Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παροχο εχω τον οτε. Στο 13888 πρεπει να καλεσω, και να ζητήσω να ενταχθω στο μητρωο 11? Απλα τηλεφωνικα το ζηταω, διχως να χρειαζεται να κανω κατι αλλο;

 

Στην CYTA το έκανα τηλεφωνικά με ηχητική επιβεβαίωση των στοιχείων μου.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς αν ο ΟΤΕ έχει πακέτο, μόνο ίντερνετ χωρίς τηλεφωνία, VDSL στο 30 Mbps?? Στην σελίδα του ΟΤΕ δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, όλα τα πακέτα με VDSL είναι και με τηλεφωνία μαζί…
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω ενα κτήμα στο οποίο μενουν μόνιμα οι γονείς μου...Θέλω να βάλω να βάλω internet αλλά δεν εχει σταθερό τηλεφωνία ούτε κολόνα του ΟΤΕ. Ποια λύση μου προτείνεται ώστε να μπορέσω να βάλω ιντερνετ και για χρήση καμια φορα που παμε με καποιο tablet ή λαπτοπ αλλά και για χρήση με καμια IP camera να παρακολουθώ απο τον υπολογιστή μου ή απο το κινητό μου για λόγους ασφαλέιας??? Μου πανε θελει 3g Modem router...αλλά με τις χρεώσεις υπάρχει καρτα πχ να αγοραζω τον μήνα τοσα mb και πως περνουν κάρτα αυτά τα 3G rouder sim ή στικάκι το οποίο μου το δίνει η εταιρεία??? Είμαι λίγο άσχετος με το θέμα....Υπάρχει καμια προσφορα για ιντερνετ με κάρτα ??? στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας???

Δεν ξέρω αν το έβαλα σωστά εδω το θέμα ....αν τυχόν υπάρχει λαθος ας μετακινηθεί απο moderator...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω ενα κτήμα στο οποίο μενουν μόνιμα οι γονείς μου...Θέλω να βάλω να βάλω internet αλλά δεν εχει σταθερό τηλεφωνία ούτε κολόνα του ΟΤΕ. Ποια λύση μου προτείνεται ώστε να μπορέσω να βάλω ιντερνετ και για χρήση καμια φορα που παμε με καποιο tablet ή λαπτοπ αλλά και για χρήση με καμια IP camera να παρακολουθώ απο τον υπολογιστή μου ή απο το κινητό μου για λόγους ασφαλέιας??? Μου πανε θελει 3g Modem router...αλλά με τις χρεώσεις υπάρχει καρτα πχ να αγοραζω τον μήνα τοσα mb και πως περνουν κάρτα αυτά τα 3G rouder sim ή στικάκι το οποίο μου το δίνει η εταιρεία??? Είμαι λίγο άσχετος με το θέμα....Υπάρχει καμια προσφορα για ιντερνετ με κάρτα ??? στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας???

Δεν ξέρω αν το έβαλα σωστά εδω το θέμα ....αν τυχόν υπάρχει λαθος ας μετακινηθεί απο moderator...

Κατ αρχήν πρέπει να δεις από ποιες εταιρείες έχεις κάλυψη ,

Σε περίπτωση που καλύπτεσαι από Vodafone την συνιστώ (CU ) γιατί μπορείς ακόμα και μέσω internet να ενεργοποιείς πακέτα και να βλέπεις το υπόλοιπο ακόμα και όταν λείπεις , πράγμα ιδιαίτερα χρήσιμο όταν έχεις ip camera ,

Επίσης έχεις 1GB με 5 ευρώ κάθε μήνα και επιπλεον Bonus με ανανέωση και μετά 500ΜΒ με 5 ευρώ,

Link to comment
Share on other sites

Εχθες έλαβα μια κλήση απο αυτό το νούμερο: 1-207-341-864.... Είναι λέει απο Maine αλλά δεν ξερω κανεναν απο Αμερικη ποσο μάλλον απο το Maine! Έχει κανεις καμια ιδέα αν είναι υπερχρεωσιμο νούμερο ή κάτι ανάλογο;
Link to comment
Share on other sites

Εχθες έλαβα μια κλήση απο αυτό το νούμερο: 1-207-341-864.... Είναι λέει απο Maine αλλά δεν ξερω κανεναν απο Αμερικη ποσο μάλλον απο το Maine! Έχει κανεις καμια ιδέα αν είναι υπερχρεωσιμο νούμερο ή κάτι ανάλογο;

 

googlαρες το νουμερο;Σου εβγαλε κατι;Μπορει να έκαναν λαθος.Αν δεν το σηκωσες πως να χρεωθεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι googlara αλλά δεν βρήκα κάτι κ ποσταρα εδώ! Δεν υο σηκωσα αλλά κ παλιεέλεγα μήπως είχε συμβεί σε καποιον... Να ενημερωναμε κ αλλους αν ξέραμε τι είναι
Link to comment
Share on other sites

Ναι Ξέρω

Χρεώσιμα νούμερα και υπερχρεώσιμες εισερχόμενες κλήσεις υπάρχουν μόνο στην φαντασία των δημοσιογραφούντων και όσων αναφέρονται σε αυτά....

Ας μην παρασύρεσε και εσύ από την σχετική παραφιλολογία.

Link to comment
Share on other sites

Guest ioanmich

Αν αντέχεις το πάγιο και δεν σε στενοχωρούν τα καλώδια, μια καλή λύση είναι και η τηλεφωνία-ίντερνετ μέσω δορυφόρου.

http://www.forthnet.gr/ServicesBasketForm.aspx?a_id=6950

Ισχύει πολιτική ορθής χρήσης 10GB/μήνα αλλά δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση μετά το όριο αυτό, ωστόσο περιορίζεται η ταχύτητα στα 256kbps.

Αν σε ενδιαφέρει, διάβασε προσεκτικά τις συχνές ερωτήσεις.

http://www.forthnet.gr/FAQ.aspx?a_id=7219

Edited by ioanmich
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν πρέπει να δεις από ποιες εταιρείες έχεις κάλυψη ,

Σε περίπτωση που καλύπτεσαι από Vodafone την συνιστώ (CU ) γιατί μπορείς ακόμα και μέσω internet να ενεργοποιείς πακέτα και να βλέπεις το υπόλοιπο ακόμα και όταν λείπεις , πράγμα ιδιαίτερα χρήσιμο όταν έχεις ip camera ,

Επίσης έχεις 1GB με 5 ευρώ κάθε μήνα και επιπλεον Bonus με ανανέωση και μετά 500ΜΒ με 5 ευρώ,

 

Για cosmote σκεφτόμουν γιατί εχει καλύτερο σήμα εκει. Θα δοκιμασω και της vodafone να δω πρωτα...Πολυ καλη η χρεωση που εχει....οντως... Εχεις να μου προτείνεις κατι σε router 3G αλλα χωρίς στικ να περνει το ιδιο καρτα sim? καποια φθηνή λύση....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

ειμαι συνδρομητής Forthnet και έχω ψιλοψηθεί για VDSL αλλά το πρόβλημα ειναι ότι η Forthnet δεν μου δίνει, λόγω απόστασης.

Το παράδοξο, για μένα τουλάχιστον, ειναι ότι ΟΤΕ, HOL και WIND μου δινουν, ενώ forthnet και cyta όχι.

φαντάζομαι ότι από αλλού δινουν οι 3 και από αλλού οι 2...

εγώ, συμφωνα με την cyta, είμαι κοντά στα 2600 από τον αστικό κόμβο, και φαντάζομαι ότι από εκεί μου δινει η forthnet (με βάση το attenuation -36,5- της γραμμής μου νομίζω δικαιολογείται).

ΑΛΛΑ! Για να μου δινουν οι άλλοι από κάπου αλλού, κάτω από το 1χλμ που απαιτεί το VDSL, σημαίνει ότι υπάρχουν υποδομές και πιο κοντά μου (φαντάζομαι κάτι υπαίθρια "κουτιά" του ΟΤΕ).

 

Μπορώ να κάνω κάτι για να με συνδέσει η forthnet σε αυτο είτε για adsl (θα έχω ίδια τιμή και καλύτερες επιδόσεις) είτε για vdsl (παραπάνω λεφτά, πολυ καλύτερες επιδόσεις);

Αν πάω με ADSL σε άλλον πάροχο, πχ στην HOL, για ADSL θα μου δίνει από τον αστικό κόμβο, ή από το υπαίθριο;

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Στα 2600 που είσαι, προς το παρόν vDSL μόνο από ΟΤΕ μπορείς να πάρεις, και αυτό μόνο σε περίπτωση που το ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς σου έχει την κατάλληλη υποδομή για την υπηρεσία αυτή, να έχει εγκαταστήσει ο ΟΤΕ δηλαδή mini DSLAM εκεί.

 

Κανείς άλλος πάροχος δεν έχει πρόσβαση στα ΚΑΦΑΟ, και άρα δεν μπορούν να παρέχουν υπηρεσίες vDSL σε επίπεδο last mile. Αν η hol και η wind σου είπαν ότι σου δίνουν, προφανώς εννοούσαν ότι στο αστικό της περιοχής σου έχουν εγκατεστημένη την υπηρεσία. Όχι ότι η γραμμή σου μπορεί να την υποστηρίξει, μάλλον δεν στο διευκρίνησαν αυτό, ούτε και ρώτησαν σε τι απόσταση είσαι από τον κόμβο, για ευνόητους λόγους.

 

Θεωρητικά, όλοι οι πάροχοι μπορούν να σου δώσουν vDSL εφ΄όσον παρέχεται από το DSLAM τους, αλλά επειδή ο τρόπος λειτουργίας των συχνοτήτων αυτών είναι τέτοιος ώστε η υπηρεσία να λειτουργεί σταθερά εντός χιλιομέτρου max, αν βάλεις στα 2600, θα έχεις πολύ πολύ χαμηλότερο συγχρονισμό σε σχέση με aDSL, ενδεχομένως και να μην συγχρονίζεις καν.

 

Υπάρχουν δηλαδή περιπτώσεις, όπου γραμμές vDSL έχουν χαμηλότερο συγχρονισμό σε σχέση με τις aDSL, μιας και το σήμα μετά το χιλιόμετρο έχει πολύ μεγάλη εξασθένηση. Και για αυτό, σε τέτοιες αποστάσεις στην πράξη κανείς δεν δίνει τέτοια υπηρεσία γιατί πολύ απλά δεν θα παίξει ποτέ. Θεωρητικά, μέχρι και στα 1200-1300m. συγχρονίζεις πάνω κάτω στα 20Mbps σε καλό δίκτυο ΟΤΕ, παραπάνω, δεν...

Edited by Stavros_595
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Μίλησα με forthnet και μου είπαν ότι η αποσταση μου είναι 4 χιλιόμετρα! Με hol και WIND δεν μίλησα τηλεφωνικά, έβαλα τη διεύθυνση μου στη σελίδα τους..

Μιας και τα είπες αυτά θα τους πάρω τηλέφωνο να δω τι θα μου πουν..

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και εδώ για να μην σου πουλάνε φύκια.

 

http://tech.in.gr/analysis/article/?aid=1231199905

http://hyperiontest.gr/

 

Και πάλι, πρόκειται για μέγιστα θεωρητικά, που σημαίνει πολύ καλή καλωδίωση από ΟΤΕ, χωρίς σφάλματα στην γραμμή, χωρίς μεγάλο φόρτο στο bandwidth του παρόχου και του ΟΤΕ στο αστικό της περιοχής σου, και επίσης, πολύ καλή δική σου καλωδίωση. Σε ένα ιδανικό σενάριο δηλαδή.

Edited by Stavros_595
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Στη δουλειά δεχόμαστε πολλές εισερχόμενες κλήσεις. Θα θέλαμε λοιπόν να παίζει ένα αυτοματοποιημενο μήνυμα και μετά να κλείνει την γραμμή ή/και να την προωθεί.

Αυτό το κάνουν μόνο τηλεφωνικά κεντρα; Δεν έχουμε την ανάγκη για τηλεφωνικό κέντρο.

 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ειναι παλιο το θεμα αλλα μια κ με καλύπτει πληρως ο τιτλος γραφω εδω. ψαχνω ιντερνετ κ σταθερο(δεν με ενδιαφερει να εχει δωρεαν χρονο,πιο πολυ για να με περνουν το θελω ) πιο ειναι το πιο φτηνω κ αξιοπιστο? απο το λιγο που εψαξα εγω βρηκα της cyta αλλα δεν ξερω αν θα εχω παντα, η θα εχω προβληματα με την συνδεση???(μενω νεα σμυρνη κεντρο)

επισεις μαλλον εχω τη δυνατοτητα να βαλω κ φοιτητικό,οποτε αν καποιος ξερει τι προσφορες ισχυουν εκει ας μου πει!

περιμενω προτασεις

http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κοιτάω και γω τώρα (Νέα Σμύρνη επίσης), cyta είναι το πιο οικονομικό και μετά wind νομίζω, και πολύ κοντά forthnet. Φοιτητικά δεν υπάρχουν δυστυχώς

 

Σε ποιον δρόμο είσαι; σε κάποιους δρόμους καλύπτει η forthnet FTTH χωρίς έξτρα χρέωση νομίζω, και αξίζει :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Στην αγνωστων μαρτυρων? Τι εκριβως ειναι αυτο π λες για την φορθνετ? Η cyta εχει φοιτητικο 24αρι με 12ε το μηνα, δεν ησχυει?
http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

ειναι παλιο το θεμα αλλα μια κ με καλύπτει πληρως ο τιτλος γραφω εδω. ψαχνω ιντερνετ κ σταθερο(δεν με ενδιαφερει να εχει δωρεαν χρονο,πιο πολυ για να με περνουν το θελω ) πιο ειναι το πιο φτηνω κ αξιοπιστο? απο το λιγο που εψαξα εγω βρηκα της cyta αλλα δεν ξερω αν θα εχω παντα, η θα εχω προβληματα με την συνδεση???(μενω νεα σμυρνη κεντρο)

επισεις μαλλον εχω τη δυνατοτητα να βαλω κ φοιτητικό,οποτε αν καποιος ξερει τι προσφορες ισχυουν εκει ας μου πει!

περιμενω προτασεις

 

H forthnet έχει ιντερνετ 24 +σταθερό που θες για να σε παίρνουν με 15 ευρώ το μήνα αν κάνεις με προπληρωμή

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...