Jump to content

[XBOX360] Τεχνικά Θέματα


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ήξερα αν ήθελε άδειο το σκληρό..:O

Μερικές απορίες ακόμη:

a)Στο thread "Xecuter 2.6 Bios Tutorial, general guide to get you going.." στο forum του xbox-scene αναφέρει :"The first thing you're gonna want to do is unpack your newly aquired bios files from their handy-dandy rar files. You don't need to unpack the whole thing, just the 256k file that you want to use. You should do this for both your hacked bios and your flashbios".

Το bios που έχω (Χ.2 5035) είναι το hacked, από ότι έχω καταλάβει. Το flashbios δεν είναι το ήδη εγκατεστημένο στο chip; Αυτό χρειάζεται να το βρω από κάπου;

b)στο forum του xbox-scene, στο thread "Noobs guide to flashing your bios" αναφέρει:"So lets say you have a virgin 1MB X2 4976.02 BIOS, make sure the hash marks are identical [....].Once you have made the wanted changes make sure you match the "file size" with the maximum that your mod-chip supports". Στο thread "Xecuter 2.6 Bios Tutorial, general guide to get you going.." αναφέρει :"While Flashbios can be used from either bank, the hacked bios MUST BE PLACED ON BANK 2 TO WORK". Ποιο είναι το σωστό;

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις , αλλά διαβάζοντας από τόσες πηγές , έχω μπερδευτεί..

 

 

Δεν είναι τόσο δύσκολο. Αυτό που θέλει να σου πει είναι ότι αυτό που κατέβασες είναι ένα αρχειο rar. Θα το αποσυμπιεσεις και θα πάρεις το αρχειο x2_5035.bin μεγέθους 512kb.

 

Το chipακι έχει δύο bank και στα δύο υπάρχει το flashbios. Δεν νομίζω να το ξαναχρειαστείς μετά το πρώτο flashαρισμα.

Έαν καταλαβαίνω καλά από το δεύτερο που παραθέτεις εννοεί ότι όταν έχεις ένα BIOS 1MB τότε αυτό θα καλύψει και τα δύο bank οπότε από το switch θα πρέπει να επιλέξεις το bank 2.

 

Εσύ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις το x2_5035.bin 512kb στο bank 1. Το δεύτερο, άστο για backup.

:D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια βοήθεια παρακαλώ, δεν μπορώ να συνδέσω το me ftp to xbox! εβαλα στο xbox

IP 192.168.0.5

μασκα υποδικτύου το 255.255.255.0

Προεπιλεγμένη πύλη 192.168.0.4(του υπολογιστη_

 

το pc exei

IP 192.168.0.4

μασκα υπο 255.255.255.0

προεπιλεγμενη πύλη 192.168.0.5

 

μετα παω στον ftp sever kai den συνδέεται, τι κανω λάθος εψαξα μεσα στο φορουμ και βρηκα αυτα που σας γράφρω. εχv X2 και οταν ανοιγει γραφει EVOX.

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παρακαλώ, δεν μπορώ να συνδέσω το me ftp to xbox! εβαλα ...

μετα παω στον ftp sever kai den συνδέεται, τι κανω λάθος εψαξα μεσα στο φορουμ και βρηκα αυτα που σας γράφρω. εχv X2 και οταν ανοιγει γραφει EVOX.

Οι ρυθμίσεις δείχνουν σωστές. Αν τρέχει firewall στο pc δοκίμασε -σε πρώτη φάση- να το κλείσεις.

 

Αν μπορείς, δες το αρχείο evox.ini (αν ειναι δυνατόν από το XBOX, αν όχι ανοιξε στο PC το αρχείο που αντέγραψες). Εκτός από τις τρεις παραμέτρους, που ξαναλέω ότι δείχνουν σωστές δες ακόμη αν είναι έτσι, οι παρακάτω:

[Network]
SetupNetwork	= Yes
StaticIP	= Yes
.....
DNS1		= 0.0.0.0
DNS2		= 0.0.0.0
SetupDelay	= 0
SkipIfNoLink	= No
...
[FTP]
Enable		= Yes
Password	= xbox

 

Δοκίμασε επίσης να βάλεις την ίδια ρύθμιση για το XBOX (ip, subnet mask και gateway) και στις ρυθμίσεις δικτύου της Microsoft dashboard.

BTW, το ping από το PC προς το XBOX, τι αποτελέσματα δίνει;

 

Καλή Τύχη και Καλή Χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Έαν καταλαβαίνω καλά από το δεύτερο που παραθέτεις εννοεί ότι όταν έχεις ένα BIOS 1MB τότε αυτό θα καλύψει και τα δύο bank οπότε από το switch θα πρέπει να επιλέξεις το bank 2.

 

Εσύ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις το x2_5035.bin 512kb στο bank 1. Το δεύτερο, άστο για backup.

 

Στο παράδειγμα που χρησιμοποιεί, έχει ένα BIOS 512k και στο bank 1 βάζει το flashbios , ενώ στο bank 2 to BIOS. Αυτό το ρυθμίζει με το Χ2ΒΜ..

Κάτι άλλο: είναι απαραίτητο να επεξεργαστώ το bios με το ΧΒtool;Ρωτάω γιατί μου είπαν οτι θα πρέπει να ρυθμίσω το bios να "δείχνει" σε κάποιο xbe.

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα που χρησιμοποιεί, έχει ένα BIOS 512k και στο bank 1 βάζει το flashbios , ενώ στο bank 2 to BIOS. Αυτό το ρυθμίζει με το Χ2ΒΜ..

Κάτι άλλο: είναι απαραίτητο να επεξεργαστώ το bios με το ΧΒtool;Ρωτάω γιατί μου είπαν οτι θα πρέπει να ρυθμίσω το bios να "δείχνει" σε κάποιο xbe.

 

Δεν είναι απαραίτητο! Η ρυθμίσεις που έχει το X2 5035 φαίνονται στο x2config.ini.

Πρώτο ψάχνει το avalaunch.xbe μετά το evoxdash.xbe, unleashx.xbe, xbmc.xbe και τέλος το xboxdash.xbe.

 

Όποτε εάν περάσεις ένα από τα παραπάνω dash δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Με το chip ενεργοποιημένο ψάχνει πρώτα τα εναλλακτικά dash και μετά το xboxdash, ενώ απενεργοποιημένο πάει στο xboxdash.xbe.

:D
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονία σε όλους!!! Σήμερα έλαβα το chip από Αγγλία και αύριο θα το εγκαταστήσω. Για το λόγο αυτό θα ήθελα να απαντήσετε το πρώτο σκέλος της ερώτησης που έκανα προηγουμένως (σχετικά με το X2ΒM και τα banks).

Επίσης, αν όλα πάνε καλά, επειδή έχω το slayer σε .iso, για να το περάσω στο xbox με το nero , θα επιλέξω bootable data disc ή όχι; Αν ναι, μετά τι επιλογές να βάλω στο nero; Έψαξα στο xbox-scene και στο forum του άλλα δεν βρήκα κάτι...

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

άκυρες οι ερωτήσεις!!! Το πέρασα σήμερα και πάει τζιζί. Στο α' bank έχω το Flashbios 3.0.3 (αν το χρειαστώ πότε...) και στο β' το x2_5035. Έγραψα και το Slayer και το πέρασα και δουλεύει κανονικά. ΟΜΩΣ δεν κράτησα backup. Το backup το χρειαζόταν σε περιπτωση λάθους κατά την εγκατάσταση ή για μελλοντικά προβλήματα; Anyway, έγραψα μέσα το Fahrenheit, διάφορα mp3 και έχουν αρχίσει να μου φαίνονται λίγα τα 10GB...
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις δείχνουν σωστές. Αν τρέχει firewall στο pc δοκίμασε -σε πρώτη φάση- να το κλείσεις.

 

Αν μπορείς, δες το αρχείο evox.ini (αν ειναι δυνατόν από το XBOX, αν όχι ανοιξε στο PC το αρχείο που αντέγραψες). Εκτός από τις τρεις παραμέτρους, που ξαναλέω ότι δείχνουν σωστές δες ακόμη αν είναι έτσι, οι παρακάτω:

[Network]
SetupNetwork	= Yes
StaticIP	= Yes
.....
DNS1		= 0.0.0.0
DNS2		= 0.0.0.0
SetupDelay	= 0
SkipIfNoLink	= No
...
[FTP]
Enable		= Yes
Password	= xbox

 

Δοκίμασε επίσης να βάλεις την ίδια ρύθμιση για το XBOX (ip, subnet mask και gateway) και στις ρυθμίσεις δικτύου της Microsoft dashboard.

BTW, το ping από το PC προς το XBOX, τι αποτελέσματα δίνει;

 

Καλή Τύχη και Καλή Χρονιά.

 

 

υπάρχει περίπτωση να μην εχω τσιπακι με ftp?οταν ξεκινάει δίχνει την οθόνη που δέιχνει και οταν ειναι ατσιπάριστο αλλα εχει ενα ενοΧ επανω και μετα ειναι ίδιο με το μενου της microsoft, einai Xecuter2

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να μην εχω τσιπακι με ftp?οταν ξεκινάει δίχνει την οθόνη που δέιχνει και οταν ειναι ατσιπάριστο αλλα εχει ενα ενοΧ επανω και μετα ειναι ίδιο με το μενου της microsoft, einai Xecuter2
Αν έχεις Evox, έχεις και FTP Server στο XBOX.

 

Θα βοηθούσε αν έδινες κάποιες πληροφορίες παραπάνω:

- Υπάρχουν κάμποσα xecuter2 (2, 2.3. 2.6, Lite κλπ.) Ποιό ακριβώς έχεις;

- Το "Evox" που σου γράφει υποθέτω ότι δείχνει το BIOS, όχι την dashboard. Είναι έτσι;

- Στο προηγούμενο μήνυμα έγραφες "εβαλα στο xbox IP ..." κλπ. Σε ποιά οθόνη ακριβώς;

- Στο PC, πoιός ftp client τρέχει; (flashfxp? filezilla? άλλο?)

- Αν από γραμμή εντολών στο PC εκτελέσεις "ping 192.168.0.5" τι αποτέλεσμα παίρνεις;

 

Τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Με το Evox παρατηρώ οτι η θερμοκρασία της CPU στο xbox φτάνει στους 50 C. Είναι κανονική θερμοκρασία ή πρέπει να μειωθεί; Η ταχύτητα του ανεμιστήρα έιναι στο 18%. Πώς μπορώ να την αυξήσω;
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Με το Evox παρατηρώ οτι η θερμοκρασία της CPU στο xbox φτάνει στους 50 C. Είναι κανονική θερμοκρασία ή πρέπει να μειωθεί; Η ταχύτητα του ανεμιστήρα έιναι στο 18%. Πώς μπορώ να την αυξήσω;
Το Xecuter2 τόχω δουλέψει πολύ λίγο και πριν από καιρό.

Δες δύο περιπτώσεις:

Αν είναι από τα "πλούσια" (2.6 και πάνω) άν θυμάμαι έχουν Config Live, όπως τα Xecuter3. Κάπου εκεί πρέπει να έχουν ρύθμιση για τις στροφές του ανεμιστήρα.

 

Οποιο κι αν είναι, κυκλοφορεί μαζί με τα X2 BIOS, ένα utility x2 Config Maker ή κάπως έτσι. Θα χρειαστεί να βρείς αυτό που ταιριάζει στην 5035 που πέρασες, ίσως το κατέβασες μαζί μ' αυτήν.

Το αρχείο αυτό ορίζει κάποιες παραμέτρους στο x2 BIOS, σύμφωνα με τις τιμές που υπάρχουν σ' ένα αρχείο x2config.ini (ή κάπως έτσι).

Μιά παράμετρος που θα βρείς είναι

fanspeed = χχ

Σημείωσε ότι fanspeed = 10 σημαίνει 20%, fanspeed = 50 σημαίνει 100% κλπ.

 

Ελπίζω να τα καταφέρεις, οι 50 βαθμοί είναι λίγο πάνω απ' το κανονικό, αλλά όχι ανησυχητικό, το πρόβλημα είναι τί θα γίνει το καλοκαίρι...

Υπόψη επίσης, ότι με 100% το XBOX γίνεται πραγματικά θορυβώδες.

 

Hope it helps.

Link to comment
Share on other sites

το αρχείο που αναφέρεσαι ήταν στο φάκελο με το BIOS. Τώτα που έχω κάνει ήδη την εγκατάσταση, πού βρίσκεται το αρχείο αυτό; Για να το τροποποιήσω , θα πρέπει να συνδέσω το PC με το xbox; Πάντως, λογικά δεν βρίσκεται στο σκληρό... Και απο ότι έψαξα δεν αλλάζει αν ξαναπεράσω το ιδιο BIOS.
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Evox, έχεις και FTP Server στο XBOX.

 

Θα βοηθούσε αν έδινες κάποιες πληροφορίες παραπάνω:

- Υπάρχουν κάμποσα xecuter2 (2, 2.3. 2.6, Lite κλπ.) Ποιό ακριβώς έχεις;

- Το "Evox" που σου γράφει υποθέτω ότι δείχνει το BIOS, όχι την dashboard. Είναι έτσι;

- Στο προηγούμενο μήνυμα έγραφες "εβαλα στο xbox IP ..." κλπ. Σε ποιά οθόνη ακριβώς;

- Στο PC, πoιός ftp client τρέχει; (flashfxp? filezilla? άλλο?)

- Αν από γραμμή εντολών στο PC εκτελέσεις "ping 192.168.0.5" τι αποτέλεσμα παίρνεις;

 

Τα λέμε...

 

εκει που εβαλα την IP στο xbox thn εβαλα σε μια οθόνη που είναι ακριβως ίδια με αυτη της microsoft, παρόλο που εχω το τσιπάκι ειναι η οθόνη ακριβώς ίδια με αυτη της microsoft.me την διαφορα που σουν είπα πως όταν ξεκινάει εχει για ελάχιστα λεπτα το evox epanw

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

εκει που εβαλα την IP στο xbox thn εβαλα σε μια οθόνη που είναι ακριβως ίδια με αυτη της microsoft, παρόλο που εχω το τσιπάκι ειναι η οθόνη ακριβώς ίδια με αυτη της microsoft.me την διαφορα που σουν είπα πως όταν ξεκινάει εχει για ελάχιστα λεπτα το evox epanw

 

ok to ekana!!!

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρώ το evolution X για download γνωρίζει κανείς?

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Έχει πληροφορίες στο http://www.xbox-scene.com . Θα χρειαστείς το mIRC και ένα πρόγραμμα FTP (έγω χρησιμοποίησα το CuteFTP)
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Ρε guys please help me! Έχω ένα xbox που το πήρα το 2003 και μου έβαλαν ένα τσιπάκι που γράφει X-elixis επάνω... Πώς μπορώ να κάνω όλα αυτά τα μαγικά που λέτε ρε σεις??? Επιπλέον κατέβασα το EVO X αλλά δεν μπορώ να flashαρω το Bios με το EvolutionX M7 BIOS που έχει μεσα το cd γιατι μου λέει "File size Error". Τα άλλα 2 Bios που έχει και αυτά γράφουν M7 και δουλεύουν αλλα δεν αλλάζει και τίποτα.... Επιπλέον συνέχεια παίρνω games αλλα δεν δουλεύουν όλα π.χ. τις προάλλες μου έδωσε ένα παιδί 12 games και έπαιζαν μόνο τα 2!!!!! Please Help!! Τί πρέπει να κάνω??? Έχω το μαμά PHILIPS DVD και τον μαμά σκληρό Western Digital 80 gb...
Link to comment
Share on other sites

έχω στο Xbox το Surreal 64. Έχω βάλει ορισμένα roms (.z64,.v64), έχω αλλάξει το directory που τα αποθηκεύω (E\Apps\Emulators\n64\Roms) στο Surreal.ini (στο φάκελο του emulator και στο Ε\ΤDATA\a64fea57), όμως το surreal δεν βλέπει τα roms. Τι μπορεί να συμβαίνει;
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

έχω στο Xbox το Surreal 64. Έχω βάλει ορισμένα roms (.z64,.v64), έχω αλλάξει το directory που τα αποθηκεύω (E\Apps\Emulators\n64\Roms) στο Surreal.ini (στο φάκελο του emulator και στο Ε\ΤDATA\a64fea57), όμως το surreal δεν βλέπει τα roms. Τι μπορεί να συμβαίνει;

τελικά λύθηκε το πρόβλημα...

@TheCardPlayer

νομίζω ότι το x-elixis είχε 256k μόνο και το Μ7 ειναί 512k. Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά ψάξε το.. Όσον αφορά τα παιχνίδια, έχω το xecuter 2.6 με Philips DVD και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα στα παιχνίδια. Οταν είχε χρειαστεί να του φορτώσω τις εφαρμογές, δε δούλεψε με creation DVD , αλλά με τα Philips μια χαρά . Μπορεί να φταίει η μάρκα των DVD των παιχνιδιών.

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Xaireto olous tous gamers san kai emena!

H prosopikh mou anazitish sto web gia kapoio elliniko online katasthma me odigise sta: http://www.xboxmodz.tk / http://www.grmessiah.tk

Einai poli sizitisimoi anthropoi, exoun ta panta kai pragmata pou ta vriskeis mono ektos ellados kai oi times tous einai poli kales:D

Ego prosopika evala Xecuter3 CE + X3 Crystal Control Panel giati exo to XBOX Crystal Edition se aftous kai eimai ok me enalaktika dashboards, media centers klp klp...! Epishs agorasa TFT LCD 8" pou teriazei ganti me to PS2 mou, evala skliro disko sto PS2 mou, agorasa to PSP mou (1.50) me 4GB HD gia to PSP kai Wi Fi module gia asirmath sindesh tou PSP.

Alla kai na mhn psonisete apo aftous den exoun kanena provlima na sas dwsoun thn gnomh tous gia kapoio proion pou thelete na agorasete h kai gia otidipote afora texnika zitimata, kai afto sas to leo dioti enas filos mou den psonise apo afta ta paidia alla tous simvouleftike ti na agorasei.

Ego katatheto thn prosopikh mou empeiria me olh thn eilikrinia, h epilogh einai kathara dikh sas! http://www.xboxmodz.tk / http://www.grmessiah.tk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και από΄μένα.

Αν και έχω βγάλει τα μάτια μου να διαβάζω και να καταλάβω πώς

θα μπορέσω να συνδέσω το XBOX με το pc ακόμα δεν έχω καταλάβει

πώς θα μπορέσω να το κάνω.

Τεσπά κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω τώρα.Κατεβάζω ένα παιχνιδί για το

XBOX και συγκεκριμένα το Juiced.Αυτό κατεβαίνει σε υποκαταλόγους

με συμπιεσμένα αρχεία,όταν λοιπόν κατέβει ξεζιπάρω όλους τους καταλόγους

σε ένα κατάλογο και κάνω αυτό τον κατάλογο ISO και το αντιγράφω

σε DVD?Και αν όχι τι κάνω?

Αν είναι έτσι όπως τα είπα με πιό πρόγραμμα μπορώ να κάνω τον κατάλογο

ISO και απο που μπορώ να το κατεβάσω?

 

Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...