Jump to content

Σχολές. Μετανοιώσατε εκεί που σπουδάζετε;


jim19
 Κοινοποίηση

Μετανοιωσατε εκει που σπουδαζετε??  

130 members have voted

  1. 1. Μετανοιωσατε εκει που σπουδαζετε??

    • Ναι
      56
    • Οχι
      74


Recommended Posts

Diavaste ki afto

 

 

 

Πάντως μεταξύ ΑΕΙ και ΤΕΙ οι απόφοιτοι των πρώτων φαίνεται να προτιμούνται από τους εργοδότες. Βάσει των στοιχείων της ΕΣΥΕ, οι πτυχιούχοι σχολών ΤΕΙ που το γνωστικό τους αντικείμενο καλύπτεται και σε πανεπιστημιακό επίπεδο, έχουν μεγαλύτερη δυσκολία να βρουν δουλειά.

 

Χαρακτηριστικός είναι ο τομέας των οικονομικών. Οι απόφοιτοι οικονομικών σχολών των ΤΕΙ αντιμετωπίζουν υπερδιπλάσια ποσοστό ανεργίας συγκριτικά με όσους έχουν περάσει την «πύλη» κάποιας πανεπιστημιακής οικονομικής σχολής (6,92%). Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση της πληροφορικής, με 13,27 % των πτυχιούχων ΤΕΙ να αναζητούν μάταια δουλειά έναντι του 5,86% των αποφοίτων από κάποιο αντίστοιχο ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Egw teleiwsa Nomiki stin Athina kai twra kanw LLM stin Agglia.

Den metaniwsa ti sxoli, alla tin poli. Tha ithela na min eixa spoudasei stin Athina. Tha ithela na eixa zisei foititiki zwi me oli ti simasia tis leksis. H Athina me apogoiteuse auta ta xronia. Twra omws pou eimai makria, tin AGAPW!!!!

αυτη η αποψη με εκφραζει και εμενα

Link to comment
Share on other sites

Egw teleiwsa Nomiki stin Athina kai twra kanw LLM stin Agglia.

Den metaniwsa ti sxoli, alla tin poli. Tha ithela na min eixa spoudasei stin Athina. Tha ithela na eixa zisei foititiki zwi me oli ti simasia tis leksis. H Athina me apogoiteuse auta ta xronia. Twra omws pou eimai makria, tin AGAPW!!!!

Μια από τα ίδια. Έπρεπε να είμασταν Θεσσαλονίκη, άντε και Κομοτηνή! Και καλύτερη φοιτιτική ζωή και πιό ανθρώπινες οι σχολές

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το μετάνιωσα ή οχι (ίσως ναι) διότι μπήκα σε μια σχολή που ήθελα και μου αρέσει το συγκεκριμένο επάγγελμα. Το θέμα είναι όμως οτι τα έχω βρεί καραπαλούκια και δεν ξέρω τι θα κάνω.Περνάω οτι δεν βασίζεται στα μαθηματικά και φυσική (πχ αγγλικά, συστήματα διοίκησης πληροφοριών κλπ) καθώς και το πρακτικό μέρος των εργαστηρίων και κολάω σε αυτά με τους τύπους που είναι τα περισσότερα της σχολής.

Μου λένε οτι στη δουλειά δεν χρειάζοντε όλα αυτά, το θέμα είναι να καταφέρω να τελειώσω την σχολή.

Τει πειραιά ηλεκτρολόγος είμαι.

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις πόσα άτομα τελειώνουν πολυτεχνεία και πανεπιστήμια και δεν έχουν καν υπολογιστή;

 

στην αγορά εργασίας θα ακούσεις ουκ ολίγες τραγελαφικές ιστορίες άπλετης ασχετοσύνης...

 

ένα Ελληνικό πτυχίο δεν λέει ΤΙΠΟΤΑ.

Αυτό ισχύει συχνά. Αλλά ισχύει και ότι το να μην έχεις ένα πτυχίο δεν είναι και το καλύτερο. Εγώ προσωπικά δεν κατάφερα να σπουδάσω και αυτό γιατί στην ηλικία που έπρεπε να το κάνω αυτό δεν είχα το μυαλό να σκεφτώ οτι 5 ή 10 χρόνια αργότερα που θα βγω στην αγορά εργασίας το πτυχίο που θα έχω θα είναι ένα εφόδιο και όχι απλά εφόδιο αλλά στέλνοντας και το βιογραφικό μου στην Χ εταιρεία θα έχω και την αυτοπεποίθηση αν θέλεις οτι έχω το κάτι παραπάνω το οποίο μπορεί να σημαίνει και περισσότερα χρήματα και ποιο γρήγορη αναγνώριση, δεδομένου οτι αν δεν έχεις κάτι στα χέρια σου πρέπει να αποδείξεις τι αξίζεις σε μεγάλο χρονικό διάστημα κι αυτό γιατί κακά τα ψέμματα δεν σε εμπιστεύεται η κάθε εταιρεία λέγοντας οτι απλά εγώ ΞΕΡΩ πχ το αντικείμενο. Εγώ προσωπικά ήθελα να σπουδάσω κάτι συγκεκριμένο. Έδωσα μια φορά δεν πέρασα και μετά τα παράτησα. Και το μετάνιωσα. Στο συγκεκριμένο αντικείμενο σε όσες εταιρείες και αν απευθύνθηκα δε βρήκα ανταπόκριση με αποτέλεσμα να πρέπει να βρω κάτι "προσωρινό" το οποίο τελικά έγινε μόνιμο σε βάθος χρόνου και σίγουρα δε με εκφράζει. Με τη μικρή εμπειρία που έχω πάντως συμβουλεύω ότι ένα "χαρτί" είναι απαραίτητο. Αν θες φυσικά να κάνεις αυτό που ονειρεύεσαι.

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Ειχα περασει στην μηχανολογια Πειραια το 2003 ,ηταν η περιοδος των απεργιων, δεν γινοταν ξενερωσα αγρια!Τα παραταγα σιγα σιγα μεχρι που δεν ασχολουμε πια.Δυστυχως ,στα ΤΕΙ Πειραια τουλαχιστον ,η εικονα που αντικρυσα δεν ηταν η αναμενομενη που σε πολλα παιδια ελεγαν...Τι μπ***ελο ηταν αυτο!;!;!

 

Τελος παντων εδω και 3 χρονια εργαζομαι στην ALEX PAK A.E ως υπευθυνος αποθηκης και δεν μετανοιωνω καθολου για την επιλογη που εκανα...Ετυχε να γνωρισω και αποφοιτο μηχανολογο απο την ιδια σχολη.Αν ειναι ολοι στο τελος να κανουμε την ιδια δουλεια τι το κανω το πτυχιο με 5-6 χρονια κουραση για την αποκτηση του;

Να αναφερω βεβαια πως η σχολη δεν ηταν της αρεσκειας μου...

 

Θα κοιταξω σε ιδιωτικο τομεα για κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αααααα τι ωραιο thread, γουσταρω. Ταιριαζει απολυτα με την ψυχολογικη μου κατασταση αυτην την περιοδο. Λοιπον μετάνιωσα που ειμαι φοιτητης. Μετανιωσα που ηθελα να γινω "επιστημονας" οχι εργατης. (Ετσι μου λεγανε) .Μαλιστα, μετανιωσα που τοσα χρονια αλλαξα 2 σχολες, με δουλεια, με αγωνες, με θυσιες για ενα πτχιο. Μετανιωσα που ημουν τοσο μ@λ@κ@ς. Τα παρατυσα φετος και δρομο. Και χωρις πτυχιο θα ζησω. Θα βρουμε τροπο. Οποιος εχει λεφτα σπουδαζει τελικα.

 

Οσο για τα πτυχια των Ελληνικων Πανεπιστιμιων και πολυτεχνιων ριχνω το γελιο της αρκουδας. Για 3 πραγματα χρησημευουν.

1) Για να κοκορευονται συγγενεις.

2) Για να βρεις δουλεια στο δημοσιο με μεσον.

3) Αν δεν βρεις, τουλαχιστον εχεις πολυτεχνικη εκπαιδευση και τροπο σκεψης οτι και αν κανεις. LOL.

 

Τραβατε εξωτερικο για μεταπτυχιακο. Θα αναγνωριστει σαν bachelor. Με τις υγειες σας.

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Αααααα τι ωραιο thread, γουσταρω. Ταιριαζει απολυτα με την ψυχολογικη μου κατασταση αυτην την περιοδο. Λοιπον μετάνιωσα που ειμαι φοιτητης. Μετανιωσα που ηθελα να γινω "επιστημονας" οχι εργατης. (Ετσι μου λεγανε) .Μαλιστα, μετανιωσα που τοσα χρονια αλλαξα 2 σχολες, με δουλεια, με αγωνες, με θυσιες για ενα πτχιο. Μετανιωσα που ημουν τοσο μ@λ@κ@ς. Τα παρατυσα φετος και δρομο. Και χωρις πτυχιο θα ζησω. Θα βρουμε τροπο. Οποιος εχει λεφτα σπουδαζει τελικα.

 

Οσο για τα πτυχια των Ελληνικων Πανεπιστιμιων και πολυτεχνιων ριχνω το γελιο της αρκουδας. Για 3 πραγματα χρησημευουν.

1) Για να κοκορευονται συγγενεις.

2) Για να βρεις δουλεια στο δημοσιο με μεσον.

3) Αν δεν βρεις, τουλαχιστον εχεις πολυτεχνικη εκπαιδευση και τροπο σκεψης οτι και αν κανεις. LOL.

 

Τραβατε εξωτερικο για μεταπτυχιακο. Θα αναγνωριστει σαν bachelor. Με τις υγειες σας.

Ferryman πολύ απόλυτος είσαι... Μερικοί άνθρωποι αγαπάνε τόσο τις σπουδές τους που δεν υπάρχει περίπτωση να μην αναγνωριστούν. Σε κάποιες περιπτώσεις το πτυχίο είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για να προχωρήσεις. Ίσως στη χώρα μας όπως λες να μην είναι τόσο χρήσιμα αλλά ευτυχώς, είμαστε και πολίτες του κόσμου... Τίποτα δεν πάει χαμένο.

Seeing the good meme si tout va si mal...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι λέτε αξίζει?Σκέφτομαι για τεχνικός συστημάτων υπολογιστών.Όσοι έχετε πάει είναι καλός τομέας,βρήκατε εύκολα δουλειά?
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ ενδιαφέρομαι για δημόσιο ΙΕΚ κ τεχνικός υπολογιστών. Ξέρει κανεις πόσα πληρώνουμε κάθε 6μηνο?

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από ΔΗΜΟΣΙΟ ιεκ παιδιά. Εγώ πήγα και ιδιωτικό και δημόσιο ιεκ. Καμιά σχέση το ένα με το άλλο. Στο ιδιωτικό είχαμε κορυφαία στελέχη πολυεθνικών εταιριών και γινόταν σχετικά καλό μάθημα , ενώ στο δημόσιο είχαμε ότι νάνε καθηγητές (ξερώ άτομα που με απλό απολυτήριο , δίδασκαν στο ιεκ…) και μάθημα καθόλου. Μέχρι και στον διευθυντή πηγαμε για να παραπονεθούμε :shock: πως δεν κάναμε μάθημα …(πλην ελάχιστων καθηγητών), αλλά διαφορά καμιά. Στο προαυλιο για καφέ ήμασταν μόνιμος. Πεταμένα 2 χρονιά .
Link to comment
Share on other sites

Και η κουτσή μαρία είναι σε δημόσιο ιεκ και "κάνει μάθημα".

 

375€ νομίζω ήταν πέρισι το εξάμηνο

 

Να βρεις δουλειά με χαρτί απο ιεκ αποκλείεται(και εγώ απορώ γιατί πηγαίνω ακόμα...) εκτος και αν πάρεις την πιστοποίηση

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Τι πτυχίο ρε παιδιά? Μιά βεβαίωση είναι που γράφει πόσες ώρες παρακολούθησες τα μαθήματα..

Το κλειδί είναι η πιστοποίηση

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι η πιστοποιηση?πως την παιρνες?

Δίνεις εξετάσεις (σαν πανελλήνιες ένα πράμα) αφού τελειώσεις 1-2-3-4εξάμηνο.

Έχει κάποιες ερωτήσεις απο τα μαθήματα που έκανες και στα 4 εξάμηνα.

 

[EDIT] Ένα τεστ είναι που αποδεικνύει το τι έμαθες στο ιέκ. Ανάλογα με τον βαθμό της πιστοποίησης παίρνουν και τα ανάλογα άτομα σε δουλειά.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

to na pas kai na pareis tin pistopoiisi mono kalo sto dimosio kanei gia idiotiko tomea xlomo se vlepo an den xereis kai polla asto kalitera ekei den prokeite na mathis tipota dose 3xiliarika pigene se ena idiotiko kai tha vreis tin ugeia sou to kalutero gia mena einai na pas na parakolouthisis mathimata tis cisco:rolleyes:
:D
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε τι ειδικότητα θα πας.

Λογιστικά, πληροφορική κτλ πιστεύω πως είναι υπερκορεσμένα.

Όσο για το επίπεδο των καθηγητών -πήγα και σε ιδιωτικό και σε δημόσιο- πιστεύω ότι του δημοσίου ήταν κλάσεις ανώτεροι. Στο ιδιωτικό (έκανα λογιστικά) είχαμε ανθρώπους από επαγγελματικούς χώρους αλλά χωρίς ικανότητα μετάδοσης των γνωσεών τους. Αντίθετα στο δημόσιο οι περισσότεροι ήταν είτε καθηγητές ΑΕΙ ή ΤΕΙ (Ειδικος γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών) αφού από πουθενά αλλού δεν μπορούσαν να βρουν καθηγητές.

Τώρα αν το δεις ψυχρά το θέμα, είτε πας σε ιδιωτικό είτε πας σε δημόσιο στο τέλος στην πιστοποίηση θα κριθείς όπου όλοι εξετάζονται στα ίδια θέματα (κάτι σαν πανελλαδικές). Οι ερωτήσεις είναι κοινές, η ύλη είναι κοινή και αν δεν διαβάσεις δεν περνάς.

Όσο για επαγγελματική αποκατάσταση, στην εταίρεια που εργάζομαι προτιμούνται άτομα από ΙΕΚ γιατί από την μια έχουν εξειδίκευση στο αντικειμενό τους (και όχι μια ευρύτερη κατάρτιση όπως του πανεπιστημίου), και το σημαντικότερο (για την εταιρεία) κοστίζουν λιγότερο (μισθολογικά) από ότι κάποιος πτυχιούχος ΑΕΙ.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Aν θες να πας σε ΙΕΚ είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό είναι περίπου το ίδιο.

Το θέμα είναι το χαρτί να πάρεις αφού ελάχιστα πράγματα θα μάθεις γύρω από την επιστήμη και ότι είναι να μάθεις θα το μάθεις από μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

1) Για να κοκορευονται συγγενεις.

 

+++++

 

Τι τραγική ελληνική αλήθεια...

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα περασει στην μηχανολογια Πειραια το 2003 ,ηταν η περιοδος των απεργιων, δεν γινοταν ξενερωσα αγρια!Τα παραταγα σιγα σιγα μεχρι που δεν ασχολουμε πια.Δυστυχως ,στα ΤΕΙ Πειραια τουλαχιστον ,η εικονα που αντικρυσα δεν ηταν η αναμενομενη που σε πολλα παιδια ελεγαν...Τι μπ***ελο ηταν αυτο!;!;!

 

Τελος παντων εδω και 3 χρονια εργαζομαι στην ALEX PAK A.E ως υπευθυνος αποθηκης και δεν μετανοιωνω καθολου για την επιλογη που εκανα...Ετυχε να γνωρισω και αποφοιτο μηχανολογο απο την ιδια σχολη.Αν ειναι ολοι στο τελος να κανουμε την ιδια δουλεια τι το κανω το πτυχιο με 5-6 χρονια κουραση για την αποκτηση του;

Να αναφερω βεβαια πως η σχολη δεν ηταν της αρεσκειας μου...

 

Θα κοιταξω σε ιδιωτικο τομεα για κατι αλλο.

 

Αααααα τι ωραιο thread, γουσταρω. Ταιριαζει απολυτα με την ψυχολογικη μου κατασταση αυτην την περιοδο. Λοιπον μετάνιωσα που ειμαι φοιτητης. Μετανιωσα που ηθελα να γινω "επιστημονας" οχι εργατης. (Ετσι μου λεγανε) .Μαλιστα, μετανιωσα που τοσα χρονια αλλαξα 2 σχολες, με δουλεια, με αγωνες, με θυσιες για ενα πτχιο. Μετανιωσα που ημουν τοσο μ@λ@κ@ς. Τα παρατυσα φετος και δρομο. Και χωρις πτυχιο θα ζησω. Θα βρουμε τροπο. Οποιος εχει λεφτα σπουδαζει τελικα.

 

Οσο για τα πτυχια των Ελληνικων Πανεπιστιμιων και πολυτεχνιων ριχνω το γελιο της αρκουδας. Για 3 πραγματα χρησημευουν.

1) Για να κοκορευονται συγγενεις.

2) Για να βρεις δουλεια στο δημοσιο με μεσον.

3) Αν δεν βρεις, τουλαχιστον εχεις πολυτεχνικη εκπαιδευση και τροπο σκεψης οτι και αν κανεις. LOL.

 

Τραβατε εξωτερικο για μεταπτυχιακο. Θα αναγνωριστει σαν bachelor. Με τις υγειες σας.

Τι ισοπεδωτισμός είναι αυτός; Μου θυμίζει κάτι αποτυχημένους που επειδή δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα στη ζωή τους βγάζουν άχρηστα τα πτυχία και τις γνώσεις για να δικαιολογηθούν... :confused:

 

Εντάξει, δεν είναι τα πάντα το πτυχίο, αλλά αν είσαι ικανός και ορεξάτος πάνω απ' όλα και έχεις ένα χαρτί στα χέρια σου, θα βρεις το δρόμο σου. Βέβαια όλα εξαρτώνται από τους στόχους που έχει κανείς στη ζωή του. Αν θες να βρεις μια δουλειά για να επιζείς απλά (που δεν το θεωρώ κακό), τότε ναι δε χρειάζονται τα πτυχία. Αν δεν αρκείσαι σε αυτά και θες να προχωρήσεις λίγο παραπάνω, είναι σίγουρα απαραίτητο ΚΑΙ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή που πέρασα "Στατιστικής και Ασφαλιστικής Επιστήμης" στο Πανεπιστήμιο Πειραιά τα βρήκα μπαστούνια..Μέχρι τέταρτο έτος έλεγα τι κάνω εγώ εδώ..Χρωστούσα 29 μαθήματα..Αλλά με το που άρχισα να τα περνάω ένιωσα τελεια και τωρα χρωσταω 1 μάθημα.. Αν το περάσω θα αρχίσω να νιώθω σαν Einstein που εβγαλα αυτή τη σχολή..Πλέον δεν το έχω μετανιώσει καθόλου που μπηκα..Εμαθα πολλα από τα όσα πέρασα και πόσο κουραστηκα να τη βγαλω..

Είναι μεγάλο μάθημα και επιτυχια για τη ζωη μου..Το προτιμώ που εβγαλα αυτή τη σχολή παρα να έβγαζα μια πιο εύκολη, πιο εύκολα..

Ψάχνω με τα μάτια κάποια μάτια να με ψάχνουν..
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο thread -- ευκαιρία να πω κι εγώ τον καημό μου, χωρίς να υποτιμώ βέβαια τον δικό σας. Πόσο θα προτιμούσα να είχα δώσει με το νέο σύστημα, αντί για τις επαίσχυντες "δέσμες", που μας υποχρέωσαν να επιλέξουμε όχι απλώς πεδίο, αλλά και ακριβές τμήμα, στην μέση της σχολικής χρονιάς και της εξοντωτικής προετοιμασίας για τις Πανελλήνιες. Από τον Φεβρουάριο της Τρίτης Λυκείου, πολλοί από μας μόλις μετά τα 16 μας χρόνια (είχαμε και τις "κερδισμένες χρονιές" βλέπετε), χωρίς χρόνο για έρευνα, ούτε αποτελέσματα στο χέρι : συμπληρώστε το τζόκερ του μηχανογραφικού και εγκλωβιστείτε στα λάθη της εφηβικής σας ηλικίας.. Και φυσικά, καμμία δυνατότητα να αλλάξουμε τμήμα στο δεύτερο έτος, κι ας είχαμε επαρκή μόρια για κάτι τέτοιο (όσοι ήθελαν άλλο τμήμα έπρεπε να ξαναδώσουν Πανελλήνιες). Δεν φαντάζεστε πόσοι φοιτητές εγκλωβίστηκαν σε σχολές που δεν τους ενδιέφεραν με αυτό το σύστημα. Πόσοι βρήκαν τους εαυτούς τους σε αντικείμενα που δεν ανταποκρίνονταν στις κλίσεις και τα ενδιαφέροντά τους και πόσοι έχασαν την ευκαιρία για μια επιτυχή ακαδημαϊκή και επαγγελματική σταδιοδρομία... γιατί στα 17 τους χρόνια, σε μια περίοδο που δεν τους περίσσευε ούτε λεπτό, κλήθηκαν να επιλέξουν το μέλλον τους με απόλυτη ακρίβεια. Παραλίγο να ήμουν κι εγώ ένας από αυτούς. :(
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...