Jump to content

Sony Ericsson P1i


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είμαι πολύ κοντά να πετάξω το Ε65 που έχω και να ξαναγυρίσω σε SE. H αγορά του Ε65 έγινε με κριτιριο την (πολύ καλή) λειτουργία voip που έχει κατά βάση και μετά τις εφαρμογές γραφείου. Μετά απο ψαξιμο στο φόρουμ βλέπω ότι μάλλον το P1 δεν υποστηρίζει ενγενώς λειτουργεία voip σε sip server, αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατι έχω απελπιστεί με τα κολλήματα του Ε65 και το κρατάω μονο και μόνο γιατί δουλεύει καλά το icall.

 

thnks.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι δυνατον να παιζει τοσο χαμηλα τα handsfree μουσικη...η ειναι η ιδεα μου..καμια σχεση με το 750i

 

να το παω μια βολτα απο γερμανο...μπας και εχει προβλημα τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανει κανεις Push τα email του στο κινητο?

μπορει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται?

 

'Εχω εγώ. Πες μας πρώτα σε ποια τηλεφωνική εταιρεία είσαι. Εγώ είμαι στη Vodafone η οποία συνεργάζεται με το mail client: visto mobile email. Πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνεις είναι να ζητήσεις από την τηλεφωνική εταιρεία να σου ενεργοποιήσει την υπηρεσία (στη Vodafone κοστίζει 10 ευρώ το μήνα για 20ΜΒ τα οποία χρησιμοποιείς και για σερφάρισμα στο ιντερνετ μέσω GPRS). H εγκατάσταση είναι πολύ πολύ απλή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ κοντά να πετάξω το Ε65 που έχω και να ξαναγυρίσω σε SE. H αγορά του Ε65 έγινε με κριτιριο την (πολύ καλή) λειτουργία voip που έχει κατά βάση και μετά τις εφαρμογές γραφείου. Μετά απο ψαξιμο στο φόρουμ βλέπω ότι μάλλον το P1 δεν υποστηρίζει ενγενώς λειτουργεία voip σε sip server, αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατι έχω απελπιστεί με τα κολλήματα του Ε65 και το κρατάω μονο και μόνο γιατί δουλεύει καλά το icall.

 

thnks.

 

To Ρ1 δεν έχει από την μάνα του Voip με SIP αλλά ο ίδιος ο κατασκευαστής προτείνει το fring (fring.com) πρόγραμμα το οποίο είναι δωρεάν και το έχω βάλει και εκτελεί τέλειες κλήσεις μέσο SIP server και μάλιστα αν δεν έχεις wifi δίκτυο μπορεί να το κάνει και από 3G. Επίσης με το fring συνδέεσαι και με skype, IM messenger, ΙCQ και google talk.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έρχομαι κι εγώ από κινητό ΝΟΚΙΑ (6630) καταρχάς είναι τελείως διαφορετική φιλοσοφία. Εγώ το επέλεξα γιατί ήθελα WiFi και γραφίδα. Οι εντυπώσεις θετικές κατά μεγαλύτερο ποσοστό παρά αρνητικές. Μου αρέσει που έχει μικρό μέγεθος, είναι περισσότερο τηλέφωνο απ ότι κάποια WM. Σ' αυτά που ρωτάς τώρα:

1. Εμένα μετά από μια εβδομάδα που το έχω με πολύ προσεκτική φόρτιση και με πολύ σκάλισμα τη μέρα και 45-60min χρόνο ομιλίας μέσω bluetooth τη μέρα κρατά το πολύ 2 μέρες.

2. Δε γνωρίζω για προηγούμενα UIQ συμβατότητα, πάντως είναι πολύ λιγότερες από αυτες των S60.

3. Δε θα το λεγα τα Nokia είναι πολύ πιο μπροστά σε θέματα ευχρηστίας.

Αποψή μου άν δε χρειάζεσαι το WiFi κράτα το Ν73 ακόμα λίγο.

Η απόφαση δική σου. Ελπίζω να βοήθησα

 

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απαντησηση σου , το σκέφτομαι έτσι ακριβώς όπως τα λες . αλλά θέλω μια αλλαγή !!!!!

Θα περιμένω λίγο καιρό και ίδωμεν ….

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έρχομαι κι εγώ από κινητό ΝΟΚΙΑ (6630) καταρχάς είναι τελείως διαφορετική φιλοσοφία. Εγώ το επέλεξα γιατί ήθελα WiFi και γραφίδα. Οι εντυπώσεις θετικές κατά μεγαλύτερο ποσοστό παρά αρνητικές. Μου αρέσει που έχει μικρό μέγεθος, είναι περισσότερο τηλέφωνο απ ότι κάποια WM. Σ' αυτά που ρωτάς τώρα:

1. Εμένα μετά από μια εβδομάδα που το έχω με πολύ προσεκτική φόρτιση και με πολύ σκάλισμα τη μέρα και 45-60min χρόνο ομιλίας μέσω bluetooth τη μέρα κρατά το πολύ 2 μέρες.

2. Δε γνωρίζω για προηγούμενα UIQ συμβατότητα, πάντως είναι πολύ λιγότερες από αυτες των S60.

3. Δε θα το λεγα τα Nokia είναι πολύ πιο μπροστά σε θέματα ευχρηστίας.

Αποψή μου άν δε χρειάζεσαι το WiFi κράτα το Ν73 ακόμα λίγο.

Η απόφαση δική σου. Ελπίζω να βοήθησα

 

1.Γιατί το Ν95 για παράδειγμα, κρατάει περισσότερο η μπαταρία του;δεν νομίζω...το αντίθετο μάλιστα...

2.Σε αυτό έχεις δίκιο αν κ προσωπικά πιστεύω ότι κ οι UIQ εφαρμογές δεν είναι κ ελάχιστες.Πάντως έχεις δίκιο.

3.Εγώ θα έλεγα το αντίθετο.Αν μιλούσαμε για το Ρ990 θα συμφωνούσα μαζί σου, αλλά με το Ρ1, ότι κ να θέλω να κάνω, το κάνω με 2 άντε 3 πατήματα με το δάχτυλο μου πάνω στην οθόνη.Κ τα nokia είναι άρκετα εύχρηστα, αλλά το Ρ1 είναι μπροστά με μικρή διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

1.Γιατί το Ν95 για παράδειγμα, κρατάει περισσότερο η μπαταρία του;δεν νομίζω...το αντίθετο μάλιστα...

2.Σε αυτό έχεις δίκιο αν κ προσωπικά πιστεύω ότι κ οι UIQ εφαρμογές δεν είναι κ ελάχιστες.Πάντως έχεις δίκιο.

3.Εγώ θα έλεγα το αντίθετο.Αν μιλούσαμε για το Ρ990 θα συμφωνούσα μαζί σου, αλλά με το Ρ1, ότι κ να θέλω να κάνω, το κάνω με 2 άντε 3 πατήματα με το δάχτυλο μου πάνω στην οθόνη.Κ τα nokia είναι άρκετα εύχρηστα, αλλά το Ρ1 είναι μπροστά με μικρή διαφορά.

1. Καλά για το Ν95 δε το συζητάμε... προσωπικά το θεωρώ μεγάλη αποτυχία για τη ΝΟΚΙΑ το συγκεκριμένο κινητό. Για το φίλο μας όμως που έχει το Ν73 εκεί ναι κρατά πολύ περισσότερο...

3. Ίσως επειδή έχω συνηθίσει με ΝΟΚΙΑ να μου φαίνεται έτσι... το συνηθίζω όμως σιγά σιγά :)

 

Για μένα τα παιδικά προβλήματα που έχει το Ρ1 σε σύγκριση με κινητά που είχα παλιότερα είναι:

1. Τ9 και μήνυμα 160 χαρακτήρων δεν έχω

2. Ξυπνητήρι και κλείσιμο στο κινητό και να ξυπνήσω το πρωί δε παίζει μόνο αν το βγάλω εκτός δικτύου.

3. Προφίλ δε μπορώ να ρυθμίσω (τουλάχιστο δε το χω βρει ακόμη)

Κατα τ' άλλα το κινητάκι είναι καταπληκτικό και σε πολύ Normal τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Πλήκτρο απάντησης , μόνο στην οθόνη με touch screen έχει ;

πατάς μέσα το jog dial και απαντάς

 

 

2. Ξυπνητήρι και κλείσιμο στο κινητό και να ξυπνήσω το πρωί δε παίζει μόνο αν το βγάλω εκτός δικτύου.

βάλτο σε flight mode

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της αδυναμίας εναλλαγής γλώσσας από ελληνικά σε αγγλικά στο κανονικό πληκτρολόγιο (όχι στο εικονικό) καλό είναι να ζητηθεί από την SE να προστεθεί η δυνατότητα αυτή σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση του P1i. Δεν αρκεί να γράφουμε μόνο εδώ για τις ελλείψεις και τα προβλήματα μιας συσκευής αλλά πρέπει να ενημερώνουμε για τις ανάγκες μας και την υπεύθυνη εταιρεία.

 

Τα τηλέφωνα της SE Hellas είναι:

801-11-810 810

210-89 91 919 (from mobile)

 

 

Οι κάτοχοι του P990i είχαμε ζητήσει (γραπτώς και τηλεφωνικώς) να προστεθεί η δυνατότητα αυτή. Δεν μας το έκαναν βεβαίως, αλλά τουλάχιστον προσπαθήσαμε και πιέσαμε. Που ξέρεις; οι κάτοχοι του P1i μπορεί να σταθούν πιο τυχεροί...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aπ΄ότι διάβασα στο Wayfinder.com Η πλοήγηση με αυτοκίνητο συνδεόμενος με Gprs/3G είναι 30-60 ΚΒ για 1 ώρα.Καλούτσικα νομίζω......

NO ONE LIVES FOREVER

http://briefcase.pathfinder.gr/download/pasxos/16349/209847/0/vba0de3e06e.gif

Link to comment
Share on other sites

To Ρ1 δεν έχει από την μάνα του Voip με SIP αλλά ο ίδιος ο κατασκευαστής προτείνει το fring (fring.com) πρόγραμμα το οποίο είναι δωρεάν και το έχω βάλει και εκτελεί τέλειες κλήσεις μέσο SIP server και μάλιστα αν δεν έχεις wifi δίκτυο μπορεί να το κάνει και από 3G. Επίσης με το fring συνδέεσαι και με skype, IM messenger, ΙCQ και google talk.

 

Εμένα πάντως δεν μου δούλεψε με το eVoice. Ακόμα στο Skype είχε καθυστέρηση, πράγμα που δεν συμβαίνει από το pc. Υποπτεύομαι ότι δεν κάνει direct connections αλλά στέλνει την κίνηση σε κάποιον server τους και από εκεί προωθείται. Θα το ψάξω μόλις βρω λίγο χρόνο να δω τι παίζει. (τώρα δεν έχω καν το φring εγκατεστημένο)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την ζελατίνα από martin fields! Αρκετά καλή αλλά δυστυχώς φαίνεται η ύπαρξή της. Ακόμα πρέπει να "μαζεύει" λίγο σκόνη στις άκρες. Από αίσθηση στο πενάκι μου φαίνεται καλύτερα από πριν (γλιστράει περισσότερο αλλά χωρίς να χάνεις την αίσθηση για το που πατάει). Θέλει όμως λίγο περισσότερη πίεση.
Link to comment
Share on other sites

βαζω το swissmgrpro_uiq3_160.sis και το tweakpeaks_uiq3_100.sis και μου βγανουν τα μενου τους σε γερμανικα......γιατι? ταχω κατεβασει απο το επισημο site τους
Link to comment
Share on other sites

θελει κανεις απο θεσσαλονικη να παραγγειλουμε ομαδικά ζελατίνες για τα κινητά μας?

KILL THE BEST AND F_U_C_K THE REST

 

http://www.bmwworld.com/images/cars/3er/compact/6677_200.jpg

 

BMW COMPACT M/// PACK

AC SCHNITZER

D&W

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά θα επαναλβω για 3η φορά την απορία μου. Προσπαθω να περάσω τις επαφές μου απο κ750 (wholephonebook.vcf) με bluetooth στο p1 αλλά καπου κολλαει η φαση και λεει οτι το αρχειο ειναι κατεστραμμενο με αποτελεσμα να μην ξερει τι εχει περάσει μεσα και τι οχι. Εχω κοντα 500 επαφες με 2-3 τηλ την καθεμια.

Πως μπορω να κανω αλλιως τη δουλεία και να ειμαι σιγουρος οτι τα χει περασει ολα?

επίσης πως τσεκαρω ποσες επαφες εχει περασει το p1(σε αριθμο εννοω)

Τελος πως γινεται η ταξινόνηση βασει ονοματος ή επωνυμου (να μπορω να επιλεγω καθε φορα πως διαολο τα θελω)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στο μοναδικο σκέλος της ερώτησής σου που ξέρω να απαντήσω σου λέω ότι το πιό εύκολο και αξιόπιστο που έχεις να κάνεις είναι να συγχρονίσεις το 750 σου με το Outlook και μετα το Outlook με το P1.

Oh my God. They killed Kenny!

 

You bastards!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά θα επαναλβω για 3η φορά την απορία μου. Προσπαθω να περάσω τις επαφές μου απο κ750 (wholephonebook.vcf) με bluetooth στο p1 αλλά καπου κολλαει η φαση και λεει οτι το αρχειο ειναι κατεστραμμενο με αποτελεσμα να μην ξερει τι εχει περάσει μεσα και τι οχι. Εχω κοντα 500 επαφες με 2-3 τηλ την καθεμια.

Πως μπορω να κανω αλλιως τη δουλεία και να ειμαι σιγουρος οτι τα χει περασει ολα?

επίσης πως τσεκαρω ποσες επαφες εχει περασει το p1(σε αριθμο εννοω)

Τελος πως γινεται η ταξινόνηση βασει ονοματος ή επωνυμου (να μπορω να επιλεγω καθε φορα πως διαολο τα θελω)

 

Λοιπόν κάνε μαρκάρισμα όλων των επαφών σου κ στείλε τις με bluetooth.Θα κάνει πολύ ώρα να στις στείλει, αλλά είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος που υπάρχει για να τις στείλεις.Έγω τουλάχιστον αυτό έκανα.Για το δεύτερο που με ρωτάς, πήγαινε περισσότ-ρυθμίσεις-ταξινόμηση κατά κ έλυσες το πρόβλημα σου!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/9.50 (J2ME/MIDP; Opera Mini/4.0.8462/58; U; en))

 

ρε παιδιά θα επαναλβω για 3η φορά την απορία μου. Προσπαθω να περάσω τις επαφές μου απο κ750 (wholephonebook.vcf) με bluetooth στο p1 αλλά καπου κολλαει η φαση και λεει οτι το αρχειο ειναι κατεστραμμενο με αποτελεσμα να μην ξερει τι εχει περάσει μεσα και τι οχι. Εχω κοντα 500 επαφες με 2-3 τηλ την καθεμια.

Πως μπορω να κανω αλλιως τη δουλεία και να ειμαι σιγουρος οτι τα χει περασει ολα?

επίσης πως τσεκαρω ποσες επαφες εχει περασει το p1(σε αριθμο εννοω)

Τελος πως γινεται η ταξινόνηση βασει ονοματος ή επωνυμου (να μπορω να επιλεγω καθε φορα πως διαολο τα θελω)

 

Επαφες-επιλογες-προηγμενες-αποστολη ολων

δεν ειμαι ομως σιγουρος αν σου την εχει εσενα αυτην την επιλογη!

no sig...
Link to comment
Share on other sites

1. δεν μπορεις να κανεις μαρκαρισμα ορισμενων και να στειλεις

2. δεν υπαρχει η επιλογη που λες στο p1

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P1i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...