Jump to content

Ρυθμίσεις για GPRS/MMS


ausdim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από πολύ ψάξιμο στο Google / myphone.gr και μεγάλο σπάσιμο νεύρων και ταλαιπωρία, τελικά κατάφερα να βρω τις σωστές ρυθμίσεις για σερφάρισμα στο internet με Vodafone CU κάνοντας χρήση της προσφοράς των δωρεάν 100 ΜΒ/μήνα με κάθε ανανέωση 10+ €.

 

 

Ωραία τις βρήκαμε τις ρυθμίσεις, το πακετό αυτό που θα το βρούμε? ισχύει ακόμα?

Στο site της vodafone πάντως δεν το είδα πουθενά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σήμερα αγόρασα το lgks20 αλλά έχω μια απορία και θα ήθελα να μου απαντήσετε όσο πιο σύντομα μπορείτε για να μην μου έρθει κανένας λογαριασμός 50000 ευρώ.

έβαλα τις ρυθμίσεις για wind mms αλλα αφού λάβει και στείλει δεν κόβει την σύνδεση και γύρισα σπίτι και είδα στο κινητό 9 ώρες συνδεδεμένο με το wind mms. πως γίνεται οταν τελειώσει την αποστολή και λήψη να κλέινει την σύνδεση;

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν βρήκα λύση στο μονίμος ανοιχτό gprs.

 

πήγα στην registry και αλλαξα τις παρακάτω τιμές.

(έχω wind)

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\Comm\ConnMgr\Planner\Settings\

 

CacheTime to ebala 60

 

SuspendResume GPRS_bye_if_device_off

 

kai ayto einai gia ta mms

 

SuspendResumeCacheExpires mnet.b-online.gr

 

έτσι μόλις περνει και δίνει mms και τελειώσει η μεταφορά κλείνει αυτομάτος η σύνδεση

ενώ οταν είμαι σε wap κλεινει αν πατήσω το κοκκινο πλήκτρο ή αν ξεχαστώ σε 60 δευτερόλεπτα μόνη της ή αν κλείσω την οθόνη πάλι κλείνει αυτόματα.

 

 

Επίσης οι ρυθμίσεις για τα mms είναι λάθος και στο site της WIND για όλα τα κινητά η wind έχει port 9401 αλλα για τα htc και γενικά τα pocketpc έχει 9201 που φυσικά δέν δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν βρήκα λύση στο μονίμος ανοιχτό gprs.

 

πήγα στην registry και αλλαξα τις παρακάτω τιμές.

(έχω wind)

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\Comm\ConnMgr\Planner\Settings\

 

CacheTime to ebala 60

 

SuspendResume GPRS_bye_if_device_off

 

kai ayto einai gia ta mms

 

SuspendResumeCacheExpires mnet.b-online.gr

 

έτσι μόλις περνει και δίνει mms και τελειώσει η μεταφορά κλείνει αυτομάτος η σύνδεση

ενώ οταν είμαι σε wap κλεινει αν πατήσω το κοκκινο πλήκτρο ή αν ξεχαστώ σε 60 δευτερόλεπτα μόνη της ή αν κλείσω την οθόνη πάλι κλείνει αυτόματα.

 

 

Επίσης οι ρυθμίσεις για τα mms είναι λάθος και στο site της WIND για όλα τα κινητά η wind έχει port 9401 αλλα για τα htc και γενικά τα pocketpc έχει 9201 που φυσικά δέν δουλεύουν.

 

Για τα mms που το βρίσκουμε αυτό το κολπάκι? Και μένα με Vodafone αλλά δεν κλείνει αυτόματα η σύνδεση.

 

για να σου κλείνει το gprs μετά τα mms πρόσθεσε αυτό το dword key SuspendResumeCacheExpires kai me tin timi mnet.b-online.gr(to APN ton mms sou diladi)

Link to comment
Share on other sites

Ekei pou einai to katevato meta ta settings???

CacheTime

CoeffBandwith

CoeffCost

...

ναι

αλλάζεις τα υπάρχοντα κλειδιά με τις τιμές που έχω δώσει παραπάνω

 

και το

 

SuspendResumeCacheExpires το δημιουργείς και του δίνεις την τιμή : (to APN ton mms) stin periptosi mou (wind) mnet.b-online.gr, nomizo tis vodafone einai mms.vodafone.net alla den eimai sigouros , koitaxe pio einai to sosto

 

 

diladi kaneis NEW DWORD VALUE sto onoma bazeis SuspendResumeCacheExpires kai gia timi to APN sou

 

πές μου αν τα καταφερες.. και φυσικά soft reset για να οριστικοποιηθουν οι ρυθμίσεις.

 

Υ.Γ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΑ, ΑΚΡΙΒΩ΅ΟΠΩ΅ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Εφαγα τον κόσμο αλλά δεν βρίσκω το APN της VODAFONE?

 

όντως στο site της vodafone ούτε εγώ τις βρίσκω.

 

απο εδώ όμως λεει : Access point name: mms.vodafone.net

 

 

απο εδώ το είδα : http://www.htc.com.gr/9090_vodafone.html

Link to comment
Share on other sites

Στο valuedata βάζω το mms.vodafone.net επιλέγω ok και μετά το κάνει 0. Κάνω κάτι λάθος?

 

λάθος δικό μου δέν είναι dword value είναι reg multistring value

άρα edit new reg multistring value

gia dokimase tora

Link to comment
Share on other sites

για να σου κλείνει το gprs μετά τα mms πρόσθεσε αυτό το dword key SuspendResumeCacheExpires kai me tin timi mnet.b-online.gr(to APN ton mms sou diladi)

 

φίλε metkosas να σου κάνω μια ερώτηση; οι συνδρομητές κ χρήστες καρτοκινητής της wind όταν χρησιμοποιούν wap μέσω gprs συνδέονται με το wind plus, σωστά; το wind plus αναφέρει ότι χρεώνει 0,49 Ε ανά είσοδο με μέγιστη παραμονή 24 ώρες. Άρα συμφέρει να ρυθμίσουμε την συσκευή να αποσυνδέεται μετά την χρήση του wap ή να την αφήνουμε να μένει συνδεδεμένη? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

φίλε metkosas να σου κάνω μια ερώτηση; οι συνδρομητές κ χρήστες καρτοκινητής της wind όταν χρησιμοποιούν wap μέσω gprs συνδέονται με το wind plus, σωστά; το wind plus αναφέρει ότι χρεώνει 0,49 Ε ανά είσοδο με μέγιστη παραμονή 24 ώρες. Άρα συμφέρει να ρυθμίσουμε την συσκευή να αποσυνδέεται μετά την χρήση του wap ή να την αφήνουμε να μένει συνδεδεμένη? ευχαριστώ.

είναι στην κρίση σου τι θα κάνεις

αν έχεις wind και έχεις ενεργοποιημένο το wind plus non stop , προσωπικα το ρύθμισα στο αυτόματο να μην μου τρώει μπαταρία.

το νον στοπ έχει πάγιο 3,49 Ε το μηνα και δεν λεχει εισητήριο εισοδου καθόλου.

 

αν δεν το έχεις ενεργοπιήσει φυσικά και δεν σε συμφέρει !!!!(σε αυτή την περίπτψση σε συμφέρει να αξιοποιήσεις το 24ωρο που σου δίνει το εισητηριο εισόδου.)

 

 

για τα mms τώρα είται μινει ανοιχτο η κλειστό δεν έχει διαφορά παρα μόνο στην καττανάλωση της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eχει κανείς ρυθμίσεις vodafone για gprs για OMNIA ?

 

Eτρεξα το cabακι με τις ρυθμίσεις που είναι στην πρώτη σελίδα, αλλά δεν είδα προκοπή.

Link to comment
Share on other sites

2 καινουργια βιντεακια προστεθηκαν

- ΜΜS wind settings

- Chat programs, roboform, mdesktop etc.

 

http://3286.servehttp.com/omnia/

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα mioA702 και θελω να απενεργοποιησω το GPRS γιατι μου τρωει μπαταρια.Πως γινετε αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια εχω ενα mioA702 και θελω να απενεργοποιησω το GPRS γιατι μου τρωει μπαταρια.Πως γινετε αυτο ?

 

Σου έχω απαντήσει και στο άλλο thead που ρώτησες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορει καποιος να να γραψει τις ρυθμισεις για cosmote αναλυτικα,να τις περασω χειροκινητα? γιατι με τα cabs δεν τα καταφερα. ευχαριστω απο τωρα για οποιον κανει τον κοπο να τα γραψει.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορει καποιος να να γραψει τις ρυθμισεις για cosmote αναλυτικα,να τις περασω χειροκινητα? γιατι με τα cabs δεν τα καταφερα. ευχαριστω απο τωρα για οποιον κανει τον κοπο να τα γραψει.

 

http://www.htc.com.gr/9090_cosmote.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...