Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά βρήκα μια προσφορά και αγόρασα το onevoip smartblack και deskphone usb phones και τα 2 αλλά απ'ότι είδα παρ'ότι ρώτησα τον πωλητή δεν υποστηρίζει απευθείας voipdiscount. Μπορώ να κάνω κάτι? Απ'ότι έχω δει υποστηρίζει το sjphone μπορώ να βάλω εκεί τις ρυθμίσεις του voipdiscount ή στο voipbuster? Καμιά άλλη λύση? Χίλια ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Βασικα το βρήκα περίπου αλλά πλέον έχω το εξής πρόβλημα. Όταν βάζω στο audio τη usb device σαν default δεν έχω ήχο από το usb phone. Κάτι κάνω λάθος, καμιά βοήθεια!
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορεί και συνδέεται η pstn (σε HOL τουλάχιστον).Το έχω κάνει προσωπικά όταν είχε μια ολιγόλεπτη διακοπή η dsl,είχα μπει με μία panafonet και μετά από λίγο συγχρόνισε και η dsl και δουλεύανε μαζί.Βέβαια προτεραιότητα πήρε η dsl αλλά δεν παύει να δουλεύανε μαζί.

Afoy mphkes me panafonet kai oxi me hol pstn.

Egw ennoousa oti den mporeis na eisai mesa me hol dsl kai taytoxrona me to laptopna eisai mesa me thn idia syndromh hol alla me pstn.

Oti dsl kai pstn mporoun na douleuoun taytoxrona ayto einai gnwsto. Afou xrhsimopoioun allo evros syxnothtwn.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα μια προσφορά και αγόρασα το onevoip smartblack και deskphone usb phones και τα 2 αλλά απ'ότι είδα παρ'ότι ρώτησα τον πωλητή δεν υποστηρίζει απευθείας voipdiscount. Μπορώ να κάνω κάτι? Απ'ότι έχω δει υποστηρίζει το sjphone μπορώ να βάλω εκεί τις ρυθμίσεις του voipdiscount ή στο voipbuster? Καμιά άλλη λύση? Χίλια ευχαριστώ

 

Καλησπερα ολες οι ρυθμισεις ειναι στο http://www.onevoip.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει βαλει κανενας γραμμη απο NETONE>??με ενδιαφερουν τα εξης...

1)ποσο καιρο κανουνε για να σου εγκαταστησουν την γραμμη???(με ενδιαφερει να κοψω εντελως τον οτε και να παω στη ΝΕΤΟΝΕ με δικο τους παγιο με απεριοριστες κλησεις και ταχυτητα εως 10ΜΒΡΣ)

2)η ποιοτητα στις υπηρεσιες πως ειναι???

3)η ποιοτητα στις κλησεις πως ειναι???σε σχεση με το 2PLAY της FORTHNET και του οτε??

εχω παρει αποφαση να βαλω επιτελους ΑDSL και ψαχνομαι στο πια ειναι η καλυτερη και πιο φθηνη...

βοηθεια λοιπον...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Έχω στα πλαισια μιας DSL σύνδεσης, και κάποιους τηλεφωνικούς αριθμούς τυπου 212xxxxxxx. Θέλω να δω αν γίνεται μπορώ να τους κάνω φορητότητα σε ΟΤΕ ή άλλο πάροχο. Ξέρει κανείς?

Ευχαριστώ

StereoNova
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι γίνεται προς το παρόν, ενώ θα έπρεπε. Αν σου πουν ότι δεν γίνεται μπορείς να στείλεις email στην ΕΕΤΤ για να σου πουν τι ισχύει.
travel365.gr
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ voip τηλεφωνία ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΛΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΣΕΧΙΑ..Η ΣΥΝΔΕΣΗ Μ ΕΙΝΑΙ ADSL 768 ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ..ΠΟΙΟ Μ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΕΣΕΙΣ??ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ VOIP ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ..???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με 6 ευρώ μιλάτε όλη την ημέρα έως και 200 λεπτά για κλήσεις προς σταθερά τηλέφωνα των χωρών Ην.Βασίλειο Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία, Αυστραλία και Κύπρο, καθώς και προς σταθερά και κινητά τηλέφωνα των χωρών Η.Π.Α. και Καναδά.

http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=297&hop=p

Ισχύει μέχρι 16/08/2007

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω κλήσεις από σταθερό ΟΤΕ σε στεθερό ΟΤΕ (αστικές) με πρωπληρωμένες κάρτες! Ποιά είναι η πιο συμφέρουσα? Αν γνωρίζει κάπιος, ας με βοηθήσει!

Αφήστε και καμια ιστοσελίδα που να δίνει πληροφορίες αν ξέρετε!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!

Marios, Ιωάννινα!!!:)
Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω την Phone Home της Tellas. 172 λεπτά ομιλίας για αστικά-υπεραστικά με 5 Ευρώ (4.50 θα τη βρεις στα περίπτερα της Ομόνοιας). Άριστη ποιότητα ομιλίας.

 

Φυσικά, ειδικά για αστικά ίσως και οι 25άρες χρονοκάρτες του ΟΤΕ να είναι συμφέρουσες, δεν το έχω ψάξει όμως.

 

Υπάρχουν επίσης η IDT Unity και η μαύρη SP στα ίδια χρήματα που δίνουν δήθεν περισσότερα λεπτά ομιλίας, στην πράξη όμως κλέβουν άγρια ενώ και η ποιότητα είναι αίσχος και στις δύο.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω την Phone Home της Tellas. 172 λεπτά ομιλίας για αστικά-υπεραστικά με 5 Ευρώ (4.50 θα τη βρεις στα περίπτερα της Ομόνοιας). Άριστη ποιότητα ομιλίας.

 

Φυσικά, ειδικά για αστικά ίσως και οι 25άρες χρονοκάρτες του ΟΤΕ να είναι συμφέρουσες, δεν το έχω ψάξει όμως.

 

Υπάρχουν επίσης η IDT Unity και η μαύρη SP στα ίδια χρήματα που δίνουν δήθεν περισσότερα λεπτά ομιλίας, στην πράξη όμως κλέβουν άγρια ενώ και η ποιότητα είναι αίσχος και στις δύο.

 

 

Phone Home της Tellas ψάχνω, αλλά είμαι στα Ιωάννινα και μου πέφτει λίγο μακριά η Ομόνοια!

Που μπορώ να τη βρώ εγώ?

Η forever world, τι λέει, αξίζει? 5Ε >> 180λεπτά σε αστικά!

Marios, Ιωάννινα!!!:)
Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτή την περίπτωση θα έλεγα 25άρες χρονοκάρτες μάλλον, τις οποίες σίγουρα θα μπορείς να βρεις εκεί. Φυσικά πάρε και από μία από όσες κάρτες μπορείς να βρεις με πιο συμφέρον (στη θεωρία τουλάχιστον) τιμολόγιο για δοκιμή και σύγκρινε ποιότητα και τιμή για να καταλήξεις.
Link to comment
Share on other sites

εχω συνδεση κινητης τηλεφωνιας με την κοσμοτε και σκεφτομαι να μετακινηθω στο προγραμμα adsl 120 ...H dsl γραμμη μου ειναι στα 768,θα πρεπει να πληρωσω για να την κανουν 1Μβιτ?ξερει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω την Talk-Talk με την προυπόθεση ότι θα μιλάς σε αστικό και θα περάσεις τον χρόνο ομιλίας στο σταθερό σου . Σε αυτήν την περίπτωση η χρέωση είναι 0,0273 δηλαδή η κάρτα των 5 ευρώ δίνει 183 λεπτά .ΠΡΟΣΟΧΗ αυτή η χρέωση ισχύει μόνο αν βάλεις πρώτα την κάρτα στο σταθερό σου και κάνεις χρήση του 1733 αντί για την κάρτα και ισχύει μόνο για αστικά. http://www.talk-talk.gr/gr/kartostatheri.html
Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω την Talk-Talk με την προυπόθεση ότι θα μιλάς σε αστικό και θα περάσεις τον χρόνο ομιλίας στο σταθερό σου . Σε αυτήν την περίπτωση η χρέωση είναι 0,0273 δηλαδή η κάρτα των 5 ευρώ δίνει 183 λεπτά .ΠΡΟΣΟΧΗ αυτή η χρέωση ισχύει μόνο αν βάλεις πρώτα την κάρτα στο σταθερό σου και κάνεις χρήση του 1733 αντί για την κάρτα και ισχύει μόνο για αστικά. http://www.talk-talk.gr/gr/kartostatheri.html

 

Να δοκιμάσω την Talk-Talk, ε? Τουλάχιστον αυτή την έχει το περίπτερο της γειτονιάς μου!

Marios, Ιωάννινα!!!:)
Link to comment
Share on other sites

Όχι αν πας στο συγκεκριμένο πρόγραμμα,θα γίνει αυτόματα η μετατροπή της γραμμής.Ενημερωτικά πάντως το πρόγραμμα δεν είναι και ό,τι συμφερότερο.Περισσότερα και αναλυτικότερα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=163759

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ακυρώσω το συμβόλαιο για ADSL με την TELLAS θα αναγκαστώ να πληρώσω και τους δώδεκα μήνες; Ποια η διαδικασία; Επικοινώνησα με το 13800 αλλά μετά από αυτά που πέρασα δεν εμπιστεύομαι κανέναν από εκεί.

Το συμβόλαιο έγινε Φεβρουάριο και η σύνδεση μετά 1μιση μήνα με απο πολλά παρατράγουδα και απίστευτη ταλαιπωρία αφού για 3 εβδομάδες δεν μπορούσα να συνδεθώ γιατί και καλά έφταιγε ο υπολογιστής μου, το είχαν ελέγξει και τεχνικοί έλεγαν, μέχρι που αφού με ανάγκασαν να αλλάξω και το λειτουργικό πήρε μια καλή κυρία από τον ΟΤΕ και είπε σήμερα έστειλαν το αίτημα και το διορθώσαμε. Σήμερα ήρθε το τελειωτικό, ενώ ο εκπρόσωπος της TELLAS με τον οποίο έγινε το συμβόλαιο διαρρήγνυε τα ιμάτιο του οτι η μοναδική μου χρέωση θα ήταν 16 ευρώ το μήνα και τίποτα άλλο το ίδιο μου είπαν και στο 13800, στον λογαριασμό θυμήθηκαν ότι υπάρχει και χρέωση για την γραμμή και φτάνουμε τα 29 ευρώ . Και θέλουν να τους προπληρώσω 1μιση μήνα γιατι έτσι θέλουν. Από τα 32 το δίμηνο δηλαδή φτάσαμε τα 44 και απο τα 32 που περίμενα στα 100 ευρώ λογαριασμό. Έχω άδικο; Αυτή η λογική των εταιριών άλλα λέω άλλα κάνω πρέπει να σταματήσει. Δεν είναι τα 7 ευρώ το μήνα είναι η κοροϊδία η απατεωνιά σε όλο το μεγαλείο της. Και η δική μου βλακεία που όταν μου χτύπησε την πόρτα είπε μας έστειλε η TELLAS για να κάνουμε μειώσεις και άλλες κλασικές ατάκες δεν του έκλεισα την πόρτα. Να πάω σε κάποια εταιρία όπου τουλάχιστον θα έχω την αυταπάτη οτι με σέβονται.:mad:

Link to comment
Share on other sites

1. Πριν υπογραψουμε σε μια εταιρεια καλο ειναι να κοιταμε και το background της, γιατι υπαρχουν εταιρειες με βεβαρημενο παρελθον σε καποια θεματα.

 

2. Το οτι προπληρωνεις καποιο παγιο ειναι λογικο και το κανουν ολες οι εταιρειες.

 

3. Μπορεις να διακοψεις τη συνδρομη σου αν ΔΕΝ εχεις υπογραψει 12μηνη δεσμευση.

 

4. Δεν καταλαβα τι ακριβως παραπανω πληρωνεις.. προφανως αν εχεις χρεωση τηλεφωνου, πρεπει να εχεις κοψει τον ΟΤΕ. Αν δεν εχεις κοψει τον ΟΤΕ δε μπορει να σου βαζει χρεωση γραμμης η TELLAS.

Link to comment
Share on other sites

Από ο,τι κατάλαβα πληρώνω επιπλέον την γραμμή ADSL Line για την οποία και τον είχα ρωτήσει και είχε πει όχι θα πληρώσεις μόνο την σύνδεση.:mad:

Είμαι με προεπιλογή φορέα στην TELLAS. :worry:

Έχω υπογράψει 12μηνο συμβόλαιο και από το 13800 είπαν ότι μπορώ να κάνω ακύρωση αλλά στην ερώτηση μου αν θα αναγκαστώ να πληρώσω και τους 12 μήνες με την ακύρωση άρχισαν τα μισόλογα.:confused:

Και ναι έχεις δίκιο τα θελα και τα παθα.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αλλο πραγμα παντως ειναι η προεπιλογη φορεα και αλλο το ιντερνετ.

Τωρα αν το ψαξεις πολυ και πιεσεις ισως στο διακοψουν.. αλλα θα μπλεξεις.

Θα σου προτεινα αν το χρειαζεσαι το ιντερνετ να αφησεις τα πραγματα οπως ειναι.

Και ξαναλεω το παγιο που προπληρωσες δε χρειαζεται να σε αγχωνει, ετσι γινεται σε ολες τις εταιρειες και αφαιρειται στο τελος οταν διακοψεις τη συνδεση

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω το justvoip διότι έχει τις φτηνώτερες χρεώσεις προς την Τσεχία

Δωρεάν για αστικά και 0,10 για κινητά

Πληροφορίες http://www.justvoip.com/en/index.html

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν απο τον ΟΤΕ για τα "οικονομικα" τους προγραμματα και τους ειπα οτι δεν με ενδιαφερουν και θα με ενδιεφερε μονο καποιο προγραμμα με απεριοριστες αστικες κια υπερατικες κλισεις.Μου επαν οτι ναι μεν τωρα δεν εχουν κατι τετοιο αλλα θε εχουν σε ενα μηνα.Ξερει κατι καποιος αλλος ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...