Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Gia sas ,

 

 

psaxno mia lisi na milao me tin ikogenia mu ke tous filous mu mias ke briskome sinexia sto exoteriko kirios germania. I parxi nr voip (DID) ellinko (thessaloniki) me topiki xreosi otan me pernun. Ke an ne pos ke apo pou tha pao to nr.

 

 

Filika

 

Giorgos

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.. και καλη χρονια να εχουμε..!!

 

με τον οτε ειχα 1024 Kbps και Line Attenuation 21db..

με την forthnet εχω 17357 Kbps και Line Attenuation 14db..!!!

με 14db δεν θα πρεπε να εχω απο 20000Kbps και ανω ??

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό οι πΟΤΕτζήδες έλεγαν με υφάκι στο τηλέφωνο ότι ο ΟΤΕ είναι μεγάλος και όταν δώσει 24 θα είναι 24 και όχι «έως 24».

Εύχομαι να τρώνε πολύ βρίσιμο από τον κόσμο για τα «έως 24» που δίνουν και αυτοί, έτσι για να μάθουν άλλοι φορά να ρωτάνε πριν πουν μεγάλα λόγια.

 

Επί της ουσίας, αν πιάνεις 16 είσαι μια χαρά. Εμένα η γραμμή μου πάει έως 18, αν και με τη Net One είμαι ακόμα στα 16.

Από τα 10 Μbps και πάνω δεν καταλαβαίνεις διαφορά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες..

Θα ήθελα την βοήθειά σας για το θέμα της αναβάθμισης που σκέφτομαι να κάνω..

Όπως διαβάσατε και τον τίτλο αυτού του thread...

Για να γίνει αυτή η αλλαγή που θέλω τι πρέπει να κάνω?

Ακόμα ισχύει η σύμβασή μου με την οτενετ..

πρέπει να πληρώσω τους υπόλοιπους μήνες της σύμβασης για να μπορέσω να βάλω το conn-x? και αν έτσι πρέπει να γίνει που θα τους πληρώσω? στον γερμανο? εκει δλδ που πληρώνω και καθε μήνα?

Βοηθήστε με plz..:O

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας..:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνησε στο 134,εκει εχουν τις απαντησεις που ζητας.

 

ευχαριστώ πολυ για την πολύτιμη βοήθεια...:!:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό μοντέλο τηλεφωνικού κέντρου πρόκειται;

Λειτουργεί μόνο με γραμμή ISDN?

 

Ναι,λειτουργει μονο με ISDN γραμμη.

Προκειται για το ELMEG

Link to comment
Share on other sites

Ναι,λειτουργει μονο με ISDN γραμμη.

Προκειται για το ELMEG

 

Τοτε αναγκαστικά θα συνεχίσετε να πληρώνετε το πάγιο ΟΤΕ για να έχετε ISDN γραμμή, και μπορείτε:

 

> Για Internet, να βάλετε Shared LLU από κάποιον εναλλακτικό (ή 24Mbps Altec Jetpack ΑΡΥΣ, ή Conn-x)

 

> Για τηλεφωνία, να βάλετε προεπιλογή σε εναλλακτικό για απεριόριστες αστικές/υπεραστικές (€15-€20 / μήνα, ανάλογα τον πάροχο).

Link to comment
Share on other sites

Τοτε αναγκαστικά θα συνεχίσετε να πληρώνετε το πάγιο ΟΤΕ για να έχετε ISDN γραμμή, και μπορείτε:

 

> Για Internet, να βάλετε Shared LLU από κάποιον εναλλακτικό (ή 24Mbps Altec Jetpack ΑΡΥΣ, ή Conn-x)

 

> Για τηλεφωνία, να βάλετε προεπιλογή σε εναλλακτικό για απεριόριστες αστικές/υπεραστικές (€15-€20 / μήνα, ανάλογα τον πάροχο).

Σε ευχαριστω.

Το θεμα ειναι ομως να "απαλαγουμε" απο τα παγια ΟΤΕ.

Μαλλον λοιπον -οπως φαινεται- κατι θα πρεπει να γινει με το τηλεφωνικο κεντρο

Link to comment
Share on other sites

SIEMENS GIGASET S450IP

καλησπέρα παιδιά το εν λόγω τηλέφωνο ειναι συμβατό με voipdiscount ?? είναι πολύ σημαντικό να ξέρω την απάντηση πριν το αγοράσω

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.

Το θεμα ειναι ομως να "απαλαγουμε" απο τα παγια ΟΤΕ.

Μαλλον λοιπον -οπως φαινεται- κατι θα πρεπει να γινει με το τηλεφωνικο κεντρο

 

Το κόστος να αλλάξεις τηλεφωνικό κέντρο δεν είναι μικρό, πρέπει να υπολογίσεις αν σε συμφέρει, και πόσο θα κοστίσει το καινούργιο PSTN τηλεφωνικό κέντρο που θα καλύπτει τις ανάγκες σου.

 

Αν θέλεις σώνει και καλά να απαλλαγείς από το πάγιο ΟΤΕ, μπορείς να πάρεις αυτό (κόστος €180 - €240), που παίρνει 2 αναλογικές γραμμές και τις μετατρέπει σε 1 ISDN.

 

Έπειτα, μπορείς να μεταφέρεις με φορητότητα την ISDN στο ιδιόκτητο εναλλακτικού που δίνει 2 γραμμές (NetOne, HOL, Vivodi).

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος να αλλάξεις τηλεφωνικό κέντρο δεν είναι μικρό, πρέπει να υπολογίσεις αν σε συμφέρει, και πόσο θα κοστίσει το καινούργιο PSTN τηλεφωνικό κέντρο που θα καλύπτει τις ανάγκες σου.

 

Αν θέλεις σώνει και καλά να απαλλαγείς από το πάγιο ΟΤΕ, μπορείς να πάρεις αυτό (κόστος €180 - €240), που παίρνει 2 αναλογικές γραμμές και τις μετατρέπει σε 1 ISDN.

 

Έπειτα, μπορείς να μεταφέρεις με φορητότητα την ISDN στο ιδιόκτητο εναλλακτικού που δίνει 2 γραμμές (NetOne, HOL, Vivodi).

Σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο να ασχοληθεις.

Νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα.Θα το δω.

Βλεπεις,οι λογαριασμοι του ΟΤΕ ειναι γυρω στα 60 ευρωπουλα με ελαχιστες κλησεις μια και χρησιμοποιουμε πολυ voip.

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΑΡΑΚ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΒΕΕ, μετά από σχετική διαγωνιστική διαδικασία της TELLAS, ανέλαβε την παροχή ετήσιας τεχνικής υποστήριξης στην ευρύτερη Ελληνική επικράτεια. Οι υπηρεσίες αυτές θα παρέχονται στο πλαίσιο του προγράμματος Zisto (internet & τηλεφωνία), το οποίο αποτελεί ένα από τα πιο εδραιωμένα πακέτα ευρυζωνικών υπηρεσιών στην ελληνική αγορά σήμερα.

 

Υπολογίζεται ότι το κόστος παροχής των υπηρεσιών αυτών θα ξεπεράσει τα 500.000 ευρώ για τον πρώτο χρόνο.

 

Μετά τη νέα αυτή συνεργασία, η ΜΑΡΑΚ ενδυναμώνει ακόμη περισσότερο τη δραστηριότητά της στο πεδίο των εξειδικευμένων υπηρεσιών τεχνικής υποστήριξης προς τους Τηλεπικοινωνιακούς Παρόχους, αναδεικνύοντας την πολυετή εμπειρία και τη μεγάλη τεχνογνωσία της στον τομέα αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

500.000€ / 366 μερες ο χρονος = 1.366 € ανα μερα ''κερδος''

αρα 1366€ / 35€ ''μεροκάματο'' υπαλληλου ανα ημερα (περιπου) με το ένσημο = 39 ατομα (μπορούν να πληρωσουν

39 ατομα / 3 βαρδιες = 13 ατομα το ανώτερο προσωπικό !!!

 

χωρις να υπολογίσω λειτουργικά εξοδα , ενοικια, ρευμα, τηλεφωνα ρεπο, αδειες ,δωρα χριστουγεννιάτικο & πασχα, υπολογιστες , τηλεφωνικο κεντρο , κ.α !!!!!!!

 

με 13 ατομα αστα να πανε σαν την hol θα γινουν με αναμονη ΠΑΝΩ απο 30 λεπτα !!

Link to comment
Share on other sites

SIEMENS GIGASET S450IP

καλησπέρα παιδιά το εν λόγω τηλέφωνο ειναι συμβατό με voipdiscount ?? είναι πολύ σημαντικό να ξέρω την απάντηση πριν το αγοράσω

 

Ευχαριστώ πολύ

 

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΕΣ ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ voipdiscount ΤΟ ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω ένα windows mobile smartphone και ένα bluetooth adapter με το Software bluesoleil (δηλαδή όχι των windows η widcomm- τα οποία δν καταλαβαίνω τη διαφορά) και θέλω να χρησιμοποιώ σαν audio in -out device το κινητό Δλδ σαν bluetooth headset. Δν θέλω να χειρίζομαι το skype μέσω κινητού (εφαρμογής) γιατί απλώς δν έχω ιντερνετ στο κινητό αλλά θέλω να το χρησιμοποιώ σαν headset. Εχω ψάξει πάρα πολύ αλλά δν βρήκα τρόπο.

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά Wifi(usb ή PCI )

 

Καλησπέρα παιδια,θέλω να αγοράσω wifi για το desktop,μεχρι 40 ευρώ.

Το θέμα ειναι οτι εχω και ενα λαπτοπ σονυ βαιο το οποιο εχει wifi.

Λοιπόν το desktop ειναι συνδεμενο στο νετ με ethernet απο το adsl(router έχω)

Το θέμα ειναι οτι θέλω να το μοιράσω το νετ απο το desktop,έτσι ώστε να εχει προσβαση το λαπτοπ στο ιντερνετ ασυρματα απο αλλο δωμάτιο.

Δεν θέλω να ειναι συνεχεια σε λειτουργια το wifi,Και αυτο που σκεφτομαι οτι αν ειναι usb Μπορώ να το βγάζω απο το Pc Οταν δεν θέλω.

Με το pci γινεται κάτι τετοιο?

Αληθεια ετσι μπορω να μοιραζω το νετ,αλλα και να εχω κοινή χρήση αρχειων?

Επισης αν γινεται να δινω απο το λαπτοπ εντολη για εκτύπωση και να πάει μεσα στο αλλο και να εκτυπώνει.

Εχω μπερδευτει,τα φώτα σας!

THanks

An thelete doste k link giati tha to paro apo e-shop

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να εκτυπώσεις να κάνεις share αρχεία και να μοιράσεις internet εγώ σπίτι χρησιμοποιώ και usb wifi και pci ουσιαστικές διαφορές δεν υπάρχουν, σημαντικό ρόλο παίζει το πρωτόκολλο που χρησιμοποιεί η καρτούλα σου σου προτείνω για pci την LINKSYS WMP54GS WIRELESS PCI SPEEDBOOSTER και για usb την LINKSYS WUSB54GC COMPACT WIRELESS-G USB ADAPTER Link και για τα δυο προϊόντα σου τα έχω στείλει με pm...

 

Ελπίζω να βοήθησα...

fake! :X
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εβαλα Forthnet 24mbps και εχω το εξης προβλημα: Δε μπορω να μπω σε ορισμενα site οπως το

myspace.com , meebo.com και αλλα,αρχιζει το loading (συμφωνα με το firefox) και δε τελειωνει. Επισης δε μπορω να κανω log in στο WLMessenger. Δοκιμασα και αλλους browsers και εχω το ιδιο προβλημα. Δοκιμασα απο τον αλλο υπολογιστη του LAN και παλι το ιδιο. Δεν εχω αλλαξει καμια ρυθμιση στο router απο τοτε που μπηκε η καινουρια συνδεση , και προηγουμενως δεν ειχα τετοιο προβλημα.Δοκιμασα να κανω restart το router. Επισης μεσω του anonymouse.org μπορω να μπω κανονικα σε ολα τα sites που δε μπορω αλλιως

 

Να σημειωθει οτι το προβλημα εχει εμφανιστει 2 φορες: Την πρωτη φαινεται πως λυθηκε μονο του :worry: και η δευτερη ειναι τωρα...

 

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, χρειαζομαι την βοηθεια σας για μια νεα συνδεση ΑDSL ΣΤΑ 1-2 Mbps.Δεν γνωριζω πολλα οποτε εχω καποια ερωτηματα:

 

1)Στην περιοχη μου υπαρχει, ΟΤΕ, τελλας κ forthnet.Ποια απο τις 3 ειναι η ποιο αξοιοπιστη?

 

2)Να παρω το μοντεμ που μου δινουν ή να αγορασω καποιο απο εξω.Κ αν ναι ποιο?

 

3)Ποσο καιρο θα κανω να συνδεθω κ τι ενεργειες θα πρεπει να κανω?

 

4)Ποσο ευκολα μπορω να κανω την συνδεση κ την ρυθμιση του μοντεμ μονος μου?

 

5)Ποιος ο ρολος που εχουν τα φιλτρα, που τοποθετουνται κ απο που τα προμηθευομαι αν χρειαζομαι περισσοτερα απο 1?

 

Ευχαριστω κ περιμενω τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με 1024 της Forthnet, αλλα μετα το update του modem του linksys wag200g απο το site της Forthnet ολα οκ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, χρειαζομαι την βοηθεια σας για μια νεα συνδεση ΑDSL ΣΤΑ 1-2 Mbps.Δεν γνωριζω πολλα οποτε εχω καποια ερωτηματα:

 

1)Στην περιοχη μου υπαρχει, ΟΤΕ, τελλας κ forthnet.Ποια απο τις 3 ειναι η ποιο αξοιοπιστη?

 

2)Να παρω το μοντεμ που μου δινουν ή να αγορασω καποιο απο εξω.Κ αν ναι ποιο?

 

3)Ποσο καιρο θα κανω να συνδεθω κ τι ενεργειες θα πρεπει να κανω?

 

4)Ποσο ευκολα μπορω να κανω την συνδεση κ την ρυθμιση του μοντεμ μονος μου?

 

5)Ποιος ο ρολος που εχουν τα φιλτρα, που τοποθετουνται κ απο που τα προμηθευομαι αν χρειαζομαι περισσοτερα απο 1?

 

Ευχαριστω κ περιμενω τις απαντησεις σας

 

Βάλε conn-x του Ο. Τ. Ε. για να είσαι σίγουρος! Είχα Forthnet και αηδίασα από την παντελή έλλειψη ποιότητας υπηρεσιών. Τρόμαξα και να τους ξεφορτωθώ! Για την Tellas δεν ξέρω. Για τα υπολοιπα ερωτήματα , θα έχεις τέλεια εξυπηρέτηση από τον Ο. Τ. Ε. σε αντίθεση με τους άσχετους "εναλλακτικούς".

Link to comment
Share on other sites

Λέω να ανοίξουμε ένα θέμα με καταγγελίες κατά παρόχων σταθερής τηλεφωνίας, ώστε να δυναμώνει η φωνή μας αλλά και να αποκτά κάποιος υποψήφιος συνδρομητής εικόνα της αγοράς, πριν προβεί σε επιλογή παρόχου!

Και επειδή κάποιοι με κατηγόρησαν, ότι είμαι βαλτός από τον Ο. Τ. Ε., όταν έκραζα τη Forthnet, την οποία ακόμα θεωρώ εταιρία απάτη, θα ξεκινήσω με καταγγελία κατά του Ο. Τ. Ε.! Έχω conn-x talk στα 4mb, γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα υπηρεσιών του Ο. Τ. Ε. μέχρι προσφάτως, που ζήτησα την αλλάγη του username μου. Μου είπαν θα γίνει η αλλαγή σε 2 εργάσιμες. Πέρασε μια εβδομάδα και ακόμα περιμένω να ξεκολλήσει το σύστημα, όπως μου δικαιολογήθηκαν! Μήπως βρήκε και ο O. T. E. φθηνή δικαιολογία, για να δικαιολογεί τα αδικαιολόγητα; Μέχρι προσφάτως, για την έλλειψη δικτύου τους και την ταλαιπωρία ακόμη και 1 ετους για να συνδεθεί κανεις οι ΑΣΧΕΤΟΙ εναλλακτικοί έλεγαν το παροιμιώδες "φταίει ο Ο. Τ. Ε."! Μήπως αρχισε και αυτός να τους μοιάζει με δικαιολογίες τύπου "φταίει το σύστημα";

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...