Jump to content

Nokia Map Manager-NAVTEQ Maps/Route66


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως ειδικά για την Teleatlas από την οποία παίρνει χάρτες η Nokia για το Smart2Go βλέπω μια άνοδο στην ποιότητα τον τελευταίο καιρό. Μέχρι πάντως να είναι σε αρκετά καλή ποιότητα η λύση αυτή απλά δεν το αγοράζεις και έτσι 'αναγκάζεις' την εταιρία να βγάλει καλύτερο πρόγραμμα.

 

Την άνοδο στην ποιότητα που τη βλέπεις?

Που πας απόσταση 30χλμ από το κέντρο της Αθήνας (προς Μαραθώνα μεριά) και δε σου έχει κανέναν από τους κάθετους δρόμους κατά μήκος όλης της Μαραθώνος?Ή προσθέσανε κανένα δρομάκι στο κέντρο της πόλης και θεωρείται βελτίωση?

Δεν ξέρω τι ζόρι υπάρχει με το Destinator, πάντως στην πράξη έχω δει ότι δουλεύει πολύ καλα τους χάρτες του.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την άνοδο στην ποιότητα που τη βλέπεις?

Που πας απόσταση 30χλμ από το κέντρο της Αθήνας (προς Μαραθώνα μεριά) και δε σου έχει κανέναν από τους κάθετους δρόμους κατά μήκος όλης της Μαραθώνος?Ή προσθέσανε κανένα δρομάκι στο κέντρο της πόλης και θεωρείται βελτίωση?

 

Τι να σου πω εγώ στους τελευταίους χάρτες του smart2go βλέπω αρκετές βελτιώσεις. Το ότι ο χάρτης δεν είναι πλήρης δεν σημαίνει ότι δεν έχουν γίνει βελτιώσεις και υπάρχει μια τέτοια τάση.

 

Δεν ξέρω τι ζόρι υπάρχει με το Destinator, πάντως στην πράξη έχω δει ότι δουλεύει πολύ καλα τους χάρτες του.

 

Μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνεις σε αυτά που έγραψα, άλλο το destinator και άλλο οι χάρτες του. Σαν πρόγραμμα σε σχέση με TomTomo, iGo και κάποια άλλα δεν πιάνει μια, αλλά οι χάρτες είναι άλλο θέμα.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 6110 από την Κυριακή και εχω τα εξείς:

Το r66 το δουλεύω με τον χαρτη για το Κορωπί (kropia) Ο χάρτης δεν ειναι τοσο μικρός οσο λέει, δηλαδή έχω λεπτομέριες μέχρι την Καλλιθέα λίγο πιο πάνω από το Σούνιο και το Χαλάνδρι (όριο η Αττική Οδός) δηλ με τρεις χάρτες έχεις 'ολη την Αττική (με το χαρτη της Καλλιθέας έχω την Αθήνα και φτάνει μέχρι πριν τον Ασπροπυργο) Κατεβασα τις Ελληνικές οδηγίες πλοήγησης και τα μετεορολογικά δεδομένα, που στην ουσία ειναι το Handy weather.Πάντως οι χάρτες ενώ κατεβαίνουν ελεύθερα για να τους ανοιξεις στο κινητο σε χρεώνει 9,55 Ευρώ. Οι χάρτες δεν έχουν την λεπτομέρια της NGI φυσικά, αλλά δνε ειναι και άσχιμοι. το μόνο ενοχλιτικό ειναι ότι δεν έχει το Ελληνικό τελικό "ς".

Δέχομαι ερωτήσεις.

Ένα είναι οτι οι δρόμοι που τελειώνουν σε σίγμα παρόλο που είναι γραμμένοι με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες δεν έχουν "ς" αλλά "σ" και το δεύτερο οτι δεν έχουν τόνους. Μικρό το κακό και στα δύο. Το καλό είναι οτι επιτέλους βλέπουμε μια εφαρμογή πλοήγησης για seeries 60 με ελληνικούς χαρακτήρες στα ονόματα των δρόμων.

 

Μπορείς να βρείς απο την μαζική αποθήκευση σε ποιόν φάκελο βρίσκονται οι χάρτες και τι ακριβώς μέγεθος έχουν;

 

Σου ζήτησε και στην δική σου συσκευή να πληρώσεις 9,55ευρώ;

 

Πάντως είναι καλύτερο απο την λύση του smart2go γιατί αγοράζεις μια φορά τους χάρτες και έχεις όλα τα υπόλοιπα δωρεάν.

 

Βάλε και το handy taskman, κάνε του μια επανεκκίνηση, και πες μας πόση ελεύθερη RAM έχει το 6110 και κατόπιν, άνοιξε το route66 και δες πόση απο την διαθέσιμη RAM καταναλώνει. Γιατί το προηγούμενο route66, ήταν πάρα μα πάρα πολύ απαιτητικό. Παράλληλα με αυτό, δεν μπορούσες να ανοίξεις ούτε τον web browser αλλά ούτε και την μουσική. Δες αν μπορείς να τα ανοίξεις τώρα με το νέο Route66.

Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι οτι οι δρόμοι που τελειώνουν σε σίγμα παρόλο που είναι γραμμένοι με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες δεν έχουν "ς" αλλά "σ" και το δεύτερο οτι δεν έχουν τόνους. Μικρό το κακό και στα δύο. Το καλό είναι οτι επιτέλους βλέπουμε μια εφαρμογή πλοήγησης για seeries 60 με ελληνικούς χαρακτήρες στα ονόματα των δρόμων.

 

Μπορείς να βρείς απο την μαζική αποθήκευση σε ποιόν φάκελο βρίσκονται οι χάρτες και τι ακριβώς μέγεθος έχουν;

 

Σου ζήτησε και στην δική σου συσκευή να πληρώσεις 9,55ευρώ;

 

Πάντως είναι καλύτερο απο την λύση του smart2go γιατί αγοράζεις μια φορά τους χάρτες και έχεις όλα τα υπόλοιπα δωρεάν.

 

Βάλε και το handy taskman, κάνε του μια επανεκκίνηση, και πες μας πόση ελεύθερη RAM έχει το 6110 και κατόπιν, άνοιξε το route66 και δες πόση απο την διαθέσιμη RAM καταναλώνει. Γιατί το προηγούμενο route66, ήταν πάρα μα πάρα πολύ απαιτητικό. Παράλληλα με αυτό, δεν μπορούσες να ανοίξεις ούτε τον web browser αλλά ούτε και την μουσική. Δες αν μπορείς να τα ανοίξεις τώρα με το νέο Route66.

 

Στην δική μου συσκευή για κάθε χάρτη μου ζήτησε 9,55 ευρώ όντως.

Με το πρόγραμμα αυτο μπορώ να ανοιγω web browser και να ακούω ράδιο, αν εχεις το taskman σε παρακαλώ να μου το δώσεις με pm να κάνω την δοκιμή. Προς το παρον ο χάρτης έχει ολα τα βενζινάδικα δεν εχει βέβαια τις πληροφορίες της NGI, αλλά η πλοίγηση ειναι καλη, και ενω του Destinator ειναι ποιο σωστη, εντουτις την καταλαβαίνω καλυτερα. Φυσικά δεν "τρώει" κανενα κόλυμα κατα την λειτουργία του προγράμματος εκανα 15 φορες αλλαγή διαδρομης και κανένα προβλημα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? τα 9,55 ευρω που τα πληρωνεις? πως γινεται η πληρωμη? σορρυ για την χαζη ερωτηση αλλα δεν την εχω καταλαβει την διαδικασια
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? τα 9,55 ευρω που τα πληρωνεις? πως γινεται η πληρωμη? σορρυ για την χαζη ερωτηση αλλα δεν την εχω καταλαβει την διαδικασια

Συνδέεται μεσω GPRS και σου ζητάει τα στοιχεία της πιστοτικης σου για να σε χρεώσει.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Συνδέεται μεσω GPRS και σου ζητάει τα στοιχεία της πιστοτικης σου για να σε χρεώσει.

 

και σε περιπτωση που εσυ δεν θες να επιβαρυνθεις(οχι οτι ειναι και πολλα τα 9,55) δεν θα εχεις την real time πλοηγηση και απλως τους χαρτες. το καταλαβα καλα η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

και σε περιπτωση που εσυ δεν θες να επιβαρυνθεις(οχι οτι ειναι και πολλα τα 9,55) δεν θα εχεις την real time πλοηγηση και απλως τους χαρτες. το καταλαβα καλα η κανω λαθος?

 

Αν δεν αγοράσεις τον χάρτη δεν σου αωοίγει καθόλου. Με 30 Ευρώ περίπου εχω κάληψη σχεδον σε όλη την Αττική. (έχω Καλλιθέα Κορωπί και Αχαρνές)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πάντως οι χάρτες ενώ κατεβαίνουν ελεύθερα για να τους ανοιξεις στο κινητο σε χρεώνει 9,55 Ευρώ. Οι χάρτες δεν έχουν την λεπτομέρια της NGI φυσικά, αλλά δνε ειναι και άσχιμοι. το μόνο ενοχλιτικό ειναι ότι δεν έχει το Ελληνικό τελικό "ς".

Δέχομαι ερωτήσεις.

 

Σε παρακαλώ πολύ μπορείς να μας ενημερώσεις για κάτι;

'Έκανα search για "τράπεζες".

Αναζήτηση=> Κοντά=> Τράπεζα και μου έβγαλε "δεν υπάρχουν αποτελέσματα αναζήτησης".

Μπορείς να μας πεις αν εσένα σου βγάζει κανονικά αποτελέσματα στο αντίστοιχο σημείο;

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καταρχάς!

 

Έχω εδώ και 3 βδομάδες περίπου το 6110 και προσπαθώ να βρω χάρτη για ΚΑΒΑΛΑ!!!

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει στο ορίτζιναλ πρόγραμμα του 6110, χωρίς να εγκαταστήσω κάποιο άλλο;;;

ΓΕΝΗΘΗΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ

ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΖΗΣΩ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ

Link to comment
Share on other sites

Hartes gia Aigypto sto Route 66 tou N95 mipos einai eukolo na vrw !! epsaksa pandou sta gnwsta alla giok!!!

Satnews

Admin Team :http://www.satplanet.gr

http://rapidshare.com/users/R73U5V

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καταρχάς!

 

Έχω εδώ και 3 βδομάδες περίπου το 6110 και προσπαθώ να βρω χάρτη για ΚΑΒΑΛΑ!!!

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει στο ορίτζιναλ πρόγραμμα του 6110, χωρίς να εγκαταστήσω κάποιο άλλο;;;

 

Δυστυχως μεχρι στιγμης το ενσωματωμενο προγραμμα του 6110 εχει πληρη καλυψη μονο για Αθηνα. Και τα υπολοιπα προγραμματα που υποστηριζει (nokia maps) ειναι στο ιδιο περιπου επιπεδο γεωγραφικης καλυψης.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μεχρι στιγμης το ενσωματωμενο προγραμμα του 6110 εχει πληρη καλυψη μονο για Αθηνα. Και τα υπολοιπα προγραμματα που υποστηριζει (nokia maps) ειναι στο ιδιο περιπου επιπεδο γεωγραφικης καλυψης.

 

Ψάχνω απεγνωσμένα για χάρτη της Καβάλας αλλά τίποτα!

 

Έχω κατεβάσει ότι βρήκα για PDA, smartphones, τι destinator, Tomtom, και τίποτα!

 

Υπομονή!

Πάντως το πρόγραμμα που έχει ενσωματωμένο κατά τα άλλο είναι πάρα πολύ καλό!

Έβαλα και το Smart2go αλλά δεν μου άρεσε καθόλου!

Τέσπα!

Θενκς για την απάντηση!

ΓΕΝΗΘΗΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ

ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΖΗΣΩ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω κι εγω ισως μια χαζη ερωτιση...

γιατι ο χαρτης το "απλου" route66 για την αθηνα ειναι μονο 10mb και αυτος που λετε ειναι 266mb???τι διαφορα εχουν??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να σας ρωτησω κατι βρε παιδια..

Εγω παω για ψαρεμα(ερασιτεχνικα με βαρκουλα και μπετονια)

και θελω να σταμπαρω καποια συγκεκριμενα σημεια στα οποια οταν πηγα ειχε ψαρι, και να τα βρω και την επομενη...

Αυτο θα μου το κανει το συγκεκριμενο κινητο η οχι?

Captain kipakaoo will always be the last

 

:!:Τοπογράφο Ψάχνεις!!?

Εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι βρε παιδια..

Εγω παω για ψαρεμα(ερασιτεχνικα με βαρκουλα και μπετονια)

και θελω να σταμπαρω καποια συγκεκριμενα σημεια στα οποια οταν πηγα ειχε ψαρι, και να τα βρω και την επομενη...

Αυτο θα μου το κανει το συγκεκριμενο κινητο η οχι?

 

To route66 δεν ξερω αν εχει τετοια λειτουργια αλλα το nokia maps σιγουρα εχει!

 

Επισης ο χαρτης του για βαρκα ειναι πολυ καλος. Το που εχει στερια και που θαλασσα το δειχνει παρα πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Το που εχει στερια και που θαλασσα το δειχνει παρα πολυ καλα.

 

Πράγματι. Φτάνει να ψαρεύεις στην Ελλάδα.

Διαφορετικά θα γίνει όπως στην ταινία με τη Βλαχοπούλου... που από τη Ρόδο... ψάχναν το Ελληνικό και βγήκαν στην Σαουδ. Αραβία.

Αν το Nokia Maps (Smart2go) έγραφε και ποια είναι κάθε στεριά... θα μας ήμασταν όλοι χαρούμενοι!

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το Route66 στο Ν95 και τους χάρτες για ολη την Ελλάδα και δουλεύει περίφημα!

Χιλιες φορές καλύτερο απο το Smart2go και με Φωνητική καθοδήγηση παρακαλώ!!!!!

Θα το βρείτε στα γνωστά μαγαζάκια αλλα θέλει sign πρώτα με το ΙΜΕΙ του κινητού σας.

Ειναι η πρώτη φορά που βλέπω το Ν95 να δουλευει σαν PPC:) Λοκάρει το στίγμα σε δευτερόλεπτα....!

Προσπαθώ να βάλω και το Navigon6 για symbian, τρέχει κανονικά αλλα δεν βρίσκω χάρτες για Ελλάδα. Υπάρχει ενα πακέτο East European maps με την Ελλάδα μέσα αλλα δεν φαίνεται να λειτουργει καλα με την έκδοση αυτη, άσε που ειναι βαρύ....πάνω απο 200 ΜΒ και δυσκολεύεται να το ανοιξει.

Πάντως να ξέρετε, αν θέλετε να παίξει το Route66 στο Ν95 σας πρέπει απαραιτήτως να γίνει signed ΜΕ ΤΟ ΙΜΕΙ ΣΑΣ, ειδαλλιώς πάπαλα....μην ακούτε για singned *****ed εκδόσεις και μη.

Αξίζει τον κόπο πάντως, δεν θα το μετανοιώσετε:-)

Link to comment
Share on other sites

Τι παραπάνω έχει ο χάρτης του Route66 από εκείνον του smart2go; Είναι πιο ενημερωμένος όσον αφορά τα βενζινάδικα, τα μουσεία κ.ο.κ; Πού ακριβώς υπερέχει;
Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα θελω να εχει συντεταγμενες και λιγο να μπορει να προσανατολιστει για να ξερω που πηγαινω!!

Αληθεια ξερει κανεις τι ακριβεια εχουν αυτα τα gps?

Captain kipakaoo will always be the last

 

:!:Τοπογράφο Ψάχνεις!!?

Εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το Route66 στο Ν95 και τους χάρτες για ολη την Ελλάδα και δουλεύει περίφημα!

Χιλιες φορές καλύτερο απο το Smart2go και με Φωνητική καθοδήγηση παρακαλώ!!!!!

Θα το βρείτε στα γνωστά μαγαζάκια αλλα θέλει sign πρώτα με το ΙΜΕΙ του κινητού σας.

Ειναι η πρώτη φορά που βλέπω το Ν95 να δουλευει σαν PPC:) Λοκάρει το στίγμα σε δευτερόλεπτα....!

Προσπαθώ να βάλω και το Navigon6 για symbian, τρέχει κανονικά αλλα δεν βρίσκω χάρτες για Ελλάδα. Υπάρχει ενα πακέτο East European maps με την Ελλάδα μέσα αλλα δεν φαίνεται να λειτουργει καλα με την έκδοση αυτη, άσε που ειναι βαρύ....πάνω απο 200 ΜΒ και δυσκολεύεται να το ανοιξει.

Πάντως να ξέρετε, αν θέλετε να παίξει το Route66 στο Ν95 σας πρέπει απαραιτήτως να γίνει signed ΜΕ ΤΟ ΙΜΕΙ ΣΑΣ, ειδαλλιώς πάπαλα....μην ακούτε για singned *****ed εκδόσεις και μη.

Αξίζει τον κόπο πάντως, δεν θα το μετανοιώσετε:-)

 

Κι εγω ρε φιλε που δεν μενω αθηνα τι να κανω?

Το route66 ειναι αχρηστο για εμας γιατι δεν εχει χαρτη της ΕΛΛΑΔΑΣ.

Εχει χαρτη της αθηνας.

Ομως ελλαδα != αθηνα

ελλαδα = αθηνα + θεσσαλονικη + πατρα + ηρακλειο + ...

Νομιζω οτι αρκετοι θα συμφωνησουν μαζι μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ρε φιλε που δεν μενω αθηνα τι να κανω?

Το route66 ειναι αχρηστο για εμας γιατι δεν εχει χαρτη της ΕΛΛΑΔΑΣ.

Εχει χαρτη της αθηνας.

Ομως ελλαδα != αθηνα

ελλαδα = αθηνα + θεσσαλονικη + πατρα + ηρακλειο + ...

Νομιζω οτι αρκετοι θα συμφωνησουν μαζι μου.

 

Υπάρχουν και άλλες λύσεις.....

 

xxxxxxxxxxxxxxxx

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...