Jump to content

Μετεγγραφές φοιτητών


hackfree
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδία θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσατε σε μερικές απορίες.

 

από πότε μέχρι πότε ισχυεί η προθεσμία αίτησης μετεγγραφής στα ΤΕΙ

 

που πρέπει να απευθυνθώ πρώτα

 

και αν ισχύει ώντος το ότι δεν έχουν ίδια δικαιώματα στην μετεγγραφή στα ΤΕΙ απόφοιτοι του ΤΕΕ με τους απόφοιτοι του ενιαίου λυκείου.:help:

 

1 με 15 Νοεμβριου (στο τμημα που θες να πας) ειναι η προθεσμια αλλα συμφωνα με το νομο περι μετεγγραφων οι αποφοιτοι ΤΕΕ υπαγονται στις ειδικες διαταξεις (κοιτα στο κεφαλαιο Γ) και δεν δικαιουνται μετεγγραφη.

 

Αιτηση μπορεις να πας να κανεις αλλα μην περιμενεις να σε δεχτουν. :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aν και σίγουρα θα έχει συζητηθεί, θέλω να ρωτήσω, αν υπάρχουν ακόμα αμοιβαίες μεταγραφές;;;;;

 

Κατι τετοιο δεν ειναι μεσα στα πλαισια του νομου αλλα εχω ακουσει οτι γινεται (ακομα). Το καλυτερο ειναι να απευθυνθειτε και οι δυο στους προϊσταμενους των τμηματων. Δε βλεπω το λογο να μη βοηθησουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο δεν ειναι μεσα στα πλαισια του νομου αλλα εχω ακουσει οτι γινεται (ακομα). Το καλυτερο ειναι να απευθυνθειτε και οι δυο στους προϊσταμενους των τμηματων. Δε βλεπω το λογο να μη βοηθησουν. :)

 

Παιδιά ξέρετε περισσότερες πληροφοριές που μπορώ να βρώ για αυτό το θέμα? Για αμοιβαία μεταγγραφή φοιτητών. Υπάρχει κάποιο site όπου οι φοιτητές καταχωρούν την αγγελία-επιθυμία τους και έτσι μπορεί να βρεθεί αντίστοιχη θέση σε άλλη πόλη?

Στο site του πανεπιστημίου του ανηψιού μου δεν έχω βρεί κάποιο μέρος ώσπου να μπορείς να βάλεις μία τέτοια αγγελία.Με έχει βάλει ο ανιψιός μου να ασχοληθώ..:mad:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε περισσότερες πληροφοριές που μπορώ να βρώ για αυτό το θέμα? Για αμοιβαία μεταγγραφή φοιτητών. Υπάρχει κάποιο site όπου οι φοιτητές καταχωρούν την αγγελία-επιθυμία τους και έτσι μπορεί να βρεθεί αντίστοιχη θέση σε άλλη πόλη?

Στο site του πανεπιστημίου του ανηψιού μου δεν έχω βρεί κάποιο μέρος ώσπου να μπορείς να βάλεις μία τέτοια αγγελία.Με έχει βάλει ο ανιψιός μου να ασχοληθώ..:mad:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

http://www.google.gr/search?q=αμοιβαια+μετεγγραφη

 

Ειδικο site δεν υπαρχει αλλα ισως εχεις πιθανοτητες σε φορουμ και εφημεριδες. :)

Απο ποιο τμημα σε ποιο θελει ο ανηψιος σου;

 

Σημαντικο ειναι να επικοινωνησεις με το τμημα υποδοχης.

Μια τετοια ειδους μετεγγραφη δεν περιλαμβανεται στο νομο και θα πρεπει να την κανουν να φανει νομιμη. Να την ενταξουν δηλαδη σε καποια κατηγορια οταν θα γινει το συμβουλιο για τις μετεγγραφες.

Κατι τετοιο ομως δεν ειναι σιγουρο οτι θα δεχτουν ολα τα τμηματα να το κανουν.

Link to comment
Share on other sites

http://www.google.gr/search?q=αμοιβαια+μετεγγραφη

 

Ειδικο site δεν υπαρχει αλλα ισως εχεις πιθανοτητες σε φορουμ και εφημεριδες. :)

Απο ποιο τμημα σε ποιο θελει ο ανηψιος σου;

Κατι τετοιο ομως δεν ειναι σιγουρο οτι θα δεχτουν ολα τα τμηματα να το κανουν.

 

Eιναι Πολιτικός Μηχανικός Ξάνθη και θέλει αντίστοιχο τμήμα να κατέβει προς τα κάτω,προς πάτρα-αθήνα...χλωμό τον βλέπω...

 

Ευχαριστώ πάντως φίλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Eιναι Πολιτικός Μηχανικός Ξάνθη και θέλει αντίστοιχο τμήμα να κατέβει προς τα κάτω,προς πάτρα-αθήνα...χλωμό τον βλέπω...

 

Ευχαριστώ πάντως φίλε μου...

 

Δυστυχως μαλλον δεν προκειται να συμβει γιατι η βαση στην Αθηνα ειναι μεγαλυτερη οποτε αν καποιος την πιανει, πινει και της Ξανθης. :(

Για αλλη πολη ισως να βρει καποιον. Καλη τυχη! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε περισσότερες πληροφοριές που μπορώ να βρώ για αυτό το θέμα? Για αμοιβαία μεταγγραφή φοιτητών. Υπάρχει κάποιο site όπου οι φοιτητές καταχωρούν την αγγελία-επιθυμία τους και έτσι μπορεί να βρεθεί αντίστοιχη θέση σε άλλη πόλη?

Στο site του πανεπιστημίου του ανηψιού μου δεν έχω βρεί κάποιο μέρος ώσπου να μπορείς να βάλεις μία τέτοια αγγελία.Με έχει βάλει ο ανιψιός μου να ασχοληθώ..:mad:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

πριν 3 χρονια,ειχε η χρυση ευκαιρια στη στηλη "Μηνυματα" απο ο,τι θυμαμαι!!Μια εφημεριδα του Οκτωβρη τοτε,ειχε γυρω στις 4 αγγελιες,που ζηταγαν αμοιβαια ανταλλαγη...Τωρα πλεον δεν ξερω,αν εχει γινει "στεκι" και το γνωριζουν περισσοτεροι,ωστε να αυξηθουν οι αγγελιες!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα!

Εχω επιτυχει στο ΑΕΙ της κοζανης στο τμημα μηχανικος Υπολογιστων και Τηλεπικοινωνιων.Δυστηχως δεν υπαρχει η δυνατοτητα να σπουδασω εκει.Μολις ειναι δυνατο θα κανω αιτηση για μεταγραφη στο συγγενικο τμημα της Πατρας (Μηχανικος Υπολογιστων και Πληροφορικης) λογο τριτεκνιας αλλα και διοτι υπαρχει ηδη ενα μελος της οικογενειας που σπουδαζει σε αλλη πολη.Θα ηθελα να μαθω λοιπον αν ειναι δυνατη η παρακολουθηση μαθηματων απο τωρα στην σχολη της πατρας και πια η διαδικασια για να γινει αυτο.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων,

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εχω επιτυχει στο ΑΕΙ της κοζανης στο τμημα μηχανικος Υπολογιστων και Τηλεπικοινωνιων.Δυστηχως δεν υπαρχει η δυνατοτητα να σπουδασω εκει.Μολις ειναι δυνατο θα κανω αιτηση για μεταγραφη στο συγγενικο τμημα της Πατρας (Μηχανικος Υπολογιστων και Πληροφορικης) λογο τριτεκνιας αλλα και διοτι υπαρχει ηδη ενα μελος της οικογενειας που σπουδαζει σε αλλη πολη.Θα ηθελα να μαθω λοιπον αν ειναι δυνατη η παρακολουθηση μαθηματων απο τωρα στην σχολη της πατρας και πια η διαδικασια για να γινει αυτο.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων,

 

Nαι, γινεται ωστοσο πρεπει να ρωτησεις στις γραμματειες των 2 σχολων για περισσοτερα στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, γινεται ωστοσο πρεπει να ρωτησεις στις γραμματειες των 2 σχολων για περισσοτερα στοιχεια.

Βασικα εχω ηδη επικοινωνησει με την γραμματεια εδω στην πατρα και με ενημερωσαν πως κατι τετοιο με βαση το νομο δεν ειναι δυνατο,αλλα μετα μου ειπαν υπονοητικα "εσυ ξερεις καλυτερα".

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε το λίγο αυτό και μην κάνεις τίποτα αν δεν είσαι σίγουρος ότι μπορείς από τώρα να παρακολουθήσεις τα μαθήματα στην Πάτρα. Ακριβώς το ίδιο είχε γίνει με μια γνωστή μου. Είχε περάσει σε ένα ΑΕΙ της επαρχίας και επειδή σπούδαζε η αδελφή της στην Αθήνα ήταν σίγουρη ότι θα έπαιρνε μεταγραφή για εκεί. Οπότε παρακολουθούσε από την αρχή τα μαθήματα στο ΑΕΙ της Αθήνας για ένα ή δύο χρόνια, δεν θυμάμαι. Στο τέλος όχι μόνο δεν πήρε τη μεταγραφή, αλλά και τα μαθήματα που είχε περάσει εκεί δεν της αναγνωρίστηκαν στο ΑΕΙ της επαρχίας. Φτου και απ' την αρχή δηλαδή.
Ποτε μην μαλωνεις με εναν ηλιθιο. Θα σε ριξει στο επιπεδο του και θα σε κερδισει λογω εμπειριας. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Οι τρίτεκνοι δικαιούνται μετεγγραφή χωρίς ποσοτικό περιορισμό [πάνε ΣΙΓΟΥΡΑ όπου θέλουν]. Αρκεί βέβαια κανένα από τα 3 αδέρφια να μην είναι πάνω από 26 ετών.
Link to comment
Share on other sites

Aμα ξαναδώσω και περάσω στην ίδια σχολή ,σε άλλη πόλη,αναγνωρίζουν τα μαθήματα που έχω περάσει;

 

Επίσης μπορείς να πάρεις μεταγραφή αμα επικαλεστείς ψυχολογικά προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Θα σας βάλω κάτι δύσκολο τώρα!

 

Για να κάνει κάποιος μετεγγραφή θα πρέπει να διαγραφεί πρώτα από τη σχολή που είναι γραμμένος και να πάει μετά στη νέα του σχολή για μεττεγραφή

ή

θα πρέπει πρώτα να εγκριθεί η μετεγγραφή και μετά να πάει στην αρχική σχολή για τη διαγραφή?

 

Είναι ένα θέμα που καίει πολλά παιδιά (δεν είμαι ένας από αυτούς) και πιστεύω ότι θα βοηθούσε μια τεκμηριωμένη απάντηση από γνωρίζοντες!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας βάλω κάτι δύσκολο τώρα!

 

Για να κάνει κάποιος μετεγγραφή θα πρέπει να διαγραφεί πρώτα από τη σχολή που είναι γραμμένος και να πάει μετά στη νέα του σχολή για μεττεγραφή

ή

θα πρέπει πρώτα να εγκριθεί η μετεγγραφή και μετά να πάει στην αρχική σχολή για τη διαγραφή?

 

Είναι ένα θέμα που καίει πολλά παιδιά (δεν είμαι ένας από αυτούς) και πιστεύω ότι θα βοηθούσε μια τεκμηριωμένη απάντηση από γνωρίζοντες!

 

Για να κανεις μεταγραφη σε ενα τμημα μεσα στα εγραφα που πρεπει να δωσεις συγκαταλεγεται ενα χαρτι που αναφερει πως διαγραφηκες απο την προηγουμενη σχολη.Τωρα αν δεν εισαι σιγουρος αν θα εγκριθει απλα κανεις την αιτηση και αν εγκριθει ζητας διαγραφη απο την προηγουμενη σχολη αν οχι δεν ζητας.Εγω για παραδειγμα οταν περασα ηξερα οτι θα παρω μετεγγραφη οποτε την ιδια μερα της εγγραφης ζητησα και το χαρτι της διαγραφης:p γιατι λογω αποστασης θα μου ηταν δυσκολο να ξαναπαω αργοτερα να το παρω .

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χμμμ...

σωστό σε βρίσκω και πολύ καλά έκανες που διαγράφηκες απευθείας.

 

Δεν είναι όμως λίγο ρίσκο ρε συ, να έχεις κάνει διαγραφή?Αν διαγραφείς μετά έχει κλείσει ότι δεν μπορείς να ξαναεγγραφείς στο ίδιο τμήμα, πρέπει αναγκαστικά να ξαναδώσεις πανελλήνιες, ή να περάσεις με το 10%

 

Τι γίνεται αν πάει κάτι στραβά και δεν ολοκληρωθεί η μετεγγραφή σου στη σχολή που θες?

Link to comment
Share on other sites

Ρισκο ειναι οταν δεν εισαι σιγουρος.Εγω και δικαιουμουν μετεγγραφη και με δεχοταν το τμημα,δεν ειχα αμφιβολια δηλαδη,αλλιως και δεν θα δηλωνα την πρωτη σχολη που ειχα περασει,την ειχα σιγουρη την μετεγγραφη δηλαδη.Βεβαια αυτο το ψαχνεις απο πριν ρωτωντας.

Βλεπω δηλαδη παιδια που ενω δεν γνωριζουν τις αντιστοιχιες τμηματων αφου περασουν μετα ψαχνονται για το αν θα τους δεχτουν,εκει ναι δεν πρεπει να κανεις διαγραφη αν δεν εισαι σιγουρος οτι θα εγκριθει αλλα σε περιπτωση σαν τη δικη μου δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σας βάλω κάτι δύσκολο τώρα!

 

Για να κάνει κάποιος μετεγγραφή θα πρέπει να διαγραφεί πρώτα από τη σχολή που είναι γραμμένος και να πάει μετά στη νέα του σχολή για μεττεγραφή

ή

θα πρέπει πρώτα να εγκριθεί η μετεγγραφή και μετά να πάει στην αρχική σχολή για τη διαγραφή?

 

Είναι ένα θέμα που καίει πολλά παιδιά (δεν είμαι ένας από αυτούς) και πιστεύω ότι θα βοηθούσε μια τεκμηριωμένη απάντηση από γνωρίζοντες!

 

Οχι, δεν χρειαζεται διαγραφη για να υποβαλλεις αιτηση μετεγγραφης. Επισης μπορεις να παρεις τα ΑΕΙ/ΤΕΙ σβαρνα και να κανεις αιτησεις σε ολα.

 

Αν τελικα εγκριθει η μετεγγραφη, τοτε θα σε ενημερωσουν. Πρωτα στελνουν το φακελο σου στο τμημα υποδοχης και μετα σε διαγραφουν!

 

Προσοχη να μη χασετε και τη θεση σας εκει που ηδη περασατε! :!:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εχω επιτυχει στο ΑΕΙ της κοζανης στο τμημα μηχανικος Υπολογιστων και Τηλεπικοινωνιων.Δυστηχως δεν υπαρχει η δυνατοτητα να σπουδασω εκει.Μολις ειναι δυνατο θα κανω αιτηση για μεταγραφη στο συγγενικο τμημα της Πατρας (Μηχανικος Υπολογιστων και Πληροφορικης) λογο τριτεκνιας αλλα και διοτι υπαρχει ηδη ενα μελος της οικογενειας που σπουδαζει σε αλλη πολη.Θα ηθελα να μαθω λοιπον αν ειναι δυνατη η παρακολουθηση μαθηματων απο τωρα στην σχολη της πατρας και πια η διαδικασια για να γινει αυτο.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων,

 

Οι μετεγγραφες (ιδιαιτερα χωρις ποσοτικο περιορισμο που θεωρουνται σιγουρες, οπως η περιπτωση σου) βγαινουν συνηθως γρηγορα. Εξαρταται βεβαια και απο το ποσο τα ξυνουν στην καθε σχολη, αλλα ο νομος οριζει σαφη περιθωρια.

 

Αυτο σημαινει οτι αφου κοιταξεις τις αντιστοιχιες και σιγουρευθεις, πας και μενεις εκει που θες να μετεγγραφεις. Σε Αθηνα και γενικα μεγαλες πολεις θα εχεις προβλημα με τα εργαστηρια αφου συνηθως οι καθηγητες δε σε δεχονται αν δεν εισαι κανονικα γραμμενος. Τις θεωριες μπορεις ανετα να τις παρακολουθησεις μιας και μεχρι την εξεταστικη θα εχει ολοκληρωθει η μετεγγραφη σου. :)

 

:!: Προσοχη! Μετα το πρωτο εξαμηνο σπουδων χανεις το δικαιωμα μετεγγραφης λογω τριτεκνιας. Που σημαινει οτι εχεις μονο μια ευκαιρια, μην τη χασεις! :)

 

Το μολις ειναι δυνατον που αναφερεις ειναι 1 με 15 Νοεμβριου! Μετα παει, εχασες το τρενο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδιά.Εγώ έχω σχεδόν σίγουρη τη μεταγγραφή στο ΑΠΘ.Την πρώτη βδομάδα παρακολούθησα στο τμήμα μου αλλά από την επόμενη βδομάδα θα αρχίσω μάλλον τις παρακολουθήσεις στο ΑΠΘ.Πάντως να ξέρετε ότι αυτά που γράφει η εγκύκλιος μετεγγραφών δεν συμπίπτουν με τη πραγματικότητα.Γενικά έμαθα πολλά πράγματα.Από το τμήμα μου στο οποίο περάσαμε 120 άτομα έχουμε μείνει 28:!: και θέλουν να φύγουν κι άλλοι.Πολλές μετεγγραφές γίνονται στο ντούκου με ψεύτικες αιτίες.Εγώ θέλω να ρωτήσω κατά πόσο γίνεται να συνεχίσω την επόμενη βδομάδα στο ΑΠΘ αφού έχασα την πρώτη βδομάδα και επίσης αν θα έχω πρόβλημα στα εργαστήρια ειδικά στο πρώτο εξάμηνο μηχανολογικό σχέδιο-εργαστήριο αν θα με δεχτούν ή όχι.Γενικά από τη στιγμή που την πρώτη βδομάδα παρακολούθησα εκεί που πέρασα θα μπορέσω να συνεχίσω τις παρακολουθήσεις στο ΑΠΘ ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...