Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το skype δε ξέρω τι χρεώσεις έχει. Δε πρέπει να είναι άσχημο γενικά, έχω ακούσει να το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος. Επίσης, δε ξέρω αν σε βολεύει και το viber, αν και είναι λίγο διαφορετικό το concept από αυτό που συζητάς.
Link to comment
Share on other sites

To μόνο που βλέπω είναι το "ΟΤΕ για το εξοχικό" με 7,5€ το μήνα από 1/6-30/9 και από ένα μήνα Χριστούγεννα και Πάσχα. Με επιλογή λειτουργίας και Σ/Κ όλο το χρόνο με +2,5€.

 

Βέβαια, η απορία μου είναι αν τον υπόλοιπο καιρό μπορείς να δέχεσαι κλήσεις..

 

όχι δεν μπορείς ν αδέχεσαι κλήσεις τον υπόλοιπο χρόνο στον ΟΤΕ.

 

Στο Vodafone για το σπίτι υπάρχει το αντίστοιχο της Cosmote με 9 ευρώ (+12% φόρος) για 500 λεπτά προς σταθερά αλλά υπάρχει και το unlimited (1500') με 20 ευρώ ή 15 αν έχεις κινητό vodafone

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1060

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν μπορείς ν αδέχεσαι κλήσεις τον υπόλοιπο χρόνο στον ΟΤΕ.

 

Στο Vodafone για το σπίτι υπάρχει το αντίστοιχο της Cosmote με 9 ευρώ (+12% φόρος) για 500 λεπτά προς σταθερά αλλά υπάρχει και το unlimited (1500') με 20 ευρώ ή 15 αν έχεις κινητό vodafone

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1060

Kαι βλέπω ότι υπάρχει και με 5€ το μήνα με καθόλου χρόνο ομιλίας. Θα πάω αύριο να ρωτήσω σε κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση

απλως ψαχνω για κατι αντιστοιχο του ifree, δηλαδη να παρω απο το σταθερο τηλεφωνο σε αλλο σταθερο τηλεφωνο, χωρις να χρειαζεται να εχω ανοιχτο κομπιουτερ

πληρωνοντας μια αστικη μοναδα οτε .

κατι αντοιστιχο ηταν το viva αλλα τωρα ειναι πανακριβο.

και ρωταω μηπως υπαρχει κατι που δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση

απλως ψαχνω για κατι αντιστοιχο του ifree, δηλαδη να παρω απο το σταθερο τηλεφωνο σε αλλο σταθερο τηλεφωνο, χωρις να χρειαζεται να εχω ανοιχτο κομπιουτερ

πληρωνοντας μια αστικη μοναδα οτε .

κατι αντοιστιχο ηταν το viva αλλα τωρα ειναι πανακριβο.

και ρωταω μηπως υπαρχει κατι που δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου

 

Δυστυχώς μετά το κλείσιμο της algonet έκλεισαν όλες οι σχετικές υπηρεσίες (801)

 

Ούτε εγώ ξέρω κάποια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Λογαριασμός του οτε παρέμεινε απλήρωτος (δική μου υπαιτιότητα) μετά τη λήξη προθεσμίας πληρωμής του. 15 μέρες μετά τη λήξη, πραγματοποιήθηκε φραγή εξερχομένων κλήσεων. Τις επόμενες μέρες, (μπορεί και την ίδια μέρα, αλλά δεν έχει και σημασία) πραγματοποιήθηκε η πληρωμή του ανεξόφλητου λογαριασμού, εξωφλήθηκε ολόκληρο το χρωστούμενο ποσό. Παρόλα αυτά, δεν προχώρησα στην άρση της φραγής.

 

Τις αμέσως επόμενες ημέρες αιτήθηκα την αλλαγή παρόχου, και πιο συγκεκριμένα (αν και δεν έχει ούτε αυτό σημασία) αιτήθηκα να μετακινηθώ από τον οτε στη hol. Πήρα λοιπόν τη hol και ακολούθησε η γνωστή διαδικασία.

 

Μετά από μερικές μέρες, με ειδοποίησαν από τη hol ότι ο οτε μπλοκάρει τη μεταβίβαση λόγω ανεξόφλητου ποσού. Τους εξήγησα την κατάσταση, πως δεν υπάρχει οφειλή καθώς ο λογαριασμός έχει ήδη εξοφληθεί, πριν καν προχωρήσω στην αίτηση μεταφοράς, δίνοντας και λεπτομέρειες για την ημερομηνία και ώρα πληρωμής.

 

Μετά από δυο μέρες λοιπόν, με ξαναειδοποιούν από τη hol, πως ο οτε μπλοκάρει τη μεταβίβαση επειδή υπάρχει φραγή εξερχομένων κλήσεων!!

 

Εγώ, προφανώς, δεν επιθυμώ την επανασύνδεση της γραμμής μου με τον οτε, για αυτό άλλωστε κάνω και τη διαδικασία αλλαγής παρόχου! Ποιος ο λόγος να πληρώσω τέλη επανασύνδεσης στον οτε για μια γραμμή την οποία αιτούμε να διακόψει ο οτε;;;...

 

Το ερώτημα προς τους γνωρίζοντες που θέλουν να βοηθήσουν... άσχετα με το τι θέλω εγώ, ή το τι θα έπρεπε ή όχι... ο οτε νομιμοποιείται για αυτήν του την ενέργεια, ή οφείλει να αποδεσμεύσει τη γραμμή, εφόσων δεν υπάρχει ανεξόφλητος εκδομένος λογαριασμός;;;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη σκέψη.Πολύ χλωμό, εώς αδύνατο, να σου ζητάει χρήματα ο ΟΤΕ για κάτι που δεν ισχύει.

Δεύτερη σκέψη.Από την στιγμή που εσύ δεν ήσουν συνεπής, ο ΟΤΕ έκανε μια διαδικασία Α σχετικά με την φραγή.Μετά και φυσικά κάπου θα αναφέρεται και στους όρους, εφόσον καλύπτεις την οφειλή, υπάρχει έξτρα χρέωση για την επανασύνδεση.

Προφανώς και δεν μπορείς να φύγεις από καμιά εταιρεία (όχι μόνο τον ΟΤΕ) αν υπάρχουν οφειλές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σ' ευχαριστώ για την απάντηση.. :)

 

Σίγουρα δεν ζητώ να "φύγω" με καμία οφειλή-υποχρέωση...

 

Το θέμα μου όμως είναι ακριβώς αυτό:

 

υπάρχει έξτρα χρέωση για την επανασύνδεση.[/b]

 

Δεν επιθυμώ καμία επανασύνδεση στον ΟΤΕ. Δεν τους ζητώ να μου την επανασυνδέσουν. Τους ζητώ να μου την αποδεσμεύσουν! Άρα για πια ενέργεια θέλουν να με χρεώσουν;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να γινει επανασυνδεση για να απελευθερωθει η γραμμη. το ποσο που χρεωνει ο ΟΤΕ και καθε εταιρια για επανασυνδεσεις ειναι παρανομο. κανε επανασυνδεση χρεωνοντας το λογαριασμο σου (το σταθερο) και μετα μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ για το συμβαν για να σου επιστραφει το ποσο της επανασυνδεσης.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να γινει επανασυνδεση για να απελευθερωθει η γραμμη. το ποσο που χρεωνει ο ΟΤΕ και καθε εταιρια για επανασυνδεσεις ειναι παρανομο. κανε επανασυνδεση χρεωνοντας το λογαριασμο σου (το σταθερο) και μετα μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ για το συμβαν για να σου επιστραφει το ποσο της επανασυνδεσης.

 

Μάλιστα. Σαφής.

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. μενω πατρα πλ.Γεωργιου. θελω να αλλαξω τον οτε γιατι δεν μπορω να πληρωνω 40ε /μηνα. δεν με νοιαζει καθολου το σταθερο,μονο το internet.δε θελω αποσυνδεσεισ κτλ. στον οτε το μονο προβλημα ειναι το οικονομικο.ας απαντησει καποιος που μενει στη περιοχη και ξερει. ευχαριστω.
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Καλή προσφορά από τη Nova του τύπου "φέρε φίλο σου και παρτε εκπτώσεις" (θα το έβαζα στα News, αλλά δε μπορώ, οπότε αν θέλει κάποιος admin ας το μετακινήσει)

 

Πρότεινε σε ένα φίλο σου τη Νοva και κέρδισε:

3 μήνες μισή συνδρομή ο φίλος σου και εσύ!

 

Η προσφορά ισχύει:

εάν προτείνεις ένα φίλο σου και γίνει συνδρομητής στη Νova μέχρι και τις 31/5/2012

εάν προτείνεις ένα φίλο σου και επανασυνδεθεί στη nova μέχρι και τις 31/5/2012 (ο οποίος έχει διακόψει πριν τις 20/4/2012).

 

Η διαδικασία είναι απλή:

1. Ενημερώνεις το φίλο σου

2. Ο φίλος σου θα πρέπει να επικοινωνήσει με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Συνδρομητών για να ενεργοποιήσει την καινούρια του συνδρομή nova ή να επανασυνδεθεί στην υπάρχουσα συνδρομή του, σε όποια υπηρεσία θέλει, έως και τις 31/5/2012

3.Κατά την ενεργοποίηση/επανασύνδεση, θα πρέπει ο φίλος σου να μας δώσει τον προσωπικό σου Κωδικό Συνδρομητή καθώς και τα πλήρη στοιχεία σου, προκειμένου να ενεργοποιήσουμε την προσφορά (3 μήνες μισή συνδρομή στην υπηρεσία που έχεις)

 

http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=3824

 

Πηγή: insomnia.gr

Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει αυτό το αφιέρωμα για όλες τις εταιρίες συγκεντρωτικά.Είναι μεγάλο με εικόνες οπότε postαρω απευθείας το link.

 

http://trelosplanitis.blogspot.com/2012/05/internet_25.html

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν ξέρω εάν είναι πιο συμφέρον αυτή η προσφορά ή η Νόβα επίγεια.Όπως και να έχει είναι ότι πρέπει τώρα που η κρίση μας χτυπάει
Link to comment
Share on other sites

Τι μπλογκ είναι αυτό ρε αδερφέ; μπήκα για 30 δεύτερα και μου έσκαγαν απανωτές διαφημίσεις...
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς το pop up facebook like διαφήμιση τοτε οκ.

Μαλλον καποιο αλλο site στις πέταξε τις διαφημίσεις..

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

βολική για πολλούς αυτή η προσφορά.

 

"ρε παιδιά, ελάτε να οργανωθούμε να κάνουμε μία μαζική παραγγελία της προκοπής :lol:"

Edited by deadly01
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει αυτό το αφιέρωμα για όλες τις εταιρίες συγκεντρωτικά.Είναι μεγάλο με εικόνες οπότε postαρω απευθείας το link.

 

http://trelosplanitis.blogspot.com/2012/05/internet_25.html

Όταν λέμε ΟΛΕΣ εννοούμε ΟΛΕΣ εκτός της On Telecoms...

Link to comment
Share on other sites

ναι γιατι Ελλάδα είναι όοοοληηη η ελλαδα και οχι μονο η αθηνα..

Οταν η on βάλει ιντερνετ λοιπον στην..Ελλάδα ,τοτε θα μπει στην λίστα.

Το λέει και στο αστεράκι του αρθρου στο κάτω μέρος..

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

ναι γιατι Ελλάδα είναι όοοοληηη η ελλαδα και οχι μονο η αθηνα..

Οταν η on βάλει ιντερνετ λοιπον στην..Ελλάδα ,τοτε θα μπει στην λίστα.

Το λέει και στο αστεράκι του αρθρου στο κάτω μέρος..

 

Καλά τα λες ... αλλά με κάλυψη Αθήνας και Θεσσαλονίκης απευθύνετε σε αρκετά χιλιάδες αν όχι εκατομμύρια νοικοκυριά.

 

Εσύ είσαι ο αρθρογράφος, εσύ αποφασίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η ON και στην θεσσαλονικη βρε παιδια;; ουτε που την ξερω..... (δεν το λεω ειρωνικα)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

μπηκε σαν tip στο άρθρο.Οποιος ενδιαφέρετε ας ψάξει στα website τους καλύτερα.

Thanks για την παρατήρηση πάντως

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το blog post δε πολυβοηθάει. Αχταρμά τα έχει όλα εκεί μέσα, χώρια που στοίχημα ότι την άλλη εβδομάδα θα έχουν αλλάξει οι μισές προσφορές.
Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για κάποιον που είναι ήδη συνδρομητής είναι ιδανική αφού θα κερδίσει από

45 μέχρι 90 ευρώ από το πουθενά. Κάπου νομίζω διάβασα ότι θα την κρατήσουν

αφού υποτίθεται ότι τελειώνει στις 31 Μαίου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...