Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η γραμμή πέφτει μόνη της μετά από κάποια λεπτά.

 

Δηλαδή αν δεν το κλείσει αυτός ΠΟΥ ΚΑΛΕΣΕ, και εγώ το κλείσω, το κέντρο το αντιλαμβάνεται κάπως και κλείνει την γραμμή μετά από μερικά λεπτά; Σε πόσα λεπτά ακριβώς ξέρουμε; Κάποιος ποιο άμεσος τρόπος υπάρχει;

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν οποιαδήποτε εταιρία χρησιμοποιεί caller id ταυτοποιεί πρώτα με τον κάτοχο του αριθμού. Τουλάχιστον αυτό έγινε σε όλους τους αριθμούς μου που χρησιμοποιώ στους betamax providers... Τώρα κοίτα αν το χρησιμοποίησε κανένας γνωστός σου κλπ που παίζει κάπου να το χρειάστηκε τίποτα τέτοιο και μπορεί ακόμα λέω εγώ και να μην το ξέρει και ο ίδιος... Για μένα διερεύνησέ το από γνωστούς σου. Μήπως το κάνουν κατά λάθος
Link to comment
Share on other sites

Πολλά χρόνια πριν καλούσαμε τις βλάβες και λέγαμε ότι έμεινε η γραμμή ανοικτή και την έκλειναν.
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι παιδιά, το 1play προϋποθέτει πάγιο ΟΤΕ έτσι δεν είναι ; (είδα -λόγου χάρη- κάποιος που έλεγε 15 ευρώ με προπληρωμή forthnet] ή έχει αλλάξει αυτό; Με ενδιαφέρει μόνο Internet διότι δεν κάνω κλήσεις σταθερό ,δεν έχω καν συσκευή σταθερή !

Ποιο είναι το πιο φτηνό ? κάποια φοιτητική προσφορά ξέρουμε εαν τρέχει αυτή την περίοδο; ευχαριστώ ! :)

Edited by CHIEF
:superman:
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι παιδιά, το 1play προϋποθέτει πάγιο ΟΤΕ έτσι δεν είναι ; (είδα -λόγου χάρη- κάποιος που έλεγε 15 ευρώ με προπληρωμή forthnet] ή έχει αλλάξει αυτό; Με ενδιαφέρει μόνο Internet διότι δεν κάνω κλήσεις σταθερό ,δεν έχω καν συσκευή σταθερή !

Ποιο είναι το πιο φτηνό ? κάποια φοιτητική προσφορά ξέρουμε εαν τρέχει αυτή την περίοδο; ευχαριστώ ! :)

 

Δες εδώ και πιο αναλυτικά για forthnet με 15 ευρώ με προπληρωμή αναλυτικά http://www.forthnet.gr/media/broadband/internet/forthnet_internet_price-list-2013.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει "ταυτοποιεί πρώτα με τον κάτοχο του αριθμού" αλλά για να λες οτι οποιοσδήποτε γνωστός μου μπορεί να χρησιμοποιήσει το δικό μου νούμερο ως caller id μου λέει οτι υπάρχει αυτή η δυνατότητα πλαστογράφησης. Υποθέτω λοιπόν οτι κάποιος άγνωστος το χρησιμοποιεί κατά λάθος, ίσως επειδή το πληκτρολόγησε λάθος. Ελάχιστοι γνωστοί μου ξέρουν τον αριθμό και αποκλείω να έχουν τις τεχνικές γνώσεις για να κάνουν αυτό που λες (ούτε εγώ δεν τις έχω).
Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφεσε σε μια εταιρεία VOIP αυτοί επιβεβαιώνουν το τηλέφωνο σου με μία κλήση ή με ένα SMS .

Σε περίπτωση σταθερού με κλήση σου δίνουν ένα τετραψήφιο αριθμό και τον βάζεις στην σελίδα.

Από εκεί και πέρα κάθε φορά που καλείς από VOIP πρόγραμμα , εμφανίζετε ο αριθμός σταθερού σου.

Κάθε φίλος σου που ήταν στο σπίτι σου μπορεί να το κάνει .

Επίσης ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του αριθμού.

Δεν απαιτούνται τεχνικές γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,το εχω δει και αυτό ! Επειδή λεει : Οι υπηρεσίες διατίθενται αποκλειστικά μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet και μόνο για οικιακή χρήση" ,

 

αναρωτιέμαι , είναι όντως μόνο τα 15 ευρω εντος του ιδιοκτητου της 4νετ ή θα πρεπει να εχω παραλληλα και οτε ?

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, μιλάς για εταιρίες VOIP που σου δίνουν δυνατότητα να καλείς μέσω internet, από το υπάρχον νούμερό σου (το οποίο έχεις από εταιρία σταθερής τηλεφωνίας).

 

Η περίπτωση μου είναι διαφορετική. Η εταιρία VOIP μου παρέχει και το νούμερο. Αυτό το νούμερο δεν είναι το "σταθερό" μου, ούτε το τηλέφωνο του σπιτιού μου. Κάποιος που ήρθε σπίτι μου δεν έχει τρόπο να χρησιμοποιήσει αυτό το νούμερο. Στο σπίτι μου έχω άλλο νούμερο, σταθερής τηλεφωνίας, που δεν συνδέεται με τον αριθμό VOIP.

 

Το VOIP νούμερο το χρησιμοποιώ μόνο για να με καλούνε στο κινητό μου χωρίς χρέωση. Δηλαδή καλεί κάποιος το VOIP νούμερο (10-ψήφιο νούμερο που αρχίζει από 211) και η κλήση προωθείται στο κινητό μου με δύο τρόπους: Αν έχω internet στο κινητό μου, απαντώ με μια εφαρμογή Android (CSipSimple) και δεν μου κοστίζει τόποτα. Αν δεν απαντήσω με αυτή την εφαρμογή, η κλήση προωθείται μέσω κινητής τηλεφωνίας (GSM) και χρεώνομαι για το χρόνο κλήσης. Το νούμερο στο οποίο προωθείται το αποφασίζω εγώ από την ιστοσελίδα της εταιρίας, χωρίς να επιβεβαιώσω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έδωσα μερικές ιδέες για το τι μπορεί να συμβαίνει.

Από κει και πέρα απευθήνσου στην εταιρεία που σου παρέχει το νούμερο.

Εγώ δεν μπορώ να τα γράψω ποιό απλά.

Link to comment
Share on other sites

Η forthnet αν είδατε για της νέες πρόσφορες 2play η nova3play κρατάει την τιμή ίδια άλλα αυξάνει την χρονική διάρκεια της σύμβασης πράγμα που δεν τα βρίσκω αρνητικό αν τα έσοδα δεν βγαίνουν στην ουσία μικρή αύξηση είναι. Λέτε να ρίξει της τιμές στην nova και να αυξήσει την χρονική διάρκεια της σύμβασης?
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυτή την περίοδο υπάρχουν καθόλου προσφορές ή παίζει να βγουν προσφορές καινούργιες τώρα την περίοδο των Χριστουγέννων; Έχει λήξει το συμβόλαιο μου με τη wind και από 17 ευρώ το μήνα με έχουν πάει στα 34 και η μόνη προσφορά που μου έκαναν σε ανανέωση του συμβολαίου είναι να πάω στα 25. Έχω το κλασικό πρόγραμμα με 24 internet και απεριόριστα σταθερά.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο υπάρχουν καθόλου προσφορές ή παίζει να βγουν προσφορές καινούργιες τώρα την περίοδο των Χριστουγέννων; Έχει λήξει το συμβόλαιο μου με τη wind και από 17 ευρώ το μήνα με έχουν πάει στα 34 και η μόνη προσφορά που μου έκαναν σε ανανέωση του συμβολαίου είναι να πάω στα 25. Έχω το κλασικό πρόγραμμα με 24 internet και απεριόριστα σταθερά.

 

Εγώ μετά από 4-5 χρόνια στον ΟΤΕ, και 60-80 ευρώ λογαριασμό το δίμηνο, το γύρισα σε χολ.

Έχω 22 ευρώ λογαριασμό το μήνα, δλδ μπορώ να γλιτώσω μέχρι και ~40 ευρώ το δίμηνο τα κερατιάτικα του ΟΤΕ.

Έχω παρατηρήσει πολύ καλύτερες ταχύτητες κατεβάσματος από αυτές του ΟΤΕ στην περιοχή μου. (έχω δει μέχρι κι 1,6 σταθερό, που ο ΟΤΕ είχε το πολύ 1 άντε 1,1) Έχει απεριόριστα εντός Ελλάδος και 300' σε κινητά. Υποτίθεται ότι το πρόγραμμα έχει μέσα και δωρεάν σε εξωτερικό, αλλά δεν έχουμε - πλέον- λόγους να καλούμε έξω... ;)

 

αυτή είναι η δική μου εμπειρία, και έχω κανά μήνα που έκανα τη σύνδεση..

 

Υ.Γ. στα μείον ίσως να είναι το ρουτεράκι τους, που είναι zte, όπως και του ΟΤΕ. Εγώ έχω αφήσει του ΟΤΕ, μου έχει δώσει περισσότερη σταθερότητα.. αν και σκέφτομαι να πάρω ένα καλύτερο λόγω και των απαιτήσεων μου που είναι λίγο αυξημένες ανά περιόδους.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο υπάρχουν καθόλου προσφορές ή παίζει να βγουν προσφορές καινούργιες τώρα την περίοδο των Χριστουγέννων; Έχει λήξει το συμβόλαιο μου με τη wind και από 17 ευρώ το μήνα με έχουν πάει στα 34 και η μόνη προσφορά που μου έκαναν σε ανανέωση του συμβολαίου είναι να πάω στα 25. Έχω το κλασικό πρόγραμμα με 24 internet και απεριόριστα σταθερά.

 

έχει βγει καινούργια προσφορά από forthnet που έχει double play , απεριόριστα σταθερά και υπεραστικά , 24 ιντερνετ , 12 ώρες δωρεάν προς κινητά , 24,90 ευρώ και η τιμή αυτή είναι για πάντα και μετά την λήξη του συμβολαίου http://www.forthnet.gr/ServicesBasketForm.aspx?a_id=7296

Link to comment
Share on other sites

έχει βγει καινούργια προσφορά από forthnet που έχει double play , απεριόριστα σταθερά και υπεραστικά , 24 ιντερνετ , 12 ώρες δωρεάν προς κινητά , 24,90 ευρώ και η τιμή αυτή είναι για πάντα και μετά την λήξη του συμβολαίου http://www.forthnet.gr/ServicesBasketForm.aspx?a_id=7296

 

καλή φάση.. προφανώς είναι πολύ νέα, διότι πριν 1,5 μήνα περιπου που το έψαχνα εγώ, η forthnet δεν ήταν από τις φτηνότερες επιλογές μου...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει κάποιος συνδυαστικό πάντως σίγουρα βολεύει η χολ 17ε το σταθερό και 15ε!!! το κινητό στο vod400. Tο έκανε ένα φιλαράκι σήμερα από wind, εκεί που πλήρωνε 55ε τώρα θα πληρώνει 32.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από 4-5 χρόνια στον ΟΤΕ, και 60-80 ευρώ λογαριασμό το δίμηνο, το γύρισα σε χολ.

Έχω 22 ευρώ λογαριασμό το μήνα, δλδ μπορώ να γλιτώσω μέχρι και ~40 ευρώ το δίμηνο τα κερατιάτικα του ΟΤΕ.

Έχω παρατηρήσει πολύ καλύτερες ταχύτητες κατεβάσματος από αυτές του ΟΤΕ στην περιοχή μου. (έχω δει μέχρι κι 1,6 σταθερό, που ο ΟΤΕ είχε το πολύ 1 άντε 1,1) Έχει απεριόριστα εντός Ελλάδος και 300' σε κινητά. Υποτίθεται ότι το πρόγραμμα έχει μέσα και δωρεάν σε εξωτερικό, αλλά δεν έχουμε - πλέον- λόγους να καλούμε έξω... ;)

 

αυτή είναι η δική μου εμπειρία, και έχω κανά μήνα που έκανα τη σύνδεση..

 

Υ.Γ. στα μείον ίσως να είναι το ρουτεράκι τους, που είναι zte, όπως και του ΟΤΕ. Εγώ έχω αφήσει του ΟΤΕ, μου έχει δώσει περισσότερη σταθερότητα.. αν και σκέφτομαι να πάρω ένα καλύτερο λόγω και των απαιτήσεων μου που είναι λίγο αυξημένες ανά περιόδους.

 

Και εγώ φίλε μου είμαι αρκετά χρόνια ΟΤΕ και double-play VDSL + απεριόριστα σε σταθερά(μόνο) τον τελευταίο καιρό και μου έρχεται κάθε 2 μήνες λογαριασμός της τάξεως 80-85 ευρώ για αυτό δεν πάει άλλο θέλω κάτι φθηνότερο τουλάχιστον τα μισά λεφτά να δίνω. Πού να πάω ? Τι προτείνεται ?Το θέμα είναι δεν θέλω να έχω προβλήματα και να έχω τίς ανάλογες ταχύτητες που έχω τώρα .

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φίλε μου είμαι αρκετά χρόνια ΟΤΕ και double-play VDSL + απεριόριστα σε σταθερά(μόνο) τον τελευταίο καιρό και μου έρχεται κάθε 2 μήνες λογαριασμός της τάξεως 80-85 ευρώ για αυτό δεν πάει άλλο θέλω κάτι φθηνότερο τουλάχιστον τα μισά λεφτά να δίνω. Πού να πάω ? Τι προτείνεται ?Το θέμα είναι δεν θέλω να έχω προβλήματα και να έχω τίς ανάλογες ταχύτητες που έχω τώρα .

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Είναι πολλά τα χρήματα που πληρώνεις στον οτε . Κοίτα για άλλες εταιρείες που είναι φθηνότερες από τον οτε

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με Viva. Με παίρνανε και με ρωτούσανε τί τους ήθελα, ενώ δεν είχα κανει κλήση. Απευθήνθηκα, όπως μου είπανε απο την Viva στην ΕΕΤΤ, αλλά δεν έγινε τίποτα. Η ΕΕΤΤ έστειλε γράμμα στην Viva, η Viva τους είπε ότι οι κλήσεις δεν έγιναν απο το δίκτυό τους και μετά τίποτα. Ελλαδάρα. Ευτυχώς το φαινόμενο δεν επαναλήφθηκε απο τότε. Πιθανολογώ ότι είναι κάποιος μέσα απο τη Viva που σταματάει όταν "σηκώσει σκόνη"....
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Ελπίζω να το κάνω και στη σωστή ενότητα βέβαια.

Εχω ένα repeater μάρκας Gembird μοντέλο WNP-RP-002-B και ένα VDSL2 Router Speedport W 724V Type Ci.

Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ "βρίσκει" το repeater το router και τα συνδέω κανονικά και επιτυχημένα, δεν μου δίνει IP adress ή τουλάχιστον κάπου κολλάει και δεν με αφήνει να συνδεθώ στο δίκτυο. Τα λαμπάκια του repeater έχουν φυσιολογικές ενδείξεις και το σήμα που λαμβάνω στο κινητό μου είναι εξαιρετικό με το repeater σε λειτουργία, αλλά δεν συνδέεται. Μόλις αφαιρέσω το repeater απ΄την πρίζα και με ελάχιστο σήμα wifi συνδέεται κανονικά. Δεν είμαι ιδιαίτερα σχετική με όλα αυτά, αλλά φαίνεται σαν να μπλοκάρει την σύνδεση.

Να σημειωθεί πως το repeater δουλεύει κανονικά στο προηγούμενο router μου και σε άλλα royter φίλων που το δοκίμασα προκειμένου να τεστάρω αν λειτουργεί κανονικά ή αν χάλασε.

Δεν νομίζω πως είναι θέμα συμβατότητας καθώς στις προδιαγραφές τους γράφουν τα ίδια χαρακτηριστικά, αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρη.

Να αγοράσω άλλο repeater ή θα έχω πάλι αντίστοιχο πρόβλημα;

Υπάρχει κάποιος τρόπος να "φτιάξω" αυτό που έχω;

Καμία ιδέα;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν συνδεεται σωστα o repeater με το μοντεμ.Ισως το κλειδι,ισως κατι αλλο

Μαλλον πρεπει να διαβασεις προσεκτικα τις οδηγιες απ την αρχη

Σιγουρα δεν ειναι θεμα συμβατοτητας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Ελπίζω να το κάνω και στη σωστή ενότητα βέβαια.

Εχω ένα repeater μάρκας Gembird μοντέλο WNP-RP-002-B και ένα VDSL2 Router Speedport W 724V Type Ci.

Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ "βρίσκει" το repeater το router και τα συνδέω κανονικά και επιτυχημένα, δεν μου δίνει IP adress ή τουλάχιστον κάπου κολλάει και δεν με αφήνει να συνδεθώ στο δίκτυο. Τα λαμπάκια του repeater έχουν φυσιολογικές ενδείξεις και το σήμα που λαμβάνω στο κινητό μου είναι εξαιρετικό με το repeater σε λειτουργία, αλλά δεν συνδέεται. Μόλις αφαιρέσω το repeater απ΄την πρίζα και με ελάχιστο σήμα wifi συνδέεται κανονικά. Δεν είμαι ιδιαίτερα σχετική με όλα αυτά, αλλά φαίνεται σαν να μπλοκάρει την σύνδεση.

Να σημειωθεί πως το repeater δουλεύει κανονικά στο προηγούμενο router μου και σε άλλα royter φίλων που το δοκίμασα προκειμένου να τεστάρω αν λειτουργεί κανονικά ή αν χάλασε.

Δεν νομίζω πως είναι θέμα συμβατότητας καθώς στις προδιαγραφές τους γράφουν τα ίδια χαρακτηριστικά, αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρη.

Να αγοράσω άλλο repeater ή θα έχω πάλι αντίστοιχο πρόβλημα;

Υπάρχει κάποιος τρόπος να "φτιάξω" αυτό που έχω;

Καμία ιδέα;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου no name repeater από Κίνα.

 

Τρέξε πάλι το σετάρισμα του, με τον κωδικό Wi-Fi να είναι σωστός και μετά, κλείσε το Wi-Fi του κινητού σου, βάλε στην πρίζα το repeater, περίμενε 1 λεπτό μέχρι να συνδεθεί καλά και να δουλεύουν όλα τα λαμπάκια. Μετά, άνοιξε το Wi-Fi του κινητού σου και συνδέσου στο ασύρματο δίκτυο σου.

 

Εμένα έτσι δούλεψε....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα guys.

 

Θέλω να κάνω forward τα email που δέχομαι στο forthnet email μου γιατί θα μπω στην wind και υποθέτω σε λίγο καιρό το email αυτό δεν θα υπάρχει. Το είχα κάνει παλιά στο otenet email που είχα και για κάνα εξάμηνο αφού έληξε το email δεχόμουν τα mail μου στην νέα μου διεύθυνση. Aλλά δεν βρίσκω την επιλογή. Ξέρετε πού είναι κι υπάρχει?

ZOPO ZP700+
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...