Jump to content

[XBOX360] Τεχνικά Θέματα


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, έλεξε ξανά τις κολλήσεις σου στην LPC Port του XBOX. Το πιο πιθανό είναι ότι κάποιες κολλήσεις βραχυκυκλώνουν ή δεν κάνουν καλή επαφή. Πάντως το X-Elixis δεν θα το πρότεινα. Χίλιες φορές να παραγγείλει κανείς ένα Xecuter ή XBIT από το εξωτερικό για πολλούς λόγους (πχ μεγαλύτερα BIOS κλπ)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Craven (21 Μάρ. 2004 , 19:12)

 

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος εδώ μέσα....

Πήρα από το http://www.modchip.gr το X-elixis τσιπάκι και το έβαλα μόνος.. το διπλο και τρίπλο έλενξα οπότε όλα πρέπει να είναι οκ... με το τσιπάκι πάνω το x-box ανάβει και σβήνει 2 φορές (κάνοντας καμιά φορά και ένα περίεργο σφύριγμα στον σκληρό) και μετά αναβοσβήνει κόκκινο-πράσινο και δεν γίνεται τίποτα... επειδή δεν γνωρίζω το τσιπάκι έρχεται απρογραμμάτιστο? δηλαδή θέλει "προγραμματίστρια?" και αν ναι ποιός θα μπορούσε να βοηθήσει?!? :)

 

 

To provlima pou perigrafeis (2 fores boot klp) simainei oti gia kapoion logo den mporei na fortothei to bios.. Opote i to modchip den ehei bios opote paei na fortosei kati alla tpt i oti den ehei ginei sosta i egatastasi. To modchip ehete kai me programmer mazi? Ola ta teleutaia modchips pantos erhonte me preflashed to cromwell bios to opoio einai kai to mono "nomimo" bios. Opote an itan me to cromwell preflashed den dikiologei to provlima pou sou kanei. Tis kolliseis tis ekanes monos sou ? koitaxe kapos kalitera tin kollisi sto d0 point pou einai kai i moni pou apaitei ligo parapano akriveia..

Kai kati teleutaio.. Iparxei ena elliniko site apoklistika gia xbox

http://www.xboxgr.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cov (23 Μάρ. 2004 , 04:52)

 

To provlima pou perigrafeis (2 fores boot klp) simainei oti gia kapoion logo den mporei na fortothei to bios.. Opote i to modchip den ehei bios opote paei na fortosei kati alla tpt i oti den ehei ginei sosta i egatastasi. To modchip ehete kai me programmer mazi? Ola ta teleutaia modchips pantos erhonte me preflashed to cromwell bios to opoio einai kai to mono "nomimo" bios. Opote an itan me to cromwell preflashed den dikiologei to provlima pou sou kanei. Tis kolliseis tis ekanes monos sou ? koitaxe kapos kalitera tin kollisi sto d0 point pou einai kai i moni pou apaitei ligo parapano akriveia..

Kai kati teleutaio.. Iparxei ena elliniko site apoklistika gia xbox

http://www.xboxgr.com

 

 

Οχι βρε, το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν σχετίζεται με το d0 αλλά με λάθος κολλήσεις στην LPC. Αν ήταν το d0 που δεν έκανε καλή επαφή τότε το chipaki δεν θα δούλευε καθόλου και το XBOX θα φόρτωνε κανονικά το original bios.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

ego paidia exo to XBox kana xrono...! me to pou to peira to tsiapara katefthian...! siga siga arxizei kai ta pezei to DVD mou(exo to philips g$#%w)...ti mporo na kano...? kserei kaneis pou mporo na vro kainourgio drive? (protimo samsung) i kapoia lisi na mou dosei kapoios... :)
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά,

αύριο πρέπει να πάρω το XBOX ή το PS2.

Μην ρωτάτε γιατί και πως απλά αύριο το πρωϊ πρέπει να έχω το ένα απο τα δύο αλλιώς

 

Λοιπόν μετά απο σκέψη αποφάσισα και κατέληξα στο XBOX. Η σκέψη έχει να κάνει μόνο με τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Απο εκεί αρχίζει το ζόρι. Είπα να ψάξω σε διάφορα forum και μου δημιουργήθηκαν ένα σωρό ερωτήσεις. Το κακό είναι ότι όταν απαντάω σε μια βγαίνουν άλλες δέκα και για τον λόγο αυτό κάνω αυτό το post. Για να ρωτήσω, να πάρω απαντήσεις απο κάποιους με εμπειρία και να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.

 

Λοιπόν, είναι αλήθεια ότι?

 

1. το XBOX μπορεί να "τσιπαριστεί" μόνο με την χρήση software έτσι ώστε να μην ανοιχτεί και να μην χαθεί η εγγύηση? Αν ναι πόσο εύκολο είναι? Μπορώ να το κάνω μόνος μου δεδομένου ότι υπάρχουν πολλές γνώσεις γύρω απο υπολογιστές? Υπάρχει καμιά σελίδα (Ελληνική κατά προτίμηση) που να περιγράφει την διαδικάσία?

 

 

2. τι μπορώ να κάνω τελικά με ένα τσιπαρισμένο XBOX?

 

3 το νέο crystal ΧΒΟΧ δέχεται τσιπάρισμα? σε τι τιμή να το περιμένω το chipaki? Όλα τα chipakia θελουν κολήσεις? γιατί σαν να πήρε το μάτι μου ένα που έμπαινε όπως οι κάρτες στις pci θύρες του Η/Υ

 

3. λέτε να περιμένω τις μέρες του Πάσχα. Μάλλον θα πέσει ακόμη η τιμή του.

 

4. πότε βγαίνει ο αντικαταστάτης του XBOX?

 

5. για να βάλω μεγαλύτερο δίσκο πρέπει να είναι τσιπαρισμένο, σωστά?

 

6. συνδέεται άμμεσα με το PC. Τι μπορώ να κάνω μετά τη σύνδεση, δηλ. τι νέες δυνατότητες έχω?

 

 

αυτά προς το παρόν, όποιος γνωρίζει απαντήσεις έστω και σε μερικές απο αυτές τις ερωτήσεις ας γράψει να με βοηθήσει.

 

Ακόμη οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή.

 

Ευχαριστώ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tempo (27 Μάρ. 2004 , 06:27)

 

γεια χαρά,

αύριο πρέπει να πάρω το XBOX ή το PS2.

Μην ρωτάτε γιατί και πως απλά αύριο το πρωϊ πρέπει να έχω το ένα απο τα δύο αλλιώς

 

Λοιπόν μετά απο σκέψη αποφάσισα και κατέληξα στο XBOX. Η σκέψη έχει να κάνει μόνο με τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Απο εκεί αρχίζει το ζόρι. Είπα να ψάξω σε διάφορα forum και μου δημιουργήθηκαν ένα σωρό ερωτήσεις. Το κακό είναι ότι όταν απαντάω σε μια βγαίνουν άλλες δέκα και για τον λόγο αυτό κάνω αυτό το post. Για να ρωτήσω, να πάρω απαντήσεις απο κάποιους με εμπειρία και να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.

 

Λοιπόν, είναι αλήθεια ότι?

 

2. τι μπορώ να κάνω τελικά με ένα τσιπαρισμένο XBOX?

 

3. λέτε να περιμένω τις μέρες του Πάσχα. Μάλλον θα πέσει ακόμη η τιμή του.

 

4. πότε βγαίνει ο αντικαταστάτης του XBOX?

 

αυτά προς το παρόν, όποιος γνωρίζει απαντήσεις έστω και σε μερικές απο αυτές τις ερωτήσεις ας γράψει να με βοηθήσει.

 

Ακόμη οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή.

 

Ευχαριστώ

 

 

Λοιπόν:

 

Με ένα τσιπαρισμένο xbox δεν θα χρειάζεται να πληρώνεις τόσο πολύ τα dvd παιχνίδια. :p

Θα μπορείς να βλέπεις divx ταινείες, και άλλα που τώρα δεν θυμάμε. :o

 

To πάσχα το ποιο πιθανό είναι να βγει μια καινούρια προσφορά.

Αλλά εσύ αποφασίζεις.

 

Το xbox2? θα βγει προς το 2006

 

Αυτά απο εμένα

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jim87 (27 Μάρ. 2004 , 10:23)

 

Λοιπόν:

 

 

To πάσχα το ποιο πιθανό είναι να βγει μια καινούρια προσφορά.

Αλλά εσύ αποφασίζεις.

 

 

 

Μίωση της τιμης του xbox στα 149€ ?

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες με το xboxάκι μπορείς να κάνεις παπάδες (βοήθεια μας) μπορείτε να πετάξετε έναν μεγαλύτερο δίσκο μετά το chipάρισμα και όλα αυτά πολύ απλά με 3-4 εργαλειάκια. Δεν έχει καμία σχέση με PS2 που είναι μόνο για 2-3 λειτουργίες... άσε που αν θες και PS2 πετάς έναν emulator στο xboxάκι και τέλος...

 

Όποιος θέλει βοήθεια ας μου πει...

ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΛΕ ΧΡΩΜΑ ΕΧΕΙ ΜΠΛΕ ΦΩΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.

Εχτές είχα την τύχη να αγοράσω την κονσόλα xbox.

Αλλά δυστυχώς έχω την ατυχία πάνω στα τεχνικά θέματα της να είμαι τελείως άσχετος.

Για αυτό θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις και αν γνωρίζει κανείς και απαντήσει θα βοηθήσει αρκετά.

1) Καταρχήν πως μπορούμε να περάσουμε ένα ολόκληρο παιχνίδι στον σκληρό δίσκο της κονσόλας ?

Με ποίον τρόπο ?

Χρειάζεται κάποιο εξάρτημα ?

Αν ναι πως λέγετε αυτό και που μπορώ να το βρω.

2) Διάβασα κάπου πως αν έχεις κάρτα δικτύου μπορείς να σύνδεσης τον υπολογιστή με την κονσόλα.

Αν γίνει αυτό τη μπορείς να κάνεις ?

Παίζει ρόλο στο να περνάς παιχνίδια στον σκληρό της κονσόλας ?

3) Θα ήθελα να μου πείτε με πιο πρόγραμμα μπορούμε να αντιγράψουμε τα γνήσια cd xbox σε δικά μου cd ?

Αυτά είχα να ρωτήσω.

Ελπίζω κάποιος να γνωρίζει της απαντήσεις.

Ευχαριστώ

Δημήτρης. :p

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς για το ΧΒΟΧ δεν υπάρχει PS2 emulator (μόνο PS1).

 

Για το θέμα του software modding, αυτό ήταν δυνατό σε παλαιότερα XBOX με kernel versions <5530. Aπό αυτήν την έκδοση και μετά το BIOS έχει ενσωματομένες νέες προστασίες και έτσι ο χρήστης είναι υποχρεωμένος να καταφύγει είτε στην χρήση modchip είτε σε TSOP Flash.

 

Νέα DVD-Rom drives μπορείς να αγοράσεις από το net (πχ Ebay) ή να αγοράσεις κάποιο μεταχειρισμένο ΧΒΟΧ από το fleamarket για παράδειγμα και να ανταλλάξεις τα DVDs. Όμως αν στο drive δεν έχουν γίνει τροποποιήσεις τότε κανονικά δεν ευθύνεται η εγκατάσταση modchip για την φθορά του.

 

Δεν θέλουν όλα τα modchips κολλήσεις. Αυτό που χρησιμοποιώ εγώ (Xecuter 2.3b Lite Plus)βιδώνει επάνω στην μητρική αλλά θέλει προσοχή γιατί μπορεί να καταστραφούν οι βόλτες της βίδας. Επίσης τα βιδωτά τσιπάκια καμία φορά κάνουν την επαφή και θέλουν επανατοποθέτηση.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρια να ρωτησω και εγω κατι!Καταφερε κανεις να βαλει παιχνιδι στο xbox με το dvd2xbox ή με boxplorel?Το λεω γιατι δεν μπορω να εχω το pc σε ftp με το xbox συνεχεια!
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο chip για ΧΒΟΧ που να μπορεί να μπεί απο έναν "απλό θνητό" εννοώ να μην χρειάζεται κολήσεις. Λίγο δύσκολο εως απίθανο το βρίσκο αλλά αν λέω αν....

 

Στη Θεσ/νίκη μήπως ξέρετε κανένα μαγαζί που θα με καλύψει στην τοποθέτηση του chip? Παρακαλώ pm ή link αν δεν πρέπει να γραψουμε ονόματα μαγαζιών

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο παιδια αλλα θέλω την βοήθεια σας.

Ο Γιός μου μετά από πολύ καιρό μάζεψε χρήματα για να βάλει chip στο xbox .

Ομως κουβεντιαζοντας με άλλους κατάλαβα ότι μετά τα παιδιά παίρνουν ένα σωρό παιχνίδια τα οποία παίζουν λίγο και μετά βαριούνται .

 

Ετσι ισως είναι προτειμώτερο να αφήσω το xbox όπως είναι και να αγοράσει με τα χρήματά του δυο τρία παιχνίδα που του αρέσουν πολύ ώστε να προσπαθήσει κιόλας να περάσει όλες τις πίστες και να τα τερματίσει.

Ποιά η γνώμη σας ?

 

Καθότι άσχετος θα ήθελα την βοήθειά σας και σε κάτι άλλο .

Του άρεσε πολύ το Hallo ο Αρχοντας των Δακτυλιδιών το 3 .

Ποιά παιχνίδια της ίδιας κατηγορίας (με κάποιο ήρωα που μάχεται) είναι γνωστά και καλά ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απάντήσεις σας.

 

Πέτρος

:confused: :o :confused:

peterv
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου για το θέμα του chip. Προσωπικά χρησιμοποιώ το modchip για να τρέχω homebrew εφαρμογέρς και για να κάνω backups των παιχνιδιών μου (ο μικρός αδερφός είναι πολύ επικίνδυνος), δεν μοθ αρέσει η νοοτροπία του αντιγραμένου παιχνιδιού.Γενικά είναι λάθος να μπαίνει το παιδί από μικρό στην διαδικασία του πειρατικού παιχνιδιού γιατί μετά κολλάει. Πράγματι λόγω της μικρής αξίας των πειρατικών το παιδί τα βαριέται και τα παρατάει. Καλύτερα λοιπόν λίγα παιχνίδια και καλά.

 

Τώρα στο θέμα των παιχνιδιών, καλύτερα να κατέβεις προς Στουρνάρη και να αγοράσεις ένα από τα περιοδικά που δίνουν μαζί demo disk για το XBOX ώστε ο μικρός να παίξει μόνος του τα παιχνίδια και να αποφασίσει.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους το πήρα σήμερα το ΧΒΟΧ το Crystal και πραγματικά έχω κατενθουσιαστεί. Πολύ μουράτο αλλά και στα παιχνίδια πολύ καλό.

 

Το θέμα είναι ότι μετά απο μερικές μέρες (για να σιγουρευτώ ότι όλα είναι ΟΚ όσο είμαι με την εγγύηση) θα πάμε για το chiparisma.

 

Μου είπαν για το modchip Alladin και θέλω την γνώμη σας.

Τι υποστηρίζει, τι δεν υποστηρίζει, εντυπώσεις απο κάποιον που το έχει, τι τιμή πάνω-κάτω να περιμένω (μαζί με την εργασία-περαστικά).

 

Ευχαριστώ πολύ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr ( 2 Απρ. 2004 , 13:54)

 

Συμφωνώ μαζί σου για το θέμα του chip. Προσωπικά χρησιμοποιώ το modchip για να τρέχω homebrew εφαρμογέρς και για να κάνω backups των παιχνιδιών μου (ο μικρός αδερφός είναι πολύ επικίνδυνος), δεν μοθ αρέσει η νοοτροπία του αντιγραμένου παιχνιδιού.Γενικά είναι λάθος να μπαίνει το παιδί από μικρό στην διαδικασία του πειρατικού παιχνιδιού γιατί μετά κολλάει. Πράγματι λόγω της μικρής αξίας των πειρατικών το παιδί τα βαριέται και τα παρατάει. Καλύτερα λοιπόν λίγα παιχνίδια και καλά.

 

Τώρα στο θέμα των παιχνιδιών, καλύτερα να κατέβεις προς Στουρνάρη και να αγοράσεις ένα από τα περιοδικά που δίνουν μαζί demo disk για το XBOX ώστε ο μικρός να παίξει μόνος του τα παιχνίδια και να αποφασίσει.

 

 

Ευχαριστώ πολύ

peterv
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tempo ( 3 Απρ. 2004 , 17:05)

 

επιτέλους το πήρα σήμερα το ΧΒΟΧ το Crystal και πραγματικά έχω κατενθουσιαστεί. Πολύ μουράτο αλλά και στα παιχνίδια πολύ καλό.

 

Το θέμα είναι ότι μετά απο μερικές μέρες (για να σιγουρευτώ ότι όλα είναι ΟΚ όσο είμαι με την εγγύηση) θα πάμε για το chiparisma.

 

Μου είπαν για το modchip Alladin και θέλω την γνώμη σας.

Τι υποστηρίζει, τι δεν υποστηρίζει, εντυπώσεις απο κάποιον που το έχει, τι τιμή πάνω-κάτω να περιμένω (μαζί με την εργασία-περαστικά).

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Σου προτείνω κάποιο chip της Team Xecuter που είναι και η μεγαλύτερη ομάδα σχεδίασης modchip. Εναλλακτικά προτείνω το XBIT ή το SmartXX (modchip 3ης γενιάς). Τα Alladin είναι αρκετά παλιά και δεν παρέχουν ευκολίες όπως πολλά bios, flash-protection κλπ (http://www.xbox-scene.com για λίστα δυνατοτήτων). Και το χειρότερο είναι ότι το chiparisma το κοστολουγούν πολύ ακριβά στην Ελλάδα (για το Alladin έρχεται περίπου 80 ευρώ). Με 50 ευρώ αγοράζεις από το divineo.co.uk είναι xecuter 2.3b Lite Plus και το εγκαθιστάς μόνος σου. Ελπίζω να βοήθησα.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brutus85 ( 1 Απρ. 2004 , 20:49)

 

Με την ευκαιρια να ρωτησω και εγω κατι!Καταφερε κανεις να βαλει παιχνιδι στο xbox με το dvd2xbox ή με boxplorel?Το λεω γιατι δεν μπορω να εχω το pc σε ftp με το xbox συνεχεια!

 

 

Ναι, γίνεται κανονικά.

 

Εγώ βασικά χρησιμοποιώ το file manager του Avalaunch dashboard και είμαι υπερικανοποιημένος.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω τ ον media player 2.0 και δεν μπορω να το δουλεψω :o :o

 

τη ακριβως πρεπει να κανω???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vangel161 ( 7 Απρ. 2004 , 14:59)

 

παιδια εχω τ ον media player 2.0 και δεν μπορω να το δουλεψω :o :o

 

τη ακριβως πρεπει να κανω???

 

Πρεπει να κατεβασεις το media center που ειναι καλητερο και πιο σταθερο!
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω να αλλαξω δισκο και γι αυτο θελω να κανω αναβαθμηση στο bios του x-cutor modchip που εχω!

Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω να κανω αναβαθμηση και δεν ξερω ουτε καν τι bios πρεπει να βαλω :o !Μπορω να βαλω αυτο της team executer αν και δεν εχω δικο της modchip?Πoια εταιρια βγαζει το x-cutor?

Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να εχω δυο modchip σε ενα xbox :cool: !

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

shodanjr_gr δεν εχω το xecuter αλλα το x-cutor το οποιο απο οτι εχω καταλαβει ειναι generation 3.a!To προβλημα ειναι οτι επιδη θελω να αλλαξω δισκο πρεπει να κανω αναβαθμηση το bios γιατι αλλιως δεν το υποστηριζει το x-cutor!Το θεμα ειναι αν μπορω να βαλω το bios που περνουν τα xecuter γιατι εχω ηδη κατεβασει το 4981 της team xecuter και δεν εχω βρει ουτε την εταιρια που βγαζει το x-cutor ουτε καποιο bios για αυτο!Οσο και αν εχω ψαξει δεν μου εχει γινει καθαρο το τι πρεπει να κανω:(!
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...