Jump to content

Samsung SGH-U600


skatzoxoiros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύσκολα τα πράγματα αν θες να ψάξεις με επώνυμο. Παίζει μεν η «Έξυπνη Αναζήτηση» στις «Εφαρμογές» με Τ9 στο επώνυμο, αλλά πόσα επώνυμα να έχει το δύστυχο το Τ9. Επώνυμο δεν νομίζω ότι μπορείς να βλέπεις πρώτο...

 

Αν θέλεις να ταξινομήσεις τις επαφές βάση επιθέτου, στο outlook βάζεις στη θέση του ονόματος το επίθετο.Εγώ έτσι έχω κάνει και δεν έχω κανένα πρόβλημα! Το ίδιο ισχύει και για εισαγωγή νέας επαφής με το τηλέφωνο:με Τ9 γράφεις το επίθετο στη θέση του ονόματος.Η αλήθεια βέβαια είναι, πως σε άλλα κινητά διαλέγεις από το μενού αν η ταξινόμηση θα γίνει με το επίθετο ή με το όνομα.Αυτό στο U600 δεν παίζει, οπότε θα πρέπει από την αρχή να επιλέξεις εσύ τι θες.Αυτό είναι μείον.Όμως το να φαίνεται σε μερικούς τόσο δύσκολο να ενεργοποιούν το Τ9 πριν την αναζήτηση, ώστε να πετάξουν το τηλέφωνο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το τηλέφωνο είναι καινούργιο.

Όταν πατάω παρατεταμένα το 1 καλεί 555.

Πάω Μενού-->Ρυθμίσεις-->7.Ρυθμίσεις Δικτύου-->6.Διακομιστής Τηλεφωνητή-->2.Αριθμός διακομιστή τηλεφωνητή-->1.ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΗΣ

Βλέπω 555. Τα σβήνω και βάζω 123 (Cosmote)

Πατάω ok και μόνο του κάνει επανεκκίνηση. Ξαναπατάω το 1 παρατεταμένα και καλεί 555:blink:

Πως μπορώ να πατάω το 1 και να καλεί τον τηλεφωνητή (123) δεδομένου ότι από το Ευρετήριο-->4.Ταχεία κλήση δεν σε αφήνει να αποθηκεύσεις αριθμό στο πλήκτρο 1?

Έχω μιλήσει με Cosmote και Samsung και ο ένας με κάνει μπαλάκι στον άλλο χωρίς κάποιος να μου δίνει λύση

Link to comment
Share on other sites

Τι κουλό είναι πάλι αυτό; Δυστυχώς σε βλέπω να το πηγαίνεις για βλάβη για να το δουν από κοντά. Εγώ, για παράδειγμα, δοκίμασα να το αλλάξω από το 123 σε 555 και αντίστροφα και έγινε κανονικά και άμεσα χωρίς επανεκκίνηση. :worry: Βέβαια, το βρίσκω πιθανό να είναι κάποια σκατορύθμιση κρυμμένη, αλλά που να την βρεις...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Το 555 ήταν ο αριθμός κλήσης του προσωπικού τηλεφωνητή του cosmote πριν πολλά χρόνια, γι'αυτό και το έχει στη μνήμη η samsung.Κανονικά το διορθώνεις με τον τρόπο που περιγράφει ο staman.Αυτό που γίνεται στο τηλέφωνό του μάλλον για αστοχία λογισμικού μου ακούγεται ( σπάνιο για samsung ).Στο δικό μου το δέχτηκε όπως του aimilio χωρίς restart και άλλα τέτοια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άρα είμαι για service. Ευχαριστώ και τους δύο σας.:)

 

Πρίν το σέρβις (όπου δεν νομίζω να πετύχεις και πολλά) δοκίμασε να αλλάξεις τον αριθνό έχοντας μια άλλη κάρτα sim μέσα στο κινητό

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πρίν το σέρβις (όπου δεν νομίζω να πετύχεις και πολλά) δοκίμασε να αλλάξεις τον αριθνό έχοντας μια άλλη κάρτα sim μέσα στο κινητό

Άλλαξα την sim και την έβαλα στο X500 όπου άλλαξα τον τηλ/τή από 555 σε 123 και το δέχτηκε.

Η sim του Χ500 που είχε το 123 μπήκε στο U600 και είδε τον τηλ/τή κανονικά. Όμως όταν προσπάθησα να αλλάξω το 123 σε άλλο αριθμό πάλι έκανε μία γρήγορη επανεκκίνηση και ξαναεμφάνισε το 123.

Με τις αλλαγές των sim τώρα δουλεύει κανονικά το 1 και ανοίγει τον σωστό τηλ/τή οπότε λύθηκε το πρόβλημά μου αλλά σίγουρα το ότι δεν με αφήνει το U600 να αλλάξω τον αριθμό τηλ/τή στο 1 πρέπει να οφείλεται σε πρόβλημα software:!:

edit: ddr2 σε ευχαριστώ για την ιδέα. Με γλύτωσες από το τρέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα την sim και την έβαλα στο X500 όπου άλλαξα τον τηλ/τή από 555 σε 123 και το δέχτηκε.

Η sim του Χ500 που είχε το 123 μπήκε στο U600 και είδε τον τηλ/τή κανονικά. Όμως όταν προσπάθησα να αλλάξω το 123 σε άλλο αριθμό πάλι έκανε μία γρήγορη επανεκκίνηση και ξαναεμφάνισε το 123.

Με τις αλλαγές των sim τώρα δουλεύει κανονικά το 1 και ανοίγει τον σωστό τηλ/τή οπότε λύθηκε το πρόβλημά μου αλλά σίγουρα το ότι δεν με αφήνει το U600 να αλλάξω τον αριθμό τηλ/τή στο 1 πρέπει να οφείλεται σε πρόβλημα software:!:

edit: ddr2 σε ευχαριστώ για την ιδέα. Με γλύτωσες από το τρέξιμο.

 

Παρακαλώ:)Δεν νομίζω να φταίει το U600.Μάλλον η κάρτα sim είναι πολύ ισχυρογνώμων.:p

Την έχεις πολύ καιρό?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ:)Δεν νομίζω να φταίει το U600.Μάλλον η κάρτα sim είναι πολύ ισχυρογνώμων.:p

Την έχεις πολύ καιρό?

Την μία που είχε το 555 ναι αλλά στο προηγούμενο κινητό είχε αλλάξει και δούλευε με το 123.

Την άλλη που έβαλα και την είδε σωστά (με το 123) όχι πολύ καιρό αλλά ούτε σε αυτή με άφηνε να αλλάξω το νούμερο (δοκίμασα να βάλω κάποιο άλλο για να επιβεβαιώσω αν φταίει η 1η κάρτα ή το κινητό).

Γι' αυτό αφού σε καμία από τις 2 δεν με άφηνε να αλλάξω το νούμερο του τηλεφωνητή, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι φταίει το κινητό.

Άλλωστε στην πιο παλιά (την 1η) το ETEN-X500 τον άλλαξε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Την μία που είχε το 555 ναι αλλά στο προηγούμενο κινητό είχε αλλάξει και δούλευε με το 123.

Την άλλη που έβαλα και την είδε σωστά (με το 123) όχι πολύ καιρό αλλά ούτε σε αυτή με άφηνε να αλλάξω το νούμερο (δοκίμασα να βάλω κάποιο άλλο για να επιβεβαιώσω αν φταίει η 1η κάρτα ή το κινητό).

Γι' αυτό αφού σε καμία από τις 2 δεν με άφηνε να αλλάξω το νούμερο του τηλεφωνητή, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι φταίει το κινητό.

Άλλωστε στην πιο παλιά (την 1η) το ETEN-X500 τον άλλαξε αμέσως.

 

Καλά, δεν επιμένω.

Πάντως κάτι περισσότερο από αναβάθμιση δεν θα σου κάνουν στο σέρβις.Και αμα φτιάξει, έφτιαξε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Re παιδιά, έχω ξαναρωτήσει. Κάποιος που το έχει μπορεί να πεί? Τι sar έχει το κινητάκι? 0,7 ή 0,4?

 

Στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος λέει 0,4 και σε κάποια άλλη σελίδα 0,7.

 

Το ελληνικό manual ti γράφει?

(αν και μικρή η διαφορά).

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν επιμένω.

Πάντως κάτι περισσότερο από αναβάθμιση δεν θα σου κάνουν στο σέρβις.Και αμα φτιάξει, έφτιαξε.

 

Εγώ θα έλεγα πως αφού έστω και με αυτό τον πλάγιο τρόπο μπόρεσε κι άλλαξε το 555 σε 123 και ουσιαστικά έλυσε το πρόβλημά του ( με την προϋπόθεση βέβαια οτι δεν εμφανίζει κι άλλα προβλήματα λογισμικού )να μην μπλέξει με το service. Το 123 δεν νομίζω να ξαναλλάξει στα προσεχή χρόνια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικό manual ti γράφει?

 

:lol::lol::lol: manual:lol::lol::lol:Πολύ καλό.Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις...

 

Πάντως κυκλοφορούν διάφορες τιμές. Π.χ αυτός εδώ δίνει 0,82.Εφόσον ο κατασκευαστής δεν δίνει τιμή τι να πιστέψει κανείς;

 

Αλλά στην τελική προς τι η ανησυχία;Είναι σαν το τσιγάρο:και που δεν είσαι καπνιστής τι σημασία έχει όταν όλοι καπνίζουν γύρω σου;Έχεις σκεφτεί πόση ακτινοβολία τρως καθημερινά (247!)από τα κινητά και τις κεραίες που σε περιτριγυρίζουν.Για να μην αναφερθώ στις υπόλοιπες συσκευές (ασύρματα τηλέφωνα,φούρνοι μικροκυμάτων,ασύρματες συνδέσεις bluetooth-wifi κ.λ.π.).Όλα ακτινοβολούν! Και τι να κάνεις, να απέχεις από την σύγχρονη πραγματικότητα ή να ντύσεις το σπίτι σου με φύλλα μολύβδου!Όχι, απλά μην πανικοβάλλεσαι και ζήσε το σήμερα.Δεν νομίζω πως μερικά δέκατα + - στην τιμή του SAR έχουν και τόση σημασία (γνώμη μου πάντα ).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες!..

Εχω καιρο το U600 κ δεν εχω κοιταξει τελευταια τα δρωμενα στο thread αυτο οποτε δν ξερω τι νεο παιζει τελευταια αλλα ουτε κ σε πιασε λιδα ειναι κατι που ψανχω.

 

Συγκεκριμενα ..το τελευταιο μηνα η κατασταση με τη μπαταρια εχει ξεπερασει καθε προηγουμενο ..πλεον φωρτιζω καθε μερα :(

 

Anyway. μετα απο ενα ταξιδι Γερμανια ..εκει που ειχα απενεργοποισει τα αυτοματα GPRS κ σχετικα ..ξανα πηραν μπρος ..Δεν ξερω πως:lol:

κ ισως γι αυτο να "καιει" περισοτερο μπαταρια ...γιατι αν αρχησε να παλειωνει απο τωρα η μπαταρια ζητω που καικαμε....

Θυμαμαι καπου εδω ειχα δει κατι "μυστικα" μενου να βγαινουν πατωντας κατι συνδυασμους ..εχετε κανα link διαθεσιμο? :)

Thanx!!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

τελικα υπαρχει αντικαταστατης του U600?

ετοιμαζει κατι η σαμσουνγκ?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/509679

 

 

Α.Ε.Λ = Αγάπη Έρωτας Λατρεία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες!..

Εχω καιρο το U600 κ δεν εχω κοιταξει τελευταια τα δρωμενα στο thread αυτο οποτε δν ξερω τι νεο παιζει τελευταια αλλα ουτε κ σε πιασε λιδα ειναι κατι που ψανχω.

 

Συγκεκριμενα ..το τελευταιο μηνα η κατασταση με τη μπαταρια εχει ξεπερασει καθε προηγουμενο ..πλεον φωρτιζω καθε μερα :(

 

Anyway. μετα απο ενα ταξιδι Γερμανια ..εκει που ειχα απενεργοποισει τα αυτοματα GPRS κ σχετικα ..ξανα πηραν μπρος ..Δεν ξερω πως:lol:

κ ισως γι αυτο να "καιει" περισοτερο μπαταρια ...γιατι αν αρχησε να παλειωνει απο τωρα η μπαταρια ζητω που καικαμε....

Θυμαμαι καπου εδω ειχα δει κατι "μυστικα" μενου να βγαινουν πατωντας κατι συνδυασμους ..εχετε κανα link διαθεσιμο? :)

Thanx!!:ninja:

 

 

*#4777*8665# για το GPRS και *#0228# για την μπαταρία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μέγα SOS...ποιος ειναι ο default κωδικός ξεκλειδώματος ρε παιδιά?????

 

Αν εννοείς τον κωδικό πρόσβασης είναι 0000.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τον κωδικό πρόσβασης είναι 0000.

 

Αυτόν βάζω και εγω ρε γμτο αλλά δεν γίνεται τιποτά..:cry:

καμιά άλλη προτασή??

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να θυμηθείς μήπως παλιότερα τον είχες αλλάξει με κανέναν όπως το ΡΙΝ για παράδειγμα, αλλιώς σκουραίνουν τα πράματα...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-U600

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...