Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά κατ’ αρχάς καλησπέρα

Πήρα ένα ραδιόφωνο αυτοκινήτου με gps και θέλει destinator pna για να δουλεψει. Δεν έχει νόημα να το αγοράσω γιατί δεν υπάρχει χάρτης για κύπρο όπου μένω, αλλά ήθελα να το δοκιμάσω. Βρήκα ένα για αμερική και το έβαλα αλλά όταν μπαίνει στο χάρτη τα κουμπάκια είναι εκτός οθόνης και δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκτός από το να το κλείσω. Έχει κανείς το 7 να το δοκιμάσω; Επίσης γιατί δε δουλεύει ο ελληνικός χάρτης; θέλει κράκ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

RE: Vector Navigation Software‏

 

εστειλα mail στην dis για το καινουριο software και μου απαντησαν τα ακολουθα!!!

 

 

 

 

Αγαπητέ κε,

 

Όντως θα υπάρξει νέο software για αυτούς που επιθυμούν αναβάθμιση λογισμικού.

 

Θα ενημερωθείτε για την διάθεσή του από το site της εταιρείας

 

Με εκτίμηση

 

DIS

 

 

και 2ο mail....

 

Αγαπητέ κε,

 

Ακόμα δεν έχει βγει το συγκεκριμένο software αλλά κατα πάσα πιθανότητα θα μπαίνει στα pna του τύπου 380 κ 390.

 

Με εκτίμηση,

DIS

vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα σας στεναχωρήσω,αλλά όσο και αν το μαστίγωσα δεν κάνει φραπε

:lol::lol::lol::lol::p:p:p:p

 

Δεν ξέρω αν θέλει και άλλο χτύπημα για να αφρίσει. Εκείνο που ξέρω ότι αρχίζει και παίζει video σε διάφορα format που πριν δεν τα κατάφερνε(έπαιζε μόνο WMA των windows). Οπότε δεν ξέρεις καμμιά φορά. Μπορεί να μην πήρε την δόση του ακόμη. Επέμενε- επέμενε και ίσως κάτι να γίνει στο τέλος.

Πάντως με την ευκαιρία θέλω να σε ευχαριστήσω δημόσια για μια ακόμη φορά για τα αποτελέσματα που μέχρι σήμερα είχαμε με τα διάφορα που μας έδωσες.

Τώρα αν ξέρεις κάτι και για εκείνες τις κίτρινες μπαλίτσες του papago, έτσι για να μου φύγει η περιέργεια, αφού ακόμη πιο εύχρηστο και ακριβές είναι το dest6 και αυτό χρησιμοποιώ συνήθως.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις, οταν εψαχνα πριν μερικες μερες για gps δεν ηξερα τι εστι bbbb. Εμαθα φυσικα και τον ευχαριστω και δημοσια για τις πολυτιμες συμβουλες του αλλα ηθελα να δειξω το ποστ του αλλουνου γιατι επεμενε με τροπο που εδειχνε οτι ''ξερει''. Οτι το εψαξε τελος παντων και ανακαλυψε διαφορες στις δυο εκδοσεις. Εγω οπως ειπα και πριν θα παρω καλου κακου το 390.:p

 

Με γιά σου και καλοτάξιδο. Σε πληροφορώ μόνο ότι το 380 στα Carrfour έπεσε στα 167 ευρώ.:!:

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, κάπου στη διαχείρηση διαδρομής έχει μια τέτοια επιλογή. Βγάλτην

 

Σ’ αυτό δεν έχεις απόλυτα δίκιο. Είχα στείλει κι εγώ μερικές αναφορές λαθών για διορθώσεις, οι οποίες στη πρώτη κιόλας αναβάθμιση, είχαν γίνει.

Απλά πιστεύω πως όταν κάνουμε κάποια τέτοια αναφορά, θα πρέπει να είναι οσο πιο πλήρης και κατατοπιστική γίνεται.

 

 

Μπορείς να γίνεις πιό σαφής; Μήπως εννοείς να μην έχω τσεκαρισμένα τα 2D και 3D αποτελέσματα διαδρομής; Μέχρι τώρα τα είχα τσεκαρισμένα νομίζοντας ότι το αφήνω να επιλέξει αν θα κάνεις 2D ή 3D αναπαράσταση διαδρομής. Να τα σβήσω;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Πας στη ρύθμιση ώρας και επιλέγεις, "θερινή ώρα" off.

 

 

Παιδιά σε μένα πριν την αλλαγή ώρας όταν του έκαμνα reset απο το πίσω κουμπί μου ένγαζε θερινή ώρα ΟΝ. Μετά την αλλαγή και χωρίς να το πειράξω, μετά απο reset μου έβγαλε μόνο του θερινή ώρα OFF. Τί έγινε το πήρε είδηση απο τους δορυφόρους;;;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποιείς το 7?Εχει αυτόματη ενημέρωση της ώρας μέσω των δορυφόρων.Ισως να υπάρχει και στο papago ανάλογη ρύθμιση.

Τώρα για κίτρινες μπαλίτσες στο papago δεν ξέρω.Μόνο αυτές στο othello που είναι ένα από τα 5-6 παιχνιδάκια που έχω καταφέρει να βάλω και θα ανεβάσω σύντομα για όλους.:cool:

Link to comment
Share on other sites

σημερα δεν ηταν μια καλη μερα για το vector (390) μου..μπαινω στο αμαξι παω να το ανοιξω δεν ανοιγε με τιποτα..του βαζω τον φορτιστη τιποτα.. ουτε το λαμπακι οτι παιρνει ρευμα δεν μου αναβε..ετσι και εγω το εκλεισα απο πισω και το ξανανοιξα..το θεμα ειναι ομως οτι σε εμενα οταν το κλεινω απο πισω η' του βγαζω την sd και μετα την ξαναβαζω δεν μπορω να μπω στο Menu του bbbb..και πρεπει να αντικαταστισω το αρχειο engine...και τοτε μπαινω..μετα πηγα να το κλεισω και δεν εκλεινε μεχρι που μου εβγαλε ενα περιεργο μηνυμα τυπου error μαλλον στα γερμανικα και οτι επρεπε να επικοινωνησω με ενα email..και το [οκ] που ειχε δεν μπορουσα να το πατισω και ετσι εμενε κολιμενο εκει και αναγκαστικα επρεπε να το κλεισω απο πισω και να το ξανανοιξω και να ακολουθησω παλι την ιδια διαδικασια μεχρι την αντικατασταση του engine!!!! καμια ιδεα κανενας?? μεχρι τωρα δουλευε μια χαρα και τωρα δουλευει εδω που τα λεμε αλλα οσο να'ναι με εχει πιασει ενα περιεργο ανγχος αφου δεν ξερω αν θα μου κανει και ποτε κατι παρομοιο!!! λετε να ειναι προβλημα της συσκευης η' προβλημα απο το menu του bbbb??? επισης σε καμια περιπτωση η μπαταρια μου δεν κραταει πανω απο 2 ωρες!!!!
vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποιείς το 7?Εχει αυτόματη ενημέρωση της ώρας μέσω των δορυφόρων.Ισως να υπάρχει και στο papago ανάλογη ρύθμιση.

Τώρα για κίτρινες μπαλίτσες στο papago δεν ξέρω.Μόνο αυτές στο othello που είναι ένα από τα 5-6 παιχνιδάκια που έχω καταφέρει να βάλω και θα ανεβάσω σύντομα για όλους.:cool:

 

Χρησιμοποιώ το 6.1. Το 7 τώρα θα το δοκιμάσω.

Και άν ανεβάσεις και παιχνίδια.........Θα λείπει μόνο ο καφές

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

σημερα δεν ηταν μια καλη μερα για το vector (390) μου..μπαινω στο αμαξι παω να το ανοιξω δεν ανοιγε με τιποτα..του βαζω τον φορτιστη τιποτα.. ουτε το λαμπακι οτι παιρνει ρευμα δεν μου αναβε..ετσι και εγω το εκλεισα απο πισω και το ξανανοιξα..το θεμα ειναι ομως οτι σε εμενα οταν το κλεινω απο πισω η' του βγαζω την sd και μετα την ξαναβαζω δεν μπορω να μπω στο Menu του bbbb..και πρεπει να αντικαταστισω το αρχειο engine...και τοτε μπαινω..μετα πηγα να το κλεισω και δεν εκλεινε μεχρι που μου εβγαλε ενα περιεργο μηνυμα τυπου error μαλλον στα γερμανικα και οτι επρεπε να επικοινωνησω με ενα email..και το [οκ] που ειχε δεν μπορουσα να το πατισω και ετσι εμενε κολιμενο εκει και αναγκαστικα επρεπε να το κλεισω απο πισω και να το ξανανοιξω και να ακολουθησω παλι την ιδια διαδικασια μεχρι την αντικατασταση του engine!!!! καμια ιδεα κανενας?? μεχρι τωρα δουλευε μια χαρα και τωρα δουλευει εδω που τα λεμε αλλα οσο να'ναι με εχει πιασει ενα περιεργο ανγχος αφου δεν ξερω αν θα μου κανει και ποτε κατι παρομοιο!!! λετε να ειναι προβλημα της συσκευης η' προβλημα απο το menu του bbbb??? επισης σε καμια περιπτωση η μπαταρια μου δεν κραταει πανω απο 2 ωρες!!!!

 

 

Μόνο για την μπαταρία θα σου πώ. ΣΥΧΝΟΤΑΤΑ δεν φροντίζουν την ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΤΙΣΗ να την κάνουν πλήρη, χωρίς να λειτουργεί η συσκευή. Από 4 ώς και 16 ώρες ανάλογα με τον τύπο της μπαταρίας. Η νικελίου-μολύβδου κλπ θέλουν 8-16 ώρες την πρώτη φορά ΑΣΧΕΤΑ με το τι λένε διάφορι άσχετοι εννίοτε και κατασκευαστές. Η λιθίου 4-6 ώρες. Αν αυτό δεν γίνει την πρώτη φορά, έχει σαν αποτέλεσμα την μειωμένη απόδοση της μπαταρίας.ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Δοκίμασε να αφήσεις το 390 ανοιχτό έως ότου τα φτύσει τελείως η μπαταρία. Μετά φόρτισέ την έως και 1 ώρα περισσότερο από όσο δείχνει πλήρως φορτισμένη( με τηνσυσκευή κλειστή κατά προτίμηση απο το πίσω κουμπί, ώστε σίγουρα να μην τραβά ρεύμα κανένα πρόγραμμα που λειτουργεί στα κρυφά). Επανέλαβε 2-3 φορές αυτά και πιθανότατα να επανακτήσει μεγαλύτερη διάερκεια. Αν δεν γίνει, σημαίνει ελλάτωμα στην μπαταρία

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

papajo σε ευχαριστω θα πραξω αμεσα αυτα που μου ειπες!!!

bbbb εχεις εσυ καμια ιδεα για το τι μπορει να προκαλεσε αυτο την αποτυχια?

vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

παλι μου εγινε αυτο που σας περιγραψα....παλι δεν ανοιγε και επρεπε να κανω ολη αυτην την διαδικασια....θα βαλω να τρεχει μονο το papago χωρις το menu για να δω τι παιζει...αμα συνεχισει θα το παω χρισημοποιωντας την εγγυηση...η' θα εχω και κανενα προβλημα με αυτο...ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!! :)
vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

papajo σε ευχαριστω θα πραξω αμεσα αυτα που μου ειπες!!!

bbbb εχεις εσυ καμια ιδεα για το τι μπορει να προκαλεσε αυτο την αποτυχια?

Πάντως όχι το μενού.Μάλλον κάτι στη μπαταρία θα είναι.Αργω να ανεβάσω οτιδήποτε νέο,γιατί θέλω να είμαι σίγουρος ότι δε θα προκληθεί πρόβλημα.Τη συσκευή μου την άφησα ξεφορτισμένη και κλειστή από το on-off.Ανοιγοντας τη έχω ξανά το νεο μενού,χωρίς πρόβλημα.

Και να σκεφτείς ότι δεν χρησιμοποιώ τον original φορτιστή σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και σε μένα είχε κάνει το ίδιο με τον zio (και εννοείται πως ακόμα το κάνει) και μέχρι να καταλάβω τι είχα κάνει και δεν έτρεχε τίποτα εκτός του επίσημου μενού έχυσα πολύ ιδρώτα. Και το μεγάλο κακό βασικά είναι ότι δεν μπορείς να αλλάξεις το engine.ini χωρίς υπολογιστή και άμα το πάθεις στο δρόμο... να εύχεσαι να βρεις περίπτερο να ρωτήσεις! Από μπαταρία όμως μια χαρά αφού του έκανα καλή πρώτη φόρτιση. Ταξίδι Πάτρα-Αθήνα το βγάζει άνετα, αλλά πάντα όταν χρησιμοποιείς το δορυφόρο καίει πολύ και καλό έιναι να το έχεις μόνιμα στον αναπτήρα (λιθίου έχει οπότε κανένα πρόβλημα). Αν εννοείς ότι σου κρατάει κανένα δίωρο χωρίς να χρησιμοποιείς το gps ακολούθα τις οδηγίες που σου έδωσαν και ίσως να το ψιλοσώσεις.
Link to comment
Share on other sites

και εσυ 390 δεν εχεις;μπορεις να βαλεις το παλιο μενου που ειχα δωσει,να το κλεισεις απο πισω και να το ξανανοιξεις για να δεις αν θα ανοιξει κανονικα η θα βγαλει προβλημα;κατι υποψιαζομαι αλλα δοκιμασε αυτο και θα σου πω τι πρεπει να φταιει.
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ 390 (μην μου πεις ότι μόλις βρέθηκε η πρώτη διαφορά του από το 380!).

 

Λοιπόν μόλις το έκανα και με το παλιό μενού δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς,κάπου εκεί βρίσκεται το πρόβλημα.Υποθέτω ότι το 390 δεν κρατάει ρυθμίσεις μητρώου.

Βάλε πάλι το νέο μενού και στο engine.ini γράψε

\script\boot.exe

Επίσης δες αν είναι πιο εύκολο να κάνεις φραπέ με το 390.:lol::lol::lol:

Αν υποψιαστώ ότι κάνει,θα το πουλήσω και θα πάρω το 390:p

Link to comment
Share on other sites

Όλα μια χαρά μετά την αλλαγή αφεντικό!

 

Πάντως υπάρχει πρόβλημα με τον φραπέ... βάζει πρώτα το γάλα και δεν κάνει αφρό! Τι να κάνουμε αφού φρέντο ξέρει να κάνει θα το υποστούμε!

Link to comment
Share on other sites

εχω βγαλει το Menu και μεχρι τωρα τουλαχιστον λειτουργει κανονικα..δλδ μοθ ανοιγει κανονικα και τρεχω το papago..αλλα μου κανει τωρα κατι αλλα τερτιπια του τυπου το ανοιγω και γυρναει στις αρχικες ρυθμισεις το papago δλδ αγγλικα κτλ....δεν το κανει παντα αλλα απο χτες μεχρι σημερα μου το εχει κανει 3 φορες..κατεβασα παλι απο την dis το papago το εβαλα και περιμενω να δω τι θα γινει...αν οχι θα το παω στην dis..θα εχω προβλημα με την εγγυηση? πρεπει να ξερω τι θα τους πω!!!
vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

εχω βγαλει το Menu και μεχρι τωρα τουλαχιστον λειτουργει κανονικα..δλδ μοθ ανοιγει κανονικα και τρεχω το papago..αλλα μου κανει τωρα κατι αλλα τερτιπια του τυπου το ανοιγω και γυρναει στις αρχικες ρυθμισεις το papago δλδ αγγλικα κτλ....δεν το κανει παντα αλλα απο χτες μεχρι σημερα μου το εχει κανει 3 φορες..κατεβασα παλι απο την dis το papago το εβαλα και περιμενω να δω τι θα γινει...αν οχι θα το παω στην dis..θα εχω προβλημα με την εγγυηση? πρεπει να ξερω τι θα τους πω!!!

 

με το παπαγκο μονο στην original sd κανενας δε μπορει να σου πει κουβεντα.εκτος και αν διαβαζει η dis το φορουμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...