Jump to content

Tο καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης για την Ελλάδα;


Lord British
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά εγώ χρησιμοποιο το dest 7 με τελευταίο χάρτη ngi και πήγα κεφαλλονια διακοπές και δεν είχε τίποτα, μόνο το αργοστόλι και αυτό σαν πόλη, οπότε έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι χρειάζομαι ΚΑΙ κάποιο άλλο πρόγραμμα για την επαρχία, αλλά ποίο ? TOM TOM ?

 

Δεν είχε τίποτα;;;; :blink:

Είσαι σίγουρος ότι χρησιμοποίησες τον χάρτη 2007.Q2.1132 της NGI;

Μάλλον όχι... :what:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είχε τίποτα;;;; :blink:

Είσαι σίγουρος ότι χρησιμοποίησες τον χάρτη 2007.Q2.1132 της NGI;

Μάλλον όχι... :what:

 

Ναι είμαι σίγουρος :cry:

Βέβαια είμαι λίγο υπερβολικός, κάτι είχε, αλλά όχι όσα θα ήθελα και ούτε όσα θα χρειάζονταν

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει να κανει την δουλεια του ας βαλει destinator6 με τον τελευταιο χαρτη.

 

κατι igo, destinator7 κλπ που ακουγονται δεν ειναι δουλεια. ειναι διασκεδαση.

 

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ φιλε μου....ΜΕΓΑ!!!

 

Το I-go με τον ΝΕΟ χαρτη..ειναι ΠΛΗΡΗΣ...μπορω να πω με βεβαιωτητα ΑΚΟΜΑ πιο πολυ εν σχεση με dest6 kai 7. Λιγος καιρος έμεινε ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΣΩ...το destinator...

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ φιλε μου....ΜΕΓΑ!!!

 

Το I-go με τον ΝΕΟ χαρτη..ειναι ΠΛΗΡΗΣ...μπορω να πω με βεβαιωτητα ΑΚΟΜΑ πιο πολυ εν σχεση με dest6 kai 7. Λιγος καιρος έμεινε ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΣΩ...το destinator...

 

 

Για δωσε λεπτομερειες ....

Δηλαδη που τον βρηκαν τον λεπτομερη χαρτη? :O

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ φιλε μου....ΜΕΓΑ!!!

 

Το I-go με τον ΝΕΟ χαρτη..ειναι ΠΛΗΡΗΣ...μπορω να πω με βεβαιωτητα ΑΚΟΜΑ πιο πολυ εν σχεση με dest6 kai 7. Λιγος καιρος έμεινε ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΣΩ...το destinator...

Κάτι ξέρεις και δεν μας το λες ή όλο λόγια είσαι ; :rolleyes:

Πουθενά δεν αξιοποιείται τόσο πολύ το χρήμα, όσο μέσα στα σώβρακα των ανθρώπων :lol:
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ξέρεις και δεν μας το λες ή όλο λόγια είσαι ; :rolleyes:

 

ME neo xarti ennoo ayton >> Greece_2007.01_070515.

 

ALLA....otan ego edo sthn perioxh moy. (Varnaba Attikhs, KAPANDRITH-KALAMOS)...poy einai san xorio sxedon.

KANONTAS zoom me dest...moy bgazei onomasies MONO ton KYRION dromon...OYTE SXOLEIO deixnei OYTE plateia OYTE koinothta...kapoia paradeigmata edosa.

OTAN OMOS kano zoom me I-go...90% ton dromon YPARXOYN...endeiksei sxoleioy...koinothtas..kai para polles leptomereies.

 

ARA....otan edo to dest me kaliptei 30% kai to i-go 90% !!!! ME POIO tha plohgoyme ego?? otan YPOTITHETE to i-go einai ellhpes??

TO DOYLEYO EDO kai 1 mhna KATHE mera se OLH THN ATTIKH...

ROLOI OLA ....eno to dest arketa pio argo!!! KAI se epanaypologismo diadromhs!!!

KAi ola ayta se ena HTC-X7500 advantage!

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε πρόγραμμα πλοήγησης κρίνεται για μας εδώ πακέτο με τον χάρτη του. Πιστεύω το iGo καλύτερο πρόγραμμα από το Destinator αλλά υπολείπεται κατά πολύ στους χάρτες. Δέχομαι πως στην περιοχή σου τα πράγματα έχουν όπως λες, αλλά στο σύνολο της Ελλάδας είναι πολύ πίσω. Ακόμα και μέσα στην Αθήνα όπου περιέχει το σύνολο σχεδόν των δρόμων, σε πολλές περιπτώσεις προτείνει τελείως λάθος διαδρομές.

 

Anyway ο ανταγωνισμός ποτέ δεν έβλαψε κανέναν αλλά θα πρέπει να αναρωτηθείς κι εσύ πως είναι δυνατόν να αναπτυχθεί ο χάρτης Ελλάδας σε ένα πρόγραμμα που στην Ελλάδα δεν αγοράζουν παρά ελάχιστοι, αντίθετα με το Destinator. Αυτό για να προβληματιζόμαστε και λίγο. ;)

Πουθενά δεν αξιοποιείται τόσο πολύ το χρήμα, όσο μέσα στα σώβρακα των ανθρώπων :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το κάθε πρόγραμμα πλοήγησης κρίνεται για μας εδώ πακέτο με τον χάρτη του. Πιστεύω το iGo καλύτερο πρόγραμμα από το Destinator αλλά υπολείπεται κατά πολύ στους χάρτες. Δέχομαι πως στην περιοχή σου τα πράγματα έχουν όπως λες, αλλά στο σύνολο της Ελλάδας είναι πολύ πίσω. Ακόμα και μέσα στην Αθήνα όπου περιέχει το σύνολο σχεδόν των δρόμων, σε πολλές περιπτώσεις προτείνει τελείως λάθος διαδρομές.

 

Anyway ο ανταγωνισμός ποτέ δεν έβλαψε κανέναν αλλά θα πρέπει να αναρωτηθείς κι εσύ πως είναι δυνατόν να αναπτυχθεί ο χάρτης Ελλάδας σε ένα πρόγραμμα που στην Ελλάδα δεν αγοράζουν παρά ελάχιστοι, αντίθετα με το Destinator. Αυτό για να προβληματιζόμαστε και λίγο. ;)

 

MHN ksexnas to basikotero omos....

h ACE HELLAS (htc antiprosopos)...agorase ta dikaiomata toy I-go!!!

ELLHNIKH ETAIREIA.....ara.....;)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην πω την γνώμη μου για την εταιρία που ανέφερες. :D
Πουθενά δεν αξιοποιείται τόσο πολύ το χρήμα, όσο μέσα στα σώβρακα των ανθρώπων :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην πω την γνώμη μου για την εταιρία που ανέφερες. :D

 

Μα τι λες τωρα ?

 

Στο IGO 18 θα εχει διορθωθει !! :D

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αγόρασα πρόσφατα το Becker assist traffic highspeed IΙ sto cd του οποίου ο χάρτης της Ελλάδος περιέχει μόνο την Αττική και Θεσσαλονίκη και καθόλοy επαρχιακό δίκτυο. Γνωρίζει κανείς να μου πει εάν μπορώ να βάλω κάποιον άλλο χάρτη και από που; το PNA λειτουργεί με windows ce .Μπορώ να βάλλω Destinator;μπορώ να αλλαξω τα windows;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί κανείς δεν αναφέρει τους ελληνικούς χάρτες της auto-drive?

Δεν λένε κάτι?

Θέλω να αγοράσω ένα gps απο την Garmin και θα ήθελα να ξέρω εαν είναι καλή η αγορά αυτή σε σχέση πάντα με το Destinator και τους χάρτες της NGI. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο πρόγραμμα είναι αυτό:

 

http://www.navigadget.com/wp-content/postimages/2007/03/navigon-7100-reality-view-349.jpg

 

Το κακό είναι ότι είναι πολύ βαρύ για PDA γι΄αυτό προς το παρόν διατίθεται με PNA. Η έκδοση 6 PDA υπάρχει, αλλά σέρνεται. Από χάρτες Ελλάδας δεν το συζητώ καν. Σαν να μην υπάρχουν.

 

Ας είναι καλά το iGO. Μια χαρά (τουλάχιστον για Αθήνα) με τους χάρτες της Teleatlas και της Ace. Τον Ιανουάριο ο νέος χάρτης της Ace θα δείξει αν θα τσουλήσει το πράγμα. Αλλιώς θα φάμε στη μάπα το Destinator (με τους αρκετά καλούς ομολογουμένως χάρτες της NGI).

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Το Navigon είναι και από αυτά που έχω δει τα σπάει! Από την άλλη εμείς δε θα το χαρούμε ποτέ, οπότε...
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο πρόγραμμα είναι αυτό:

 

http://www.navigadget.com/wp-content/postimages/2007/03/navigon-7100-reality-view-349.jpg

 

Το κακό είναι ότι είναι πολύ βαρύ για PDA γι΄αυτό προς το παρόν διατίθεται με PNA. Η έκδοση 6 PDA υπάρχει, αλλά σέρνεται. Από χάρτες Ελλάδας δεν το συζητώ καν. Σαν να μην υπάρχουν.

 

Ας είναι καλά το iGO. Μια χαρά (τουλάχιστον για Αθήνα) με τους χάρτες της Teleatlas και της Ace. Τον Ιανουάριο ο νέος χάρτης της Ace θα δείξει αν θα τσουλήσει το πράγμα. Αλλιώς θα φάμε στη μάπα το Destinator (με τους αρκετά καλούς ομολογουμένως χάρτες της NGI).

 

 

Όντως είναι το κορυφαίο , είχα την δυνατότητα να το δοκιμάσω πριν ένα μηνά στην γερμάνια….

 

Κορυφαία η δυνατότητα τις εξομοίωσης του φυσικού περιβάλλοντος που έχεις μπροστά σου στην οθόνη του PDA/PNA ,η οποία είναι βάση για τiς τεχνολογίες HUD που θα έχουμε τα επόμενα χρονιά και θα αλάξουν ριζικά την δορυφορική πλοήγηση όπως την ξέρουμε σήμερα….

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Ειμαι στη διαδικασια ερευνας για ενα συστημα πλοηγησης για τον πατερα μου που ζει στην επαρχια και το θελει για τι δουλεια του οταν ανεβαινει Αθηνα. Διαβαζοντας τα διαφορα ποστ μεσα στο φορουμ βοηθηκα παρα πολυ. Εχω κανει καποιες διαπιστωσεις κατεληξα σε μια δυο λυσεις αλλα εξακολουθω να εχω ερωτησεις. Ενα προαπαιτουμενο ειναι να υπαρχουν φωνητικες οδηγιες στα ελληνικα και το μηχανημα να εχει ικανοποιητικο προς το δυνατο μεγαφωνο γιατι ως κηνυγος ειναι λιγο περηφανος στα αυτια.:lol: Ενα δευτερο ειναι η πολυπλοκοτητα χρησης του μηχανηματος. Σε ενα κανονικο pc ξερει να ανοιγει το word να γραψει 5 λεξεις χωρις διορθωση βεβαια και να ανοιγει τον explorer και να διαβαζει την πρωτη σελιδα της ναυτεμπορικης. Οποτε κατι το πολυπλοκο δεν θα τον βολεψει και θα σπασουν και τα δικα μου νευρα με τα συνεχη τηλεφωνηματα για βοηθεια. Να σημειωσω στο σημειο αυτο οτι οι επιλογες μου βασιζονται μονο σε αυτα που εχω διαβασει. Δεν εχω δουλεψει κανενα απο τα μηχανηματα.

Η πρωτη επιλογη ειναι το C320b το οποιο κανει μονο πλοηγηση. Εχει και μεγαλη οθονη και μπορω να πω οτι με δελεαζει και η τιμη. Ομως για τους χαρτες της ΜΙΟ δεν διαβασα και τα καλυτερα μεσα στο φορουμ. Ειναι τοσο δευτεροι σε σχεση με αυτους της NGI?Δηλαδη καποιος που θα δωσει οδο και αριθμο μιας διευθυνσης π.χ στο Αιγαλεω δεν θα τον παει το 230; Ενα αλλο σημειο που με προβληματιζει ειναι ο οτι ο τυπος b δεν υπαρχει στο επισημο site της εταιριας. Κανοντας συγκριση του απλου 230 με το 230b παρατηρησα οτι τα mAh εχουν τεραστια διαφορα!!! 1300 με 710.:wacko: Οποτε αναρωτιεμαι μηπως γενικα ειναι υποδεεστερο το 230b απο το απλο 230 πχ σε υπολογιστικη ισχυ με αποτελεσμα να ειναι αργο η' ακομα και προβληματικο.

Η δευτερη επιλογη ειναι το p550 με το destinator αλλα χωρις να εχω καταλαβει πιο destinator ( pn, 6 η΄7) χρειαζομαι. Βεβαια αυτη η επιλογη εγινε με κριτηρια δικα μου (Wi-Fi που παντα ειναι χρησιμο )αλλα ειναι το μηχανημα απλο στο χειρισμο μεχρι να φορτωσει το destinator δηλαδη οπως περιπου start-programs-word που γνωριζει ο πατερας μου στο pc;

 

Και μια τελευταια διαπιστωση ερωτηση. Αν εχεις pda οπως το p550 εκτος απο το destinator μπορεις να εχεις ταυτοχρονα εγκατεστημενα και αλλα προγραματα πλοηγησης για εντος δρομου , εκτος δρομου η ακομα και θαλασσας σωστα η΄μηπως το παρατραβαω;

Κλεινοντας ο χαρτης της αναβασης κανει για εναν που ειναι κυνηγος και οντως εγκαθισταται μονο σε Garmin ?

 

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη. Ευχαριστω εκ των προτερων

Αλεξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, το καθέ ένα από αυτά έχει κάποια πλεονεκτήματα για τον πατέρα σου. Συγκεκριμένα, το c320 είναι pna που σημαίνει πιο μεγάλη οθόνη και πιο εύκολο στη χρήση αλλά δεν μπορείς να εγκαταστήσεις άλλο πρόγραμμα πλοήγησης από που έχει ενσωματομένο. Δυστυχώς, το miomap (που έχει εγκατεστημένο) είναι πολύ καλύτερο από το destinator σαν πρόγραμμα αλλά αυτή τη στιγμή ακόμα και με τον πιο πρόσφατο ελληνικό χάρτη είναι αρκετά πίσω από αυτόν της NGI που έχει το destinator. Ίσως έτσι ο πατέρας σου να κερδίσει ευκολία χρήσης, από τη μία, να μην τον εξυπηρετεί στις προτεινόμενες διαδρομές, όμως... :confused:

Το p550 είναι πιο ολοκληρωμένο μηχάνημα αφού μπορείς να εγκαταστείς και όποιο άλλο πρόγραμμα είναι συμβατό με pdas. Είναι ελάχιστα πιο πολύπλοκο στην χρήση του σε σύκριση με το pna. Με την ευκαιρία να σου ότι στο pda μπορείς να έχεις κάλλιστα και το πρόγραμμα πλοήγησης με τους χάρτες τις ανάβασης.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους

 

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία μου με την "αναβάθμιση" που προσφέρει η mio (http://www.mio-tech-be) για το mio c320 που αγόρασα πρόσφατα.

Χτες συγκεκριμένα κατέβασα το Mio C320 Firmware Update από τη σελίδα http://www.mio-tech.be/en/support/C320-downloads.php. Το έτρεξα ακολουθόντας επακριβώς τις onscreen οδηγίες και το update ολοκληρώθηκε με επιτυχία. (Αυτό ισχυρίστηκε το πρόγραμμα). Οταν όμως - μετά το soft reset που έγινε αυτόματα - δοκίμασα να ξαναμπώ στο πρόγραμμα πλοήγησης, συνάντησα ένα....HardwareIDerror. Με το που πατάω το "x" του μηνύματος, η συσκευή κάνει boot. Ξαναδοκίμασα λοιπόν 3-4 φορές και ξαναέκανα το update χωρίς να αλλάξει κάτι.

 

Ας προσέξουν λοιπόν οι φίλοι που έχουν το ίδιο gps για να μην τη πάθουν όπως εγώ...

 

Αν κάποιος την έχει ήδη πάθει και κατάφερε να το επαναφέρει σε λειτουργία, ας κάνει το κόπο να μου πει πως το έκανε.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος στο θέμα του forum

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

... Οταν όμως - μετά το soft reset που έγινε αυτόματα - δοκίμασα να ξαναμπώ στο πρόγραμμα πλοήγησης, συνάντησα ένα....HardwareIDerror. Με το που πατάω το "x" του μηνύματος, η συσκευή κάνει boot. Ξαναδοκίμασα λοιπόν 3-4 φορές και ξαναέκανα το update χωρίς να αλλάξει κάτι.

 

Φίλε μου χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι με το update χάθηκε το license του προγράμματος. Αυτό στο βγάζει όταν ξεκιναει το MioMap, έτσι? Αυτό το μύνημα το έχω δει στο mio map v3.2 και iGO όταν έχει πρόβλημα licensing. Αν δεν βρεις αλλη λύση (restore από backup, επανεγκατάσταση από CD) κλπ, δες στο επίσημο site και μετά εδώ

 

;)

 

ΥΓ. Και ναι... είσαι σε λάθος θέμα.:lol:

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γειά σε όλους

 

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία μου με την "αναβάθμιση" που προσφέρει η mio (http://www.mio-tech-be) για το mio c320 που αγόρασα πρόσφατα.

Χτες συγκεκριμένα κατέβασα το Mio C320 Firmware Update από τη σελίδα http://www.mio-tech.be/en/support/C320-downloads.php. Το έτρεξα ακολουθόντας επακριβώς τις onscreen οδηγίες και το update ολοκληρώθηκε με επιτυχία. (Αυτό ισχυρίστηκε το πρόγραμμα). Οταν όμως - μετά το soft reset που έγινε αυτόματα - δοκίμασα να ξαναμπώ στο πρόγραμμα πλοήγησης, συνάντησα ένα....HardwareIDerror. Με το που πατάω το "x" του μηνύματος, η συσκευή κάνει boot. Ξαναδοκίμασα λοιπόν 3-4 φορές και ξαναέκανα το update χωρίς να αλλάξει κάτι.

 

Ας προσέξουν λοιπόν οι φίλοι που έχουν το ίδιο gps για να μην τη πάθουν όπως εγώ...

 

Αν κάποιος την έχει ήδη πάθει και κατάφερε να το επαναφέρει σε λειτουργία, ας κάνει το κόπο να μου πει πως το έκανε.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος στο θέμα του forum

 

Σίγουρα έχεις το 320; Μήπως έχεις το 320b;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Υπάρχει πιθανότητα να "κλειδώσει" το C320b με κάποια αναβάθμιση όπως του φίλου πιο πάνω? :confused:
http://www.tuningnews.net/news/041206a/TN_hamann-gallardo-01.JPG
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...