Jump to content

ΗΣΑΠ - Γραμμή 1 (Πειραιάς - Κηφισιά)


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά πάντως δεν καταλαβαίνω σε τι θα εξυπηρετεί η στάση Καμίνια στο εργοστάσιο του Κεράνη..τόσο πολύς κόσμος μένει εκεί που χρειάζεται καινούργια στάση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η νέα γραμμή ανάνεσα στους σταθμούς Πετράλωνα-Θησείο στην κατεύθηνση προς Κηφισιά από χθές πλέον λειτουργει:).

Αλλά θα συνεχιστεί η ταλαιπωρία σε αυτό το σημείο γιατί τώρα έχει σειρά η κατεύθηνση προς Πειραιά:lol:,η οποία έχει ήδη κλείσει.:D

Αλλά πότε θα προλάβουν να την αλλάξουν σε 15 μέρες,δεν ξέρω:(,αφού ο σταθμός Θησείο υπολογίζεται να ανοίξει ξανά στις 15 με 16 Απριλίου.;)

Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

προφανως θα ξεφυγουν εκτος χρονοδιαγραμματος. δεν θα ειναι η πρωτη φορα σε εργο εν ελλαδει!!

 

εχω μια απορια για τις γραμμες του ΗΣΑΠ, οποιος γνωριζει ας απαντησει.

 

αυτη τη στιγμη γινονται εργα για να αλλαχτουν οι γραμμες, κι απο οτι εχω προσεξει αλλασσονται τα ξυλινα υποστηλωματα στις ραγες με νεα τσιμεντενια. απο οσο ξερω αυτα τα παλια ξυλινα, αντεξαν και με το παραπανω, απλα δεν αντεχαν σε μεγαλυτερες ταχυτητες (ξυλο νοτιοαφρικανικου δεντρου αν δεν απατωμαι, με αντοχη στο νερο).

 

παρατηρησα ομως οτι τα νεα υποστηλωματα ειναι εξολοκληρου απο μπετον, τη στιγμη που στις τροχιες του Μετρο ειναι τσιμεντενια κατω απο τη ραγα και μεταλλικα στο ενδιαμεσο. γνωριζει κανεις γιατι υπαρχει αυτη η διαφορα? μηπως επειδη στο μετρο, λογω του οτι ειναι υπογειο, δεν υποκεινται σε εντονες διαστολες τους καλοκαιρινους μηνες, οποτε και το μεταλλο ειναι αποδεκτο (ενω στον ΗΣΑΠ που ειναι υπεργειος και το καλοκαιρι .. ψηνεται, ισως υπηρχε προβλημα)..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα ομως οτι τα νεα υποστηλωματα ειναι εξολοκληρου απο μπετον.

 

Αν ήσουν ποιό παρατηριτικός θα έβλεπες ότι στην νέα γραμμή ανάμεσα Θησείο με Πετράλωνα πάνω στην γέφυρα βάλανε ξύλινους στρωτήρες/υποσηλώματα ενώ στο ρεύμα προς Πειραιά σε ένα σημείο ανάμεσα στους σταθμους Μοναστηράκι με Θησείο που γίνονται επίσης έργα απ'οτι πρόσεξα:D βάζουνε και εκεί ξύλινα υποστηλώματα.:)

Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι ξαναπερνανε ξυλινα υποστηλωματα?

 

εγω ηξερα οτι τ αλλαζανε γιατι δεν αντεχαν μεγαλυτερες ταχυτητες..

 

περαν αυτου, τη διαφορα στους στρωτηρες μεταξυ μετρο και ΗΣΑΠ δεν εχω καταλαβει..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρος είμαι ότι ξαναπερνάνε ξύλινους στρωτήρες.:)Έχω δει σε ένα σημείο στην νέα γραμμή ανάμεσα στο Θησείο και Πετράλωνα πάνω στην γέφυρα και επίσης ξυλινους στρωτήρες έχουν όλες οι διασταυρώσεις εκεί που τις αλλάζουν τα Σαββατοκύριακα.:D
Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

2 παιδια απο ΗΣΑΠ μου ειπαν οτι τους βγαζουν τους ξυλινους να βαλουν τσιμεντενιους...! τι να πω..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Στο θησείο τα έργα στην γραμμής προς Πειραιά συνεχίζονται με πολύ γρηγορότερους ρυθμούς απ'ότι έγιναν στο ίδιο σημείο στην γραμμή προς Κηφισιά.

Μάλλον ήταν μέχρι να πάρουν μπρός.:lol:

Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

τις ωρες αιχμης οντως ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ η κατασταση.....

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο σημείο που έχει σειρά να αλλάξει τις γραμμές όταν τελειώσει ανάμεσα Θησείο με πετράλωνα είναι η περιοχή ανάμεσα Άνω Πατήσια με Άγιο Ελευθέριο:cool::).Όσοι μετακινήστε τακτικά από εκεί προετοιμαστείτε.:lol:
Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

εγω που κατεβαινω απο Νερατζιωτισσα τι να πω? που ηδη κανουν εργα αναμεσα Ηρακλειο-Ειρηνη..?

δευτερο bottleneck στο "κομματι" μου...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Στο θησείο τα έργα στην γραμμής προς Πειραιά συνεχίζονται με πολύ γρηγορότερους ρυθμούς απ'ότι έγιναν στο ίδιο σημείο στην γραμμή προς Κηφισιά.

Μάλλον ήταν μέχρι να πάρουν μπρός.:lol:

 

Προχωράνε πολύ γρήγορα,η μισή νέα γραμμή ανάμεσα στους σταθμούς Θησείο-Πετράλωνα στο ρεύμα προς Πειραιά έχε τοποθετηθεί.:)

Έχει αλλάξει και η γραμμή στον σταθμό Θησείο ακριβώς κάτω από την αποβάθρα στο ρευμα προς Πειραιά.Να δούμε ποτε θα την αλλάξουν μέσα στο σταθμό προς Κηφισιά.;)

Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

Από 23 Απριλίου κλείνει ο σταθμός ΑΓΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ.:lol::p:D

Άντε να δούμε τι θα γίνει με τις καθυστερήσεις σε 3 μέτωπα.:cool::O:blink::(

Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις. Όποιος ξέρει ας απαντήσει.

(1)Επιτρέπεται να φωτογραφίζεις μέσα σε έναν σταθμό?Γιατί πρίν λίγες μέρες στον σταθμό του Πειραιά ένας securiti απαγόρευσε σε έναν τουρίστα να φωτογραφίσει.

και(2)Αφού από αύριο κλείνει ο σταθμός Άγιος Ελευθέριος θα αλλάξουν όλη την γραμμή ανάμεσα στους σταθμούς Άνω Πατήσια και Άνω Πατήσια?:ninja:

Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κανονικά απαγορευεται.Αλλα στα @@ σου δε σου κάνουν τίποτα.

Επισης οτι και να αλλαξουν το τρένο πάλι αργό θα είναι δε θα κερδίσει και τίποτα σημαντικο σε χρόνο.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι βάλαν το ηλεκτρικο κάτω ενω στα περισσότερα μέρη είναι απάνω και δε τριζει οπως εδω

Link to comment
Share on other sites

Από αύριο στις 5 το απόγευμα και μέχρι τα μεσάνυχτα του Σαββάτου ο ηλεκτρικός σιδηρόδρομος θα λειτουργεί μεταξύ των σταθμών Πειραιάς- Ταύρος και Ομόνοια- Κηφισιά. Επίσης, την Κυριακή 10 Μαΐου από την έναρξη έως τη λήξη των δρομολογίων ο Ηλεκτρικός θα λειτουργεί στα τμήματα Πειραιάς- Ταύρος και Νέα Ιωνία- Κηφισιά. Στα τμήματα που θα τεθούν εκτός λειτουργίας, οι επιβάτες θα εξυπηρετούνται με ειδικές λεωφορειακές γραμμές της ΕΘΕΛ. Στο μεταξύ, από Κυριακή 10 Μαΐου και για διάστημα περίπου δύο μηνών τίθενται εκτός λειτουργίας οι σταθμοί Άγιος Ελευθέριος και Κάτω Πατήσια. Οι συρμοί θα διέρχονται από τους σταθμούς αυτούς χωρίς να κάνουν στάση και με καθυστέρηση στο δρομολόγιο.

Πηγή ΤΑ ΝΕΑ

Καλή επιτυχία.:D

Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω μετα απο 4-5 χρονια να μην αρχισουν παλι να κοβουν σταθμους για να αλλαξουν σιδηροτροχιες... ΕΛΠΙΖΩ.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μάγκες ξηλώνουν την νέα ολοκαίνουρια γραμμή ανάμεσα Ηράκλειο με Ειρήνη.:shock::blink::wacko: Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τον λόγο αλλά διαφώνησε η κατασκευαστική εταιρεία με τον ΗΣΑΠ για το σκυρόδεμα.
Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

μισο αδερφε..... αυτα που ειχαν τσιμεντωσει και στρωσει τα ξηλωνουν???????? δε στεκει.. βλακες ειναι?? ΗΜΑΡΤΟΝ..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

εμαθα τελικα γιατι ξηλωνουν.

 

η κατασκευαστικη Ακτωρ, που εχει αναλαβει το εργο, πιεζομενη απο ημερομηνιες παραδοσης ξεκινησε να κανει το στρωσιμο με το σκυροδεμα. για κακη της τυχη το εργο δεν εγινε συμφωνα με τις προδιαγραφες του ΗΣΑΠ αναφορικα με τη στατικοτητα. ο ΗΣΑΠ βρισκοντας ως προσχημα το οτι η Ακτωρ ξεκινησε διχως να εχει παρει εγκριση απο το ΥΠΕΧΩΔΕ, τους αναγκασε να τα ξαναφτιαχνουν.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως απο ομονοια και κατω το εχουν φτιαξει λιγο καλυτερρα.. αντε να δουμε..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως απο ομονοια και κατω το εχουν φτιαξει λιγο καλυτερρα.. αντε να δουμε..

Δηλαδή πάει καλύτερα τώρα;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...