Jump to content

Αλλοδαπός ένας στους τέσσερις κατοίκους της Ελλάδας το 2015


Nsf3rtU
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε, τωρα αυτο ειναι καλο? Να γεμισουμε την χωρα απο καθε καρυδιας καρυδι?Πολλα αποννενοημενα διαβηματα κανουμε στο ονομα του προοδευτισμου...Καιρος λοιπον να αλλαξουμε και το ονομα της χωρας μας γιατι μονο Ελλαδα δεν θυμιζει αυτος ο αχταρμας. Εγω ειμαι της αποψης να παραμενει ο καθενας στον τοπο του, πραγμα που δεν θα γινει ποτε βεβαια.

Ισως ο πολυ φιλοπατρισμος να κανει κακο, ισως πουν μερικοι απο εσας, αλλα ειμαι καθετη στην αποψη οτι η Ελλαδα πρεπει να κατοικειται απο ΕΛΛΗΝΕΣ.

 

Τσ τσ τι λόγια είναι αυτά! Κινδυνεύεις να σε ακούσει κανένας από τους "προοδευτικάρες" και να σε κακοχαρακτηρίσει! Ξέρεις, αυτοί οι μπαγιάτικοι μαϊντανοί που ξημεροβραδιάζονται στα ΜΜΕ και μας φλομώνουν με το ξεδιάντροπο μένος τους κατά οτιδήποτε ελληνικό!!!

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε, τωρα αυτο ειναι καλο? Να γεμισουμε την χωρα απο καθε καρυδιας καρυδι?Πολλα αποννενοημενα διαβηματα κανουμε στο ονομα του προοδευτισμου...Καιρος λοιπον να αλλαξουμε και το ονομα της χωρας μας γιατι μονο Ελλαδα δεν θυμιζει αυτος ο αχταρμας. Εγω ειμαι της αποψης να παραμενει ο καθενας στον τοπο του, πραγμα που δεν θα γινει ποτε βεβαια.

Ισως ο πολυ φιλοπατρισμος να κανει κακο, ισως πουν μερικοι απο εσας, αλλα ειμαι καθετη στην αποψη οτι η Ελλαδα πρεπει να κατοικειται απο ΕΛΛΗΝΕΣ.

 

Πιστεύεις επίσης οτι η Γερμανία πρέπει να κατοικείται από Γερμανούς και η Αγγλία από Αγγλους και η Αμερική από Αμερικανούς;

Αν ναι, να σου θυμήσω οτι κάποτε αυτές και άλλες πολλές χώρες φιλοξένησαν εκατομύρια έλληνας που έζησαν και μεγαλούργησαν εκεί στο μέλλον.

Αντί να κλείσουμε τα σύνορα, ας δουλέψουμε να τους ανταγωνιστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις επίσης οτι η Γερμανία πρέπει να κατοικείται από Γερμανούς και η Αγγλία από Αγγλους και η Αμερική από Αμερικανούς;

Αν ναι, να σου θυμήσω οτι κάποτε αυτές και άλλες πολλές χώρες φιλοξένησαν εκατομύρια έλληνας που έζησαν και μεγαλούργησαν εκεί στο μέλλον.

Αντί να κλείσουμε τα σύνορα, ας δουλέψουμε να τους ανταγωνιστούμε.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο??

Θέλω όμως να μου απαντήσετε με ειλικρίνεια και επί της ουσίας, για να φτάσουμε επιτέλους στο δια ταύτα και να μη μασάμε τα λόγια μας:

 

1. Πιστεύετε ότι ο ελληνικός λαός θα έπρεπε να ερωτηθεί αν θέλει να έχει τόσο μεγάλο ποσοστό μεταναστών????? Ναι, όχι και γιατί????

2. Τι αποτέλεσμα πιστεύετε ότι θα προέκυπτε αν γινόταν σχετικό δημοψήφισμα????

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Οχι...

Και όπως έχει πει και ο Χιτλερ «δεν σημαίνει ότι επειδή το λένε οι πολλοί έχουν και δίκιο».. χοχο

 

Ευχαριστώ για την ειλικρίνεια.

Αυτή σου η απάντηση αντικατοπτρίζει τις απόψεις περί δημοκρατίας αυτών που μεθόδευσαν την είσοδο των μεταναστών την περίοδο '90-'91 ;)

Αυτή η άποψη πάει γάντι με αυτή των συνταγματαρχών την περίοδο της χούντας: "Αποφασίζομεν και διατάσσομεν!!!"

Προφανώς κάποιοι αποφάσισαν για την εξέλιξη αυτή, αγνοόντας παντελώς τη θέληση του ελληνικού λαού. Είναι πλέον παραπάνω από σαφές. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αλλοδαπός ένας στους τέσσερις κατοίκους της Ελλάδας το 2015

Σε 3.500.000 υπολογίζεται ο πληθυσμός των μεταναστών που θα ζουν στην Ελλάδα το 2015, σύμφωνα με τις προβολές των στοιχείων του ΟΗΕ και τη μελέτη που παρουσίασε σήμερα το Ινστιτούτο του Ανθρώπινου Δυναμικού του Παντείου Πανεπιστημίου. Δηλαδή ένας στους τέσσερις κατοίκους της Ελλάδας θα είναι αλλοδαπός

[ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE Πέμπτη, 23 Ιανουαρίου 2003]

 

no wonder!!!!pitty though!!!!!!! xoris auto na exei ratsistikes proektaseis h tpt tetoio gia na prolavo merikus pu isos 8elisun na kanun prikoxola sxolia!..apla kapia stigmi ena metro se merika pragmata den 8a eblapte!

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου Αντρεα αυτο πιστευω και ειμαι απολυτη χωρις να ειμαι ρατσιστρια.

Θα ηθελα η Ελλαδα να κατοικειται μονο απο Ελληνες. Αρκετα με τους δηθεν προοδευτισμους, γιατι στο τελος θα αφανιστουμε. Ακους εκει 1 στους 4 θα ειναι αλλοδαπος!!!!!Μα κανενας δεν ανησυχει?

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω το πώς δε σκέφτεται κανένας από τους φωστήρες των πολιτικών/βουλευτών/κυβερνώντων ότι κάποια στιγμή πρέπει να μπει ένα όριο, αλλά και να χαραχθεί μία συγκεκριμένη πολιτική.

 

Κανένας από αυτούς δε μας λέει ανοιχτά τη γνώμη του: ο στόχος της χώρας είναι οι αλλοδαποί να φτάσουν ποιο ποσοστό του πληθυσμού??? Το 5%??? 10%???? 50%??? 100%??? Πόσο???

 

Σκέφτηκαν ποτέ αν έχει η κοινωνία μας αλλά και η οικονομία μας τις αντοχές να δέχεται εσαεί μετανάστες, όσο καλοκάγαθοι και όσο νοικοκύρηδες είναι??? Γιατί δεν υπάρχει μεταναστευτική πολιτική???? Γιατί δε μπαίνουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να έρθει κάποιος στη χώρα μας???? Γιατί τα σύνορά μας είναι αφύλακτα???

 

Φίλε μου, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Ό,τι και να λέμε εμείς, όσο καλοπροαίρετοι και αν είναι οι μετανάστες, αλλά και εμείς συνάμα, αν δεν υπάρχει μία οργανωμένη πολιτική υποδοχής μεταναστών, θα υπάρξουν πολλά προβλήματα που θα οξύνουν τις σχέσεις των δύο μεριών.

 

Θυμάμαι το 2000 που είχα πάει Στοκχόλμη, είχαν παρόμοια πολιτική υποδοχής μεταναστών, όπου το κράτος αναλάμβανε για συγκεκριμένο διάστημα, π.χ. 1 χρόνο, να μάθει στους μετανάστες τη γλώσσα, να τους ενημερώσει για ήθη και έθιμα, να τους βρει εργασία και να τους εντάξει ομαλά στην κοινωνία.

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Είτε μας αρέσει είτε όχι η Ελλαδίτσα αποτελεί πλέον πόλο έλξης για:

1) τους τριτοκοσμικούς μετανάστες που βλέπουν την Ελλάδα όπως οι Γονείς μας και ξενιτεύονταν στο παρελθόν για ένα κομμάτι ψωμί.

2) Τους ξεκούτηδες Ευρωπαίους που αγοράζουν γη εδώ γιατί και φθηνά τους έρχεται, και γαμώ το κλίμα έχουμε.

Γιατί λοιπόν μας κακοφαίνεται?

Ας εργαστούμε και εμείς χειρονακτικά για να αποφύγουμε το 1) και να μην πουλάμε για να αποφύγουμε το 2).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Ό,τι και να λέμε εμείς, όσο καλοπροαίρετοι και αν είναι οι μετανάστες, αλλά και εμείς συνάμα, αν δεν υπάρχει μία οργανωμένη πολιτική υποδοχής μεταναστών, θα υπάρξουν πολλά προβλήματα που θα οξύνουν τις σχέσεις των δύο μεριών.

 

Θυμάμαι το 2000 που είχα πάει Στοκχόλμη, είχαν παρόμοια πολιτική υποδοχής μεταναστών, όπου το κράτος αναλάμβανε για συγκεκριμένο διάστημα, π.χ. 1 χρόνο, να μάθει στους μετανάστες τη γλώσσα, να τους ενημερώσει για ήθη και έθιμα, να τους βρει εργασία και να τους εντάξει ομαλά στην κοινωνία.

 

Ίσως η έλλειψη μεταναστευτική πολιτικής στην Ελλάδα, ιδίως στο θέμα της γλώσσας των αλλοδαπών, να είναι απλά απόρροια της γενικότερης ανοργανωσιάς της ελληνικής πραγματικότητας, ίσως όμως να είναι και σχεδιασμένο επί τούτου, ώστε να βρεθούμε προ τετελεσμένου και να υπάρχει πολυγλωσσία ώστε κάποιοι να προβάλλουν το επιχείρημα ότι θα πρέπει να το ελληνικό κράτος θα πρέπει να εντάξει την εκμάθηση της γλώσσας της κάθε αλλοδαπής κοινότητας μέσα στο εκπαιδευτικό σύστημα.

 

 

Είτε μας αρέσει είτε όχι η Ελλαδίτσα αποτελεί πλέον πόλο έλξης για:

1) τους τριτοκοσμικούς μετανάστες που βλέπουν την Ελλάδα όπως οι Γονείς μας και ξενιτεύονταν στο παρελθόν για ένα κομμάτι ψωμί.

2) Τους ξεκούτηδες Ευρωπαίους που αγοράζουν γη εδώ γιατί και φθηνά τους έρχεται, και γαμώ το κλίμα έχουμε.

Γιατί λοιπόν μας κακοφαίνεται?

Ας εργαστούμε και εμείς χειρονακτικά για να αποφύγουμε το 1) και να μην πουλάμε για να αποφύγουμε το 2).

 

Στο ότι η ελλάδα αποτελεί πόλο έλξης για τις κοινωνικές ομάδες που αναφέρεις, είναι θέμα δικό μας αν θα αποφασίσουμε να τους δεχτούμε στο έδαφός μας ή όχι.

 

Αν σου χτυπούσε κάποιος άγνωστος την πόρτα ζητώντας σου στέγη, αν αρνιόσουν να τον δεχτείς στο σπίτι σου (για διάφορους λόγους, π.χ. διότι αν τον βάλεις στο σπίτι σου τα παιδιά σου θα κοιμηθούν στρωματσάδα), θα του επέτρεπες να σε πει ρατσιστή???? Το αν θα τον δεχτείς δε θα ήταν αποκλειστικά δικό σου θέμα????

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ίσως η έλλειψη μεταναστευτική πολιτικής στην Ελλάδα, ιδίως στο θέμα της γλώσσας των αλλοδαπών, να είναι απλά απόρροια της γενικότερης ανοργανωσιάς της ελληνικής πραγματικότητας, ίσως όμως να είναι και σχεδιασμένο επί τούτου, ώστε να βρεθούμε προ τετελεσμένου και να υπάρχει πολυγλωσσία ώστε κάποιοι να προβάλλουν το επιχείρημα ότι θα πρέπει να το ελληνικό κράτος θα πρέπει να εντάξει την εκμάθηση της γλώσσας της κάθε αλλοδαπής κοινότητας μέσα στο εκπαιδευτικό σύστημα.

 

Λες να είμαστε τόσο οργανωμένοι, ώστε να οργανώνουμε αυτό που φαίνεται ως ανοργανωσιά? :lol:

 

Αυτό που δεν κατανοώ είναι γιατί δεν παραδειγματιζόμαστε από άλλες χώρες που έχουν λύσει αυτό ή και άλλα θέματα (π.χ. στον οικονομικό τομέα), αλλά αντ' αυτού ή δεν κάνουμε τίποτα ή κάνουμε ότι να 'ναι.

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

ίσως όμως να είναι και σχεδιασμένο επί τούτου, ώστε να βρεθούμε προ τετελεσμένου και να υπάρχει πολυγλωσσία ώστε κάποιοι να προβάλλουν το επιχείρημα ότι θα πρέπει να το ελληνικό κράτος θα πρέπει να εντάξει την εκμάθηση της γλώσσας της κάθε αλλοδαπής κοινότητας μέσα στο εκπαιδευτικό σύστημα.

 

Και μέτα μου μιλάς για "καναλάκηδες". Μα φταίω εγώ αμα πω ότι μιλάς σαν τον Καρατζαφέρη? Εδώ οι "ηγέτες" μας δεν είναι ικανοί να λύσουν απλά καθημερινά προβλήματα, οι συνομωσίες και τα κρυφά σχέδια τους μείνανε...

 

Όσο για το θέμα της μεταναστευτικής πολιτικής, συμφωνώ μαζί σου, ως προς το ότι θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα αν υπήρχε σαφής πολιτική στο θέμα αυτό.

 

Και επειδή βλέπω να γράφετε σε κάποια ποστς ότι οι αλλοδαποί δεν πληρώνουν φόρους, οι αλλοδαποί φορολογούνται κανονικότατα βάση του εισοδήματός τους. Ελπίζω να ξεκαθάρισε και το παραμυθάκι αυτό.

 

Όσο για την επίκλησή σου στην προσβολή της δημοκρατίας, από την απάντηση του Bayern7, έχω να σου πω πως είναι αρκετά πιασάρικο τρικ, αλλά καθόλου ορθολογικό. Γιατί φυσικά και δεν θέλω να αποφασίζουν για σημαντικά θέματα η κάθε γιαγιά που έχει κολλήσει το μυαλό της στην κατοχή, και η κάθε κατίνα που βλέπει όλη μέρα Λαμπίρη, και ο κάθε άξεστος βλάχος που κόβει βόλτες με το μηχανάκι έξω από σχολία-πανεπιστήμια, μπας και ψωνίσει καμιά μαθητρια-φοιτήτρια.

Η δημοκρατία του όχλου να μου λείπει. 100 φορές αυτή η φαρσοκομωδία που έχουμε σήμερα, παρά να επηρεάζει τις αποφάσεις η αμάθεια και αμορφωσιά.

 

p.s.: και κάτι άλλο. Με προσβάλλει, σαν συνομιλιτή σου, το να μου λες ότι αναπαράγω αυτά που λένε οι διάφοροι "προοδευτικοί" ψευτοδημοσιογράφοι. Έχω μυαλό, μπορώ να σκεφτώ, και θέλω να πιστεύω πως μπορώ να εκφράσω 2 επιχειρήματα της προκοπής. Μην προσβάλλεις τη νοημοσύνη μου, λοιπόν, λέγοντάς μου ότι μου πιπιλάνε το μυαλό οι διάφοροι δημοσιογραφίσκοι.

Link to comment
Share on other sites

Και μέτα μου μιλάς για "καναλάκηδες". Μα φταίω εγώ αμα πω ότι μιλάς σαν τον Καρατζαφέρη? Εδώ οι "ηγέτες" μας δεν είναι ικανοί να λύσουν απλά καθημερινά προβλήματα, οι συνομωσίες και τα κρυφά σχέδια τους μείνανε...

 

Όσο για το θέμα της μεταναστευτικής πολιτικής, συμφωνώ μαζί σου, ως προς το ότι θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα αν υπήρχε σαφής πολιτική στο θέμα αυτό.

 

Και επειδή βλέπω να γράφετε σε κάποια ποστς ότι οι αλλοδαποί δεν πληρώνουν φόρους, οι αλλοδαποί φορολογούνται κανονικότατα βάση του εισοδήματός τους. Ελπίζω να ξεκαθάρισε και το παραμυθάκι αυτό.

 

Όσο για την επίκλησή σου στην προσβολή της δημοκρατίας, από την απάντηση του Bayern7, έχω να σου πω πως είναι αρκετά πιασάρικο τρικ, αλλά καθόλου ορθολογικό. Γιατί φυσικά και δεν θέλω να αποφασίζουν για σημαντικά θέματα η κάθε γιαγιά που έχει κολλήσει το μυαλό της στην κατοχή, και η κάθε κατίνα που βλέπει όλη μέρα Λαμπίρη, και ο κάθε άξεστος βλάχος που κόβει βόλτες με το μηχανάκι έξω από σχολία-πανεπιστήμια, μπας και ψωνίσει καμιά μαθητρια-φοιτήτρια.

Η δημοκρατία του όχλου να μου λείπει. 100 φορές αυτή η φαρσοκομωδία που έχουμε σήμερα, παρά να επηρεάζει τις αποφάσεις η αμάθεια και αμορφωσιά.

 

Μου κάνει εντύπωση ότι υπάρχουν άτομα που σκέφτονται ότι όλοι οι άλλοι είναι αμόρφωτοι και ανάξιοι να έχουν την δική τους άποψη!Τέτοιες απόψεις είχαν και αυτοί που στερησαν τη δημοκρατία από το λαό!

Link to comment
Share on other sites

Και μέτα μου μιλάς για "καναλάκηδες". Μα φταίω εγώ αμα πω ότι μιλάς σαν τον Καρατζαφέρη? Εδώ οι "ηγέτες" μας δεν είναι ικανοί να λύσουν απλά καθημερινά προβλήματα, οι συνομωσίες και τα κρυφά σχέδια τους μείνανε...

 

Το ότι με παρομοιάζεις με τον εν λόγω ..."δημοκράτη" με προσβάλλει και θα σε παρακαλούσα να ανακαλέσεις.

Δεν πιστεύω ότι θέλεις να παίξουμε αυτό το παιχνιδάκι της ταμπελοποίησης, γιατί κάλλιστα θα μπορούσα να σου προσάψω ότι επαναλαμβάνεις τις σοφιστείες και την επιχειρηματολογία των οπαδών του Συνασπισμού...

Οπότε ας αφήσουμε αυτό το θέμα, γιατί κατ' αρχήν τα πολιτικά απαγορεύονται από τους κανόνες του forum και κατά δεύτερον μπαίνοντας σε μία τέτοια κουβέντα απομακρνόμαστε από την ουσία.

 

Και επειδή βλέπω να γράφετε σε κάποια ποστς ότι οι αλλοδαποί δεν πληρώνουν φόρους, οι αλλοδαποί φορολογούνται κανονικότατα βάση του εισοδήματός τους. Ελπίζω να ξεκαθάρισε και το παραμυθάκι αυτό.

Ελπίζω να μην εννοείς εμένα, ο οποίος προσωπικά ανέφερα ότι έχουμε περάσει πλέον σε άλλη φάση ένταξης των μεταναστών στη χώρα μας, που συνεπάγεται και την φορολόγησή τους αλλά και την ένταξή τους στα ασφαλιστικά συστήματα και την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

 

Όσο για την επίκλησή σου στην προσβολή της δημοκρατίας, από την απάντηση του Bayern7, έχω να σου πω πως είναι αρκετά πιασάρικο τρικ, αλλά καθόλου ορθολογικό. Γιατί φυσικά και δεν θέλω να αποφασίζουν για σημαντικά θέματα η κάθε γιαγιά που έχει κολλήσει το μυαλό της στην κατοχή, και η κάθε κατίνα που βλέπει όλη μέρα Λαμπίρη, και ο κάθε άξεστος βλάχος που κόβει βόλτες με το μηχανάκι έξω από σχολία-πανεπιστήμια, μπας και ψωνίσει καμιά μαθητρια-φοιτήτρια.

Η δημοκρατία του όχλου να μου λείπει. 100 φορές αυτή η φαρσοκομωδία που έχουμε σήμερα, παρά να επηρεάζει τις αποφάσεις η αμάθεια και αμορφωσιά.

 

Το ότι κάποιος είναι αμόρφωτος και αγράμματος, αυτό δεν του αφαιρεί το δικαίωμα της ψήφου και του δικαιώματος της γνώμης για τα κοινά. Εκτός αν η γνώμη του δε μας ενδιαφέρει (ή δε μας συμφέρει).

Αν πρόκειται να αποφασίσουμε ότι αναγνωρίζουμε δικαιώματα για πολιτικο-οικονομικο-κοινωνικές αναλύσεις μόνο σε μία κάστα ανθρώπων που όντας βολεμένοι από το σύστημα, προβάλλουν το θέση τους ως τη μοναδική σωστή, όπως π.χ. κάνουν οι τηλε-μαϊντανοί του ψευτοπροοδευτισμού που ανέφερα πιο πριν, τότε ας απαλλάξουμε την ταπεινή γριούλα και οποιονδήποτε άλλο δε θεωρούμε ικανό να αποφασίζει από τις υποχρεώσεις του, όπως π.χ. να πληρώνει φόρους. Δηλαδή να συμμετέχουν όλοι στις υποχρεώσεις τους, αλλά τα δικαιώματά τους να τα απολαμβάνουν μόνο οι λίγοι. αυτό αποτελεί κοινωνικό ρατσισμό (δηλαδή ο αγράμματος δεν έχει δικαιώματα ενώ ο γραμματιζούμενος έχει)

 

Δε νομίζω πάντως ότι στην πατρίδα μας το επίσημο πολίτευμα είναι η ολιγαρχία ή η αριστοκρατία.

Την τελευταία φορά που τσέκαρα είχαμε δημοκρατία, στην οποία είτε το θέλουν μερικοί είτε όχι, αποφασίζει η πλειοψηφία.

Αν δεν αρέσει αυτό σε ορισμένους, ας κάνουν πραξικόπημα. Δε θα είναι άλλωστε η πρώτη φορά ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως φταίει και το κράτος που δε κάνει κάτι για τη καταπολέμηση του προβλήματος και το αφήνει να παίρνει ανεξέλεγκτες διαστάσεις.;) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπον φιλε Mercyful_Fate εσενα σε εχω συμπαθησει πολυ μεσα απο αυτο το thread,ισως να μη γινεται να μπορουσα να ταυτιζομαι περισσοτερο με αλλες αποψεις,δεν θα γραψω πολλα στο θεμα γιατι φευγω ταξιδακι κ δεν θα το παρακολουθω.

 

Χαιρομαι που ανθρωποι στην ηλικια μας καταλαβαινουν οτι ενας ανθρωπος που αξιζει και παλευει να κανει κατι,θα το κανει,ανεξαρτητα απο που ειναι.

Αλλωστε μην ξεχνατε οτι η "γενια" μας εχει μεγαλωσει μαζι με παιδια μεταναστων και εχει καθισει και στο ιδιο θρανιο,και εχει κανει και χαβαλε,και εχει βγει και για καφε,και εχει περασει αρκετες καταστασεις στις οποιες ανακαλυψε οτι αυτα τα παιδια στην ουσια ειναι παιδια που γνωρισαν την

Ελλαδα ως δικη τους χωρα κ οχι τη χωρα καταγωγης τους,πως λοιπον μπορει καποιος να κρινει αυτα τα παιδια???

 

Αντιθετως...οι ηλικιακα μεγαλυτεροι απο μας εχουν συνηθισει τους μεταναστες ως εργατες...κ απο οτι φαινεται δεν τους αρεσει που πλεον αυτη η συνθηκη αλλαζει...Δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το μεμπτο για ανθρωπους οι οποιοι στις αρχες του 90+ ηρθαν μονο με ελπιδες - και τις εκαναν σπιτια,αυτ/τα,μαγαζια,σπουδες κτλ...πλεον ειναι ενεργοι πολιτες ολοι τους,πληρωνουν φορους,δημοτικα τελη κτλ. να αποτελουν μερος της οικονομιας μας και της κοινωνιας μας ?

 

Δυστυχως ειμαστε σαν λαος πολυ καχυποπτοι και μας αρεσει να κανουμε μεταθεση ευθυνων,ειτε προκειτε για την εγκληματικοτητα - ειτε για την ανεργια - ειτε για για οτιδηποτε αλλο.

 

Δεν προσπαθουμε να γινουμε καλυτεροι απο οτι ειμαστε...αλλα οι αλλοι να μην γινουν καλυτεροι απο μας...

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φταίει και το κράτος που δε κάνει κάτι για τη καταπολέμηση του προβλήματος και το αφήνει να παίρνει ανεξέλεγκτες διαστάσεις.;) :wacko:

 

Και το κράτος ποιος νομίζεις ότι είναι; Τα 300 κοκκόρια ή τα 10,000,000 που τους εκλέγουμε; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπον φιλε Mercyful_Fate εσενα σε εχω συμπαθησει πολυ μεσα απο αυτο το thread,ισως να μη γινεται να μπορουσα να ταυτιζομαι περισσοτερο με αλλες αποψεις

 

Με τις παρακάτω απόψεις συμφωνείς???? Πώς τις κρίνεις???

Αν επιλέξεις να τις κάνεις γαργάρα θα σε καταλάβω ;)

 

Όσο για την επίκλησή σου στην προσβολή της δημοκρατίας, από την απάντηση του Bayern7, έχω να σου πω πως είναι αρκετά πιασάρικο τρικ, αλλά καθόλου ορθολογικό. Γιατί φυσικά και δεν θέλω να αποφασίζουν για σημαντικά θέματα η κάθε γιαγιά που έχει κολλήσει το μυαλό της στην κατοχή, και η κάθε κατίνα που βλέπει όλη μέρα Λαμπίρη, και ο κάθε άξεστος βλάχος που κόβει βόλτες με το μηχανάκι έξω από σχολία-πανεπιστήμια, μπας και ψωνίσει καμιά μαθητρια-φοιτήτρια.

Η δημοκρατία του όχλου να μου λείπει. 100 φορές αυτή η φαρσοκομωδία που έχουμε σήμερα, παρά να επηρεάζει τις αποφάσεις η αμάθεια και αμορφωσιά.

 

Τιμή και δόξα στην κοινωνία της εικονικής πραγματικότητας, όπου οι μειοψηφίες που κατέχουν τον τρόπο να προβληθούν από τα ΜΜΕ, επιβάλλουν την άποψή τους ως τη μόνη σωστή, δημιουργώντας συνειδήσεις σαν αυτές, που δείγματα τους βλέπουμε να αποκαλύπτονται πανηγυρικά εδώ μέσα ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Με τις παρακάτω απόψεις συμφωνείς???? Πώς τις κρίνεις???

Αν επιλέξεις να τις κάνεις γαργάρα θα σε καταλάβω ;)

 

Μα με βλεπεις οτι απο πανω λεω πως φευγω ταξιδι:p Μη με κρατας τωρα κ δεν μπορω ουτε βαλιτσα να φτιαξω.

Λοιπον,η αληθεια ειναι πως εχουν μεγαλη βαση αυτα που λεει ο ανθρωπος,και εξηγουμαι.

Οχι!δεν πιστευω πως δεν πρεπει να γινονται δημοψηφισματα,απλα σε τετοια λεπτα ζητηματα πρεπει να λαβουμε υποψιν μας πως η αγνοια κ η προκαταληψη που διακατεχει καποιες μεριδες πλυθησμου ειναι μεγαλο προβλημα και πως αν δεν απαγκιστρωθουμε απο μιζερες αποψεις περι κατωτερων αλλοδαπων,φονιαδων ξενων και αγίων Ελληνων κτλ, και βεβαια δεν επιθυμω την συμμετοχη αυτων των ανθρωπων στα δημοψηφισματα.

Για δες τα δημοψηφισματα στην Αμερικη που οδηγησαν...οπου ολοι οσοι ειχαν το χαμηλοτερο μορφωτικο επιπεδο και ζουσαν απομονωμενοι απο τον κοσμο και ως ενημερωση ειχαν μονο την προπαγανδα,θεωρησαν πως ο πολεμος δεν ειναι και τοσο τρομερο πραγμα και εστειλαν ξανα τα δικα τους παιδια να σκοτωθουν και να σκοτωσουν τα παιδια αλλων...

 

Τιμή και δόξα στην κοινωνία της εικονικής πραγματικότητας, όπου οι μειοψηφίες που κατέχουν τον τρόπο να προβληθούν από τα ΜΜΕ, επιβάλλουν την άποψή τους ως τη μόνη σωστή, δημιουργώντας συνειδήσεις σαν αυτές, που δείγματα τους βλέπουμε να αποκαλύπτονται πανηγυρικά εδώ μέσα ;)

 

 

 

 

Με συγχωρεις κιολας αλλα οσο συγκαλυμενα και αν το εκφραζεις...με προσβαλεις,κ οχι μονο εμενα αλλα πολλους συμφορουμιτες.

Κ Α Ν Ε Ι Σ δεν κατευθυνει τη σκεψη μου,κ θα σε παρακαλεσω ευγενικα να ανακαλεσεις την αποψη σου αυτη καθως οχι μονο μειωτικη ειναι αλλα δειχνει και την ελλειψη στοιχειωδους σεβασμου που εχεις στο διαλογο που κανουμε...:mad:

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ ρώτησα ένα απλό πράγμα: Ποιος από τους πολιτικούς μας μας ρώτησε ή μας ενημέρωσε για το ότι σχεδίαζαν να φέρουν μεγάλο πληθυσμό μεταναστών στη χώρα μας????

 

Δε μου έχει απαντήσει κανένας ειλικρινά σε αυτό το ερώτημα.

 

Για όσα είπα περί μειοψηφιών που κατευθύνουν και δημιουργούν συνειδήσεις, δεν ενοούσα εσένα προσωπικά, αλλά έκρινα σύμφωνα με τη γνώμη που έχω σχηματίσει με βάση τα δεδομένα που λαμβάνω καθημερινά από την ελληνική πραγματικότητα.

Αν νομίζεις ότι ανήκεις σε αυτούς που κατευθύνονται από τις συγκεκριμένες μειοψηφίες, είναι δικό σου θέμα. Δεν θα το κρίνω εγώ αυτό.

Πάντως αυτό είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο (κατά τη γνώμη μου).

Όσο και αν προσπαθούν κάποιοι να εγκλωβίσουν την ελληνική κοινωνία σε ενοχές περί ρατσισμού και έλλειψης δημοκρατικότητας, δε θα καταφέρουν να φιμώσουν τον καθένα να λέει την άποψή του ελεύθερα, με τη δαμόκλεια σπάθη της ταμπέλας του φασίστα ή του ρατσιστή ή του οπισθοδρομικού. Είναι της μόδας αυτή η μεθόδευση του τύπου "Ξέρεις, αν εκφράσεις την τάδε γνώμη είσαι φασίστας. αν εκφράσεις την δείνα άποψη είσαι ρατσιστής", αλλά την έχει πάρει χαμπάρι και ο πιο "ταπεινός" από τους έλληνες πολίτες. Γιαυτό και δε εξακολουθήσει για πολύ ακόμα να είναι και τόσο "πιασάρικη". ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ ρώτησα ένα απλό πράγμα: Ποιος από τους πολιτικούς μας μας ρώτησε ή μας ενημέρωσε για το ότι σχεδίαζαν να φέρουν μεγάλο πληθυσμό μεταναστών στη χώρα μας????

 

Δε μου έχει απαντήσει κανένας ειλικρινά σε αυτό το ερώτημα.

 

Για όσα είπα περί μειοψηφιών που κατευθύνουν και δημιουργούν συνειδήσεις, δεν ενοούσα εσένα προσωπικά, αλλά έκρινα σύμφωνα με τη γνώμη που έχω σχηματίσει με βάση τα δεδομένα που λαμβάνω καθημερινά από την ελληνική πραγματικότητα.

Αν νομίζεις ότι ανήκεις σε αυτούς που κατευθύνονται από τις συγκεκριμένες μειοψηφίες, είναι δικό σου θέμα. Δεν θα το κρίνω εγώ αυτό.

Πάντως αυτό είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο (κατά τη γνώμη μου).

Όσο και αν προσπαθούν κάποιοι να εγκλωβίσουν την ελληνική κοινωνία σε ενοχές περί ρατσισμού και έλλειψης δημοκρατικότητας, δε θα καταφέρουν να φιμώσουν τον καθένα να λέει την άποψή του ελεύθερα, με τη δαμόκλεια σπάθη της ταμπέλας του φασίστα ή του ρατσιστή ή του οπισθοδρομικού. Είναι της μόδας αυτή η μεθόδευση του τύπου "Ξέρεις, αν εκφράσεις την τάδε γνώμη είσαι φασίστας. αν εκφράσεις την δείνα άποψη είσαι ρατσιστής", αλλά την έχει πάρει χαμπάρι και ο πιο "ταπεινός" από τους έλληνες πολίτες. Γιαυτό και δε εξακολουθήσει για πολύ ακόμα να είναι και τόσο "πιασάρικη". ;)

 

Επιμενεις εμεσα να με κατατασεις και να με κατηγοριοποιεις με ερωτηματικο τονο αυτη τη φορα...Δεν μπορω να σε καταλαβω.Ειλικρινα που αποσκοπει αυτη σου η ταμπελοποιηση...Ισως σε βολευει για να φαινεται πως εχεις δικα σου επιχειρηματα...κριμα...

Αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν εκφραζεσαι ελευθερα???

Πες πως θες να διωξουμε ολους τους Οικονομικους μεταναστες απο την Ελλαδα,αφου φαινεται οτι δεν το εκφραζεις για να μην χαρακτιριστεις ρατσιστης,εγω θα την δεχτω την αποψη σου χωρις να σου πω οτι κατευθυνεσαι απο καπου,γιατι δεν εχω αναγκη να σε μειωσω...μπορω να κανω διαλογο με λογο-αντιλογο και οχι λεξεις που εχω ακουσει απο συγκεκριμενα στοματα και τις αναπαραγω...

 

Υ.Γ.Δεν θα συνεχισω τη συζητηση καθως πρεπει να φυγω για το ταξιδι μου,ελπιζω να μην συνεχισεις να εκφερεις μειωτικες αποψεις για το ατομο μου εν αγνοια μου...Καλη σου μερα και καλη συνεχεια.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος από τους πολιτικούς μας μας ρώτησε ή μας ενημέρωσε για το ότι σχεδίαζαν να φέρουν μεγάλο πληθυσμό μεταναστών στη χώρα μας????

 

Δε μου έχει απαντήσει κανένας ειλικρινά σε αυτό το ερώτημα.

 

Εξακολουθώ να περιμένω απάντηση.

Όσο συνεχίζεται η "γαργαροποίηση" του παραπάνω ερωτήματος, θα επιβεβαιώνομαι.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

@panosz75:

 

Επειδή η άποψή μου παρεξηγήθηκε πρφανώς, και αυτό που είπα γενικευθηκε, χωρίς τη σύμφωνη γνώμη μου, θα το ξεκαθαρίσω.

Δεν είπα ποτέ ότι πρέπει να αφαιρέσουμε το δικαίωμα του πολίτη από ανθρώπους οι οποίοι ενδεχομένως να μην έχουν την απαραίτηση μόρφωση και παιδεία να ασχοληθούν με κάποια (πολιτικά) θέματα. Αλοίμονο. Η δημοκρατία εξασφαλίζει κατ'αρχήν το δικαίωμα του πολίτη να ψηφίζει τον πολιτικό που τον εκφράζει καλύτερα. Και είναι αναφαίρετο. Και θα ψηφίσει ο πολίτης, και εκφέρει γνώμη για τα καθημερινά του προβλήματα κλπ. Δεν μπορώ, όμως, να εμπιστευτώ την εξωτερική πολιτική του κράτους στη γριούλα στο χωριό. Με συγχωρείς πολύ, αλλά αυτή είνα δουλιά άλλων, που έχουν συγκεκριμένη μόρφωση και συγκεκριμένα προσόντα.

Δεν σου κάνουν αυτοί? Τα έχουν κάνει σκατά? Σύμφωνοι.

Διάλεξε άλλους που να πληρούν τα ίδια κριτήρια όμως. Δεν μπορείς να μου ζητάς να κρίνει ο πολίτης για θέματα μεγάλης σημασίας, χωρίς να έχει τις γνώσεις και την παιδεία να το κάνει. Άλλο δημοκρατία, και άλλο οχλοκρατία.

Δεν θέλω να μπω περαιτέρω σε πολιτικο-κοινωνική συζήτηση, απαριθμόντας τα αρνητικά μαζικών διαδικασιών, όπως το δημοψήφισμα.

 

 

 

Τον καρατζαφερισμό που σου φόρτωσα τον ανακαλώ, αν αυτό σε προσβάλλει. Και τον ανακαλώ, παρ'όλο που δεν έκανες το ίδιο σε μένα (και άλλους) με τους χαρακτηρισμούς "ψευτοπροοδευτικός" και ισχυρισμούς περί χειραγώγησης συνειδήσεων από τα ΜΜΕ.

 

Και κάτι άλλο: όταν απομονώνεις εκφράσεις κάποιου από ένα μεγαλύτερο κείμενο, δημιουργείς εσκεμμένα λανθασμένες εντυπώσεις. Οι εκφράσεις "η δημοκρατία του όχλου να μου λείπει" και "η δημοκρατία να μου λείπει" έχουν μεγάλη διαφορά, δε νομίζεις? Γι'αυτό, άλλη φορά, αν θες να quote-αρεις κείμενό μου, να το κάνεις έτσι ώστε να βγάζει το ίδιο όνομα, και όχι να το παραποιείς για να βγάζει το νόημα που θες εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ειλικρίνεια.

Αυτή σου η απάντηση αντικατοπτρίζει τις απόψεις περί δημοκρατίας αυτών που μεθόδευσαν την είσοδο των μεταναστών την περίοδο '90-'91 ;)

Αυτή η άποψη πάει γάντι με αυτή των συνταγματαρχών την περίοδο της χούντας: "Αποφασίζομεν και διατάσσομεν!!!"

Προφανώς κάποιοι αποφάσισαν για την εξέλιξη αυτή, αγνοόντας παντελώς τη θέληση του ελληνικού λαού. Είναι πλέον παραπάνω από σαφές. ;)

 

Akribws etsi.

Βέβαια αυτή η φράση του Χιτλερ έχει ακριβώς το ίδιο νόημα με τη γνωστή φράση του Σωκράτη που έλεγε «Δεν έχει σημασία η γνώμη των πολλών αλλά του επαΐοντος».

Αλλά βέβαια άλλο να το λεει ο Σωκράτης και άλλο ο Χίτλερ ε;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και δεν θέλω να αποφασίζουν για σημαντικά θέματα η κάθε γιαγιά που έχει κολλήσει το μυαλό της στην κατοχή, και η κάθε κατίνα που βλέπει όλη μέρα Λαμπίρη, και ο κάθε άξεστος βλάχος που κόβει βόλτες με το μηχανάκι έξω από σχολία-πανεπιστήμια, μπας και ψωνίσει καμιά μαθητρια-φοιτήτρια.

Η δημοκρατία του όχλου να μου λείπει. 100 φορές αυτή η φαρσοκομωδία που έχουμε σήμερα, παρά να επηρεάζει τις αποφάσεις η αμάθεια και αμορφωσιά.

 

Εγώ απλώς θα ήθελα να σου πω ότι έχω δει πολλές γιαγιάδες στο χωριό,που έχουν κολλήσει στην κατοχή,να αγοράζουν καινούρια ρούχα,τρόφιμα κλπ για τα παιδιά των μεταναστών που μόλις έρχονται στην Ελλάδα, να δίνουν δουλειές σε μετανάστες που θα μπορούσαν να δώσουν και σε Έλληνες και όλα αυτά πάντα με μια διακριτικότητα!Γιατί οι άνθρωποι αυτοί πέρασαν μεγάλες κακουχίες,είδαν παιδιά και αδέλφια να μεταναστεύουν με ελπίδα για μια καλύτερη ζωή και πίστεψε μπορούν να νιώσουν καλύτερα από σενα και από μενα ανθρώπους που αντιμετωπίζουν ανάλογα προβλήματα στις μέρες μας.

Σε ένα χωριό στα σύνορα(πάνω στο Μπέλλες) όπου μεγάλωσα, πριν κάποια χρόνια πολλοί περνούσαν στην Ελλάδα παράνομα από Βουλγαρία με προορισμό αρχικά το χωριό μου(με μια αναζήτηση στο google ίσως να το δεις και μόνος σου).Όταν και εάν τους έπιαναν λοιπόν οι συνοριοφύλακες υπήρχαν άνθρωποι ηλικιωμένοι που πήγαιναν με φαγητά ,χρήματα και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς για να τους στηρίξουν!

Και για να πειστείς ότι έχω δει τέτοια περιστατικά 6 διαδρομές θανάτου στα σύνορα – 11/09/2003 (Μπέλλες)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...