Jump to content

Έκπτωση σε βιβλία


woudoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν πράγματα που σαν καταναλωτές δεν τα γνωρίζουμε και μας πλασάρονται καμμιά φορά σαν "ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ"

Προχθές έμαθα κάτι

Οτι ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα βιβλιοπωλεία ΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ έχουν ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να κάνουν έκπτωση στο ΤΑΜΕΙΟ ( και όχι πάνω στο βιβλίο από πριν ) 10%

Τα βιβλία βάση νόμου έχουν 10% έκπτωση λοιπόν

Πόσοι από εμάς το γνωρίζαμε τη τελευταία φορά που πήραμε κάποιο βιβλίο ?

15 ευρώ έσκασα προχθες πχ και τίποτα δεν μου είπαν

Οσο για το 10% ? βρήκα ήδη στο ίντερνετ βιβλιοπωλεία πχ που το διαφημίζει σαν δική του προσφορά ότι κάνει έκπτωση αν πάμε σε αυτούς 10%

 

Να τσεκάρετε τις αποδείξεις σας από τα βιβλιοπωλεία αν γράφουν -10%

 

Αν κάποιος ξέρει πιο πολλά επί του θέματος μπορεί να μας διαφωτίσει

Link to comment
Share on other sites

Και καλά εσύ έσκασες 15 ευρώ,εγώ που έχω σκάσει 100 για επιστημονικά και δεν μου έκαναν έκπτωση ούτε επειδή είμαι φοιτητής;Απλώς εάν ισχύει σίγουρα το -10% πολύ απλά μπορούμε πριν το χτυπήσουν να τους το υπενθυμίζουμε!
Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται, από πού το έμαθες? Εγώ ασχολούμαι πολύ με βιβλία και δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο. Μόνο ορισμένα βιβλιοπωλεία ξέρω που κάνουν πάντα έκπτωση στα βιβλία τους. Θα ήμουν υπόχρεη σε όποιον μου έλεγε αυτόν τον νόμο...
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται, από πού το έμαθες? Εγώ ασχολούμαι πολύ με βιβλία και δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο. Μόνο ορισμένα βιβλιοπωλεία ξέρω που κάνουν πάντα έκπτωση στα βιβλία τους. Θα ήμουν υπόχρεη σε όποιον μου έλεγε αυτόν τον νόμο...

 

Yπάρχει ένας νόμος περί ενιαίας τιμής βιβλίου

Εμένα μου το είπε μια φίλη μου , δεν το ήξερα

Οπως επίσης δεν ήξερα πως όσοι δουλεύουν στο δημόσιο έχουν έκπτωση στα καταστήματα ( η λεγόμενη έκπτωση του δημοσίου !!!!! )

Δε φτάνει δηλαδή που κάθονται και παίρνουν τις άδειες με το κιλό , από πάνω έχουν και έκπτωση του δημοσίου στις αγορές τους ......

Ε ρε γλέντια ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για αυτήν την έκπτωση του δημοσίου το ήξερα, αλλά δεν ισχύει σε όλα τα καταστήματα.

Πάντως αν μπορεί η φίλη σου να μας διαφωτίσει λίγο πιο συγκεκριμένα για τον νόμο που αναφέρεις, θα ήταν κάτι πολύ καλό...

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή την έκπτωση που έτσι κι αλλιώς έπρεπε να κάνουν σε όλους

Μας δουλεύουν τελικά ? παίρνω το 1520 να μάθω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , επειδή εγώ δουλεύω σε μεγάλο βιβλιοπωλείο να σας ενημερώσω οτι υπάρχει ενιαία τιμή στα ελληνικά βιβλία Στα ξένα βιβλία η τιμή " παίζει ".

Η έκπτωση βάση καρτών μελών , ή σε καποιες περιπτώσεις σε άτομα για ειδικες κατηγοριες δεν υποχρεώνει την εταιρεια να το κανει κανενας νομος

 

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , επειδή εγώ δουλεύω σε μεγάλο βιβλιοπωλείο να σας ενημερώσω οτι υπάρχει ενιαία τιμή στα ελληνικά βιβλία Στα ξένα βιβλία η τιμή " παίζει ".

Η έκπτωση βάση καρτών μελών , ή σε καποιες περιπτώσεις σε άτομα για ειδικες κατηγοριες δεν υποχρεώνει την εταιρεια να το κανει κανενας νομος

 

 

φιλικα

 

Eμαθα ότι την λένε "έκπτωση εκδότη"

Δεν ξέρω ακόμα όμως σίγουρα

Αφησα στοιχεία και θα μου πουν μου είπαν

Για να δούμε

Και μένα λίγο κουφό μου κάνει να ισχύει κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στα ξενα ναι οντως παιζει η εκπτωση του προμηθευτη τι εχεις κανονησει κ.λ.π.

Στα ελληνικα βιβλια ειναι πολυ διαφορετικα τα πραματα και ο καθε ενας μπορει να δωσει με καποια εκπτωση , αν θελει , 10 % . Δεν υπάρχει καποιος νομος ουτε κανονας

Σαν hint , εγω προσωπικα κανω παραγγελια μεσα απο internet τα βιβλια που θελω με 10 % εκπτωση και τα πληρωνω στο καταστημα που ζηταω να μου τα φερουν

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

έχω βγαλει κάρτα μέλους από μία λέσχη βιβλίου. εκεί αναγραφεται οτι μου εξασφαλίζεται 20-30% σε κάθε αγορά βιβλίων από το κατάστημα τους.

η αλήθεια είναι οτι παίρνω τηλέφωνο ρωτάω αν έχουνε εκεί το βιβλίο. αν όχι το παίρνουνε από αποθήκη ή από τις αντίστοιχες εκδόσεις και πηγαίνω να το αγοράσω την ίδια ημέρα ή την επομένη. βέβαια επειδή είμαι και τεμπέλα, τους λέω να μου το φέρουνε και έτσι κάνουνε.

το τί βιβλίο έχω αγοράσει δεν λέγεται. με την έκπτωση έχω πάρει διάφορα μπιχλιμπίδια:happy: πάντως ψάχτε το. βγάλτε κάρτα μέλους.

συμφέρει! και το ωράιο είναι οτι σου φτιάχνει την διάθεση. εμένα μάθανε και την φωνή μου και με λένε με το μικρό μου όνομα!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,

 

Επειδη ειμαι ιδιοκτητης βιβλιοπωλειου θα θελα να διευκρινησω 1-2 πραγματα.

 

Ναι, υπαρχει ενιαια τιμη βιβλιου που αυτο σημαινει πως η αρχικη τιμη ενος βιβλιου, υποχρεωτικα σε ΟΛΑ τα βιβλιοπωλεια πρεπει να ειναι η ιδια.

 

Αυτο σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι ο καταστηματαρχης ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ οπως πολυ λαθος γραψαν καποιοι να κανει εκπτωση.

 

Το 10% ειναι (απο τον Νομο) το μεγιστο της εκπτωσης που μπορει να κανει ο βιβλιοπωλης στον πελάτη του και παντα μιλαμε για ελληνες εκδοτες.

 

Οσο αφορα τα ξενογλωσσα βιβλια εκει δεν υπαρχει κανενας περιορισμος απο τον Νομο.

 

Στο δια ταυτα η εκπτωση που εχει τη δυνατοτητα να κανει καποιος βιβλιοπωλης δεν ειναι ιδιαιτερα υψηλη γιατι πολυ απλα οι ελληνες εκδοτες και ειδικα αυτοι που ''πουλαν'' πολυ, τα περιθωρια κερδους που αφηνουν ειναι σχετικα χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστούμε για την ενημέρωση και ότι λέμε σίγουρα δεν είναι κακοπροαίρετα απλά μεταφέρουμε σαν απορία ότι ακούμε
Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι είχε χτυπήσει την πόρτα μου ένας φοιτητής του Πανεπιστημίου Πειραιά (ή έτσι είπε τουλάχιστον) που έκανε μια έρευνα για το αν και πόσο διαβάζουν οι Έλληνες. Μετά το πέρας του ερωτηματολογίου που συμπλήρωσα, μου είπε πως για να δώσουν ένα κίνητρο στον κόσμο να διαβάσει, είχαν κάνει σύμβαση/συμφωνία με ένα χονδρέμπορο βιβλίων για την παροχή μιας κάρτας μέλους με έκπτωση 40% εφ'όρου ζωής (ναι, καλά διαβάσατε) σε οποιοδήποτε τίτλο βιβλίου. Η μοναδική υποχρέωση ήταν η αγορά μιας σειράς εγκυκλοπαιδειών (επέλεγες από 15-20 τίτλους αν θυμάμαι καλά), με κόστος ~150-200 €, το οποίο αποπληρώνονταν σε 12 μηνιαίες δόσεις (περνούσε εισπράκτορας από το σπίτι κάθε μήνα). Δεν ξέρω αν αυτή η προσφορά ακόμα ισχύει, μπορώ σε όποιον θέλει να δώσω το τηλέφωνο του χονδρέμπορου. Οι τόμοι που έδιναν ήταν αρκετά παλιές εκδόσεις, οπότε οκ, εκεί υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά εγώ πήρα τη σειρά των Ανεξήγητων που ήταν απλά τα τεύχη του περιοδικού δεμένα σε 5 τόμους. Σίγουρα δεν άξιζε και τόσο τα 190 € που έδωσα για τη σειρά, αλλά δεδομένου ότι διαβάζω πολύ, η 40% έκπτωση που μου κάνουν είναι πολύ σημαντική και θα κάνω απόσβεση σε μικρό χρονικό διάστημα..

 

Όποιος ενδιαφέρεται, ας μου στείλει μήνυμα να του δώσω τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι είχε χτυπήσει την πόρτα μου ένας φοιτητής του Πανεπιστημίου Πειραιά (ή έτσι είπε τουλάχιστον) που έκανε μια έρευνα για το αν και πόσο διαβάζουν οι Έλληνες. Μετά το πέρας του ερωτηματολογίου που συμπλήρωσα, μου είπε πως για να δώσουν ένα κίνητρο στον κόσμο να διαβάσει, είχαν κάνει σύμβαση/συμφωνία με ένα χονδρέμπορο βιβλίων για την παροχή μιας κάρτας μέλους με έκπτωση 40% εφ'όρου ζωής (ναι, καλά διαβάσατε) σε οποιοδήποτε τίτλο βιβλίου. Η μοναδική υποχρέωση ήταν η αγορά μιας σειράς εγκυκλοπαιδειών (επέλεγες από 15-20 τίτλους αν θυμάμαι καλά), με κόστος ~150-200 €, το οποίο αποπληρώνονταν σε 12 μηνιαίες δόσεις (περνούσε εισπράκτορας από το σπίτι κάθε μήνα). Δεν ξέρω αν αυτή η προσφορά ακόμα ισχύει, μπορώ σε όποιον θέλει να δώσω το τηλέφωνο του χονδρέμπορου. Οι τόμοι που έδιναν ήταν αρκετά παλιές εκδόσεις, οπότε οκ, εκεί υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά εγώ πήρα τη σειρά των Ανεξήγητων που ήταν απλά τα τεύχη του περιοδικού δεμένα σε 5 τόμους. Σίγουρα δεν άξιζε και τόσο τα 190 € που έδωσα για τη σειρά, αλλά δεδομένου ότι διαβάζω πολύ, η 40% έκπτωση που μου κάνουν είναι πολύ σημαντική και θα κάνω απόσβεση σε μικρό χρονικό διάστημα..

 

Όποιος ενδιαφέρεται, ας μου στείλει μήνυμα να του δώσω τις πληροφορίες.

 

Το ερωτημα ειναι, εχεις παρει εκπτωση 40% απο καποιο βιβλιοπωλειο;

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι είχε χτυπήσει την πόρτα μου ένας φοιτητής του Πανεπιστημίου Πειραιά (ή έτσι είπε τουλάχιστον) που έκανε μια έρευνα για το αν και πόσο διαβάζουν οι Έλληνες. Μετά το πέρας του ερωτηματολογίου που συμπλήρωσα, μου είπε πως για να δώσουν ένα κίνητρο στον κόσμο να διαβάσει, είχαν κάνει σύμβαση/συμφωνία με ένα χονδρέμπορο βιβλίων για την παροχή μιας κάρτας μέλους με έκπτωση 40% εφ'όρου ζωής (ναι, καλά διαβάσατε) σε οποιοδήποτε τίτλο βιβλίου. Η μοναδική υποχρέωση ήταν η αγορά μιας σειράς εγκυκλοπαιδειών (επέλεγες από 15-20 τίτλους αν θυμάμαι καλά), με κόστος ~150-200 €, το οποίο αποπληρώνονταν σε 12 μηνιαίες δόσεις (περνούσε εισπράκτορας από το σπίτι κάθε μήνα). Δεν ξέρω αν αυτή η προσφορά ακόμα ισχύει, μπορώ σε όποιον θέλει να δώσω το τηλέφωνο του χονδρέμπορου. Οι τόμοι που έδιναν ήταν αρκετά παλιές εκδόσεις, οπότε οκ, εκεί υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά εγώ πήρα τη σειρά των Ανεξήγητων που ήταν απλά τα τεύχη του περιοδικού δεμένα σε 5 τόμους. Σίγουρα δεν άξιζε και τόσο τα 190 € που έδωσα για τη σειρά, αλλά δεδομένου ότι διαβάζω πολύ, η 40% έκπτωση που μου κάνουν είναι πολύ σημαντική και θα κάνω απόσβεση σε μικρό χρονικό διάστημα..

 

Όποιος ενδιαφέρεται, ας μου στείλει μήνυμα να του δώσω τις πληροφορίες.

 

Ψιλο απιθανο μου κανει ολο αυτο...εχεις παρει εκπτωση απο πουθενα?:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Α, συγνώμη, ξέχασα να σας το αναφέρω. Φυσικά και έχω πάρει, αλλά όχι από βιβλιοπωλείο, κατευθείαν από τον χονδρέμπορα. Τους παίρνω τηλέφωνο και μου τα φέρνουν σπίτι με 40% έκπτωση, ό,τι βιβλίο θέλω, από οποιονδήποτε εκδοτικό οίκο (δεν ξέρω μόνο για τα ξενόγλωσσα, δεν έχω δοκιμάσει να παραγγείλω).

 

Απλά δεν ξέρω τώρα που αποπλήρωσα την "εγκυκλοπαίδεια" μήπως μου κάνουν καμιά γαλιφιά, αλλά δεν το νομίζω.. Θα παραγγείλω σε λίγο καιρό και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι...σου κανουν 40% απο την δικη τους αρχικη τιμη ή απο την τιμη που υπαρχει στην αγορα? :confused:

 

Υ.Γ σορρυ αν επιμενω αλλα κατι δεν μου κολλαει καλα

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Από τη δική τους, η οποία όμως ακολουθεί την ενιαία τιμή απ'όσο είδα.. παιδιά το έχω τσεκάρει, η τιμή πάνω στην οποία μου έκαναν αυτή την έκπτωση ήταν η ίδια με την τιμή των βιβλίων σε μεγάλα/γνωστά βιβλιοπωλεία, ακόμα και στα online (τουλάχιστον όσον αφορά στα συγκεκριμένα βιβλία που αγόρασα εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Από τη δική τους, η οποία όμως ακολουθεί την ενιαία τιμή απ'όσο είδα.. παιδιά το έχω τσεκάρει, η τιμή πάνω στην οποία μου έκαναν αυτή την έκπτωση ήταν η ίδια με την τιμή των βιβλίων σε μεγάλα/γνωστά βιβλιοπωλεία, ακόμα και στα online.

 

Τι να πω...εσυ ξερεις καλυτερα αφου το τσεκαρες.Απλα ακουστηκε καπως παραξενο ολο αυτο.Μηπως θυμασαι το ονομα της εταιριας να τους ρωτησω κι εγω μια που διαβαζω αρκετα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω πμ με το τηλέφωνο του χονδρέμπορου. Απλά όπως είπα και νωρίτερα, δεν ξέρω αν ακόμα ισχύει αυτη η "προσφορά" και αν πρέπει να είχε πάρει κάποιος μέρος στην έρευνα για να το δικαιούται. Σίγουρα όμως δε χάνεις κάτι να τους πάρεις ένα τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι στο μέλλον αν θα εξακολουθούν να κάνουν την ίδια έκπτωση ή τέλος πάντων μέχρι πότε θα ισχύει αυτή.. Πολύ φοβάμαι ότι πρόκειται για άλλη μία νεοελληνική περίπτωση κομπίνας :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Μία ερωτηση...Έχει ακούσει κανείς για μια εκπτωτικη καρτα που παρεχεται απο τον (δηθεν) συνεκδοτικο οργανισμο, με σημα μια κουκουβαγια ιδια με την ΟΔΒΕ, που μοιραζουν πλασιε πορτα-πορτα σε φοιτητες και δινεται αφου πρωτα αγορασεις τομους απο κατι εκδοσεις π.χ ευθεια ή δεδεμαδη? Απλα μαλλον εχω πεσει θυμα απατης... :(
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...