέφωνο 350 ευρώ βρήκαν δικαιολογίες; Και το κόστος τελικά (αλλαγή οθόνης, απασχόληση εργατικού δυναμικού, εισαγωγές υλικών) για τις αλλαγές οθονών κτλ τελικά είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ από το να σου έδιναν εξαρχής νέο σωστό κινητό τηλέφωνο... ή...κάνω λάθος;;;

Τεσπά, για μένα το πρόβλημα είναι η αδικαιολόγητη και υπ...άνθρωπη αντιμετώπιση (όχι απλά απάνθρωπη) των service (ΔΕΝ αντιλέγω ότι και η ΝΟΚΙΑ ή άλλες το κάνουν λίγο ή πολύ) προς εμάς τους καταναλωτές από τους οποίους ΖΟΥΝ...

κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου και εύχομαι κανένα πρόβλημα σε κανέναν από εδώ και στο εξής...

Link to comment
Share on other sites

@MSP,

 

δεν είπα ότι είναι παράλογο αυτό που λες,απλά απ'τα γραφόμενά σου κατάλαβα ότι το χρησιμοποιούσες σε περιβαλλοντα με υπερβολική υγρασία!Από κει και πέρα,δυστυχώς η αντιμετώπιση της ελληνικής αντιπροσωπείας της SE δυστυχως είναι απαράδεκτη(προσωπικά δεν αντιμετώπισα βέβαια ουδέποτε πρόβλημα καθώς ποτέ τόσα χρόνια δε μου χρειάστηκαν τα σέρβις,αλλά για να το λεν αρκετοί άνθρωποι σημαίνει ότι κάτι τετοιο ισχυει!().

 

Όσον αφορά την αστοχία υλικού σε κάποια παρτίδα επίσης είναι αναπόφευκτο να συμβεί!Νομίζω όμως πως οι όροι της εγγύησης αναφέρουν ότι σε περίπτωση βλάβης εξαιτίας υπαιτιότητας της εταιρίας,η εταιρία μπορεί να αποκαταστήσει το πρόβλημα είτε επισκευάζοντας τη συσκευή(αν επισκευάζεται)είτε αντικαθιστώντας τη με νέα!Σαφώς στο συγκεκριμένο θέμα θα ήταν πιο συμφέρον οικονομικά να επισκευάσουν τα τηλεφωνα παρά να δώσουν νέα!!Άλλωστε,δεν ήταν πρόβλημα που απασχόλησε πολλούς χρήστες(παγκοσμίως εννοώ!)

 

Αλλά,σε θεματα "ακραιων" καιρικών φαινομένων(όσο ακραία μπορεί να έχει η Ελλάδα :p ),όπως βροχη,υπερβολική ζέστη,υγρασία κλπ,δεν εχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα!Τυχαίνει να χρησιμοποιώ το τηλέφωνο κάποιες φορες(ναι,είμαι πωρωμένος με τα κινητά :) )οταν βρέχει και να πέφτει νερό στη συσκευή αλλά με την επιφάνεια αφής δεν αντιμετώπισα ούτε για 1 δευτερόλεπτο το παραμικρό πρόβλημα!Όπως και με τα διάφορα άλλα προβλήματα που κατα καιρους εχουν απασχολήσει άλλους χρήστες,εμένα δε μου συνέβησαν!(Ακόμη και με άλλα τηλέφωνα της εταιρίας που είχαν παλιότερα κάποια προβλήματα hardware)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά καθαρίζοντας τον αισθητήρα που βρίσκεται στην πίσω μεριά του τηλεφώνου, πράγμα που διάβασα εδώ μέσα απο κάποιον χρήστη (να 'ναι΄καλά το παιδί!), τελείωσαν οι υπερφωτισμένες φωτογραφίες, είτε οι μακρινές είτε οι κοντινές, σε macro mode δηλαδή. Μέχρι να ξαναπιάσει βρωμιά... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

"Without racing there is no Honda"

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

Ένα φόρουμ του myphone.gr εν έτη 2003

Θα Δουμε Ποτε Κινητο 1Megapixel Στην Ελλαδα?

"Σίγουρα θα δούμε!

Το θέμα είναι πόσο χρειαζόμαστε 1 megapixel στο κινητό μας!" (quote)

 

Σήμερα φτάνομε τα 8.2! Πόσο αλλάζει η τεχνολογία!...:lol::lol:

To be continued..

[sIGPIC][/sIGPIC] ►http://www.totobay.com◄ Ολοκαίνουρια κινητά από Κίνα. Τιμές?.. Απλά δείτε!!
Link to comment
Share on other sites

Ένα φόρουμ του myphone.gr εν έτη 2003

Θα Δουμε Ποτε Κινητο 1Megapixel Στην Ελλαδα?

"Σίγουρα θα δούμε!

Το θέμα είναι πόσο χρειαζόμαστε 1 megapixel στο κινητό μας!" (quote)

 

Σήμερα φτάνομε τα 8.2! Πόσο αλλάζει η τεχνολογία!...:lol::lol:

To be continued..

 

ασχετο...και καλο θα ηταν να not to be continued!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous.pws mporw na perasw paixnidia sto k850i;;;;

 

 

 

euxaristw

Τα στελνεις στο κινητο σου με bluetooth η τα περνας στο φακελο other και τα τρεχεις απο το κινητο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νέο πρόβλημα αναφορά σε φίλο μου που πήρε Κ850 πριν ακριβώς 10 ημέρες από κατάστημα κινητής τηλεφωνίας με επιδότηση. Η μπαταρία του νέκρωσε (!!!) τελείως ξαφνικά και ενώ ο άνθρωπος βρισκόταν μόλις στην 3η φόρτιση (με την αρχική). Το πήγε στην αντιπροσωπεία της εταιρείας (Θεσ/κη) και φυσικά του την άλλαξαν (...εγγύηση γαρ) χωρίς δεύτερη κουβέντα. Απλά του είπαν ότι μια συγκεκριμένη παρτίδα κατασκευής στην ΚΙΝΑ παρουσίασε κάποια προβλήματα υπερφόρτωσης (;;;) και ότι συμβαίνουν αυτά (!!!). Φυσικά ο φίλος μου αναρωτήθηκε πως γλύτωσε πιθανή έκρηξη (από όσα είχε ακούσει παλιότερα σε κάποιες παλιές συσκευές) και του είπαν ότι είναι...υπορβολικός. Το συγκεκριμένο τηλέφωνο πάρθηκε με άλλα 4 ομοια σε εταιρεία και οφείλω να ομολογήσω ότι από όσα μου είπε ο φίλος μου ήταν το μοναδικό (ως τώρα) που παρουσίασε το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K850

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...