Jump to content

Ελληνικές ή Ξένες σειρές;


jim19
 Κοινοποίηση

Ελληνικες ή ξενες σειρες?  

101 members have voted

  1. 1. Ελληνικες ή ξενες σειρες?

    • Ελληνικές
      23
    • Ξένες
      78


Recommended Posts

Παλαιότερα βέβαια έβλεπα κατά κύριο λόγο ελληνικές σειρές.Πλέον,προτιμώ τις ξένες και συγκεκριμένα τις αμερικάνικες.

 

Οι αμερικανικες σειρες υπερτερουν αλλα και οι αγγλικες ειναι απλα απιστευτες! Τι να πρωτοαναφερω...Spooks, The Office, Teachers, Coupling, Extras, Afterlife... ;)

 

Για να φτασουν σε παρομοιο επιπεδο οι σειρες στην Ελλαδα πρεπει να γινει η δευτερα παρουσια. :cool:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν σκεφτω οτι βλεπω γυρω στις 7 ξενες σειρες και 2 μονο απο τις ελληνικες..μαλλον ξενες δαγκωτο :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτω οτι βλεπω γυρω στις 7 ξενες σειρες και 2 μονο απο τις ελληνικες..μαλλον ξενες δαγκωτο :)

 

Εγώ από σειρές που παίζονταν φέτος στην Αμερική παρακολούθησα, είτε ολόκληρες τις σεζόν είτε κάποια επεισόδια, τις εξής:

 

CSI

Heroes

Dexter

Dirt

Family Guy

Grey's Anatomy

Veronica Mars

Jericho

House

Brothers & Sisters

Ugly Betty

Studio 60 on the Sunset Strip

The Dresden Files

 

και από ελληνικές παρακολούθησα 2 επεισόδια του Τύχη Βουνο, 1 επεισόδιο από τους Singles και όλη τη σεζόν του Παρα 5...

 

Οπότε δε νομίζω πως τίθεται θέμα...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Οι αμερικανικες σειρες υπερτερουν αλλα και οι αγγλικες ειναι απλα απιστευτες! Τι να πρωτοαναφερω...Spooks, The Office, Teachers, Coupling, Extras, Afterlife... ;)

 

Για να φτασουν σε παρομοιο επιπεδο οι σειρες στην Ελλαδα πρεπει να γινει η δευτερα παρουσια. :cool:

kau auth apo kapou alou tha thn blepoume :lol: :lol: :lol:
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από σειρές που παίζονταν φέτος στην Αμερική παρακολούθησα, είτε ολόκληρες τις σεζόν είτε κάποια επεισόδια, τις εξής:

 

CSI

Heroes

Dexter

Dirt

Family Guy

Grey's Anatomy

Veronica Mars

Jericho

House

Brothers & Sisters

Ugly Betty

Studio 60 on the Sunset Strip

The Dresden Files

 

και από ελληνικές παρακολούθησα 2 επεισόδια του Τύχη Βουνο, 1 επεισόδιο από τους Singles και όλη τη σεζόν του Παρα 5...

 

Οπότε δε νομίζω πως τίθεται θέμα...

 

Μονο αυτες τις λιγες??:lol: :lol: :lol: Αν και off-topic το Heroes

πρωτη σεζον ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Και δεν έχω αναφέρει άλλες σειρές που είτε έχουν τελειώσει είτε είδε προηγούμενο κύκλο από αυτόν που παυζόταν τώρα στην Αμερική (όπως Desperate Housewives, The 4400, Eureka, Six Feet Under κλπ)

 

Ναι πρώτη σεζόν είναι. Με φινάλε απόψε.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται ξενες!!

Κυριως αμερικανικες.. Μιλαμε για μακραν μεγαλυτερο budget που κανει τη διαφορα..!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται ξενες!!

Κυριως αμερικανικες.. Μιλαμε για μακραν μεγαλυτερο budget που κανει τη διαφορα..!!

 

Μα ούτως ή άλλως οι αμερικανικές σειρές απευθύνονται σε πιο ευρύ και πολυάριθμο κοινό απ' ότι οι ελληνικές, εξ ου και το αυξημένο budget...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι αντι να βγαζουν 30 σειρες την σεζον και να ειναι ολες χαζες και low-budget θα μπορουσαν να ριξουν τα λεφτα σε 5-6 καλες ή καμια αξιολογη ταινια(οχι δεν εννοω αυτες τις σαχλαμαρες που επιδεικυει ο ελληνικος κινηματογραφος τα τελευταια χρονια) με εφε, καμια περιπετεια(οχι οτι υπαρχουν και πολλοι ηθοποιοι να παιξουν) κανενα ψυχολογικο θριλερ...κατι.

 

Π.χ. πιστευω οτι η 10η εντολη αν ειχε υψηλοτερο budget θα ηταν πραγματικα απο τις καλυτερες σειρες της δεκαετιας. Ηδη ειναι αξιολογοτατη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι αντι να βγαζουν 30 σειρες την σεζον και να ειναι ολες χαζες και low-budget θα μπορουσαν να ριξουν τα λεφτα σε 5-6 καλες ή καμια αξιολογη ταινια(οχι δεν εννοω αυτες τις σαχλαμαρες που επιδεικυει ο ελληνικος κινηματογραφος τα τελευταια χρονια) με εφε, καμια περιπετεια(οχι οτι υπαρχουν και πολλοι ηθοποιοι να παιξουν) κανενα ψυχολογικο θριλερ...κατι.

 

Π.χ. πιστευω οτι η 10η εντολη αν ειχε υψηλοτερο budget θα ηταν πραγματικα απο τις καλυτερες σειρες της δεκαετιας. Ηδη ειναι αξιολογοτατη.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Το πρόβλημα με τις ελληνικές σειρές είναι ότι αναλώνονται στα ίδια συνεχώς θέματα (λ.χ. κωμωδίες με υπερβολικά αστεία, «φωσκολικές» κοινωνικές, αισθηματικές χωρίς καμία πρωτοτυπία). Πότε ήταν η τελευταία φορά που υπήρξε μία σειρά που να ξεχωρίζει πραγματικά, άσχετα με το αν είχε επιτυχημένη πορεία; Ούτε που θυμάμαι (αν εξαιρεθεί η 10η Εντολή που και πάλι δεν την λες πρωτότυπη)...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτως ή άλλως οι αμερικανικές σειρές απευθύνονται σε πιο ευρύ και πολυάριθμο κοινό απ' ότι οι ελληνικές, εξ ου και το αυξημένο budget...

 

Ακριβως αυτο λεω..

Πολλα εσοδα -> Υψηλου budget σειρες!!

Αυτος ειναι ο λογος που τις προτιμω χωρις να σνομπαρω τις ελληνικες παραγωγες..

Για μενα φετος η καλυτερη ελληνικη παραγωγη ειναι το Μαζι σου.. που πιστευω οτι ειναι η σειρα με το μεγαλυτερο budget αυτη τη στιγμη!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Το πρόβλημα με τις ελληνικές σειρές είναι ότι αναλώνονται στα ίδια συνεχώς θέματα (λ.χ. κωμωδίες με υπερβολικά αστεία, «φωσκολικές» κοινωνικές, αισθηματικές χωρίς καμία πρωτοτυπία). Πότε ήταν η τελευταία φορά που υπήρξε μία σειρά που να ξεχωρίζει πραγματικά, άσχετα με το αν είχε επιτυχημένη πορεία; Ούτε που θυμάμαι (αν εξαιρεθεί η 10η Εντολή που και πάλι δεν την λες πρωτότυπη)...

 

Κατι τετοιο σχετικο με αυτα που αναφερεις ηταν η σειρα του Αλφα,Η τελευταια Παρασταση.Την σειρα δεν τη παρακολουθησα παρ ολα αυτα ειχα ακουσει τα καλυτερα λογια,για φετος.

Απο την αλλη,μπορει μια σειρα να ξεχωρισε στο παρελθον οσον αφορα το σεναριο αλλα απλουστατα να μην κανει αισθηση στους τηλεθεατες με αποτελεσμα να....κοπει.:rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο σχετικο με αυτα που αναφερεις ηταν η σειρα του Αλφα,Η τελευταια Παρασταση.Την σειρα δεν τη παρακολουθησα παρ ολα αυτα ειχα ακουσει τα καλυτερα λογια,για φετος.

Απο την αλλη,μπορει μια σειρα να ξεχωρισε στο παρελθον οσον αφορα το σεναριο αλλα απλουστατα να μην κανει αισθηση στους τηλεθεατες με αποτελεσμα να....κοπει.:rolleyes: :rolleyes:

 

Κι εγώ είχα ακούσει καλά λόγια για την συγκεκριμένη σειρά, αλλά ούτε εγώ την παρακολούθησα.

 

Υ.Γ.

Συμφωνώ απόλυτα. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θέλω κωμωδία ----> ελληνικές.Ποτέ δεν μου άρεσε το χιούμορ των ξένων σειρών (βλ Friends)

 

Θέλω έξυπνη,ενδιαφέρουσα πλοκή,αγωνία -----> ξένες.(House,Prison Break,Lost)

 

Δυσκολεύομαι να ψηφίσω λοιπόν.Εξαρτάται από τα γούστα.

 

Αυτόν το καιρό ξένες,αλλά whatever.

Link to comment
Share on other sites

Ξένες βέβαια. Πλην ελάχιστων εξαιρέσεων, οι ελληνικές παραγωγές δεν έχουν κάτι άλλο να δώσουν. Επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια. Λίγες έχουν κάτι πρωτότυπο.
Link to comment
Share on other sites

Καθίστε βρε παιδιά, δεν είναι λίγο αδικία να συγκρίνουμε σειρές που παράγονται από τη μεγαλύτερη βιομηχανία θεάματος, με budgets που ξεπερνούν το ΑΕΠ της ελλαδίτσας, με τις φτωχές μας σειρούλες που μόλις την τελευταία 5ετία κατάφεραν (κάποιες) να βγουν απ το στούντιο?

Για να κάνω και λίγο το δικηγόρο του Διαβόλου δηλαδη: τα πρώτα χρόνια της κρατικής τηλεόρασης, υπήρχαν εξαιρετικές μεταφορές μυθιστορημάτων που ακόμα και με αυτή τη φτωχή παραγωγή, βάζουν κάτω σε ποιότητα πολλές ξένες. Επιπλέον έχουμε δει και (ελαχιστες αλλα υπάρχουν) πρωτότυπες ιδέες σε ελληνικές σειρές που ξεφεύγουν από τα κλισέ. Και τέλος έχουμε κι εμείς εξαιρετικούς ηθοποιούς, που αντίθετα με τους ξένους, όπου οι περισσότεροι προοριζονται εξαρχής/αποκλειστικά για τηλεοπτική καριέρα, έχουν θεατρική παιδεία κι αυτό τους δίνει μια ιδιαίτερη ποιότητα.

Τέλος, γιατί να βάζουμε όλες τις ξένες στο ένα τσουβάλι και όλες τις ελληνικές στο άλλό; Υπάρχουν πολύ καλές ελληνικές σειρές και πολύ καλές ξένες αλλά και πολύ πατάτες σειρές αντιστοίχως. Αν δε σκεφτείτε το ποσοστό καλών σειρών επί του συνόλου, δεν αμφιβάλλω ότι θα ναι πάνω κάτω το ίδιο: αν από τις 500 ξένες σειρες κάθε χρόνο ξεχωρίζουν οι 20, από τις 50 ελληνικές, αρκεί να ξεχωρίσουν 2 για να είναι ίδιο το ποσοστό (τυχαία τα νούμερα αλλα you re getting my point)

 

Μην είμαστε λοιπόν και εντελώς απορριπτικοί όταν ερχόμαστε να κρίνουμε τα "ημέτερα", κι αυτό το λέω όχι μόνο για τα σήριαλ, αλλά για τη γενικότερη τάση που έχει ο κόσμος να υποβαθμίζει το εγχώριο σε σχέση με το ξένο: α η δικιά μας παιδεία είναι χάλια, α η δικιά μας επιστημονική κοινότητα είναι για τα μπάζα...αυτή η "μηδενιστική" στάση δε βοηθάει πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κωμωδία ----> ελληνικές.Ποτέ δεν μου άρεσε το χιούμορ των ξένων σειρών (βλ Friends)

 

Θέλω έξυπνη,ενδιαφέρουσα πλοκή,αγωνία -----> ξένες.(House,Prison Break,Lost)

 

Δυσκολεύομαι να ψηφίσω λοιπόν.Εξαρτάται από τα γούστα.

 

Αυτόν το καιρό ξένες,αλλά whatever.

 

Δεν μπορω να καταλαβω ,πως δεν αρεσει σε καποιους(ακομα κ φιλους μου) η σειρα friends!!!!:blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω ,πως δεν αρεσει σε καποιους(ακομα κ φιλους μου) η σειρα friends!!!!:blink::blink::blink:

 

 

Den ginetai na aresoun se olous tous anthropous ta idia pragmata...

 

Oute emena maresei auth h seira.

 

 

 

Emena mou aresoun oi ellhnikes seires, oxi vevaia oles...

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω ,πως δεν αρεσει σε καποιους(ακομα κ φιλους μου) η σειρα friends!!!!:blink::blink::blink:

 

Πρέπει να είσαι ο ίδιος άνθρωπος με χιούμορ και να απολαμβάνεις το εγκεφαλικό χιούμορ. Το να ξέρεις και καλούτσικα Αγγλικά φυσικά βοηθάει πάρα πολύ στο να απολαύσεις στο μέγιστο την συγκεκριμένη σειρά. Αν έχεις χιούμορ, δεν παίζει πολύ απλά να μην σ' αρέσει αυτή η σειρά που για μένα δεν είναι σειρά απλά, είναι θρησκεία πλέον και αποδεικνύεται με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιτυχία της και τα εκατομμύρια φανατικών τηλεθεατών της.

 

Τώρα υπάρχουν και πολλοί που απλά θέλουν να ανοίξουν την τηλεόραση και να γελάσουν με τον άλλο που σκοντάφτει και πέφτει κάτω, τις γκριμάτσες του Σεφερλή και τον Ψάλτη ντυμένο γυναίκα.

Και μετά να κλείσουν την τηλεόραση και να πέσουν για ύπνο.

Γούστα είναι αυτά.

Εγώ 2-3 που ξέρω που δεν τους αρέσει η σειρά είναι επειδή δεν ξέρουν Αγγλικά και επειδή έχουν πετύχει μόνο σκόρπια επεισόδια στο Star, χωρίς να μπορούν να παρακολουθήσουν ούτε την υπόθεση, ούτε να πιάσουν το συγκεκριμένο τύπο "χιούμορ" που υπάρχει στα Friends.

 

Και on-topic: Δε μπορούμε να συγκρίνουμε ελληνικές και ξένες σειρές απλά και μόνο λόγω budget.

Όλες οι ελληνικές μαζί δεν κάνουν όσο ένα επεισόδιο Lost.

Γι' αυτό και αναγκαστικά καταφεύγουμε στο στυλάκι που έχει υιοθετηθεί από όλες τις ελληνικές σειρές (η cool γιαγιά, o gay φίλος, ο άπιστος σύζυγος και άλλα κλισέ που λένε ηλίθιες ατάκες μέσα σε ένα δωμάτιο ή ένα αυτοκίνητο).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε νομίζω ότι είναι θέμα budget. Οι Απαράδεκτοι ας πούμε, τι budget είχαν? Δεν ξέρω ποιός είναι ο λόγος που υπάρχουν καλύτερες ξένες σειρές..ίσως οφείλεται στην πληθώρα ξένων σειρών, οπότε αναγκαστικά θα υπάρχουν και περισσότερες καλύτερες ανάμεσά τους.
Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχει το στοιχείο της υποκειμενικότητας.

Πιο συγκεκριμένα, το τι θεωρεί ο καθένας καλύτερο είναι τελείως υποκειμενικό. Εγώ πχ. θεωρώ ότι ο ο μέσος όρος των ξένων σειρών είναι ανώτερος από αυτόν των ελληνικών, άλλος μπορεί να θεωρεί το αντίθετο, άλλος ότι οι έλληνες ηθοποιοί είναι κατώτεροι των ξένων. Όλες αυτές οι κρίσεις είναι υποκειμενικές όμως. Γιατί ποιο είναι το καθολικά παραδεκτό ως αντικειμενικό κριτήριο βάσει του οποίου θα γίνει η σύγκριση;

Όσον αφορά το budget, άλλο των ξένων σειρών άλλο των ελληνικών: δε μπορώ να συγκρίνω το Lost ή το Prison Break με το 50-50 ή το Στο Παρά Πέντε. Με βάση το budget δε μπορεί να γίνει σύκριση. Το budget είναι το βασικό πρόβλημα των ελληνικών σειρών κατά τη γνώμη μου: ας υποθέσουμε ότι το σενάριο του Lost το είχε σκεφτεί Έλληνας. Κανένα ελληνικό κανάλι δε θα μπορούσε να το υλοποιήσει λόγω κόστους. Άρα η θεματολογία των ελληνικών σειρών πρέπει να είναι συγκεκριμένη, με αποτέλεσμα να επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια. Ιδέες πρωτότυπες οι έλληνες σεναριογράφοι έχουν. Δεν τους "αφήνουν" όμως οι συνθήκες να τις εφαρμόσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω ,πως δεν αρεσει σε καποιους(ακομα κ φιλους μου) η σειρα friends!!!!:blink::blink::blink:

 

Το θεωρώ πολύ χαζό το χιούμορ τους,και πολύ ενοχλητικό αυτά τα βλακώδη γελια που ακούγεται σε κάθε ''ατάκα''

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...