Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσφατα εβαλα Forthnet 24mbps και εχω το εξης προβλημα: Δε μπορω να μπω σε ορισμενα site οπως το

myspace.com , meebo.com και αλλα,αρχιζει το loading (συμφωνα με το firefox) και δε τελειωνει. Επισης δε μπορω να κανω log in στο WLMessenger. Δοκιμασα και αλλους browsers και εχω το ιδιο προβλημα. Δοκιμασα απο τον αλλο υπολογιστη του LAN και παλι το ιδιο. Δεν εχω αλλαξει καμια ρυθμιση στο router απο τοτε που μπηκε η καινουρια συνδεση , και προηγουμενως δεν ειχα τετοιο προβλημα.Δοκιμασα να κανω restart το router. Επισης μεσω του anonymouse.org μπορω να μπω κανονικα σε ολα τα sites που δε μπορω αλλιως

 

Να σημειωθει οτι το προβλημα εχει εμφανιστει 2 φορες: Την πρωτη φαινεται πως λυθηκε μονο του :worry: και η δευτερη ειναι τωρα...

 

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Πηγαινε στο router σου και αλλαξε το MTU αν ειναι auto βαλε 1492 ή και μικροτερο,αν δεν ειναι auto βαλε το στο auto.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καλέσω το paypal σε αυτο τον αριθμό +1-402-935-2050 ( Αμερικη δεν ειναι το τηλ ?) μέσω viva και hello-hello

 

αλλά μου λέι οτι δεν υποστηριζεται ο προρισμος

 

τι γινεται??? αφου λενε οτι γινοναι κλησεις και προς Αμερικη

 

edit: τελικά με +001-402-935-2050 δουλεψε

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν τίθεται θέμα επιλεκτικού "μπλοκαρίσματος" σε διάφορα sites.Κάτι άλλο θα φταίει και καλό είναι να το συζητήσουμε/συνεχίσουμε στο επισημασμένο θέμα για το double play της Forthnet. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως μπορεί να προσφέρει κάτι μια τέτοια κίνηση.Αφενός τέτοιου είδους καταγγελίες υπάρχουν κατά εκατοντάδες στο φόρουμ (αρκεί να περάσεις μια βόλτα από όλα τα επισημασμένα των εναλλακτικών) και αφετέρου αν θέλουμε πραγματικά να κάνουμε μια κίνηση που θα έχει αποτέλεσμα αυτή είναι να κάνουμε την καταγγελία εκεί που πρέπει.Με τον σωστό τρόπο.Μιλάω φυσικά για την Ε.Ε.Τ.Τ. που το έχει πάρει πολύ ζεστά το θέμα και ασχολείται με την κάθε μία καταγγελία ξεχωριστά.

Είχα κάνει και γω προσωπικά και από την στιγμή που μου ήρθε κοινοποίηση στο σπίτι για την πορεία της καταγγελίας,έπαψα να παίρνω τηλέφωνα την HOL και άρχισαν να με παίρνουν αυτοί σχεδόν κάθε μέρα για να με ενημερώνουν για την πορεία του προβλήματος και εν τέλει να το λύνουν άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα απο το ebay ενα pbx pstn με 2 εξωτερικες και 8 εσωτερικες.

εβαλα πανω ενα ενσυρματο και ενα siemens s440 ασυρματο με αναγνωρηση κλησης. Ομως δεν βγαζει τον αριθμο οταν ειναι πανω στο κεντρο, ενω τον εβγαζε πανω στη γραμμη.

Επικοινωνησα με αυτον που μου το πουλησε και μου ειπε να ρωτησω τον οτε αν υποστηριζει FSK/DTMF Bell core standard, γιατι αυτα υποστηριζει το pbx. Ουτε τον 134 ουτε το 121 ουτε ο τεχνικος που ηρθε σπιτι ξερει να μου απαντησει.

Σε καποιο αλλο τοπικ ειδα πως ο οτε στελνει FSK σημα.

Δε θα ηταν λογικο εφοσον ο οτε στελνει FSK και στο τηλεφωνο, οταν δεν ειναι πανω στο κεντρο, λειτουργει η αναγνωριση. να λειτουργουσε και με το κεντρο;

Ξερει κανεις τι σημα στελνει ο οτε και τι σημα δεχονται τα siemens;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως μπορεί να προσφέρει κάτι μια τέτοια κίνηση.Αφενός τέτοιου είδους καταγγελίες υπάρχουν κατά εκατοντάδες στο φόρουμ (αρκεί να περάσεις μια βόλτα από όλα τα επισημασμένα των εναλλακτικών) και αφετέρου αν θέλουμε πραγματικά να κάνουμε μια κίνηση που θα έχει αποτέλεσμα αυτή είναι να κάνουμε την καταγγελία εκεί που πρέπει.Με τον σωστό τρόπο.Μιλάω φυσικά για την Ε.Ε.Τ.Τ. που το έχει πάρει πολύ ζεστά το θέμα και ασχολείται με την κάθε μία καταγγελία ξεχωριστά.

Είχα κάνει και γω προσωπικά και από την στιγμή που μου ήρθε κοινοποίηση στο σπίτι για την πορεία της καταγγελίας,έπαψα να παίρνω τηλέφωνα την HOL και άρχισαν να με παίρνουν αυτοί σχεδόν κάθε μέρα για να με ενημερώνουν για την πορεία του προβλήματος και εν τέλει να το λύνουν άμεσα.

 

Μάλλον έχεις δίκιο! Οπότε, ας διαγραφεί ό,τι έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

helo na enoso 3 simeia se ellada kai exoteriko opou

na mporei kanis na sikoseis ena apota 3 tilefona na kaneis

A. dial "kodikos 1", na xtipisei to 1 tilefono, dial "kodikos 2" to 2 tilefono, dial "kodikos 3" to 3 tilefono

 

B. episis dial "kodikos 1a", na pareis local tone apo to 1 tilefono, dial "kodikos 2a" na pareis local tone apo to 2 tilefono, dial "kodikos 3a" na pareis local tone apo to 3 tilefono

Telos an eisai ektos grafeiou na mporeis na kaneis dial up sto grafeiio kai na sou zitaei i grammi aythn kodiko afou veleis to kodiko na mporei na kaneis ta A,B parapano

 

Vasika thelo se kathe simeio na agoraso ena router kai tin antistoixi siskevi (isos) asirmati pu tha ti sinedeo st router gia na mporei na dexetai kai na kanei tilefona iso kapoioa modela tis linksys kai tis siemens na kanoun all den xero poia

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει κανα 2ωρο ψαχνοντας οτι site υπαρχει να μαθω αν μπορω να βελτιωσω την ταχυτητα adsl αλλα δεν εχω βρειι ακρη,,,εχω συνδεση στα 24 και καλα αλλα στο εικονιδιο συνδεσης forthnet βγαζει 12,οκ μεχρι εδω....ελα ομως που οταν κατεβαζω το πολυ να πιασω 300kb/sec....τι να κανω?υπαρχουν εξτρα ρυθμισεις ή optimazer?????????????αμαρτια να πληρωνω τοσο και να κατεβαζο το πολυ μεχρι 300....μεσος ορος ειναι 150....ελεος...εχω siemens cl110 και ειμαι στις συκιες θεσσαλονικης....ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες που ρώτησες.. διότι μερικές φόρες ήμαστε άσχετοι… και κατηγορούμε τους άλλους άδικα..

Πρώτα πρέπει να δούμε αν τα έχουμε φτιάξει σωστά. και ύστερα αν δεν πάει κάτι καλά να ρίχνουμε ευθύνες σε άλλους…

Το modem που έχεις όπως καταλαβαίνω το έχεις συνδέσει μέσω USB (έχεις βάλει το μπλε καλώδιο )

Θα βγάλεις λοιπόν το μπλε και θα συνδέσεις το κίτρινο που είναι το Ethernet..

Αν δεν ξέρεις.. έχει ελληνικές οδηγίες στο κουτί..

 

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΔΕΜΑΚΙ ΣΟΥ..http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=66

Link to comment
Share on other sites

μωρε πηγα στο σιτε που εδειξες και εχω usb γιατι εχω και αλλο pc και αν βαλω ethernet,παει το δικτυο

 

Το USB φτανει εως και 12mpbs..

Οποτε πες οτι το μοδεμακι κλειδωνει στα 20mpbs... εσυ με usb θα εχεις 12!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έχω ενα desktop με windows vista το οποιο ειναι συνδεμένο στο ιντερνετ με ethernet απο το adsl router.Επισης προσφατα αγόρασα και wifi usb της linksys.

Έχω και ενα laptop sony vaio το οποιο εχει και αυτό wifi.

Αυτό που θέλω παιδιά και σας παρακαλω θέλω να με βοηθήσετε είναι πως να κανω δικτυο ανάμεσα σε αυτα τα δυο.

Δλδ να κανω κοινή χρήση αρχειων και εκτυπωτή αλλα και να μπαινω στο λαπτοπ στο ιντερνετ ασυρματα μεσω του αλλου υπολογιστή.

Plz παιδια τι να κανω...:(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Linksys και ethernet και κατεβάζω με 30-60 kb/sec από rapidshare.

Εννοείτε έχω forthnet.Συγχρονισμός μόντεμ:

Πρίν 3 μήνες στα 17,8Mbps

Πρίν 2 μήνες στα 16,4

Και τώρα πάνω από 15,7 δεν πιάνει.

Φοβερή εταιρία.Και στα τηλέφωνο πριν συμπληρώσεις 20λεπτο δεν το σηκώνουν.

Μπράβο και εις ανώτερα.

Τον άλλο μήνα με βλέπω στα 13Mbps. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι γενικο το φαινομενο παω πασο....απλα νομιζα οτι εγω ειχα προβλημα

 

ενδεικτικα κατεβαζω τωρα με τορεντ και εχω τις εξης ενδειξεις:

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 8653 Kbps 1021 Kbps

Attainable Line Rate 15128 Kbps 1183 Kbps

Noise Margin 15.6 dB 10.6 dB

Line Attenuation 30.0 dB 15.3 dB

Output Power 12.4 dBm 19.0 dBm

 

 

κατεβαζω με μεσο ορο 100 κb ενω το upload συνηθως εχει μεγαλυτερο αριθμο απο το download !!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ έχω ακριβώς το αντίθετο. Μπορείς καταρχήν να ψάξεις στη βοήθεια του υπολογιστή με vista και να σε καθοδηγήσει αυτό. Έχει επιλογή για το πως θα συνδέσεις υπολογιστη με xp και υπολογιστή με vista.

Το να μπείς στο internet δεν είναι δύσκολο, απλά θα ψάξεις για ασύρματα δίκτυα από το laptop σου και όταν βρεις το δικό σου θα κάνεις σύνδεση. Φρόντισε να έχεις ανοιχτό το ασύρματο, να είναι συνδεδεμένο router στο internet και να έχεις τα ίδια πρότυπα ασφαλείας στο router και το laptop για να μπορέσεις να μπεις.

Για δίκτυο τώρα μπορεί να γίνει. Προσωπικά το έχω πετύχει μόνο αφού έριξα τα firewalls και στους 2 υπολογιστές και φυσικά ήμουν εκτός internet. Στα vista έχει στο μενού έναρξη την επιλογή δίκτυο. Μπαίνοντας εκεί βλέπεις ποιοι υπολογιστες είναι συνδεδεμένοι.

Φρόντισε να έχεις όμως το ίδιο όνομα ομαδας εργασίας και στους δύο. Αυτο το ρυθμίζεις από το Ο υπολογιστής μου>δεξί κλικ ιδiότητες>όνομα υπολογιστή>αλλαγή>ομάδα εργασίας. Συνήθως είναι WORK GROUP. Μετά την αλλαγή χρειάζεται επανεκκίνηση.

Αυτά σε γενικές γραμμές.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

tralalala το ποσο κατεβαζεις απο τορεντ δεν ειναι μετρο συγκρισης,επισης απο οτι καταλαβα στα τορεντ εχεις αφησει το upload χυμα δεν εχεις βαλει καποιο κοφτη με αποτελεσμα η γραμμη να ''μπουκωνει''.

Βαλε να κατεβασεις κατι απο εδω

http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp

ή

απο την http://www.ati.com

κατεβασε κανεναν driver.

Ενοειτε με ολα τα τορεντ προγραμματα,MSN κτλ κτλ κλειστα.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ρίξει τα fierewalls; Θα πρότεινα να ξαναγράψεις τα ονόματα στις ομάδες εργασίας. Επίσης πρέπει να ρυθμίσεις κάποιες παραμέτρους στα vista. Στο κέντρο δικτύου να είναι προσβάσιμα τα αρχεια χωρίς κωδικούς από το τποπικό μόνο δίκτυο.

Πάντως 100% συμβατότητα προσωπικά δεν πέτυχα.

Είχα κοινόχρηστο τον εκτυπωτη χωρίς πρόβλημα και γενικά μπορούσα να έχω πρόσβαση πιο εύκολα από τον υπολογιστή που έχει vista. Αλλά αυτό δεν με εμπόδιζε γιατί ότι ήθελα να κάνω μπορουσα να το κάνω από τα vista.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

 

Στο σπίτι μου έχω εγκαταστήσει ενσύρματο δίκτυο από 3

υπολογιστές. ( 1 στο γραφείο μου, 1 στο δωμάτιο του γυιού μου και 1 στο Σαλόνι που τον προορίζω για Home Theater )

To πρόβλημα τώρα :

Ενώ από το γραφείο ΄΄ βλέπω ΄΄ όλους τους δίσκους των άλλων 2 PC και με πρόσβαση σ' αυτούς, το αντίστοιχο δεν συμβαίνει από τα άλλα 2 pc ,δηλ. η πρόσβασή μου στον υπολογιστή του γραφείου μου. ( Βλεπω τους κατά περίπτωση δίσκους αλλά χωρίς δυνατότητα πρόσβασης σ' αυτούς λόγω έλλειψης δικαιωμάτων, όπως αναφέρει το σχετικό μήνυμα )

Υπόψη σας ότι τα λειτουργικά είναι Windows XP.

 

Υποθέτω ότι θα πρέπει να είναι καμία ρύθμιση στο FIREWALL των WIN την οποία αγνοώ.

 

Θερμή παράκληση για την βοήθειά σας !!!

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Μανώλης

ΣΑΜΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες οποιος ξέρει ας με βοηθήσει τι διαφορά εχει αν συνδέσω δυο δίκτυα με ενα router απο το να τα συνδέσω με δύο routers πρέπει να υπάρχει κάποιος σκοπός στις τοπολογίες αυτές?Το ρωτάω αυτό γιατί νομίζω οτι ενας router αν συνδέσουμε 2 switches πάνω του μπορούμε να δημιουργήσουμε 2 διαφορετικά δίκτυα έτσι δεν είναι? το ενα δίκτυο συνδεδεμένο στο ενα switch και στο άλλο switch το υπόλοιπο δίκτυο,αυτά λογικά παίρνουν ip απο τον router για παράδειγμα στη μία άκρη του switch ο router θα έχει μια ip και άρα θα ορίζει ενα δίκτυο και στην άλλη μια άλλη ip στο άλλο δίκτυο(και θα τρεχει dhcp) και απλά οι υπολογιστες θα τον εχουν ως πύλη για να επικοινωνούν μεταξύ τους,και λογικά θα μπορούμε να συνδέσουμε και άλλο switch αν θέλουμε και τρίτο δίκτυο,ποια λοιπόν θα ήταν η χρησιμότητα μεταξύ δικτύων να υπάρχουν και άλλοι routers αφού και ο ενας μπορεί να ορίσει δίκτυα,αν κάνω κάτι λάθος διορθώστε με
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα general electric ασύρματο και με FSK λειτουργεί η αναγνώριση. Με DTMF όχι. Μάλλον χρειάζεται να κάνεις κάποια ρύθμιση στο κέντρο σου. Έχω ένα voip ΑΤΑ και βλέπω ότι το έχω βάλει σε FSK και βγάζει αναγνώριση κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να το κάνεις αυτό με 2 routers?Εννοείται πως σε συμφέρει να το κάνεις με έναν!Πχ αν ο router σου έχει 2 ethernet interfaces του δίνεις πχ στο eth1 την ip 10.10.10.1 και στο eth2 την ip 10.10.20.1 και απλώς βάζεις και ένα routing rule για να μιλάνε μεταξύ τους τα δύο "δίκτυα".Οπότε βάζεις και απο 1 switch σε κάθε interface και είσαι έτοιμος!

 

Η χρήση των routers είναι απαραίτητη για ορισμένες πολύπλοκες και μεγάλες υλοποιήσεις.Για απλές σαν αυτή που περιέγραψες με ένα router είσαι οκ.

 

Αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο ρώτα!

 

**Edit από Βασίλης **

Αν υπάρχουν άλλες απορίες παρακαλώ να γίνουν στο :

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...