Jump to content

Αριθμός IMEI


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

Από ό,τι ξέρω, κάθε κινητό τηλέφωνο έχει έναν αριθμό IMEI.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:Που χρησιμεύει αυτός ο αριθμός IMEI;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

Link to comment
Share on other sites

Αν χάσεις η σου κλέψουν το κινητό, θα δηλώσεις την κλοπή στην κατασκευάστρια εταιρία και αυτόν τον αριθμό.

Έτσι το κινητό δε θα μπορεί ποτέ να πάει ούτε για σέρβις, ούτε για αναβάθμιση.

 

Στο εξωτερικό κάποια δίκτυα, περνάν τον αριθμό αυτό και στη βάση τους, οπότε δεν μπορεί ούτε καν να χρησιμοποιηθεί.

 

Επίσης είναι πολύ χρήσιμος στις υποκλοπές/παρακολουθήσεις !!! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν χάσεις η σου κλέψουν το κινητό, θα δηλώσεις την κλοπή στην κατασκευάστρια εταιρία και αυτόν τον αριθμό.

Έτσι το κινητό δε θα μπορεί ποτέ να πάει ούτε για σέρβις, ούτε για αναβάθμιση.

 

Στο εξωτερικό κάποια δίκτυα, περνάν τον αριθμό αυτό και στη βάση τους, οπότε δεν μπορεί ούτε καν να χρησιμοποιηθεί.

 

Επίσης είναι πολύ χρήσιμος στις υποκλοπές/παρακολουθήσεις !!! :lol:

 

Καταρχήν, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Ο αριθμός αυτός βρίσκεται στο κινητό τηλέφωνο και στο κουτί συσκευασίας του.Σωστά;

Όταν αυτός ο αριθμός δωθεί σε κάποιο δίκτυο, τότε απενεργοποιήται το κινητό τηλέφωνο ή κάθε κάρτα sim που βάζεις δεν λειτουργεί;

Επίσης, πως ακριβώς χρησιμεύει στις υποκλοπές;

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΜΕΙ είναι πρακτικά η ταυτότητα της συσκευής. Χοντρικά, όταν το κινητό συνδέεται στο δίκτυο τον αναφέρει στο στυλ "Hello, είμαι το κινητό "IMEI" και "έχω μέσα μου την κάρτα SIM με αριθμό μπλα μπλα...." έτσι το δίκτυο αναγνωρίζει την συσκευή.

 

Θεωρητικά τα δίκτυα μπορούν να μπλοκάρουν μια συσκευή από το ΙΜΕΙ και επίσης μπορεί να εντοπιστεί πότε και πως χρησιμοποιείται μια συσκευή...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά τα δίκτυα μπορούν να μπλοκάρουν μια συσκευή από το ΙΜΕΙ και επίσης μπορεί να εντοπιστεί πότε και πως χρησιμοποιείται μια συσκευή...

 

Τα δίκτυα μπορούν να μπλοκάρουν την λειτουργεία μιας συσκευής, μόνο με την προϋπόθεση της άρσης προσωπικών δεδομένων από τις αρχές.Σωστά;

Επίσης, όταν αναφέρεις την ικανότητα χρονικού και τροπικού εντοπισμού της λειτουργείας της συσκευής, τι ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Τα δίκτυα μπορούν να μπλοκάρουν την λειτουργεία μιας συσκευής, μόνο με την προϋπόθεση της άρσης προσωπικών δεδομένων από τις αρχές.Σωστά;

Επίσης, όταν αναφέρεις την ικανότητα χρονικού και τροπικού εντοπισμού της λειτουργείας της συσκευής, τι ακριβώς εννοείς;

 

Μάλλον, δεν ξέρω ακριβώς τις γραφειοκρατικές και ουσιαστικές λεπτομέρειες ούτε γιατί δεν εφαρμόζεται αλλά τεχνικά είναι δυνατόν. Το δίκτυο, μπορεί να γνωρίζει ότι η συσκευή με ΙΜΕΙ Χ που περιέχει την κάρτα SIM Υ χρησιμοποίησε τον Ζ σταθμό βάσης την τάδε ώρα και μέρα για να τηλεφωνήσει στο τάδε νούμερο, ή δέχτηκε τηλεφώνημα από το τάδε νούμερο. Η την τάδε μέρα και ώρα η συσκευή τάδε ήταν στην εμέβελεια του σταθμού βάσης τάδε. Η την τάδε μέρα και ώρα η συσκευή ενεργοποιήθηκε και συνδέθηκε στο δίκτυο στην εμβέλεια του σταθμού κτλ.....

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ XPhys.:D

:oops: :offtopic:

Εάν κάποιο μέλος θέλει να καταθέσει τις απορίες του, μπορεί να συνεχίσει στο συγκεκριμένο θέμα.:)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 (4.03) SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

...Kapou anafere kapoios-a gia tis upoklopes,T rolo loipon paizei to imei?An allaksw ton kwdiko imei 8a mporoun na me entopisoun?

...7AiT²4™ is Everywhere...
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΙΜΕΙ είναι τα αρχικά του International Mobile Station Equipment Identity.

Μια ματιά στις μηχανές αναζήτησης θα σου δώσει πολλές πληροφορίες σε διάφορες γλώσσες.

Το μη τεχνικό όμως θέμα που μας ενδιαφέρει σχετικά, και μιλάω εμάς τους χρήστες κινητών τηλεφώνων παγκοσμίος, είναι η δυνατότητα που δίνει το ΙΜΕΙ για την μείωση των κλοπών κινητών τηλεφώνων. Εχω διαβάσει άρθρα και στα αγγλικά και στα Γερμανικά σχετικά με το θέμα από διάφορες γωνίες της γής. Αναπτύσσονται αρκετά κινήματα για να πιεστούν οι εταιρείες να παράσχουν την υπηρεσία φραγής κλεμμένων συσκευών που βασίζεται στο ΙΜΕΙ.

Δες πχ.

 

γερμανικα:

http://peterpanch.wordpress.com/2006/01/18/imei-die-handy-seriennummer-mal-was-sinnvolles-bei-natel-diebstahl/

Αγγλικά:

http://en.wikipedia.org/wiki/International_Mobile_Equipment_Identity

http://www.gsm-security.net/faq/imei-international-mobile-equipment-identity-gsm.shtml

Εδώ εμείς τι θα κάνουμε;Δες παρακάτω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=165875

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 (4.03) SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

...Kapou anafere kapoios-a gia tis upoklopes,T rolo loipon paizei to imei?An allaksw ton kwdiko imei 8a mporoun na me entopisoun?

 

Βασικά, έχω την εντύπωση, ότι ο κωδικός αριθμός IMEI δεν μπορεί να τροποποιηθεί σε ένα κινητό τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, έχω την εντύπωση, ότι ο κωδικός αριθμός IMEI δεν μπορεί να τροποποιηθεί σε ένα κινητό τηλέφωνο.

 

στης πιο παλιες συσκευες π.χ. 8210 υπηρχε προγραμμα που σου αλαζε το ΙΜΕΙ

για της πιο καινουργιες συσκευες δεν εχω ακουση κατι

Link to comment
Share on other sites

στης πιο παλιες συσκευες π.χ. 8210 υπηρχε προγραμμα που σου αλαζε το ΙΜΕΙ

για της πιο καινουργιες συσκευες δεν εχω ακουση κατι

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!Αφού αλλάξεις τον αριθμό IMEI, θα συνεχίσει να ισχύει η εγγύηση;;;Επίσης, έάν υπάρχει ίδιος αριθμός IMEI σε άλλο κινητό τηλέφωνο, τότε τι γίνεται;;;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!Αφού αλλάξεις τον αριθμό IMEI, θα συνεχίσει να ισχύει η εγγύηση;;;Επίσης, έάν υπάρχει ίδιος αριθμός IMEI σε άλλο κινητό τηλέφωνο, τότε τι γίνεται;;;

Τον ξαναλλάζεις :what:

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Τον ξαναλλάζεις :what:

 

Ίσως να μην έγινα κατανοητός.Εάν κάποιο δίκτυο ανιχνεύσει δύο διαφορετικές συσκευές με τον ίδιο αριθμό IMEI, τότε τι γίνεται;

 

EDIT:Μήπως ξέρετε το πρόγραμμα τροποποίησης του αριθμού IMEI;

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 (4.03) SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Τον ξαναλλάζεις :what:

 

Ίσως να μην έγινα κατανοητός.Εάν κάποιο δίκτυο ανιχνεύσει δύο διαφορετικές συσκευές με τον ίδιο αριθμό IMEI, τότε τι γίνεται;

 

EDIT:Μήπως ξέρετε το πρόγραμμα τροποποίησης του αριθμού IMEI;

 

...Xreiazetai na exeis kai kapoio texniko eksoplismo ektos apo to programma.Alla auta ta programmatakia einai ftiagmena apo peirates tou eidous.Psakse se kamia mhxanh anazhthshs:imei changer,imei flasher,h kati tetoio.Den 8umamai akribws kapoio onoma.Pantos ginetai k stis suxrones suskeues arkei na exeis epagelmatiko flasher oste na mporeis na allakseis thn eeprom pou einai apo8hkeumenos o imei.Me mia tetoia diadikasia mporei na katastrepseis to kinhto polu eukola me to papamikro.

...7AiT²4™ is Everywhere...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 (4.03) SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

 

 

...Xreiazetai na exeis kai kapoio texniko eksoplismo ektos apo to programma.Alla auta ta programmatakia einai ftiagmena apo peirates tou eidous.Psakse se kamia mhxanh anazhthshs:imei changer,imei flasher,h kati tetoio.Den 8umamai akribws kapoio onoma.Pantos ginetai k stis suxrones suskeues arkei na exeis epagelmatiko flasher oste na mporeis na allakseis thn eeprom pou einai apo8hkeumenos o imei.Me mia tetoia diadikasia mporei na katastrepseis to kinhto polu eukola me to papamikro.

 

Δηλαδή, από όσα ό,τι κατάλαβα είναι επίκινδυνο να τροποποιήσεις τον αριθμό IMEI.Επίσης, εκτός από το ειδικό πρόγραμμα, τι άλλο χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει κάποια σελίδα στην οποία να δίνω αριθμό ΙΜΕΙ και να μου βγάζει πληροφορίες σχετικά με τη συσκευή? Από πού είναι, πού πωλήθηκε, πότε, τι μοντέλο είναι κλπ..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια σελίδα στην οποία να δίνω αριθμό ΙΜΕΙ και να μου βγάζει πληροφορίες σχετικά με τη συσκευή? Από πού είναι, πού πωλήθηκε, πότε, τι μοντέλο είναι κλπ..

 

Για δες αυτό και αυτό μπορεί να σε βοηθήσουν.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό και αυτό μπορεί να σε βοηθήσουν.

 

Ευχαριστώ, αλλά δεν παρέχουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζομαι:(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θυμάμαι στην ιστοσελίδα του clubnokia, έγγραφες τον αριθμό IMEI και σου έβγαζε αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με το κινητό σου τηλέφωνο, αλλά μόνο για κινητά τηλέφωνα της Nokia.:)
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να δώσεις την ακριβή σελίδα? Γιατί όσο και αν έψαξα μόνο για την αυθεντικότητα των μπαταρίων βρήκα..
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να δώσεις την ακριβή σελίδα? Γιατί όσο και αν έψαξα μόνο για την αυθεντικότητα των μπαταρίων βρήκα..

 

Δεν νομίζω να γίνεται τώρα.Πρίν 5 περίπου χρόνια υπήρχε ξεχωριστή σελίδα της Nokia (nokia.gr) και ξεχωριστή για το club (clubnokia.gr).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...