Jump to content

Μετεγγραφές φοιτητών


hackfree
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά , εγώ είμαι φοιτητής της σχολής ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών Η/Υ στην Ξάνθη και φέτος δίνει η αδερφή μου πανελλήνιες ,οπότε θέλω να μάθω αν γίνεται να την φέρω στην Ξάνθη??? .....γίνεται να με πάει εκείνη , όπου περάσει?????

 

την παλευεις στην ξανθη????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά , εγώ είμαι φοιτητής της σχολής ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών Η/Υ στην Ξάνθη και φέτος δίνει η αδερφή μου πανελλήνιες ,οπότε θέλω να μάθω αν γίνεται να την φέρω στην Ξάνθη??? .....γίνεται να με πάει εκείνη , όπου περάσει?????

 

Ο μόνος τρόπος να έρθει Ξάνθη είναι να δηλώσει Ξάνθη.

Μετεγγραφή δε δικαιούστε στο Α'εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι στο β εξαμηνο αρχιτεκτονικης στη ξανθη και ενδιαφερομαι να παρω μετεγγραφη για πατρα στο ιδιο τμημα γιατι ειναι πιο κοντα στην αθηνα οπου μενω μονιμα(δεν ζητω μετσοβιο γιατι ξερω οτι ειναι αδυνατο).βεβαια η μονη προυποθεση που πληρω ειναι οτι και η αδερφη μου σπουδαζει επαρχια ξερετε αν εχω καποια μικρη δυνατοτητα να το καταφερω???κι αν ναι πως??που πρεπει να απευθυνθω???

 

Μπορείς να ζητήσεις μετεγγραφή στο Γ' εξάμηνο σπουδών αν καλύπτεις τα οικονομικά κριτήρια [δες εγκύκλιο] και εφόσον έχεις περάσει όλα τα μαθήματα του πρώτου έτους στο Πανεπιστήμιο που βρίσκεσαι.

Πάρε τφ τη γραμματεία της σχολής που θες να πας ή το ΥΠΕΠΘ.

Για εμένα , κάνε αίτηση και στο ΕΜΠ.

 

Βέβαια , είναι δύσκολο καθώς κάθε σχολή δέχεται ένα 3% μετεγγραφές με ποσοτικό περιορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις μετεγγραφή στο Γ' εξάμηνο σπουδών αν καλύπτεις τα οικονομικά κριτήρια [δες εγκύκλιο] και εφόσον έχεις περάσει όλα τα μαθήματα του πρώτου έτους στο Πανεπιστήμιο που βρίσκεσαι.

Πάρε τφ τη γραμματεία της σχολής που θες να πας ή το ΥΠΕΠΘ.

Για εμένα , κάνε αίτηση και στο ΕΜΠ.

 

Βέβαια , είναι δύσκολο καθώς κάθε σχολή δέχεται ένα 3% μετεγγραφές με ποσοτικό περιορισμό.

 

δυστυχως δεν καλυπτω τα οικονομικα κριτηρια...και τι εννοουμε οταν λεμε ποσοτικο περιορισμο???

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν καλυπτω τα οικονομικα κριτηρια...και τι εννοουμε οταν λεμε ποσοτικο περιορισμο???

 

Ότι συνήθως οι σχολές δέχονται χωρίς ποσοτικό περιορισμό τους πολυτέκνους και τριτέκνους [όσοι από αυτούς κάνουν αίτηση μετεγγράφονται σίγουρα].

Αυτοί που πληρούν οικονομικά κριτήρια κάνουν αίτηση αλλά η σχολή επιλέγει ΜΟΝΟ αριθμό φοιτητών ίσο με το 3% των φοιτητών που μπαίνουν κανονικά.

Δηλαδή ,

Αν η σχολή παίρνει 200 κανονικά , τότε μετεγγράφονται με ποσοτικό περιορισμό 200* (3/100)=6 φοιτητές maximum.

Link to comment
Share on other sites

zyp3r αν μπορεις να μαθεις θα με βοηθουσε παρα πολυ :) ευχαριστω

 

φιλε μου συγνωμη για την καθυστεριση το ειχα ξεχασει.Τελικα ρωτησα και γινεται.Μπορει δηλαδη ο ενας αδερφος να φερει τον αλλο με μετεγγραφη ωστα να σπουδαζουν και οι δυο στην ιδια πολη αλλα μονο στην ιδια πολη οχι σε καποια αλλη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

paidia apo to HMMY stin kriti dikaioyse metagrafi stin ksanthi i sthn thesniki?

 

episis an perasei kapoios ksanthi se ayto to tmima kai dikaioyte metagrafi,tha paei logika sto b eksamino,dld ianouario.sosta?

 

Αντιστοιχία Σχολών

«Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών» του ΕΜΠ, του Αριστοτελείου και

του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και «Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας

Υπολογιστών» του Πανεπιστημίου Πατρών.

 

Όχι, η Κρήτη έχει Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς κι όχι Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς.

Όχι , αν δικαιούσαι μετεγγραφή παρακολουθείς από το Α'εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου συγνωμη για την καθυστεριση το ειχα ξεχασει.Τελικα ρωτησα και γινεται.Μπορει δηλαδη ο ενας αδερφος να φερει τον αλλο με μετεγγραφη ωστα να σπουδαζουν και οι δυο στην ιδια πολη αλλα μονο στην ιδια πολη οχι σε καποια αλλη.

 

Η εγκύκλιος δε λέει κάτι τέτοιο και ως εκ τούτου δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

katarxhn kalhspera...apofasisa na mpw kai egw sthn parea sas mias kai polla apo ta themata pou syzhtate me endiaferoun kai aforoun kai emena...

h dikh mou istoria einai ws ekshs:eimai deytero xrono sthn agglia kai spoudazw politikos mhxanikos,akouw diafora peri anagnwrishs klp kai tromazw sthn mera pou tha katebw ellada gia na parw kai egw thn polypothith anagnwrish!!!parola ayta psaxnomai genikotera mhpws kai mporesw na synexisw ellada giati eimai arrabwniasmenh 3 xronia kai o kalos mou...einai ellada.gnwrizw oti h keeme apagorepse tis metagrafes apo to ekswteriko sthn ellada alla...lew mias kai eseis eiste perisotero psagmenoi apo mena mhpws gnwrizete kati allo pou na mporei na me bohthisei..:O

 

eyxaristwwwwww kai perimenw syntoma apanthsh sas

 

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Για να έρθεις Ελλάδα , νομίζω πρέπει να να ξαναδώσεις Πανελλήνιες και όλα ... από την αρχή...

Γνώμη μου να καθίσεις εκεί , να τελειώσεις και να έρ8εις εδώ για γάμο.

 

Και καλά στέφανα

 

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως οι μετεγγραφες εχουν καταργηθει απο το 2002
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

katarxhn kalhspera...apofasisa na mpw kai egw sthn parea sas mias kai polla apo ta themata pou syzhtate me endiaferoun kai aforoun kai emena...

h dikh mou istoria einai ws ekshs:eimai deytero xrono sthn agglia kai spoudazw politikos mhxanikos,akouw diafora peri anagnwrishs klp kai tromazw sthn mera pou tha katebw ellada gia na parw kai egw thn polypothith anagnwrish!!!parola ayta psaxnomai genikotera mhpws kai mporesw na synexisw ellada giati eimai arrabwniasmenh 3 xronia kai o kalos mou...einai ellada.gnwrizw oti h keeme apagorepse tis metagrafes apo to ekswteriko sthn ellada alla...lew mias kai eseis eiste perisotero psagmenoi apo mena mhpws gnwrizete kati allo pou na mporei na me bohthisei..:O

 

eyxaristwwwwww kai perimenw syntoma apanthsh sas

 

:D:D:D

Δεν είναι ούτε λογικό ούτε δίκαιο αυτό που ζητάς.Κάποια παιδιά ξεσκίστηκαν στο διάβασμα για να μπουν στο τμήμα πολιτικών μηχανικών με τις πανελλήνιες εξετάσεις και εσύ ζητάς να έρθεις εδώ και να μπείς στο τμήμα με πλάγιο τρόπο.Δεν έχει σημασία αν ο λόγος που θέλεις να έρθεις είναι σοβαρός ή όχι.Σε κάθε περίπτωση είναι άδικο για τα άλλα παιδιά.

(Φιλικά πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ούτε λογικό ούτε δίκαιο αυτό που ζητάς.Κάποια παιδιά ξεσκίστηκαν στο διάβασμα για να μπουν στο τμήμα πολιτικών μηχανικών με τις πανελλήνιες εξετάσεις και εσύ ζητάς να έρθεις εδώ και να μπείς στο τμήμα με πλάγιο τρόπο.Δεν έχει σημασία αν ο λόγος που θέλεις να έρθεις είναι σοβαρός ή όχι.Σε κάθε περίπτωση είναι άδικο για τα άλλα παιδιά.

(Φιλικά πάντα)

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν είναι δίκαιο, από την άλλη όμως η κοπέλα δε ζήτησε ηθική κριτική, ζήτησε να της πούμε αν γίνεται. :O

 

Γιατί για πολλά πράγματα τα οποια δεν είναι δικαια υπάρχουν παράθυρα. (ίσως όμως για το συγκεκριμένο θέμα τα παράθυρα να έχουν κλείσει πλέον).

 

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ούτε λογικό ούτε δίκαιο αυτό που ζητάς.Κάποια παιδιά ξεσκίστηκαν στο διάβασμα για να μπουν στο τμήμα πολιτικών μηχανικών με τις πανελλήνιες εξετάσεις και εσύ ζητάς να έρθεις εδώ και να μπείς στο τμήμα με πλάγιο τρόπο.Δεν έχει σημασία αν ο λόγος που θέλεις να έρθεις είναι σοβαρός ή όχι.Σε κάθε περίπτωση είναι άδικο για τα άλλα παιδιά.

(Φιλικά πάντα)

 

Βaσικα δεν ειναι και παραλογο...μιας και αν τελειωσει στην Βρετανια θα ειναι το ιδιο αναγνωρισμενο πτυχιο με αυτο καποιου που θα τελειωσει εδω,,,απλα ζηταει αν μπορει να τελιωσει εδω το υπολοιπο...

 

Ετσι και αλλιως οι κοινωνικες ανισοτητες διμιουργουν ανισες ευκαιρειες .... και αυτο ισχυει παντου....+ για τα παραθυρακια που υπαρχουν στο νομο,, ειδικα στην Ελλαδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Βaσικα δεν ειναι και παραλογο...μιας και αν τελειωσει στην Βρετανια θα ειναι το ιδιο αναγνωρισμενο πτυχιο με αυτο καποιου που θα τελειωσει εδω,,,απλα ζηταει αν μπορει να τελιωσει εδω το υπολοιπο...

 

Ετσι και αλλιως οι κοινωνικες ανισοτητες διμιουργουν ανισες ευκαιρειες .... και αυτο ισχυει παντου....+ για τα παραθυρακια που υπαρχουν στο νομο,, ειδικα στην Ελλαδα.

ΑΝ τελειώσει αγγλία θα είναι ισότιμο αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το θέμα το μεταγγραφών.Υπάρχουν και νόμοι.Με τη δική σου λογική εγώ μπορώ να ζητήσω και το αντίστροφο.Πχ από ΑΠΘ να ζητήσω μεταγγραφή στο Imperial στην αγγλία ή στο Μ.Ι.Τ στην αμερική.Είναι λογικό?

Μάλλον είμαι οφ τόπικ:O

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγω εχω παρει μετεγγραφη λοφω τριτεκνιας.αν ομως ενα ή και τα δυο αδελφια μου ηταν πανω απο 26 χρονων δεν θα γινοταν.οι τριτεκνοι και οι πολυτεκνοι παιρνουν μετεγγραφες οπως και να 'χει.ετσι την μετεγγραφη μου την χρωσταω στον μικρο μου αδελφο.

παντως εμενα μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι μπορεις να παρεις μετεγγραφη απο μια σχολη των 15.000 μοριων και να πας σε μια αλλη σχολη των 18.000 μοριων.δηλαδη δεν υπαρχει οριο διαφορας μοριων.π.χ. γινονται μετεγγραφες απο το παιδαγωγικο ειδικης αγωγης στο βολο προς ολα τα παιδαγωγικα δημ. εκπαιδευσης...κουφο?επισης εντυπωση μου κανει και το οτι καποιες σχολες οι οποιες εκ πρωτης οψεως δεν μοιαζουν,πραγματοποιουν μετεγγραφες μεταξυ τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....μια ερωτηση γιατι δεν εχω χρονο να το ψαξω λογο διαβασματος:O

 

Λοιπον ειμαστε 3 αδερφια..ο μεγαλυτερος ειναι 28 και ο μεσαιος ειναι 24 και πουδαζει στην Καλαματα,,,,,,,,,αν περασω ΤΕΙ μηχανολογιας στη ΧΑΛΚΙΔΑ γινεται να κανω μετεγγραφη στο ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ στον ΠΕΙΡΑΙΑ;;;;

 

ρωταω γιατι δεν ξερω τι παιζει ακριβως οταν σπουδαζει ο ενας αδερφος και ο αλλος ειναι πανω απο 26:worry:

 

Οποιος μπορει να το ψαξει και να μου απαντησει με βεβαιοτητα θα τον ευχαριστουσα παρα πολυ...:D

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προταιρων!!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....μια ερωτηση γιατι δεν εχω χρονο να το ψαξω λογο διαβασματος:O

 

Λοιπον ειμαστε 3 αδερφια..ο μεγαλυτερος ειναι 28 και ο μεσαιος ειναι 24 και πουδαζει στην Καλαματα,,,,,,,,,αν περασω ΤΕΙ μηχανολογιας στη ΧΑΛΚΙΔΑ γινεται να κανω μετεγγραφη στο ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ στον ΠΕΙΡΑΙΑ;;;;

 

ρωταω γιατι δεν ξερω τι παιζει ακριβως οταν σπουδαζει ο ενας αδερφος και ο αλλος ειναι πανω απο 26:worry:

 

Οποιος μπορει να το ψαξει και να μου απαντησει με βεβαιοτητα θα τον ευχαριστουσα παρα πολυ...:D

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προταιρων!!!!!!!!!!

 

AN DΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ .... :rolleyes:

μηπως ξερετε αν μπορω τουλαχιστο να περασω ας πουμε στο ΤΕΙ μηχανολογιας στην ΧΑΛΚΙΔΑ και να πηγαινω κανονικα στη σχολη και να ξαναδωσω την αλλη χρονια πανελλαδικες και μετα (αφου περασω τει μηχανολογιας Πειραια) να συνεχισω στον Πειραια απο τον 2ο χρονο.....

γινεται;;;;;;:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια!Ειμαι καινουρια στο Φορουμ και ηθελα

να σας ρωτησω κατι μηπως τυχον καποιος απο εσας γνωριζει..

 

Ειμαι 3ο ετος στο Τμημα Ιστοριας Αρχαιολογιας στο Ρεθυμνο.

Ειμαι μακρια απο το τοπο κατοικιας μου(Καλαματα),

Ο μπαμπας μου εχει ποσοστο αναπηριας ανω του 67%,

για το οικονομικο δεν ξερω τι παιζει αλλα μαλλον ειναι πανω

απο το οριο που θετει η εγκυκλιος και

εχω περασει σεβαστο αριθμο μαθηματων(οχι ολα ομως)..

 

Υπαρχει καμια πιθανοτητα ,εστω και τοση δα μετεγγραφης στην

Αθηνα;

 

Πραγματικα ,συντρεχει πολυ σοβαρος λογος ,μονο που δεν καλυπτεται

με τη καμια απο την εγκυκλιο...:s

 

Να στε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...