Jump to content

Sony Ericsson P1i


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό όταν πάω να στείλω μήνυμα, κολλάει μου βγάζει ένα μήνυμα dump file created και κλείνουν τα μηνύματα...

Γιατί γίνεται αυτό;

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα...

 

Καιρός να πάρουμε καινούριο τηλέφωνο, τα έχει παίξει αυτό. Και μας κορόιδεψε μια χαρά η SE.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καιρός να πάρουμε καινούριο τηλέφωνο, τα έχει παίξει αυτό. Και μας κορόιδεψε μια χαρά η SE.

 

Δηλαδή; τι εννοείς μας κορόιδεψε;

Siemens M55, Siemens CX75, Mitsubishi M342i,Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson W950i, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson W960i, Samsung Omnia i900 16gb, Samsung innov8, Motorola Milestone, Motorola Atrix, Motorola RAZR MAXX, Samsung Note II, Samsung Note III, Samsung Note IV, Samsung A8
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; τι εννοείς μας κορόιδεψε;

 

Εγκατέλειψε το τηλέφωνο πολύ γρήγορα, σταμάτησε την υποστήριξή του με νέες αναβαθμίσεις και εγκατέλειψε και το λειτουργικό σύστημα. Πούλησε και έφυγε...

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέλειψε το τηλέφωνο πολύ γρήγορα, σταμάτησε την υποστήριξή του με νέες αναβαθμίσεις και εγκατέλειψε και το λειτουργικό σύστημα. Πούλησε και έφυγε...

Στις αναβαθμίσεις τι θα ήθελες που δεν έχει το τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Στις αναβαθμίσεις τι θα ήθελες που δεν έχει το τηλέφωνο;

 

ένα σωρό bugs που δεν έχουν λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

ένα σωρό bugs που δεν έχουν λυθεί.

Ή συγκεκριμενοποιούμε τα προβλήματα,ή διαφορετικά οδηγούμαστε σε μία ατελέσφορη συζήτηση όπου ο ένας προσπαθεί να αποδείξει στον άλλο "ότι δεν είναι ελέφαντας".

Link to comment
Share on other sites

Ή συγκεκριμενοποιούμε τα προβλήματα,ή διαφορετικά οδηγούμαστε σε μία ατελέσφορη συζήτηση όπου ο ένας προσπαθεί να αποδείξει στον άλλο "ότι δεν είναι ελέφαντας".

 

Σωστό, αλλά δεν έχουν αναφερθεί ένα σωρό εδώ μέσα;

Προσωπικά με ενοχλεί περισσότερο το γεγονός ότι αργεί, ότι αν γράψεις μήνυμα στα Ελληνικά με πάνω από 70 χαρακτήρες, χρεώνεται διπλό, ότι μερικές φορές κάνει μόνο του επανεκκίνηση, ότι κολλάει στα sms όπως ανέφερε κάποιος λίγα post παραπάνω, ότι δεν έχει σύνθετη αναζήτηση στις επαφές ενώ είχε ο προκάτοχός του, ότι o browser του είναι προϊστορικός και χίλια δυο άλλα....

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που διακόπτω

μια ερωηση..

εχει κανεις αποψη απο χρηση P1 με τεχνολογια A2DP

και ειδηκότερα τών ακουστικων HBH-DS205 η HBH-DS220

ιγατι σκεύτομαι να αγορασω ενα παο τα 2 αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, αλλά δεν έχουν αναφερθεί ένα σωρό εδώ μέσα;

Προσωπικά με ενοχλεί περισσότερο το γεγονός ότι αργεί, ότι αν γράψεις μήνυμα στα Ελληνικά με πάνω από 70 χαρακτήρες, χρεώνεται διπλό, ότι μερικές φορές κάνει μόνο του επανεκκίνηση, ότι κολλάει στα sms όπως ανέφερε κάποιος λίγα post παραπάνω, ότι δεν έχει σύνθετη αναζήτηση στις επαφές ενώ είχε ο προκάτοχός του, ότι o browser του είναι προϊστορικός και χίλια δυο άλλα....

 

 

Πάντως προσωπικά δεν αντιμετοπίζω σχεδόν κανένα από τα προβλήματα που ανέφερες. Το έχουμε πει οτι αν γράψεις με κεφαλαία Ελληνικά στα μηνύματά σου δεν έχεις το πρόβλημα των 70 χαρακτήρων. Για την επανεκκίνηση, αν το κάνεις από μόνος σου μία φορά την εβδομάδα δεν θα πρέπει να κάνει από μόνο του. Αν δεν κάνεις ποτέ, τότε λογικό είναι κάποια στιγμή να την κάνει από μόνο του, πάντως και έτσι καλύτερα από το να κολάει όπως κάποια S60 ή WM και να θέλει βγάλσιμο η μπαταρία. Τώρα το οτι είναι λίγο αργό (ειδικά αν ανοίξεις για πρώτη φορά εφαρμογή) αυτό είναι δεδομένο, την αμεσότητα του iphone δεν την έχει, αλλά τουλάχιστον είναι αξιόπιστο.

 

Για τα υπόλοιπα δοκίμασε να ξαναπεράσεις το firmware. Αν όχι και είναι hardware το πρόβλημα, τότε πήγαινε το σε service, δεδομένο οτι το κινητό κυκλοφόρησε μέσα Αυγούστου 2007, σίγουρα έχεις ακόμα εγγύηση.

 

Στην χειρότερη αφού έχεις τόσα προβλήματα γιατί δεν αγοράζεις κάτι άλλο; Θα μου πεις έδωσες τόσα λεφτά. Πάντως δεν είναι και κακό εργαλείο.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον Τ εχτές εκανα την αναβάθμιση και μεχρι τωρα ολα δουλεύουν μια χαρα στο τηλ και Τ9 και δεν εχει κολλάει πουθενα...

κατι αλλο με την τελευταία αναβάθμιση και ενω ειναι σε αναμονη το κινητο και κλειδωμένο ενο πέφτει αρκετα ο φωτισμος και σβηνουν και τα γραμματα παραμενει ενας αμυδρός φωτησμος

Ενω πιο πριν θυμαμαι οτι εσβηνε τελειος και γινοταν μαυρη η οθονη ...

μηπως γινεται επειδη ειναι ακομα ψηλά η μπαταρια και μαυριζει οταν τελειώνει για εξοικονόμηση ...

η δεν εχω βαλει καποαι ρύθμιση σωστα???

 

 

Υ.Γ.

εχει κανεις αποψη απο χρηση P1 με τεχνολογια A2DP

και ειδικότερα τών ακουστικων HBH-DS205 η HBH-DS220

γατι σκέφτομαι να αγοράσω ενα παρο τα 2 αυτα!

και κατι αλλο μπορείς να ακούσεις ραδιόφωνο με αυτα τα ακουστικά?

Link to comment
Share on other sites

...

κατι αλλο με την τελευταία αναβάθμιση και ενω ειναι σε αναμονη το κινητο και κλειδωμένο ενο πέφτει αρκετα ο φωτισμος και σβηνουν και τα γραμματα παραμενει ενας αμυδρός φωτησμος

Ενω πιο πριν θυμαμαι οτι εσβηνε τελειος και γινοταν μαυρη η οθονη ...

μηπως γινεται επειδη ειναι ακομα ψηλά η μπαταρια και μαυριζει οταν τελειώνει για εξοικονόμηση ...

η δεν εχω βαλει καποαι ρύθμιση σωστα???

 

Μου έχει συμβεί και εμένα να κολάει (σπάνια μεν), και αυτό που κάνω είναι από το task manager να κλείνω όλες τις εφαρμογές και έτσι λύνεται το θέμα. Για καλό και κακό όμως πήγαινε στις ρυθμίσεις/συσκευή/οπισθοφωτ. και βεβαιώσου οτι ρυθμίσεις συσκευής είναι στο αυτόματο.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

ολα οκ

τελικα

εκανα ενα ρεσταρτ και δουλευει

α και μου ηρθαν και 3 μηνυματα απο εχτες :P

...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάνω την αναβάθμιση θα μου λυθεί το πρόβλημα με τα μηνύματα;

Που με πετάει έξω;

Πρέπει να κάνω back up;

Siemens M55, Siemens CX75, Mitsubishi M342i,Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson W950i, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson W960i, Samsung Omnia i900 16gb, Samsung innov8, Motorola Milestone, Motorola Atrix, Motorola RAZR MAXX, Samsung Note II, Samsung Note III, Samsung Note IV, Samsung A8
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά, κυριολεκτικά από τη μια στιγμή στην άλλη, σταματησε να λειτουργεί η ροδέλα! Ενω το πάτημα μέσα το αντιλαμβάνεται, το γύρισμα είτε πάνω είτε κάτω δεν δουλευει! Εκανα ρεσταρτ αλλα το πρόβλημα παραμένει! Μονο format δεν έχω κάνει γιατί είναι αρκετή βαβούρα.

Εχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

Το κινητό έχει εγγύηση. Ξέρετε κάποιο sony service center που να την παλέυει με το Ρ1? γιατι πριν χρόνια που είχα πάει το Ρ910 του είχαν βγάλει τα ματακια τελικα.

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά, κυριολεκτικά από τη μια στιγμή στην άλλη, σταματησε να λειτουργεί η ροδέλα! Ενω το πάτημα μέσα το αντιλαμβάνεται, το γύρισμα είτε πάνω είτε κάτω δεν δουλευει! Εκανα ρεσταρτ αλλα το πρόβλημα παραμένει! Μονο format δεν έχω κάνει γιατί είναι αρκετή βαβούρα.

Εχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

Το κινητό έχει εγγύηση. Ξέρετε κάποιο sony service center που να την παλέυει με το Ρ1? γιατι πριν χρόνια που είχα πάει το Ρ910 του είχαν βγάλει τα ματακια τελικα.

 

Thanks!

 

http://img39.imageshack.us/img39/8746/service.th.jpg

 

για μενα αυτα τα service τα θεωρω καλα.με κοκκινο ειναι τα αψογα.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά, κυριολεκτικά από τη μια στιγμή στην άλλη, σταματησε να λειτουργεί η ροδέλα! Ενω το πάτημα μέσα το αντιλαμβάνεται, το γύρισμα είτε πάνω είτε κάτω δεν δουλευει! Εκανα ρεσταρτ αλλα το πρόβλημα παραμένει! Μονο format δεν έχω κάνει γιατί είναι αρκετή βαβούρα.

Εχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

Το κινητό έχει εγγύηση. Ξέρετε κάποιο sony service center που να την παλέυει με το Ρ1? γιατι πριν χρόνια που είχα πάει το Ρ910 του είχαν βγάλει τα ματακια τελικα.

 

Thanks!

 

Και εμένα! Δουλεύει μόνο προς τα κάτω και όχι προς τα πάνω. Ποιοτικό τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όχι και καλό το service στην Καλλιθέα...Μην τρελαθούμε τελείως!Χειρότερη μάπα δεν υπάρχει!Το καλύτερο είναι ΕΝΑ!Omnitech Τζωρτζ 3,Αθήνα κοντά στην Κάνιγγος!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όχι και καλό το service στην Καλλιθέα...Μην τρελαθούμε τελείως!Χειρότερη μάπα δεν υπάρχει!Το καλύτερο είναι ΕΝΑ!Omnitech Τζωρτζ 3,Αθήνα κοντά στην Κάνιγγος!

Μαλλον τα εχεις μπερδεψει τα πραγματα!! το Omnitech στο πολυτεχνειο ειναι μακραν το χειροτερο service σε ολη την Ελλαδα :down:

 

αντιθετως το αλλο στην καλλιθεα ειναι απο τα καλα!!,τουλαχιστον δεν σε κοροιδευουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω ότι συμφωνώ με αυτό που προαναφέρθηκε ότι η SE το παράτησε γρήγορα το κινητό. Το πιο απλό ρε παιδιά το ρημάδι το ξυπνητήρι γιατί να μη χτυπά όταν είναι κλειστό το κινητό; Δύσκολα θα επιστρέψω ξανά σε SE όταν πεθάνει (το να το πουλήσω δε λέει καθότι τα SE από μεταπωλητική αξία μηδέν το είχα πάρει 500€ και τώρα μετά από 1 1/2 χρόνο δε πιάνει ούτε 150€).

Nokia και πάλι Nokia παιδιά ποτέ δεν είχα παράπονο απλά ήθελα να δοκιμάσω και κάτι άλλο.

Λοιπόν ακούστε ακόμη ένα πρόβλημα που ανακάλυψα πρόσφατα... Έχω σετάρει το Activesync και βλέπω το mail μου από το κινητό. Από τη πρώτη στιγμή που έγινε αυτό δε μπορώ να κάνω συγχρονισμό με το PC (έχω βάλει τελευταία έκδοση του PS και έχω περάσει το τελευταίο firmware πάνω στο κινητό 4 φορές) πάει να κάνει συγχρονισμό από το Outlook και ενώ έχω διαγράψει όλες τις επαφές από το τηλέφωνο μου λέει ότι όλα είναι οκ και δε χρειάστηκε να συγχρονίσει τίποτα. Φυσικά οι επαφές του Outlook δε πάνε στο τηλέφωνο. Έχει κάποιος άλλος συναντήσει κάτι τέτοιο; Κάποια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά, κυριολεκτικά από τη μια στιγμή στην άλλη, σταματησε να λειτουργεί η ροδέλα! Ενω το πάτημα μέσα το αντιλαμβάνεται, το γύρισμα είτε πάνω είτε κάτω δεν δουλευει! Εκανα ρεσταρτ αλλα το πρόβλημα παραμένει! Μονο format δεν έχω κάνει γιατί είναι αρκετή βαβούρα.

Εχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

Το κινητό έχει εγγύηση. Ξέρετε κάποιο sony service center που να την παλέυει με το Ρ1? γιατι πριν χρόνια που είχα πάει το Ρ910 του είχαν βγάλει τα ματακια τελικα.

 

Thanks!

 

Το οτι σταμάτησε από την μία στιγμή στην άλλη δεν είναι καλό. Πάντως εμένα μια φορά που μου έκανε κόλπα δηλαδή έκανα ένα κλικ απάνω και πήγαινε 5 κάτω, το έλεισα με το να ρίξω αέρα με πιεστικό μέσα στο ροδάκι για να φύγει η σκόνι. Υπάρχει μια πιθανότητα να πήρε σκόνι η οποία να συσσορευότανε σαν "ροδέλα" η οποία έφυγε όλη μαζί ένα κομάτι και μπλόκαρε τις επαφές της ροδέλας. Για δοκίμασε με λίγο αέρα να δεις τι παίζει και να δεν δουλέψει, πήγαινε στο service.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

.....Το πιο απλό ρε παιδιά το ρημάδι το ξυπνητήρι γιατί να μη χτυπά όταν είναι κλειστό το κινητό; ....

 

Αυτό το έχουμε αναλύσει άπειρες φορές και εξαρτάται από την συνήθεια του καθένα. Θα σου πω την δικιά μου γνώμη χωρίς φυσικά να την θεωρώ πάγια.

Προσωπικά μου αρέσει που δεν χτυπάει όταν είναι κλειστό. Γιατί όταν το κλείσω θέλω να το κλείσω 100% και να μην αρχίσει να χτυπάει ούτε για ξεχασμένο ξυπνητήρι, ούτε για κάποια υπενθύμιση.

Επίσης επειδή είναι smartphone κάνει περίπου κανά 2-3 λεπτά να κάνει πλήρως boot up. Αυτό το πράγμα δεν το μπορώ κάθε πρωί. Πρωτειμώ να το γυρνάω στο flight mode με μια κίνηση και πίσω σε λειτουργία σε ένα δευτερόλεπτο. Ούτος εις άλλος στο flight mode καταναλώνει απειροελάχιστη ενέργεια και ούτε εκπέμπει κάποια ακτινοβολία, ενώ ταυτόχρονα έχω και τις υπόλοιπες λειτουργίες του κινητού διαθέσιμες, όπως ρολόι, φακό κτλ. Είναι θέμα συνήθειας και πως το βλέπει ο καθένας. Σεβαστή πάντως η άποψη σου.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

(το να το πουλήσω δε λέει καθότι τα SE από μεταπωλητική αξία μηδέν το είχα πάρει 500 και τώρα μετά από 1 1/2 χρόνο δε πιάνει ούτε 150).

 

200 με 250 ευρώ πιάνει :rolleyes:.. Εγώ το πούλησα 200ε πριν μία εβδομάδα, και

αυτός που το αγόρασε βρήκε και το πούλησε 250ε την επόμενη μέρα :(.

 

Δεν λέω ότι είναι καλά, γιατί και εγώ 500 είχα δώσει (499 για την ακρίβεια)

αλλά από το να μου μείνει στο συρτάρι καλά ήταν και τα 200!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παραπανω απο 150-180 ευρο δεν θα εδινα.

 

Μακαρι που το δωσατε σε αυτα τα χρηματα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος να προτηνει κατι παρομοιο σε κινητο η καλυτερο

γιατι μονο κατηγοριες βλεπω οχι προτασεις

δεν το λεο απο κακια απλα και εγω γιατι τελευταια ψαχνομαι

αλλα δεν καταλήγω καπου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα μεταχειρισμένο και αγρατσούνιστο τον Ιανουάριο 100 ευρώ...

Το προηγούμενο μου κινητό ήταν το w950i απο το οποίο ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος!

Αλλά μου έχει σπάσει λίγο τα νεύρα το P1...

Νομίζω οτι αργεί απίστευτα πολύ!!!

Siemens M55, Siemens CX75, Mitsubishi M342i,Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson W950i, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson W960i, Samsung Omnia i900 16gb, Samsung innov8, Motorola Milestone, Motorola Atrix, Motorola RAZR MAXX, Samsung Note II, Samsung Note III, Samsung Note IV, Samsung A8
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P1i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...