Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει τρόπος να κάνει κάποιος Backup την registry, τρέχοντας το Regedit.exe που είναι μέσα στο script folder του NewMenu1.Το μόνο που έχει να κάνει είναι να αποθηκεύσει την registry σαν αρχείο reg στην κάρτα SD. Το πρόβλημα είναι ότι για να κάνει κανείς Restore σε περίπτωση προβλήματος πρέπει να έχει πρόσβαση στο desktop, πράγμα που σε ένα κολλημένο 380 φαντάζει αδύνατο.

 

Αν όμως μιλάμε για μερικό κόλλημα, γίνεται; Αν δηλαδή ανοίγει το vector 380 με το newmenu1 και τρέχει ο windows explorer αλλά κολλάει πχ στο να βρεί δορυφόρους γίνεται; Με ενδιαφέρει να ΄τρέχω κάποιοες εφαρμογές και να επανφέρνω την registry στα αρχικά της δεδομένα τακτικά, πριν γίνει το μεγάλο κόλλημα.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι θέλουμε να έχουμε το αρχικό περιεχόμενο της registry backup σε ένα αρχείο reg στην κάρτα. Η αντιγραφή των περιεχομένων του στην registry γίνεται πάλι μέσω του regedit.exe; Σου είναι εύκολο να μας γράψεις τα βήματα, σε στιλ π.χ. open file>copy>.....>κλπ ;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Φιλε papajo τι εγεινε τελικα με το 380 σου ??

συγνωμη αλλα ειχα κανα 4 μερες να μπω στο forum (λογο τεχνικων προβληματων του pc)και εχω χασει επεισοδια .

Εμενα με κολησε η καρτα sd . Ο υπολογιστης δεν την αναγνωριζει

Στο 590 οταν την βαζω μου λεει να την κανω μορφοποιηση.

και μη χειροτερα.....:(:(:wacko:

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε papajo τι εγεινε τελικα με το 380 σου ??

συγνωμη αλλα ειχα κανα 4 μερες να μπω στο forum (λογο τεχνικων προβληματων του pc)και εχω χασει επεισοδια .

Εμενα με κολησε η καρτα sd . Ο υπολογιστης δεν την αναγνωριζει

Στο 590 οταν την βαζω μου λεει να την κανω μορφοποιηση.

και μη χειροτερα.....:(:(:wacko:

οι καρτες χαλανε ευκολα κρατα τα αρχεια παντα στον Υ/Η κανε μορφοποιηση την καρτα και περνα ξανα απο την αρχη τα αρχεια.

το επαθα πολλες φορες οταν βαζεις την καρτα σε διαφορετικα gps!!!

καποια φορα δεν κλειδωνε δοριφορους ενω ολα τα αλλα ηταν σωστα???? και μονο ετσι εγινε!!!μαλλον καποια αρχεια (χανονται) απο το ενα gps στο αλλο?????

Link to comment
Share on other sites

οι καρτες χαλανε ευκολα κρατα τα αρχεια παντα στον Υ/Η κανε μορφοποιηση την καρτα και περνα ξανα απο την αρχη τα αρχεια.

το επαθα πολλες φορες οταν βαζεις την καρτα σε διαφορετικα gps!!!

καποια φορα δεν κλειδωνε δοριφορους ενω ολα τα αλλα ηταν σωστα???? και μονο ετσι εγινε!!!μαλλον καποια αρχεια (χανονται) απο το ενα gps στο αλλο?????

Οι κάρτες χαλάνε όταν :

Δεν χρησιμοποιείτε φορτιστή κατά την διάρκεια χρήσης της.Λύση : Χρησιμοποιήτε πάντα φορτιστή όταν δουλεύετε με την κάρτα.

Την βγάζετε από το GPS ενώ το GPS την διαβάζει ή την γράφει.Λύση:Να κλείνετε το πρόγραμμα πλοήγησης πριν βγάλετε την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως μιλάμε για μερικό κόλλημα, γίνεται; Αν δηλαδή ανοίγει το vector 380 με το newmenu1 και τρέχει ο windows explorer αλλά κολλάει πχ στο να βρεί δορυφόρους γίνεται; Με ενδιαφέρει να ΄τρέχω κάποιοες εφαρμογές και να επανφέρνω την registry στα αρχικά της δεδομένα τακτικά, πριν γίνει το μεγάλο κόλλημα.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι θέλουμε να έχουμε το αρχικό περιεχόμενο της registry backup σε ένα αρχείο reg στην κάρτα. Η αντιγραφή των περιεχομένων του στην registry γίνεται πάλι μέσω του regedit.exe; Σου είναι εύκολο να μας γράψεις τα βήματα, σε στιλ π.χ. open file>copy>.....>κλπ ;

Backup της registry στην SD

Τρέχουμε το My Device\Storage Card\Script\Regedit.exe

Επιλέγουμε File->Export Registry και διαλέγουμε

Storage Card\exports.reg

Restore της registry από SD

Εκτελoύμε το My Device\Windows\clenhive.exe

Τρέχουμε το My Device\Storage Card\Script\Regedit.exe

Επιλέγουμε File->Import Registry και διαλέγουμε

Storage Card\exports.reg

Σημείωση:

H εκτέλεση των παραπάνω προγραμμάτων γίνεται με δική σας ευθύνη

Link to comment
Share on other sites

Backup της registry στην SD

Τρέχουμε το My Device\Storage Card\Script\Regedit.exe

Επιλέγουμε File->Export Registry και διαλέγουμε

Storage Card\exports.reg

Restore της registry από SD

Εκτελoύμε το My Device\Windows\clenhive.exe

Τρέχουμε το My Device\Storage Card\Script\Regedit.exe

Επιλέγουμε File->Import Registry και διαλέγουμε

Storage Card\exports.reg

Σημείωση:

H εκτέλεση των παραπάνω προγραμμάτων γίνεται με δική σας ευθύνη

 

Σε ευχαριστώ. Σίγουρα είναι δική μου ευθήνη, αλλά ένα ευχαριστώ δεν βλάπτει.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

οι καρτες χαλανε ευκολα κρατα τα αρχεια παντα στον Υ/Η κανε μορφοποιηση την καρτα και περνα ξανα απο την αρχη τα αρχεια.

το επαθα πολλες φορες οταν βαζεις την καρτα σε διαφορετικα gps!!!

καποια φορα δεν κλειδωνε δοριφορους ενω ολα τα αλλα ηταν σωστα???? και μονο ετσι εγινε!!!μαλλον καποια αρχεια (χανονται) απο το ενα gps στο αλλο?????

 

Οι κάρτες χαλάνε όταν :

Δεν χρησιμοποιείτε φορτιστή κατά την διάρκεια χρήσης της.Λύση : Χρησιμοποιήτε πάντα φορτιστή όταν δουλεύετε με την κάρτα.

Την βγάζετε από το GPS ενώ το GPS την διαβάζει ή την γράφει.Λύση:Να κλείνετε το πρόγραμμα πλοήγησης πριν βγάλετε την κάρτα.

 

 

Kαι μια τρίτη αιτία: Αν φτάσετε κοντά στο όριο χωρητικότητας της κάρτας

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

H δική μου κάρτα χάλασε μάλλον επειδή το δούλευα χωρίς να το έχω το μηχανάκι στο φορτιστή, (αν όντως ισχύουν αυτά που προαναφέρθηκαν)

Γιατί μου το έκανε μετά από ένα reset.

Τέλος πάντων .....Θεός'χωρέστην :lol::lol::lol:

Θα παρω αλλη

Εμεις να μαστε καλα και τα vectorakia μας:p:p

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

H δική μου κάρτα χάλασε μάλλον επειδή το δούλευα χωρίς να το έχω το μηχανάκι στο φορτιστή, (αν όντως ισχύουν αυτά που προαναφέρθηκαν)

Γιατί μου το έκανε μετά από ένα reset.

Τέλος πάντων .....Θεός'χωρέστην :lol::lol::lol:

Θα παρω αλλη

Εμεις να μαστε καλα και τα vectorakia μας:p:p

 

κανε format μπορει και να την σωσεις!!!! παντως η καρτα που εχει μεσα το vector ειναι 4,5,6+ διαλογης!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να εκκινούν οι εφαρμογές σας αυτόματα κατά την εκκίνηση του Vector Master έχετε δύο επιλογές.

Βάλτε την συντόμευση του προγράμματος που θέλετε στο My Device\Windows\Startup

Εναλλακτικά μπορείτε να βάλετε την συντόμευση στην registry στο κλειδί HKEY_LOCAL_MACHINE\Init.

Εκεί αν προσέξετε έχει ήδη την εκκίνηση του coreshell που είναι το αρχικό μενού που φορτώνει το 380.Μπορείτε να το αντικαταστήσετε με το δικό σας :D

Προσοχή σε ότι κάνετε με την registry αν είστε αρχάριοι χρήστες γιατί σε περίπτωση λάθους δεν θα μπορείτε να εκκινήσετε ξανά το Vector :!:.Οπότε ότι κάνετε το κάνετε με δική σας ευθύνη!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να εκκινούν οι εφαρμογές σας αυτόματα κατά την εκκίνηση του Vector Master έχετε δύο επιλογές.

Βάλτε την συντόμευση του προγράμματος που θέλετε στο My Device\Windows\Startup

Εναλλακτικά μπορείτε να βάλετε την συντόμευση στην registry στο κλειδί HKEY_LOCAL_MACHINE\Init.

Εκεί αν προσέξετε έχει ήδη την εκκίνηση του coreshell που είναι το αρχικό μενού που φορτώνει το 380.Μπορείτε να το αντικαταστήσετε με το δικό σας :D

Προσοχή σε ότι κάνετε με την registry αν είστε αρχάριοι χρήστες γιατί σε περίπτωση λάθους δεν θα μπορείτε να εκκινήσετε ξανά το Vector :!:.Οπότε ότι κάνετε το κάνετε με δική σας ευθύνη!:cry:

 

Φίλε sbour η βοήθειά σου είναι πραγματικά σημαντική.

Σε παρακαλώ ανάρτησε και πάλι τον οδηγό μεταποίησης του Vector!

Η βοήθεια που θα προσφέρεις στους αναγνώστες του φόρουμ είναι πιο σημαντική από κάποιους ανεγκέφαλους που ήθελαν να την υποβαθμήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sbour η βοήθειά σου είναι πραγματικά σημαντική.

Σε παρακαλώ ανάρτησε και πάλι τον οδηγό μεταποίησης του Vector!

Η βοήθεια που θα προσφέρεις στους αναγνώστες του φόρουμ είναι πιο σημαντική από κάποιους ανεγκέφαλους που ήθελαν να την υποβαθμήσουν.

 

Γιάννη,

Απέσυρα το κείμενο από εκεί που το έβαλαν καθώς η θέση του ήταν εκεί που ήταν αρχικά. Το περιεχόμενο του είναι πνευματική ιδιοκτησία των μελών του φόρουμ με θέμα Vector Master 380 και μόνο! Εξάλλου το να μπει ένα καινούργιο topic με έναρξη το δικό μου κείμενο είναι κάτι που δεν επιθυμώ καθώς το περιεχόμενο του οφείλεται στην προσωπική εργασία άλλων μελών.Οποιος το θέλει μπορώ να του το στείλω με pm.

Link to comment
Share on other sites

H δική μου κάρτα χάλασε μάλλον επειδή το δούλευα χωρίς να το έχω το μηχανάκι στο φορτιστή, (αν όντως ισχύουν αυτά που προαναφέρθηκαν)

Γιατί μου το έκανε μετά από ένα reset.

Τέλος πάντων .....Θεός'χωρέστην :lol::lol::lol:

Θα παρω αλλη

Εμεις να μαστε καλα και τα vectorakia μας:p:p

 

Φίλε xroupista δεν μπορεί να καταστραφεί μια κάρτα, μόνο και μόνο επειδή δούλευε η συσκευή με την μπαταρία και όχι με τον φορτιστή. Αν ήταν έτσι ΚΑΝΕΝΑ PDA/ΡΝΑ δεν θα άντεχε μιά βδομάδα. Η φιλοσοφία όμως των PDA/PNA είνα η ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ, δηλαδή χωρίς ρεύμα. Μάλλον έτυχε η στιγμή ή κάτι έγινε μόλις έκανες reset

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

Απέσυρα το κείμενο από εκεί που το έβαλαν καθώς η θέση του ήταν εκεί που ήταν αρχικά. Το περιεχόμενο του είναι πνευματική ιδιοκτησία των μελών του φόρουμ με θέμα Vector Master 380 και μόνο! Εξάλλου το να μπει ένα καινούργιο topic με έναρξη το δικό μου κείμενο είναι κάτι που δεν επιθυμώ καθώς το περιεχόμενο του οφείλεται στην προσωπική εργασία άλλων μελών.Οποιος το θέλει μπορώ να του το στείλω με pm.

 

Σ' ευχαριστώ.

Εγώ προσωπικά το κράτησα και το έχω.

'Ισως δεν πρόσεξες ότι το πόστ σου εκείνο ξαναγύρισε στο παρόν topic.

Έτσι νομίζω ότι εξέλειπε ο λόγος που το απέσυρες.

Νομίζω ότι πρέπει να το αναρτήσεις και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ ολα τα παιδιά. Έχω ένα Vector 590 και είμαι κατα ευχαριστημένος με την αγορά μου. Σαν μηχάνημα φυσάει. Κάνει τα πάντα. Βλέποντας στο forum μια προτίμηση προς το destinator και τους χάρτες του, αποφάσισα να βάλω και εγώ. Ακολούθησα τις οδηγίες του bbb (ένα μεγάλο μπράβο στο παλικάρι) και έβαλα πανεύκολα destinator στο vector μου. Σαν πρόγραμμα έχει παραπάνω επιλογές από το vector navigation. Συντεταγμένες, προσθηκη αγαπημένων στο χαρτη κλπ. Άλλα στους χάρτες ομολογώ ότι δεν είδα σημαντική διαφορά. Μένω στη θεσσαλονικη. Στις διαδρομές που γνωρίζω και κάνω καθημερινά, το destinator και το vector nav. έκαναν ακριβώς τα ίδια λάθη. Στη διαδρομή θεσσαλονίκη - κιλκις που κάνω πολύ συχνά όμως, οι χάρτες του vector nav. υπερτερούσαν. To destinator έκανε περισσότερα λάθη και συχνά με έδειχνε στα χωράφια ενώ το vector nav. με είχε συνέχεια σε δρόμο και μάλιστα περιελάμβανε και τον καινούριο δρόμο (υπό κατασκευή) και τις παρακάμψεις. Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα. Όχι ότι το vector έχει ιδανικούς χάρτες, θέλουν πολυ δουλειά αλλα δεν είδα να υπερτερεί το destinator τουλαχιστόν στις δικές μου διαδρομές. Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σε ποιους χάρτες υπερτερεί για να το χρησιμοποιώ? Γιατι απ'ότι διαβάζω η προτίμηση των χρηστών προς αυτό έγκειται και στους χάρτες και όχι μόνο στο πρόγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλοδούλευτο το νέο σου gps :)

το 590 είναι καλό μηχανάκι για τα λεφτά του αλλά με τους συγκεκριμένους χάρτες που έχει αυτή την στιγμή η dis για την Ελλάδα είναι αρκετά πίσω από τις ανταγωνίστριες εταιρίες.

Βλέπω όμως ότι η dis κάνει σοβαρές προσπάθειες για αναβάθμιση λογισμικού & χαρτών

Μακάρι γιατί αυτό θα είναι καλό για όλους μας!!

Θα ήθελα να σημειώσω ότι ΚΑΝΕΝΑΣ χάρτης ΚΑΜΙΑΣ εταιρίας δεν είναι δυνατών να είναι τέλειος .Απλός το dest αυτή την στιγμή είναι κατά πολύ πιο ενημερωμένο σε δρόμους και σημεία ενδιαφέροντος και πιο εύχρηστο από όλα τα άλλα (ΑΥΤΗΝ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) γιατί κατά καιρούς υπέρμαχοι μιας άλλης άποψης κάνανε ολόκληρη φασαρία για το πιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης

Σου εύχομαι καλές πλοηγήσεις φιλε μου:lol::lol:

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ ολα τα παιδιά. Έχω ένα Vector 590 και είμαι κατα ευχαριστημένος με την αγορά μου. Σαν μηχάνημα φυσάει. Κάνει τα πάντα. Βλέποντας στο forum μια προτίμηση προς το destinator και τους χάρτες του, αποφάσισα να βάλω και εγώ. Ακολούθησα τις οδηγίες του bbb (ένα μεγάλο μπράβο στο παλικάρι) και έβαλα πανεύκολα destinator στο vector μου. Σαν πρόγραμμα έχει παραπάνω επιλογές από το vector navigation. Συντεταγμένες, προσθηκη αγαπημένων στο χαρτη κλπ. Άλλα στους χάρτες ομολογώ ότι δεν είδα σημαντική διαφορά. Μένω στη θεσσαλονικη. Στις διαδρομές που γνωρίζω και κάνω καθημερινά, το destinator και το vector nav. έκαναν ακριβώς τα ίδια λάθη. Στη διαδρομή θεσσαλονίκη - κιλκις που κάνω πολύ συχνά όμως, οι χάρτες του vector nav. υπερτερούσαν. To destinator έκανε περισσότερα λάθη και συχνά με έδειχνε στα χωράφια ενώ το vector nav. με είχε συνέχεια σε δρόμο και μάλιστα περιελάμβανε και τον καινούριο δρόμο (υπό κατασκευή) και τις παρακάμψεις. Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα. Όχι ότι το vector έχει ιδανικούς χάρτες, θέλουν πολυ δουλειά αλλα δεν είδα να υπερτερεί το destinator τουλαχιστόν στις δικές μου διαδρομές. Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σε ποιους χάρτες υπερτερεί για να το χρησιμοποιώ? Γιατι απ'ότι διαβάζω η προτίμηση των χρηστών προς αυτό έγκειται και στους χάρτες και όχι μόνο στο πρόγραμμα.

Καλησπερα, και εγω σημερα σε αυτην την διαδρομη, επειδη ο δρομος ειναι υπο κατασκευη με το destinator εβγαινα στα χωραφια καποιες στιγμες.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ.

Εγώ προσωπικά το κράτησα και το έχω.

'Ισως δεν πρόσεξες ότι το πόστ σου εκείνο ξαναγύρισε στο παρόν topic.

Έτσι νομίζω ότι εξέλειπε ο λόγος που το απέσυρες.

Νομίζω ότι πρέπει να το αναρτήσεις και πάλι.

 

Πού είδες συνονόματε Γιάννη το ποστ στο παρόν topic; Αυτό που βλέπεις είναι το κουτσούρεμα. Μακάρι να το αναρτήσει ο sbour ξανά. Και εγώ το έχω κρατήσει, αλλά πιστεύω πως θα είναι χρησιμότατο για πολλά παιδιά που δεν το πρόλαβαν. Αν πάντως το αναρτήσει ξανά ο sbour, προτείνω να το αντιγράψουν όλοι σε ένα αρχείο word με copy-paste, γιατί δεν ξέρει κανείς πότε θα του χρειαστεί.:confused:

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Πού είδες συνονόματε Γιάννη το ποστ στο παρόν topic; Αυτό που βλέπεις είναι το κουτσούρεμα. Μακάρι να το αναρτήσει ο sbour ξανά. Και εγώ το έχω κρατήσει, αλλά πιστεύω πως θα είναι χρησιμότατο για πολλά παιδιά που δεν το πρόλαβαν. Αν πάντως το αναρτήσει ξανά ο sbour, προτείνω να το αντιγράψουν όλοι σε ένα αρχείο word με copy-paste, γιατί δεν ξέρει κανείς πότε θα του χρειαστεί.:confused:

 

Ακολουθόντας την δική σου συμβουλή το κράτησα.

Αυτό που λέω, για όσους δεν κατάλαβαν, είναι ότι ενώ είχε μετακινηθεί σε νέο topic (ήταν ο λόγος που αντέδρασε ο sbour και το έσβησε), τώρα επανήλθε στην παρούσα ενότητα (έστω και κουτσουρεμένο).

Λέω λοιπόν ότι ο λόγος που το έσβησε ο sbour εξέληπε, οπότε καλό θα ήταν να το αναρτήσει και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθόντας την δική σου συμβουλή το κράτησα.

Αυτό που λέω, για όσους δεν κατάλαβαν, είναι ότι ενώ είχε μετακινηθεί σε νέο topic (ήταν ο λόγος που αντέδρασε ο sbour και το έσβησε), τώρα επανήλθε στην παρούσα ενότητα (έστω και κουτσουρεμένο).

Λέω λοιπόν ότι ο λόγος που το έσβησε ο sbour εξέληπε, οπότε καλό θα ήταν να το αναρτήσει και πάλι.

 

Ο sbour το κουτσούρεψε αγανακτισμένος. Ελπίζω να τον πείσουμε να το ανεβάσει ξανά για το κοινό καλό.:)

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ ολα τα παιδιά. Έχω ένα Vector 590 και είμαι κατα ευχαριστημένος με την αγορά μου. Σαν μηχάνημα φυσάει. Κάνει τα πάντα. Βλέποντας στο forum μια προτίμηση προς το destinator και τους χάρτες του, αποφάσισα να βάλω και εγώ. Ακολούθησα τις οδηγίες του bbb (ένα μεγάλο μπράβο στο παλικάρι) και έβαλα πανεύκολα destinator στο vector μου. Σαν πρόγραμμα έχει παραπάνω επιλογές από το vector navigation. Συντεταγμένες, προσθηκη αγαπημένων στο χαρτη κλπ. Άλλα στους χάρτες ομολογώ ότι δεν είδα σημαντική διαφορά. Μένω στη θεσσαλονικη. Στις διαδρομές που γνωρίζω και κάνω καθημερινά, το destinator και το vector nav. έκαναν ακριβώς τα ίδια λάθη. Στη διαδρομή θεσσαλονίκη - κιλκις που κάνω πολύ συχνά όμως, οι χάρτες του vector nav. υπερτερούσαν. To destinator έκανε περισσότερα λάθη και συχνά με έδειχνε στα χωράφια ενώ το vector nav. με είχε συνέχεια σε δρόμο και μάλιστα περιελάμβανε και τον καινούριο δρόμο (υπό κατασκευή) και τις παρακάμψεις. Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα. Όχι ότι το vector έχει ιδανικούς χάρτες, θέλουν πολυ δουλειά αλλα δεν είδα να υπερτερεί το destinator τουλαχιστόν στις δικές μου διαδρομές. Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σε ποιους χάρτες υπερτερεί για να το χρησιμοποιώ? Γιατι απ'ότι διαβάζω η προτίμηση των χρηστών προς αυτό έγκειται και στους χάρτες και όχι μόνο στο πρόγραμμα.

 

Με 199 ευρώ πλοηγός+ΜΡ3player+video player+bluetooth, όταν τα μηχανάκια της ngi είναι μόνο πλοηγοί στην ίδια τιμή, νομίζω πως είναι μια καλή συσκευή. Αν μάλιστα ευδοκιμίσει η "εκστρατία" της dis ανά την Ελλάδα, πιστεύω πως σύντομα θα έχουμε απανωτά updates χαρτών και μάλιστα δωρεάν.

Εγώ το 380 το έχω καταφχαριστηθεί. Καλά ταξείδια φίλε :lol::)

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗΣ diS Vector Master

 

Συγκέντρωσα όλα τα βασικά σημεία αυτού του topic για την δική μας διευκόλυνση αλλά και των μελλοντικών επισκεπτών. Παρακαλώ όπως συμπληρώσετε λάθη ή παραλείψεις καθώς όλη η δουλειά έγινε μέσα σε ένα Σαβατοκύριακο.

Η επαναδημοσίευση οφείλεται στα μέλη

Papajo και giannis0123

 

Υποστηριζόμενα Μοντέλα

 

Vector Master 380 http://www.digitalsolutions.gr/index...rticles&id=250

Vector Master 390 http://www.digitalsolutions.gr/index.asp?mod=articles&id=255

Vector Master 590 http://www.dis.gr/index.asp?mod=articles&id=265

Vector Master 290 http://www.dis.gr/index.asp?mod=articles&id=280

 

Οικιακός Φορτιστής

 

Θα χρειαστείτε οπωσδήποτε έναν οικιακό φορτιστή καθώς θα δουλέψετε για πολλές ώρες στο σπίτι δίπλα στον υπολογιστή σας.

Προτεινόμενη Λύση: Αντάπτορας με θηλυκή υποδοχή φορτιστή αυτοκινήτου.

Γενικές Προδιαγραφές: Είσοδος: 220/230 VAC 50Hz-Έξοδος: 12 VDC 250mA - 1A (προτ.)

 

Κάρτα Μνήμης

 

Κρατήστε στην άκρη την αυθεντική κάρτα μνήμης και αγοράστε μια καινούργια κάρτα μνήμης μεγαλύτερης χωρητικότητας στην οποία αντιγράψτε τα περιεχόμενα της αυθεντικής με την βοήθεια ενός card reader.

Μέγιστη Συμβατή Κάρτα Μνήμης: SD έως 4GB (Normal Speed) φορμαρισμένη σε FAT32

 

Ξεκλείδωμα

 

Ξεκλείδωμα είναι η διαδικασία κατά την οποία μπορούμε να δούμε την επιφάνεια εργασίας του λειτουργικού συστήματος του Vector Master , στην περίπτωση μας Windows CE 5.0 ( 4.2 για το 290).

Vector Master 380/390

1. Κατεβάστε το αρχείο http://rapidshare.com/files/37224775/ceDesktop.exe.html

2. Τοποθετήστε το στην κάρτα μνήμης και δώστε το μονοπάτι στο Εngine.ini.

3. Πατήστε το πλήκτρο Reset στο πίσω μέρος της συσκευής.

4. Πατήστε το πλήκτρο Πλοήγηση.

Vector Master 590

1. Κατεβάστε το αρχείο http://www.digitalsolutions.gr/downloads/Launch%20Explorer.zip

2. Αποσυμπιέστε το αρχείο LaunchExplorer.zip

3. Μέσα στο φάκελο LaunchExplorer υπάρχουν τρία (3) αρχεία AUTORUN.INF, D100Autorun.inf και LaunchExplorer_05.exe

4. Επιλέξτε τα τρία αυτά άρχεία και τοποθετήστε τα στην κάρτα SD.

5. Επιλέξτε το OFF (Hard Reset) στο κάτω μέρος της συσκευής και τοποθετήστε την κάρτα SD στο Vector Master 590

6. Γυρίστε το κουμπί OFF στη θέση ΟΝ και ανοίξτε τη συσκευή.

Μόλις ανοίξει η συσκευή, τότε θα πλοηγηθείτε στο desktop της συσκευής για την εισαγωγή επιπρόσθετων εφαρμογών.

 

 

Μενού

 

Αντί να βλέπετε το desktop μπορείτε να βλέπετε ένα μενού με εικονίδια που εκτελούν τα προγράμματα και τις λειτουργίες που θέλουμε.

 

Vector Master 380/390

1. Κατεβάστε το αρχείο http://rapidshare.com/files/63944117/newmenu1.zip.html

2. Αντιγράψτε τα περιεχόμενα στην κάρτα SD

3. Αλλάξτε τα περιεχόμενα του Engine.ini σε /script/script.exe

4. Πατήστε το πλήκτρο Reset στο πίσω μέρος της συσκευής.

5. Πατάμε πλοήγηση και πλέον ανοίγει το νέο μενού

 

Εκτελέσιμο = script\startup.exe

Horizontal Background = script\screen\back.bmp 320x240

Vertical Background = script\screen\back2.bmp 240x320

Αρχεία Εικονιδίων = script\*.ini

Aρχεία Εκτέλεσης Εντολών = script\*.mcsr (mortscript http://www.sto-helit.de/index.php?module=page&entry=ms_overview&action=view)

Aρχείο Εμφάνισης Εικονιδίων = script\ sysinfosettings.ini

 

Patch για 390 μόνο λόγω ότι δεν κρατάει ρυθμίσεις μητρώου.

http://rapidshare.com/files/87399014/390.rar.html

 

 

Vector Master 590

1. Κατεβάστε το αρχείο http://rapidshare.com/files/85478848/menu590-final_version.rar.html

2. Συνδέουμε τη συσκευή με το pc.Aπαραίτητη προϋπόθεση να έχουμε εγκατεστημένο το activesync αν χρησιμοποιούμε win xp.Κάνουμε αντιγραφή το αρχείο calibration.exe που βρίσκεται στο φάκελο που μόλις κατεβάσαμε στο φάκελο windows του 590 αντικαθιστώντας το ήδη υπάρχον.

3.Κάνουμε soft reset.Xρησιμοποιούμε ένα αιχμηρό αντικείμενο και πιέζουμε την τρυπούλα που βρίσκεται στο κάτω μέρος της συσκευής,δίπλα από το on-off.

4.Mόλις επανεκκινήσει η συσκευή θα ανοίξει η μπάρα των windows.

Πάμε start-->programms-->file explorer και μπαίνουμε στην sdmmc.

5.Βρίσκουμε το φάκελο boot και τρέχουμε με διπλό κλικ το αρχείο boot.exe. Περιμένουμε. Η συσκευή θα κάνει επανεκκίνηση και θα επανέλθει στο κεντρικό μενού.

6.Πατάμε πλοήγηση και πλέον ανοίγει το νέο μενού.

 

 

Vector Master 290

1. Κατεβάστε το αρχείο http://rapidshare.com/files/49759085/newmenu.rar.html

2. Αντιγράψτε τα περιεχόμενα στην κάρτα SD

3. Κάνετε σύνδεση με το ActiveSync

4. Τροποποιείτε το αρχείο SDMMC\APShell.ini

[shell]

Version=1.0.6.263

Language=11

[Navigation]

Path=\SDMMC\menu\newmenu.exe

Caption=Navigation

ClassName=

[Hardware]

Gain=10

4. Τροποποιείτε το αρχείο menu\e310.ini

Όπου έχει "storage card" σε "SDMMC"

 

 

Αναβάθμηση χαρτών diS PapaGoR12

 

Για να κρατήσετε τα αγαπημένα μετά την αναβάθμιση κρατήστε μόνο τον φάκελο "User" που είναι μέσα στον MagaNavi

 

Εγκατάσταση NGi Destinator 6 / 7

 

Λογισμικό:

Κατεβάστε το λογισμικό από το site της εταιρείας http://www.ngi.gr

Η έκδοση που δουλεύει στα Vector Master είναι η έκδοση για PNA και όχι η έκδοση για PDA.

Προτεινόμενες έκδοσεις Destinator6 :

6.1.1.40010 (έχει όλες τις αποφυγές δρόμων που υποστηρίζει ο νέος χάρτης)

6.1.0.44733 (προσοχή Φάκελοι MobileNavigator και X-Road , εκτελέσιμο MobileNavigatorMain.exe Pίχνουμε τα αρχεία του φακέλου “MobileNavigator” στο “X-road\Navigator”, διαγράφοντας τον φάκελο “MobileNavigator”. Μετονομάζουμε τον φάκελο “X-road” σε “Destinator”)

Προτεινόμενες έκδοσεις Destinator7 :

7.00.463

7.00.588

 

Χάρτες:

Κατεβάστε τους χάρτες από το site της εταιρείας http://www.ngi.gr

Τελευταία Έκδοση 2007.Q4 V77

 

Ρυθμίσεις:

Φτιάξτε έναν φάκελλο DestinatorApps και ρίξτε μέσα τον χάρτη ( φάκελος GreeceU)

Ρίξτε στον φάκελο DestinatorApps το Destinator6 ( φάκελος Destinator )

Ρίξτε στον φάκελο DestinatorApps το Destinator7 ( φάκελος Navigator )

Σβήστε τους φακέλους GreeceU από τα D6/D7 αν υπάρχουν

 

Αλλάξτε τις ρυθμίσεις στο αρχείο destinator.ini του κάθε Destinator ανάλογα με το μοντέλο του Vector που έχετε:

380/390

port=2

baudrate=4800

protocol=2

290/590

port=1

baudrate=38400

protocol=2

 

 

Συγχρονισμός με το ActiveSync

 

Για να συνδέσετε το VM380 μέσω θα πρέπει πρώτα να εγκαταστήσετε το Activesync V4.5.0 http://www.microsoft.com/windowsmobile/activesync/activesync45.mspx στον υπολογιστή σας. Στη συνέχεια ξεκινήστε το VM380 με το ceDesktop και μέσα στον φάκελο My Device\Windows εκτελέστε με διπλό κλικ το πρόγραμμα usbfnswitch.exe http://rapidshare.com/files/80313563/usbfnswitch.rar.html . Θα ανοίξει ένα παράθυρο με το μήνυμα USB function switched to Mass_Storrage_Class. Πατήστε ΟΚ και συνδέστε το με το καλώδιο USB στον υπολογιστή σας.

Θα ανοίξει το ActiveSync.

Ακυρώστε το "συγχρονισμό" και επιλέξτε "εξερεύνηση". Θα ανοίξει ένα παράθυρο και θα βλέπετε τα περιεχόμενα του VM380 σαν άλλο εξωτερικό δίσκο. Για να επιστρέψετε στην κανονική λειτουργία κάντε OFF/ON ή RESET με το πίσω μπουτόν.

 

Εναλλακτικα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον

Total commander http://www.ghisler.com/download.htm

 

Προγράμματα

 

Προγράμματα και παιχνίδια που τρέχουν σε WindowsCE

PDF Reader: http://rapidshare.com/files/69206618/FoxitReaderfor380.zip

Screen Capture: http://rapidshare.com/files/86851646/PSC.rar.html

Wordpad: http://rapidshare.com/files/87646903/WordPad_for_PNA.zip

MyPOICatcher http://gpspocketpc.gr/phpBB/viewtopic.php?p=21918#21918

POI Indexer http://poi.gpspocketpc.gr/

Office File viewers http://rapidshare.com/files/77310862/FileViewers.rar.html

Games http://rapidshare.com/files/77518757/games.rar.html

 

Greek Keyboard http://rapidshare.com/files/89200793/SIP.PPC_ARM.CAB.html

Για την εγκατάσταση ανοίγουμε πρώτα από την μπάρα εργασίας, το ήδη υπάρχον πληκτρολόγιο και κάνουμε διπλό κλικ στο sip.ppc_arm.cab. Βάζουμε τον κέρσορα εκεί που γράφει (install here) και πατάμε enter στο πληκτρολόγιο. Μετά το απαιτούμενο soft reset, μπορούμε να επιλέγουμε το πληκτρολόγιο από την μπάρα.

Επίσης πρέπει να πάμε στον πίνακα ελέγχου στα regional settings και να βάλουμε greek.

 

 

 

Αναφορές

 

Τα κείμενα που αναφέρονται βασίζονται κυρίως στην εξαιρετική δουλειά του

bbbb ( PNA Guru )

Επίσης κομμάτια έχουν εκπονηθεί από τους

VectorMaster380, johndoes, Nicholas_mgr, Geoponos31,baxev2005,

panosmar, exelix, antanas, PLIAKOS, visitor

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ ολα τα παιδιά. Έχω ένα Vector 590 και είμαι κατα ευχαριστημένος με την αγορά μου. Σαν μηχάνημα φυσάει. Κάνει τα πάντα. Βλέποντας στο forum μια προτίμηση προς το destinator και τους χάρτες του, αποφάσισα να βάλω και εγώ. Ακολούθησα τις οδηγίες του bbb (ένα μεγάλο μπράβο στο παλικάρι) και έβαλα πανεύκολα destinator στο vector μου. Σαν πρόγραμμα έχει παραπάνω επιλογές από το vector navigation. Συντεταγμένες, προσθηκη αγαπημένων στο χαρτη κλπ. Άλλα στους χάρτες ομολογώ ότι δεν είδα σημαντική διαφορά. Μένω στη θεσσαλονικη. Στις διαδρομές που γνωρίζω και κάνω καθημερινά, το destinator και το vector nav. έκαναν ακριβώς τα ίδια λάθη. Στη διαδρομή θεσσαλονίκη - κιλκις που κάνω πολύ συχνά όμως, οι χάρτες του vector nav. υπερτερούσαν. To destinator έκανε περισσότερα λάθη και συχνά με έδειχνε στα χωράφια ενώ το vector nav. με είχε συνέχεια σε δρόμο και μάλιστα περιελάμβανε και τον καινούριο δρόμο (υπό κατασκευή) και τις παρακάμψεις. Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα. Όχι ότι το vector έχει ιδανικούς χάρτες, θέλουν πολυ δουλειά αλλα δεν είδα να υπερτερεί το destinator τουλαχιστόν στις δικές μου διαδρομές. Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σε ποιους χάρτες υπερτερεί για να το χρησιμοποιώ? Γιατι απ'ότι διαβάζω η προτίμηση των χρηστών προς αυτό έγκειται και στους χάρτες και όχι μόνο στο πρόγραμμα.

 

Επειδή τυγχάνει να έχω και το Vector Master 390 και το Vector Master 590 , και παρότι το 590 έχει το bluetooth και μεγαλύτερη αλλά wide οθόνη ( δεν είμαι fun) θα τολμήσω να πώ ότι σαν μηχάνημα προτιμώ σαφώς το

390 και όχι μόνο για συναισθηματκούς λόγους αφού ήταν το πρώτο μου.Μου αρέσει ότι το πρόγραμμα πλοήγησης και οι χάρτες του μπορούν να μπουν στην κάρτα SD και αυτό το κάνει περισσότερο παραμετροποιήσιμο.Ουσιαστικά με μόνο μία ρύθμιση τα πάντα παίζουν από την SD και εύκολα επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση.

Όσον αφορά τους χάρτες πιστεύω ότι ο καθένας ανάλογα με το αν είναι ευχαριστημένος ή δυσαστημένος με τις πλοηγήσεις στις περιοχές που κινείται εκφράζει την δική του άποψη και δεν μπορεί να είναι αντικειμενικός.

Τα προγράμματα πλοήγησης έχουν και υπέρ και κατά.Αυτός που θα κερδίσει την μάχη στο επόμενα χρόνια είναι αυτός που θα δώσει ακριβέστερα και περισσότερα Points of Interest.Πιστεύω ότι το ιδανικό πρόγραμμα πλοήγησης θα πρέπει να έχει μεγάλα και ευανάγνωστα γράμματα , έξυπνη απεικόνιση των κάθετων δρόμων, σαφέστερη ένδειξη του βορρά και πιο έξυπνη εύρεση προορισμών με λιγότερη πληκτρολόγηση.

Φυσικά αυτό που λέω είναι καθαρά υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗΣ diS Vector Master

 

Συγκέντρωσα όλα τα βασικά σημεία αυτού του topic για την δική μας διευκόλυνση αλλά και των μελλοντικών επισκεπτών. Παρακαλώ όπως συμπληρώσετε λάθη ή παραλείψεις καθώς όλη η δουλειά έγινε μέσα σε ένα Σαβατοκύριακο.

Η επαναδημοσίευση οφείλεται στα μέλη

Papajo και giannis0123

 

Αναφορές

 

Τα κείμενα που αναφέρονται βασίζονται κυρίως στην εξαιρετική δουλειά του

bbbb ( PNA Guru )

Επίσης κομμάτια έχουν εκπονηθεί από τους

VectorMaster380, johndoes, Nicholas_mgr, Geoponos31,baxev2005,

panosmar, exelix, antanas, PLIAKOS, visitor

 

Φίλε sbour, κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την αναφορά του ονόματός μου, σαν αιτία επιστροφής σου. Η κίνησή σου αυτή γενικά σε τιμά, αφού δέχτηκες να ξαναποστάρεις για το γενικό καλό των συμforumιτών. Αυτό το forum αν μη τι άλλο έδειξε ότι, περιλαμβάνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ μέλη, τα οποία εκτός από τις πραγματικά γερές γνώσεις τους, χαρακτηρίζονται και απο ήθος και εξαιρετικό χαρακτήρα. Δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν και τα "κακά παιδιά", αλλά κινήσεις σαν την δική σου και παλαιώτερα του bbbb, τελικά δείχνουν ότι μπορεί το forum να αντέξει και κάποιες λάθος κινήσεις.

Να είσαι πάντα καλά και πάντα σε φόρμα. :D

------------------------

Υ.Γ. Χάσαμε την επαφή με τον γκουρού bbbb. Φίλε χαιρετίσματα. :lol:

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...