Jump to content

Φαρσέρ κινητών


DocNick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω από χθες πρόβλημα με κάποιον φαρσέρ ο οποίος μου έχει κάνει πάνω από 80 στιγμιαίες κλήσεις.

Με παίρνει από κινητό τηλέφωνο χωρίς απόκρυψη (697*******) και το κλείνει αμέσως.

Δοκίμασα να τον καλέσω αλλα μου το κλείνει.

 

Μέχρι τώρα καταφερα να μάθω ότι δεν είναι What's up αλλά σύνδεση.

 

Για να μου πούνε όμως απ' την Cosmote το όνομα του κατόχου χρειάζεται εισαγγελική παραγγελία.

 

Ζήτησα απ' τη δική μου εταιρεία να γίνει επιλεκτική φραγή στο συγκεκριμένο νούμερο αλλα δε γίνεται μου είπαν.

Τί με συμβουλεύετε να κάνω? (πέρα απ' την αλλαγή αριθμού και την ολική φραγή κλήσεων που μου πρότειναν απ' τη Voda)

To κινητό μου EriccsonT68i νομίζω δεν υποστηρίζει φραγή σε κάποιο συγκεκριμένο νούμερο...

Αν έχει κανείς τα conne μέσα απ' την Cosmote και μπορεί να μου δώσει κάποια παραπάνω στοιχεία θα του ήμουν ευγνώμων.

Τελικα αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο καταναλωτής με όλες τις επιτροπές διασφάλισης απορρήτου έχει γίνει έρμαιο του κάθε ασυνείδητου...

Link to comment
Share on other sites

Σε ανύποπτο χρόνο βάλε κάπιο φίλο σου να του τηλεφωνήση ώστε να μάθει πιός είναι. Είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις . Νομικά μέσα ξέχασε τα καλύτερα στοιχίζουν ακριβά, και δεν είναι πάντα αποτελεσματικά.
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω από χθες πρόβλημα με κάποιον φαρσέρ ο οποίος μου έχει κάνει πάνω από 80 στιγμιαίες κλήσεις.

Με παίρνει από κινητό τηλέφωνο χωρίς απόκρυψη (697*******) και το κλείνει αμέσως.

Δοκίμασα να τον καλέσω αλλα μου το κλείνει.

 

Μέχρι τώρα καταφερα να μάθω ότι δεν είναι What's up αλλά σύνδεση.

 

Για να μου πούνε όμως απ' την Cosmote το όνομα του κατόχου χρειάζεται εισαγγελική παραγγελία.

 

Ζήτησα απ' τη δική μου εταιρεία να γίνει επιλεκτική φραγή στο συγκεκριμένο νούμερο αλλα δε γίνεται μου είπαν.

Τί με συμβουλεύετε να κάνω? (πέρα απ' την αλλαγή αριθμού και την ολική φραγή κλήσεων που μου πρότειναν απ' τη Voda)

To κινητό μου EriccsonT68i νομίζω δεν υποστηρίζει φραγή σε κάποιο συγκεκριμένο νούμερο...

Αν έχει κανείς τα conne μέσα απ' την Cosmote και μπορεί να μου δώσει κάποια παραπάνω στοιχεία θα του ήμουν ευγνώμων.

Τελικα αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο καταναλωτής με όλες τις επιτροπές διασφάλισης απορρήτου έχει γίνει έρμαιο του κάθε ασυνείδητου...

2 λύσεις μου ήρθαν.

 

1) Είδα μία διαφήμηση τύπου 11880 όπου άκουσα να λένε ότι μπορούν να σου πουν και που ανοίκουν αριθμοί κινητών. Δεν ξέρω τίποτα παραπάνω. Όποιος είδε την διαφήμηση ας ενημερώσει.

 

2)Παίρνεις ένα smartphone(πχ.ν70) και με την βοήθεια κατάλληλου προγράμματος απορρήπτεις συγκεκριμένο αριθμό, κλήσεις με απόκρυψη και πααααααααααρα πολλά άλλα.

 

Κάνω το 2ο και έχω βρει την υγειά μου :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα 11880 και 11850 δε σου λένε το όνομα με βάση το νούμερο του κινητού...

Το 11880 δεν υποστηρίζει καν τηλέφωνα κινητών.

 

Δυστυχώς το δικό μου κινητό Ericsson T68i τη μόνη δυνατότητα blockαρίσματος που μου δίνει είναι να δέχομαι κλήσεις μόνο απ' τα νούμερα που έχω στον κατάλογό μου.

Το χειρότερο όμως είναι ότι θα πρέπει να περάσω ένα προς ένα όλα τα νούμερα του καταλόγου που θέλω να γίνουν δεκτά...

Link to comment
Share on other sites

ακου τι συνεβη σε εμενα: πηγα σε καταστημα Cosmote να δω για συσκευες, η πωλητρια πιεζε να αλλαξω προγραμμα η να μπω σε οικογενειακο. με ρωταει με ποιον μιλαω πολυ, της λεω με εναν αριθμο cosmote.

αρχισε να πρηζει να τον πεισω να κανουμε οικογενειακη προγραμμα (οι 2 μας). της λεω οτι πρεπει να εχει συνδεση καποιο απο τα παλια προγραμματα. μου λεει να το ελεγξουμε

 

της δινω ΜΟΝΟ τον αριθμο του κινητου και μου βγαζει ΜΠΡΟΣΤΑ μου:

ονομα

επωνυμο

διευθυνση, πολη

αφμ

καταστημα που εγινε η συνδεση

το προγραμμα cosmote που εχει

(δε 8υμαμαι και τι αλλο)

 

ολα αυτα δινοντας της ΜΟΝΟ τον ΑΡΙΘΜΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ και λεγοντας οτι εχει συνδεση (ισως παλιο προγραμμα). και ολα τα εψαξε ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ.

 

βρες καποιον που να ειναι καλος στο θεατρο, και καντο. μπορει να πιασει

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό γίνεται με δεδομένο ότι πρόκειται για τον ίδιο το συνδρομητή. Κανονικά πρέπει να ζητηθούν διάφορα στοιχεία όπως ΑΦΜ, αριθμός ταυτότητας κτλ. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις κάποιον γνωστό να τηλεφωνήσει στον αριθμό.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βρες καποιον που να ειναι καλος στο θεατρο, και καντο. μπορει να πιασει

 

..αθανατο ελληνικο δαιμονιο :) :) ...

 

..αλλα ο τυπος για να ειναι τοσο θρασυς μαλλον αγορασε καρτοκινητο απο το περιπτερο....:wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καρτοκινητό δεν είναι παιδιά γιατί ο αδερφός μου που έχει What's up έστειλε μήνυμα σε μια υπηρεσία της Cosmote που σου λέει αν το τάδε νούμερο είναι καρτοκινητό και του έβγαλε ότι το συγκεκριμένο νούμερο είναι με σύνδεση και όχι What's up!...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό γίνεται με δεδομένο ότι πρόκειται για τον ίδιο το συνδρομητή. Κανονικά πρέπει να ζητηθούν διάφορα στοιχεία όπως ΑΦΜ, αριθμός ταυτότητας κτλ. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις κάποιον γνωστό να τηλεφωνήσει στον αριθμό.

 

μαλλον δεν το εξηγησα σωστα. δεν ζητησα να δω τα στοιχεια ΜΟΥ. ειπα οτι μιλαω πολυ με ενα τηλ. cosmote (στην προκειμενη περιπτωση, του φιλου μου) και μου εβγαλε ολα τα στοιχεια ΤΟΥ, χωρις να μου ζητησει ουτε καν το ονομα στο οποιο ειναι η συνδεση, για τυπικους λογους

Link to comment
Share on other sites

Καρτοκινητό δεν είναι παιδιά γιατί ο αδερφός μου που έχει What's up έστειλε μήνυμα σε μια υπηρεσία της Cosmote που σου λέει αν το τάδε νούμερο είναι καρτοκινητό και του έβγαλε ότι το συγκεκριμένο νούμερο είναι με σύνδεση και όχι What's up!...

 

...διορθωστε με αν κανω λαθος...

 

...η υπηρεσια που λες με το μηνυμα, μας λεει αν το νουμερο ειναι What's up...μπορει καλλιστα να ειναι Cosmokarta η Βατραχι....;)

 

maria24...ναι καταλαβα.... στην Ελλαδα -με τα λογια- ολοι πειθωνται...:wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι οτιδήποτε... cosmokarta, frog, q, timcard, f2g, alacarte, cu, carefour, momad !!!

Με τη φορητότητα δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος τι είναι... :wink:

 

Εκτός βέβαια αν όντως ΛΕΕΙ το sms τι είναι (δεν το ξέρω αυτό...)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν το εξηγησα σωστα. δεν ζητησα να δω τα στοιχεια ΜΟΥ. ειπα οτι μιλαω πολυ με ενα τηλ. cosmote (στην προκειμενη περιπτωση, του φιλου μου) και μου εβγαλε ολα τα στοιχεια ΤΟΥ, χωρις να μου ζητησει ουτε καν το ονομα στο οποιο ειναι η συνδεση, για τυπικους λογους

Καλά αυτό σηκώνει και μήνυση περιττό να σου πω, για παραβίαση προσωπικού απορρήτου. Οπότε με πολύ θράσος μπορεί κάποιος να κάνει αυτό που λες.

Δεν ξέρω τι άλλο να πω!!!

Α, χρόνια σου πολλά, να τα εκατοστήσεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με τη φορητότητα δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος τι είναι... :wink:

 

..σωστα...μονο που -δεν ειμαι σιγουρος- αλλα στην φορητοτητα δεν πρεπει να δηλωσεις στοιχεια;;;

 

....αν εχει σκοπο να το χρησιμοποιησει για πλακα δεν θα το διακινδύνευε εκτος αν ειναι βλακας :p

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα 11880 και 11850 δε σου λένε το όνομα με βάση το νούμερο του κινητού...

Το 11880 δεν υποστηρίζει καν τηλέφωνα κινητών.

 

Δυστυχώς το δικό μου κινητό Ericsson T68i τη μόνη δυνατότητα blockαρίσματος που μου δίνει είναι να δέχομαι κλήσεις μόνο απ' τα νούμερα που έχω στον κατάλογό μου.

Το χειρότερο όμως είναι ότι θα πρέπει να περάσω ένα προς ένα όλα τα νούμερα του καταλόγου που θέλω να γίνουν δεκτά...

Δεν λέω για αυτά τα νούμερα. Εϊπα ότι είδα μια διαφήμηση όπου λέει ότι μπορουν να σου πουν και αριθμούς κινητών.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

DocNick αν εχεις smartphone βαλε _ΑΥΤΟ_ και θα ξενοιασεις μια για παντα ;)

 

http://efficasoft.com/smartblock/smartblock_ss_main.gif

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρομοιο θεμα..

ειχα t39/t68 τωρα t610..

ΟΛΑ εχουν πολυ καλη

white list..

κανεις 1-10 ομαδες..

εχεις 7 προφιλ..

σε καθε προφιλ

βαζεις ποιες ομαδες

θελεις να σε καλουν

δλδ.το πολυ 10..

η καθε ομαδα

παιρνει εως 15 αριθμους..

(μεσω του ονοματος..)

συνολο 150 αριθμοι,

οποτε βρηκα την

ησυχια μου..

και αυτος λογος που

λατρευω τα ///..

πχ

εχεις ομαδα

εργασια

και στο προφιλ δουλεια

επιτρεπεις απο την

ομαδα εργασια,..

το μονο που κανεις

μετα πας στις ομαδες

και βαζεις/ βγαζεις

απο το εργασια

αυτους που θελεις..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σας! Είναι πράγματι τραγικό να είπες ένα κινητό και να έβγαλε η άλλη μπροστά σου όλη του την καρτέλα!

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι: Έχω ένα what's up σε ένα Sharp GX17, ξέρει κανείς πως μπορώ να βάλω φραγή σε ΟΛΕΣ τις εισερχόμενες;

 

Θέλω να το έχω μόνο για sms, mms.

 

Αν γνωρίζει κάποιος τον ευχαριστώ πολύ!!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Είναι πράγματι τραγικό να είπες ένα κινητό και να έβγαλε η άλλη μπροστά σου όλη του την καρτέλα!

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι: Έχω ένα what's up σε ένα Sharp GX17, ξέρει κανείς πως μπορώ να βάλω φραγή σε ΟΛΕΣ τις εισερχόμενες;

 

Θέλω να το έχω μόνο για sms, mms.

 

Αν γνωρίζει κάποιος τον ευχαριστώ πολύ!!

Ενεργοποίηση φραγής για όλες τις εισερχόμενες κλήσεις:

Σε κατάσταση αναμονής θα πληκτρολογήσεις

*35* Κωδικός φραγής(1234) # και το πλήκτρο κλήσης(το πράσσινο).

 

Γαι έλεγχο κατάστασης

*#35# και το πλήκτρο κλήσης.

 

Μπορείς επίσης να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις την φραγή και από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου σου.

Link to comment
Share on other sites

DocNick αν εχεις smartphone βαλε _ΑΥΤΟ_ και θα ξενοιασεις μια για παντα ;)

 

http://efficasoft.com/smartblock/smartblock_ss_main.gif

sorry για το άσχετο αλλά κάτι παρόμοιο για S60 συσκευές υπάρχει?

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίηση φραγής για όλες τις εισερχόμενες κλήσεις:

Σε κατάσταση αναμονής θα πληκτρολογήσεις

*35* Κωδικός φραγής(1234) # και το πλήκτρο κλήσης(το πράσσινο).

 

Γαι έλεγχο κατάστασης

*#35# και το πλήκτρο κλήσης.

 

Μπορείς επίσης να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις την φραγή και από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου σου.

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου, όμως και στους δύο κωδικούς που έβαλα, το τηλέφωνο μου εμφάνισε "Το αίτημα δεν ολοκληρώθηκε".

 

Λες να φταίει η συσκευή; έχω το 2300

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου, όμως και στους δύο κωδικούς που έβαλα, το τηλέφωνο μου εμφάνισε "Το αίτημα δεν ολοκληρώθηκε".

 

Λες να φταίει η συσκευή; έχω το 2300

Αν δεν μπορείς να το ενεργοποιήσεις με τους κωδικούς, τοτε ψάξε την υπηρεσία φραγής κλήσεων στο μενού του τηλεφώνου σου. Λογικά η ακολουθία είναι Μενού->Ρυθμίσεις->Ρυθμίσεις ασφαλείας->Υπηρεσία φραγής κλήσεων->Εισερχόμενες κλήσεις->Ενεργοποίηση. Θα σου ζητήσει τον κωδικό φραγής που ο προεπιλεγμένος είναι ο 1234.

Αν πάλι δεν ολοκληρωθεί το αίτημα, τότε καλύτερα επικοινώνησε με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.

 

Υ.Γ. Για να γίνει ενεργοποίηση της φραγής κλήσεων, θα πρέπει να έχεις υπόλοιπο τουλάχιστον 0,15Ε.

Link to comment
Share on other sites

DocNick αν εχεις smartphone βαλε _ΑΥΤΟ_ και θα ξενοιασεις μια για παντα ;)

 

http://efficasoft.com/smartblock/smartblock_ss_main.gif

 

πολύ καλό προγραμματάκι! :) Το μόνο "κακό" είναι ότι στο δικό μου smartphone (QTEK8500) "προλαβαίνει" να χτυπήσει πριν το βγάλει κατελειμένο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...