Jump to content

η αστρολογια ειναι επιστημη?


hydro
 Κοινοποίηση

η αστρολογια ειναι επιστημη?  

69 members have voted

  1. 1. η αστρολογια ειναι επιστημη?

    • ΝΑΙ
      3
    • ΟΧΙ
      56
    • ΙΣΩΣ
      6
    • ΔΕΝ ΞΕΡΩ
      4


Recommended Posts

μιας και εχουν πει αρκετοι οτι θα πρεπει να γινει επιστημη και μαλιστα το ειδα σε σε μερικα σοου και στο cnn ειχαν αφιερωμα στο αμα πρεπει να ειναι η οχι αλλα τελικα δεν εχουν βγαλει συμπερασμα λεγανε οτι παλια ηταν αυτο που λεει το ονομα του και οτι ειχε σημασια με βαθυτερα αισθηματα και οχι σαν τωρα που ο καθε καημενος εχει ενα χαρτι που λεει Master of astrology και εγω δεν ξερω τι αλλο
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ότι ήταν (και από αρχαιοτάτους χρόνους) επιστήμη, αλλά τώρα έχει καταντήσει... (θα συμφωνήσω -χωρίς να το θέλω:nagger: - με τον χούρχου) ... επιστήμη της εξαπάτησης!
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δεν ειναι . δες το και λογικα . πως ειναι δυνατον να υπαρχουν καλες και κακες μερες ? ολες καλες ειναι . πως υπαρχουν καλα και κακα ζωδια ? πως αν δεχτουμε οτι υπαρχουν ζωδια δεν επηραζουν τα εμβρυα ? αυτα ειναι καραγκιοζιλικα . μην μπερδευεις την αδτρονομια με την αστρολογια !
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν ειναι επιστημη και απο ο,τι εχω ακουσει καποιους πιο σοβαρους αστρολογους και οχι τσαρλατανους, κανεις τους δεν ισχυριστηκε οτι ειναι επιστημη. ισα ισα λενε οτι ειναι απλα μαθηματικα και ο καθενας μπορει να ασχοληθει αν κατσει και μελετησει τα μαθηματικα. τωρα δεν ξερω τι μαθηματικα ειναι αυτα, αλλα δεν ειναι σαν τα μαθηματικα του μαθηματικου ή του πολυτεχνειου. εγω παντως ριχνω μια ματια στα περιοδικα... και ας λεμε ολοι μας οτι δεν τα πιστευουμε... καποιοι απο μας τα διαβαζουν... δεν γινεται αλλιως... πως εχουν τοση περαση αν κανεις δεν ασχολειται οπως ισχυριζεται...

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Αν οι πλανήτες δεν είναι σε ευνοϊκή σύνοδο,εγώ μια φορά πάντως δεν βγαίνω απ' το σπίτι..:cry:

 

Χωρίς πλάκα όμως τώρα,κατά την γνώμη μου δεν θεωρείται επιστήμη.

Αν ναι,τι πρέπει να περιμένουμε απ' την αστρολογία? Ποια η προσφορά της για τον άνθρωπο,εφόσον την εκλάβουμε ως επιστήμη?

 

Το μόνο που κάνει είναι ουσιαστικά να δημιουργεί μια προδιάθεση σε όποιον ασχοληθεί μ' αυτή σοβαρά,είτε θετική είτε αρνητική.Απευθύνεται σε ανθρώπους που δεν ''στηρίζονται στα πόδια τους''..[χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν που είναι της αντίθετης άποψης]

 

Και εγώ θα κοιτάξω σε περιοδικό το ζώδιο μου ή μόλις ξεκινήσει να μιλάει η Πατέρα ίσως το ακούσω,αλλά ως εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη των άστρων,των πλανητών και των κινήσεών τους αποτελεί επιστημονική μελέτη.

Δεν αποτελεί όμως επιστήμη η προσπάθεια πρόβλεψης του μέλλοντος με βάση τις συγκεκριμένες κινήσεις.Το μόνο που κάνουν οι αστρολόγοι είναι αβάσιμες εκτιμήσεις,οι οποίες είναι αδύνατον να επιβεβαιωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οσο επιστημη ειναι και η στατιστικη.

Γιατι ουσιαστικα η αστρολογια στατιστικη ειναι.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ειναι οσο επιστημη ειναι και η στατιστικη.

Γιατι ουσιαστικα η αστρολογια στατιστικη ειναι.

 

Τι σχέση έχει η αστρολογία με τη στατιστική;

Η στατιστική μπορεί τουλάχιστον να τεκμηριωθεί,ενώ κανείς δεν μπορεί να θεωρήσει κάτι δεδομένο βασιζόμενος αποκλειστικά σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οσο επιστημη ειναι και η στατιστικη.

Γιατι ουσιαστικα η αστρολογια στατιστικη ειναι.

 

Φιλε μου με προσβαλεις:p ,δεν το ξερα οτι σπουδαζω στατιστικη και θα βγω Χορταρεας απ'τη σχολη - ουτε στο προγραμμα σπουδων εχουμε ζωδιακο κυκλο,κατι ταπεινα "διαστημικα" μαθηματικα απο αλλο πλανητη εχουμε μονο που μπορεις να συσχετισεις με αστρολογια.:lol:

Παντως στο τμημα μου κανεις δεν εχει κληρονομικο χαρισμα...ολοι απατοι πανε στην εξεταστικη.:cry:

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Τι νομιζεις οτι κανουν οι αστρολογοι?

Οτι ξυπνανε το πρωι και λενε οτι τους ερθει?

Ειναι βασισμενοι σε καποια στατιστικα στοιχεια τα οποια εχουν μαζευτει ανα τους αιωνες,γι αυτο λενε οταν ο ταδε πλανητης ειναι εκει ειναι πολυ πιθανο να γινει το ταδε,χωρις να ειναι βεβαιο οτι θα γινει,γιατι ειναι πολλα πραγματα που πρεπει να δουν αλλα και ολα να τα δουν δεν σημαινει οτι θα γινει αυτο που προεβλεψαν,απλα ειναι πολυ πιθανο!

Οπως οταν λεμε οτι ερευνες εδειξαν οτι ενας στους 10 φοραει κοκκινο βρακι,δεν σημαινει οτι αν εγω παρω δεκα ανθρωπους ο ενας θα εχει κοκκινο βρακι,απλα ειναι πολυ πιθανο.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

η αστρονομια ειναι επιστημη...στην ελλαδα τουλαχιστον η αστρολογια ειναι για να βγαζουν λεφτα οι μεταφραστες και να περνουν την ωρα τους οι αργοσχολοι..
Link to comment
Share on other sites

Τι νομιζεις οτι κανουν οι αστρολογοι?

Οτι ξυπνανε το πρωι και λενε οτι τους ερθει?

Ειναι βασισμενοι σε καποια στατιστικα στοιχεια τα οποια εχουν μαζευτει ανα τους αιωνες,γι αυτο λενε οταν ο ταδε πλανητης ειναι εκει ειναι πολυ πιθανο να γινει το ταδε,χωρις να ειναι βεβαιο οτι θα γινει,γιατι ειναι πολλα πραγματα που πρεπει να δουν αλλα και ολα να τα δουν δεν σημαινει οτι θα γινει αυτο που προεβλεψαν,απλα ειναι πολυ πιθανο!

Οπως οταν λεμε οτι ερευνες εδειξαν οτι ενας στους 10 φοραει κοκκινο βρακι,δεν σημαινει οτι αν εγω παρω δεκα ανθρωπους ο ενας θα εχει κοκκινο βρακι,απλα ειναι πολυ πιθανο.

 

Πλακα μου κανεις ετσι...?Το ισχυροτερο επιχειρημα που μπορουσαμε να βρουμε ηταν το κοκκινο βρακι-:p ?Χωρις παρεξηγηση,η στατιστικη ειναι το δαχτυλο πισω απο το οποιο κρυβονται οι εν λογω απατεωνες...

για το τυπικο και μονο σου λεω πως η επεξηγηση των στατιστικων αυτων στοιχειων ειναι αδυνατη καθως ειναι αδυνατο ενας αστρολογος να συγκεντρωσει τοσων ετων ερευνες - να τις μελετησει - και να εξαγαγει συμπερασμα εγκυρο.Μην λεμε οτι θελουμε,αν εννοεις οτι εχουν καποιο "μπουσουλα" και ξερουν οτι τον ταδε μηνα πρεπει να λενε τα ταδε λογια το δεχομαι...

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Τι νομιζεις οτι κανουν οι αστρολογοι?

Οτι ξυπνανε το πρωι και λενε οτι τους ερθει?

Ειναι βασισμενοι σε καποια στατιστικα στοιχεια τα οποια εχουν μαζευτει ανα τους αιωνες,γι αυτο λενε οταν ο ταδε πλανητης ειναι εκει ειναι πολυ πιθανο να γινει το ταδε,χωρις να ειναι βεβαιο οτι θα γινει,γιατι ειναι πολλα πραγματα που πρεπει να δουν αλλα και ολα να τα δουν δεν σημαινει οτι θα γινει αυτο που προεβλεψαν,απλα ειναι πολυ πιθανο!

Οπως οταν λεμε οτι ερευνες εδειξαν οτι ενας στους 10 φοραει κοκκινο βρακι,δεν σημαινει οτι αν εγω παρω δεκα ανθρωπους ο ενας θα εχει κοκκινο βρακι,απλα ειναι πολυ πιθανο.

 

Το θέμα είναι πως δεν μπορεί να αποδειχθεί πως οι κινήσεις των πλανητών και η ημερομηνία γέννησής μας επηρεάζουν την καθημερινότητα μας.Τα πάντα στην αστρολογία είναι βασισμένα στις παραπάνω λανθασμένες αντιλήψεις.

Link to comment
Share on other sites

καλα δηλαδη δεν θες ηλιο? δεν θες να βγαινεις τον αυγουστο που εχει σεληνη και καταπληκτικη? βεβαια ολα αυτα σε επηρεαζουν αλλα οχι ετσι οπως λενε
Link to comment
Share on other sites

Πλακα μου κανεις ετσι...?Το ισχυροτερο επιχειρημα που μπορουσαμε να βρουμε ηταν το κοκκινο βρακι-:p ?Χωρις παρεξηγηση,η στατιστικη ειναι το δαχτυλο πισω απο το οποιο κρυβονται οι εν λογω απατεωνες...

για το τυπικο και μονο σου λεω πως η επεξηγηση των στατιστικων αυτων στοιχειων ειναι αδυνατη καθως ειναι αδυνατο ενας αστρολογος να συγκεντρωσει τοσων ετων ερευνες - να τις μελετησει - και να εξαγαγει συμπερασμα εγκυρο.Μην λεμε οτι θελουμε,αν εννοεις οτι εχουν καποιο "μπουσουλα" και ξερουν οτι τον ταδε μηνα πρεπει να λενε τα ταδε λογια το δεχομαι...

Sorry,εχεις δικιο ημουν υπερβολικος.Ουτε εγω πιστευω οτι η Λιτσα Πατερα την βγαζει το βραδυ στην ταρατσα κοιτωντας τους πλανητες για να μας πει το πρωι τα ζωδια.Εχουν αυτο που λες καποιο μπουσουλα.

Εκανα λαθος συνχωρεστε με.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Sorry,εχεις δικιο ημουν υπερβολικος.Ουτε εγω πιστευω οτι η Λιτσα Πατερα την βγαζει το βραδυ στην ταρατσα κοιτωντας τους πλανητες για να μας πει το πρωι τα ζωδια.Εχουν αυτο που λες καποιο μπουσουλα.

Εκανα λαθος συνχωρεστε με.

 

No problemo,και συγγνωμη αν ημουν και εγω λιγο αποτομος;)

:O και για να ειμαι ειλικρινης δεν ειπα οτι δεν εχω διαβασει που και που το ζωδιο μου αν πεσει κανενα περιοδικο στα χερια μου.:O

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι αστρολόγοι που μπορούν να τα προβλέψουν όλα, δεν μπορούν να προβλέψουν το ζώδιό μας;:)

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Να δεχθώ ότι οι πλανήτες μας επηρεάζουν σε ένα βαθμό αλλά όχι τόσο όσο θέλουν να πείσουν οι αστρολόγοι.

 

Πιστεύω ότι οι πλάνητές μπορούν να επηρεάσουν με κάποιο τρόπο ότι υπάρχει πάνω στην γή ,

παραδείγματος χάρειν τα νερά στην Χαλκίδα αλλά δεν δέχομαι όμως πως για την δική μου σημερινή συμπεριφορά ευθύνεται ο ανάδρομος Ερμής!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...