Jump to content

Nav N Go iGO 8


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Φιλε athanaso77 συγγνωμη που η απορια μου μπηκε σε λαθος σημειο.

Εσυ βεβαια εχεις διαβασει το προβλημα μου.Μηπως εχει σχεση και το οτι αλλαξα

τον χαρτη της NAVTEQ με TELEATLAS?

 

Πες μας και εδώ ποιο είναι το πρόβλημα αν θες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και παλι καλησπερα .Φιλε athanaso777 περασα το igo v. 8.3.4.117940 και δεν μου βγαινουν στην

οθονη τα μεγαλα τελλαρα οταν πλησιαζουμε σε καποιους μεγαλους κομβους που συνεβαινε σε προηγουμενες εκδοσεις.Χωρις να το δοκιμασω ακομα προσθεσα στο systext [interface]

laneinfo_signpost_enabled = 1

Χαρτης NAVTEQ Q2 2009

Ελπιζω να μην κουραζω.....

Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα σε όλους!

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το IGO 8.3.4.117940: είναι πολλές φορές που μου προτείνει διαδρομές που δεν είναι εφικτό να ακολουθήσεις λόγω απαγορεύσεων ή άλλων λόγων.

Παραδείγματα:

Είμαι επί της Αλεξάνδρας με κατεύθυνση προς Κηφίσιας και μου προτείνει να στρίψω αριστερά στην Πανόρμου.

Είμαι στο περιφερειακό του Λυκαβηττού στο ύψος της Αμερικάνικης πρεσβείας και θέλω να πάω Πατησίων και μου προτείνει να σύνεχίσω ευθεία την Κόνιαρη (που απαγορεύεται)...

Είμαι στην Φραντζή εκεί στο σταθμό του Μετρό με κατεύθυνση προς Παγκράτι και μου προτείνει να στρίψω αριστερά στην Μελαντίας(???) που και πάλι απαγορεύεται - γίνοταν παλιά για να αποφύγεις το φανάρι.

 

Τι τρέχει? γιατί συμπεριφέρεται έτσι το πρόγραμμα?

Έχω ένα Navigon 2110

Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα σε όλους!

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το IGO 8.3.4.117940: είναι πολλές φορές που μου προτείνει διαδρομές που δεν είναι εφικτό να ακολουθήσεις λόγω απαγορεύσεων ή άλλων λόγων.

Παραδείγματα:

Είμαι επί της Αλεξάνδρας με κατεύθυνση προς Κηφίσιας και μου προτείνει να στρίψω αριστερά στην Πανόρμου.

Είμαι στο περιφερειακό του Λυκαβηττού στο ύψος της Αμερικάνικης πρεσβείας και θέλω να πάω Πατησίων και μου προτείνει να σύνεχίσω ευθεία την Κόνιαρη (που απαγορεύεται)...

Είμαι στην Φραντζή εκεί στο σταθμό του Μετρό με κατεύθυνση προς Παγκράτι και μου προτείνει να στρίψω αριστερά στην Μελαντίας(???) που και πάλι απαγορεύεται - γίνοταν παλιά για να αποφύγεις το φανάρι.

 

Τι τρέχει? γιατί συμπεριφέρεται έτσι το πρόγραμμα?

Έχω ένα Navigon 2110

παροτι το χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα πλεον ειναι το χειροτερο προγραμμα στις προτεινομενες διαδρομες!απιστευτο χαλι!ευτυχως μεχρι τωρα ξερω τις διαδρομες που παω και το χρησιμοποιω για δοκιμες αλλιως θα ειχα φτασει τουρκια!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχεις καλούς χάρτες, προφανώς δεν πρέπει να φταίει αυτό. Από σήμα δορυφόρων πως πάει η συσκευή σου;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καλούς χάρτες, προφανώς δεν πρέπει να φταίει αυτό. Από σήμα δορυφόρων πως πάει η συσκευή σου;

 

Από σήμα είναι μια χαρά, αλλά τι σχέση έχει αυτό με το ότι μου προτείνει να στρίψω αριστερά στην Πανόρμου που απαγορεύεται...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα έλεγα να δοκιμάσεις και άλλους χάρτες από τη μεγάλη ποικιλία που υπάρχει για τη συγκεκριμένη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν βάλε Navteq γιατί ο TeleAtlas έχει πάρα πολλά λάθη.

 

http://img684.imageshack.us/img684/6690/screen07w.jpg

 

Εδώ ολόκληρη εγνατία οδός, υπερσύγχρονος αυτοκινητόδρομος,

και έχει λάθος χάραξη, το στρίψτε αριστερά σε πείραξε?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βάλει αυτές τις φωνές αλλά η μεν Αφροδίτη δε λειτουργεί καθόλου, η δε Άρτεμις λειτουργεί μόνο εαν κάνω επανεκκινηση στο κινητό τηλέφωνο (έχω το LG GM750). Οι απλές φωνές (χωρίς TTS) δουλευουν κανονικά. Γιατί γίνεται αυτό με τις άλλες, ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Hello σε όλους στο forum. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει κάποιο νεότερο χάρτη για Nav N Go iGO 8.3.2.71348? Έχω τον 2008.Q3 [081204]

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

-φυσικά αν υπάρχει καλύτερο iGO ευπρόσδεκτο ;-)

(χρησιμοποιώ OMNIA 1)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βάλει αυτές τις φωνές αλλά η μεν Αφροδίτη δε λειτουργεί καθόλου, η δε Άρτεμις λειτουργεί μόνο εαν κάνω επανεκκινηση στο κινητό τηλέφωνο (έχω το LG GM750). Οι απλές φωνές (χωρίς TTS) δουλευουν κανονικά. Γιατί γίνεται αυτό με τις άλλες, ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει;

 

Το ίδιο και σε μένα. Έχω βάλει τα αρχεία του ODYTSAK, αλλά ενώ η μη TTS (verena), λειτουργεί κανονικά, η Άρτεμη λειτουργεί αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο, ενώ η Αφροδίτη δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε μένα. Έχω βάλει τα αρχεία του ODYTSAK, αλλά ενώ η μη TTS (verena), λειτουργεί κανονικά, η Άρτεμη λειτουργεί αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο, ενώ η Αφροδίτη δεν λειτουργεί.

 

Ωραία τουλάχισοτν δεν είμαι ο μόνος! :p

Link to comment
Share on other sites

Oι high quality φωνές είναι αρκετά μνημοβόρες,

βάλτε τις low quality.

 

http://rapidshare.com/files/116733590/Afroditi-Artemis-iGo8-PDA_TTS_Greek_LowQuality-odytsak.rar

 

Σβήστε τον φάκελο tts_log και βάλτε αυτόν του low quality.

Τα υπόλοιπα αρχεία αφήστε τα όπως είναι, είναι συμβατά με τα high quality.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Oι high quality φωνές είναι αρκετά μνημοβόρες,

βάλτε τις low quality.

 

http://rapidshare.com/files/116733590/Afroditi-Artemis-iGo8-PDA_TTS_Greek_LowQuality-odytsak.rar

 

Σβήστε τον φάκελο tts_log και βάλτε αυτόν του low quality.

Τα υπόλοιπα αρχεία αφήστε τα όπως είναι, είναι συμβατά με τα high quality.

 

 

 

καλησπέρα και απο μένα...

κάποιο mirror για κατέβασμα των low quality γιατι απ'το rapidshare μονίμως τρώω άκυρο? ! ! ! :mad:

κ όχι μόνο απο αυτό... Γενικώς το Igo σε LG gm750 κάνει τα δικά του...ή για να το πω καλύτερα, στο δικό μου gm750..!!! :(

αφού είπα αμαν να το εκκινήσω, αλλάζοντας τη πρώτη φορά το προσανατολισμό της οθόνης σε landscape, ήρθε και το καλύτερο (λες κ δεν μου έφταναν οι ανύπαρκτες φωνές καθοδήγησης!), τωρα πλέον το igo ανοίγει στα 3/4 της οθόνης..!!! έσβησα το sys, δοκίμασα άλλο, τα ιδια κ τα ιδια...

Πείτε μου οτι έχετε καταλάβει τι εννοώ, οτι το έχετε αντιμετωπίσει ξανά και φυσικά δώστε μου τα φώτα σας γιατι αρχίζω κ :wacko:

Edited by cmour
Link to comment
Share on other sites

Φωνήματα (phoneme) για iGO8

 

http://img716.imageshack.us/img716/9374/screen01.jpg

 

Προσθέτοντας το αρχείο Greece.ph

στον φάκελο content/phoneme

το TTS δείχνει να δουλεύει καλύτερα στους χάρτες που δεν έχουν τονισμένα ονόματα οδών

όπως είναι ο πραγματικά πολύ καλός χάρτης της Navteq.

 

Την Εγνατια που δεν έχει τόνο την προφέρει πλέον Εγνατία

από Εγνάτια που την πρόφερε πριν.

Την Καραμανλη Κωνσταντινου την προφέρει Καραμανλή Κωνσταντίνου

από Καραμανλή Κωνστάντινου που την πρόφερε πριν και ούτω καθ'εξής.

 

Το μόνο αρνητικό είναι ότι υπερβαίνει των rules

και πολλές φορές αναιρεί αυτά που έχουμε διορθώσει.

 

Π.χ. στην Περιφερειακη οδοσ

για να μην εκφωνήσει λανθασμένα ''στρίψτε στην Περιφερειακή όδος''

επεμβαίνει το phoneme και εκφωνεί ''στρίστε στην Περιφερειακή οδός''

δηλαδή αναιρεί τα rules

και προφέρει ''οδός'' και όχι όπως είναι σωστά και διορθωμένα ''οδό''.

 

Το phoneme της TeleAtlas πιστεύω είναι αρκετά ελλιπές. :oops:

 

Στις περισσότερες όμως των περιπτώσεων

(με το phoneme της Navteq ίσως να είναι και 100%),

ο τονισμός είναι σωστός.

 

Αν μπορέσει κάποιος να βρει το αρχείο phoneme της Navteq

θα μπορέσουμε ν'ακούσουμε σωστές εκφωνήσεις στο tts

παρότι την έλλειψη τόνων.

 

Το πότε παρεμβαίνει το αρχείο phoneme γίνεται εύκολα αντιληπτό

καθώς προηγείται μια μικρή παύση ανάμεσα στο ''στην''

και στο όνομα της οδού.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Oι high quality φωνές είναι αρκετά μνημοβόρες,

βάλτε τις low quality.

 

http://rapidshare.com/files/116733590/Afroditi-Artemis-iGo8-PDA_TTS_Greek_LowQuality-odytsak.rar

 

Σβήστε τον φάκελο tts_log και βάλτε αυτόν του low quality.

Τα υπόλοιπα αρχεία αφήστε τα όπως είναι, είναι συμβατά με τα high quality.

 

Ενδέχεται να μην παίζουν ούτε οι low quality; Γιατί πάλι χρειάζονται επανεκκίνηση για να παίξουν, αν και τώρα και η Αφροδίτη λαλάει ενώ πριν όχι! :P

Link to comment
Share on other sites

Παίδες από τους χάρτες για το IGO ποιος θεωρείται ότι είναι ο πιο πλήρης και με τα λιγότερα λάθη για Αττική;

 

Επειδή λες για Αττική μόνο, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις Navteq, TeleAtlas, Epsilon (με αυτή τη σειρά) σε κάποιες διαδρομές που γνωρίζεις και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Η επιλογή χάρτη είναι προσωπική υπόθεση. Ο Navteq φαίνεται να είναι λίγο καλύτερος στην Αττική, αλλά εμένα με ενοχλούν τα ορθογραφικά λάθη σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορώ να τον βλέπω. Πχ αντί για τελικά "ς" έχει "σ". Μια καλή δοκιμή είναι επίσης να κάνεις αναζήτηση για κάποια χωριά που γνωρίζεις, να δεις αν σου τα φέρνει στα αποτελέσματα. Στην αναζήτηση φαίνεται να υπερτερεί ο TeleAtlas. Ψάξε πχ για Αγ. Αθανάσιο και θα δεις τη διαφορά. Από την άλλη, η Epsilon έχει την πιο πλήρη βάση Points Of Interest. Εγώ επειδή κινούμαι αρκετά και εκτός Αττικής, έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ χάρτη TA και poi Ε.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω βρει κάτι pois για igo και είναι σε αυτήν την μορφή *.kml ξέρει κανεις που μπαίνουν αυτά και αν λειτουργούν με το igo8?
Link to comment
Share on other sites

Τα βάζεις στο igo8\content\userdata\poi αν δεν υπάρχει ο φάκελος τον δημιουργείς.Επειδή όμως τα kml τα φορτώνει κάθε φορά που ανοίγεις το πρόγραμμα,ενδέχεται ανάλογα την συσκευή και την ποσότητα των kml να υπάρχει μια καθυστέρηση στα μενού για κάποια δευτερόλεπτα από το άνοιγμα της εφαρμογής μέχρι να τα διαβάσει όλα.
Link to comment
Share on other sites

οχ και εχω βαλει καμια 300αρι :) λες να κανει καμια ωρα να ανοιξη :lol: Edited by DARKMAN74
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...