Jump to content

Μετεγγραφές φοιτητών


hackfree
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!Ειμαι καινουρια στο Φορουμ και ηθελα

να σας ρωτησω κατι μηπως τυχον καποιος απο εσας γνωριζει..

 

Ειμαι 3ο ετος στο Τμημα Ιστοριας Αρχαιολογιας στο Ρεθυμνο.

Ειμαι μακρια απο το τοπο κατοικιας μου(Καλαματα),

Ο μπαμπας μου εχει ποσοστο αναπηριας ανω του 67%,

για το οικονομικο δεν ξερω τι παιζει αλλα μαλλον ειναι πανω

απο το οριο που θετει η εγκυκλιος και

εχω περασει σεβαστο αριθμο μαθηματων(οχι ολα ομως)..

 

Υπαρχει καμια πιθανοτητα ,εστω και τοση δα μετεγγραφης στην

Αθηνα;

 

Πραγματικα ,συντρεχει πολυ σοβαρος λογος ,μονο που δεν καλυπτεται

με τη καμια απο την εγκυκλιο...:s

 

Να στε καλα!

ΩΩ και συ συμπατριωτησα;; :D

Συμφωνα με την εγκυκλιο αν δεν κανω λαθος δικαιουσαι μετεγγραφη:O

Παντως αν εισαι ΤΕΙ τοτε μπορεις να πας σε αντιστοιχο ΤΕΙ,,ετσι θα κανω και γω:p

ρωτα σε καμια γραμματεια της σχολης και κανα υπουργειο

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια!Ειμαι καινουρια στο Φορουμ και ηθελα

να σας ρωτησω κατι μηπως τυχον καποιος απο εσας γνωριζει..

 

Ειμαι 3ο ετος στο Τμημα Ιστοριας Αρχαιολογιας στο Ρεθυμνο.

Ειμαι μακρια απο το τοπο κατοικιας μου(Καλαματα),

Ο μπαμπας μου εχει ποσοστο αναπηριας ανω του 67%,

για το οικονομικο δεν ξερω τι παιζει αλλα μαλλον ειναι πανω

απο το οριο που θετει η εγκυκλιος και

εχω περασει σεβαστο αριθμο μαθηματων(οχι ολα ομως)..

 

Υπαρχει καμια πιθανοτητα ,εστω και τοση δα μετεγγραφης στην

Αθηνα;

 

Πραγματικα ,συντρεχει πολυ σοβαρος λογος ,μονο που δεν καλυπτεται

με τη καμια απο την εγκυκλιο...:s

 

Να στε καλα!

 

Kοιταξε να δεις συναδελφισα απο τη στιγμη που ο τοπος κατοικιας σου ειναι η Καλαματα και υπαρχει αντιστοιχο τμημα εκει θα πας και οχι Αθηνα.Η εγκυκλιος δεν θυμαμαι τι λεει για το ποσοστο αναπηριας αλλα νομιζω πως πρεπει να περα σεις τα μισα μαθηματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oυπς...παραβλεψη μου οτι και η Καλαματα εχει τμημα

Ιστοριας-Αρχαιλογιας αν και δεν ειναι ακριβως αντιστοιχο

με της Φιλοσοφικης...:worry:

 

Τα μισα τα εχω περασει στανταρ...

 

Παντως ευχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες απαντησεις..

 

Εχω σκοπο να ρωτησω στη γραμματεια της Φιλοσοφικης

Αθηνας,αλλα δεν βρισκω καποιο λινκ επικοινωνιας..any help?:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Oυπς...παραβλεψη μου οτι και η Καλαματα εχει τμημα

Ιστοριας-Αρχαιλογιας αν και δεν ειναι ακριβως αντιστοιχο

με της Φιλοσοφικης...:worry:

 

Τα μισα τα εχω περασει στανταρ...

 

Παντως ευχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες απαντησεις..

 

Εχω σκοπο να ρωτησω στη γραμματεια της Φιλοσοφικης

Αθηνας,αλλα δεν βρισκω καποιο λινκ επικοινωνιας..any help?:shifty:

:google: δοκιμασε;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Kαλουλης ,αλλα δεν βρισκω στοιχεια επικοινωνιας!!!:wacko:

Αν μπεις στο site της σχολης εκει σιγουρα θα βρεις τηλεφωνα email κτλ..

δοκιμασε να γραψεις το ονομα της σχολης οπως το δηλωνουν στο μηχανογραφικο και σιγουρα θα βρεις κατι...δεν υπαρχει περιπτωση,,αλλιως μπες στο ypepth και εκει θα βρεις να ρωτησεις σχετικα με το θεμα σου;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα ότι γίνετε για να πάρεις μετεγγραφή απο το ένα τμήμα στο άλλο γίνεται να δώσεις εξετάσεις στο τμήμα που θες να πάς;

Ισχύει; :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω να ρωτήσω κάτι.Ανήκω σε κατηγορία τριτέκνων αλλά ή μία μου αδερφή είναι πάνω από 26.Ξέρω ότι αφού το όριο είναι μέχρι 26 δε δικαιούμαι μεταγγραφή.Όμως η άλλη μου αδερφή σπουδάζει στη πόλη μου στο ΑΠΘ.Άκουσα ότι αν έχεις αδερφό-αδερφή που σπουδάζει σε μια πόλη μπορείς να πάρεις μεταγγραφή αλλά υπάρχει συγκεκριμένο ποσοστό που παίρνουν.Εγώ ως τρίτεκνος έχω επιπλέον πλεονέκτημα στη μεταγγραφή?Σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο στη γραμματεία του ΑΠΘ να ρωτήσω αλλά λέω μήπως με ρωτήσουν σε ποιο τμήμα είμαι και γω ακόμα δε ξέρω αφού δε βγήκαν οι βάσεις:O

Όποιος γνωρίζει κάτι ας μας απαντήσει:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω να ρωτήσω κάτι.Ανήκω σε κατηγορία τριτέκνων αλλά ή μία μου αδερφή είναι πάνω από 26.Ξέρω ότι αφού το όριο είναι μέχρι 26 δε δικαιούμαι μεταγγραφή.Όμως η άλλη μου αδερφή σπουδάζει στη πόλη μου στο ΑΠΘ.Άκουσα ότι αν έχεις αδερφό-αδερφή που σπουδάζει σε μια πόλη μπορείς να πάρεις μεταγγραφή αλλά υπάρχει συγκεκριμένο ποσοστό που παίρνουν.Εγώ ως τρίτεκνος έχω επιπλέον πλεονέκτημα στη μεταγγραφή?Σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο στη γραμματεία του ΑΠΘ να ρωτήσω αλλά λέω μήπως με ρωτήσουν σε ποιο τμήμα είμαι και γω ακόμα δε ξέρω αφού δε βγήκαν οι βάσεις:O

Όποιος γνωρίζει κάτι ας μας απαντήσει:)

 

Ακριβώς ίδια περίπτωση και γω..δυστηχως όχι, τη στιγμή που έχει περάσει η αδερφή σου το 26ο έτος ηλικίας αυτομάτως χάνεις και την "ειδική" μεταχείριση..

Φυσικά και θα ρωτήσεις όμως την γραμματεία όταν μάθεις τη σχολή που πέρασες αν γίνεται κάτι γιατί αυτα αλλάζουν..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε λιγο να βγουν τα αποτελεσματα (νομιζω αυτη τη βδομαδα) και μετα παρε τηλεφωνο.Νομιζω πως γινεται μετεγγραφη λογω της αδερφης σου που σπουδαζει αλλα πρεπει να σε δεχεται και το τμημα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περιμενε λιγο να βγουν τα αποτελεσματα (νομιζω αυτη τη βδομαδα) και μετα παρε τηλεφωνο.Νομιζω πως γινεται μετεγγραφη λογω της αδερφης σου που σπουδαζει αλλα πρεπει να σε δεχεται και το τμημα.

Ευχαριστώ ρε.Μου δίνεις ελπίδες:)

Και εγώ αυτό λέω.Να δω πού θα περάσω και μετά θα πάρω τηλέφωνο στη γραμματεία(βρήκα και το τηλέφωνο) να τους πω πώς έχει η κατάσταση και αν δικαιούμαι μεταγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου ηρθε με αυτη τη δικαιολογια αν και ηταν τριτεκνη.Απ οτι μου ειπε δεν δικαιουνταν ως τριτεκνη επειδη η πολη που ηθελε να παει(Θεσ/νικη) ηταν πιο πολλα χιλιομετρα(απο αυτα που οριζουν) απο την μονιμη κατοικια της οποτε πηρε μετεγγραφη λογο του αδερφου της που σπουδαζει εκει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου ηρθε με αυτη τη δικαιολογια αν και ηταν τριτεκνη.Απ οτι μου ειπε δεν δικαιουνταν ως τριτεκνη επειδη η πολη που ηθελε να παει(Θεσ/νικη) ηταν πιο πολλα χιλιομετρα(απο αυτα που οριζουν) απο την μονιμη κατοικια της οποτε πηρε μετεγγραφη λογο του αδερφου της που σπουδαζει εκει.

Η φίλη σου άνηκε σε τρίτεκνη οικογένεια που δικαιούταν μεταγγραφή ή ήταν σαν τη δική μου περίπτωση(με τέκνο πάνω από 26)?Εμένα η μόνιμη κατοικία μου είναι θεσ/νίκη και κατά πώς βλέπω τις βάσεις θα είμαι σε πόλη όχι και πολύ μακριά από θεσ/νίκη(εκτός και αν περάσω στη πρώτη μου επιλογή που είμαι 400 μόρια κάτω,αλλά άμα περάσω εκεί δε θέλω μεταγγραφή).Οπότε τα χλμ δε θα ναι πρόβλημα.Λογικά ως τρίτεκνος θα έχω προτεραιότητα+αδερφή που σπουδάζει στο ΑΠΘ.Ελπίζω δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ως τρίτεκνος θα έχω προτεραιότητα+αδερφή που σπουδάζει στο ΑΠΘ.Ελπίζω δηλαδή..

 

Στο χαλάω αλλά μην ελπίζεις..από τη στιγμή που έχει περάσει το 26 έτος δεν πιάνεσαι για τρίτεκνος..

Θα σε αντιμετωπίσουν σαν 2 αδέρφια όπου το 1 σπουδάζει και αν είσαι από τους λίγους θα πάρεις τη μετεγγραφή.

Αυτα τα πληροφορήθηκα πριν 1 μήνα..αν αλλάξει κάτι δεν ξέρω

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Στο χαλάω αλλά μην ελπίζεις..από τη στιγμή που έχει περάσει το 26 έτος δεν πιάνεσαι για τρίτεκνος..

Θα σε αντιμετωπίσουν σαν 2 αδέρφια όπου το 1 σπουδάζει και αν είσαι από τους λίγους θα πάρεις τη μετεγγραφή.

Αυτα τα πληροφορήθηκα πριν 1 μήνα..αν αλλάξει κάτι δεν ξέρω

Ε καλά δε θα πεθάνουμε κιόλας.Ανάμεσα στις 3 σχολές που είμαι ανάμεσα να περάσω μόνο σε μία απ'αυτές αν περάσω θέλω μεταγγραφή.Κι αυτό γιατί δε μ'αρέσει η πόλη αλλά και το τμήμα δεν είναι από τα καλύτερα.

Ελπίζω μήπως βρω κανά βύσμα αλλά δεν έχω κάτι στα υπ'όψιν

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε μηπως βρεις καποιον απο το τμημα που θες να πας και να θελει να παει σε αυτο που εχεις περασει...:O

Κοιτα αν εχεις κανενα γνωστο σε γραμματεια και στον βρει εκεινος.

 

Αλλιως θα περιμενεις μηπως παρεις με ποσοτικο περιορισμο αφου η αδερφη σου ειναι 26. Και Αθηνα, Θεσσαλονικη ειναι σφιχτα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε μηπως βρεις καποιον απο το τμημα που θες να πας και να θελει να παει σε αυτο που εχεις περασει...:O

Κοιτα αν εχεις κανενα γνωστο σε γραμματεια και στον βρει εκεινος.

 

Αλλιως θα περιμενεις μηπως παρεις με ποσοτικο περιορισμο αφου η αδερφη σου ειναι 26. Και Αθηνα, Θεσσαλονικη ειναι σφιχτα τα πραγματα.

Είσαι τρελός?:O

Ποιος θα θέλει να φύγει απ'το ΑΠΘ και να πάει κάπου στη περιφέρεια?Και συνήθως αυτοί που πέρασαν ΑΠΘ το είχαν πρώτη επιλογή.Αν κάποιος πιάνει με τα μόριά του ΑΠΘ θα πιάνει οποιοδήποτε περιφερειακό πολυτεχνείο.Οπότε δύσκολα τα πράγματα.Ε ρε αυτή η αδερφή μου να γεννιόταν 2 χρόνια μετά:mad:

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα μου ειναι οτι αν δεν περασω θεσ/νικη και περασω λαρισσα και χρειαστει να κανω αιτηση για μεταγραφη δεν θα μπορεσω να παω εκει θεσ γιατι νομιζω δεν ειναι συμβατη η σχολη η κατι τετοιο. δεν υπαρχει καμια περιπτωση για μετακινησεις στα τμηματα πληροφορικης συμπεριλαμβανομενου και της θεσ/νικης που δηλωνετε απλως πληροφορικης με εκεινα που ειναι τεχνολογια πληροφορικης και κατι τετοιο???? λαρισσα και σερρεσ ειναι πολυ μακρια........:(:(
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!! χρειαζομαι βοηθεια... θελω να περασω πληροφορικη θεσ/νικης που ειναι γυρω στα 14000+ ενω εγω εχω 13744. επομενη επιλογη εχω λαρισσα και μετα σερρες. μεταγραφη δικαιουμε γιατι ειμαι στην κατηγορια τριτεκνων και παραλληλα σπουδαζουν και τα 2 αδερφια μου. το προβλημα μου ειναι οτι αν δεν περασω θεσ/νικη και περασω λαρισσα και χρειαστει να κανω αιτηση για μεταγραφη δεν θα μπορεσω να παω εκει θεσ γιατι νομιζω δεν ειναι συμβατη η σχολη η κατι τετοιο. δεν υπαρχει καμια περιπτωση για μετακινησεις στα τμηματα πληροφορικης συμπεριλαμβανομενου και της θεσ/νικης που δηλωνετε απλως πληροφορικης με εκεινα που ειναι τεχνολογια πληροφορικης και κατι τετοιο???? λαρισσα και σερρεσ ειναι πολυ μακρια........:(:(

 

Gia antistoixies tmimatwn des sto http://www.ypepth.gr an dn yparxei antistoixia dn ginetai tpt..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπαρχει αντιστοιχια δεν σε δεχονται.Το οτι εχουν παραπλησιες ονομασιες δεν εχει σημασια.Και σε μενα που ειμαι Ιστ.Αρχαιολογιας στο ΑΠΘ απο το τμημα της Κομοτηνης που ειναι Ιστοριας και Εθνολογιας δεν με δεχονταν αλλα απο της Καλαματας που ηταν Ιστ.Αρχαιολογιας και εκμεταλευσης πορων(κατι τετοιο δε θυμαμαι) με δεχτηκαν.Βεβαια απο πριν το ειχα ψαξει και δηλωσα σχολες που με δεχονταν στη Θεσσαλονικη οποτε Κομοτηνη δεν ειχα δηλωσε καν.

 

Υ.Γ Και γω απο Γιαννιτσα ειμαι :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!! χρειαζομαι βοηθεια... θελω να περασω πληροφορικη θεσ/νικης που ειναι γυρω στα 14000+ ενω εγω εχω 13744. επομενη επιλογη εχω λαρισσα και μετα σερρες. μεταγραφη δικαιουμε γιατι ειμαι στην κατηγορια τριτεκνων και παραλληλα σπουδαζουν και τα 2 αδερφια μου. το προβλημα μου ειναι οτι αν δεν περασω θεσ/νικη και περασω λαρισσα και χρειαστει να κανω αιτηση για μεταγραφη δεν θα μπορεσω να παω εκει θεσ γιατι νομιζω δεν ειναι συμβατη η σχολη η κατι τετοιο. δεν υπαρχει καμια περιπτωση για μετακινησεις στα τμηματα πληροφορικης συμπεριλαμβανομενου και της θεσ/νικης που δηλωνετε απλως πληροφορικης με εκεινα που ειναι τεχνολογια πληροφορικης και κατι τετοιο???? λαρισσα και σερρεσ ειναι πολυ μακρια........:(:(

 

Επειδη εκανα διπλωματικη στο "Πως να μην παρετε μετεγγραφη σε οποιοδηποτε ΤΕΙ Πληροφορικης αν ειστε στην κατηγορια τριτεκνος", λυπαμαι που στο λεω αλλα δεν προκειται να παρεις μετεγγραφη στη Θεσσαλονικη, εκτος κι αν περασεις Αθηνα.

 

Μπορεις να παρεις σε οποια αλλη πληροφορικη θες. Επειδη τα ποσοστα μετεγγραφων που οριζει ο νομος ειναι μικροτερα για Αθηνα και Θεσσαλονικη και για να μη γινεται το ελα να δεις...αυτα τα δυο τμηματα αποφασιζουν καθε χρονο οτι εχουν αντιστοιχια μονο μεταξυ τους (με προφαση το προγραμμα σπουδων).

 

Επισης, φροντισε να κανεις την αιτηση σου το πρωτο εξαμηνο σπουδων γιατι μετα καπουτ...δε σου δινουν μετεγγραφη πουθενα. Χανεται το προνομιο σου! Αιτηση μπορεις να κανεις σε οσα ΤΕΙ θες αλλα στο τελος μονο σε ενα θα αποδεχθεις τη μετεγγραφη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδία θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσατε σε μερικές απορίες.

 

από πότε μέχρι πότε ισχυεί η προθεσμία αίτησης μετεγγραφής στα ΤΕΙ

 

που πρέπει να απευθυνθώ πρώτα

 

και αν ισχύει ώντος το ότι δεν έχουν ίδια δικαιώματα στην μετεγγραφή στα ΤΕΙ απόφοιτοι του ΤΕΕ με τους απόφοιτοι του ενιαίου λυκείου.:help:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...