Jump to content

Μετεγγραφές φοιτητών


hackfree
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eγω σε πολλλλλλλαααααααα πανεπιστημια ξερω ότι πάει μετα τα χριστούγενα.

 

+1

 

ή λιγο πριν τα Χριστ.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tώρα που το σκέφτομαι αν είναι 40 εργάσιμες ισοδυναμεί με 2 μήνες...και αν βγάλεις τις διακοπές των Χριστουγένων...άντε γεια...

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tώρα που το σκέφτομαι αν είναι 40 εργάσιμες ισοδυναμεί με 2 μήνες...και αν βγάλεις τις διακοπές των Χριστουγένων...άντε γεια...

 

Ρε συ, δε λεει εργασιμες. :O

Βασικα περυσι με τις καταληψεις βρηκανε δικαιολογια και επεσε τρελο κωλοβαρεμα.

Γενικα το ποτε θα βγουν οι μετεγγραφες παιζει αναλογα με το τμημα. Αν ο προϊσταμενος ειναι gtb τοτε μεχρι να κανουν συμβουλιο και να αποφασισουν, καλα κρασια... :down:

 

Το προηγουμενο εξαμηνο π.χ. στη Λαμια βγηκαν σε 20 μερες :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.Είμαι καινούριο μέλος εδώ και είδα το forum με θέμα τις μετεγγραφές και θα ήθελα να ρωτήσω και αν γίνεται να μου απαντήσει κάποιος που ξέρει.Έχω περάσει στο τει ηλεκτρονικής στη Λαμία και θέλω να πάρω μεταγραφή στο τει ηλεκτρονικής στη θεσσαλονίκη.Είμαι απο ξάνθη και το τει της θεσσαλονίκης είναι το πιο κοντινό στη πόλη μου.Διάβασα παραπάνω ότι τα ορφανά με χαμηλό εισόδημα παίρνουνε μεταγραφή χωρίς ποσοτικό περιορισμό.Είμαι ορφανή από πατέρα και το εισόδημά μας δεν είναι πάνω απο 35.000 τα τελευταία 3 χρόνια έτσι όπως λένε οι προυποθέσεις.

Θα τη πάρω τη μεταγραφή ή θα πρέπει να ψαξω για κάποιο βύσμα?

Έω μπερδευτεί πάρα πολύ..Μπορεί κάποιος που να γνωρίζει να με βοηθήσει?

Όταν θέλεις κάτι πολύ...Το σύμπαν συνομωτεί για να το αποκτήσεις...!!! :)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.Είμαι καινούριο μέλος εδώ και είδα το forum με θέμα τις μετεγγραφές και θα ήθελα να ρωτήσω και αν γίνεται να μου απαντήσει κάποιος που ξέρει.Έχω περάσει στο τει ηλεκτρονικής στη Λαμία και θέλω να πάρω μεταγραφή στο τει ηλεκτρονικής στη θεσσαλονίκη.Είμαι απο ξάνθη και το τει της θεσσαλονίκης είναι το πιο κοντινό στη πόλη μου.Διάβασα παραπάνω ότι τα ορφανά με χαμηλό εισόδημα παίρνουνε μεταγραφή χωρίς ποσοτικό περιορισμό.Είμαι ορφανή από πατέρα και το εισόδημά μας δεν είναι πάνω απο 35.000 τα τελευταία 3 χρόνια έτσι όπως λένε οι προυποθέσεις.

Θα τη πάρω τη μεταγραφή ή θα πρέπει να ψαξω για κάποιο βύσμα?

Έω μπερδευτεί πάρα πολύ..Μπορεί κάποιος που να γνωρίζει να με βοηθήσει?

 

Λοιπόν καταρχήν πρέπει να βρεις αν υπάρχει αντιστοιχία σχολών που μάλλον υπάρχει αφού πριν μερικά χρόνια, 3 συγκεκριμένα είχε πάρει και ο αδερφός μου από τει ηλεκτρονικής στη λαμία για τει ηλεκτρoνικής στη Θεσ/νίκη,αλλά για σιγουριά ρώτα στη γραμματεία της Θεσσαλονικής αν δέχονται ή βρές τις αντιστοιχίες σχολών στο ιντερνετ.Οσο για το αν δικαιούσε μετταγραφή χωρίς ποσοτικό περιορισμό, νομίζω ναι αλλά δές πάλι για σιγουριά την απόφαση για τις μετταγραφές

δες εδώ

http://www.ypepth.gr/docs/egk_metegr_spoud_cthmia_070808.doc

εσύ μάλλον ανήκεις στο κεφάλαιο Α παράγραφος 4

Γενικά σε κάθε περίπτωση να δεις και να εξακριβώσεις αυτά που σου είπα

Ελπίζω να σε βοήθησα και μη ξεχάσεις την αίτηση για μετταγραφή πρέπει να την κάνεις εσύ στο τμήμα το οποίο θές να πάς (στην περίπτωση σου στη θεσσαλονίκη) από 1-15 Νοεμβρίου

Κάτι άλλο το οποίο έχει αναφερθεί και πιο πάνω είναι ότι μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα αίτηση και σε άλλο τμήμα

Οτι άλλο χρειάζεσαι μπορείς να ρωτήσεις εδώ

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ.Ναι νομίζω πως ανήκω στο κεφάλαιο Α παράγραφος 4.Απ΄ότι βλέπω πληρώ όλες τις προυποθέσεις.Απλά απορία μου είναι ότι μπορεί να ανήκω στη κατηγορία χωρίς ποσοτικό περιορισμό αυτό σημαίνει όμως ότι θα τη πάρω τη μεταγραφή ή θα πρέπει και εγώ να ψάξω για μέσον(βύσμα)?Δεν έχω τη δυνατότητα και τις γνωριμίες για κάτι τέτοιο.

Για αντιστοιχία σχολών ναι υπάρχει το είδα σε ένα φυλλάδιο του κεσυπ αν δεν κάνω λάθος και θυμάμαι καλά..

Σ΄ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθειά σου.Ήσουν πολύ κατατοπιστικός.

Εσύ πιστεύεις ότι θα τη πάρω τη μεταγραφή ή........?

Thnx και πάλι..

:)

Όταν θέλεις κάτι πολύ...Το σύμπαν συνομωτεί για να το αποκτήσεις...!!! :)
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι χωρις ποσοτικο την παιρνεις οτι και να γινει. Απλα παρε τη γραμματεια του τμηματος στη Θεσσαλονικη να επιβεβαιωσεις. :)
Link to comment
Share on other sites

@tatouli

Εφόσον είσαι χωρίς ποσοτικό περιορισμό , υπάρχει αντιστοιχία και οι αποστάσεις είναι εντάξει(δηλ. η θεσσαλονίκη να είναι κοντύτερα στο τόπο κατοικίας σου) δεν βρίσκω κανένα λόγω να στην απορρίψουν ή να βάλεις βύσμα.Απλά όπως είπαμε και πιο πάνω πάρε στη γραμματεία να στο πουν και από εκεί.

 

σε παρακαλώ δές και τα pm γιατί σου έχω στείλει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας θέλω να σας πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη βοήθεια που μου δώσατε.Ελπίζω και εγώ να μπορέσω να πάρω τη μεταγγραφη.Ανήκω στη κατηγορία χωρίς ποσοτικό περιορισμό παρ΄ολα αυτά έχω αγχωθεί αρκετά με το συγκεκριμένο θέμα..

Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολυ!:)

Όταν θέλεις κάτι πολύ...Το σύμπαν συνομωτεί για να το αποκτήσεις...!!! :)
Link to comment
Share on other sites

@tatouli

Επειδή λές ότι αγχώθηκες να σου πώ , πως ειδικά σε μεγάλες πόλεις π.χ θεσσαλονίκη μου είχαν πεί παλία(1999-2000) ότι επειδή δεν θέλουν να κάνουν πολλές μεταγγραφές ή θέλουν να παιρνούν μόνο δικούς τους ότι απορίφθηκε μιά αίτηση μεταγγραφής π.χ. γιατί την ξέχασαν στο συρτάρι.Λοιπόν ευτυχώς σήμερα τα πράγματα έχουν γίνει πιο αυστηρά(δηλ. το ποιοι μπορούν να κάνουν μεταγγραφές και που καθορίζεται αυστηρά από το νόμο,(παλιά αποφάσιζαν τα πανεπιστήμια) ).

Θέλω να σου πω δηλαδή πως αν έχεις όλα τα νόμιμα δικιολογητικά ακόμα και άν σου πουν κάτι σαν το παραπάνω μπορείς να κάνεις ένσταση και να αναγκαστούν να σε δεχτούν.Αυτή είναι μια εξαιρετικά εξαιρετικά εξαιρετικά τραβγημένη περίπτωση που δεν νομίζω να σου συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει τα πράγματα πιο αυστηρά?Μακάρι πραγματικά ναμην χρειαστεί να φτάσω στο σημείο να κάνω ενσταση.Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια οπου μου δώσατε.Με κατατόπισε καλά στο θέμα..Χωρίς εσάς δεν θα ξερα που παν τα τέσσερα.. :)
Όταν θέλεις κάτι πολύ...Το σύμπαν συνομωτεί για να το αποκτήσεις...!!! :)
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια ερώτηση ?

Είμαι στο 4ο ετος στο πανεπιστήμιο Πειραιά, τμημα ναυτιλιακών σπουδών.

Το θέμα είναι πως δεν τραβάει το πράγμα .. καθόλου.. και το να μένω σε αυτή τη σχολή δεν έχει νόημα. Μπορώ να πάω με κάποιο τρόπο στο τμήμα ψυχολογίας του Παντείου ?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας θέλω να σας πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη βοήθεια που μου δώσατε.Ελπίζω και εγώ να μπορέσω να πάρω τη μεταγγραφη.Ανήκω στη κατηγορία χωρίς ποσοτικό περιορισμό παρ΄ολα αυτά έχω αγχωθεί αρκετά με το συγκεκριμένο θέμα..

Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολυ!:)

 

Αφου πληρεις τις προυποθεσεις του Α4 τοτε μην ανησυχεις.

 

Φροντισε να εχεις ετοιμα ολα τα χαρτια...προσεξε στην εγκυκλιο...περα απο τα στανταρ χαρτια ζηταν και επιπλεον ανα περιπτωση. Διαβασε τη καλα μηπως ξεχασες τιποτα.

 

Συμβατοτητα υπαρχει απ'οτι βλεπω (οπως και με Αθηνα, Πειραια και Χανια) αλλα οταν θα πας στη Γραμματεια θα ρωτησεις και αν υπαρχει και να κοιταξουν αν τη δικαιουσαι.

Αν δεν ειναι σιγουροι ζητα ευγενικα να ψαξουν.

Μην κολωσεις, δεν ξερω σε τι ατομα θα πεσεις αλλα οφειλουν να σε εξυπηρετησουν και να ειναι σιγουροι γι'αυτα που σου λενε.

 

Επισης σημαντικο, οπως κι εγω, τη μετεγγραφη τη δικαιουσαι αν βρισκεσαι στο Α' εξαμηνο σπουδων. Μετα το χανεις το παιχνιδι σαν κι εμενα. :(

Επισης, την αιτηση πρεπει να την κανεις τωρα (1-15 Νοεμβριου) ακομη και αν περασες στο εαρινο.

 

Αυτα :O

 

ΥΓ: Στην πολυ τραβηγμενη περιπτωση που σε απορριψουν, ζητα εγγραφως το λογο απορριψης και κανε αιτηση επανεξετασης.

Link to comment
Share on other sites

Έχασες τη μεταγραφή επειδή δεν πήγες το πρώτο εξάμηνο ε? :(

Κρίμα πραγματικά....

Ναι,σκοπός μου είναι να είμαι ευγενική αλλά εαν δεν μου δώσουν σημασία θα γίνω απαιτητική..Μακάρι να πάνε όλα καλά..

Μακάρι να την πάρω τη μεταγγραφή..Πάντως βοηθήθηκα πάρα πολύ από όλους σας..Να στε καλά..:)

Όταν θέλεις κάτι πολύ...Το σύμπαν συνομωτεί για να το αποκτήσεις...!!! :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Aν και καθυσστερημένα Τατούλο τη μεταγραφή την έχεις στο τσεπάκι σε όποια πόλη και να θες να πας...

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
παιδια ειμαι στο β εξαμηνο αρχιτεκτονικης στη ξανθη και ενδιαφερομαι να παρω μετεγγραφη για πατρα στο ιδιο τμημα γιατι ειναι πιο κοντα στην αθηνα οπου μενω μονιμα(δεν ζητω μετσοβιο γιατι ξερω οτι ειναι αδυνατο).βεβαια η μονη προυποθεση που πληρω ειναι οτι και η αδερφη μου σπουδαζει επαρχια ξερετε αν εχω καποια μικρη δυνατοτητα να το καταφερω???κι αν ναι πως??που πρεπει να απευθυνθω???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω:Οι μετεγγραφές επιτρέπονται για τα αντίστοιχα τμήματα του τόπου κατοικίας σου ή για όποιο αντίστοιχο τμήμα σε οποιαδήποτε πόλη επιθυμείς?Ανήκω στους τρίτεκνους αλλά η εγκύκλιος μετεγγραφών αναφέρει ότι το μεγαλύτερο από τα τρία τέκνα δεν πρέπει να υπερβαίνει το 26ο έτος της ηλικίας του,δυστηχώς η αδερφή μου είναι 28:(

Υπάρχει περίπτωση να το παραβλέψουν αυτό?Παίζει ρόλο που η αδερφή μου εργάζεται στην εκπαίδευση?Μπορώ να πάρω μετεγγραφή για όποια πόλη θέλω ή παίζει να μην μπορέσω ούτε καν για το αντίστοιχο τμήμα της πόλης μου?Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά χρειάζομαι άμεσα απαντήσεις:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω:Οι μετεγγραφές επιτρέπονται για τα αντίστοιχα τμήματα του τόπου κατοικίας σου ή για όποιο αντίστοιχο τμήμα σε οποιαδήποτε πόλη επιθυμείς?Ανήκω στους τρίτεκνους αλλά η εγκύκλιος μετεγγραφών αναφέρει ότι το μεγαλύτερο από τα τρία τέκνα δεν πρέπει να υπερβαίνει το 26ο έτος της ηλικίας του,δυστηχώς η αδερφή μου είναι 28:(

Υπάρχει περίπτωση να το παραβλέψουν αυτό?Παίζει ρόλο που η αδερφή μου εργάζεται στην εκπαίδευση?Μπορώ να πάρω μετεγγραφή για όποια πόλη θέλω ή παίζει να μην μπορέσω ούτε καν για το αντίστοιχο τμήμα της πόλης μου?Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά χρειάζομαι άμεσα απαντήσεις:worry:

 

Kai εγω ειμαι στην ιδια περιπτωση με σενα,,,μονο που εχω αδερφο 28 ετων,,,

θελω και γω να μαθω γι αυτα που ρωτας:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω... παροτι απ οτι βλεπω στην εγκυκλιο δε γινεται.

 

Αμα, χωρις να εισαι πολυτεκνος, εχεις αδερφο που σπουδαζει μακρια απο τον τοπο κατοικιας, εχεις δικαιωμα μετεγγραφης στην ιδια πολη με εκεινον για να μεινετε πχ μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω:Οι μετεγγραφές επιτρέπονται για τα αντίστοιχα τμήματα του τόπου κατοικίας σου ή για όποιο αντίστοιχο τμήμα σε οποιαδήποτε πόλη επιθυμείς?Ανήκω στους τρίτεκνους αλλά η εγκύκλιος μετεγγραφών αναφέρει ότι το μεγαλύτερο από τα τρία τέκνα δεν πρέπει να υπερβαίνει το 26ο έτος της ηλικίας του,δυστηχώς η αδερφή μου είναι 28:(

Υπάρχει περίπτωση να το παραβλέψουν αυτό?Παίζει ρόλο που η αδερφή μου εργάζεται στην εκπαίδευση?Μπορώ να πάρω μετεγγραφή για όποια πόλη θέλω ή παίζει να μην μπορέσω ούτε καν για το αντίστοιχο τμήμα της πόλης μου?Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά χρειάζομαι άμεσα απαντήσεις:worry:

 

Εαν το ενα τεκνο υπερβαινει το 26ο ετος δεν γινεται μετεγγραφη.

 

 

Παιδια να ρωτησω... παροτι απ οτι βλεπω στην εγκυκλιο δε γινεται.

 

Αμα, χωρις να εισαι πολυτεκνος, εχεις αδερφο που σπουδαζει μακρια απο τον τοπο κατοικιας, εχεις δικαιωμα μετεγγραφης στην ιδια πολη με εκεινον για να μεινετε πχ μαζι?

 

Νομιζω πως γινεται αν ειναι πανω απο το οριο καποιων χιλιομετρων που οριζουν απο την πολη σπουδων με την πολη μονιμης κατοικιας.Μια φιλη μου καπως ετσι πηρε μετεγγραφη αλλα δεν ειμαι και πολυ σιγουρος.Θα ρωτησω και θα σου πω.

edit:Τωρα που το θυμηθικα η μητερα μου οταν σπουδαζε ειχε κανει αυτο το πραγμα.Ειχε περασσει Λαρισα αλλα επειδη ο αδερφος της σπουδαζε θεσσαλονικη και η αποσταση ηταν μεγαλη πηρε μετεγγραφη γι αυτο το λογο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Α. Χωρις ποσοτικο περιορισμο δικαιουνται μετεγγραφη:

2. οι πολυμελεις οικογενειες (3 παιδια) (αλλα μονο στο Α' εξαμηνο σπουδων)

Προσεξε το αν εισαι εδω.

Καταρχάς όλοι οι τρίτεκνοι είναι στο χωρίς ποσοτικό περιορισμό ή θα πρέπει το μεγαλύτερο από τα 3 τέκνα να μην υπερβαίνει τα 26 χρόνια?Γιατί εγώ αυτό διάβασα στην εγκύκλιο.Μπορώ να πάρω μεταγγραφή όπου θέλω ή μόνο στο τόπο κατοικίας μου(αν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα)?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς όλοι οι τρίτεκνοι είναι στο χωρίς ποσοτικό περιορισμό ή θα πρέπει το μεγαλύτερο από τα 3 τέκνα να μην υπερβαίνει τα 26 χρόνια?Γιατί εγώ αυτό διάβασα στην εγκύκλιο.Μπορώ να πάρω μεταγγραφή όπου θέλω ή μόνο στο τόπο κατοικίας μου(αν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα)?

 

Αυτο θα πρεπει να το ρωτησεις στη σχολη που ενδιαφερεσαι.Εγω πριν δυο χρονια που πηρα μετεγγραφη μου ειπαν πως θα πρεπει να παω στο αντιστοιχο τμημα που ειναι πιο κοντα στον τοπο κατοικιας μου και οχι οπου θελω.Δεν ξερω αν τωρα αλλαξε κατι και αν παιζει ρολο οτι στην πολη σου υπαρχει αντιστοιχο τμημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά , εγώ είμαι φοιτητής της σχολής ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών Η/Υ στην Ξάνθη και φέτος δίνει η αδερφή μου πανελλήνιες ,οπότε θέλω να μάθω αν γίνεται να την φέρω στην Ξάνθη??? .....γίνεται να με πάει εκείνη , όπου περάσει?????
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...