Jump to content

Sony Ericsson K850


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για φωτό το C902 δεν είναι τόσο καλό,όσο το Κ850,λόγω μικρότερου αισθητήρα που επιτρέπει να περάσει λιγότερο φως άρα θα έχει πιο πολύ θόρυβο...Συγκριτικά με άλλα τηλέφωνα είναι καλό,αλλά όχι στα επίπεδα του Κ850!Γενικά όμως πολύ καλό σαν τηλέφωνο!

 

Επειδή έχω και το W910 και το Κ850,να σου πω ότι το W910 είναι εξαιρετικά ελαφρύ και κομψό και είναι απόλαυση να το κουβαλάς πάνω σου! :D

Από άποψη software είναι και τα 2 το ίδιο..Με την τελευταία έκδοση δηλαδή δουλεύουν καλά!Επίσης,μεγάλο ατού του W910 η οθόνη του που είναι μεγάλη(και μάλιστα είναι αισθητή η διαφορά σε σχέση με το Κ850).Η απόδοσή της επίσης είναι εκπληκτική!Άλλο ατού του W910 ότι δε γεμίζει δαχτυλιές και μειονέκτημα η κάμερα όπως και το ότι δεν παίρνει και microSD HC κάρτες! :(

 

Πλάκα έχουν και οι λειτουργίες SensME και Shake Control,αλλά η τελευταία δεν είναι για χρηση σε εξωτερικούς χώρους γιατί θα σε περάσουν για μουρλό αν ταρακουνάς συνέχεια το κινητό! :p :lol:Μιλάω από προσωπική εμπειρία μέσα στο αστικό που με κοιτούσαν όλες οι γιαγιάδες σα να με λυπόντουσαν που γεννήθηκα καθυστερημένο!! :lol:

 

Από κει και πέρα,και το Κ850 είναι πολύ κλασάτο και κομψό τηλέφωνο,ιδίως όταν είναι σχετικά καθαρό από δαχτυλιές!Αποπνέει κομψότητα...Το W910 φαίνεται δηλαδή καθαρά γιαπωνέζικο(το οποίο αληθεύει μιας και κατασκευάστηκε από το team της εταιρίας στην Ιαπωνία),ενώ το Κ850 πιο κομψό και "κυριλε".

 

Από θέμα ήχου,και τα 2 είναι το ίδιο με ακουστικά.Το ηχείο όμως του W910 δεν ακούγεται πολύ(λογικό,με τέτοιο πάχος,δεν έχει τον απαραίτητο χώρο να ενισχ΄'υσει τον ήχο..).Το Κ850 πάλι έχει βαθύ,δυνατό και μπάσο ήχο και είναι πολύ καλό!Φωτό-βίντεο δε σχολιάζω,την ξέρεις ούτως ή άλλως την απάντηση!(Αν και το βίντεο του W910 έχει ανάλυση 320 * 240,με 15 fps όμως).

 

Γενικά,με εξαίρεση μικρο-διαφορές όπως ο σχεδιασμός,η ένταση του ηχείου,η μικρή διαφορά διαστάσεων της οθόνης και κάποιες ακόμη,τα τηλέφωνα είναι ίδια,οπότε η αγορά θα κριθεί είτε με βάση το design είτε με βάση αυτές τις μικρο-λεπτομέρειες..

 

Πσοσοχή:το W910 ναι μεν είναι 0,5 εκατοστό πιο λεπτο από το Κ850(1,2 εκατοστά πάχος έναντι 1,7 εκατοστών) αλλά είναι κατά 0,2 εκατοστά πιο πλατύ οπότε και από άποψη διαστάσεων δεν έχουν τρομερή διαφορά!Στο βάρος βέβαια νικάει το W910,χωρίς δευτερη κουβέντα!

Link to comment
Share on other sites

Mε τρέλανε το ότι ανοίγει αυτόματα το πορτάκι της κάμερας...:D:D:D

 

απο φωτογραφίες που έχω δει,δεν έχει πορτάκι..τελικά τι ισχύει με αυτό γιατί με έχει βολέψει πολύ το πορτάκι του Κ800 και ήθελα να ξέρω τι παίζει με την κάμερα σε αυτό..

Αλήθεια,έχει βηματομετρητή όπως έχει κάποιο άλλο καινούργιο μοντέλο της SE?

Πρέπει να`χει φάση αυτό :P

Link to comment
Share on other sites

Είμαι άλλος ένας που πήρε το k850i και του κόλλησε και δεν ανάβει...

Αναβάθμιση του είχα κάνει πρόσφατα σε ένα sonyericsson center γιατί δεν έτρεχε εφαρμογές java..μάλιστα μόλις είχε βγει και η τελευταία εκδοσή η 031...ξανά λοιπόν στο sonyericsson center...υπομονή μέχρι να βγει μια καλή αναβάθμιση..

Δεν θέλω να γίνω αρνητικός...απλά πως να είσαι θετικός όταν ακούς τόσα πολλά?? υπομονή....την sonyericsson πάντως δεν την αλλάζω...(ακομα)

www.slotgames.gr
Link to comment
Share on other sites

Η 031 είναι μια καλή έκδοση όσον αφορά την απόδοση του τηλεφώνου(εντάξει,όχι και σούπερ,αλλά καλή)αλλά έχει το πολύ σοβαρό πρόβλημα που δεν επιτρέπει εκκίνηση του τηλεφώνου σε κάποιες περιπτώσεις..

 

Το τι προκαλεί αυτό το γεγονός,άγνωστο!Απλά αποδεικνύει ότι η σχεδιαστική ομάδα του Κ850 ήταν ανάξια για ένα τέτοιο τηλέφωνο και με τέτοιον ανταγωνισμό... :mad:

 

Πάντως,αν δεις μερικές απαντήσεις πιο πίσω,θα διαπιστώσεις ότι και μένα το έκανε μια φορά.αλλά απ'τη στιγμή που του έκανα καθαρή εγκατασταση της έκδοσης 031 απ'την προηγούμενη Δευτέρα δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα και λειτουργεί μια χαρά!

 

Να χτυπήσω ξύλο δηλαδή... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η 031 είναι μια καλή έκδοση όσον αφορά την απόδοση του τηλεφώνου(εντάξει,όχι και σούπερ,αλλά καλή)αλλά έχει το πολύ σοβαρό πρόβλημα που δεν επιτρέπει εκκίνηση του τηλεφώνου σε κάποιες περιπτώσεις..

 

Το τι προκαλεί αυτό το γεγονός,άγνωστο!Απλά αποδεικνύει ότι η σχεδιαστική ομάδα του Κ850 ήταν ανάξια για ένα τέτοιο τηλέφωνο και με τέτοιον ανταγωνισμό... :mad:

 

Πάντως,αν δεις μερικές απαντήσεις πιο πίσω,θα διαπιστώσεις ότι και μένα το έκανε μια φορά.αλλά απ'τη στιγμή που του έκανα καθαρή εγκατασταση της έκδοσης 031 απ'την προηγούμενη Δευτέρα δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα και λειτουργεί μια χαρά!

 

Να χτυπήσω ξύλο δηλαδή... :lol:

 

τι εννοεις καθαρη εγκατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Η 031 είναι μια καλή έκδοση όσον αφορά την απόδοση του τηλεφώνου(εντάξει,όχι και σούπερ,αλλά καλή)αλλά έχει το πολύ σοβαρό πρόβλημα που δεν επιτρέπει εκκίνηση του τηλεφώνου σε κάποιες περιπτώσεις..

 

Το τι προκαλεί αυτό το γεγονός,άγνωστο!Απλά αποδεικνύει ότι η σχεδιαστική ομάδα του Κ850 ήταν ανάξια για ένα τέτοιο τηλέφωνο και με τέτοιον ανταγωνισμό... :mad:

 

Πάντως,αν δεις μερικές απαντήσεις πιο πίσω,θα διαπιστώσεις ότι και μένα το έκανε μια φορά.αλλά απ'τη στιγμή που του έκανα καθαρή εγκατασταση της έκδοσης 031 απ'την προηγούμενη Δευτέρα δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα και λειτουργεί μια χαρά!

 

Να χτυπήσω ξύλο δηλαδή... :lol:

 

καθαρή εγκατάσταση εννοείς φλασαρισμα λογισμικού από sonyericson center και ταυτοχρονη εγκατάσταση της έκδοσης 031?

γιατι και σε εμένα αυτό έγινε...αλλά κόλλησε μετά απο λίγες μερες.

www.slotgames.gr
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι η καθε συσκευη εχει τα δικα του κοληματα, εγω το εχω δυο μηνες τωρα μου εκανε μονο κοληματα και καθηστερησις στο μενου και με την 031 βελτιωθηκε αρκετα οχι τελεια αλλα καλα, αραια και που κανει κοληματακια του κανω εγω επανεκινηση και επανερχεται στα συγκαλα του. απλα βλεπω οτι σε καθε ενα κανει διαφορα και βεβαια ειναι θεμα λογισμικου οπως βλεπεται. εν αναμονη νεας αναβαθμησης......
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή,εννοείς ότι πατάς τα κουμπιά και πατιέται και η επιφάνεια αφής;; :blink:

 

Γιατί φυσιολογικά η επιφάνεια αφής πρέπει να ανταποκρίνεται στο .."χάιδεμα" :p (όταν πατάς αυτήν μόνο,όχι να πατάς τα πλήκτρα και να πατιεται και αυτή!!)

 

Η πρώτη συσκευή Κ850 άντεξε 4 μέρες, έσβησε και δεν ξύπνησε ούτε στο service. Ευτυχώς αντικαταστάθηκε με νέα. Η δεύτερη μετά από 2 μήνες μου έβγαλε αυτό το πρόβλημα. Δηλαδή "βραχυκυκλώνεις" δύο πλήκτρα με το δάκτυλο (πχ δεξι + 6) και ανοίγουν οι επαφές. Δεν είναι ανάγκη να τα πατήσεις....

Βέβαια μου πέρασαν με flash τη νέα έκδοση και υποτίθεται πως άλλαξαν και οθόνη αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε... (ίσως ελάχιστα βελτιώθηκε)

Τώρα είμαι με το Τ610 (ευτυχώς που το κράτησα) και η γυναίκα μου με το Τ68.

Από Δευτέρα αρχίζω τη φασαρία για αντικατάσταση.

Δεν λέω πάντα υπάρχει ο παράγοντας αστοχία υλικού... αλλά 2 στα 2 πάει πολύ..:mad:

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Παρολο που δεν εχω αυτη τη στιγμη το συγκεκριμενο τηλεφωνο θα ηθελα να πω και εγω την εμπειρια μου.Αγορασα 2 Κ850,και αλλα 2 τα προτεινα και τα πηραν 2 φιλοι μου τοτε με τη προσφορα της ΤΙΜ.Σε κανενα απ τα 4 δεν αντιμετωπισα ουτε εγω ουτε αυτοι τετοιο προβλημα.Οποτε η ημουν τυχερος,η μαλλον επεδη τα (2) τα κρατησα λιγες μερες το καθενα.Τα εδωσα για 2 λογους.Το 1ο ηταν αγορα απο e shop και μου εβγαζε τις περισσοτερες φορες προβλημα στα νυχτερινα λογο κακου συγχρονισμου με αποτελεσμα θεοσκοτεινες φωτογραφιες,και μια και το ειχα παρει κυριως για αυτη τη δουλεια εμπειστευομενος τη SE (και λογο Cybershot) απογοητευτηκα.Ο αλλος λογος ηταν τα πληκτρα αφης που δε μπορουσα να τα συνηθησω με το παραμικρο ενεργοποιουντουσαν συν το συνδιαζμο με τα σκληρα και αβολα hardware πληκτρα.Το 2ο το πηρα τοτε με τη προσφορα,ηταν σαφως βελτιωμενο στα νυχτερινα,και ανταξιο του Ν82(οταν συγχρονιζε σωστα)αλλα το εδωσα και αυτο για το 2ο λογο.Το τηλεφ.εχει καλη προθεση να κανει πολλα στη θεωρια,αλλα στη πραξη ισως δε το προσεξανε τοσο οσο θα επρεπε σα κορυφαιο φωτοκινητο της εταιριας!Και μια ερωτηση.Θα ηθελα ενα slide σα το W910 με τις φωτοδυνατοτητες του Κ850(αλλα χωρις τα κοληματα του).Γνωριζει καποιος αν θα υπαρξει τετοια εκδοση??

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

@manan69t,

 

η απάντηση στο τελευταίο ερώτημα είναι ναι!Ίσως όχι στα 5 mpixels,αλλά λίγο παρακάτω ;)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κάνει η καινούργια μπαταρία; Η παλιά τά'φτυσε σε ούτε 2 μήνες χρήσης λόγο και υγρασίας!!!!

Που θα βρούμε φθηνή αλλά γνήσια;

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

@manan69t,

 

η απάντηση στο τελευταίο ερώτημα είναι ναι!Ίσως όχι στα 5 mpixels,αλλά λίγο παρακάτω ;)

 

Μηπως να γινοσουν λιγο πιο συγκεκριμενος kotsianis7.(Μοντελο,πιθανη ημερομηνια διαθεσης):)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Στο Κ800 υπάρχει στην κάμερα, μια "λειτουργία" που λέγεται "έγγραφο".. και είναι φωτογραφία υψηλής ευκρίνειας (πιο πολύ απο τις "νορμάλ")ώστε να φωτογραφίζεται κείμενο και να είναι ευανάγνωστο.. στο Κ850 είδα οτι δεν υπάρχει αυτό..Θέλω να ρωτήσω,αν προσπαθήσει κάποιος να φωτογραφήσει πχ ένα κείμενο,βγαίνει καλά η φωτογραφία; μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα δείγμα;
Link to comment
Share on other sites

Πόσο κάνει η καινούργια μπαταρία; Η παλιά τά'φτυσε σε ούτε 2 μήνες χρήσης λόγο και υγρασίας!!!!

Που θα βρούμε φθηνή αλλά γνήσια;

 

Στα 35 ευρο εδώ :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο Κ800 υπάρχει στην κάμερα, μια "λειτουργία" που λέγεται "έγγραφο".. και είναι φωτογραφία υψηλής ευκρίνειας (πιο πολύ απο τις "νορμάλ")ώστε να φωτογραφίζεται κείμενο και να είναι ευανάγνωστο.. στο Κ850 είδα οτι δεν υπάρχει αυτό..Θέλω να ρωτήσω,αν προσπαθήσει κάποιος να φωτογραφήσει πχ ένα κείμενο,βγαίνει καλά η φωτογραφία; μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα δείγμα;

 

Υπάρχει και στο Κ850,στις Σκηνές :)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να γινοσουν λιγο πιο συγκεκριμενος kotsianis7.(Μοντελο,πιθανη ημερομηνια διαθεσης):)

 

4ο τρίμηνο :)

Link to comment
Share on other sites

εχω το κ850 κοντα 2 βδομαδες και εχω παρατηρησει οτι η μπαταρια κραταει το πολυ 2 μερες με μετρια χρηση ενω στο κ750 μου κρατουσε τουλαχιστον 4 μερες.. διαβασα και στα προηγουμενα ποστ οτι καποιοι με την αναβαθμηση ειχαν μεγαλυτερη αυτονομια ποσες μερες δηλαδη? εχω παρατηρησει επισης οτι χανει περιπου 20% απο το βραδυ μεχρι το πρωι ( 8 ωρες περιπου ) δηλαδη χωρις να το χρησιμοποιω καθολου ενω το κ750 εχανε περιπου 5% υπαρχει και κανενας τροπος εξοικονομισης μπαταριας?
Link to comment
Share on other sites

το εχω βγαλει αλλα δεν ειδα και καμια διαφορα... αντε να κερδισε μιση μερα.. μετα απο ποσες φορτισεις "στρωνει" η μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα στην αρχή 5 κύκλους πλήρους αποφόρτισης και φόρτισης και μετά άρχισε να στρώνει.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι μονόδρομος το Κ850i μετά από αυτά που άκουσα για το W910i. Λέτε να είναι καλή επιλογή;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι μονόδρομος το Κ850i μετά από αυτά που άκουσα για το W910i. Λέτε να είναι καλή επιλογή;

 

αν γενικα εισαι τυχερος τυπος παρτο χα χα:lol::D

:)
Link to comment
Share on other sites

@user10010,

 

τι άκουσες για το W910;; :blink:

 

Από περιέργεια ρωτάω δηλαδή,επειδή έχω και το Κ850 και το W910 και είναι πιο απροβλημάτιστο από το Κ850! :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K850

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...