Jump to content

Σχολές. Μετανοιώσατε εκεί που σπουδάζετε;


jim19
 Κοινοποίηση

Μετανοιωσατε εκει που σπουδαζετε??  

130 members have voted

  1. 1. Μετανοιωσατε εκει που σπουδαζετε??

    • Ναι
      56
    • Οχι
      74


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι παντα ετσι.Εγω τελειωνω φαρμακοποιος στην αθηνα.Η φαρμακευτικη δεν ηταν η πρωτη μου επιλογη ομως τελικα διαπιστωσα οτι ηταν η καλυτερη επιλογη.το μονο προβλημα ειναι οτι προκειται για δυσκολη σχολη και το οτι αν θελεις να ασχοληθεις με την ερευνα οποως εγω στο ελλαντα δεν εχεις προοπτικες
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο thread -- ευκαιρία να πω κι εγώ τον καημό μου, χωρίς να υποτιμώ βέβαια τον δικό σας. Πόσο θα προτιμούσα να είχα δώσει με το νέο σύστημα, αντί για τις επαίσχυντες "δέσμες", που μας υποχρέωσαν να επιλέξουμε όχι απλώς πεδίο, αλλά και ακριβές τμήμα, στην μέση της σχολικής χρονιάς και της εξοντωτικής προετοιμασίας για τις Πανελλήνιες. Από τον Φεβρουάριο της Τρίτης Λυκείου, πολλοί από μας μόλις μετά τα 16 μας χρόνια (είχαμε και τις "κερδισμένες χρονιές" βλέπετε), χωρίς χρόνο για έρευνα, ούτε αποτελέσματα στο χέρι : συμπληρώστε το τζόκερ του μηχανογραφικού και εγκλωβιστείτε στα λάθη της εφηβικής σας ηλικίας.. Και φυσικά, καμμία δυνατότητα να αλλάξουμε τμήμα στο δεύτερο έτος, κι ας είχαμε επαρκή μόρια για κάτι τέτοιο (όσοι ήθελαν άλλο τμήμα έπρεπε να ξαναδώσουν Πανελλήνιες). Δεν φαντάζεστε πόσοι φοιτητές εγκλωβίστηκαν σε σχολές που δεν τους ενδιέφεραν με αυτό το σύστημα. Πόσοι βρήκαν τους εαυτούς τους σε αντικείμενα που δεν ανταποκρίνονταν στις κλίσεις και τα ενδιαφέροντά τους και πόσοι έχασαν την ευκαιρία για μια επιτυχή ακαδημαϊκή και επαγγελματική σταδιοδρομία... γιατί στα 17 τους χρόνια, σε μια περίοδο που δεν τους περίσσευε ούτε λεπτό, κλήθηκαν να επιλέξουν το μέλλον τους με απόλυτη ακρίβεια. Παραλίγο να ήμουν κι εγώ ένας από αυτούς. :(

 

 

αυτή είναι μια πολύ σωστή παρατήρηση! κι εγώ έδωσα έτσι τότε και παρόλο που πέρασα στην πρώτη μου επιλογή και παρόλο που δεν έχω μετανιώσει για τις σπουδές μου στη Φιλολογία, που τόσο αγαπούσα, ωστόσο θα ήθελα έχοντας κάνει όλον αυτό το δρόμο να υπήρχε ένας άλλος τρόπος να επιλέγουμε...έστω γνωρίζοντας περισσότερα στοιχεία, πιο ανοιχτά... τι κλειστοφοβικό σύστημα ήταν αυτό...

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΦΠ (Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής) Θεσσαλονίκης και το μετάνιωσα.

 

Το φύρδην μίγδην πρόγραμμα σπουδών (από Φιλοσοφία, Ψυχολογία, Αρχαία μέχρι... Στατιστική), η γραμματεία που μοιάζει να βγήκε από τον "Πύργο" του Κάφκα, οι παρανοϊκοί κανονισμοί (δεν επέτρεπαν να δώσουμε τα υποχρεωτικά μαθήματα Αρχαίων μέχρι να φτάσουμε στο 4ο έτος -- για να τα έχουμε ξεχάσει καλά από το Λύκειο? :confused:), η ανοργανωσιά (από τις τελευταίες σχολές όπου χρειάζεται δίωρο στήσιμο για χειρόγραφη δήλωση μαθημάτων κάθε εξάμηνο), η καθηγητική αυθαιρεσία (με το φαινόμενο να κόβουν την συντριπτική πλειοψηφία των εξεταζόμενων σε μαθήματα επιλογής άσχετα με το αντικείμενο ειδίκευσης)...

 

Το χειρότερο είναι ότι με τα μόριά μου θα μπορούσα να έχω περάσει σε τμήματα Ιστορίας-Αρχαιολογίας άλλων πόλεων αλλά... στερνή μου γνώση.

Link to comment
Share on other sites

στους πολιτικους μηχανικους ΕΜΠ ειμαι.ωρες ωρες λεω οτι το μετανιωσα,λογω φορτου διαβασματος(και καποιων αλλων λογων).

επισης μετανιωσα εν μερει που δε δηλωσα πρωτη επιλογη την πατρα,για να νιωσω πιο εντονα τη φοιτητικη ζωη.

 

@harispug,σε περιμενουμε;)

Link to comment
Share on other sites

μαθηματικο θεσσαλονικης και το εχω μετανιωσει

 

 

αν μπορείς φίλε μου γίνε λίγο πιο αναλυτικός σε αυτό,γιατί μάλλον περνάω σε αυτήν την σχολή... :X

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μπορει καποιος να με βοηθησει με το διλημμα μου θα το εκτιμουσα πολυ!!Περυσι εδωσα πανελληνιες και περασα φυτικη παραγωγη-τει στη Θεσ/νικη και δεν πηγα γιατι απο καποιους ακουγα οτι δυσκολα θα βρεις δουλεια με αυτο το επαγγελμα..Φυσικα ειχα σκοπο να συνεχισω και οχι να μεινω με πτυχιο απο το τει..Φετος ξαναεδωσα και περασα πληροφορικη και τεχνολογια υπολογιστων-τει στην Καστορια..Και τωρα ερχεται το διλημμα..Ειδα οτι ανεβηκαν οι βασεις στη φυτικη παραγωγη παντου(παν/μια-τει) και αναρωτιεμαι μηπως τελικα ειναι καλο..Μου αρεσει η πληροφορικη αλλα αν υπαρχει μελλον με τη φυτικη παραγωγη θα πηγαινα εκει..Εσεις τι γνωμη εχετε;Γνωριζετε κατι;

Let me be the love that comes from the sun

let me your rainbow rising on

every single rase out of space

will shine on,shine on!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μπορει καποιος να με βοηθησει με το διλημμα μου θα το εκτιμουσα πολυ!!Περυσι εδωσα πανελληνιες και περασα φυτικη παραγωγη-τει στη Θεσ/νικη και δεν πηγα γιατι απο καποιους ακουγα οτι δυσκολα θα βρεις δουλεια με αυτο το επαγγελμα..Φυσικα ειχα σκοπο να συνεχισω και οχι να μεινω με πτυχιο απο το τει..Φετος ξαναεδωσα και περασα πληροφορικη και τεχνολογια υπολογιστων-τει στην Καστορια..Και τωρα ερχεται το διλημμα..Ειδα οτι ανεβηκαν οι βασεις στη φυτικη παραγωγη παντου(παν/μια-τει) και αναρωτιεμαι μηπως τελικα ειναι καλο..Μου αρεσει η πληροφορικη αλλα αν υπαρχει μελλον με τη φυτικη παραγωγη θα πηγαινα εκει..Εσεις τι γνωμη εχετε;Γνωριζετε κατι;

koita to thema einai kat'arhin ti sou aresei pio poly. to oti anevikan oi vaseis de tha prepei na se provlimatizei. oi vaseis anevainoun analoga me ti zitisi pou yparhei simera se 4-5 hronia pou tha teleioseis ti sholi(vale kai to metaptyhiako poy tyhon kaneis) ta pragmata de tha einai ta idia.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μπορει καποιος να με βοηθησει με το διλημμα μου θα το εκτιμουσα πολυ!!Περυσι εδωσα πανελληνιες και περασα φυτικη παραγωγη-τει στη Θεσ/νικη και δεν πηγα γιατι απο καποιους ακουγα οτι δυσκολα θα βρεις δουλεια με αυτο το επαγγελμα..Φυσικα ειχα σκοπο να συνεχισω και οχι να μεινω με πτυχιο απο το τει..Φετος ξαναεδωσα και περασα πληροφορικη και τεχνολογια υπολογιστων-τει στην Καστορια..Και τωρα ερχεται το διλημμα..Ειδα οτι ανεβηκαν οι βασεις στη φυτικη παραγωγη παντου(παν/μια-τει) και αναρωτιεμαι μηπως τελικα ειναι καλο..Μου αρεσει η πληροφορικη αλλα αν υπαρχει μελλον με τη φυτικη παραγωγη θα πηγαινα εκει..Εσεις τι γνωμη εχετε;Γνωριζετε κατι;

 

Σε συμβουλεύω να μην σε πολυπροβληματίζει η άνοδος των βάσεων.Οι βάσεις ανέβηκαν σε υπερβολικά πολλές σχολές,κάτι που όμως δεν έχει να κάνει με την επαγγελματική αποκατάσταση κάποιων σχολών,αλλά με την ευκολία των θεμάτων.

 

Να ακολουθήσεις τον τομέα που σου αρέσει πιο πολύ,και με ένα μεταπτυχιακό μπορείς να καταφέρεις καλά πράγματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Salopet και jog ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!Θα παω πληροφορικη γιατι μου αρεσει και μου ταιριαζει περισσοτερο...

Let me be the love that comes from the sun

let me your rainbow rising on

every single rase out of space

will shine on,shine on!

Link to comment
Share on other sites

Salopet και jog ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!Θα παω πληροφορικη γιατι μου αρεσει και μου ταιριαζει περισσοτερο...

efoson einai kati pou sou aresei tha ton vreis to dromo sou, de hreiazetai na se periorizoun oi statistikes, oi vaseis klp.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
εγω φετος μπηκα στο Πα.Πει τμημα Διδακτικης της Τεχνολογιας και Ψηφιακων Συστηματων.Θα δειξει.καλο φαινεται
Link to comment
Share on other sites

egw stis panellinies den perasa pou8ena..k etsi piga sto deree..

 

στην αγ.παρασκευη η στο κεντρο?ολες τις μερες πρεπει να πηγαινεις???

Link to comment
Share on other sites

εγω φετος μπηκα στο Πα.Πει τμημα Διδακτικης της Τεχνολογιας και Ψηφιακων Συστηματων.Θα δειξει.καλο φαινεται

 

Καλωσήρθες στο Πα.Πει.

Αν ασχοληθείς με τη σχόλη,αν, ξαναλέω,δεν θα το μετανοιώσεις,αν την παρατήσεις αστα να παν...

 

P.s. Στατιστικό spreaking.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

εγώ μετανοιωσα όχι λόγω σχολής, (ΤΕΙ Τηλεπληροφορικης, Αρτα) αλλά λόγω συνθηκών.. θα μπορουσα να χα δηλωσει ΤΕΙ πληροφορικης στο Ηρακλειο Κρητης κ απλα..να πεταγα!! Απο κει ειμαι,εκει εχω ποσους παλιους φιλους, μια εξαιρετη κοπελα, και θα βρισκα στανταρ δουλεια λογω γνωριμιων, γενικα θα αισθανομον τελεια!! (μιας κ εκει θα ζησω μετα το ΤΕΙ κ το στρατο)
Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι Ηλεκτρονική Χανιά. Καλή η σχολή ,αλλά το μέρος...Ηρθα απο Θεσσαλονίκη και είναι λες και πήγα απο τη Νέα Υόρκη ,στη Βαγδάτη.
Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι Ηλεκτρονική Χανιά. Καλή η σχολή ,αλλά το μέρος...Ηρθα απο Θεσσαλονίκη και είναι λες και πήγα απο τη Νέα Υόρκη ,στη Βαγδάτη.

 

Στα Χανια?Αν και δεν εχω παει εχω ακουσει οτι εκει κατω στη Κρητη ξεσαλωνεις πολυ.Εντυπωση μου κανει.:confused:

Link to comment
Share on other sites

δεν μετανιωσα καθολου

Φαρμακευτικη

 

Σε ποια πόλη? Θεσσαλονίκη?

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Γεια σας παιδιά φέτος τελειώνω το λύκειο και δεν ξέρω τι να κανω. Θέλω να ασχολυθώ με την αισθητική-μακιγιάζ όμως σε κρατικό δεν αξίζει και στο ιδιωτικό είναι πολλά τα ευρώ:cry:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά φέτος τελειώνω το λύκειο και δεν ξέρω τι να κανω. Θέλω να ασχολυθώ με την αισθητική-μακιγιάζ όμως σε κρατικό δεν αξίζει και στο ιδιωτικό είναι πολλά τα ευρώ:cry:

 

Άρα δημόσιο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά φέτος τελειώνω το λύκειο και δεν ξέρω τι να κανω. Θέλω να ασχολυθώ με την αισθητική-μακιγιάζ όμως σε κρατικό δεν αξίζει και στο ιδιωτικό είναι πολλά τα ευρώ:cry:

 

Αφού τελειώνεις το λύκειο γιατί δεν δηλώνεις κάποιο ΤΕΙ Αισθητικής; Εγώ νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση. Όμως γιατί λές ότι το Δημόσιο δεν αξίζει; Ξανασκέψου το αφού όπως λες για το ιδιωτικό είναι πολλά τα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...