Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η όλη συζήτηση ξεκίνησε στο navimania, όπου ο πραγματικά expert navigator panosha έλεγε ότι η final version destinator 7 δεν δίνει πληροφορίες όταν κλικάρεις εικονίδιο αγαπημένου. Το δοκίμασα με το destinator 7 final version μόνο του στην κάρτα και είχε δίκαιο. ;

 

Βγηκε το destinator 7 final ? Δηλαδη εκδοση 1?:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βγηκε το destinator 7 final ? Δηλαδη εκδοση 1?:confused:

 

ΟΧΙ, μιλάμε για την τελική ΒΕΤΑ έκδοση που κυκλοφορεί και είναι αναρτημένη στο navimania.gr, ελεύθερη για νόμιμους κατόχους του 6.1. Απλά λέμε final γιατί και η τελευταία ΒΕΤΑ έκδοση είναι και έτσι την λένε στο επίσημο site

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Xαίρετε! Χρειάστηκε να βγάλω το newmenu μιας και το 590 που ετοίμαζα με destinator ήταν για τρίτο πρόσωπο. Επανέφερα το παλιό calibration και έσβησα το bοοt και skin. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα δεν κλείνει το 590 από το πάνω κουμπί παρά μόνο από το suspend των CE (κάτι ανάλογο με το κόκκινο κουμπί που είχε το newmenu δηλαδή, αν και τώρα το έχω διαγράψει!). Παίζει καμιά λύση γιατί είναι όντως δυσλειτουργικό να πρέπει να πατήσει κανείς το θεόμικρο start των CE; Παρεμπιπτόντως το 380 μου είχε τη ρύθμιση να κλείνει αυτόματα μόλις κλείσω το κλειδί των ηλεκτρικών στο αμάξι (νομίζω το κανει μέσω του βασικου μενου της συσκευής απο τη DIS). Στο 590 και παρά τα Power settings του πίνακα ελέγχου των CE που ρύθμισα, δεν γίνεται τίποτα! Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Xαίρετε! Χρειάστηκε να βγάλω το newmenu μιας και το 590 που ετοίμαζα με destinator ήταν για τρίτο πρόσωπο. Επανέφερα το παλιό calibration και έσβησα το bοοt και skin. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα δεν κλείνει το 590 από το πάνω κουμπί παρά μόνο από το suspend των CE (κάτι ανάλογο με το κόκκινο κουμπί που είχε το newmenu δηλαδή, αν και τώρα το έχω διαγράψει!). Παίζει καμιά λύση γιατί είναι όντως δυσλειτουργικό να πρέπει να πατήσει κανείς το θεόμικρο start των CE; Παρεμπιπτόντως το 380 μου είχε τη ρύθμιση να κλείνει αυτόματα μόλις κλείσω το κλειδί των ηλεκτρικών στο αμάξι (νομίζω το κανει μέσω του βασικου μενου της συσκευής απο τη DIS). Στο 590 και παρά τα Power settings του πίνακα ελέγχου των CE που ρύθμισα, δεν γίνεται τίποτα! Ευχαριστώ

Και ετερο περιεργο! Αν ενεργοποιήσω το ΒΤHandsFree (που βγαζει το κλασσικο menu της DIS για το bluetooth) το power off button (το πανω εννοειται) λειτουργει κανονικα! Αν μετα απενεργοποιησω το bluetooth μεσα απο το menu της DIS τοτε συμβαινει ακομα κατι πιο κουφο! Τα CE κλεινουν με το πανω κουμπι, αλλα οταν ξανανοιγουν το bluetooth φαινεται ενεργο (αναμμενο το μπλε led κατω)..τι να πω. Φιλε bbbb έχεις καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Για να επαναφέρεις τη συσκευή στη φυσιολογική της κατάσταση 2 τρόποι υπάρχουν:

1.http://rapidshare.com/files/100823764/APShell.rar.html το ξεκλειδώνεις με τον explorer της dis και αντικαθιστάς με copy-paste το αρχείο APShell.ini από το myflashdisk\Shell με αυτό που ανέβασα

2.Αν το έχεις ήδη ξεκλειδωμένο,μπαίνεις στην κάρτα μνήμης στο φάκελο boot\restore και τρέχεις το boot.exe.Περιμένεις λίγο,κάνει επανεκκίνηση και η συσκευή θα ανοίγει πάλι το vector navigation.

Link to comment
Share on other sites

Kάτι ακόμη. Γίνεται το D6 να απεικονίζεται σωστά στην ευρεία οθόνη του 590; Φαίνεται σα να κρατά aspect ratio 3:4.. δείχνει μεν το χάρτη σε όλο το εύρος της οθόνης αλλά τα εικονίδια που έχει σε ενα 3:4 gps οπως το 380 δεν τα βαζει τερμα δεξιά αλλά πιο μέσα. Επισης μου κανει ενα παλαβό και στο πάνω μερος δεξια (δεξιά απο τη γραμμή που εχει πανω το D6 για να γραφει info κλπ) κρατά ενα χωρο σχηματος ορθογωνιου παραλληλόγραμμου που δεν ανανεώνει το χαρτη και δειχνει στατικά ότι εδειχνε οταν ανοιξε
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι ένα skin για οθόνες με ανάλυση 480*272.

To skin των caveman,panosha,spichri θεωρώ πως ειναι το καλύτερο

http://rapidshare.com/files/100830784/Cave.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι ένα skin για οθόνες με ανάλυση 480*272.

To skin των caveman,panosha,spichri θεωρώ πως ειναι το καλύτερο

http://rapidshare.com/files/100830784/Cave.rar.html

 

Ευχαριστω bbbb

Κι εγω το ιδιο προβλημα ειχα και αυτο το skin ηταν ο,τι επρεπε

Μηπως υπαρχουν κι αλλα για το des6 με αυτη την αναλυση;;;;

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Για να επαναφέρεις τη συσκευή στη φυσιολογική της κατάσταση 2 τρόποι υπάρχουν:

1.http://rapidshare.com/files/100823764/APShell.rar.html το ξεκλειδώνεις με τον explorer της dis και αντικαθιστάς με copy-paste το αρχείο APShell.ini από το myflashdisk\Shell με αυτό που ανέβασα

2.Αν το έχεις ήδη ξεκλειδωμένο,μπαίνεις στην κάρτα μνήμης στο φάκελο boot\restore και τρέχεις το boot.exe.Περιμένεις λίγο,κάνει επανεκκίνηση και η συσκευή θα ανοίγει πάλι το vector navigation.

 

Βασικα εμενα το calibration.exe που εβαλα αντικαθιστωντας το αρχικο παντα εβγαζε fatal application error! Ετσι ο μονος τροπος να εχω προσβαση στο newmenu ηταν τρεχοντας το PnaShell.exe που ειχε

εξαρχής το 590 μεσα στο \myflashdisk\shell\. Δεν ειχα δοκιμασει το boot.exe του \restore\ oμολογουμένως. Θα το τσεκαρω και αυτο και το ΑPShell! Eυχαριστω και για τα skins (ειναι χαζο να εχει ευρεια οθονη και να μη τη χρησιμοποιει σωστα!)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ουτε με το boot του \restore\ ουτε με το APShell επανερχεται στο αρχικο state. Συνεχιζει να κλεινει απο το πανω ΟΝ/ΟFF μονο αν ειναι ενεργοποιημενο το bluetooth μεσω του εκτελεσιμου BTHandsfree. Aν το εχω κανει αυτο ο διακοπτης λειτουργει ακομα κι αν ειμαι μεσα σε προγραμμα πλοηγησης! Αλλιως πρεπει να βγω απο το Destinator και να κανω suspend απο το WinCE start button.. Πολυ περιεργο. Eιδικα αν σκεφτει κανεις οτι το calibration ειναι το παλιο οπως και το APShell.ini, τι να πω..
Link to comment
Share on other sites

Aν βάλεις το APShell.ini που αναφέρω και κλείσεις την συσκευή από κάτω και αφαιρέσεις από την κάρτα μνήμης το ξεκλείδωμα της dis,όταν την ξανανοίξεις,δεν πρέπει να βλέπεις πουθενά το taskbar των windows και φυσικά να μην μπορείς να τρέξεις το destinator.
Link to comment
Share on other sites

Aν βάλεις το APShell.ini που αναφέρω και κλείσεις την συσκευή από κάτω και αφαιρέσεις από την κάρτα μνήμης το ξεκλείδωμα της dis,όταν την ξανανοίξεις,δεν πρέπει να βλέπεις πουθενά το taskbar των windows και φυσικά να μην μπορείς να τρέξεις το destinator.

 

Και αφού εκανα και αυτο το βημα, το προβλημα παραμενει. Το μηχανακι ερχεται ακριβως στο αρχικο state οπως το πουλα η DIS (και ο πανω διακοπτης λειτουργει σωστα), αλλα όταν ξαναβαλω το ξεκλειδωμα στην καρτα και εχω CE, δεν ειναι δυνατο να λειτουργήσει ο πανω διακοπτης! Τα λεω ολα αυτα γιατι καπου ειχες γραψει οτι το ΟΝ/OFF δε λειτουργει λογω newmenu! Εμενα μου φαινεται οτι δε λειτουργει με newmenu ή χωρις αυτο! :) Μονος τροπος να λειτουργει ο διακοπτης ειναι να εχεις μονιμα το bluetooth ανοικτο! (μικρο κοστος ωστοσο για να εχει κανεις destinator maps)

Link to comment
Share on other sites

To έχω αναφέρει ως bug του νέου μενού,γιαυτό έβαλα και το κουμπί on-off στην οθόνη.Από την άλλη αν έχεις το μενού και επιστρέψεις στο κεντρικό,η συσκευή κλείνει κανονικά.Τελικά φαίνεται πως είναι bug της συσκευής.Κάτι άλλο που μπορεί να γίνει για να αποφύγεις το άνοιγμα του bluetooth,είναι αν δε σου χρειάζεται κάποια άλλη λειτουργία(μουσική,video,φωτογραφίες),με τη χρήση του mortscript να ανοίγει το destinator και το κανονικό κουμπί να ανοίγει το vector.
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παίδες 2 και 3 η ώρα την νύχτα γράφετε μηνύματα ????Αυπνίες έχετε?

 

Ορισμένοι εργαζόμενοι δυστυχώς (όπως οι γιατροί) δουλεύουν και νύχτες! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .. πάντως για όποιον δεν έχει αγοράσει ακόμη το super μηχάνηνα 590, το Carrefour (δεν κάνω διαφήμιση... αλλά είναι η καλύτερη τίμη) συνεχίζει να το έχει προσφορά στα 159.. κρίμα και το αγόρασα στα 199€....

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Στο vector 590 εχω dεstinator 6 και 7 στην ιδια καρτα. Οι φακελοι ειναι οι εξης γνωστοι: destinatorapps και μεσα destinator, destinator 7 και greeceu. Παρατηρησα οτι το destinator 6 δεν μοιραζεται τους χαρτες με το 7. Ετσι αν δεν εχω το greeceu και μεσα στον φακελο destinator, οταν τρεχω destinator 6 μου γραφει δεν βρεθηκε χαρτης. πως μπορω να το λυσω? Κατα τα αλλα τα δυο προγραμματα μοιραζονται προσφατες διαδρομες.. Οταν κανω καποια διαδρομη με το 7 εμφανιζεται και στο 6 οπως παρατηρησαν και αλλοι φιλοι σε προηγουμενα posts.
Link to comment
Share on other sites

Στο vector 590 εχω dεstinator 6 και 7 στην ιδια καρτα. Οι φακελοι ειναι οι εξης γνωστοι: destinatorapps και μεσα destinator, destinator 7 και greeceu. Παρατηρησα οτι το destinator 6 δεν μοιραζεται τους χαρτες με το 7. Ετσι αν δεν εχω το greeceu και μεσα στον φακελο destinator, οταν τρεχω destinator 6 μου γραφει δεν βρεθηκε χαρτης. πως μπορω να το λυσω? Κατα τα αλλα τα δυο προγραμματα μοιραζονται προσφατες διαδρομες.. Οταν κανω καποια διαδρομη με το 7 εμφανιζεται και στο 6 οπως παρατηρησαν και αλλοι φιλοι σε προηγουμενα posts.

 

Η κατανομή των φακέλων σου ΔΕΝ είναι σωστή.:!: Έτσι που τους έβαλες τρέχουν σε κάποια μηχανάκια, μάλλον PDA, σίγουρα όχι στα vector. Πρέπει να έχεις σε ξεχωριστούς φακέλλους το 6 και το 7, ονομαζόμενους destinator και navigator (ή ανάποδα, αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο) και να έχεις ξεχωριστό φάκελο με το όνομα destiantorapps. Μέσα σε αυτόν θα είναι ΜΟΝΟ ο χάρτης ή οι χάρτες και τα forlinks. Να θυμάσαι ότι μπορείς να έχεις πολλούς χάρτες και να επιλέγεις κάθε φορά όποιον θέλεις, αλλά μπορείς να έχεις ΜΟΝΟ ένα αρχείο forlinks. Κάθε χάρτης δουλεύει μόνο με το δικό του forlinks. Αρα αποφυγές θα έχεις μόνο όταν έχεις επιλέξει τον χάρτη που ταιριάζει στα forlinks που έχεις.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Η κατανομή των φακέλων σου ΔΕΝ είναι σωστή.:!: Έτσι που τους έβαλες τρέχουν σε κάποια μηχανάκια, μάλλον PDA, σίγουρα όχι στα vector. Πρέπει να έχεις σε ξεχωριστούς φακέλλους το 6 και το 7, ονομαζόμενους destinator και navigator (ή ανάποδα, αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο) και να έχεις ξεχωριστό φάκελο με το όνομα destiantorapps. Μέσα σε αυτόν θα είναι ΜΟΝΟ ο χάρτης ή οι χάρτες και τα forlinks. Να θυμάσαι ότι μπορείς να έχεις πολλούς χάρτες και να επιλέγεις κάθε φορά όποιον θέλεις, αλλά μπορείς να έχεις ΜΟΝΟ ένα αρχείο forlinks. Κάθε χάρτης δουλεύει μόνο με το δικό του forlinks. Αρα αποφυγές θα έχεις μόνο όταν έχεις επιλέξει τον χάρτη που ταιριάζει στα forlinks που έχεις.

 

ΤΗΑΝΧ! Το εκανα συμφωνα με τις οδηγιες του bbbb στην αρχη αυτου του θεματος. Μια χαρα τρεχουν τα προγραμματα απλως πρεπει να εχω τον χαρτη και στους δυο φακελους destinator 6 και 7. Θα δοκιμασω τωρα και ετσι αν και φανταζομαι θα πρεπει να αλλαξω και τις διαδρομες στο skin του φιλου bbbb για να λινκαρουν σωστα τα εικονιδια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε papajo και με αυτην τη κατανομη αρχειων που μου προτεινες: destinator, navigator, destinatorapps=greeceu,forlinks παλι το destinator 6 δεν βρισκει τον χαρτη αν δεν υπαρχει το greeceu μεσα στο φακελο του. να σημειωσω οτι εχω το vector 590.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε papajo και με αυτην τη κατανομη αρχειων που μου προτεινες: destinator, navigator, destinatorapps=greeceu,forlinks παλι το destinator 6 δεν βρισκει τον χαρτη αν δεν υπαρχει το greeceu μεσα στο φακελο του. να σημειωσω οτι εχω το vector 590.

Δεν μπορώ να καταλάβω. Σου έγραψα ΟΤΙ έχω και όπως το έχω στο 380 και έτσι το λένε και στο επίσημο site.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Πριν λιγο καιρο αγορασα ενα gps αγνωστου μαρκας με λειτουργικο WinCE.Net 4.2 Core και θελω να το ξεκλειδωσω για να βαλω το destinator.το gps δεν ειχε καθολου χαρτες.πρεπει να του αλλαξω λειτουργικο?πως θα το ξεκλειδοσω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...