Jump to content

[XBOX360] Τεχνικά Θέματα


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

paidia agorasa shmera to xbox me 3 games kai 2 xeiristhria apo plaisio sta 230 eyra. parathrhsa pws oute kai to diko mou paizei cd mousikhs antegramena. ayto shmainei pws den tha paizei kai antigrafes games?

pws tha kataferw na paiksw kai antigrafes apo mousika cd?

:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Hear ye, hear ye!!!

 

Όσον αφορά την αναγνωσιμότητα των CDs. Υπάρχουν 3 DVD drivers που πιθανόν να έχει το XBOX σας. Ανοίχτε το tray του DVD και αν δείτε 2 μικρές τρύπες και μία μεγάλη, τότε είστε τυχεροί και έχετε samsung το οποίο διαβάζει σχεδόν τα πάντα. Αλλιώς έχετε Tomphson ή μία τρίτη μάρκα (Phillips νομίζω, δεν είναι σίγουρος) και άρα μπορεί να αντιμετωπίσετε προβλήματα. Γενικά προτιμάτε να γράφετε τα δεδομένα σας σε rewritable media καλής μάρκας και σε αργές ταχύτητες για να πετύχετε μέγιστη συμβατότητα

 

Για το θέμα του σπασίματος της κονσόλας. Υπάρχουν 2 τρόποι, ο εύκολος αλλά ακριβός και ο δύσκολος αλλά φτηνός.

 

1ος τρόπος) Με modchip που ουσιαστικά προσπερνά το bios του XBOX και φορτώνει πειραγμένο bios που επιτρέπει την εκτέλεση κώδικα χωρίς την υπογραφή της MS.

 

Πλεονεκτήματα:

-Εύκολη εγκατάσταση (αν απευθυνθύτε σε κατάστημα).

-Δεν υπάρχουν σοβαροί κίνδυνοι για την κονσόλα αν η εγκατάσταση γίνει σωστά.

-Υπάρχει τσιπάκι για κάθε έκδοση του XBOX

 

Μειονεκτήματα:

-Χάνεται η εγγύηση

-Κίνδυνος καταστροφής από λάθος εγκατάσταση

-Κόστος

-Με συγκεκριμένα modchips δεν μπορείτε να παίξετε XBOX Live. Άμα δοκιμάσετε θα γίνετε Ban. Κάποια modchips έχουν διακόπτη ειδικό για αυτή τη λειτουργία.

 

2ος τρόπος) Softmodding. Εκμεταλευόμενοι bugs στο save system κάποιων παιχνιδιών μπορούμε να εκτελέσουμε unsigned κώδικα. Σκοπός είναι να αποκτηθεί πρόσβαση στον δίσκο του XBOX μέσω FTP ώστε να εγκατασταθούν κάποια exploits που ουσιαστικά μονιμοποιούν την κατάσταση αυτή.

 

Θετικά:

-Μηδενικό κόστος (χρειάζεστε μία memory card, μία ειδική μετατροπή στο χειριστίριο του ΧΒΟΧ ώστε να βγάζει κλασσικό USB βύσμα, και το παιχνίδι Agent Under Fire). Εμένα μου βγήκε στα 25 ευρώ.

-Είναι δυνατό να ανασταρφεί η όλη διαδικασία καθώς δεν απαιτήται το άνοιγμα της κονσόλας παρα μόνο σε περίπτωση σοβαρού προβλήματος. Καθώς είναι αντιστρέψιμη η διαδικασία, μπορεί να χρησιμοποιηθεί το XBOX Live.

 

Aρνητικά:

-Αρκετά πιο δύσκολο απ'ότι ο πρώτος τρόπος. Θέλει πολύ διάβασμα για να γίνει και πολύ προσοχή. Δεν υπάρχει τρόπος να χαλάσετε εντελώς την κονσόλα έτσι αλλά μπορεί να χρειαστήτε μέχρι και πρόσβαση σε άλλο τσιπαρισμένο ΧΒΟΧ αν κάτι πάει στραβά.

-Ριψοκίνδυνο λόγω κάποιων προβλημάτων με τα exploits (που τείνουν όμως να διορθωθούν).

-Οι νεότερες εκδόσεις των ΧΒΟΧ έχουν διορθώσει αρκετά από τα exploits. Συχνά απαιτήται η υποβάθμιση του λειτουργικού του XBOX σε παλαιότερη έκδοση

 

 

Αυτά πιστεύω πως είναι αρκετά για τώρα. Άμα θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω :)

 

Όσον αφορά το θέμα της αντιγραφής. Τα DVD του υπολογιστή δεν διαβάζουν τα δισκάκια της κοσνόλας. Για να δημιουργήσετε αντίγραφω κάνετε το εξής. Αφού έχετε σπάσει το XBOX σας και έχετε εγκαταστήσει κάποιο εναλλακτικό λειτουργικό (EvoX,MXM κλπ) χρησιμοποιώντας ένα πρόγρομμα όπως το DVD2XBOX ή το BoXplorer αντιγράφετε τα περιεχόμενα του DVD στον σκληρό του ΧΒΟΧ σας. Μετά μέσω FTP τραβάτε τα δεδομένα αυτά στον υπολογιστή και απλά τα γράφετε σε ένα DVD (μπορεί να χρειαστεί να γίνουν sign τα εκτελέσιμα αρχεία του παιχνιδιού, ανάλογα με την μέθοδο σπασίματος που χρησιμοποιήσατε). Αυτά...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RODAKINO (27 Φεβ. 2004 , 01:09)

 

kala ola ayta me tis antigrafes games alla me tis antigrafes cd mousikhs ti ginetai?

 

 

Aν δεν έχεις samsung drive τότε γράψε τα cd σε επανεγγράψιμους δίσκους καλής ποιότητας. Λογικά θα διαβαστεί.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RODAKINO (27 Φεβ. 2004 , 01:14)

 

thanks man... aaaa kai kati allo... gia na paiksw mp3 sto xbox prepei chiparw to xbox?

 

 

Ναι, δεν νομίζω πως το XBOX έχει ενσωματομένη την δυνατότητα αναπαραγωγής (αν και κακώς).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia ,autes tis meres pairnw to x-box mou tsiparismeno kai etoimo me para polla software.apo tin lista exei mesa sxedon ola osa eipate.alla piga se site kai diavasa alla kai pali den katalavainw vasika pragmata.diladi pws tha dw ta programata pou exoun mbei???....akoma kai ena aplo xmame pws tha ton xrisimopoiisw?.....apo pc mborei na asxoloume xronia alla me xbox idea.tha mboresei kaneis na me boi8isei me ena dyo kolpakia etsi na mathw 5 progrmata?..euxaristw.episis xerw an8wpo pou allazei ta dvd reader tou x-box me samsung kai mallont tha to kanw giati exw 300 dvix se apla cd...kai thelw na ta vlepw.euxaristw
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την αντιγραφή των παιχνιδιών.

Έχω μερικά αυθεντικά παιχνίδια και θέλω να τα αντιγράψω με σκοπό να μην χρησιμοποιώ τα αυθεντικά και χαλάσουνε. :whistle:

Ο shodanjr_gr είπε έναν τρόπο αλλά μπερδεύτικα.

Είπε

Αφού έχετε σπάσει το XBOX σας και έχετε εγκαταστήσει κάποιο εναλλακτικό λειτουργικό (EvoX,MXM κλπ)

Πως μπορώ να δω ποιο λειτουργικό έχει το xbox μου?

2.

Πως θα ξέρω ποιο τσιπάκι έχει το xbox μου?

3.

Τι χρειάζομαι ώστε να βάλω το xbox σε δικτυο (ftp) ?

4.

χρησιμοποιώντας ένα πρόγρομμα όπως το DVD2XBOX ή το BoXplorer αντιγράφετε τα περιεχόμενα του DVD στον σκληρό του ΧΒΟΧ σας

a)Αυτά τα προγράμματα που τα βάζω?

b)Στο xbox?

c)Και αν ναι πως τα περνάω στον σκληρό του?

 

Αυτα για την ώρα.

και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου :o :)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν διαβάστε τα tutorial και τα fora στο http://www.xbox-scene.com

 

Επίσης επιγραμματικά, για να εκτελέσετε τα προγράμματα πρέπει αρχικά να τα μεταφέρετε μέσω ftp στον σκληρό της κονσόλας. Στην συνέχεια πρέπει να κάνετε τις κατάλληλες μετατροπές στο config αρχείο του dashboard σας (Evox, MxM κλπ, αυτό είναι το "λειτουργικό" που λέω παραπάνω) ώστε να δει το πρόγραμμα και να σας επιτρέψει την εκτέλεση από το menu.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

re paidia dwste safis odigies pws na baloyme linux sto xbox mas i kapoio allo leitoyrgiko kai ti programmata kai kai kalwdia xreiazwmaste epeidi pisteuw kai gia mena kai gia poloys aloy einaidyskolo na psaxnoyme gia apantiseis sto xbox-scene.as kanei kapoiostin palikaria na exigisei.

egw exw to alladin to chipakiti kalwdiua kai ti software xreiazomai

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη αλλά μην τα θέλετε στο πιάτο όλα...

 

Ψάξτε στο xbox-scene.com και στο http://xbox-linux.sourceforge.net για οδηγίες και πληροφορίες.

 

Αφού βρείτε κάποιο πρόβλημα, ελάτε εδώ και ρωτήστε αλλά όχι και να περιγράψουμε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την διαδιακασία εγκατάστασης που ούτως ή άλλως υπάρχει ήδη στα παραπάνω site.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απιστευτο και ομως πραγματικο!Καταφερα και εκανα δικτυο pc xbox! :D Ακουστε τι εγινε γιατι ειναι λιγο τρελο!

Προσπαθουσα παλιοτερα να κανω δικτυο, και ενω ολα ηταν σωστα, δεν γινοταν τιποτα!Ειχα απελπιστει μεχρι που εκανα μια προσπαθεια να δω τα multiplayer options του Knights of the old republic(φοβερο παιχνιδι :) ) και καταλαθος πατησα κατι που μου εκανε update στο dashboard και μου εβαλε την επιπλεον επιλογη του live!Ετσι την επομενη μερα μου ηρθε να ξαναδοκιμασω μηπως αλλαξε κατι με το update και δικαιοθηκα!Το pc αναγνωριsε το xbox!

Τωρα εχω βαλει στο σκληρο το καινουργιο evox, το media center και κατι αλλους players!

Ολα ειναι ΟΚ αλλα εχω καποιες ερωτησεις!

Πως μπορω να διαγραψω saved games?Το pc μου δεν βλεπει κανενα αρχειο στο parition E:/ του xbox που θα επρεπε να ειναι! :mad:

Το ιδιο και για την μουσικη! :mad:

Α και κατι αλλο!Ενα κορυφαιο site xbox ειναι το : ww.x-b-o-x.net

Εχει emulators και οτι αλλο θελεται! :D :D :D

Τωρα που ειπα emulators ξερει κανεις sites με roms για n64 mame κλπ κλπ????????

Ψαχνω και δεν βρησκω! :confused:

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, παιχνίδια και εφαρμογές μπορούν να μπουν και στο Ε:

 

Ούτως ή άλλως δεν είναι λογικό να μην βλέπει καθόλου αρχεία εκεί γιατί σε αυτό το partition αποθηκεύονται τα savegames και τα custom soundtracks.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδια τελικα τα βρηκα!Απλα δεν τα ειχε με τα ονοματα τους αλλα με ασχετους αριθμους! :o
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr ( 3 Μάρ. 2004 , 21:02)

 

Τι ακριβώς πρόβλημα αντιμετοπίζεις;

 

loipon exo valei deutero bios exo valei megalitero disko allaksa to dvd me ena allo ksekinaei kanonika linux alla den ksero pos na to egkatastiso sto disko

kapou akousa oti pernei win xp oxi mono 98 alitevei?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr ( 3 Μάρ. 2004 , 21:02)

 

Τι ακριβώς πρόβλημα αντιμετοπίζεις;

 

loipon exo valei deutero bios exo valei megalitero disko allaksa to dvd me ena allo ksekinaei kanonika linux alla den ksero pos na to egkatastiso sto disko

kapou akousa oti pernei win xp oxi mono 98 alitevei?

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν το ΧΒΟΧ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ WINDOWS!!!! Να το ξεκαθαρίσουμε αυτό. Δέχεται μία πειραγμένη έκδοση των Windows CE.NET.

 

Για το θέμα του Linux ψάξε στο site του XBOX Linux όπου θα βρεις αναλυτικότατες οδηγίες εγκατάστασης.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RODAKINO (20 Μάρ. 2004 , 21:54)

 

to kernel ti shmasia exei? se ti xrhsimevei? Κ:χχχχχχχχχχχχχχχ as ekshghsei kapoios

 

 

To κερνελ είναι ουσιαστικά το BIOS του XBOX. Για τον απλό χρήστη ή για τον χρήστη modchip δεν σημαίνει και πολλά, αλλά για όποιον θέλει να κάνει χρήση softmods η έκδοση του Kernel είναι ότι πιο σημαντικό καθώς οι τελευταίες εκδόσεις (=<5530) δεν επιτρέπουν την χρήση softmods. Γενικά μεγάλη ιστορία.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος εδώ μέσα....

Πήρα από το http://www.modchip.gr το X-elixis τσιπάκι και το έβαλα μόνος.. το διπλο και τρίπλο έλενξα οπότε όλα πρέπει να είναι οκ... με το τσιπάκι πάνω το x-box ανάβει και σβήνει 2 φορές (κάνοντας καμιά φορά και ένα περίεργο σφύριγμα στον σκληρό) και μετά αναβοσβήνει κόκκινο-πράσινο και δεν γίνεται τίποτα... επειδή δεν γνωρίζω το τσιπάκι έρχεται απρογραμμάτιστο? δηλαδή θέλει "προγραμματίστρια?" και αν ναι ποιός θα μπορούσε να βοηθήσει?!? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...