Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα σε ολους! προσφατα μετακομισα στη περιοχη Πυλαιοτικα, Πυλαια Θεσσαλονικης και διαμορφωσα το χωρο και ως χωρο εργασιας..Η δουλεια μ ειναι μεσω ιντερνετ. Πηγα εκανα αιτιση στην Cosmote και μου ειπαν σε 10 μερες θα εχω ιντερνετ.. περνανε οι μερες που λετε και τους περνω και μου λενε δεν υπαρχει δικτυο (ο απο πανω μου και ο απεναντι παντος εχουν ιντερνετ). Παω μετα στην Wind και τους ειπα περι δικτυου και μου λενε οτι εκει υπαρχει διαθεσιμη γραμμη (ετσι τουλαχιστον λεει ο υπολογιστης). Μετα απο 3 μερες και ενω με πηραν στο ενδιαμεσο να μου ζητησουν τον 6ο (!) μηνα προκαταβολη (για να συνεχισει η διαδικασια), μου λενε παλι οτι δεν υπαρχει γραμμη.. Πηγα στον οτε και μου λεει θα ειναι διαθεσιμες νεες γραμμες τελος του ετους. Τι μπορω να κανω σε αυτη τη περιπτωση? Χρειαζομαι ιντερνετ οποσδηποτε.. αλλιως θα εχω προβλημα.. Ειναι δυνατον στην εποχη της τεχνολογιας να μην υπαρχει ιντερνετ??? το 2016? Ελεος πια με αυτο το κρατος...
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως καπως ετσι ειναι η κατασταση.

αυτο το χαλι υπαρχει εδω και χρονια στην ελλαδα.

 

μεχρι να ενεργοποιηθει η γραμμη, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να χρησιμοποιησεις mobile Internet

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι φιλε μ οτι ακομα και το σπιτι (μιας και ειναι ημι-υπογειο) δεν πιανει παρα μια γραμμουλα σημα.. αραια και που.. κατι μ ειπανε για δορυφορικη συνδεση.. αλλα αστα.. καλα κρασια... δηλαδη εγω τωρα πρεπει να μετακομισω για να μη μεινω χωρις δουλεια ε? καλο... και μετα μας φταιει το ΔΝΤ!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Θέλω να ρωτήσω εάν έχει δοκιμάσει κανείς το voip της rebtel.

Λέει ότι προσφέρει απεριόριστα σε σταθερά και κινητά στην Ελλάδα με 5 δολάρια/ μήνα. Έχω κάνει εγγραφή και δοκίμασα τα 5 δωρεάν λεπτά που προσφέρει και έμεινα ικανοποιημένος. Υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το σήμα στην πορεία? Στα θετικά βάζω ότι ο παραλήπτης λαμβάνει κλήση από τον αριθμό σου. Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο voip σε τέτοια τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το ήλεγξα, αλλά δυστυχώς δεν παρέχει απεριόριστα σε κινητά παρά μόνο σε σταθερά.

Προχώρησα στην αγορά του πακέτου της rebtel, εάν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι. Αυτές τις μέρες σκέφτομαι να προχωρήσω στην υπηρεσία του δορυφορικού ίντερνετ από τον ΟΤΕ (αυτό με τα 25GB και free hours 12:00 με 06:00) και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος το έχει στην κατοχή του να μου έλεγε πως πάει από ταχύτητες κτλ. Δυστυχώς στο μέρος που είμαι δεν υπάρχει οπτική επαφή με κάποιον που να έχει adsl και προφανώς ούτε και εγώ μπορώ να βάλω adsl.

 

Παλιότερα και για 2 χρόνια ήμουν συνδρομητής στην Hellas-sat αλλά ήταν κάκιστη η εμπειρία μου. Πλήρωνα 50 ευρώ για ταχύτητα 1mbps και το έβλεπα μόνο τις πολύ πρωινές ώρες. Οπότε αν κάποιος είναι συνδρομητής στον ΟΤΕ τώρα και μπορεί ας με βοηθήσει. Η forthnet δίνει 2 ώρες παραπάνω free hours αλλά έχει 5GB λιγότερα τη μέρα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι. Αυτές τις μέρες σκέφτομαι να προχωρήσω στην υπηρεσία του δορυφορικού ίντερνετ από τον ΟΤΕ (αυτό με τα 25GB και free hours 12:00 με 06:00) και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος το έχει στην κατοχή του να μου έλεγε πως πάει από ταχύτητες κτλ. Δυστυχώς στο μέρος που είμαι δεν υπάρχει οπτική επαφή με κάποιον που να έχει adsl και προφανώς ούτε και εγώ μπορώ να βάλω adsl.

 

Παλιότερα και για 2 χρόνια ήμουν συνδρομητής στην Hellas-sat αλλά ήταν κάκιστη η εμπειρία μου. Πλήρωνα 50 ευρώ για ταχύτητα 1mbps και το έβλεπα μόνο τις πολύ πρωινές ώρες. Οπότε αν κάποιος είναι συνδρομητής στον ΟΤΕ τώρα και μπορεί ας με βοηθήσει. Η forthnet δίνει 2 ώρες παραπάνω free hours αλλά έχει 5GB λιγότερα τη μέρα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Είσαι σίγουρος ότι αφορούν ημερήσιες καταναλωσεις αυτά που ανέφερες;

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν εννοεί ότι τα 25GB είναι ημερήσιο, αλλά το 00:00-06:00. Που όντως έτσι είναι.

Εδώ τα λέει αναλυτικά : https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/87798412/oroi_proipotheseis_SAT_20151026.pdf/1d13973b-8a55-4692-b970-7ce9a5692788

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά θέλουν ΠΑΑΑΑΡΑ πολλά!!!

Οι ταχύτητες είναι γελείες. Η ποσότητα μικρή

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις υποσημειώσεις γράφει να γίνετε λογική, καθημερινή χρήση και όχι για εμπορικούς λόγους. Γύρω στο 20λεπτο που μιλάω σε κινητά δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα. Αυτές τις μέρες θα δοκιμάσω και πόσο πιάνει παράδειγμα μια κλήση ενός λεπτού σε mb και αν συμφέρει να το χρησιμοποιώ και από τα δεδομένα του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει καθόλου φίλε το δορυφορικό, καλύτερα να πας σε μια λύση σαν και αυτή αν η Wind έχει καλό σήμα https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/simplefi/
Link to comment
Share on other sites

Mifi και θα είσαι και ελεύθερος να το χρησιμοποιήσεις όπου θέλεις, δες ποια εταιρεία έχει καλό σήμα και πάρε κάρτα δεδομένων

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

 

Δυστυχώς η wind έχει μόνο 2G σήμα εδώ που μένω οπότε ξεχνάω την εναλλακτική αυτή. Τώρα είμαι με 10GB cosmote και είμαι οκ αλλά δεν μπορώ να πω ότι θα κατεβάσω κάτι χωρίς να υπάρχει όριο. Γι' αυτό λέω να βάλω δορυφορικό που έχει τις free hours το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Αν παίζεις παιχνίδια δεν βοηθάει λόγω τεράστιου ping 500-600.Αλλιώς,αφού δεν έχεις άλλη επιλογή κάνετο!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου εκανε τηλεφωνο στην cyta γιατι ενδιαφερεται για σταθερο και ιντερνετ το κλασικο πακετο. Της ειπαν για απεριοριστα σταθερα υπεραστικα ελλαδος, 300 λεπτα προς κινητα, απεριοριστα για cyta και 24ρι ιντερνετ. Ολα αυτα στα 20€ με ebill. Το ερωτημα που με παραξενευει ειναι το εξης. Της δινουν δωρεαν τελη ενεργοποιησης (36€) και 30€ εκπτωση στο κοστος νεας γραμμης (65€). Δηλαδη θα πληρωσει μονο 35€ για νεα γραμμη + το παγιο προφανως. Σε ερωτηση μου στην vodafone , ηταν απολυτα ξεκαθαροι οτι τα τελη και η νεα γραμμη , επειδη "πανε" στον Οτε, δεν δινονται δωρεαν ή με εκπτωση σε καμια περιπτωση και της λενε μουφες. Γνωριζετε κατι παραπανω απο αντιστοιχη περιπτωση εσεις; Μηπως οντως τις ερθουν μετα, και τ λενε ψεματα για την πωληση; και προφανως δεν πρεπει να απαιτηση να αναγραφεται κατι τετοιο στο συμβολαιο που θα υπογραψει; γιατι και στο site της cyta, δεν εχει καποια τετοια προσφορα. Λεει τα κλασικα 65€ και 36€. H μηπως απο καταστημα δινουν τα κλασικα και απο τηλεφωνο κανουν παραπανω προσφορες;Ευχαριστω πολυ Edited by djdjdj
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Υπάρχουν τέτοιες προσφορές αλλά αν δεν το γράφει στο συμβολαιο που θα στείλουν για υπογραφή τότε δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος.Τώρα ότι όλο το ποσό πάει στον οτε ......μάλλον ισχύει αλλά ο ίδιος ο οτε χρεώνει στους πελάτες του την ενεργοποίηση νέας γραμμής 35 ευρώ και όχι 65 άρα ίσως βάζουν και αυτοί κάτι στην τσέπη το οποίο τον χαρίζουν τώρα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει και στο θέμα της cyta, εδώ και 1,5 μήνα μετά από εργασίες του ΟΤΕ έχω πρόβλημα με το ίντερνετ

Το γράφω και εδώ γιατί θα χρειαστώ όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις

Το περίεργο του προβλήματος είναι ότι ενώ έχω 15αρα ταχύτητα αυτή πέφτει στα 9 περίπου το απόγευμα. 6 με 7 συνήθως

Ακόμα και με επανεκκίνηση κολλάει σε αυτή. Το επόμενο πρωί επανέρχεται άνω του 14

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα γι αυτή την περίεργη περίπτωση? Γιατί δηλαδή πάντα το απόγευμα πέφτει

Με τη cyta δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη

Link to comment
Share on other sites

Απο πτωση δεντρου,θρακομακεδονες,κοπηκε το καλωδιο που φερνει τα τηλεφωνα σε δυο σπιτια.

Η μια συνδεση cosmote,η αλλη wind.

Ητανε κυριακη και η επικοινωνια με wind λαβυρινθος μεσα απο το αυτοματο συστημα τηλεφωνου.

"πειτε μας τι ακριβως θελεται" κτλ.....για γελια.

Αντιθετα αμεση επικοινωνια με cosmote.

Την επομενη το πρωι ηρθε τεχνικος cosmote με ασπρο βανακι,ο τυπος ευγενεστατος.Σε μιση ωρα ειχε συνδεση την γραμμη.

Μου ειπε οτι δεν μπορει να συνδεσει το αλλο δυκτιο,wind,αλλα που ξεχωρισε 2 και 4 καλωδια και μου ειπε οτι συνδιασμος αυτων και θα δουλεψει.

Δευτερα μεσημερι μιλησαμε με wind οπου η ....εκπροσωπος μου ελεγε οτι θελει να κανει ελενχους στο δυκτιο και θα με ξαναπαρει.

Μετα απο μια ωρα με πηρε και ειπε πως θα με παρουν απο το τεχνικο τμημα.

Λιγο πριν τις 5 το απογευμα με πηρε τεχνικο και ειπε πως ενημερωσε τον....ΟΤΕ και οτι ηταν αδυνατον την ιδια μερα,και θα ερχοντουσαν την επομενη.

Την επομενη,τριτη,εφτασε ενα αγροτικο με ξεφτισμενο λογοτυπο ΟΤΕ και δυο αλλοδαπους που ζεχνανε απο την βρωμα.

Αφου προσπαθησανε,δεν καταφερανε τιποτα.......μαλιστα πηραν και χαρτζιλικι για να ριξουν μια ματια ακομα,μπααααααα,τιποτα.

Την πεμπτη ηρθανε ξανα τεχνικοι,ημουν στην δουλεια μου,ΞΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Τωρα περιμενουμε την.....δευτερα να ξαναερθουν........6 καλωδια δεν ξερουν να συνδεσουν :lol::lol::lol::lol:

Μαλλον παμε και την αλλη γραμμη σε cosmote....μεσαζοντες στη τηλεφωνια που δεν γνωριζουν την δουλεια τους μας ειναι αχρηστοι.

σημειωτεον οτι στο σπιτι υπαρχει καρδιοπαθης.....:(

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...