Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τυχαία συνάντησα αυτό εδώ παίδες. Τί λέτε, είναι αλήθεια ή πρόκειται για απάτη? Έχε η ελλαδα FTTH δίκτυο και δεν το ήξερα, πέρα από την προσπαθεια που κανει η forthnet?

 

http://hosting.gcn.bg/fibernet/

Στις επόμενες εκλογές, Χρυσή Αυγή, δαγκωτό λέμε !!!
Link to comment
Share on other sites

Guest braincell

Τελικά σύνδεσα στην πρώτη θύρα το fax και στην θύρα ext του fax, τη τηλεφωνική συσκευή.

Στη δεύτερη θύρα σύνδεσα την επιστροφή και όλα δουλεύουν όπως τα θέλω.

Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη εχω συνδεση hol εδω κ 2 χρονια κ πληρωνω το 2ο χρονο 25/μηνα μονο για ιντερνετ...αν τους παρω τηλ κ τους πω οτι θελω τη προσφορα με 17/ μηνα κ 6mb ομως ταχυτητα..γινεται αυτο?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα,

 

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα. Μετακομισα και στο παλιο το σπιτι ειχα hol σταθερο. Μιας και αλλαξα σπιτι,ειπα να αλλαξω και παροχο αλλα κρατωντας τον ιδιο αριθμο τηλεφωνου. Εκανα αιτηση στη cyta και η γραμμη ηταν να ενεργοποιηθει σημερα (09/10/2012) αλλα τελικα δεν ενεργοποιηθηκε. Μετα απο τηλεφωνο στη cyta, η ιδια μου ειπε πως ο ΟΤΕ δεν εχει δωσει ακομα την γραμμη και πως δεν ξερουν ποτε θα την δωσει. Εγω εχω δυο ερωτησεις: 1)Που μπορω να απευθυνθω για να παρω εστω μια νεα ημερομηνια πιθανης ενεργοποιησης μιας και η cyta δεν μου δινει, 2) Η hol στο παλιο το σπιτι θα συνεχισει να λειτουργει και να ερχονται λογαριασμοι; Και αν μπει καινουργιος ενοικος;

 

Ευχαριστω.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο Router και αντί για τους κωδικούς admin βάλε root για χρήστη και κωδικό !adminforimthol και θα τα ξεκλειδώσεις όλα. Να μπαίνεις μετά πάντα με Root γιατί αν μπαίνεις με Admin δεν θα σου εμφανίζει τις εντολές.

 

Σευχαριστώ πάρα πολύ! Μου γλίτωσες άπειρο χρόνο! Αυτό που προτείνανε στο adslgr για downgrade δουλεύει αρχικά, πας στην 1,28, αλλά με το που συνδεθείς στο ίντερνετ ξαναπηγαίνει στο 1,63. Μάλλον η HOL στο κάνει αναβάθμιση αυτόματα.

Ξεκινάω λοιπόν τη ρύθμιση για voip επιτέλους!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κατασκευασει νεο βροχο ο οτε η cyta δεν μπορει να κανει τιποτα.Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη και φραγη εξερχομενων απο την hol για να εισαι ήσυχος.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

η hol ειναι η μονη εταιρια που δεν εχει φραγη κλησεων!!! οποτε ο θεος βοηθος.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

η hol ειναι η μονη εταιρια που δεν εχει φραγη κλησεων!!! οποτε ο θεος βοηθος.

 

αλήθεια το λες αυτό; Η cyta έχει όλες τις ψηφιακές ευκολίες.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους σας.

Σε 2 εβδομάδες μετακομίζω Καλλιθέα , οδός Ηρακλέους 221.

Θα σας παρακαλούσα, να μου προτείνατε πάροχο και σε ποιο κέντρο (απο ότι άκουσα το κέντρο Ιπποδρόμου είναι χάλια).

Ενδιαφέρομαι για σταθερή τηλεφωνία και Internet.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

η καλή σύνδεση είναι λίγο λαχείο ανάλογα με τη περιοχή σου.

με τις περισσότερες εταιρίες θα παίζεις στην ίδια ταχύτητα. με forthnet μπορείς να πιάνεις 1-2 mpbs παραπάνω γιατί παίζει με καλό snr. προσπάθησε επισης να μαθεις τι εχεουν οι γείτονες σου και με τθ ταχύτητες παίζουν.

ενα οικονομικό πακέτο που το έχω και εγώ είναι της forthnet στα 24,90.

http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=841

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνεις και πολλά τηλέφωνα τότε καλύτερα να πάρεις της forthnet το adls πακέτο που θα σου πάει 17 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Κέντρο δε διαλέγεις εσύ. Εξαρτάται από τη διεύθυνσή σου. Στην Καλλιθέα ήμουν πολύ καλά με Forthnet. Το 221 είναι χαμηλά προς παραλία; Αν τα γύρω τηλέφωνα ξεκινούν από 94 ή και 93 τότε θα πάρεις από Ιππόδρομο κατά πάσα πιθανότητα. Αντίθετα αν ξεκινούν από 95 θα πάρεις από Καλλιθέα.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μένω Αθήνα(φοιτητής) και έχω 24Mbps σύνδεση στο ίντερνετ(connx). Δεν χρησιμοποιώ καθόλου το τηλέφωνο, παρά μόνο την σύνδεση του ίντερνετ. Ο λογαριασμός όμως λόγω των παγίων του τηλεφώνου είναι λίγο φουσκωμένος. Σκέφτόμουν να το κόψω και να κάνω μία άλλη σύνδεση (hol ή cyta κλπ) κόβωντας το τηλέφωνο ή να το έχω μόνο για να δέχομαι κλήσεις. Συμφέρει κάτι τέτοιο.? Γνωριζει κάποιος τι θα ήταν καλύτερο.?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι σε συμφέρει!

δες η κάθε εταιρία τι προγράμματα έχει, πόσο κοστίζουν και πράξε ανάλογα

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που η forthnet δίνει adsl στα 17€ το μήνα τότε σίγουρα σε συμφέρει να κοιτάξεις εναλλακτικό πάροχο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μένω Αθήνα(φοιτητής) και έχω 24Mbps σύνδεση στο ίντερνετ(connx). Δεν χρησιμοποιώ καθόλου το τηλέφωνο, παρά μόνο την σύνδεση του ίντερνετ. Ο λογαριασμός όμως λόγω των παγίων του τηλεφώνου είναι λίγο φουσκωμένος. Σκέφτόμουν να το κόψω και να κάνω μία άλλη σύνδεση (hol ή cyta κλπ) κόβωντας το τηλέφωνο ή να το έχω μόνο για να δέχομαι κλήσεις. Συμφέρει κάτι τέτοιο.? Γνωριζει κάποιος τι θα ήταν καλύτερο.?

 

Ευχαριστώ.

Το τηλέφωνο δεν κόβεται.

Πάντα υπάρχει ως μέρος του πακέτου. Απλά χρεώνεσαι μόνο αν το χρησιμοποιείς, ενώ είναι δωρεάν όταν σε καλούν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μένω Αθήνα(φοιτητής) και έχω 24Mbps σύνδεση στο ίντερνετ(connx). Δεν χρησιμοποιώ καθόλου το τηλέφωνο, παρά μόνο την σύνδεση του ίντερνετ. Ο λογαριασμός όμως λόγω των παγίων του τηλεφώνου είναι λίγο φουσκωμένος. Σκέφτόμουν να το κόψω και να κάνω μία άλλη σύνδεση (hol ή cyta κλπ) κόβωντας το τηλέφωνο ή να το έχω μόνο για να δέχομαι κλήσεις. Συμφέρει κάτι τέτοιο.? Γνωριζει κάποιος τι θα ήταν καλύτερο.?

 

Ευχαριστώ.

 

Πήγαινε Wind. Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος, ενώ με τις εκπτώσεις που κάνουν, πληρώνεις 15 ευρώ το μήνα και έχεις 24άρα γραμμή - το σταθερό το χρησιμοποιείς όποτε εσύ θέλεις. Εδώ μπορείς να βρεις και τις προσφορές της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Μια είναι η επιλογή: Forthnet, Cyta, Wind ή Hol ahahhaha :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιας και οτι εχω το ιδιο προβλημα με τον φιλο . σκεφτομαι να κανω και εγω το ιδιο. θελω να εχω 24αρα συνδεση αλλα χωρις το τηλεφωνο. αν ζητησω να το εχω μονο για να δεχομαι κλησεις. και οτι στην ουσια θελω μονο το ιντερνετ,συμφαιρει?

 

π.χ. αν στην HOL το ιντερνετ ειναι 19 το μηνα η 24αρα συνδεση. περα αυτου του ποσου 19 ευρω το μηνα θα πρεπει να πληρωνω και τιποτα αλλα παγια? π.χ. σταθερο κτλπ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μένω Αθήνα(φοιτητής) και έχω 24Mbps σύνδεση στο ίντερνετ(connx). Δεν χρησιμοποιώ καθόλου το τηλέφωνο, παρά μόνο την σύνδεση του ίντερνετ. Ο λογαριασμός όμως λόγω των παγίων του τηλεφώνου είναι λίγο φουσκωμένος. Σκέφτόμουν να το κόψω και να κάνω μία άλλη σύνδεση (hol ή cyta κλπ) κόβωντας το τηλέφωνο ή να το έχω μόνο για να δέχομαι κλήσεις. Συμφέρει κάτι τέτοιο.? Γνωριζει κάποιος τι θα ήταν καλύτερο.?

 

Ευχαριστώ.

 

Η CYTA έχει προσφορά φοιτητικό πακέτο με δωρεάν τα τέλη ενεργοποίησης και δωρεάν το 1ο πάγιο.Ξεκινά από 16ευρώ στα 4mbps,19ευρώ στα 8mbps,23ευρώ στα 24mbps και φτάνει μέχρι τα 45ευρώ στα 50mbps(Στα vdsl πακέτα δωρεάν τα απεριόριστα σταθερα). Το καλό είναι οτι επιλέγεις ταχύτητα σύμφωνα με τις πραγματικές ανάγκες σου και ανάλογα πόσο σηκώνει η γραμμή σου. Εγώ πχ πιάνω μέχρι 8mbps λόγω απόστασης και με τις ανάγκες που έχω με καλύπτει η 4άρα με 16ευρώ για ΠΑΝΤΑ. Γιατί να πληρώνω ΕΩΣ 24mbps και στην ουσία να χρησιμοποιώ χαμηλότερη ταχύτητα;Επίσης μπορείς να αλλάζεις πακέτο όποτε θέλεις χωρίς να σε δεσμεύει ξανά για 1 έτος.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μένω στο Γαλάτσι. Οπότε θέλω την καλύτερη για την περιοχή σύνδεση. Υπάρχει τρόπος να δω ποια είναι.?
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μένω στο Γαλάτσι. Οπότε θέλω την καλύτερη για την περιοχή σύνδεση. Υπάρχει τρόπος να δω ποια είναι.?

Ναι να αρχίσεις να ρωτάς τους γείτονες.

Ξεκινάς με τους νέους της πολυκατοικίας σου και μετά πας στα απέναντι κτίρια. ;)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι να αρχίσεις να ρωτάς τους γείτονες.

Ξεκινάς με τους νέους της πολυκατοικίας σου και μετά πας στα απέναντι κτίρια. ;)

Ρώτα τους για το attenuation εάν το ξέρουν..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιας και οτι εχω το ιδιο προβλημα με τον φιλο . σκεφτομαι να κανω και εγω το ιδιο. θελω να εχω 24αρα συνδεση αλλα χωρις το τηλεφωνο. αν ζητησω να το εχω μονο για να δεχομαι κλησεις. και οτι στην ουσια θελω μονο το ιντερνετ,συμφαιρει?

 

 

είναι πακέτο adsl αυτό και μπορείς νομίζω να το βρεις σε όλους τους παρόχους.

η forthnet σίγουρα το έχει στα 17 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μένω στο Γαλάτσι. Οπότε θέλω την καλύτερη για την περιοχή σύνδεση. Υπάρχει τρόπος να δω ποια είναι.?

 

Πάντως από οικονομικής πλευράς δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πιο προσιτό από τα 15 ευρώ του μηνιαίου παγίου της Wind. Σε αυτή την τιμή μάλιστα σου δίνει 24άρα γραμμή και σταθερό τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...