Jump to content

All about Hyundai


Henry__P900
 Κοινοποίηση

Ποιο Hyundai έχετε  

86 members have voted

  1. 1. Ποιο Hyundai έχετε

    • Accent
      28
    • Matrix
      1
    • Getz
      15
    • Atos
      8
    • sonata
      2
    • Tuscon
      1
    • Santa Fe
      7
    • Άλλο
      24


Recommended Posts

Σφαλμα ταχυμετρου. Ολα τα αυτοκινητα το εχουν λιγο πολυ :p

Στο drive ειχαν πει σε δοκιμη οτι το audi A8 ειχε 2km/h σφαλμα.

 

nai ola exoun sfalma, alla oxi kai 20 km/h... Kai se kati Sonata pou eixa mpei to sfalma itan megalo.. 2km einai 10 fores ligotero...

 

edit.. kai sta alla aytokinita, to sfalma dn einai se tetoies taxytites, alla otan plisiazeis tin teliki tou aytokinitou..

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 155
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Egw exw ena Lantra tou '92 gia na metakinoumai apo/pros panepisthmio sthn Patra, kai pragmatika einai skyli. Th douleia tou thn kanei mia xara kai me to parapanw.

 

1.600cc, 117 aloga kai to ama3i kontrare a3ioprepws thn Alfa Romeo 156 tou aderfou mou akoma kai sta 180.000km pou eixe. Twra tou exw alla3ei kai mhxanh me idia, pou eixe ligotera km kai se poly kalyterh katastash, kai pragmatika petaei (oso mporei na peta3ei ena huyndai telospantwn... :p )

 

hahaha an einai dynaton... ti allo tha akousw??? :lol: :lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

The World is Yours.. Take it to the limit!

Link to comment
Share on other sites

hahaha an einai dynaton... ti allo tha akousw??? :lol: :lol: :lol:

 

Γιατι ρε φίλε αφενώς σε παγκόσμια έρευνα που είχα γίνει η Hyundai είχα βγέι 2η σε αξιοπιστία πίσω από την Honda και κατα 2) απο προσωπική πείρα σου λέω ότι και άσχετος να πάει να το οδηγήσει που να το γαμάει το αμάξι αυτό πάλι θα συνεχήσει να πηγαίνει

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

απο το κοντινο περιβαλλον παντως, 6 οικογενεις ξερω με hyundai: οι 4 δεν προκειται να ξαναπαρουν χιουνται, και οι αλλες 2 δεν προκειται να παρουν αλλο αμαξι εκτος απο χιουνται..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι για τα λεφτα τους, τα αυτοκινητα ειναι κορυφη! :cool:

 

Ο αδερφος μου ειναι πολυ ευχαριστημενος απο το Hyundai Coupe '04 που εχει.. Κανενα προβλημα το αμαξι!

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Ένας πάρα πολύ καλός μου φίλος στην Αθήνα έχει το Sonata που βλέπετε στην φωτογραφία. 1800 κυβικά, ίππους δεν θυμάμαι, χειροκίνητο κιβώτιο 5 ταχυτήτων. Το αυτοκίνητο είναι πραγματικά σκυλί. Μέσα σε 1 χρόνο έκανε πάνω από 110000 χιλιόμετρα. Αυτή την στιγμή το αυτοκίνητο έχει πάνω από 230000 χιλιόμετρα. Κάποια προβλήματα που έβγαλε (ένα που θυμάμαι τώρα είναι το σασμάν) τα έβγαλε εξ' αιτίας του κολλητού μου που το έσκιζε καθημερινά. Από μόνο του δεν έχει βγάλει τίποτα άλλο. Τα κρατήματά του είναι πραγματικά φοβερά (σε κάποια από τις στροφές προς Σαρωνίδα μετά τα Λιμανάκια είχαμε μπει με 100 χιλιόμετρα, 4-5 άτομα μέσα στο αυτοκίνητο, και δεν ξεκόλαγε από τον δρόμο με τίποτα. βέβαια έχει καλά λάστιχα της Michelin, νομίζω τα Pilot Sport) . Σε ταξίδια που έχουμε κάνει πηγαίνουμε σε εθνική οδό με 200 χιλιόμετρα (αυτή είναι και η τελική του στο κοντέρ) και αν δεν δει κάποιος το κοντέρ θα νομίζει ότι πηγαίνουμε με 100. Είναι πάρα πολύ άνετο αυτοκίνητο από άποψη χώρων και το έχω διαπιστώσει πολλές φορές γιατί μπαίνουμε αρκετά άτομα μέσα και πηγαίνουμε βόλτες και ταξίδια. Τώρα πάμε στο θέμα της κατανάλωσης: όταν πηγαίνουμε με κανονικές ταχύτητες δεν καίει πολύ. Όταν το σκίζει λογικό είναι να κάψει παραπάνω. Λόγω της φοβερής του αξιοπιστίας και της λογικής κατανάλωσης, το εμπιστευόμαστε και για τα ταξίδια που κάνουμε. Κάποια άλλα αυτοκίνητα (π.χ. Peugeot, Citroen) δεν ξέρω κατά πόσο θα άντεχαν αν είχαν την ίδια μεταχείρηση με το συγκεκριμένο Sonata. Από τότε που μπήκα σε αυτό το αυτοκίνητο το αγάπησα και άλλαξα τελείως γνώμη για τα Hyundai (δεν τα πήγαινα πολύ) . Το καινούργιο Sonata θα το αγόραζα ευχαρίστως και αν ήθελα μεταχειρισμένο της ηλικίας που είναι το Sonata του κολλητού μου θα έψαχνα κατευθείαν να το βρω σε καλή κατάσταση με αυτόματο κιβώτιο (έχει κυκλοφορήσει και σε αυτόματο) .

http://www.leoforeia.gr/sonata2.jpg

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

o aderfos mou exei ena coupe tou 2002 kai einai poli euxaristimenos. ki emena mou aresei poli to kratima tou kai to timoni tou (to kivotio isos oxi toso). pantos poiotika einai mporo na po kalo, kai ta dermatina kathismata den exoun ixnos talaiporias sta 5 auta xronia..ta peripoieitai vevaia me kremes ktl, opote einai se aristi katastasi.

oute ego simpathousa ta hyundai, alla apo otan eida kapoious gnostous pou piran, kai eidika to coupe.. exo mpei sti skepsi na paro to epomeno coupe, to shark se ligous mines :)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Όντως φίλε μου !Το σονάτα είναι σκυλί !Λόγω ολυμπιακών έχω αρκετή εμπειρία καθώς οδηγούσα στη δουλειά μου και σονατα το οποίο δεν καταλάβαινε τίποτα.Τώρα βέβαια το σονατα μου αρέσει και εμφανισιακα γιατί το παλιό είναι ψιλο ακομψο!Η αλήθεια είναι πάντως για την κατανάλωση ότι με τα χρόνια αυξάνεται κατα πολύ σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα της ίδιας παλαιότητας αλλά νομίζω ότι κερδίζει η αξιοπιστία!Όσο αφορα τα πρλήματα στο διαφορικό ξερω Accent με 190000κμ που ακόμα ο συμπλέκτης του είναι σαν την πρώτη μέρα!!!!!
Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

συγγενικο μου προσωπο εχει το Accent.το αυτοκινητο ειναι σκυλι πραγματικα και το χει και πολλα χρονια χωρις ιδιαιτερη προσοχη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Όντως φίλε μου !Το σονάτα είναι σκυλί !Λόγω ολυμπιακών έχω αρκετή εμπειρία καθώς οδηγούσα στη δουλειά μου και σονατα το οποίο δεν καταλάβαινε τίποτα.Τώρα βέβαια το σονατα μου αρέσει και εμφανισιακα γιατί το παλιό είναι ψιλο ακομψο!Η αλήθεια είναι πάντως για την κατανάλωση ότι με τα χρόνια αυξάνεται κατα πολύ σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα της ίδιας παλαιότητας αλλά νομίζω ότι κερδίζει η αξιοπιστία!

 

To νέο σονατα ειναι πολύ καλό αμάξι αλλά αδικείται λόγω κυβικών.Αν ήταν 1800 θα έκανε εμπορική επιτυχία.Οσο αφορά την κατανάλωση αυτό ισχύει στα περισσότερα αμάξια της κατηγορίας,αλλά εξαρτάται από την συντήριση που ήταν λίγο προβληματική.Τα τελευταία 2 έτη έχουν βελτιωθεί πολύ τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία και δεν νομίζω ότι την επόμενη 5ετία θα ισχύει αυτό πια:)

Link to comment
Share on other sites

To νέο σονατα ειναι πολύ καλό αμάξι αλλά αδικείται λόγω κυβικών.Αν ήταν 1800 θα έκανε εμπορική επιτυχία.Οσο αφορά την κατανάλωση αυτό ισχύει στα περισσότερα αμάξια της κατηγορίας,αλλά εξαρτάται από την συντήριση που ήταν λίγο προβληματική.Τα τελευταία 2 έτη έχουν βελτιωθεί πολύ τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία και δεν νομίζω ότι την επόμενη 5ετία θα ισχύει αυτό πια:)

 

Το καινούργιο Sonata είναι αρκετά βαρύ από όσο ξέρω. Οπότε αν είχε κινητήρα λιγότερων κυβικών δεν θα "πήγαινε" . Και αυτό το μοντέλο που έχει ο κολλητός μου στην Αθήνα είναι πολύ βαρύ και σίγουρα αν το είχε αγοράσει με μεγαλύτερο κινητήρα (τουλάχιστον 2000 κυβικά αντί για 1800) θα πήγαινε πολύ καλύτερα. Είναι βέβαια άσχετο με το θέμα μας αλλά ως παράδειγμα πάρτε το Audi A4. Βγαίνει και με κινητήρα στα 1600 κυβικά!! Έχω ακούσει πολλά άτομα που το έχουν με αυτό τον κινητήρα και δεν πηγαίνει... Ε πως να πηγαίνει τόσο βαρύ αυτοκίνητο με κινητήρα στα 1600;;;; Εδώ το Α3 δεν πηγαίνει τόσο άνετα με τα 1600 κυβικά. Σίγουρα λοιπόν το Sonata αδικείται λόγω κυβικών αλλά αν έβγαινε με μικρότερο κινητήρα θα παραπονιόντουσαν ότι σέρνεται. Πάρα πολύ καλή περίπτωση θα ήταν (για κατοίκους εκτός Αθηνών και Θεσσαλονίκης... ) αν υπήρχε έκδοση με πετρελαιοκινητήρα. Μπήκα τώρα στο ελληνικό site της Hyundai και δεν έχουν στα μοντέλα τους το Sonata!!! Τι εξυπνάδες είναι αυτές;;

 

Υ.Γ.

Αν έχει κάποιος ή αν γνωρίζει άτομο το οποίο έχει ίδιο μοντέλο Sonata με του κολλητού μου (αυτό που έχω στην φωτογραφία) θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες και την άποψή του για το αυτοκίνητο.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

κι εγω τον κυβισμο του τον θεωρω μια χαρα,αν ειχε 1600 μοτερ θα ηταν καταδικασμενο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Και εγώ ένα hyundai accent '00 μοντέλο έχω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απ'αυτό.Δεν με έχει προδώσει πότε σε τπτ(και το έχω ξεσκίσει κιόλας).Και τώρα με την έλευση του i30 δεν ξέρω τι να πω,μάλλον ήρθε ο καιρός για αλλαγή.Ποιά είναι η γνώμη σας για το i30?
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα καλλό το ι30 αλλά πιστέυω ότι η hyundai ήδη έχει το accent για οικογενειακό και η τελευταία γενιά accent αν και δεν είναι τόσο δημοφιλής έχει πείσει ότι παραμένει αξιόπιστη λύση!

 

Πόσο καιει το Αccent σου στα 100km και πόσα κυβικά είναι?

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Παιδιά

Είμαι κάτοχος ενός Hyundai Getz 1300cc και συμφωνώ ότι έχει καλή επιτάχυνση

σε σχέση με άλλα της ίδιας κατηγορίας, λόγω και του κινητήρα που είναι γεμάτος από τις χαμηλές στροφές

Link to comment
Share on other sites

Το Getz δεν θα πρέπει να το συγκρίνεις με άλλο στα κυβικά του γιατί όταν βγήκε ο κινητήρας αυτός,αν θυμάμαι είναι 1300 84 άλογα ολοι οι αλλοι δίνανε στα 1400 75 άλογα.Εγω με accent και έχω ρίξει Polo 1.3 kai ibiza 1.4 σε αυτήν την κατηγορία.
Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα καλλό το ι30 αλλά πιστέυω ότι η hyundai ήδη έχει το accent για οικογενειακό και η τελευταία γενιά accent αν και δεν είναι τόσο δημοφιλής έχει πείσει ότι παραμένει αξιόπιστη λύση!

 

Πόσο καιει το Αccent σου στα 100km και πόσα κυβικά είναι?

 

 

Ναι συμφωνώ μαζί σου αλλά τώρα που βγήκε το i30 θα σταματήσει να βγαίνει το accent,ένα χρόνο μου φαίνεται θα το αφήσει να κυκλοφορεί ακόμα.Από κατανάλωση είναι γύρω στα 7-8 λίτρα και ίσως λίγο παραπάνω και είναι 1400.

Link to comment
Share on other sites

Είχε βγάλει το μοντέλο του 2000 στα 1400? αφου είχε μόνο 1300, και δύο κινητήρες στα 1500!Περίεργο μου φαίνεται!!
Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

εγω πήρα καινούργια το accent '02 και μετά ανταλλαγή coupe '05 (το οποίο κι αυτό έχω βάλει να πουλήσω/ανταλλάξω). πολύ ικανοποιητική η hyundai σε γενικές γραμμές και περισσότερο μικροπροβλήματα που εκνευρίζουν τους λεπτολόγους (βλ. τακάκια της πλάκας). και το coupe το έχω καταευχαριστηθεί σε μικρές και μεγάλες αποστάσεις. (το ότι το πουλάω έχει να κάνει με το βίτσιο να αλλάζω αυτοκίνητα...)
The carpet crawlers heed their callersالسجاده الزواحف عن اهتمام المتصلين We've got to get in to get out ويفي على التدخل في الخروج
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτό με τα τακάκια που λες το έχω πάθει και γω!κάποια στιγμή άλλαξα στα 10000km.Το θέμα είναι ότι είναι περισσοτερο πρόβλημα του εκάστοτε κλέφτη-μάστορα που για να κερδίσει 10E παίζει με την ασφάλεια σου και με το πρτοφόλι σου.
Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτό με τα τακάκια που λες το έχω πάθει και γω!κάποια στιγμή άλλαξα στα 10000km.Το θέμα είναι ότι είναι περισσοτερο πρόβλημα του εκάστοτε κλέφτη-μάστορα που για να κερδίσει 10E παίζει με την ασφάλεια σου και με το πρτοφόλι σου.

 

λιγο μετά το πρώτο σερβις στο accent τα τακάκια άρχισαν να ουρλιάζουν τόσο που με άκουγαν 2 τετράγωνα. τα άλλαξα στη hyundai αμαρουσίου (πριν κλείσει το σερβις) και 1 μήνα μετά άρχισε ένας χαμηλός κουραστικός ήχος αλλά έκανα το κορόιδο. τώρα στα 15000 στο κουπε πάλι τα ίδια. άλλαξα στη hyundai κ.κηφισιάς (πετάω 100άρια ευρώ νομίζοντας ότι είναι η συνετή λύση) και μια εβδομάδα μετά, τα ίδια κόλπα. αυτή τη φορά μου είπαν ότι τα καινούργια τακάκια είναι χωρία αμίαντο και είναι πιθανό να στριγγλίζουν όταν είναι ακόμα κρύα, ή όταν ζεσταθούν (για χλιαρά δεν είπαν). εντάξει, ανεβάζω τη μουσική λίγο...

The carpet crawlers heed their callersالسجاده الزواحف عن اهتمام المتصلين We've got to get in to get out ويفي على التدخل في الخروج
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω που λεω να παρω ενα μεταχειρισμενο ΑΤΟΣ σαν το πρωτο μου αμαξι?Τι λετε?Αξιζει?Δεν θελω να δωσω πολλα..4-5000.
Link to comment
Share on other sites

koita 4000 5000 gia atos αρκετά μου ακούγονται.Πάντως κάνεις την καλύτερη επιλογή για πρώτο αμάξι διότι τα Hyundai είναι πολυ ευκολοδήγητα ίσως και τα πιο ευκολοδηγητα που κυκλοφορουν!Εγώ πρόσφατα οδηγούσα ενα Seicento που υποτίθεται ότι είναι μικρο και ευκολο και σε σ΄χεση με το accent που είναι και κομουτσα κουραστικα!Κια το Άτος είναι ευκολο αλλά να το πάρεις με υδραυλικό τιμόνι!

 

Κατα τα άλλα για μένα ευκολία οδήγησης που προσφερουν τα hyundai την έχω βρει μόνο σε αυτοκίνητα απο 1800cc και πάνω!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...