Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας.

Σε 2 εβδομάδες μετακομίζω Καλλιθέα , οδός Ηρακλέους 221.

Θα σας παρακαλούσα, να μου προτείνατε πάροχο και σε ποιο κέντρο (απο ότι άκουσα το κέντρο Ιπποδρόμου είναι χάλια).

Ενδιαφέρομαι για σταθερή τηλεφωνία και Internet.

Σας ευχαριστώ.

 

Δες οπωσδήποτε τις προσφορές που έχει βγάλει η Wind. Με 15 ευρώ και 17 λεπτά το μήνα, σου δίνει double play με γραμμή στα 24Mbps. Αξίζει η προσφορά, ανεξάρτητα από το τεχνικό κομμάτι ;)

Link to comment
Share on other sites

Δες οπωσδήποτε τις προσφορές που έχει βγάλει η Wind. Με 15 ευρώ και 17 λεπτά το μήνα, σου δίνει double play με γραμμή στα 24Mbps. Αξίζει η προσφορά, ανεξάρτητα από το τεχνικό κομμάτι ;)

 

λογικά ο topic starter (αν και εξαφανίστηκε) θέλει και σταθερά οπότε δεν κάνει και πολύ το συγκεκριμένο πακέτο της wind.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από οικονομικής πλευράς δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πιο προσιτό από τα 15 ευρώ του μηνιαίου παγίου της Wind. Σε αυτή την τιμή μάλιστα σου δίνει 24άρα γραμμή και σταθερό τηλέφωνο.

 

Μεταξύ του 17 της forthnet και 15 wind που λες εσύ, εγώ θα επέλεγα την forthnet. Στην wind ακούω πολλά παράπονα για streaming.

Link to comment
Share on other sites

όλοι έχουν τα προβλήματα τους. το θέμα είναι αν σε επηρεάζουν. σίγουρα το streaming είναι βασικό κριτήριο για επιλογή παρόχου
Link to comment
Share on other sites

Θελω να βαλω φραγη εισερχομενων κλησεων σε σταθερο (εχω Double Wind). η εταιρεια δεν παρεχει τετοια δυνατοτητα.

Λογικα πρεπει να υπαρχει καποια συσκεθη εξωτερικγη που να δινεις μια λιστα απο τηλ. και νο τα κανει. Ξερεται τιποτα? Καπου ειχε πιασει το ματι μου για καποιον ρουτερ που κανει τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μπορει και να ρωταω βλακεια αλλα επειδη εχω δυο ασυρματα τηλεφωνα που λειτουργουσαν με καρτα sim (αυτα που εδινε η vodafone) ηθελα να μαθω μηπως υπαρχει τροπος να μετατραπει να παιρνει σημα απο καλωδιο και να γινει ενα απλο ασυρματο η για ποια αλλη χρηση μπορω να το χρησιμοποιησω.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

6,5 εκατ. ευρώ πρόστιμο σε Cosmote, Vodafone, Wind για αυθαίρετες χρεώσεις από υπηρεσίες πρόσβασης στο διαδίκτυο

 

http://www.polispress.gr/65-ekat-evro-prostimo-se-cosmote-vodafone-wind-gia-aftheretes-chreosis-apo-ipiresies-prosvasis-sto-diadiktio/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτι παρόμοιο αλλά αντίστροφα, φραγή εξερχόμενων κλήσεων θα με ενδιεφερε και μένα (έριξα μια γρήγορη ματιά στο φόρουμ αλλά δε βρήκα γενικά κάποιο τοπικ περί σταθερών, ασύρματων τηλεφώνων) μια τέτοια επιλογή! :cool:

Στην ουσία δηλαδή θέλω σε μία συσκευή σταθερού τηλεφώνου να κλειδώσω όλες τις εξερχόμενες κλήσεις, εκτός από 1-2 αριθμούς. Έχετε καμία ιδέα πως μπορώ να κλειδώσω τις εξερχόμενες κλήσεις, εκτός από έναν αριθμό! (εχω βρει κάποιες πληροφορίες στη wind)

Έχετε καμία πρόταση για σταθερή συσκευή, ασύρματη κατά προτίμηση;

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδια. εχω το συγκεκριμενο ρουτερ και οταν προσπαθω να μπω σε καποιες σελιδες κολαει παρα πολυ. οποιο internet explorer και αν εχω. απο οτι εμαθα πανω κατω πρεπει να απενεργοποιησω το firewall του router.γιατι.. π.χ οταν μπορω και μπαινω στο youtube ή σε αλλες σελιδες... στο facebook για παραδειγμα... ή καπου αλλου κολαει και δεν μπαινει με τπτ.

 

τι να κανω? μια βοηθεια? εχω HOL 24 :/

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει και σε άλλο forum για το εν λόγω εγχείρημα και όντως ετοιμάζουν κάτι. Απ ότι είχανε δηλώσει επέλεξαν τις Σέρρες γιατί ήταν πιο εύκολο να περάσουν οπτικές ίνες λόγω δομής της πόλης.
Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Εχω μια πιτσαρια και θελω οταν με παιρνει καποιος πελατης να εχω καταχωρημενα τα στοιχεια του οπως διευθυνση αριθμο οροφο. Με ποιο τροπο μπορω να το κανω αυτο? Χρειαζεται συνδεση υπολογιστη με σταθερο? Υπαρχει καποιο σταθερο με οθονη που να μπορω να καταχωρησω πολλα στοιχεια? :blink:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είναι δυνατόν το τηλέφωνο να λειτουργεί κανονικά να το πηγαίνω για service γιατί απλώς έπρεπε να πατάω λίγο παρατεταμένα το πράσινο για να ανοίξει η γραμμή. Το καθαρίζουν την πρώτη φορά. Λειτουγεί κανανικά το τηλ μια ημέρα. Την επομένη δεν πατιώταν καθόλου τα κουμπιά. Το ξαναπάω και το ξανακάνουν service και πάλι τα ίδια. το ξαναπάω και μου λένε οτι δεν γίνεται γιατί χάλασε η πλακέτα. Μα πωσ είναι δυνατό αφού λειτουργούσε κανονικα. Όταν τους είπα οτι το φταίξιμο είναι δικό τους ακολούθησε μια απαράδεκτη συμπεριφορα. ήρθε το αφεντικό και μου έβαλε τις φωνές ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

οταν ημουν φοιτητης επερνα τηλεφωνο κ ελεγα μια πιστα μαργαριτα και μου την εφερνε.

απο οτι ειχα ρωτησει ειναι ενα προγραμμα που με το που καλει ο πελατης εμφανιζονται στον υπολογιστη ολα τα στοιχεια του τηλεφωνου. δηλαδη αριθμο- διευθυνση-αριθμο-περιοχη-και φυσικα ονοματεπωνυμο.

αν το βαλεις πιστευω ειναι εξαιρετικα βολικο.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς υπολογιστή με fax-modem κάρτα συνδεδεμένη στο τηλέφωνο, και το κατάλληλο πρόγραμμα το οποίο δυστυχώς μάλλον θα πρέπει να το πληρώσεις. Δε νομίζω να υπάρχει ελληνικό δωρεάν. Ίσως ξένο, αν ψάξεις, να βρεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το φορουμ.εχω προβλημα με αλλαγη ρουτερ.εχω οτε pstn με HUAWEI και προσφατα αγορασα ενα netgear wireless router N150 WNR1000v3.το προβλημα ειναι πως οταν το συνδεω δεν εχω ουτε ιντερνετ ουτε σταθερο.απλα βαζω τα καλωδια απο το ενα ρουτερ στο αλλο.φταιει καποιο φιλτρο η μηπως καποιο splitter?το σταθερο το εχω σε αλλη πριζα κ το ρουτερ σε αλλη..χρειαζεται αλλαγη στα καλωδια?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να δουμε τι θα μας πουνε οι ειδικοι εδω μεσα

 

Με Profile 24 ειχα :

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1024 / 18.783

Output Power (Up/Down) [dBm]: 5,8 / 12

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,2 / 14

SN Margin (Up/Down) [dB]: 14 / 6,0

 

Τωρα με Profile VDSL εχω:

 

 

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 5.000 / 37.863

 

 

 

Output Power (Up/Down) [dBm]:6,8 / 19,0

 

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3,2 / 16,8

SN Margin (Up/Down) [dB]:8,0 / 8,1

οπως θα δειτε το Line Attenuation,Output Power και SN Margin ανεβηκαν.. ετσι ειναι επειδη ειναι αλλη τεχνολογια (vdsl ) η κατι δεν εγινε σωστα??

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε Ηρακλειο Κρήτης έχω αυτά

 

 

Link Information

 

Uptime: 3 days, 12:36:13

 

DSL Type: ITU-T G.993.2

 

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 5.000 / 46.443

 

Data Transferred (Sent/Received) [b/B]: 0 / 0

 

Output Power (Up/Down) [dBm]: 4,9 / 18,9

 

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 2,8 / 15,8

 

SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,6 / 8,1

 

System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----

 

Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / IFTN

 

Loss of Framing (Local/Remote): 5 / 0

 

Loss of Signal (Local/Remote): 5 / 0

 

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

 

Loss of Link (Remote): -

 

Error Seconds (Local/Remote): 500 / 0

 

FEC Errors (Up/Down): 1.685 / 1.655.585

 

CRC Errors (Up/Down): 0 / 2.124

 

HEC Errors (Up/Down): 0 / 24.998

Link to comment
Share on other sites

Στο βορειοανατολικό αιγαίο και συγκεκριμένα στη νήσο ΣΑΜΟ... μας παίρνουν τηλέφωνο απο τον ΟΤΕ και μας προσφέρουν δεύτερη γραμμή για να αυξήσουμε τις ταχύτητές μας επειδή διαθέτουμε internet σε κάθε δωμάτιο, αντί να μας αυξήσουν τα mbits στις υπάρχουσες γραμμές !!

 

ΝΤΡΟΠΗ !

 

Κάπου είχα δει ότι το δίκτυο έχει κάλυψη 99%. Ε στο πυθαγόρειο σάμου ισχύει το 1%. Ούτε σήμα δεν έχουμε στα κινητά σε ορισμένα σημεία.

 

Οι Τούρκοι έχουν δυνατές κεραίες απέναντι φαίνεται...

 

ΑΙΣΧΟΣ.

:X

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...